Suriname heeft gebrek aan machines en goede wegen Feest m raad- en bodehuis Zes maanden luchtbrug naar Berlijn IJmuiden Kort en Bondigj Bakkerij v. d. Veen OUDEJAARSAVOND Oliestookinstallaties Van Oeffel, Haarlem DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 IJ MUIDER COURANT Chaotische toestanden op velerlei gebied Begin November vertrokken de vakver enigingsleiders F. P. Fuykschot (C.N.V.), U, J. Kuiper (K.A.B.) en J. G. Suurhoff (N.V.V.) in opdracht van de regering naar Suriname om een onderzoek in te stellen op het terrein van de vakbeweging aldaar en een samenwerking voor te bereiden tussen werkgevers en werknemers. Zij zijn thans in ons land teruggekeerd. De heer Fuykschot vond gelegenheid een en ander van zijn bevindingen mede te delen. De industrie wordt hoofdzakelijk ge vormd door de bauxietmijnen in Moengo en Parana. Van de totale Surinaamse uit voer, die in 1946 11 y2 millioen en over de eerste negen maanden van 1947 achttien millioen bedroeg, zijn de uitvoercijfers van bauxiet resp. 8i/2 en 13V2 millioen gulden. Uitgevoerd wordt grape-fruit, doch de vruchtensappen moeten weer worden in gevoerd omdat er geen fabrieken zijn om het sap uit.de vruchten te persen. De cocos- cultuur levert een millioen kilogram cocos- olie per jaar, maar het persen geschiedt nog steeds niet machinaal. Hetzelfde geldt ook voor de rijst- en suikerbouw. De hoeveel heid gewonnen rijst is niet voldoende voor eigen gebruik. Gebrek aan machine-uit rusting maakt ook dat de suiker niet op de fabrieken zelf kan worden gekristalliseerd. Ook het tekort aan vervoersmogelijkheid is fnuikend. Er zijn practisch geen wegen. Alle vervoer gaat over water. Trein rijdt eenmaal per week. De trein van Paramaribo naar Kabel in het binnenland gaat eenmaal per week. Over de afstand van honderd kilometer wordt een volle dag gedaan. Van de half November in bedrijf genomen Bruynzeel's triplexfabriek heeft men goede verwach tingen. De regering heeft nu een Wel- vaartsfoncls gesticht met een kapitaal van veertig millioen gulden, doch dit bedrag is volgens de heer Fuykschot veel te gering en nauwelijks voldoende voor aanleg van een behoorlijke weg. Voorts is er gebrek aan arbeidskrachten. Met het nijverheidsonderwijs lukt het niet erg. De handvaardigheid is er wel, doch halverwege de cursus lopen er leer lingen van de school weg. De toestanden op gebied der huisvesting zijn schrikbarend. Sprekende over de vakorganisatie zeide de heer Fuykschot, dat er wel dertig vak- verenigingen zijn. De toestand i,s op dit terrein chaotisch. Nadat een vakvereniging een of andere actie heeft gevoerd, gaat zij weer slapen zoals de term luidt. Statuten, voorzitter en secretaris zijn er dan nog wel, maar leden niet meer. Contributie wordt er niet meer betaald, totdat er na enkele jaren weer even een actie komt. Er heerst niet het minste begrip van organisatie. Na de afschaffing van de slavernij in 1863 zijn de arbeiders, organisatorisch ge sproken, losgelaten. Zij missen elke orga nisatorische ontwikkeling. Ook de politieke ontwikkeling dient te worden bevorderd. Na het nieuwe kies reglement zijn er veel partijtjes opgericht, maar bij de. laatste verkiezingen is van de Nieuw reuzenvliegtuig voor de luchtbrug: C-97 Zoals gemeld zal binnenkort de C-97 gaan vliegen op de luchtbrug naar en van Berlijn. Het zal velen weinig zeggen: C-97. De DC-3, DC-4 en DC-6 zijn al zo ingebur gerd, dat menigeen weet, welke vliegtuigen met deze letters en cijfers worden bedoeld. De C-97, een product van de Boeing vliegtuigenfabriek te Seattle in de. staat Washington is. als transport-vliegtuig ont wikkeld uit de bekende vier-motorige bo- menwerper B-29" Superfortress". Dit transportvliegtuig heeft dezelfde vleugels, staartvlakken en landingsgestel als het superfort, maar heeft een romp die twee maal meer inhoud heeft en bijna vier meter langer is. Het opmerkelijke van de C-97 is, dat de romp van boven naar beneden de vorm heeft van een omgekeerde „S". De romp is in tweeën gedeeld: het onderste gedeelte heeft dezelfde diameter als de superfort- i romp en daar bovenop heeft men een grotere romp gebouwd die een breedte heeft van 3,35 meter. Het vliegtuig bezit dus twee dekken. In de achter-onderzijde van het toestel bevinden zich grote laad-deuren. Een electrische takelinrichting, die over bijna de gehele lengte- van de romp (ruim drie en dertig meter) verreden kan worden, kan goederen aan en van boord helpen brengen. Drie volgeladen vrachtauto's van ander halve ton of twee lichte tanks kunnen in de romp een plaats vinden. De cabines kun nen ook zodanig worden ingericht, dat de C-97 honderd vier en dertig volledig uitge ruste manschappen kan vervoeren. Ook kan het vliegtuig worden gebruikt voor het ver- plaatsen van drie en tachtig gewonden, die op draagbaren kunnen worden vervoerd, en vier verplegers. De normale bemanning van de C-97 be staat uit piloot, tweede piloot, boordwerk tuigkundige, marconist en .navigator. Behalve het gedeelte in de staart is de gehele romp „pressurised". De inzittenden zullen geen last hebben van de luchtdruk- verschillen, welke optreden bij het vliegen op grote hoogte. De maximum-snelheid bedraagt 560 kilo meter per uur, de kruissnelheid 480 kilo meter per uur. Ter vergelijking diene, dat de Sky- masters, die in grote getale op de luchtbrug worden gebruikt, maximaal 438 km per uur kunnen halen. Internationale federatie van muziek- en zangverenigingen In Den Haag is opgericht een internatio nale federatie van muziek- en zangvereni gingen, waarin vertegenwoordigd zijn de Nederlandse, Franse, Engelse, Luxem burgse, Zwitserse en Belgische federaties van muziek- en zangverenigingen. Deze organisaties vertegenwoordigen on geveer 7000 aangesloten verenigingen. Het voornaamste doel der federatie is het hou den van concoursen en de versteviging van vriendschapsbanden tussen de volken on derling. In het bestuur werden gekozen: tot presi dent de heer M, A. Manouvrier, Parijs; tot vice-president de heer A. Schöntgen, Luxemburg en tot secretarissen de heren J. P. Harmsen te Brummen en C. Q. M. van Hiel te Angerlo. 2900 stemgerechtigden minder dan de helft opgekomen. Curagao. De heer Fuykschot en zijn collega's heb ben nog gevolg kunnen geven aan de uit nodiging van de gouverneur van Curagao, een bezoek aan dit 2000 km. van Suriname gelegen eiland te brengen. In tegenstelling met Suriname is Curagao rijk. Van de 100.000 bewoners zijn er 10.00 in dienst bij de oliemaatschappij Cepim. De vakvereni ging is in Curagao meer een afdeling van de politieke partij, een soort ambtenaren- organisatie die 1300 leden telt en behoor lijk werkt. Vakverenigingen worden door de Cepim overbodig geacht. Een commissie van advies vormt het contact met de direc tie en behandelt alle kwesties. De employés zijn geen lid van een vakvereniging. Dat durven ze niet, aldus de heer Fuykschot, want ze zijn bang hun betrekking te ver liezen en zij, die zonder betrekking zijn, moeten volgens de geldende bepaling het land verlaten. Hierover is gerapporteerd aan de gouverneur, maar die zal er weinig aan kunnen veranderen. Daarvoor is de economische macht volgens de heer Fuyk schot te groot. „Hup Holland" Tn 1941 heeft de heer J. P. Baljé een boek geschreven over de historie van het Neder landse voetbal-elftal en het heeft enige jaren geduurd, alvorens de Boekerij Baarn gele genheid had, het uit te geven. Over hetzelfde onderwerp is inmiddels een boek verschenen en bij de' zelfde uitgeverij is ook een werk van de heer G. Zalsman over voetbal ver schenen, dat echter geheel verschilt met- „Hup Holland", dat thans van de pers kwam. De heer Baljé geeft in „Hup Holland" een aaneenschakeling van krantenverslagen van vele wedstrijden, welke de schrijver bijge woond heeft. Daardoor boeit het geheel min der. Voor liefhebbers van de voetbalsport die één of meer wedstrijden hebben bijge woond, is het boek aantrekkelijk, want zij zullen meeleven met de vreugde en leed van het Oranje-elftal. Bekende namen uit het verleden wekken prettige herinneringen op. De schrijver vertelt eerst over het Neder lands elftal van voor 1914, vervolgens over de periode 19201928, hij geeft een overzicht van de Olympische Spelen in Amsterdam, van de periode van verval ('19281931), van de opleving en successen (19311934), van de glorietijd (19341936), van de wisselende resultaten (19361940) en tenslotte behan delt hij de periode van 1946 tot en met de Olympische Spelen in Londen. Met een hoofdstuk over de beste spelers van het Nederlands elftal besluit de heer Baljé zijn boek. Een aantal foto's van elftal len, spelers en spelmomenten is in het boek opgenomen. ACHTDUIZEND HUWELIJKEN.... V oedselcrisis bezworen, maar industrieën kampen met groot steenkool-gebrek De luchtbrug naar Berlijn bestond tweede Kerstdag zes maanden. De correspondent van de Times te Berlijn seinde over hetgeen in dat halve jaar werd gepresteerd enige bijzonderheden aan zijn blad. Tot Tweede Kerstdag werden 96.640 vluchten gemaakt tussen de Engelse en Amerikaanse zones en de drie vliegvelden in Berlijn. In totaal werden 700.127.7 metrieke tonnen voedsel, steenkool, grondstoffen en afgewerkte producten naar Berlijn ge bracht. Dat is gemiddeld 3.800 ton per dag. Zeven Amerikaanse en twee Engelse vlieg tuigen verongelukten gedurende deze zes maanden. Zeven Amerikanen en negen Engelsen kwamen door die ongelukken om het leven. De vier en twintig uur van twaalf uur 's middags Eerste Kerstdag tot twaalf uur 's middags Tweede Kerstdag vormden de vijfde „dag" die uitstekend vliegweer leverde, sinds de brug in werking gesteld werd op 26 Juni van dit jaar. Tijdens die vier en twintig uur landden 705 Ameri kaanse eri Engelse vliegtuigen op de drie vliegvelden van Berlijn: Tempelhof in de Amerikaanse, Gatow in de Engelse en het pas geopende Tegel in de Franse zöne. Verwachtingen overtroffen Zowel de Engelse als de Amerikaanse autoriteiten waren in den beginne zeer voorzichtig in hun uitlatingen ten aanzien van de mogelijkheden om de drie Weste lijke sectoren met een bevolking van 2.250.000 mensen geheel van de lucht uit te voorzien. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, was in Juni niet de enige die meende, dat de luchtbrug niet lang zou kunnen functionneren. Op Tweede Kerst dag kon. hij echter in een radio-interview meedelen, dat, hoewel de winter het aantal tonnen aan voorraden dat door de lucht wordt vervoerd heeft verminderd, de proef van de naar alle waarschijnlijkheid slecht ste maanden November en December was doorstaan. Het minimum aan 'volstrekt noodzakelijke tonnage is gedurende beide maanden vervoerd. Generaal Clay zeide in dit interview, volgens de correspondent van de Times, dat er geen gevaar is voor een voedselcrisis in Berlijn. Het dieet van de West-Berlijners is eentonig maar doelmatig. De verscher ping van de Russische blokkade maakt het thans, moeilijk om extra-voedsel te ver krijgen uit de omringende Sovjet-zone, maar deze bron van niet-officiele voedsel voorziening is niet helemaal opgedroogd. Het acute probleem vormt nog steeds de steenkool voor de industrieën. Tenzij spoe dig meer steenkool kan worden aange voerd, bestaat er gevaar van een sterkere daling der productie en dientengevolge van Moordenaar aangehouden De recherche te Rotterdam heeft aan gehouden de 28-jarige kantoorbediende J. G. S., die bekend heeft op 23 December de 24-jarige mej. C. R. in haar kamer in een pension aan de Brede Hilledijk te Rotter dam door worging van het leven te heb ben beroofd. Hij zwijgt echter over het motief van deze daad. S. is gehuwd en vader van twee kin deren. Ligthart ontsnapt aan damnederlaag Dezer dagen werd de onderlinge dam- competitie van DCIJ voortgezet. Ligthart kreeg het in zijn partij tegen T. Postma zwaar te verduren, dóch wist remise te forceren. De uitslagen luiden: C. SuykB. Dukel 02; A. LigthartT. Postma 11; D. OttJ. Waal 02; D. v. BeelenR. Mulder 2—0; J. Reyendam—K. Prins 02; Opa v. d. Bos J. Broek 02. De stand in de eregroep is nu: gesp. gew. gel. verl. pnt A. Ligthart 9 6 3 0 15 B. Dukel 8 4 2 2 10 C. Suyk 7 2 3 2 7 T. Postma6 1 2 3 4 H. Laros 3 0 3 0 3 J. v. Straten7 0 1 6 1 MARKTBERICHTEN 29 December 1948 Visprüzen Bot 6750; Makreel dicht 2019,50; schar dicht 17,50—17, alles per 50 kg, Tarbot I 3,10; gr. tong 3,403,05; kl.m, tong 3,50—3,40; kl. tong I 3,10; kl. tong II 2,35, alles per 1 kg. Visaanvoer 15 kisten tarbot en tong, 10 kisten haai, 25 kisten kabeljauw, 40 kisten koolvis, 40 kisten wijting, 70 kisten schelvis, 175 kisten schar, 950 kisten makreel, 15 kisten schol, 10 kisten bot, 10 kisten diversen. Totaal 1360 kisten. Een Vem-trawler besomde f 20.800. Besommingen KW 53 f380; IJM 241 f313; IJM 230 f797; EH 20 £359; UK 144 f247; UK 32 f78; UK 86 f 113; UK 194 f 112; UK 115 f 134; UK 69 f 112; UK 97 f137; UK 119 f120; UK 125 f109; UK 181 f 229; UK 72 f 78; UK 120 f 98; KW 169 f 2810. De heer A. H. Jansen veertig jaren in gemeentedienst Als dertienjarige jongen zette in Januari 1909 Auke Hendrik Jansen zijn eerste stappen in Velsens raadhuis en sedert dien hebben de voeten van Jansen van de zolder tot de kelder het raadhuis ontelbare malen doorkruist. In het begin van deze eeuw was de heer De Ruyter gemeentebode en hem werd de jonge Auke als hulp toegevoegd. Elf jaar lang heeft hij zijn opleiding gehad van deze bode, die in Juli 1920 overleed. De heer Jansen is hem toen opgevolgd als gemeentebode, bewaker van het ge meentehuis en sedert dien siert het orde- lint der gemeente zijn jas bij alle officiële gebeurtenissen en raadsvergaderingen. Op 3 Januari is hij veertig jaar in ge meentedienst. De hardstenen stoep van het' raadhuis vertoont hier en daar sporen van uitslijten. Dit komt door de vele bezoekers, die in de loop van de jaren hun zaken op de een of andere afdeling in het raadhuis hebben ge regeld en al deze duizenden konden slechts dan ter zake komen, als zij van bode J ansen toestemming hadden om verder te gaan. De heer Jansen is de vertrouwde van het Uit Haarlem het aantal werknemers dan tot dusverre is voorgekomen. Er zijn thans 40.000 werk lozen in de drie sectoren en er werken 70.000 gedurende een verkorte arbeidstijd. Toch is dit veel minder dan men had verwacht. De werkloosheid van de jeugd veroor zaakt de meeste zorg. Werkgevers zijn niet geneigd om leerlingen aan te nemen en er is voor jeugdige werkers geen kans op baantjes die verband houden met de lucht brug, omdat die een groot gedeelte van de oudere werkloze mannen tot zich heeft getrokken. Chinese regering schijnt te willen onderhandelen Reuter meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat de Chinese regering tracht tot directe onderhandelingen met de communisten te komen over een vreedzame regeling van de burgeroorlog. Deze ontwikkeling volgt op berichten, dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten op Nankïngs verzoek om bemiddeling een weigerend antwoord zouden hebben gegeven. Engeland en Frankrijk zouden een gereserveerde houding innemen. Officiële ontkenningen ten spijt, berich ten betrouwbare bronnen, dat de regering zowel in China zelf als door functionaris sen te Hongkong pogingen heeft onder nomen om met de communisten tot onder handelingen te komen. Generaal Jen Hsi-Hsian, de gouverneur van de provincie Sjansi die er voor bekend staat, dat hij steeds de communisten heeft bevochten zonder ooit de mogelijkheid van een compromis uit het oog te verliezen is te Nanking aangekomen. Hij zou door Tsjang Kai Tsjek ontboden zijn. Generaal Jen had een lange conferentie met Tsjang. Naar verluidt, heeft hij voor gesteld directe onderhandelingen met de communisten te openen. Generaal Jens aankomst te Nanking valt samen met het verblijf van generaal Loeng Joen te Hongkong. Generaal Loeng, die tijdens de oorlog afgezet is als gouverneur van de provincie Joennan en, naar bekend is, communistische sympathieën koestert, heeft besprekingen gevoerd met maar schalk Litsji Sen en andere dissidente ele menten uit de Kwomintang. Afgevaardigden van de nationale ver gadering te Peiping gaven gisteren een verklaring uit, waarin er bij de regering op aan wordt gedrongen „in te stemmen met het verlangen van het volk naar vrede". EUROPA VRAAGT MINDER MARSHALL-HULP. In kringen die in nauwe betrekking staan tot de Europese organisatie voor economi sche samenwerking verneemt men, dat dè door dit lichaam voor 1949-1950 aange vraagde Amerikaanse hulp voor het herstel van Europa, 4.3 milliard dollar bedraagt. Dit is een milliard dollar minder dan het vorige jaar. 'Priesters vermoord op Java Leden van de Indonesische strijdorga nisatie Hisboellah, een groep van Moham medaanse verzetslieden, hebben te Moen- tilan (tussen Djokja en Magelang) een Indonesische priester en een Nederlandse Jezuïet, wiens naam als Bouwens wordt opgegeven door Aneta, vermoord, nadat zij de bezittingen van de pastoor hadden weg gesleept en zijn huis vernield. Deze moord geschiedde op 22 December. De lijken zijn later gevonden. Busdiensten in het Noorden staken het vervoer voor de DUW Tussen de autobusondernemers in Fries land, Groningen, Drente en Overijsel en de D.U.W. is een conflict ontstaan. De ondernemers wensen niet te voldoen aan het verzoek van de D.U.W., de tarieven voor het vervoer van arbeiders naar de D.U.W.-werkobjecten te verlagen. In Groningen en Drente hebben de on dernemers reeds besloten het vervoer voor de D.U.W. te staken. De Friese lijndienst- ondernemers willen de kwestie nog eens met de D.U.W.-inspectie te Leeuwarden bespreken. Als geen overeenstemming be reikt wordt zullen ook zij het vervoer van D.U.W.-arbeiders stopzetten. Spaart Haarlems bomen! De Haarlemse Plantsoenendienst ziet met zorgelijk oog hoe in een steeds toene mende mate de bomen langs de wegen en straten worden beschadigd: vooral de jeugd maakt zich er dikwijls schuldig aan de schors met messen en andere scherpe voorwerpen dermate te vernielen, dat vele bomen sterven en door andere moeten worden vervangen. Ook wordt veel boomschors beschadigd door de paarden van schillen-ophalers en leveranciers. De directeur van „Plantsoe nen" verzoekt dezen dan ook, hun paar den zoveel mogelijk buiten het bereik van de bomen te houden; het kan de instand houding van Haarlem's bomenbezit slechts .ten goede komen. Twee aanrijdingen op de Rijksstraatweg Gisteravond om ongeveer half acht reed een personenauto op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord ter hoogte van de Muider - slotweg tegen een op de middelste rijbaan wegens motorstoring stilstaande vracht auto. Van deze wagen brandde het achter licht niet. De bestuurder van de personenauto, die schade opliep, was door een tegenligger verblind. Omstreeks diezelfde tijd had op dezelfde weg ter hoogte van de Führhopstraat een aanrijding plaats tussen een in de richting van de stad rijdende personenauto en 'n 25- jarige electromonteur, die zonder op het verkeer te letten de Rijksstraatweg schuin overstak. De voetganger brak een arm en een been en werd aan het achterhoofd gewond. Hij is naar de Mariastichting overge bracht. President van de rechtbank Zaterdag zestig jaar Mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken, president van de Haarlemse recht bank en Nederlands vertegenwoordiger bij het internationaal militair tribunaal te Neurenberg, hoopt Zaterdag 1 Januax-i zijn zestigste verjaardag te vieren. Hij is Voorburg geboren, was vele jaren rechter in de Amsterdamse rechtbank en van 1940 tot September 1945 president van de Alk- maarse rechtbank. Na enige tijd procureur fiscaal te zijn geweest bij de Bijzondere Raad van Cassatie, werd de aanstaande jarige in Augustus 1947 benoemd tot pre sident van de Haarlemse rechtbank. 23 September daaropvolgend werd hij ge- installeerd. Haarlemse Distributiedienst treft geen blaam Wij maken ter vermijding van mis verstand er gaarne melding van, dat de toewijzingen aan hotel-, 'café- en restau rantbedrijven .door het Centraal Distribu tiekantoor in Den Haag geschiedt in over leg met de Horeca. Wanneer de Officier van Justitie in zijn requisitoir tegen een Haarlemse restaurateur zie ons blad van gisteren dus zijn verwondering heeft uitgesproken over het feit, dat „de Distributiedienst" de te hoge opgaven van .de verdachte steeds maar slikte, dan treft de plaatselijke Distributie te Haarlem geen verwijt. Toneelinrichting met hulp van particulieren Binnenkort zal men in de corridors van de Haarlemse Stadsschouwburg een fraai bronskleurig gipsbeeld kunnen aantreffen van ongeveer zestig centimeter hoogte, voorstellende onze grote acteur Louis Bouwmeester in zijn meestbesproken rol, namelijk die van Shy lock. Dit door de di rectie dankbaar aanvaarde geschenk is ge heel uit eigen beweging aangeboden door een dame uit Heemstede met een warme belangstelling voor het theater-leven. Bij de inrichting van de toneeltentoon- stelling, enkele maanden terug, bleek reeds hoeveel souvenirs aan belangrijke figuren en voor de gemeenschap waardevolle cu riositeiten speciaal zeldzame afbeeldin gen van voorstellingen uit de verleden tijd zich in handen van particulieren bevin den. Het is daarom te hopen, dat dit sym pathieke voorbeeld navolging zal vinden. In de practijk komt het immers meestal hierop neer, dat deze voorwerpen thuis slechts node worden geduld, terwijl zij misschien de publieke aandacht waard zijn. Ook is het te weinig bekend, dat over bodige of in onbruik geraakte meubel stukken in de schouwburg nog zeer goede diensten kunnen bewijzen, met name voor de enscènering van vertoningen door ama teur-gezelschappen. Het gebeurt wel eens dat men, hoe vol het pakhuis ook mag zijn, voor de aankleding van bepaalde periode stukken enkele onderdelen mist. Om een paar voorbeelden te noemen: oude licht kronen, gaslampen, bloementafels, wand- tegels, kamerschermen en salon-garnituren uit de tijd van het Empire -of in de Bie dermeierstijl. In de meeste vertrekken, waar de realistische taferelen van Heijer- mans zich afspelen, dienen aan de muren familie-portretten te hangen met de be ruchte zwarte lijsten, die tegenwoordig niet meer bij het interieur passen. Men heeft daar een grote verzameling van no dig, omdat dikwijls een gelijkenis met de handelende personen wordt gewenst. De kwaliteit is bijzaak, want het gaat op het toneel slechts om de schijn. Het technisch personeel timmert uit wrakstuk ken vaak de verrassendste ameublementen Een bezoek aan de requisietenkamer doet. de argeloze toeschouwer verbaasd staan. D. K. Keuze van filmrecensenten. Op de jaar lijkse bijeenkomst van de New Yorkse kring van filmcritici (achttien recensenten van tien nieuwsbladen) werden Laurence Olivier en Olivia de Havilland gekozen als de beste filmspelers van 1948, voor hun spel in „Ham let" en „The Snake pit". De Italiaanse film „Paisa" vonden de critici de beste buiten landse rolprent van, het jaar. publiek geworden, maar ook van al dege nen die op enigerlei wijze hun werk binnen deze stenen muren verrichten. Men kan Jansen veel toevertrouwen, hij luistert goed en zegt weinig. Vijf burgemeesters en ook vijf secreta rissen heeft tot nu toe de heer Jansen ge diend. VÜf en vijf. Toen hij als hulp werd aangenomen, was burgemeester J. C. A. Weerts in functie, na hem kwam Dr. H. Ver Loren van The- maat, daarna burgemeester R. G. Rijkens, vervolgens mr. F. L. J. E. Rambonnet en na het overlijden van deze burgervader deed mr. M. M. Kwint zijn intrede in de ge meente. De vijf secretarissen waren Wijnoldi Daniëls, J. Kostelijk, M. K. Hofstede, E. de Boer en G. Veenstra, Deze veertig jaren zijn niet alle even rustig voor de jubilaris voorbijgegaan. Ook Jansen moest in bezettingstijd het veld ruimen en gedurende enige tijd werd hij controleur van Sociale Zaken. Zijn keurige woning stond verlaten en hij kreeg een evacuatieadres in Santpoort Bij de razzia's werd hij slachtoffer, maar daar hij boven de leeftijd was, de volgende dag weer losgelaten. Achtduizend huwelijken. Achtduizend huwelijken heeft Jansen helpen sluiten en het aantal raadsvergade- ringen dat hij, in functie heeft bijgewoond loopt in de honderden. De meest emotionele raadsvergade ring in die periode van veertig jaar vindt de heer Jansen de eerste na de oorlog, de kortste was die, waarin in 1948 het gelukstelegram aan Hare Majesteit de Koningin 'werd voorge lezen. De roerigste raadszittingen waren in de jaren '36'37, toen ten tijde van burgemeester Rambonnet enige hon derden werklozen toegang werd ver schaft om de zittingen bij te wonen. En wanneer we de aanstaande jubilaris vragen naar de langste raadsvergadering, dan' antwoordt hij zonder aarzelen: in de ambtsperioden van burgemeester Ver Loren van Themaat en van burgemeester Rijkens ging de raad nooit voor half twee naar huis en dan gingen wij in het bode kamertje nog eens gezellig nabomen. Maar wat te dien tijde voor de heer Jan sen „gezellig" was, is het nu niet meer, want thans prefereert hij het, om in een gemakkelijke zetel, te luisteren naar de radio. Maandag is „de grote dag" in den huize Jansen, waar de gehele dag aan Vel sens burgerijgelegenheid wordt geboden deze trouwe gemeentedienaar en centrale figuur in het raadhuis, de haxxd te drukken. We zijn ervan overtuigd dat velen deze kans zullen aangrijpen om hun erkentelijkheid uit te spreken. Feest in de Oranjerie. Des avonds wordt een festijn aangericht in de Oranjerie van Velserbeek, waar het gehele raadhuispersoneel aan zal deel nemen. BINNENLAND De Koningin en Prins Bemhard zullen op Maandag 3 Januari des ochtends om e.lf uur in het Koninklijk Paleis te Amsterdam een Nieuwjaarsreceptie houden voor de leden van het Cox-ps Diplomatique. Een gemaskerde man stapte 'smorgexxs vroeg het postkantoor in Ter Apel binnen, richtte een revolver op de dienstdoende be steller en eiste geld. „Wacht even tot ik klaar ben" zei de besteller, die rustig door ging met zijn werk. De gemaskerde was zo verrast door deze ongewone reactie, dat hij. rechtsomkeert maakte en verdween. HAARLEM EN OMGEVING Op Zondagavond 2 Januari zal een Jeugdbijeenkomst worden gehouden in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat. Jonge mensen zullen het woord tot de jeugd rich ten, o.a. een aantal studenten van de Zen dingsschool te Beatenberg in Zwitserland, die op het ogenblik met vacantie in ons land zijn. Zang, muziek en declamatie zullen de korte toespraken afwisselen. Zondagmiddag houdt de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond een Nieuwjaarsbijeenkomst in restaurant Brink- mann, Gr. Markt, waar de heer H. Lips over het ondei'werp „Mens tussen aarde en he mel"-zal spreken en waar mevr. de Goede uit Utrecht zal declameren. Mevrouw A. BouvyReys, arts te 's Gra- venhage, zal op Woensdag 19 Januari 1949 in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond voor de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Organisatie voor Voetverzorging haar derde lezing houden in de serie „Loop stoornissen". Aangezien de bestratingswerkzaamheden in de Oostexiioutlaan door de vorst niet ge reed künnen komen, blijven de routes van lijn 1 en 2 ingaande 3 Januari 1949 nog ge durende enkele dagen ongewijzigd. Wel zal lijn 2 in plaats van lijn 1 doorrijden naar de Glip. Lemmer vissersschepen uit het ijs bevrijd Woensdagavond werden op het IJssel- meer ongeveer vier k.m. van Lemmer noodsignalen waargenomen. De redding boot „Hilda" van Lemmer voer ter assis tentie uit. 1-Iet bleek, dat twee vissersbo ten, de Lemmer 74 en de Lemmer 12 in het ijs beklemd zaten. Het gelukte de „Hilda" de beide schepen te bevrijden en naar Lemmer te slepen. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Roebiah, 27 Dec. te Bhuket naar Belawan. HOLL. AFRIKA LIJNEN. Grootekerk, 27 Dec. te Zanzibar van Beira naar Tanga. K. N. S. M. 28 Dec. van Rotterdam naar Lissabon. Axiadne, 28 Dec. van Sevilla naar Amsterdam. Ilos, 28 Dec. van Barcelona naar Gibraltar. Luna, 29 Dec. van Antwerpen te Amsterdam. Sarpedon, 27 Dec. te New Yoi-k van West Indië. Schie, 28 Dec. van Pto Plata naar Antwerpen. Socrates, 28 Dec. van Am sterdam naar Hamburg. Stentor, 28 Dec. van Famagusta naar Beyrouth. Titus, 28 Dec. te Bourgas van Constanza naar Istanbul. Venus, 28 Dec. van Malta naar Calamata. Grote vaart. Aalsum, 28 Dec. van Kaapstad naar Dakar. Amstelland, Buenos Aix-esAmsterdam 28 Dec. te Rio de Janeiro. Andijk, 27 Dec. van Galveston te New Ox-leans. A verdijk, 28 Dec. van Norfolk te New York. Boschfontein, 27 Dec. van Port Amelia naar Beira. Eemdijk, 28 Dec. van Brownsville te Galveston. Win terswijk, AmsterdamBuenos Aires 28 Dec. te Rio de Janeiro. Woensdx-echt 26 Dec. van Grangemouth te Galveston, Heelsum, Dakar -Antwerpen pass. 28 Dec. Finisterre. Oranje, 29 Dec. van Amsterdam naar Java via Southampton. Raki, 29 Dec. van Amsterdam naar Java. Talisse, JavaAmsterdam 28 Dec. te Suez. Zijpenberg, Saffi—Rotterdam pass. 28 Dec. Oucssant. Grootekerk, BeiraTanga 27 Dec. te Zanzibar. Lissekex'k, Perz. Golf Rotterdam 28 Dec. van Masawa. Reyniersz. Rotterdam—Batavia 8 Dec. te Bona vermoe delijk 29 Dec. vandaar. Riddex-kerk. Australië Rotterdam 28 Dec. te Townsville. Alwaki, RotterdamNew York 28 Dec. 200 mijl van New York. Aleor, 29 Dec. van Porto Alegi-e te Rotterdam. Amsteldijk, JavaNew Yox-k 28 Dec. 1.95 mijl van Minicoy. Dordrecht, Gibraltar—Helsinki 28 Dec. in Kielerkanaal. Grootekerk, BasraTanga 28 Dec. te Dar es Salaam. Kola Agoeng, 28 Dec. van Makassar naar Oosthoek: Laurenskerk, CalcuttaRot- terdam 28 Dec. te Aden. Maetsuycker 28 Dec. van Singapore naar Port Swettenham. Marie- kerk, JapanRotterdam 28 Dec. van Port Said. Folydorus, AmsterdamJava pass. 28 Dec. Gibraltar, Pr. Willem 3, Rotterdam- Valencia pass. 28 Dec. Ouessant. Roepat, New YorkJava 29 Dec. te Aden. Rijnkerk, Rot terdamJapan pass. 28 Dec. Kaap St. Vin cent. Salawati, 29 Dec. van Makassar te Batavia. Samarinda, 28 Dec. van Cheribon n. Panax-oekan. Slamat. JavaRotterdam 29 Dec. van Singapoi-e. Sommelsdijk, Java—New York 28 Dec. te Suez. Stad Schiedam. 28 Dec. van Hoek van Holland naar Savona. Tjibodas, 28 Dec. van Tsukumi naar Tarakan. Van Riemsdijk, 28 Dec. van Hoihow te Hongkong, Venus. 28 Dec. van Malta naar Kalamata. Westland. AmsterdamBuenos Aires pass. 28 Dec. Fernando Nox-onha. Blijdendijk, 28 Dec. van Baltimore naar Norfolk Bonaire, ParamariboA'dam pass. 28 Dec. Ouessant. Boissevain. 29 Dec. van Dux-ban te Kaapstad. Jaax-stroom, 28 Dec. van Rotterdam te Ant werpen. Keilehaven, 28 Dec. van Amsterdam te Rotterdam. Luna, SamosAmsterdam 28 Dec. van Antwerpen. Overijsel, New Orleans —Kaapstad pass. 28 Dec. Fernando Noronha. Algenib, Rotterdam—Porto Alegre pass. 28 Dec. St. Vincent. Alkaid. RotterdamPorto Alegre 28 Dec. te Paranagua, Kongsborg, Rottei'damCalcutta 28 Dec. van Aden. Lie- vevrouwekerk. Rotterdam—Calcutta 27 Dec. van Colombo. Pr. -Joh. Willem Friso, Rotter damHaifa pass. 29 Dec. Malta. Agamemnon, 28 Dec. van Paramaribo naar Trinidad. Be verwijk, Rottei'damAlexandrië pass. 29 Dec. Finisterre. Hercules, Amsterdam Istanbul pass. 28 Dec. Bindings. Nieuw Am sterdam, 28 Dec. van Curagao te Kingston Jam. Pericles, 29 Dec. van Paita te Balboa. Pygmalion, 29 Dec. van Aruba naar Curagao. Schie. 29 Dec. van Puerto Plata naar Neder land. Waal, New Orleans—Puex-to Cabello pass. 29 Dec. Kingston. Kleine vaart. Actief, 27 Dec. van Aarhus te Bergen op Zoon. Bernine. 28 Dec. van Gothenbuxg naar Odense. Casana, 29 Dec. te Antwerpen. Echo, 28 Dec. van Rotterdam te Belfast. Ellewouts- dijk, 28 Dec. van Leixoes naar Lanellv. Fiat, 28 Dec. van Londen naar Rotterdam. Frejo, 28 Dec. van Antwerpen naar Dungervan. June, 28 Dec. te Stranrear. Leuvehaven, 28 Dec. te Kopenhagen 29 Dec. vandaar naar Rotterdam. Maartje, 28 Dec. van Havre naar Hansweert. Mayglen, 29 Dec. van Antwerpen naar Oporto, Mayster, 29 Dec, van Lissabon te Rotterdam. Nassauhaven, 29 Dec. van Rot terdam te Antwerpen. Rocket, 28 Dec. van Rotterdam te Middlesbro. Haskerland, 28 Dec. v. Barry naar Amsterdam, Nottingham, 28 Dec. van Hardingen te Goole. Brem, 28 Dec. van Antwerpen naar Oporto. Express. 28 Dec. van Rouen naar Londen. Oise, 29 Dec. van Stockholm te Antwerpen, Sambre, 28 Dec. van Parijs naar Antwerpen. Seine. 29 Dec. van Rouen naar Parijs. Veenenbui-gh, 28 Dec. te Aberdeen. HOOGWATERTIJDEN 30 December: 3.35 en 3.50. 31 December: 4.19 en 4.32. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 29 December: IJM 96 Vios IV, rederij Kramer en Booy, met vis, vertrokken op 18 December. IJM 62 Sumatra, rederij VEM, met vis, vertrokken op 18 December. IJM 1.55 Hornrxf, x-ederij Hornrif, met vis vertrokken op 18 December. IJM 38 Gerberdina rederij VEM, met vis, vertrokken op 18 December. RO 46 Claesje, met vis vertrokken op 18 December. Dames- en Heren- kleermakerij Ook japonnen en kinder kleding. Costuums keren f 35. Adres bur. van dit blad. BEEK heeft iets bijzon ders voor U! Cacao likeur p; fles 2.95 Schilletje p. fles 2.95 Rode Port p, fles 4.95 Bardelli vermout pil. 3.25 Griekse wijn, zoet per fles 4.15 Tarragona p. fles 3.60 Witte Port p. fles 4.95 Vruchtenwijn p. fles 2.25 Custard per pak 0.25 Bitterkoekjes Pudding 100 gr. 0.25 Vruchten Pudding 100 gr. Puddingsaus p. fles Bosbessen Jam Bramen Jam Oranje Marmelade (bitter) Pruimen Jam 0.25 0.25 0.81 0.81 Jacob v. Heemskerkstr. 25 Tel. 4726 1 min. v. d. Kennemerlaan Wij bereiden met Oud en Nieuw alles met boter Specialiteit in amandclringen met amandelen. Bestelt ze vroegtijdig ZEEWEG 15, IJMUIDEN-OOST Een gezellige Wij leveren alias ZONDER INLEVERING BOTERKOEK, GEBAK, APPELBOLLEN enz. enz. Bakkerij „DE HOOP" ZEEWEG 18, TEL. 4840 G. v. d. GLIND Gonnetsttaat 20 Tel. 13658; b.g.g. 17228

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3