Lr c Na de toto de roulette? f&° Bnx ZEE-HE" RUWE HAM DEM De nieuwe bonnen Het gaat niet allêen om folders verspreiden en trips organiseren PANDA OP DE WALVISVANGST iAienwe Uitgaven Wereldnieuws WOENSDAG 29 DECEMBER 1948 2 LOKKENDE DEVIEZEN Plan tot oprichting van speelzalen in Scheveningen en Zandvoort Toen in November de Tweede Kamer bet. wetsontwerp tot opheffing van het totali- satorverbod aannam, warén er in onze bad plaatsen een paar ondernemers die prompt dachten: „En waarom niet de roulette?" Zij lieten het niet bij die gedachte en staken terstond de koppen bij elkaar. Uit die ideeënwisselïng werd het plan geboren een verzoekschrift aan de Minister van Financiën te zenden, waarin kort en bon dig werd gevraagd om opheffing van het roulette-verbod en waarin een aantal van de zakelijke voordelen die aan die wets wijziging gepaard zullen gaan, werd vermeld. Kort daarop kregen zij antwoord, tekenend genoeg van de directeur-generaal van de inspectie der directe belastingen, die meedeelde dat van het verzoek kennis was genomen en dat het doorgestuurd was naar het ministerie van Justitie. Wanneer men die zakelijke voordelen overweegt, die niet alleen voor de initia tiefnemers, maar zeker ook voor de staats- en gemeentekassen gelden, dan is het te begrijpen dat Financiën zijn vingers aflikt bij het vooruitzicht van zo'n uitermate vette kluif. De bedoeling is om in Scheveningen en in Zandvoort een speelzaal te openen. Of die zalen door de staat, de gemeente of particulieren worden geëxploiteerd is nog een open vraag, maar zelfs voor het laatste geval is al de suggestie gedaan, dat de staat 60 procent van de winst zou kunnen incasseren hetgeen wordt geschat op 4 a 5 millioen gulden jaarlijks per speelzaal. Attractie voor toeristen. Hoe het ook zij, de badplaatsen zouden er wel bij varen, omdat het een extra attractie betekent voor toeristen uit het buitenland. Speciaal is dat het geval met de Amerikanen, voor wie de roulette in eigen land taboe. Tevens vreest men voor het komende seizoen de concurrentie van de Belgische badplaatsen waar wel ge speeld mag worden. Het hoeft dan ook geen verwondering te baren dat dit plan, naar de initiatiefnemer, de heer D. Schoor die directeur is van het Scheveningse Casino, ons vertelde, een willig oor heeft gevonden bij het ministerie van financiën en de burgemeesters van Den Haag en Zandvoort. De burgemeester van Noordwijk had er ook wel oren naar, maar om de spoeling niet te dun te maken, wil men deze badplaats er voorlopig buiten houden. De Rotterdamse Bank heeft zich eveneens voor het plan geïnteresseerd. Scheveningen heeft in het bestaande Ca sino Municipal al een geschikt gebouw, maar in Zandvoort is nog geen beslissing gevallen over een bepaald établissement. Het ligt in de bedoeling te trachten het plan er zo spoedig door te krijgen, dat in het komende seizoen het witte balletje al kan gaan rollen. Strikt aan banden. Het is logisch dat de plannenmakers ter dege rekening hebben gehouden met de „kopschuwheid" van publiek en regering voor een dergelijke opzet. Zij hebben daar om een aantal maatregelen voorbereid, die het spel zeer kort houden. De eerste daar van is het stellen van een maximum-inzet. Er zou verder een hoge entrée-prijs ge heven moeten worden en in het algemeen zou het publiek min of meer geselecteerd moeten worden tot mensen voor wie het laten van een eventuele veer geen ramp zalige gevolgen kan hebben. Verder zou de speelzaal in een apart ge bouw moeten worden ondergebracht, waar geen sterke drank mag worden verkocht. Zij mag volstrekt niet in een hotelsfeer worden ondergebracht, om het „even een kwartiertje spelen" door al te hartstochte lijken te vermijden. Kortom men zou alle mogelijke voorzorgs- en controle-maat regelen willen treffen om te verzekeren dat de gokker ij binnen redelijke grenzen blijft. De heer Schoor is er zelfs voorstan der van om het in Spa gevolgde systeem in te voeren, volgens hetwelk geen inge zetenen van de betrokken gemeente mogen spelen, zulks om gewoonte-spelers te weren. Aan andere hazard-spelen zoals baccarat is men hier voorlopig nog niet toe. De kans. De heer Schoor zelf was zeer optimistisch over de kans dat de roulette weer zal wor- Laatst, was er een bridge-drive in Neede Om flessen TIP, nu ik deed mede Men bood en men speelde Doubleerde, krakeelde, Maar nooit werd er feller gestreden. Imz. Hr. J. d. J. te A'dam ontv. 1 fl. TIP, (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.55 Kort gesprek. 9.00 Platen. 9.30 Lichte muziek, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10,50 Voor kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Re portage. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Spionnetje. 12.38 Zwitserse zang. 13.20 Oud-Engels programma. 13.50 King Cole trio. 14.00 Klankbeeld. 14.20 Ka mermuziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 Geva: rieerd programma. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 „Welk dier?", 17.30 Modelvliegtuigbouw. 17,35 Dansmuziek. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Avondschool. 19.45 R.V.D. 20.05 Echo. 20.15 Omroep kamerorkest: Haffner Symphonie. Mozart. 21.00 Luister spel. 22.15 Gavarieerd programma. 23.15 Glenn Miller en zijn orkest en Ella Fitzge rald, zang. HILVERSUM n, 415 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Werken van Bach én Handel. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vroyw. 9.05 Italiaanse platen. 9 35 Gramofoon muziek. 10.00 Kamermuziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 12.03 Jo Klemann, sopraan en Willy Francois, piano 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Metrooole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Metropole-orkest. 13.45 Hors d'oeuvre. 14.00 Omroep-orkest. 14.20 Voor de vrouw. 15.00 Marinus Voorberg, piano. 15.30 Kwartet. Debussy. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Concert voor hoorn en orkest, Mozart. 17.00 Jeugd-journaal. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzen ding. 18.00 Schoolzangwedstrijd, 18.15 C.N.V.- kwartier. 18.30 Platen. 18.45 Piekerproble- men. 19.15 Leger des Heils. 19.30 Actualitei ten. 19.45 Nederlandse organisten, 20.15 Frans zangprogramma. 21.30 Familie-competitie. 22.00 Platen. 22.05 „Vaart der volken". 22.25 Uit Valerius Gedenck Klanck. 22,45 Avond overdenking. 23.15 Werken van Bach. Roulette Een magisch woord voor de schrijvers van avontnren-romans die altoos de verbeelding van hun lezers hebben weten te prikkelen met champagne-overgoten taf reien van prin sen, hertogen en bankiers vergezeld van lichtzinnige schonen, die, nadat zij hun for tuinen hadden vergokt, zich onbewogen naar de tuin begaven om na een laatste glas champagne te fluisteren: „Hel is voorbij", en zich tenslotte zoals het een goed speler betaamt een kogel door de slapen te jagen tenvijl binnen die aartsschurk van een crou pier achteloos riep: „Faites vos jeux". Een volmaakt onjuiste voorstelling van de gang van zaken, want in werkelijkheid zijn de croupiers ambtenaars met verveelde gezich ten en een acht-urige werkdag en blijkt de roekeloze avonturier zelfs in Monte Carlo soms een Amsterdamse burgerman te zijn, die, wanneer hij een paar honderd francs verdient, bij het vooruitzicht van een gratis etentje tevreden zegt: „Laaddie-faan-zaan". Zodat gij u, wanneer het zover komt en Zandvoort zo'n oord van de allermenselijksle zwakheid voor een knipoogje van Fortuna rijk wordt, geen illusies hoeft te maken. den toègelaten. Hij grondde dit optimisme niet alleen op de zeer zwaar wegende zake lijke argumenten, maar was tevens van mening dat de roulette „eerlijker" is dan de toto omdat knoeierijen in een goed-ge- reglementeerde speelzaal niet voor kunnen komen. Het bookmakers-argument dat bij de wederinvoering van de toto zo zwaar heeft gewogen, geldt in dezelfde mate voor de roulette omdat er in ons land talrijke clandestine speelzalen zijn (in Den Haag alleen al 20) waar enorme sommen worden omgezet. Deze zijn gebaseerd op het club- systeem en de inmenging van de politie beperkt zich tot nu en dan een inval van de fiscale recherche. De heer Schoor zag in ieder geval niet in waarom de roulette achtergesteld zou worden bij staatsloterij en toto, waar er thans een landsbelang mee gemoeid is. In de Kamer. In ieder geval is het wel zo goed als zeker dat deze kwestie binnenkort in het parlement ter sprake zal komen. Het blijft natuurlijk de vraag of de voorstanders van de toto ook aan de roulette hun steun zullen geven, omdat zij mogelijk niet allen met de weder-invoering van de toto een precedent wilden scheppen dat tot totale opheffing van alle verboden tot hazard spel zou leiden. De principiële tegenstan ders zullen hun bezwaren ongetwijf* handhaven en men dient die te respecteren Mogelijk zal hun aantal zelfs nog versterkt worden door Kamerleden die vanwege het goede doel van steun aan de paardenfok kerij indertijd over hun tegenzin zijn heen gestapt maar zulks voor een zo zuiver materieel-klinkende affaire niet zullen doen. In ieder geval zullen velen wanneer het punt in de Kamer komt, de debatten over de vraag of Nederland met Spanje en Scandinavië tot de enige rouletteloze lan den van Europa zal blijven horen, met evenveel spanning volgen als de Casino bezoekers de nimmer te voorspellen loop van het witte balletje in de roulette. Handelsverdrag met Hongarije I In Boedapest zijn handelsbesprekingen I gehouden tussen een Nederlandse en een i Hongaarse delegatie. De onderhandelingen hebben geleid tot het paraferen van een handels- en betalingsaccoord, waarin het handelsverkeer tussen Nederland en Hon garije voor 1949 wordt geregeld. Op grond van het commerciële accoord zal Hongarije aan Nederland machines, walserijproduc- ten, mais, gerst en haver, spoorwegmate riaal, naadloze buizen en tabak leveren. Nederland zal aan Hongarije leveren: kunstzijden garens, pharmaceutische en chemische producten, machines, tin, rubber, thee, tabak, electrotechnische producten en lijnzaad, in totaal voor 40 millioen gulden. „Welkom" Op het kruispunt SchaapswegVeen- derweg te Ede, waar de bebouwing het uit zicht bemoeilijkt, werd Dinsdag de auto van de Bennecomse advocaat mr. A. van der D. aangereden door een auto, bestuurd door iemand uit Oosterbeek. De auto van mr. Van der D. werd van de weg geduwd en ramde met flinke vaart de voorgevel van het hoekhuis, dat de naam „Welkom" draagt. Er werd een geweldige ravage aangericht: de gevel stortte in en verpletterde het voorste gedeelte van de wagen, die met zijn neus in de woonkamer stond. Mr. Van der D. kreeg enkele hoofd wonden. De andere bij de aanrijding be trokken wagen was ook zeer zwaar be schadigd. De inzittenden liepen geen letsel op. De „Bosporus" liep vast en werd met zeven slepers vlot getrokken Vanmorgen vroeg is de Noorse vracht boot „Bosporus", die bij Yarmouth door nog onbekende oorzaak was vastgelopen, weer vlot gekomen. Het schip, dat ruim 2100 ton meet is door niet minder dan zeven sleep boten geassisteerd: een Engelse en zes Ne derlandse slepers hebben aan de Noor moeten trekken voor hij vrij kwam. Directie der Staatsmijnen wordt uitgebreid De heer J. Mous zal met ingang van 1 Januari aftreden als directeur der Staats mijnen. De regering heeft deze gelegen heid aangegrepen om het aantal directie leden van drie op vijf te brengen. Naast dr. ir. Ch. Th. Groothoff, presi dent-directeur, en dr. ir. D. P. Ros van Lennep zulllen met ingang van 1 Januari als directeuren optreden de heren mr. F. M. J. Jansen, drs. A. C. J. Rottier en H. H. Wemmers. Mr. F. M. J. Jansen was van 19281929 advocaat en procureur te Hilversum. In 1929 werd hij afdelingschef bij de Armen raad te Amsterdam. In 1932 volgde zijn benoeming tot secretaris van de gemeente lijke dienst voor maatschappelijk Hulpbe toon te Utrecht en drie jaar later werd hij directeur van de Gemeentelijke dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Nijmegen. Op 15 October 1938 kwam mr. Jansen in dienst bij de Staatsmijnen als chef van de afdeling personeel en sociale zaken. Drs. A. C. J. Rottier kwam in 1934 bij het departement van Economische Zaken. Enige tijd later volgde zijn benoeming tot afdelingschef bij het uitvoerbureau van dat departement de tegenwoordige Cen trale Dienst van In- en Uitvoer. In October 1936 trad de heer Rottier in dienst der Staatsmijnen. Hij behandelde algemene economische en organisatorische aangelegenheden. De heer H. H. Wemmers trad 1 Juni 1916, toen hij 19 jaar was als bureau beambte in dienst van de Staatsmijnen in Limburg. Hij werd in 1924 als bureauchef overgeplaatst naar het verkoopkantoor te 's-Gravenhage. In 1937 werd hij belast met de afwikkeling van alle financiële aange legenheden welke met de verkoop in bin nen- en buitenland verband houden. In 1946 volgde zijn benoeming tot directeur van het verkoopkantoor. Ook is hem sinds 1940 de leiding opgedragen van het Rijks- kolenbureau. Twaalf jaar geëist tegen ex commandant van Westerbork De advocaat-fiscaal bij de Drentse Ka mer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden heeft een gevangenisstraf van twaalf jaar geëist tegen de voormalige commandant van het kamp Westerbork, de „SS-Obersturmführer" Albert Gemmeke uit Düsseldorf. G. beweerde niet te hebben geweten, wat er met de transporten gebeurde, die van Westerbork naar Polen gingen. Verdachte kwam na verschillende ran gen bij de Duitse politie en in de NSDAP. te hebben doorlopen, na de Duitse inval naar Nederland. Aanvankelijk werkte hij op het bureau van de „Sicherheitspolizei' in Den Haag. Enkele maanden was hij daar werkzaam, tot de „General-leutnant der Polizei", dr. Harster, hem naar Wes terbork zond. Van dat kamp was hij 2V2 jaar lang commandant. Gedurende deze periode passeerden meer dan honderddui zend Joodse burgers dit „Durchgangsla- ger". Slechts een klein gedeelte is in leven gebleven. Het Hof bepaalde de uitspraak op Januari. Clandestiene textielimport uit België De Maastrichtse politie ontdekte dezer dagen, dat uit België grote hoeveelheden textiel naar Nederland wrerden gesmokkeld. Zij arresteerde een koopman in Maastricht, bij wie 70 coupons stof in beslag genomen werden. In samenwerking met de Amster damse politie werden in de hoofdstad twee Belgen aangehouden, die textiel ter waarde van 40.000 frauduleus in Nederland had den ingevoerd. In Amsterdam konden nog 120 coupons stof in beslag genomen wor den. De Koningin heeft de functie van pro- tectrix aanvaard van het Bataafs Genoot schap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam. capillair actieve fandcream met FLUORGA AN tegen tandbederf r Norm. lub; 37", Grote tube" V 65 et Ruwe huid. Schrale lippenTj PURQL verzacht en geneest I (Adv.) Van 2 tot en met 15 Januari zijn de volgende bonnen geldig: BONNEN VOOR VLEES 521, 523 Vlees: 100 gram vlees. 522 Vlees: 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 901: 527 Algemeen: 250 gr. boter of margarine of 250 gram vet. BONKAARTEN KA. KB, KC 901: 531 Algemeen: 250 gr. boter of margarine of 250 gram vet. 532 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. BONKAARTEN KD, KE 901: 537 Algemeen: 125 gr. boter of margarine of 125 gram vet. 538 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. TABAK- EN DIVERSENKAARTEN QA, QC 901: 11 Tabak, 14 Diversen: 2 rantsoenen tabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF. MG, MH 901 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook B. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Op de nieuwe bonnen mag reeds op Donderdag 30 December worden gekocht. Londense ambassadeur naar Indonesië Officieel wordt uit Den Haag aan ANP medegedeeld: Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, ambassadeur te Londen, zal zich binnenkort voor enige weken naar Indonesië begeven. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat de zending van deze ervaren diplomaat een aanwijzing is. dat men zowel in Den Haag als in Batavia aan alle aspecten van de ontwikkelingen in Indonesië zeer grote aandacht wenst te schenken. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Petrus Bernardus Nicolaas Tuyn, vulca- niseerder, wonende te Beverwijk, Wilgen- hoflaan 10. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. H. J. Pot, advocaat en pro cureur te Haarlem. Kodijntje Grapendaal, echtgenote van Pieter van Gils, zonder beroep, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Litslaan 13. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. Th. G. A. Muller, advocaat en procureur te Beverwijk. M. Molenaar, rietdekker, wonende te Zandvoort, Haltestraat 81. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. Glasstra, advocaat en procureur te Haarlem. Willem Karei Groenhart, koopman, wo nende te Wormer, Dorpsstraat 102. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. K. A. F. J. Pliester, advo caat en procureur te Haarlem. Voor zij kennis gaat maken met de warme Australische zomer, profiteert mevrouw Blan- kers—Koen nog even van de Hollandse winter, door in de buurt van haar woning op het ijs in de singels een baantje te trekken. Kleine Fanny profiteert hier van moeders snelheid, terwijl de buurtjeugd zich verdringt om ook op de foto te komen. V. V. V.-WERK HEEFT VELE FACETTEN „Bij de V.V.V.'s kun je veel doen, maar je moet de beschikking hebben over goede •coulissen". Over die coulissen nu heeft de directeur van de Gewestelijke Bond voor Vreemde lingenverkeer voor Zuid-Kennemerland, de heer C. S. Th. van Gink, van wie wij in een gesprek de hier boven aangehaalde uit spraak noteerden, geen klagen. Want waar vindt men in zo'n klein be stek het gebied is 25 kilometer breed en 12 kilometer lang zo'n verscheidenheid van bezienswaardigheden? Kennemerland een gebied, dat vroeger van de Hillegomse Beek reikte tot het Zwanewater en Callantsoog en van de Noordzee tot Amstelveen en Diemen was twee eeuwen geleden reeds een uitgelezen lustoord voor de Amsterdamse kooplieden wegens zijn klimaat en water, die beide daar aanmerkelijk beter waren dan in het moerassige achterland. Met recht kan ge sproken worden van „het zegepralend Ken. nemerland" en dank zij de Amsterdamse patriciërs van toen kunnen de V.V.V.'s van Zuid-Kennemerland van nu (een nieuw, door het Noordzeekanaal in het Noorden en de provinciale grens in het Zuiden, door de Noordzee in het Westen en de Amstel en de Westeinder plassen in het Oosten begrensd begrip) in hun folders met gerechtvaardig de trots melding maken van de aanwezig heid van zoveel buitenplaatsen en land goederen, waar de stedelingen in hun va- cantie weer tot zichzelf en de natuur kun nen komen. Maar er is nog heel wat meer: de zee, het strand, de duinen, al zijn Zandvoort en IJmuideri nog zo gehavend; de belangwek kende zware industrie en de machtige havencomplexen van de gemeente Velsen, het polderlandschap ten Oosten van Haar lem met zijn geheel eigen schoonheid en zijn boeiende waterpartijen bij Spaarndam en Aalsmeer, de bollenvelden en de mo derne landschaps-architectuur van Haar lems randgemeenten en tenslotte de Spaar- nestad zelf met haar bruisende activiteit op alle gebieden van het maatschappelijke culturele leven, Zo'n opsomming doet ons ook de zin van het statistiekje begrijpen, waaruit blijkt, dat Haarlem, met Apeldoorn en Arnhem tot de gemeenten behoort, waarvan de be volking veel minder dan elders in de vacan- tietijd het eigen gebied verlaat om in een andere omgeving nieuwe krachten op te doen. Het economisch voordeel hiervan is niet gering te achten, een groter percentage van het inkomen wordt dan in de eigen streek verteerd. Met deze opmerking zitten we dan ook meteen midden in de kern van de proble- 3. „En nu gaan we een baantje zoeken," be sliste hij. „Ik ben hier niet gekomen om te luieren. Eerst de grote hotels maar eens pro beren." Maar dat viel niet mee. Panda had er niet aan gedacht, dat het eigenlijk al erg laat in het seizoen was en dat niemand meer perso neel aannam. „Ik kan van alles mijnheer,ver telde hij voor de zoveelste maal, nadat hij met veel moeite opnieuw tot een directeur was doorgedrongen. Borden wassen, boodschappen doen, kleedjes kloppen, schoenen poetsen, alles wat 11 maar wilt." Maar de directeur schudde zeer beslist zijn hoofd: Het spijt me vriendje, misschien het volgend jaar, als je er dan ten minste een beetje vroeger bij bent." Bij de vol gende ging het al net zo. „Komt. u in het voor jaar maar eens terug, dan is er misschien wel een kansje", kreeg Panda hier te horen. Hij probeerde er nog een paar, maar overal was het hetzelfde liedje en Panda begon de toe komst somber in te zien. Verdrietig liep hij over het strand en dacht erover, wat hij nu beginnen moest. men, die de V.V.V.'s en alle andere instel lingen, die zich met toerisme en dergelijke vormen van vacantie-besteding bezig hou. den, hébben op te lossen. Want directeur van een V.V.V. zijn be tekent zeker niet alleen min of meer ge slaagde vouwbladen uitgeven en trips en excursies organiseren. Het wil ook en vooral zeggen de algemene vraagstukken, die ver kleefd zijn aan dit steeds belangrijker wordende onderdéel van het menselijk leven we zullen toch, mits zich geen nieuwe catastrofen voordoen in de toekomst kunnen rekenen op verkorte werkweken en -dagen reeds nu goed kunnen onder scheiden en de marsroute voor de komende tijden kunnen bepalen. Men komt dan vanzelf op het terrein van de vacantiespreiding, zowel naar tijd als naar ruimte. Het eerste hangt nauw samen met de verdeling van het schooljaar. Er wordt naar gestreefd bij een deel der scho len de zomervacantie naar voren te schui ven, bij een ander deel te verlaten en ten slotte bij de resterende onderwijsinstellin gen het schooljaar te laten zoals het is. Hotelwezen in nieuwe banen. Dan is het zaak, dat de economische grondslag der hötellerie beter wordt. Te vaak zijn de hotels een seizoenbedrijf, dat het van slechts enkele maanden in het jaar hebben moet. Ook hier zou vacantiesprei ding dus een gunstig effect kunnen hebben. Maar bovenal: de bestaande hotels zijn te luxueus en daardoor te kostbaar voor deze tijd, waarin meer dan ooit naar doelmatig heid wordt gestreefd. Het moderne hötel, waar het de arbeider financieel mogelijk wordt er met zijn gezin te vertoeven, zal in de inrichting van zijn kamers zeer eenvou dig kunnen zijn, maar het zal een goede recreatiezaal en een gezonde kinderspeel plaats niet mogen ontberen. Men zal er toch rekening mee moeten gaan houden, dat de vacantietoeslagen de gemiddelde werkne mer in staat zullen stellen meer dan vroeger van hotels of pensions gebruik te maken. Met betrekking tot het hötelvraagstuk is het niet onbelangrijk, dat de Amerikanen zich bij de verdeling van de Marshall-hulp ook voor hótelbouw interesseren en dat de Amerikanen in totaal jaarlijks over 800 millioen dollar bestemd voor het toerisme naar Europa, de beschikking krijgen. Plannen voor het volgende seizoen. Dat de leiding van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer in Zuid-Ken nemerland, waarin alle V.V.V.'s en gemeen ten in dit gebied steeds nauwer samenwer ken, niet alleen de grote lijnen in het oog houdt, doch de nabije toekomst niet ver waarloost, blijkt uit de activiteit die zij reeds nu ontwikkelt om de aandacht van binnen- en buitenlandse vacantiegangers op de attracties in hun rayon te vestigen, Wij vermelden in het kort de Winterflora, van 25 Februari tot 5 Maart, in 't Krelage- huis; het Tulpfestival, dat het vorige jaar dertig duizend gulden aan deviezen in het laatje bracht dit keer rekent men zelfs op een ton de met het Tulipfestival ver bonden „Rally de Tulipes", waarover wij in October reeds uitvoerig schreven, de autoraces, die in de zomer op het Zand- voortse circuit worden gehouden, verder de Haarlemse Sportweek en het Bloemenfeest. Verder zal natuurlijk ook het Bloemendaal- se Openluchttheater weer een geliefde trekpleister zijn. Voor dit alles zijn prachtige folders in grote oplagen en vier talen in voorberei ding. Een speciaal vouwblad „Holland in Bollentiid" wordt met steun van de A.N. V,V. en de Zuidhollandse V.V.V. uitgegeven. Haarlem is tot nu toe de enige stad, die het reclame-materiaal niet gratis ter be schikking stelt. De heer Van Gink hoopt, dat hierin voor de prospectussen en vouw bladen van kleine omvang spoedig veran dering zal komen. j „Overijssel", jaarboek voor cuU„ en historie 1949. N.V. de J. Tijl, Zwolle. rven J- Het is gebleken, dat er goed werk is u richt met het uitgeven van „OveriiJ^-" jaarboek voor cultuur en historie n dagen is de derde jaargang (voor het ?Zer 1949) bij de N.V de Erven J J. Tijl te Zw if verschenen en de samenstellers zijn er w in geslaagd een aantal belangwekkende h" dragen over de provincie samen te steil waarin speciaal Overijsselse onderwar!611' zijn behandeld. Ter inleiding schrijft jU redactie, dat een spiegel van de e cultuur in heden en verleden gebracht wn^ en wederom is aan Overijsselse kunsten*! gelegenheid geboden, zich met hun werk tÜ een breder publiek te richten. Een prijsvra is uitgeschreven voor leerlingen van de m? delbare- en kweekscholen. Hoe prijzenswa* dig het ingezondene was, prijswaardie w het niet genoemd worden. 5 Ron Het boek wordt geopend met een posthnm bijdrage van mevrouw J. M. C. Ch. lorden!"! de Marees van Swinderen, waarin zii zuiver natuurbeeld een IJssellandschanÜi11 een zonnige herinnering heeft verword Mgr. A. E. Rientjes beschreef de natuur van Salland, zijn bossen en heidevelden ziin w teringen en oude kronkelende zandwegent bloeiende bongerd. Weer anders ziet Gef-h Colmjon het Overijssels landschap: in tkU verhouding tot het Nederlands landschaj Schaken Dertiende schooltournooi bracht verrassingen Dinsdag werd in restaurant Brinkmaan h.t dertiende schoolschaaktournooi geonend de heer T. M. Halbertsma, voorzitter van i Haarlemse School Schaak Bond, Vervolgen® werden de twee en zestig jeugdige deelne mers toegesproken door de heer A C Th r* kow. die zowel de Koninklijke Nederland Schaakbond als de Noordhollandse ScK bond vertegenwoordigde. Deze eerste wedstrijddag bracht reeds vein verrassingen. Vrijwel alle favorieten -i® Haitsma. Schmitz, Verleur, Boneert^^! Sdiultz en Verhoeff werden uitgeschakeld De uitslagen luiden: Hoofdtournooi u ronde: A. Haïtsma—A. Groen 1—0; R ciot; maker—F. Binsbergen 1—0; H. Klêin—r Waardenburg 0—1; A. v. Hinte—A. Schm£ 1-0; H. Verleur-W. Valk 1-0; G. ffl J. Boere 0—1; J. Pulles—H. v. d. Lee l-o- P. v. Loevezijn—R. den Boeft 0—1; D. Boni gertmanJ. Snoek 01; A. Nagelkerkev d Deyl 01; J. SchultzF. Speyers -1- t' BaardaN. de Ronden 0—1; h! Verhoeff—a' Frank 1—0; N. Zwaneveld—J. Bommel 0—1-' G. VedderM. Jole 01; F. Kuyken—J v d' Ende 0—1. 1 2e ronde: A. Haitsma—R. Slotemaker 0-1- Waardenburg—A. v. Hinte 1—0; H. Ver leurJ. Boeré 01; J. PullesR. den Boeft 0—1; J. Snoek—v. d. Deyl 0—1; F. Speyers— N. de Ronden 0—1; K. Verhoeff—J. Bommel n—1; M. Jole—J. v. d. Ende 0—1. Schaatsen rijden Nederlandse rijders naar Davos vertrokken In het restaurant van 't Centraal Station te Amsterdam was Dinsdagavond een groepje mensen verzameld, waarvan een drietal be kende sportfiguren het middelpunt vormde Antoon Huiskes, Wim van der Voort en Jan Langendijk, de drie Nederlandse schaatsen rijders, die door de KNSB naar Davos wor- o den uitgezonden om zich voor te bereiden op de Europese kampioenschappen, die al daar op 5 en 6 Februari worden gehouden stonden op het punt om te vertrekken. De voorzitter van de KNSB. mr. H. W. Vliegen, sprak de schaatsenrijders toe en zeide, dat ondanks de veranderingen, welke zich in het hoofdbestuur hebben voorgedaan, alles ge daan is om niet van de gewoonten van vorige jaren af te wijken. De eerste paar weken zal Jan Langendijk als oudste de leiding op zich nemen, maar over een paar weken vertrekt dr. ir. A. F, van der Scheer naar Davos. om de laatste hand te leggen aan de training van het drietal. Wanneer Kees Broekman, die in Noorwegen traint, naar Davos zal gaan, is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal hij nog deelnemen aan grote internationale wedstrijden, die op 15 en 16 Januari a.s. te Eskilstuna in Zweden worden gehouden. De Koning won in Diemen Het totaal klassement van de hardrij- wedstrijden op de schaats, die Dinsdag te Diemen zijn gehouden, luidt als volgt: 1. De Koning (Purmerend) 154.99; 2. Buyen (Am sterdam) 158.73; 3. Jan van der Hoorn (Ter Aar). Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Reuzen. Nieuwe reuzenvliegtuigen, die 20 ton kunnen vervoeren, zullen spoedig in de luchtbrug worden ingeschakeld, al dus een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht. Het zijn toestellen van het type C-97, die tweemaal zoveel kunnen laden als het type C-54 (Sky- master), tot dusver het zwaarste vlieg tuig op de luchtbrug. Kerstmis. In Zuid-Afrika zijn gedurende de Kerstdagen door vechtpartijen, ver keersongelukken, verdrinkingen en schietpartijen 48 personen om het leven gekomen en 1680 gewond. Genezing. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, heeft Dinsdag het Walker-Reed-zieken- huis, waar hij wegens een ondergane nier-operatie drie weken heeft vertoefd, verlaten. Hij is met zijn echtgenote per vliegtuig naar zijn huis in Pinehurst, Noord-Carolina, vertrokken. Oproep. De Engelse communistische partij heeft alle Engelse organisaties der wer kende klasse verzocht „te weigeren goederen voor de Nederlandse aggres- soren te transporteren of te doen trans porteren". In een verklaring van ge noemde partij werd gezegd, dat het tot de bijzondere verantwoordelijkheid van de Engelse arbeidersweging behoort alles te doen wat in haar macht ligt om de Indonesische volken het volle recht tot zelfbeschikking te verzekeren. Bewaking. Na de demonstraties die eer gisteren door studenten voor het Neder landse consulaat te Bombay werden ge hóuden, wordt dit gebouw thans door gewapende politie bewaakt. De heer G. Velthorst, Nederlands consul in Bombay, heeft de Nederlandse ambas sade aldaar in kennis gesteld van het incident. Hij deelde mede dat de politie, die de studenten verspreid had, weer in het bezit was gekomen van de vlag en de kentekenen, die de studenten van het consulaat hadden afgerukt. De politie heeft deze echter nog niet aan het consulaat teruggegeven.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6