Directeur J. van Dijk nam afscheid van het Velsense crematorium Lenteweelde in wintertijd In het hoofdstedelijk Oosterdok rusten nóg drie IJsbrekers Visserij-paria Het testament WOENSDAG 29 DECEMBER 1948 IJ MUIDER COURANT Tevredenheid naast onvoldaanheid" 99 Vele waarderende woorden heeft de directeur van het Velsense crematorium de heer J. van Diik Dinsdagmiddag in de grote zaal van het kantoorgebouw te Driehuis moeten horen, toen hij daar na negen jaren van nauwgezette arbeid als zodanig afscheid nam. Vele tastbare aandenkens en onzichtbare herinneringen zijn rond hem uitgestald en toen hij kennelijk ontroerd aan het eind van de lange sprekersrij bedankte voor alle toegezwaaide lof en de balans van zijn directeurschap opmaakte, heeft de heer Van Dijk vooral deze herinneringen opge roepen om tot de slotsom te komen, dat tevredenheid en onvoldaanheid van elk mensenwerk het resultaat zijn. Zijn dank strekte zich uit over alle over- heids- en particuliere instanties, die hem tijdens zijn loopbaan bij het crematorium van dienst zijn geweest om tenslotte terecht te komen bij de staf van werkers in het bedrijf zelf. Tot de nieuwe directeur, de heer M. de Bruin richtte de scheidende functionaris een speciaal bemoedigend woord. Tot ver over de grenzen Als eerste heeft de heer J. J. Deggeller, voorzitter van de commissie van beheer ge sproken over de weemoed, die het heengaan van de heer Van Dijk beheerst en de ener gie, maar vooral de karakteristieke men selijkheid, waarmee hij zijn vaak delicate functie vervulde: mede dank zij deze wijze van bestuur is de Velsense inrichting tot ver over de landsgrenzen vermaard gewor den. Een schrijfbureau met stoel vergezelde deze toespraak, waarna de heer Deggeller nog meedeelde, dat ook hijzelf tegelijk met de opgeheven commissie van beheer als lid daarvan aftreedt en tevens het hoofdbe stuurslidmaatschap van de Facultatieve vereniging voor Lijkverbranding neerlegt, een feit, dat ook voor hem een afseheid van het crematoriumpersoneel meebracht. Mr. W. M. Paardekooper Overman, de Haarlemse officier van justitie, wees als justitieel toezichthouder op het grote ver antwoordelijkheidsgevoel, dat de heer Van Dijk kenmerkte, zodat er nimmer een aan merking op de gang van zaken behoefde te worden gemaakt.Vervolgens sprak de voor zitter der Velsense afdeling van de Facul tatieve Vereniging, de heer Y. Reitsma, die zijn dankbaarheid voor de ondervonden hulp en steun manifesteerde in de aanbie ding van een vulpen. Ook namens de afde ling Alkmaar van de Arbeidersvereniging voor Lijkverbranding werd waardering ge uit en van die kant kwam een boek en een leren koffer de afscheidscadeaux vermeer deren. Dr. ir. M. F. de Bruin sprak als tech nisch adviseur van het crematorium over de prachtige samenwerking met de schei dende directeur, wiens gezag niet aan de letter, maar aan de persoonlijkheid ont leend werd. Een boekwerk was zijn ge schenk. Mej. E. Renses, de adjunct-directrice, wierp een blik in het verleden, dat lang niet altijd even rooskleurig was en bood namens het personeel een smeedijzeren electrische kachel aan, waarna de heer H. J. v. d. Velde, als hoofdopzichter van de IJmaiden Hoofdinspecteur H. Roelofs verlaat de Velsense politie De oudejaarsdag zal deze keer voor de hoofdinspecteur H. Roelofs een bij zondere worden: Vrijdag neemt deze bekende Velsense politieman namelijk afscheid van de dienst, die hij 43 jaar lang waarvan 37 in IJmuiden met liefde voor het vak vervulde. Als jong agent tweede klasse kwam de heer Roelofs in 1909 bij de Almelose poli tie, nadat hij twee jaar militaire dienst er op had zitten, en het jaar 1911 zag hem als agent le klasse bij de Velsense gerechts dienaren. Alle rangen tot en met het hoofd inspecteurschap heeft hij hier doorlopen en in de loop der jaren werd de thans scheidende een van de meest markante figuren uit het corps, dat hij heeft zien en helpen groeien tot de huidige omvang. Een oorlogservaring als onderduiker in Fries land en Overijssel heeft hem twee jaren uit het werk gehouden, maar na de bevrij ding was de inspecteur weer present. Vrijdagochtend neemt hij afscheid van zijn carrière; een welverdiend pensioen zal hopelijk nog vele jaren zijn deel worden. GESLAAGDEN BIJ DE HOOGOVENS Op de Hoogovens slaagden de volgende personen voor het examen typen: Mej. M. H. Haenen (archief Mekog). P. Siebers (Com- merc. Afd. Mekog) en C. Goedhart (Port. Exp); het diploma Stenografie Nederlands systeem „Groote" verkreeg mej. L. Koek (Meetafdeling). Burgerlijke stand GEBOREN: M. C. VermeiiBöhm, z., J. T. Cremerlaan 67, Santpoort; L. SpalinkSü- zijlo. d., P. C. Hooflaan 7l, Driehuis; C. S. Lindersvan Putten, z., Tuinderstraat 86, IJmuiden-O.; D. M. van DijkWijker, z., de Euijjerstraat 122, IJmuiden-O.; T. van Engh —Kup, a., J. P. Coenstraat 127, IJmuiden; S. de Goede—de Bruijn, z„ Harddravêrslaan 9, Santpoort; M. A. Vee,nboerde Wit, d., Hoofdstraat 178, Santpoort; B. BoonDijk huis, z., Leeuweriklaan 11, IJmuiden-O.; C. DemmersLips, z., de Ruijterstraat 71, IJmui- den-O.; C. M. Carton—Rutte, d., Helmstraat 8, IJmuiden; A. M. BurmStekelink, d., Bui- tenhuizerweg 12, Velsen; E. A. Nieuwenhui- zenWiegman, z., Hoflaan 25, Velsen-N.; J. M. GoedhartBonekamp, 2 z., Linnaeus- straat 10, IJmuiden; J. van der SchaikRaap, z., Zanderstraat 2, IJmuiden-O. OVERLEDEN: G. P. van Gelderen, 78 j., weduwe van: C. v. d. Duin, Huijgensstraat 39, IJmuiden; E. J. Tonnon, 1 j., zoon van L. H. Tonnon en M. C. Gemünd, Bloemendaalse- straatweg 192, Santpoort; J. B. de Haan, 78 j., echtgenoot van C. v. d. Plas, de Ruijter straat 159, IJmuiden-O.; T. Broertjes, 79 j., echtgenoot van M. Mol, van Dalenlaan 26, Santpoort. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 29 DECEMBER Thalia, 8 uur: „Waternimf". 8 uur, kleine zaal, Kien-wildavond van „Onderlinge Vriendschap". Rex, 8 u.: „Saludos Amigos" en „Nanook". Spreekuur Wethouder van Onderwijs: 45 üur. DONDERDAG 30 DECEMBER Geen bioscopen. Spreekuur wethouder van Sociale Zaken: 9—12 uur. begraafplaats „Westerveld" de prettige samenwerking der twee instellingen memo reerde. Nadat ook een begrafenisonderne mer zijn dank voor het goede contact onder woorden had gebracht, sloot dr. P. H. van Roojen de sprekersrij als algemeen voor zitter van de exploiterende vereniging en uit zijn woorden bleek, dat de heer Van Dijk met vrucht gebouwd heeft aan een zichtbaar en groot ideaal. Behalve vele afgezanten van de ver schillende afdelingen der F.V.v.L. en de A. V.v.L. waren enige hoofden van takken van dienst der gemeente Velsen en een deputa tie bij het afscheid aanwezig. De heer Deggeller werd nog een foto van het cre matoriumpersoneel aangeboden. Aangifte explosieven straks onder zwaarder druk Vijf per dag Ongeveer een maand is er verstreken sedert Velsens burgerij in grote getale op trok naar de Nijverheidsschool, om zich daar te laten voorlichten door de heren van de Hulpverleningsdienst. En nog dagelijks komen er meldingen binnen. Men zegt zelfs van vijf per dag gemiddeld. In verband hiermede wordt van offi ciële zijde bekend gemaakt, dat van 1 Januari af de maatregelen, om het euvel van „explosieven in huis" te bestrijden, zullen worden verscherpt. Zo resten dus nog twee dagen om kasten en duistere hoeken na te snuffelen en zo nodig de Hulpverleningsdienst van grote of kleine vondsten te verwittigen. Het is niet aan te bevelen om te wachten tot de schoonmaak, daar na 1 Januari 1949 de termijn van zachtmoedigheid is ver streken en er straf volgt op de zonde. KINDERPRESTATIES BELOOND. Het Goede-Herderkinderkoor, dat voor al in December vele malen in het publiek zijn stem deed horen, wil nog eenmaal in dit jaar de kinderen bij elkaar roepen. Het bestuur heeft besloten, als beloning voor het vele repeteren en de inspanning van het optreden, de kinderen een filmmiddag aan te bieden. Deze wordt gehouden Don derdag in het gemeentelijke vergaderlokaal aan de Abelenstraat. Kerstfeest voor ouden van dagen „Er wordt de laatste tijd veel aandacht besteed aan de jeugd, vooral aan de rijpere jeugd, maar de ouden van dagen worden wel eens vergeten." Met deze woorden leid de kapitein C. Nieuwland van het IJmui- dense Leger des Heils de Kerstbijeenkomst voor de ouden van dagen Dinsdagmiddag in. In de stemmig versierde zaal genoten de oudjes van het intiem samenzijn, de zang en de tractaties. Er werden enkele geestige tekenfilmpjes vertoond, die zeer in de smaak vielen en kapitein Nieuwland ver telde een Kerstverhaal. Nadat hij hen nog het Kerstevangelie had voorgelezen, ging een ieder voldaan huis waarts. Bond van oud-leerlingen van de Visserijschool opgericht In deze vacantia kwam een aantal oud leerlingen van de Gemeentelijke Visserij- school bijeen, om de mogelijkheid tot op richting van een oud-leerlingenbond te be spreken. De belangstelling voor deze bijeenkomst was, mede doordat een groot aantal sche pen binnen was, zeer behoorlijk. Na ampele bespreking werd besloten een vereniging op te richten ten einde de band te verster ken tussen hen, die eens de G.V.S. bezoch ten. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren J. H. Beijer, J. Gravemaker, K. van der Grijn, Z. Klinkenberg en P. J. Verwayen. De varende bestuursleden zijn de heren J. Klinkenberg, F. Prins en A. Vooys. MARKTBERICHTEN IJM 6 Norma Maria f23.530; IJM 117 Pr. Beatrix 12.520. UK 47 f165; UK 86 f212; UK 114 f92; UK 69 f 82; UK 125 f 208; UK 32 f 83; UK 115 f181; UK 119 1127; UK 72 f297. Prijzen Heilbot 3,25; tarbot 3,60—3.30, per kg. Schartong f51; kl. haai 33; ham 6160; poon 10,50—6; makreel dicht 2018,50. Aanvoer 1 kist tarbot, 15 kisten poon, 10 kisten haai, 65 kisten schar, 1000 kisten makreel, 35 kisten kabeljauw, 250 kisten wijting, 60 kisten kool- vis. 350 kisten schelvis, 10 kisten v. haring, 10 kisten diversen. Totaal 1806 kisten. DE HEER S. WIERSMA JUBILEERT. Op 8 Januari hoopt de heer S. Wiersma, procuratiehouder van het Nederlands Be vrachtingskantoor in Velsen, de dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde onderming in dienst trad. In hotel „Augusta" zal des ochtends op de jubileum dag een receptie gehouden worden. Bloemententoonstelling in Lisse toont de grote vooruitgang bij het forceren van bloembollen Terwijl de haven van Lisse dichtgevroren is, heerst de lente in het daarnaast ge legen tentoonstellingsgebouw, waarin de eerste Bloemlust-tentoonstelling heden ge opend is. Opvallend is het zeer grote aan tal inzendingen waardoor deze tentoon stelling een verrassend en kleurrijk aspect biedt. Dit is een gevolg van de bizonder goede omstandigheden gedurende de zomer van 1947, die het forceren wel buitenge woon begunstigd hebben. De hyacinten beslaan het gehele mid denstuk in een tot nu toe ongekende over vloed en kwaliteit. Tulpen zijn er in alle kleuren: vroege tulpen bescheiden uit glurend boven nog bleekgroene blad kokers, langstelige Darwins en kloeke Triumphs. De gehele achtergrond wordt ingenomen door een collectieve inzending uit Rijnsburg, dat daarmee de het vorig jaar gewonnen beker op grootse wijze ver dedigt. Narcissen in alle variaties op wit, geel en oranje vallen op. Bizondere aan dacht trekken ook de amaryllis-inzen dingen. De tentoonstelling legt een sprekend ge tuigenis af van de fraaie resultaten welke met het forceren van bloembollen kunnen worden bereikt. Zij is niet een herhaling van vorige exposities, maar ongetwijfeld een stap vooruit en daarom voor leek en vakman een bizondere gebeurtenis. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 28 December: IJM 37 Gloria, rederij VEM, met vis, ver trokken op 17 December. Het Noordzeekanaal mag niet dicht vriezen Er staan geen bloemen meer op de ramen en de sloten en vijvers raken weer ontdooid. Koning Winter heeft zijn greep op Nederland verslapt en de jeugd heeft de schaatsen voorlopig opgeborgen. In deze dagen heeft een groot ge deelte van de gemeenschap zich zor gen gemaakt over de vorst en haar gevolgen, die niet alleen voor het huisgezin maar ook voor de gemeen schap ernstig kunnen zijn. Het is bijvoorbeeld vaak een zeer moei lijke taak geweest, één van de slagaders der Nederlandse nijverheid het Noordzee kanaal ijsvrij te houden en twee jaar ge leden hebben de ijsbrekers dag en nacht moeten beuken op de groeiende ijskorst, die het scheepvaartverkeer dreigde te ver lammen. Hoewel de aspecten van de winter niet te overzien zijn, en het kan „vriezen of dooien", hebben wij ons gewend tot de Scheepvaartvereniging „Noord" te Amster dam, die tot taak heeft het kanaal bij strenge vorst met ijsbrekers open te hou den. Deze vereniging heeft de beschikking over een drietal ijsbrekers en een vierde nadert zijn voltooiing. De ijsbrekers I en II zullen zo nodig hoofdzakelijk gebruikt worden om het Noordzeekanaal open te houden en de derde de „Ijsbeer" zal voornamelijk in het havengebied van Amsterdam de taak op zich nemen het verkeer van de sleepboten, de lichters en andere schuiten, mogelijk te maken. Zij zal echter, indien dit nodig blijkt ook worden gebruikt om de kleine spuisluis in IJmuiden tegen ijsgang te be schermen. De nog op stapel staande „Walvis" zal de andere ijsbrekers in capaciteit over treffen, ofschoon haar afmetingen niet veel groter zijn dan die van de „Ijsbeer". De „Walvis" is namelijk 30 m. lang en de „Ijsbeer" 20 m. De diepgang van deze nieuwe aanwinst van de Scheepvaartvereniging „Noord" is zodanig dat de breker ook dienst zal kun nen doen op het nieuwe Amsterdam-Rijn kanaal. De IJ I, die een diepgang van 5 m. en de beschikking over een machine van 1200 p.k. heeft, is als de IJ II, die het met een diepgang van 4 m. en een capaciteit van 500 p.k. moet doen, een stoomschip. De beide andere ijsbrekers zijn diesel-electri- sche schepen. De „IJsbeer" beschikt over één hoofdmotor ter opwekking van elec- triciteit, de nieuwe „Walvis" zal worden uitgerust met drie hoofdmotoren. Met deze gerustellende berichten zijn we in IJmuiden teruggekomen en we weten nu dat in de komende winter niemand zich IJmuiden-Oost Haarlemse kantonrechter naar IJmuiden voor de zaak der Dierenbescherming Naar wij vernemen, heeft de Haarlemse kantonrechter vonnis gewezen in de zaak van de Velsense afdeling der Nederlandse vereniging tot bescherming van Dieren contra de heer H. W. A. Jansen met als inzet het door deze vereniging gekochte pand aan de Willemsbeekweg 38, dat door de heer Jansen wordt bewoond. In dit vonnis heeft de kantonrechter beslist, dat hij Woensdag 5 Januari met de griffier de situatie ter plaatse in ogenschouw zal nemen. zorgen zal behoeven te maken over het voor ons land zo belangrijke scheepvaart verkeer. Nu liggen de ijsbrekers nog in het Oos terdok te Amsterdam maar zodra het no dig blijkt zullen ze hun taak beginnen en de strijd met Koning Winter aanbinden en winnen. Velsen-Noord Van Gelder's productie stijgt In een overzicht van de heer ir. A. J. Allan, procuratiehouder en lid der plaat selijke directie van Van Gelder Zonen, in het tijdschrift „Eendracht", blijkt hoe de grondstoffenhoeveelheid door een zeer grote aanvoer van hout uit Joegoslavië, Canada en Finland, bijna de vooroorlogse omgang weer bereikte. Zelfs voor de oorlog was het een zeld zaam feit, dat er meer dan honderd zee schepen met hout, houtstof of cellulose aan kwamen; dit jaar waren het er 114. De situatie voor de Houtstoffabriek is thans zo, dat spoedig inplaats van met twee met vier slijpers hout kan worden geslepen, een aanloop om in de zomer van 1949 te kunnen overgaan tot het produceren van alle houtstof, die voor de Papierfabriek nodig is. In het personeelstekort bij de productie afdelingen is inmiddels enige verbetering gekomen. De grote P.M. 18 en P.M. 14 draaiden het gehele jaar; in de loop van 1948 kwam de kleinste machine er bij om na een aarzelend begin ook in volledige dienst te komen en nadat de productie moest toenemen, is aan het einde van dit jaar ook de laatste machine na lang durige stilstand in gebruik genomen. Teneinde de kwaliteit van het cellulose- product aanmerkelij'k te verbeteren staan belangrijke uitbreidingen op het program ma. De grootste zal zijn het bouwen van een grote zuiveringsinstallatie van Kanaal water, die een hoogst belangrijke rol zal spelen in het productieproces. De productie van stro-cellulose werd ge stopt, daar de vraag naar houtcellulose overheerste, hoewel het eerste product in de praktijk toch goed heeft voldaan. De dit jaar opgestelde monosulfietlogerij zal derhalve voorlopig geen dienst doen. De afdeling Centrale is intussen eveneens grondig gerevideerd en hier kon na vele jaren van rust de hogedrukketelinstallatie weer worden beproefd, zodat straks met vertrouwen de volledige productie ter hand kan worden genomen, waartoe tevens het dit jaar gestichte nieuwe fabriekslabora- torium het zijne kan bijdragen. FIETSEN NERGENS VEILIG Dezer dagen is een arbeider van de pa pierfabriek, die zijn zo goed als nieuwe rijwiel binnen de muren van het bedrijf had gestald, op brutale wijze van zijn fiets be roofd. De dader moet kans hebben gezien on opgemerkt het fabrieksterrein te verlaten. Beverwijk „De Vriendschap" aan de kop in de Klaverjascompetitie Er zijn weer enige wedstrijden om het klaverias kampioenschap vari Midden-Ken- nemerland gespeeld. De uitslagen luidden: Allen PresentDe Viersprong 220 De Viersprong t—Animo 2—0 De Vriendschap 2K. C. IJ 2. 20 Ruiten Aas 1—De Nolle2—0 Ruiten Aas 2Scheiwijck02 K. C. IJ 1—De Vriendschap 102 De stand is thans, op dit spannende mo ment in de kampioenscompetitie: Santpoort-dorp WEER EEN DUIVENTENTOONSTELLING Door de vereniging van postduivenhou- ders „De Luchtpost", wordt op Zaterdag en Zondag een duivententoonstelling gehou den in de zaal van café Böhm te Santpoort. Voor deze tentoonstelling zijn reeds 200 duiven ingeschreven. De heer J. Horn- stra uit Amsterdam zal als keurmeester fungeren. Uitgeest LOUIS VAN TULDER ALS GAST BIJ „LEATITIA" Op 6 Januari zal de Rooms-Katholieke Zangvereniging „Leatitia" te Uitgeest een concert geven in hotel „Wilhelmina", met medewerking van de bekende tenor Louis van Tulder. Voorts zullen optreden de sopraan Jeanne van der Winkel en de pianist Lou Tervoort, beiden uit Beverwijk. De „Rex" weer in IJmuiden terug. De kotter „Rex" die voor Egmond enige scha de aan de keerkoppeling opliep, kwam van morgen om zes uur, gesleept door een col lega, in IJmuiden terug. „Haarlem" naar Amsterdam. Voor reparaties is de „Haarlem" (IJM. 9) naar Amsterdam overgebracht. Trawlvisserij. De grote IJmuidense motorlogger „Martha" (IJM. 74) heeft de haringvangst beëindigd. De logger gaat trawlvissen. Weer twee. Dinsdag waren twee traw lers de „Norma Maria" (IJm. 6) met 1000 en de „Prinses Beatrix" (IJm. 117) met 700 kisten vis aan de afslag. In totaal zijn nog 10 trawlers op zee. De Vriendschap 17 Animo 7 De Viersprong 1 7 Allen Present 7 K. C. IJ. 17 Ruiten Aas 17 De Nolle 7 Scheiwijck 7 De Viersprong 27 De Vriendschap 27 K. C. IJ. 2 7 Ruiten Aas 27 gesp. gew. verl. w.pt. „Waar de ster bleef stille staan" ook in Beverwijk De Rooms Katholieke toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven", heeft Dinsdag avond het toneelwerk van Felix Timmer mans „Waar de ster bleef stille staan", dat Maandagavond met zoveel succes in de Pa tronaatszaal te IJmuiden was opgevoerd, ook in het Beverwijkse KSA-gebouw voor het voetlicht gebracht. K.Z.O.S. speelde deze avond op uitnodiging van het Ge nootschap van de Stille Omgang, afdeling Beverwijk. Het openingswoord werd ge sproken door de heer C. G. van Baar, voor zitter. Dat ook de Beverwijkers, die in grote getale naar het K.S.A.-gebouw ge komen waren, het gebodene op prijs wisten te stellen bleek uit het langdurige applaus waarmee de speelsters en spelers na af loop van ieder tafereel wedden beloond. Het stuk zelf bespraken wij reeds in ons blad van gisteren. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 41) De heer Mordaunt vond juffrouw Carey Silence heel jong en heel bleek. Voor zover hij begreep en aangezien hij gedurende de oorlog lange tijd verpleger was geweest, beschikte hij over de nodige ervaring leed zij aan de gevolgen van een zenuw schok. Hij was op het punt tegen haar te spreken, toen zij een paar bijzonder mooie, donkerblauwe ogen opsloeg en zei: Neemt u mij niet kwalijk ik weet niet wie u bent. De heer Mordaunt begon uit te leggen wie hij was en wat hij was, maar hij was nog niet eens toegekomen aan de naam van het advocatenbureau, waarvan hij deel uitmaakte, toen ze weer sprak. Ik heb geen geld. Daar behoeft u zich geen zorg over te maken, juffrouw Silence. Ik bezit niet meer dan zes pond tien shilling en dat zou nooit genoeg zijn. Een zenuwschok. Inderdaad, daar door gingen de mensen zo praten, ze zeiden precies wat er op zo'n ogenblik in hen omging. Het hief alle gebruikelijke ge slotenheid op en ze flapten er eenvoudig uit wat zij dachten. Kon heel nuttig zijn, maar ook lastig. Veronderstel, dat ze hem regelrecht begon te vertellen, dat ze het gedaan had van mensen, die aan „shock" lijden, kun je alles verwachten. Hij begon haastig te spreken. Juffrouw Silence, wilt u nu eens goed naar mij luisteren? Ik kan niet zo heel lang blijven en er zijn verscheidene din gen, die ik u zou willen zeggen, maar voor dat ili dat doe, wil ik u verzekeren, dat u zich geen zorg behoeft te maken over de financiële kant van dè zaak. Indien, zoals wij hopen, wij er in slagen dit tot een goed einde te brengen, zult u trouwens zelf over ruime middelen beschikken. Zij viel hem op vriendelijke toon in de rede: Maar als u het niet tot een goed einde brengt. Haar ogen waren strak op zijn gezicht gericht. Hij vond het een beetje veront rustend. Toen zei hij: Ik had u eigenlijk beter meteen kun nen zeggen, dat een familielid van u alle verantwoordelijkheid hiervoor op zich neemt. Dennis? Mijnheer Harland? O neen. Zij herhaalde de laatste woorden. Neen Dennis denkt, dat ik het gedaan heb. Mordaunt haastte zich om haar de pas af te snijden. Het is mijnheer Harland niet. Het is mijnheer Stewart, Jefferson Steward. Haar oogleden begonnen te trillen, toen sloeg zij ze neer. Zij leunde achterover. Er kwam langzaam een vage kleur op het dodelijk witte gezicht. En langzaam trok die blos ook weer weg. Gedurende het gehele gesprek, dat volgde, was zij kalm, vriendelijk, zonder enige interesse. Mordaunt vertrok en zei tegen Jefferson Stewart dat als zij op de terechtzitting zo deed, de zaak verloren zou zijn. Het is een zware aanklacht We zullen natuurlijk proberen de getuigenverklaringen te ont zenuwen, maar in de meeste gevallen is de getuige, die in een moordzaak het be langrijkste is, de beschuldigde zelf. En een jong meisje heeft altijd iets voor. Zij heeft haar jeugd mee, zij heeft haar uiterlijk mee. Als zij een goede indruk maakt, heeft zij reeds het voordeel, dat men zai gaan twijfelen. Daar kan zij gebruik van ma ken. Maar niet als zij zo is als nu. Als zij maar even naar haar gekeken hebben, zullen zij er van overtuigd zijn, dat zij het gedaan heeft. Jeff Steward stond in zijn volle lengte tegen de schoorsteenmantel en keek neer op de ander. Hebt u die overtuiging ook gekregen? Mordaunt wreef langs zijn vooruitste kende kin. Een paar dikke hoornen bril lenglazen verborgen de uitdrukking van zijn ogen. En neen, mijnheer Stewart. Maar daar heb ik mijn gezond verstand voor en als u gezond verstand verwacht van een itiry Wat wilt u daarmee zeggen? Nu, ik wil het u ook wel vertellen. Toen zij binnenkwam, vond ik, dat ze er als het ware verpletterd uitzag, en ik dacht, dat het waarschijnlijk berouw was en dat zal ook de jury denken, als zij die houding niet laat varen. Maar ik bleef d£t niet lang denken en wel omdat ik, toen zij begon te spreken, duidelijk zag in wat voor toestand zij verkeerde. Het is een zenuwschok niet anders. Ik heb teveel mensen gezien, die er aan leden, om het niet dadelijk te herkennen. Zij vertelde alles wat in haar omging, als een kind van vijf jaar, en in het begin was ik zelfs bang voor wat zij misschien zou kun nen zeggen. Maar ook die vrees verdween, moeten. omdat het niet meer nodig was. Als er werkelijk iets geweest was, dan zou ik het er uit gekregen hebben in de toestand, waarin zij verkeerde. Dat is mijn overtui ging en daar voel ik mij heel zeker van. Ik geloof niet, dat zij het gedaan heeft, omdat als dat zo was, zij het hekend zou hebben. We moeten haar uit die lethargie opwekken. Zij moet vechten. Het resultaat van dit gesprek was een tweede en heel verschillend gesprek, dat enige dagen later plaats had. Hoe Jeff Stewart er in slaagde het le bewerkstelli gen, doet er minder toe. Hij had een paar goede vrienden, een gladde tong en een belangrijke hoeveelheid volharding als het er om ging ergens zijn zin te krijgen. In ieder geval zat hij op een goede dag op de plaats waar Mordaunt acht en veertig uur tevoren gezeten had en hij keek over de zelfde lange, kale tafel naar Carey Silence. Het enige verschil was, dat de bewaakster nu niet buiten de deur stond en wel alles kon horen, wat zij bespraken. Hij merkte dit op en besloot er zich niets van aan te trekken. Het kwam er helemaal niet op aan. Wat er wel op aankwam, was dat Carey zo bewerkt moest worden, dat zij voor haar leven zou vechten. Als er iets was, dat hij doen of zeggen kon om dat doel te bereiken, dan interesseerde het hem niet, of heel Londen zat te luisteren naar wat hii zei. Kortom hij was er op voor bereid om de hele wereld en Carey Silence te vertellen, hoeveel hij van haar hield. Hij begroette haar over de lange, koude afstand van de tafel met hetzelfde onge- neerde knikje, dezelfde slome glimlach, hetzelfde joviale „Hallo, Carey!" alsof zij elkaar gisteren nog gesproken hadden en elkaar de volgende dag weer zouden ont- Wordt vervolgd). WOONHUIZEN ONDER DE HAMER Op Donderdag 13 Januari zal ten overstaan van notaris J. H. Bremmers in het Kennemer Theater een aantal woon huizen geveild worden. Vissersboot op de Noordzee geeft noodseinen Volgens een Reuterbericht uit Londen zijn noodseinen opgevangen van een vaar tuig. vermoedelijk „Frank" geheten, dat op de Noordzee in nood verkeert. (Volgens Lloyds Register bezit de fa. Vrolijk te Scheveningen een vissersboot van die naam, die 143 ton meet). Een Noors radiostation heeft medege deeld, dat omstreeks middernacht een sleepboot uit Bergen (N.) is vertrokken om hulp te bieden aan het in nood ver kerend schip. Noors schip voor Zaanse rederij De afdeling rederijen van de N.V. Hout handel v/h William Pont te Zaandam heeft in Oslo het Noorse stoomschip „Leka" aan gekocht, dat begin Januari in Zaandam wordt verwacht en dat de Nederlandse naam „Wipo" zal krijgen. Het 2570 brt. ton metende schip is in 1922 gebouwd. SCHEEPVAART K, H. L. Amstelland, 27 Dec. van San tos (thuisreis). Delfland, 27 Dec. vanPernam- buco naar Las Palmas (thuisreis). H. AFRIKA LIJNEN. Chr. Sass, 27 Dec. van Bordeaux naar Dakar. Congostroom, 26 Dec. van Port Gentil naar Pointe Noire. OCEAAN. Adrastus, 25 Dec. van Aden LabuanAmsterdam. Resus, 26 Dec. v. Aden Amsterdam—Batavia. Titan. 24 Dec. Dunge- nass gepass. LondenAmsterdam. VINKE EN CO. Britsum, van Rotterdam 27 Dec. te Marseille. Leersum, 27 Dec. van Marseille naar Genua. K. N. S. M. Ariadne, 27 Dec. van Cadiz te Sevilla naar Amsterdam. Danae. 27 Dec. van Tunis naar Malta. Draco. 27 Dec. te Gdynia van Rostock naar Amsterdam. Ilos, 27 Dec. te Barcelona van Napels naar Gi braltar. Luna, 27 Dec. te Antwerpen van Gibraltar naar Amsterdam. Maas, 27 Dec. van Alexandrië naar Messina. Orion, 27 Dec. te Dublin van Gibraltar naar Amsterdam. Ornen, 28 Dec. van Odense naar Kopenhagen. Stenton, 27 Dec. van Algiers naar Beyrouth 27 Dec. te Famagusta. MIJ. NEDERLAND. Amstelstad, 26 Dec. van Suez naar Belawan. Hugo de Groot. 24 Dec. van Barranquilla naar Houston. Lom bok, 23 Dec. van Singapore naar Colombo. Rotti, 28 Dec. van Bahrein naar Karachi. Rondo. 26 Dec. van Balikpapan naar Bangkok. Roe pat, 27 Dec. van Djeddah naar Colombo. Saparoea, 20 Dec. te Seattle van Vancouver. Sumatra, 21 Dec. van Batavia naar Belawan. Groote Beer, 27 Dec. van Port Said naar Am sterdam. Rotti. 25 Dcc. van Korramshar naar Bahrein. Bali. 24 Dec. van Boston naar New York. Bengkalis, 24 Dec. van Lake Charles naar New Orleans. Salawati, 24 Dec. van Soerabaja naar Makassar (thuisreis). Tara- kan, 24 Dec. van Makassar naar Semarang (thuisreis). Tawali, 25 Dec. te Soerabaja n. Batavia (thuisreis). Roepat, 27 Dec. te Djed dah naar Colombo, Sumatra, 21 Dec. te Singapore naar Belawan (thuisreis). Roebiah, 23 Dec. van Pcnang naar Kantang. Rondo, 26 Dec. van Balikpapan naar Bangkok. Hugo de Groot, 24 Dec. v. Barranquilla naar Houston. Saparoea, 20 Dec. te Seattle naar Vancouver. Grote vaart. Alhena, RotterdamBuenos Aires 28 Dec. te Santos. Alphacca, 28 Dec. van Amsterdam te Dublin. Hestia, 28 Dec. van Curasao naar Aruba. Kedoe, JavaRotterdam 28 Dec. dwars van Gibraltar. Salatiga. Java—New York pass. 28 Dec. van Gibraltar. Wicken- burgh, BordeauxCasablanca pass. 27 Dec. Burlings. Ganymedes, 22 Dec. van Valparaiso te Talcahuano. Heelsum. DakarAntwerpen pass. 26 Dec. Kaap St. Vincent. Japara (KRL), 23 Dec. van Colombo te Penang vertrekt van Singapore. Leersum, RotterdamCal cutta 27 Dec. te Marseille. Leopoldskerk, Rotterdam—Calcutta 25 Dec. te Colombo. Lieskerk. Perz. GolfRotterdam 26 Dec. te Marseille. Melampus, JavaNew York 23 Dec. te Colombo. Noordam, 27 Dec. van Rot terdam naar New York. Sibajak, Batavia Rotterdam pass. 27 Dec. Finisterre, wordt 29 Dec. aan de Hoek van Holland verwacht. Alphacca. AmsterdamDublin pass. 27 Dec. Wight. Alpherat, Buenos AiresRotterdam pass. 27 Dec. Madeira. Dordrecht, Gibraltar —Helsinki, pass. 27 Dec. Dover. Kertosono, 28 Dcc. van Batavia te Pladjoe. Lemsterkerk, Rotterdam—Basra. 27 Dec. van Bandarsha- pour. Luna. SamosAmsterdam. 27 Dec. te Antwerpen. Maas. 27 Dec. van Alexandrië n. Messina". Mariekerk, Japan—Rotterdam. 27 Dec. van Suez. Marpessa, MamonalBerre, pass 27 Dec. Gibraltar. Reiniersz, Rotterdam —Batavia. 27 Dec. ter hoogte van Algiers. Roebiah. 27 Dec. v. Penang te Pukhet. Sama- rinda, 27 Dec. van Batavia naar Cheribon. Salawati. 27 Dec. van Makassar naar Batavia. Salatiga, JavaNew York, pass. 27 Dec. Algiers. Sibajak. Java—Rotterdam, pass. 27 Dec. Finisterre. Sloterdijk, 27 Dec. van Ban- joewangi naar Semarang. Triton, 28 Dec. te Turkish eiland. Tjimenteng, 27 Dec. van Hongkong te Okinawa AKvaki, Rotterdam —New York. 27 Dec. 600 mijl Oost van New York. Bantam, Java—Rotterdam, pass. 27 Dec. 14 uur Perim. Brisum, 27 Dec. te Marseille v. Rotterdam verwacht. Congostroom. 27 Dec. van Port Gentil te Pointe Noire. Jedel, Rot terdamSt. John 27 Dec. te Antwerpen. Utrecht, Rotterdam—Java, 27 Dec. te Genua. Volendam, RotterdamSydney 27 Dec. van Aden. Waterman, 27 Dec. van Batavia, naar Padang. Willem Ruys, 25 Dec. van Rotterdam te Batavia. Zeeman, RotterdamBatavia 27 Dec. te Colombo. Kleine vaart. Bernisse, 27 Dec. te Gdynia. Nijenburgh, 28 Dec. van Rotterdam te Kingslynn. Rapid. 28 Dec. v. Rotterdam te Boston. Trompenburgh, Rotterdam—Stockholm pass. 28 Dec. Hol- tenau. Binnengekomen schepen 28 December: Katwijk van Skutskar, Frode van Sundsvall. Tilly van Gdynia, Goldfinch van Londen. Vertrokken 28 December: Linge naar Rot terdam. Helena naar Londen. Karei naar Delfzijl. Keilehaven naar Rotterdam. Seafi- sher naar Antwerpen. Socrates naar Ham burg. Jansz naar Londen. HOOGWATERTIJDEN 29 December: 2.47 en 3.04. 30 December: 3.35 en 3.50. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 29 DECEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Hit of the ice". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen. DONDERDAG 30 DECEMBER Geen bioscopen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 7