IJmuider Courant Met de jaarwisseling zal de actie op Java geëindigd zijn Haarlems Dagblad De Universiteit Republikeinse geïnterneerden zuilen voorwaardelijk worden vrijgelaten Dr van Royen hoopt op méér begrip voor Nederland in Lake Success „Veiligheidsraad een standgerecht," aldus de Britse gedelegeerde Joodse troepen naderen El Arisj op Egyptisch grondgebied Weerbericht 63c Jaargang No. 19130 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr, Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054, Kennemer editie van Donderdag 30 December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <&prcd)te ^aarlcmsrtjc Courant (Jfrato 16?$) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN AUGUSTUS is te Utrecht een door de Unesco georganiseerde wereldconferentie der Universiteiten gehouden. Er is niet veel van tot het publiek doorgedrongen, of schoon belangrijke onderwerpen werden behandeld. In een artikel in het maandblad jlet Gemenebest" over handhaving van het academisch peil zoekt jhr. mr. C. J. A. de Ranitz naar de oorzaken van dit gebrek aan belangstelling. Als hoofd van de afde ling Hoger Onderwijs van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (hij is nU Pas tot burgemeester van Utrecht benoemd) was hij Nederlands gedelegeerde ter conferentie. Hij merkt op dat de in universitaire kringen over het algemeen bestaande verheven opvatting van de taak der universiteit een afstand heeft veroor zaakt tussen haar en de maatschappij. Zij verkeert in een staat van afzondering in de samenleving, die moet worden betreurd. Was het die afzondering, die de Universities Conference vrijwel onopgemerkt deed blij ven? Er was ook weinig ruchtbaarheid aan gegeven en zij had midden in de academi sche vacanties plaats. De pers heeft er weinig aandacht aan besteed. De pers zou hierop kunnen antwoorden met het bekende bezwaar van het papier gebrek, dat zich niet het minst doet gevoe len bij onderwerpen als deze, die zich slecht eigenen voor samenvatting in een kort ver slag. Maar er zit meer in. Dat is de over lading met „aanhangige kwesties", die deze tijd kenmerkt. Jhr. de Ranitz betoogt in hetzelfde artikel, dat de meest weidse taak van de Universiteit bevordering van de wetenschap als zodanig geschaad wordt doordat hoogleraren niet alleen de tijd voor ontspanning, maar ook voor rustige bezin ning en verdere eruditie ontbreekt. Hij doelt daarbij op de vele maatschappelijke plichten, waaraan ook zij niet ontsnappen en op de overbelasting van het onderwijs met een ongekend groot aantal studenten. Die overlading met werk en met veel verschillend werk, hetgeen concentratie op een bepaalde taak belemmert valt niet alleen aan de lichten onzer wetenschap, maar aan talloze „hoofdwerkers" ten deel. Elk in hun eigen beroep worden zij, nevens hun normale arbeidstaak in beslag geno men door een streven tot herstel en ver nieuwing van „het vak". Overal moet ach-' terstand, door de oorlog veroorzaakt, wor den ingehaald. Overal moet men werken met een aantal nieuwe krachten, die nog niet voldoende opgeleid zijn. Overal poogt men ook nieuwe lijnen van ontwikkeling te volgen. Dat eist zoveel aandacht, dat het niet. gemakkelijk is belangstelling te wek ken voor zaken, die door hun afzondering toch al buiten de dagelijkse belangstelling van het publiek liggen. Jhr. de Ranitz heeft ongetwijfeld gelijk, als hij een zeker isole ment van de universiteit vaststelt. En ook als hij het betreurt. Want het maatschap pelijk leven heeft groot belang bij haar arbeid. Als uit haar kring ernstige bezwa ren tegen bestaande toestanden komen, verdienen die dus volle aandacht. De over lading van deze tijd maakt het moeilijk die aandacht te winnen en de besnoeiing van de omvang der dagbladen een domme fout in een situatie, waarin onder ling gedachten-verkeer noodzakelijker dan ooit is heeft het onmogelijk gemaakt een kwestie, die nu al een paar jaar aanhangig is en vele aspecten heeft, in haar ontwik keling te volgen. Jhr. de Ranitz heeft waargenomen; dat het veeleer de drang naar academische graden en de daaraan verbonden maat schappelijke mogelijkheden is, die de grote toevloed van studenten veroorzaakt, dan een verlangen naar wetenschappelijke ont wikkeling en verhoging van het bescha vingspeil. Hij heeft op de Universities Con ference met nadruk gepleit voor hand having van het beschavingspeil der Univer siteit, van het .wetenschappelijk ideaal in de eerste plaats maar ook van een hoog peil van morele opvatting, goede smaak en levenswijsheid. Omdat deze uitingen enige verbazing hebben gewekt, gaat hij er nu wat dieper op in. Hij herinnert aan de tweeledige taak van het hoger onderwijs, wettelijk omschreven als „de vorming en voorbereiding tot zelfstandige beoefening der wetenschappen en tot. het bekleden van maatschappelijke betrekkingen, waarvoor een wetenschappelijke opleiding vereist wordt." In wijder strekking legt hij dit zo uit, dat de universiteit het instandhouden en vooruitbrengen van de wetenschap door samenwerking bevordert en de maatschap pij voorziet van leidende, wetenschappelijk ontwikkelde persoonlijkheden met bescha ving van geest en karakter. Er ligt, zegt hij, stellig een gevaar voor de universitaire vorming in, als de maatschappij wordt ge zien als het directe doel van de universi teit. De eigenlijke beroepsvorming zal hoofdzakelijk in de practijk moeten er kunnen plaatshebben. Vele van de Ameri kaanse universiteiten, waar de beroeps vorming een te ingrijpend deel is gewor den van het onderwijs, geven in dit opzicht een waarschuwend voorbeeld. Hij verheugt zich in de toeneming van het aantal Rijks beurzen, maar stelt voorbeschiktheid met innerlijke beschaving en karakter die niet in de eerste plaats verbonden zijn aan financiële draagkracht en evenmin aan rang en stand als vereisten voor univer sitaire vorming. Menigeen heeft wellicht zelden over de tweeledige taak van de Universiteit nage dacht, zich om de zuivere beoefening van de wetenschap niet bekommerd en het hoger onderwijs alleen maar gezien als een opleidings-instituut van juristen, medici, leraren enz. Wie inziet, dat jhr. de Ranitz terecht eisen vap innerlijke beschaving en karakter stelt, zal het niettemin duidelijk worden hoe moeilijk het voor studenten is, in de maalstroom dezer tijden het verlan gen naar wetenschappelijke ontwikkeling en verhoging van het beschavingspeil vóór de drang naar academische graden en maatschappelijke mogelijkheden te blijven stellen. Thuis wordt hun ook wel duidelijk gemaakt, hoeveel beleid en energie het ver werven van een maatschappelijke positie eist. Velen kunnen zich niet veroorloven, in de stad waar zij studeren te wonen en moeten door het geven van lessen hun stu die betalen, waardoor hun veel ontgaat. Menigeen zal in het standpunt-de Ranitz, waarvan hij de juistheid erkent, een weelde zien, die hij zich niet veroorloven kan. Jhr. de Ranitz pleit met warmte voor het ge organiseerd studentenleven als belangrijke vormende en beschavende invloed en be treurt het dat zovelen er nog buiten, zijn gebleven, ofschoon vooral na de oorlog ieders deelneming daaraan door financiële Nederlandse verklaring in de Veiligheidsraad: Op Sumatra zal militaire actie langer duren PARIJS, ANP en United Press. Woensdagmiddag is in Parijs het laatste woord óver de Indonesische kwestie gesproken. De volgende woorden over deze aangelegenheid zullen in Lake Success worden geuit, wanneer de raad op 6 Januari aldaar zal zijn geïnstal leerd. De Veiligheidsraad heeft thans berust in de feitelijke toestand, in afwachting van nadere gegevens over de ontwikkeling der kwestie en na kennisneming van het Nederlandse standpunt, dat door dr. Van Royen gisteren in een uitvoerige verklaring werd weergegeven. De voornaamste punten van die verklaring waren: De actie op Java zal 31 December eindigen, die op Sumatra zal wat langer moeten duren. De geïnterneerde republikeinse leiders zullen worden vrijgelaten op voorwaarde dat zij de openbare orde eerbiedigen. De minister-president zal zich naar Indonesië begeven om de constructieve hulp van Nederland bij de wederopbouw van Indonesië te leveren. Na de Nederlandse verklaring werden geen resoluties meer inge diend en de voorzitter Van Langenhove, Belg, deelde mede dat hij geen verdere discussies over deze kwestie in Parijs meer zou inleiden. Dr. Van Royen legde onmiddellijk na de opening der zitting de volgende ver klaring af: In aansluiting op de voorlopige mede delingen, die ik in de zitting van de Veilig heidsraad van Maandag 27 December heb afgelegd, verklaar ik thans gemachtigd te zijn de volgende verklaring af te leggen uit naam van de Nederlandse regering: De Veiligheidsraad heeft sinds 22 De cember in zijn verschillende zittingen een drietal resoluties aangenomen, waarbij de Nederlandse regering betrokken was. Daarbij is van de partijen gevraagd: Het onverwijld staken van de vijan delijkheden. b) Het vrijlaten van de president en andere politieke gevangenen, die sinds 19 December in hun bewegingsvrijheid zijn beperkt. c) Aan de C. v. G. D. en de consulaire commissie om verslag uit te brengen over de ontwikkeling van de toestand in Indonesië sinds 12 December. Naar aanleiding hiervan kunnen de vol gende feitelijke mededelingen worden 1) Het staken der vijandelijkheden op Java zal ingaan uiterlijk op 31 December te 24 uur. Met het oog op de bijzondere noodtoe stand op Sumatra zal dit daar eerst enige dagen later kunnen ingaan. Uiteraard blijft optreden nodig tegen ordeverstoorders, die, hetzij^ individueel, hetzij collectief, de openbare veiligheid in gevaar brengen dan wel de voorziening der zo noodlijden de bevolking met voedsel en andere pri maire goederen verstoren of verhinderen. 2) Aangezien de beperking van de be wegingsvrijheid van een aantal vooraan staande persoonlijkheden het onvermijde lijk, gevolg was van de getroffen militaire maatregelen, welke binnenkox't zullen wor den beëindigd, zal de Nederlandse regering hierna deze beperking opheffen ervan uit gaande, dat zij zich zullen onthouden van handelingen, welke de openbare veiligheid in gevaar brengen. 3) Ter bevordering van de samenwer king voor de constructieve opbouw van geheel Indonesië heeft de Nederlandse re gering besloten, dat de minister-president Drees zich dezer dagen naar Indonesië zal begeven. i 4) Teneinde mede te werken tot de uit voering van het door de Veiligheidsraad gedane verzoek om volledig te worden in gelicht omtrent de toestand sinds 12 De cember, heeft de Nederlandse regering reeds verklaard, dat zij alle mogelijke faci liteiten zal verlenen aan de militaire waar nemers en hun staf, ook aan de leden der consulaire commissie zullen de nodige faci liteiten worden verleend. In verband met punt 3 deelde dr. Van Royen nog mede, dat hij gemachtigd is hieraan toe te voegen, dat de regering hoopt, dat spoedig na de aankomst van de minister-president in Indonesië het moge lijk zal zijn? maatregelen te nemen voor de vestiging van een federale regering voor geheel Indonesië die alle delen van Indo nesië vertegenwoordigt. De heer Van Royen sprak de hoop uit, dat de raad aan deze verklaring een meer onbevooroordeelde ontvangst zal geven dan aan zijn eerste vei'klaring, toen geen enkel lid van de raad aandacht heeft geschonken aan de positieve punten, welke die ver klaring bevatte. Dr. Drees Maandag naar Indonesië? DEN HAAG, 30 Dec. Het vertrek van de minister-president, dr. W. Drees, naar Indonesië zal vermoedelijk worden bepaald op Maandagavond 3 Januari. Hoe lang de minister-president in Indonesië zal ver toeven is thans nog niet te zeggen. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen, zal dr. Drees tijdens diens afwezigheid vervangen. Het woord is aan Pope Men moet zich nooit schamen, on gelijk te erkennen, hetgeen niets anders is dan met andere woorden te zeggen, dat men heden wijzer is dan gisteren. Onder de vele sprekers op het te Warschau gehouden congres tot samensmelting van alle Poolse arbeiderspartijen, was ook dit negen jarige schoolmeisje uit Silezië, die „stormen van geestdrift" onder de vergaderden teweeg bracht, toen zij verklaarde dat, „de vereniging van de arbeiderspartijen het welzijn van geheel Polen zou bevorderen. De speciale correspondent van het A.N.P. te Parijs schrijft: „Ik geloof dat de laatste zitting van de Veiligheidsraad bewezen heeft, dat het Nederlandse standpunt in de Indonesische kwestie met grotere belangstelling bezien wordt", zo verklaarde het waarnemend hoofd van de Nederlandse delegatie te Pa- ijs dr. J. H. v. Royen, kort na afloop van de behandeling te Parijs van het geschil tus sen Nederland en de republiek Gevraagd naar zijn indruk van de zes daagse discussie door de raad aan Indo nesië gewijd, zeide dr. Van Royen: „De feiten spreken eigenlijk voor zichzelf en ik De laatste Parijse discussie over Indonesië ,Niet aan alle eisen voldaan," zegt dr. Jessup De bekende Hohenzollernbrug over de Rijn Keulen is deze week weer voor het verkeer opengesteld. concessies der verenigingen is mogelijk gemaakt. Ten aanzien van de overbelasting met arbeid der hoogleraren staat hij benoeming van meer assistenten, voor, waardoor tevens voor het wetenschappelijk onderwijs na zaten worden gekweekt. Toen vóór de oor log de Britse automobiel-magnaat Lord Nuffield een enorme schenking aan Oxford Universitydeed, ten bate van de ontwik keling der wetenschap, en toen onlangs een anonieme Franse reder dezelfde Britse universiteit met millioenen begiftigde, moe ten velen gewenst hebben, dat dergelijke begiftiging van dé wetenschappelijke ar beid onzer universiteiten zou geschieden: zowel voor de bouw van laboratoria en de aanschaffing van apparatuur als om de aanstelling te bekostigen van begaafde jonge krachten, die hun leven aan weten schappelijk onderzoek zouden kunnen wijden. R. P. Nadat in de laatste Parijse zitting van de Veiligheidsraad dr. Van Royen onder diepe stilte de Nederlandse verklaring had voorgelezen, kreeg de vertegenwoordiger van de republiek het woord. De heer Palar zeide diep teleurgesteld te zijn over de wijze waarop de raad deze kwestie be handeld heeft.De raad heeft zijn wensen niet in werkelijkheid kunnen omzetten, al dus de Indonesiër, die vervolgens mede deling deed van het feit dat hij uit Singa pore een telegram had ontvangen, waarin de dood van twee vooraanstaande republi keinen, dr. Santoso van het ministerie van opvoeding en dr. Ruslan Abdulgani van het ministerie van informatie, werd ge meld, die tijdens de militaire actie zouden zijn vermoprd. De Indonesische vertegen woordiger beschouwde de aanhangige kwestie als een conflict tussen Nederland en de Veiligheidsraad en wenste zijn hou ding te reserveren totdat de raad stappen zal hebben genomen tot oplossing van het conflict. Na Palar kwam de Engelse gedelegeerde Allan aan het woord. Hij zeide het onjuist te achten om nog verdere resoluties aan te nemen in dit stadium en achtte de Neder landse verklaring bijzonder bevredigend. „De Nederlandse regering doet voor nie mand onder in het streven naar een vreed zame regeling", zo zeide de heer Allan. „Alle koloniale kwesties zijn bijzonder ge compliceerd van nature, temeer, daar zij verband houden met twijfelachtige compe tenties. Deze competentiekwestie is nog niet, zoals de Nederlandse regering wenste, aan het bevoegde internationale rechts- orgaan voorgelegd. Wel is er een bereidheid geweest om de Veiligheidsraad zelf te ma ken tot eeri hof van justitie, tot een stand gerecht zelfs, dat* onmiddellijke vervulling van maatregelen eiste waarvan de conse quenties niet op een afstand van duizenden mijlen kunnen worden geschat". Hij besloot met de verwachting uit te spreken dat de raad in het volste vertrou wen op de uitvoering der Nederlandse be loften kan uiteengaan om in het nieuwe jaar te onderzoeken in hoeverre verdere actie noodzakelijk kan zijn. De vertegenwoordiger van India, die hierna aan het woord kwam, noemde de verklaring van de Nederlandse gedele geerde duidelijk. „Daar de resolutie van de Veiligheidsraad ook heel duidelijk is, kan worden vastgesteld, dat de Nederland se regering in gebreke is". Hij herinnerde er nogmaals aan, dat verzocht is de vij andelijkheden te staken op 24' December. De afgevaardigde van Syrië deelde mede, de verklaring van de Nederlandse regering niet voldoende te achten. „Er is gevraagd om onmiddellijke staking der vijandelijk heden, maar op Java zal het einde pas op 31 December plaats vinden en op Sumatra enige dagen later. De vijandelijkheden moe ten onmiddellijk worden gestaakt en niet op het ogenblik, waarop de Nederlandse regering het opportuun acht." De afgevaardigde van de Sovjet-Unie merkte op, dat de verklaring van „de aggressor" de Veiligheidsraad en de UNO met voeten treedt. „Hoe kan men anders paragraaf 1 beoordelen, waarin wordt ge sproken over het staken der vijandelijk heden op Sumatra twee of drie dagen later dan op Java? De aggressor deelt mede, dat er twee of drie dagen nodig zijn om de genadeslag toe te brengen. Dit is een cyni sche verklaring. Daarmede durft de Neder landse vertegenwoordiger voor- de Veilig heidsraad in het publiek te komen. Dit alles kan gebeuren door de bescherming, die Nederland in de Veiligheidsraad onder vindt." Ten aanzien van de verklaxüng van En geland zeide de Russische afgevaardigde, dat Engeland weigert de Indonesische be volking te helpen om een einde te maken aan de aggressie. „Engeland heeft elke maatregel genomen, die nodig is om een spaak in het wiel van de UNO te steken en om maatregelen van de Veiligheidsraad tegen de aggressor onmogelijk te maken." Vergelijking met India. Dr. Van Royen uitte zijn teleurstelling over de reactie van enige leden, die tot dusvexre hebben gesproken. Met betrekking tot de opmerkingen van de vei'tegenwoordiger van India vestigde hij de aandacht op de cijfers, welke in New Delhi zijn gepubliceerd bij gelegenheid van j de actie tegen Haiderabad. Daarbij werd medegedeeld, dat 2238 personen werden gedood en 3362 personen werden gevangen genomen. Hij vestigde tenslotte de aandaoht van de Veiligheidsraad erop, dat het zeer zeldexx in de geschiedenis der UNO of in die van de vroegere Volkenbond is geschied, dat er zulke concrete verklaringen namens een regering werden afgelegd, als hij thans heeft gedaan. De Amerikaanse vertegenwoordiger dr. Jessup verklaarde, dat Nederland niet in staat is geweest te verklaren, dat aan alle eisen is voldaan. De aandacht van de Ame rikaanse delegatie gaat in het bijzonder uit naar de heer Soekarno c.s. Haar bezorgd heid in dit opzicht is versterkt door de ver klaring van de vei'tegenwoordiger van In donesië. De heer Jessup zeide slechts te kunnen hopen, dat deze verklaring niet juist- zal blijken en hij wenste dat de raad over deze feiten een rapport zal ontvangen. „Uit de Nederlandse verklax-ing blijkt een volledige realisatie van de ernst der zaak. Dit blijkt onder andere uit paragraaf 3, de mededeling, dat minister-president Drees naar Indonesië zal vertrekken. De heer Jessup achtte geen aanvullende resolutie nodig, om het gevoelen uit te spreken, dat er niet op alle punten voldoe ning is. De critiek, die op de Veiligheidsraad is geoefend, als zou hij in deze zaak hebben gefaald, achtte hij niet juist. „Wanneer de raad zich niet vele maanden geleden met de Indonesische kwestie had bemoeid, zou de toestand der bevolking niet dezelfde zijn en zulks voornamelijk niet met betrekking tot de verwachtingen voor de toekomst." Dr. Jessup zeide te hopen dat, wanneer de raad weer in Januari zal bijeenkomen, er in de Indonesische kwestie intussen een ontwikkeling zal hebben plaats gehad, die de raad in staat zal stellen om te komen tot een bevredigende oplossing en het pro bleem te behandelen vanaf een basis, die dichter bij die oplossing zal staan dan op het ogenblik. Opdat het mogelijk zal zijn in staat te blijven constructieve stappen te doen naar deze uiteindelijke oplossing, wenst de regering der V. S. dat de zaak op de agenda van de raad zal blijven, wan neer hij opnieuw te Lake Success bijeen komt. De vertegenwoordiger van China, de heer Tsjang, meende niet, dat een verdere dis cussie te Parijs over de Indonesische kwes tie haar nut zal hebben. Hij wilde daarom op het ogenblik geen commentaar geven op de Nederlandse verklaring en behield zich zijn standpunt voor tot de behandeling in Lake Success. Niet onvriendelijk. De vertegenwoordiger van Australië, de heer Hodgson verklaarde, dat er van Ne derlandse zijde weinig of geen positieve verklaringen zijn afgelegd, ter voldoening aan de eisen der resoluties. De Australische delegatie vx-eest, dat in Lake Success de raad voor een fait accompli zal worden ge steld en erger dan dat, tegenover een com plete liquidatie van de republiek. De heer Hodgson zeide tenslotte: „Mijn land is jegens Nederland niet onvriendelijk .gestemd. Nederlands-Indië is onze naaste heb daaraan weinig toe te voegen. De raad heeft een aantal resoluties behaxxdeld, die voor Nederland zeer ongunstig waren. De discussies hebben ook weer opnieuw aangetoond, dat in het algemeen een grote mate van wanbegrip voor de Nederlandse houding bestaat. Er zijn vele harde woox-- den aan ons adres gericht, doch wanneer we na dit alles het resultaat zien, waartoe de behandeling geleid heeft, dan geloof ik dat dit slechter had kunnen uitvallen". Dr. Van Royen was teleux-gesteld over het feit, dat de eerste Nedex-landse vex-klaring door de meeste leden van de raad met voorooi'deel was opgevat. Hij hoopte evenwel, dat dit vooroor deel zou verdwijnen nu verschillende leden van de raad in het laatste stadium een grotere bereidheid hadden getoond van het Nederlandse standpunt kennis te nemen. „Hoe de instelling van de raad tegenover het px'obleem en in het bijzonder tegenover het Nederlandse standpunt zich thans zal ontwikkelen hangt af van de verdere loop der gebeurtenissen", zeide dr. Van Royen. „De tijd, die thans zal verstrijken voordat de Veiligheidsraad in Lake Success op nieuw bijeenkomt om over de zaak te be raadslagen, geeft de leden de gelegenheid zich van de werkelijke gang van zaken in Indonesië en van de werkelijke bedoelingen van Nederland, zoals die nu kunnen blij ken, een juiste indruk te vormen. Mogelijk kan deze tijd er dus toe bijdragen de stand punten van de velschillende delegaties te wijzigen. Ik hoop, dat de ontwikkeling van de gebeurtenissen in de komende week tot gevolg zal hebben, dat in Lake Success een beter begrip voor het Nederlandse standpunt zal blijken dan te Parijs". Dr. Van Royen, die het Nederlandse standpunt in de x-aad vertolkt heeft op een wijze, die in alle kringen grote waardex-ing heeft gevonden, zal heden naar Nederland vertrekken. Hij hoopt twee dagen in het vaderland te verblijven vooraleer hij naar New York zal vertrekken om daar bij de hervatting der zittingen van de raad op nieuw Nederland te vertegenwoordigen. Munten die na morgen niet meer geldig zijn Wij' herinneren er aan dat na 31 Decem ber halve guldens, bronzen en zinken twee- en-een-halve-centstukken en bronzen halve centen als betaalmiddag waardeloos zijn geworden. Men kan deze munten vandaag en morgen nog bij de postkantoren en agentschappen van de Nederlandse Bank inwisselen. Republikeins memorandum aan Washington De republikeinse vertegenwoordiger te New York heeft in een memorandum, ge dateerd 27 December en gericht tot de waarnemend minister van Buitenlandse Za ken Lovett, de Verenigde Staten wedei-om vex'zocht de Marshall-hulp aan Nedei'land op te schorten, totdat de Nedex-landse rege- ing, „die een aggressieve daad vex-richtte, tot de orde gebracht is." In het memoran dum, dat is ondertekend door de republi keinse vertegenwoordiger te New-Yoi-k, Soemitro, wordt critiek geleverd op de ox-der tot het staken van het vuren en wordt gezegd dat de Nederlanders in de toekomst misschien „een zogenaamde order tot staken van het vuren afkondigen", na dat zij voldoende stellingen in het republi keinse gebied hebben ingenomen. Verklaard wordt dat de republiek indien nodig, jaren lang zal voortgaan met guerilla-strijd. Kardinaal Mindszenty zal binnenkort terecht staan In officiële kringen te Boedapest werd gisteravond verklaard, dat de Rooms-Ka- Cholieke primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenty, „zeer spoedig" en mogelijk binnen de komende twee wekexx, terecht zal staan. Op Schiphol arriveerde de zevende van de twaalf door de K.L.M. bestelde „Convair- Liners", de PH-TEG, bestuurd door gezag voerder Bak. Dit toestel is de 100ste „Convair- Liner" die door de fabi-iek is afgeleverd. Abd-el Meguid Hassan (links), de mooraenaar van de Egyptische premier Nokrasji Pasja, wordt door een detective weggeleid uit het departement van binnenlandse zaken in Cairo waar hij zijn euveldaad volbracht. (Radiografisch overgebrachte foto) Irak hervat de strijd De Britse afgevaardigde in de Veilig heidsraad, Harold Beeley. heeft de raad medegedeeld dat Israëlische troepen Egyp te zjjn binnengevallen. Zulks was gemeld In telegrammen van de Britse ambassade in Cairo. In deze telegrammen werd ver klaard dat Joodse troepen thans op min der dan 10 kilometer van de Egyptische stad El Arisj staan. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft gisteravond zonder meer ontkend dat Joodse troepen El Arisj zouden naderen. De Egyptische ambassade in Parijs ver klaarde nog geen berichten te hebben ont vangen over een Joodse invasie van Egypte. Volgens de op het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen be richten zouden de Israëlische troepen die Egypte zijn binnengevallen zich op onge veer 170 kim. van het Suez-kanaal bevin den. Bij het Suezkana-al staan nog steeds Britse strijdkrachten. De inval zou geschied zijn door een patrouille vén dezelfde sa menstelling als die, welke enige weken geleden op Transjordaans gebied door drong. Een en ander schept een probleem voor Groot-Brittannië dat volgens de Brits-Egyptische alliantie van 1936 mïli- taire hulp moet verlenen aan Egypte wan neer dit land wordt aangevallen. Egypte heeft echter nog niet om Britse hulp ver zocht. Naar in Londen verluidt heeft de Egyp tische regering de voorwaarden gepubli ceerd, waaronder zij bereid zou zijn met Tsraël ondei'handelingen te openen. De Egyptische regering zou de UNO-stafchef nnhmir en gedurende de oox-log hebben wij de Nederlanders op elke manier geholpen om 'i:ui strijdkrachten te reorganiseren." Nadat nog de Oekralnse en Russische af gevaardigden hun ontevredenheid hadden geuit de laatste vefgeleek de heer Drees met Hitler, die veroverd gebied gaat be zoeken maakte de Belgische voorzitter Van Langenhove eexx einde aan de discus sies met te verklaren, dat geen verdere de batten over deze kwestie meer zouden wor den toegestaan voordat de x-aad in Lake Success zou zijn bijeengekomen. Hiermede eindigde de Parijse episode van de Veiligheidsraad. in Palestina, generaal Riley, hebben mee gedeeld dat zij bereid is te onderhandelen drie dagen nadat de Israëlische troepen het vuren hebben gestaakt en zich hebben teruggetrokken op de bestandslinies, die de Veiligheidsraad 4 November goedkeurde. Irak hervat de strijd. De Iraakse premier, Moeahim Patsjatsji heeft verklaard: „Het Iraakse leger hervat de strijd in Palestina aan de zijde van de Egyptische strijdkrachten. De iraakse re- gex-ing heeft een verzoek van genex-aal Riley om een permanent bestand te aan vaarden van de hand gewezen". Een Jood se woordvoerder zei hierover: „Indien de Iraakse strijdkrachten de strijd hervatten, zullen zij hetzelfde antwoord ontvangen, dat de Egyptenaren thans krijgen". Resolutie „staakt het vuren". Harold Beeley las het telegram van de Britse ambassadeur in Cairo voor tijdens de debatten over Palestina in de Veilig heidsraad. Eergisteren had hij een resolu tie ingediend waarbij Joden en Arabieren bevel wordt gegeven het vuren onmiddel lijk te staken. Deze resolutie werd giste ren aanvaard met acht stemmen voor bij drie onthoudingen (V. S., Rusland en Oekraine). Krachtens dit bevel zal Israël voorts zijn troepen uit de Negev terug moeten trekken. De verzoeningscommissie voor Palestina zal haar werk zo spoedig moge lijk moeten beginnen. REGEN OF SNEEUW Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met later enkele opkla ringen. Tijdelijk regen of sneeuw, hier en daar in de vorm van buien. Aanvan kelijk matige tot krachtige en langs de kust harde wind tussen Zuid en West, later tijdelijk afnemende wind, Weinig verandering in temperatuur. 31 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur Maan op 10.18 uur, onder 17.16 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1