IJmuider Courant Uiterlijk hedenmiddag rapport over vrijlating Soekarno c.s. Haarlems Dagblad Aanleg Controle-orgaan en veiligheids commissie onbepaalde tijd in werking Republikeins minister bereid tot samenwerking met Nederlanders KardinaalMindszenty beschuldigd van royalistische samenzwering 63e Jaargang No. 19129 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K2560)* Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at «pnrtjtc ttaarltnstfie «ouram (Jhno Woensdag 29 December 1948 Verschijnt dagelijks, hehslve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent., per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem onderwijs bereikt moet worden heeft sinds de bevrijding drie jaar velen in ons land bezig gehouden. De discussie zet zich onvermoeid voort, dringt dieper in het vraagstuk door en heeft zich tot het hoger onderwijs uitgebreid. Zowel uit de kring der hoogleraren als uit die der studeren den zijn bezwaren tegen de huidige toe stand naar voren gekomen; vooral de medische faculteit is daarbij in het geding gebracht. In een belangwekkende beschouwing in Economisch-Statistische Berichten heeft prof. dr. O. Bakker onlangs de schifting der leerlingen besproken, die geschieden moet opdat ieder in de maatschappij de plaats inneemt die het nuttigste resultaat voor het geheel waarborgt. Hij beroept zich op Plato in zijn overtuiging, dat daarvoor een grote .maatschappelijke bewegelijkheid" nodig is en hij toont met cijfers aan dat die bewe gelijkheid in ons land te gering is, hetgeen tot grote maatschappelijke verspilling leidt. Prof. Bakker beroept zich ten eerste op een onderzoek, door het Centraal Bureau van de Statistiek toegepast op de resultaten van 9700 leerlingen, die in 1930 tot het middel baar en voorbereidend hoger onderwijs werden toegelaten. Van die leerlingen be haalde precies de helft het einddiploma niet, één kwart verwierf het zonder vertraging en één kwart met vertraging. De schrijver verzekert dat hij de laatste zal zijn die beweert dat zij, die het diploma niet haal den, geen vruchten van hun studie heb ben'geplukt. Maar het onderwijs was niét volledig geschikt voor deze groep. Als zij voortgezet onderwijs op lager niveau had gevolgd, zou zij daar beter resultaten op hebben geboekt. Veel geld is bovendien te loor gegaan aan bijlessen en veel leed had kinderen en ouders bespaard kunnen blij ven. Ook zouden de overheids-uitgaven er aanzienlijk door besnoeid zijn, al staan tegenover deze kosten die van het onder wijs, dat de kinderen dan wèl hadden moe ten ontvangen. Uit welke milieux komen de leerlingen van het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs? Prof. Bakker noemt de opgaven der statistiek: „30 uit hogere, 50 uit middelbare en 20 uit lagere milieux." Die drie kringen zijn evenwel van ongelijke sterkte, naar schatting zoals 15 25 60. Ge rekend naar de grootte wordt de ruwe ver houding van het aantal kinderen, die eruit bij het bedoelde onderwijs komen, dus 6-6- 1 Zelfs als men wil aannemen (schrijft prof. Bakker) dat in de hogere en middel bare milieux meer kinderen ervoor geschikt zijn dan in het lagere is deze verhouding zeer onwaarschijnlijk. Veel intellect uit de lagere milieux krijgt dus niet de kans tot ontwikkeling, die in een democratische ge meenschap natuurlijk moest zijn. In dit op- zicht is de maatschappelijke verspilling heel groot. Over dit onderwerp is ook in dit blad geschreven, o.a. toen de vorige minister van Onderwijs, dr. Gielen, maar eenvoudig vaststelde dat de strcom leerlingen naar het M.O. veel te groot was en afgedamd moest worden, omdat zovelen het onderwijs te zwaar viel. Wij hebben toen hetzelfde opgemerkt dat prof. Bakker aanvoert: dat voor die grote groep, die de aandrang naar meer ontwikkeling heeft, een vorm van voortgezet onderwijs zou moeten komen die zij wel zou kunnen volgen, waarbij op het belang van moderne talen en van kennis der maatschappij gedoeld werd. Prof. Bak ker komt tot de conclusie, dat veel intellect uit kringen van lager ontwikkeling bij het huidige stelsel niet te baat genomen wordt. Dat blijkt inderdaad uit de cijfers. Onge twijfeld is het voor kinderen uit minder ontwikkelde kringen moeilijker, het M.O. en het V.H.O. te volgen dan voor kinderen van ontwikkelden, omdat zij thuis zoveel minder opsteken dat er bij aansluit. Die groter moeilijkheden zullen voor een aan tal te zwaar zijn, maar ervaring heeft sinds lang bewezen dat de wilskrachtiffen ze overwinnen. Dus moet men m i. wel aan nemen dat in de minder ontwikkelde mi lieux een kleiner oercentaae geschiktheid bezit, maar de verhouding 6-6-1 geeft dat zeker niet aan. En het is vaak beschamend, te ervaren dat men mensen met bijzondere kwaliteiten ontmoet die in hun leven schro- meliik gehandicapt zijn doordat zij niet het onderwijs hebben gehad waarop hun aan leg hun recht gaf. Ik zie dat ook niet alleen als een eis van maatschappeliike organi satie, maar tevens en vooral als een per soonlijk recht, dat gewaarborgd behoorde te zijn. Ontstellend zijn de cijfers betreffende het hoger onderwijs, die prof. Bakker aan een uiteenzetting van prof. Révèsz ont leent. Er blijkt uit dat van een studenten generatie ongeveer dertig procent (voor de economische wetenschappen is hei 42 universiteiten en hogescholen verlaat zon der enig examen te hebben afgelegd. Van de studenten-eerior^tie 1930'31 hadden na zeven jaar de volgende percentages het doctoraal examen nof niet af.ffe'effd" rechts geleerdheid 35 wis- en natuurkunde 75 letteren en wijsbegeerte 76 econo mische wetenschappen 82 veeartsenij kunde 34 Technische Hogeschool 66 Landbouw-hogeschool 41 Handelshoge school te Rotterdam 74%. Handelshoge school te Tilburg 57 Men moet hierbij wel rekening houden met verschillende stu die-duur voor verschillende vakken. Maar uit de cijfers blijkt ook. dat in de economi sche wetenscbanpen maar 34 dus iets meer dan een derde, het tot een doctoraal examen brengen. Het beeld dat hier verkregen is voorset, hoger onderwijs is dus zeker ongunstiger dan dat voor M.O. en V.H.O. Weer brengt prof. Bakker er de herkomst uit drie ver schillende milieux bij te pas en hij komt tot de gevolgtrekking dat de verhouding van het aantal studerenden bij het hoger onderwiis 38-15-1 is. dus nog veel abnor- maler. Zodnl bij zeker gelijk heeft als h>i zegt dat de plaats, waar iemands wieg heeft gestaan, nog veel te veel invloed op ziin maatschappelijke bestemming heeft en dat grote maatschappeliike verspilling daar van het gevolg is. Hij pleit voor scherpe selectie (gelijk Plato die meer dan 2000 jaar geleden al aanbeval) onafhankelijk van de kapitaalkracht van ouders en verzorgers, voor voortgezet onderwiis op laffer niveau voor degenen, die daarvoor wèl geschikt blijken, voor „zeving" ook gedurende de sehoolloonbnan en voor toenassing van een zelfde stelsel bü he1- boffer onderwijs. Maar hoe zijn de opvattingen van de ouders? Daarover valt meer te zeggen en die vraag raakt m.i. een van de grootste moeilijk heden. R, P. De Veiligheidsraad stelt tijdslimiet: Uitblijven van Nederlandse opheldering stemt meerderheid van de raad kregel Twee resoluties, die de ontevredenheid van de meerderheid der Veilighcidsraadsleden over de reacties van Nederland ten aanzien der tot nu toe genomen besluiten mani festeerden. we-den gisteren aangenomen. De eerste resolutie, van Chinese makelij, roept de Nederlandse regering op de gevangen genomen republikeinse president en andere regeringspersonen, gearresteerd na 18 December, onmiddellijk vrij te laten en 24 uur na het aannemen der resolutie de Veiligheidsraad hierover te berichten. Enge land, Frankrijk en België onthielden zich bij de stemming over deze resolutie, alle andere leden stemden voor. De tweede resolutie, een Colombiaanse, vraagt rapport van de consulaire vertegenwoordigers te Batavia over de toestand in de republiek tot leidraad van de Veiligheidsraad. Bovendien moet dit rapport verslag bevatten over de uitvoering van het door de raad uitgebrachte beroep tot staking van het vuren. Rusland en de Oekraïne onthielden zich bij de stemming, alle andere leden stemden voor. Nadat Dinsdagmiddag om half vijf de Palestijnse kwestie door de Veiligheidsraad was verschoven naar hedenmiddag vier uur, kwam de Indonesische aangelegenheid ter sprake. De Nederlandse vertegenwoor diger, dr. Van Royen, kreeg onmiddellijk van de voorzitter het verzoek een verkla ring af te leggen. Wanneer de leden van de raad verwacht hadden, dat die verklaring uitsluitsel zou geven over de Nederlandse houding tegenover de oproep tot staking der vijandelijkheden en vrijlating der republikeinse leiders, werden zij terdege teleurgesteld. Dr. Van Royen kon slechts beloven dat hij Woensdag opheldering zou geven. Op de daarna door de Syrische af gevaardigde Faris el Khouri gestelde eis tot onmiddellijke inlichtingen over de vraag in hoeverre uitvoering is gegeven aan het verzoek tot vrijlating der gevangenen, kon dr. Van Royen slechts antwoorden, dat de president van de republiek en zijn naaste medewerkers nog steeds in surveillance zijn, doch dat dit niet betekende dat zij nog in gevangenschap verkeren. De vertegenwoordiger van de republiek Palar protesteerde hiertegen en gaf te kennen dat hij van mening was, dat Neder land geen enkel plan had tot vrijlating der republikeinse autoriteiten. Hij verzocht de raad onmiddellijk stappen te doen tot vrij lating van de president en de ministers. De Chinese gedelegeerde Tsjang diende daarop zijn resolutie in, waarop de Engelse vertegenwoordiger pleitte voor een kort uitstel met het oog op de door dr. Van Royen aangekondigde verklaring. De Rus Malilc noemde de toestand ondragelijk en drong eveneens aan op onmiddellijke actie van de raad in het belang van de republi keinse gevangenen. De Amerikaanse gede legeerde dr. Jessup verklaarde zich accoord met de Chinese zienswijze en kondigde aan vóór de resolutie te zullen stemmen. Hij was van mening dat elk uitstel moest wor den voorkomen. Dr. Van Royen gaf als zijn mening te kennen dat de Chinese resolutie praema- tuur is, aangezien zij de verklaring inhoudt dat Nederland niet aan de Veiligheids raadsresolutie oorspronkelijk voldaan heeft. Hij vroeg uitstel met het oog op de ver klaring die hij Woensdag hoopte af te leggen. De vertegenwoordiger van India wees erop dat de raad nog slechts twee dagen heeft voor de behandeling van deze kwestie en drong aan op aanneming der Chinese resolutie. Druk op Nederland? De debatten van Dinsdag gaven blijk van een toenemende kortzichtigheid van de grote meerderheid der Veiligheidsraads leden. De door China geformuleerde eis tot onmiddellijke vrijlating van de gevangen genomen voornaamste republikeinse leiders kon zelfs de op hoger niveau liggende Amerikaans-Sovjetrussische tegenstellin gen overwinnen. Voor het eerst tijdens het Indonesische debat stemden Amerikanen en Sovjets voor dezelfde resolutie. Buiten Frankrijk en België, voor wie het vraagstuk der competentie blijft overheer sen, onthield alleen de Britse vertegen woordiger zijn stem aan dit voorstel op grond van het feit, dat hij geen instructies van zijn regering had ontvangen. Van Nederland is thans geëist, dat het binnen 24 uren, dus eventueel nog tijdens de zit ting van Woensdagmiddag, zal berichten dat Soekarno c.s. zijn vrijgelaten. De tweede resolutie, die Dinsdag werd aangenomen met slechts twee stemmen tegen, wenst de oude consulaire commissie weer ten tonele te voeren. De consuls van de vijf in de raad vertegenwoordigende landen zouden een rapport moeten schrij ven, dat de raad bij de komende waar dering van de gebeurtenissesn tot leidraad zou moeten dienen. De toon waarin heden deze beide onder werpen behandeld werden, was voor Ne derland alles behalve vleiend. Hij varieerde van de gebruikelijke Sovjetrussische be schuldiging van „koloniale verdrukking" tot dé Syrische aantijging van gebruik van concentratiekampen. Er wordt dan ook aan Nederlandse zijde generlei optimisme ge koesterd ten aanzien van de woorden, die in de raad gewisseld zullen worden wan neer de Nederlandse verklaring door de delegaties onbevredigend geacht zou wor den. In het bijzonder in de kwestie van de vrijlating der gevangenen is het moeilijk te verwachten, dat de raad tot enige mati ging van zijn standpunt geneigd zou zijn. Wanneer het antwoord onbevredigend is dan moet zeer wel rekening gehouden wor den met voorstellen tot uitoefenen van druk op Nederland. Zal Hatta straks actieve rol spelen? Onze Londense correspondent seint: Uit gewoonlijk zeer goed ingelichte en betrouwbare bron vernam ik. dat dr. Van Royen vandaag in de Veiligheidsraad zal meedelen, dat de Nederlandse regering de Chinese resolutie als voorbarig beschouwt. De republikeinse leiders zijn gevangen genomen, omdat men maatregelen van communistische zijde tegen hen verwacht. Er zouden namelijk communisten zijn, die plannen hebben voor een aanslag op Hatta. De Nederlandse regering verwacht, dat Hatta een actief aandeel zal hebben in de verkiezingen voor een federale regering van Indonesië, welke verkiezingen zullen worden gehouden, zodra de rust is terug gekeerd. Nokrasji Pasja werd in departement vermoord Dader trachtte tevergeefs zelfmoord te plegen Nokrasji Pasja, de Egyptische premier, werd gisteren doodgeschoten toen hij een lift in het departement van Binnenlandse Zaken in Cairo betrad. De moordenaar, de student Adb-el Meguid Hassan, die de uniform van politie-luitenant droeg, pro beerde direct na de moord zelfmoord te plegen. Dit gelukte niet en hij kon worden gearresteerd. Nokrasji Pasja laat een vrouw en drie kinderen achter. Hij is de derde Egyptische premier die in functie vermoord is. Nokrasji Pasja volgde premier Ahmed Maher Pasja op, nadat deze in het parle ment was vermoord op 5 Februari 1945, toen hij de oorlog aan de Asmogendheden wilde verklaren. Nokrasji Pasja steunde de Arabische po litiek in Palestina en stemde in met het door de Veiligheidsraad spoedig na het uit breken van de gevechten voorgestelde be stand. Hij was geheelonthouder, rookte niet en leefde zeer teruggetrokken. Commentaar uit Israël luidde: „Er zijn blijkbaar mensen in Egypte die hun pre mier nog minder apprecieerden dan wij.' Ibrahim Abdoel Hadi Pasja heeft op dracht gekregen een nieuwe regering te vormen en heeft inmiddels aan die opdracht voldaan. Alle leden van het vorige kabinet op één na, hebben zitting in het nieuwe. STRAALAANDRIJVING VOOR OORLOGSSCHEPEN. De commissie voor de atoomenergie heeft medegedeeld, dat met de maat schappij „Westinghouse Electric" een con tract is ondertekend voor het bouwen van een straalmotor, die zal worden beproefd als stuwkracht voor oorlogsschepen. Het werk zal over enkele maanden beginnen. Het woord is aan Maeterlinck: Door zich altijd coor anderen te verbergen kan men tenslotte zichzelf niet meer terugvinden. Ontwerp voor Ruhr-overeenkomst In de zes hoofdsteden der landen die deelnamen aan de Ruhr-conferentie te Londen is gisteravond een communiqué gepubliceerd, waarin een ontwerp was op genomen van een Ruhr-overeenkomst, waarmede de afgevaardigden ter conferen tie zich accoord hebben verklaard. Dit ont werp moet thans door de zes regeringen worden gekeurd. Het ontwerp bevat be palingen die duidelijke concessies aan het Franse standpunt betekenen en stelt in het algemeen een controle over de Ruhr-in dustrieën voor, die veel verder gaat dan oorspronkelijk in de bedoeling der grote mogendheden heeft gelegen. Het ontwerp geeft een procedure van Bezoek aan Djokja T.N.I.-overste wilde brievenbesteller worden Telegrafisch uit Batavia) Onze correspondent te Batavia heeft Dinsdag een bezoek aan Djokja gebracht. Hij seint ons dat de legerleiding voor de bezettingstroepen van de republikeinse hoofdstad bijkans uitsluitend oorlogsvrij willigers heeft aangewezen, die kunnen bogen op dertig maanden Indische erva ring. Zij weten hoe ze met de Indonesiërs om moeten gaan en hun voorbeeldig drag heeft de bevolking al heel gauw tot rust gebracht ondanks een jarenlange angstpropaganda van de republikeinen. De eenvoudige man heeft al lang be grepen dat de huidige bezetters niet ver eenzelvigd mogen worden met de mon sters uit de propaganda-verhalen. In plaats van te moorden en te terroriseren brengen die bezetters immers allerlei zaken, welke zij nodig hebben als textiel, rijst en mais Dit is Zijne Koninklijke Hoogheid Charles Philip Arthur Geo- r can Edinburgh; hij woont in een paleis en hij is veruit de populairste baby ter wereld, maai voorlopig trekt hij zich van al die gewichtigheden nog weinig aan. Belangrijker is, in zijn prille bestaantje, dat hij-een moeder heeft die zich over zijn wieg buigt, zijn kussentje recht schikt en hem met allerlei tedere zorgen omringt. Gevonden documenten zouden wijzen op poging tot restauratie van T' burg-régime De Hongaarse regering heeft in een speciaal communiqué kardinaal Minds- zenty, de Rooms-Katholieke primaat van Hongarije die Maandag werd gearresteerd, beschuldigd van samenzwering met roya listen en „zekere buitenlandse mogend heden" om een restauratie van de Habs- burgers te bewerken. Tevens wordt hij be schuldigd van spionnage. In het communi qué wordt voorts melding gemaakt van de arrestatie van enige Hongaarse katholie ken. waaronder Prins Paul Eszterhazy, twee functionarissen van de Katholieke actie en enige priesters. De kardinaal en Otto von Habsburg, de pretendent van de Oostenrijkse troon, zou den het eens geworden zijn over een Cen traal Europees koninkrijk dat na een „derde wereldoorlog" onder bescherming van de V.S. gesticht zou worden. Bij een huiszoeking in het paleis van de kardinaal zouden onder de vloer documenten gevon den zijn en door de kardinaal geschreven brieven, waarin werd aangedrongen op in terventie door zekere Westelijke mogend heden alsmede de antwoorden van de ministers vau dia landen. Ook zoudfen ar rapporten over Russische troepenbewegin gen e.d. gevonden zijn. Tijdens een bezoek aan Amerika in Juni 1947 zou de kardinaal met Otto von Habs burg geconfereerd hebben over de royalis tische samenzwering, die door hem zelf zou zijn opgezet. De kardinaal zou dit tij dens zijn verhoor bekend hebben. Ook zou hij hierover rapport hebben uitgebracht aan kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York. De kardinaal zou in Hongarije contact hebber opgenomen met de gewezen direc teur-generaal van de Hongaarse Katho lieke dagbladen-combinatie, Baranyai, die hem voorstellen zou hebben gedaan betref fende de vorming van een nieuwe Hon gaarse regering en tevens geopperd zou hebben dat de kardinaal na een bezetting van Hongarije door de Westelijke mogend heden voorlopige regeringsbevoegdheid zou overnemen. De kardinaal zou voorts betrekkingen tot stand hebben gebracht met de gezant van een grote buitenlandse mogendheid in Boe dapest en er zouden instructies ea rappor ten sijn uitgewisseld. Tenslotte wordt nog verklaard dat de kardinaal 50.000 dollar op de Hongaarse zwarte markt zou hebben verkocht Het grootste gedeelte van dit geld zou aan Prins Eszterhazy ter hand zijn gesteld. Reacties. Een woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft de beschuldigingen een po ging om de reputatie van de primaat te bezoedelen genoemd. De vroegere gezant van Hongarije in de V.S., Maszak, zei, dat de beschuldigingen gelijken op een menge ling van feiten en louter onzin, omgewerkt om er een samenzwering uit te distilleren. Kardinaal Spellman heeft de hem betref fende verklaringen als vals bestempeld. Ferenc Nagy, oud-premier van Hongarije, noemde de beschuldigingen belachelijk omdat de kardinaal onder zo'n strenge controle stond, dat hij al deze dingen nooit zou hebben kunnen doen. De „Osservatore Romano" schrijft: „De kerk, behoedster en beschermster van het geestëlijk patrimonium, zal dit onder geen enkel gevaar, geen enkele bedreiging en geen enkel offer verloochenen". Het blad bestempelde de beschuldigingen als leugens AFP meldt uit Boedapest dat het geen twijfel lijdt of met het gezantschap van een grote buitenlandse mogendheid wordt de Amerikaanse ambassade bedoeld. Hon gaarse regeringskringen zijn er van over tuigd dat nu de kardinaal is uitgeschakeld en zij verstrekken die zonder er woeker winsten voor te vragen. Het psychologisch effect van dit alles op de bevolking is voor de Nederlandse zaak inderdaad verrassend gunstig. Wandelend door Djokja krijgt men niet de indruk dat de bevolking ondervoed is of in lompen gekleed. Het staat echter wel vast dat er geen voedselvoorraden van be tekenis meer aanwezig zijn. De winkels zijn dan ook vrijwel leeg, waren dat ove rigens al voordat de Nederlanders kwamen. De bevolking van Djokja is in drie maanden tijds, zo vertelde men ons, van achthonderd duizend tot vierhonderd dui zend gekrompen door een gedwongen mas sale uittocht van de minvermogenden. Men zal ze wellicht in de dorpen, in de bossen en in de bergen terug vinden in vrijwel hopeloze toestand. Wie er achter bleven, waren hoofdza- keliik de welgestelden, die altijd nog wel kans hadden gezien zich te kleden en aan wat éten te komen. Voor 400.000 mensen waren er nog 110 zakken rijst als laatste voorraad. Wié dat alles hoort en ziet krijgt sterk de indruk, dat Hatta volkomen een wan- hoopspolitiek heeft gevoerd, wetende dat de politieke chaos onvermijdelijk zou volgen. In de laatste tijd betrok Djokja levens middelen uit de omlisgende streek. Wegens de geringe koopwaarde van de republi keinse roepia leverde de dessabevolking echter ongaarne haar producten af en werd rijst nog slechts verkregen door de TNI er te sturen en voorraden te laten vor deren. De voedseltoestand in Djokja is nu critiek en het republikeinse Rode Kruis heeft zich daarom onmiddellijk bereid ver klaard om het Nederlandse Rode Kruis te helnen bij de bestrijding van die moeilijk heden Ook een lid van Soekarno's kabinet, namelijk de minister van sociale zaken, is tot samenwerking bereid gevonden. Een gewezen TNI-overste meldde zich Dinsdag voor een baantje' als brievenbesteller. De hoofden van de verschillende republikeinse diensten blijven tot dusverre neutraal. Zij gedragen zich echter vriendelijk tegenover de federale ambtenaren. Hun houding is nu nog afwachtend, maar hoe beter de stemming wordt, niet het minst door het brengen van voedsel en het handhaven van absolute rust en veiligheid, hoe eerder men ook van die zijde toeschietelijkheid zal tonen. Geleidelijk neemt het leven in Djokja weer zijn normale loop. De pasar was Dins- tijdens ons bezoek, voor het eerst weer geopend. In de stad zelf is alles rustig. In de omgeving zwerven echter nog uitge weken benden, die de voedseltransnorten van de bevolking pogen tegen te houden. Zij zullen het steeds moeilijker krijgen, nu de zuiveringsacties tegen hen zijn begonnen De voornaamste bevoorrading van Djokja geschiedt inmiddels door convooien van Batavia uit. De stad en de wegen bie den een beeld van verwaarlozing, maar dank zij de snelle militaire actie is het bijna nergens tot sabotage-daden gekomen. Wel waren vele vernielingen sedert Juni voorbereid. Op het spoorwegemplacement werden 16 bommen gevonden, in alle hui zen tegenover het emplacement was een brandstapel aangebracht De orders voor de vernieling zijn echter Uitgebleven. De bevolking is blij, dat het zo gelopen is, omdat zij zeer goed beseft, dat zij van al die vernielingen de dupe zou zijn ge worden. Het treinverkeer staat nog bijna geheel stil bij gebrek aan smeerolie en ook de stadsvervoermiddelen ontbreken groten deels. De sultan van Djokjakarta is ziek. Hij houdt verblijf in de Kraton. Minister Nat- sir ligt ziek in het hospitaal. Soekarno, Hatta en enige anderen zijn, zoals bekend, naar onbekende bestemming vervoerd. Smokkelaars bleven met pantserauto steken Smokkelaars uit België, die bij Zundert met een pantserauto over de grens kwa men, reden daar tegen een door de grens bewaking opgerichte wegversperring. De controle, productieregeling en verdeling der producten aan die voorziet in een ge leidelijke overgang van de bevoegdheden der bezetters tot de op te richten veilig heidscommissie en de internationale Ruhr- contrölecommissie. Deze twee organen zullen voor onbepaalde tijd in werking tre den; de controlecommissie komt na beëin diging der bezetting in functie, de veilig heidscommissie reeds spoedig. Deze laatste moet in het algemeen een Duitse herbe wapening voorkomen. De controlecommis sie krijgt als voornaamste taak de verde ling over Duitse consumptie en export, van kolen, cokes en staal uit het Ruhr- gebied, opdat voor de landen, welke in het belang van het gemeenschappelijk econo misch welzijn samenwerken, de producten in voldoende mate beschikbaar komen, terwijl tegelijkertijd rekening wordt ge houden met de essentiële behoeften van Duitsland. Deze verdeling moet uiteraard in overeenstemming zijn met de bestaande internationale overeenkomsten. Zodra een Duitse regering is ingesteld, zal deze de gelegenheid hebben om tot deze overeenkomst toe te treden; intussen zullen de bezettingsautoriteiten het stem recht van Duitsland uitoefenen. Zodra een Duitse regering de volle verplichtingen van haar lidmaatschap heeft aanvaard zal zij het volledige stemrecht genieten be halve in veiligheids- en beheersaangele- genheden. Het contröle-örgaan kan, in geval zijn besluiten en voorschriften door de Duitse regering niet behoorlijk worden in acht genomen, deze laatste in gebreke stellen en aanbevelingen doen omtrent de in te stel len actie. de verhouding tussen kerk en regering j smokkelaars lieten de auto in de steek en beter zal worden. De autoriteiten zijn van kozen het hazenpad. De douanebeambten plan om eerstdaags copieën van de betrok- vonden honderd Belgische vloerkleden in ken documenten openbaar te maken. I de wagen. Nog een foto van het Engelse prinsje. Prinses Elizabeth bewondert met een glimlach van moedertrots haar eerstgeborene. Soerakarfa vernield, Madioen gespaard Aneta meldt: Soerakarta is na de acties een stad zonder grote gebouwen, zonder electriciteit, waterleiding en telefoonver bindingen. De Nederlandse troepen kwa men wel snel, doch toch nog juist enkele uren te laat. De republikeinse troepen wa ren tevoren weggetrokken, doch hadden de stad overgelaten in handen van vernie lingstroepen, die hun werk wel grondig hebben gedaan. Thans zijn ploegen experts en technici in de stad aangekomen en is men met man en macht bezig om de scha de te herstellen. Van officiële zijde wordt gemeld, dat thans duidelijk is gebleken, dat Madioen voor vernietiging gespaard is gebleven, doordat de Nederlandse troepen de stad vroeger bereikten dan de republikeinen verwachtten. Een Nederlandse colonne achterhaalde 20 k.m. voor de stad een re publikeinse vernielingsploeg. De bevolking was aangezegd de stad te verlaten en de zelfde avond zou de stad geheel vernield worden. Op vele plaatsen lagen vliegtuig bommen van 500 k.g. Een wachtmeester van een pantser jeep-colonne wist in de electrische centrale de brandende lonten te doven. Toen het station reeds door Ne derlandse troepen was bezet, werd de volgende telefonische order van republi keinse zijde onderschept: „Het tijdstip van vernieling is aangebroken". Op het sta tionsemplacement bevinden zich 21 grote en 13 kleine locomotieven en 80 wagons, die intact zijn. In enkele wagons was een complete drukkerij,, afkomstig uit Malang, opgeslagen. In kampen in de omgeving zijn 47 Indo-Europese mannen, vrouwen en kinderen bevrijd, van wie velen onder voed waren. LATER WEER TOENEMENDE UT ND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met voorname lijk in de kustgebieden enkele ver spreide buien. Aanvankelijk nog wat afnemende, maar later vooral langs de kust weer toenemende wind tussen West. en Zuid-West. Vannacht hier en daar in het binnenland lichte nacht vorst. Overdag weinig verandering van temperatuur. 30 December: Zon op Maan op 8.48 uur. onder 16.37 uur 9.33 uur. onder 16.18 uur (Nieuwe maan;

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5