c 3 De schulden van Haarlem Een schijnwerper op maatschappelijke ellende' Shakesp eares Storm" Eisenhower's in Frankrijk mémoires doen stof opwaaien DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 Uit het jaarverslag van „Kinderverzorging" te Haarlem Wij hebben uit het jaarverslag van de gemeentelijke instelling „Kinderverzorging" te Haarlem reeds de zakelijke bijzonder heden medegedeeld, o.a. dat in 1947 het aantal voogdijkinderen, dat verzorgd werd, steeg van 175 tot 210. In het verslag worden bijzonderheden medegedeeld over de kinderen. Wie daar van kennis neemt komt ongetwijfeld onder de indruk van de maatschappelijke ellende die hier naar voren komt. Natuurlijk kun nen wij er niet aan denken, deze 210 ro mannetjes in telegram-stijl alle af te druk ken; daarvoor zouden te veel kolommen nodig zijn en bovendien zou het relaas ook te eentonig worden, want in veel gevallen is het een herhaling van dezelfde misère: ongehuwde moeders, echtscheidingen en verwaarlozing van kinderen door ouders die niet in het minste besef hebben van opvoeding. Enkele markante gevallen willen wij als „doorn"lezing daaruit halen. Drie kinderen werden indertijd opgeno men, omdat hun moeder overleden was en de opvoeding in het gezin van de vader en stiefmoeder op den duur niet bestendigd kon worden. Vijf kinderen zijn van een echt paar, waarvan de moeder wegens zeer on zedelijk gedrag en de vader wegens dienst neming in het Duitse leger uit de ouder lijke macht ontzet werd. Het oudste dezer kinderen wordt met haar kindje in een mogderhuis verzorgd. Zij hoopt 'na haar meerderjarigheid te trouwen. Twee kinderen uit een tweede huwelijk werden onder voogdij genomen. De vader is ook uit de ouderlijke macht over de kin deren uit zijn eerste huwelijk ontzet. De twee jongens en twee meisjes, die verleden jaar, wegens het overlijden van de moeder en het verblijf van de vader in het buitenland, onder voogdij werden geno men, hoorden ook dit jaar niets van hun vader. Bijzonderheden worden medegedeeld over vijf kinderen van een echtpaar, waar van de vader zich aan frauduleuze prak tijken schuldig maakte en de moeder in ernstige mate achterlijk is. Een jongen is in een opvoedingsgesticht geplaatst, een meisje moest uit de maatschappij verwijderd wor den en opgenomen in een meisjestehuis. De drie andere kinderen maken het goed. Drie meisjes en ëén jongen zijn kinderen van het Onverstandigste en meest on- maatschappëlijkste echtpaar waarmee „Kin derverzorging" inaanraking kwam. Van deze kinderen zou nog wel iets terecht kunnen komen als de ouders niet zo hinderlijk waren. Onder de voogdijkinderen zijn er vier van een debiele vrouw, die met haar schoonvader in concubinaat leeft. Verder zijn er zes kinderen van een weduwnaar die hen aan hun lot heeft overgelaten. Nog altijd zijn drie jongens, zoons van een zeer zielige debiele moeder, zorgen kinderen. Een der kinderen is imbeciel. Van vier jongens die uit een. slordig ge zin komen, geeft aldus het verslag de moeder de meeste moeite. De heropvoeding der kinderen wordt door de ouders zoveel mogelijk bemoeilijkt. Nu enige betere gevallen. „Het drietal jongens, afkomstig uit een verwaarloosd-milieu, groeit aardig op." „De zes kinderen van de weduwnaar, wiens vrouw in de loop van 1945 was over leden, maken het, hun afkomst in aanmer king genomen, vrij goed." „De zoon van de weduwnaar, die na het overlijden van zijn vrouw al zijn kinderen had weggegeven, maakt het in het pleeg gezin en op school goed. Vader is hertrouwd met een zeer beschaafd vrouwtje en toont wat meer belangstelling dan voorheen." Van de kinderen die dit jaar onder voog dij genomen werden, waren er vijf van een ouderpaar dat niet de minste zorg aan hen besteedde. Een baby van vijf maanden had wandluizen in zijn luier. Drie kinderen zijn van een wat achterlijke man en een op zedelijk gebied zeer laagstaande vrouw. Ook nog drie kinderen van een echtpaar dat zijn kinderen zo verwaarloosde „dat het met geen pen te beschrijven is." Van drie kinderen van een ongehuwde moeder is slechts één kind normaal. Verder acht kin deren van een zeer slecht levend echtpaar. Terwijl de ouders zich aan ongepaste ver makelijkheden te buiten gingen, trachtten de kinderen voedsel uit de vuilnisbakken van de straat te halen. Tenslotte werd een baby van een 16-jarig meisje opgenomen. Het kind was verwekt door haar stiefvader. Verder 4 kinderen van een weduwe die haar eigen genoegen en pleziertjes zocht in plaats van zich om haar kinderen te bemoeien. „Kinderverzorging" verricht een belang rijk sociaal werk door zich te geven aan de opvoeding van deze kinderen, waarvan de In de foyer van het Concertgebouw te Amster dam werd Dinsdagavond de bekende koor-diri gent en componist Hubert Cuupers ter ge legenheid van zijn 75ste verjaardag gehuldigd. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam overhandigt wethouder De Roos de jubilaris een cadeau. Ag* voor DONDERDAG 30 DECEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H. O. V., 8 uur. Spaarne: „King Kong en de Arabieren", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Achter de wolken", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lassie komt thuis", alle leeft., 2.30. 7.00 en 9.15 uur Rembrandt: „Bambi", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De vrijgezel en het bakvisje", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „The bishop's wife", alle leeft., 2.00, 4.15 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 31 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. meesten onder zulke treurige omstandig heden het levenslicht zagen en aanvanke lijk opgroeiden. Het is te verklaren dat in verscheidene gevallen de heropvoeding niet de gewenste resultaten geeft, maar daar tegenover staat dat het toch gelukt van vele kinderen bruikbare leden der samen leving te maken. In het verslag wordt hul de gebracht aan het opofferende werk van vele pleegouders. Voorzitter van „Kinderverzorging" is mr. S. C. v. d. Wall, de wethouder van Sociale Zaken, secretaris de heer D. H. Suerink, directeur van Sociale Zaken, Eert spel van toverij voor Geloof en Wetenschap Drie van de negen schepen, die in het jaar 1609 met kolonisten op weg waren naar Virginia, werden door een ontzet tend noodweer overvallen en tot zinken gebracht. De bemanningen wisten zich echter te redden en brachten de winter door op het bij die gelegenheid ontdekte eiland Bermuda. Uit enkele destijds in Londen veel opzien barende beschrijvin gen van deze wonderlijke reis en aan een uit het Spaans vertaald boek over zwarte kunst haalde Shakespeare, als men het ge zag der geleerden mag vertrouwen, de ge gevens die hij op een zeer persoonlijke manier verwerkte in een spel van toverij, dat hij „Storm" noemde en waarin zijn dichterlijke zeggingskracht, gestaald door een kwart eeuw van vruchtbare ervaring, monumenten van feilloze schoonheid ont hulde. Het is ondoenlijk om hier in te gaan op de talrijke, dikwijls ver uiteenlopende in terpretaties van de diepere zin dezer come- die. Velen menen het werk als een alle gorie te moeten opvatten. Zij beschouwen de hoofdpersoon, met de veelzeggende naam Prospero, als de incarnatie van de voorzienigheid, die kwaad met goed ver geldt en de menselijke geest uit de poelen der duisternis tot de hoogte van het ruim ste inzicht wil verheffen. Anderen leggen de nadruk op het retrospectieve karakter. Shakespeare rekende, aan het vrijwillig einde gekomen van zijn loopbaan, voorgoed af met zijn leven als vervaardiger van loos bedrog. Evenals Prospero deed hij afstand van zijn tovermacht en wierp „zo diep als nooit een peillood zonk" zijn magische pen in zee, om zich terug te trekken in de bloeiende boomgaarden van Stratford aan de Avon in de landstreek, die hij boven alles lief had. Maar nog eenmaal begoochelde hij de zinnen van wie naar hem zien en horen wilden met een bedenksel, waar vliegwex-k en orkest bij nodig waren: een romantisch kijkspel, waarin idyllische en komische taferelen elkander dx-iftig afwisselen en naar de smaak des tijds zowel zang en maskerades in voorkwamen. Zou hij zich bewust zijn geweest, hoeveel altijd weer meeslepende wijsheden, aan zulke verschil lende uitleggingen onderhevig, hij in dit laatste onuitputtelijke kunstwerk verborg? Paul Storm, onder wiens leiding het Rot terdams Toneel er gisteravond voor de verwende leden van „Geloof en Weten schap" een meer bewegelijke dan bewogen vooi-stelling van gaf, heeft er in zijn (wat de voordracht van de tekst aanging bijna machteloze) regie kennelijk en met succes naar gestreefd om de theaterman Shakespeare de volle maat te gunnen. Als men afziet van het tè veel aan gekleurde lampen, dan mag zeker gezegd worden, dat hij van het overigens wat winkelraam- reclameachtige décor van J. Roede een uitstekend gebniik maakte, zoals, om het mooiste voorbeeld te noemen, bij de ver schijning van de najaden in het vierde be drijf. De poëtische uitlatingen van Prospero het alter ego van de scheppende kunste naar klonken uit de mond van Richard Flink, die enkele indrukwekkende scènes fraai beheerste, helaas al te vaak als brood nuchter proza, waar het door begrip ge steunde gevoel te vaag in mee sprak. Het was heel jammer, dat de goed gezegde regels „wij zijn van eender maaksel als dromen zijn en ons geringe leven ligt mid den in een slaap" onder het gekuch van vele aanwezigen bedolven raakten. Annie de Lange als de luchtgeest, uit voerster der verbeeldingskracht en Joan Remmelts als het monster, belichaming van het dierlijke in de mens, mochten dan de volmaaktheid verre blijven, zij kleurden toch hun rollen met levendige betekenis. Tussen de middelmatigen vielen Ad Noyons en in mindere mate Adolf Rijkens op in het begin van het tweede bedrijf. Door het ontoereikende spel van Manon Alving ver loor de liefdesgeschiedenis ongeveer al haar bekoring. Louis de Bree en Eli Blom vertegenwoordigden het verkeerde slag kolonialen. Men beweert dat Shakespeare bovendien in deze twee lompe en weerzin wekkende figuren de schouwburgbezoekers van zijn dagen hekelde. Vooral aan de eerst genoemde was veel vrolijkheid te danken. Kan men niet zeggen, dat deze opvoe ring in de vertaling van Nijhoff en met de muziek van Pijper geheel aan de ver- Wachtingen voldeed, desniettemin was zij zo bevredigend, dat men dankbaar en rijker huiswaarts keerde. DAVID KONING De 9 luizen „De vijf generaties" De permanente collectie van het Stedelijk Museum te Am sterdam „De vijf generaties" is thans opnieuw ingericht en voor het publiek opengesteld. De collectie geeft een overzicht van 1850 tot heden. Binnenkort zullen vermoedelijk nog enkele zalen aan deze collectie worden toegevoegd. Rembrandt in Fries Museum terug. Het portret van Saskia van Uilenburgh, geschil derd door Rembi-andt in 1633. een jaar voor haar huwelijk met de schilder, werd nadat het in Juli een week in het Fries Museum tentoongesteld was, naar Bazel gezonden, waar het deel uitmaakte van een Rembrandt- tentoonstelling, gehouden ten bate van het Nederlands sanatorium te. Davos. Uit de revenuen dezer expositie konden 20.000 Zwitserse francs worden afgedragen. Thans is het schilderij naar Leeuwarden terugge keerd. waar het zich bevindt in de schilde rijenzaal van het Fries Museum. Verkwisting. Lien Deyers, de te Los Angeles wonende Nederlandse filmster, is van haar derde echtgenoot, Irving Rubin, gescheiden. Irving was in woede uitgebarsten toen Lien op de markt zes appels voor hem had gekocht in plaats van drie, zoals hij had gevraagd. Hij beschuldigde haar van ver kwisting. Zij was in 1944 met Rubin gehuwd. Congres „Film en jeugd". Op 14 en 15 Januari 1949 houdt het instituut „Film en jeugd" in Rotterdam een tweedaags natio naal congres onder het motto „Ontspan ningsleven, film en rijpere jeugd". Giraud en de Gaulle protesteren tegen Ike's voorstelling van zaken (Van onze correspondent, te Parijs) Een Franse kx-ant gaf dezer dagen een prent waarop men Eisenhower in zijn be roemde battle-dress, omringd door stapels zijner mémoires, voor een stafkaart ziet staan. Tegenover hem een officier tot wie de voormalige opperbevelhebber der ge allieerde strijdkrachten de volgende woor den spreekt: „Ik concentreer 500.000 delen in Engeland, in Normandië laat ik mijn voorrede landen, ik lanceer dan als verras singsmanoeuvre wat rectificaties op de Franse Zuidkust om daarna met mijn ver zamelde geschriften een enorme wig in de publieke opinie van Frankrijk te drijven. Met caricaturale middelen wordt zo de indruk goed weergegeven die in bepaalde Franse kringen door Eisenhpwex-'s mé moires zijn gewekt. De auteursrechten voor de gehele wereld heeft de generaal zo juist na een uitspraak van de Ameri kaanse rechter voor de ronde som van een kwart millioen gulden mogen verko ren bate van de „Stille Armen' heeft de IIBS A te Haarlem Dinsdag in het Concertgebouw een herhaling gegeven van „Het wederzijds huwelijksbedrog". Een der scènes uit het fraai gemonteerde stuk. Welke bedragen voor rente en aflossing in 1949 vereist worden De schulden der gemeente Haarlem zul len, blijkens de onlangs verschenen be groting, in 1949 65.746.484 bedragen. Daaronder zijn ook de kapitaalslasten die in de loop van dit jaar zullen worden aan gegaan. Dit is, zoals bekend, op verlangen van Gedeputeerde Staten. Per inwoner der gemeente betekent dit een schuld van ongeveer 410. In 1949 zal voox' nieuwe kapitaalslasten 5.208.207 geleend worden, maar er wordt op oude leningen 3.039.897 afgelost, zodat de totaal-schuld over dat jaar zal stijgen met 2.168.310. De rentelast bedraagt in 1949 2.197.429. Een zeer groot deel der schulden is even wel belegd in de winstgevende bedrijven, namelijk: Electriciteit 4.410.606 Gas 3.551.794 Water 2.180.116 Slachthuis 302.707 Totaal dus 10.445.273, meer dan 16 pet. van het geheel. De begrotingen van die bedrijven wor den belast met de rente en de aflossingen, zodat die niet drukken op de gewone be groting. Onder de resterende 43.631.900 zijn nog de volgende bedragen: Grondbedrijf 16.746.465; Woningbedrijf 7.488.306. Natuurlijk 'staat ook tegenover deze schulden een belangrijk bezit, al heeft zoals men weet de onlangs ge houden hertaxatie van bezittingen van het grondbedrijf aangewezen dat de tegenwoor dige waarde der gronden gedaald is. Van daar dat gedurende twaalf jaar uit de ge wone middelen elk jaar 206.526 in het Grondbedrijf wordt gestort om dit ge taxeerde tekort weg te werken. Gehoopt wordt intussen dat de hertaxatie die weer over vijf jaar plaats moet hebben een gunstiger beeld zal geven. In Onderwijs (meest schoolgebouwen) zit een kapitaal van 5.420.636, in Open bare Werken 7.575.420, in de Gemeente Reiniging 787.189 en in de Geneeskundige Dienst 212.928. In 1949 wordt gerekend voor rente 2.197.429 en voor aflossing 3.039.897. Zonderen wij de winstgevende bedrijven uit dan blijven over 1.818.791 voor rente en 2.141.159. Verder draagt het Grondbedrijf 591.652 bij voor rente en 206.598 voor aflossing. Het Woningbedi-ijf 244.334 voor rente en 135.471 voor aflossing. Van het geld dat de gemeente van het rijk uit het Werkfonds kreeg moet nog 2.081.261 afgelost worden. Daarvan moet in 1949 8.347 afgelost worden. Rente be hoeft niet betaald te worden. Wij wezen er in een vorig artikel reeds op, dat de financiële positie der gemeenten beoordeeld kan worden naar het bedrag dat op de gewone dienst beschikbaar is voor nieuwe kapitaalslasten. Opmerkelijk is, dat de begroting voor 1948 belast kon worden met 8.461.586 voor nieuwe kapitaalslasten,waartegenover staat slechts 5.208.207 voor 1947. Uit dit feit blijkt wel, dat de financiën van Haarlem nog zorgelijk zijn. Dit springt nog sterker in het oog als wij bedenken dat onder die 5.208.207 niet minder dan 1.902.571"" zijn voor nieuwe kapitaalsuitgaven voor de winstgevende bedrijven. Bovendien is 945.650 nodig voor het Grondbedrijf. Voor de andere hoofdstukken bleef dus niet meer dan 2.359.986 over. Voor het Woningbedrijf is 3.236.000 uit getrokken voor kapitaalverstrekking, maar die post is om administratieve redenen niet onder de nieuwe kapitaalstaten opgenomen daar niet vaststaat hoe de kapitaalverstrek king geregeld zal worden. B. en W. hebben kans gezien om de financiële positie der gemeente wat te ver beteren door op de oude rekeningstekorten 122.673 extra af te schrijven. Bovendien wordt ook op andere schulden in verhouding meer afgelost dan in 1948. Toen was 2.341.733 voor aflossing bestemd en nu 2.781.854. Nieuwe Philipsfabriek geopend in Roosendaal Dr. A. F. Philips, president-commissaris der N.V. Philips, heeft Woensdag in Roo sendaal een nieuwe fabriek geopend,waarin gasontladingslampen, autolampen en star ters - voor de ontsteking van T.L.-buizen gemaakt zullen worden. Ruim 400 arbeiders zijn in dit bedrijf werkzaam. De Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, wees op het belang van industrie-spreiding voop de provincie Noord-Brabant. De opening van de fabriek noemde de Commissaris een be langrijke gebeurtenis voor Philips, voor Roosendaal en voor de provincie. pen, waaiwan hij slechts 25 procent belas ting aan de staat hoeft af te dragen. Na Churchill's oorlogsherinneringen be horen Eisenhower's mémoires zeker tot. de geschriften met de grootste documentaire waarde, die tot dusverre over de laatste wereldoorlog zijn verschenen. Ze missen mogelijk de suggestie van Churchill's rijke en beeldende taal, doch de stof, die Eisen hower als ooggetdige behandelt, is dermate groots en machtig dat men daardoor reeds zijn mémoires als een spannend relaas ver slindt. Achtereenvolgens heeft Eisenhower het nu aan de stok gekregen met alle Franse figuren, die hij voor zover ze, als Darlan, niet van het toneel verdwenen zijn in zijn boek behandelt. Eerst was het generaal Giraud, die de gelijkenis van een portret bestreed waarin hij zichzelf maar onvol doende hei-kende, en na Giraud is de Gaulle gevolgd. Eisenhower had er namelijk zijn ver wondering over uitgesproken dat de Gaulle hem, toen Parijs juist was bevrijd, om ver- sterking van Amerikaanse troepen had verzocht, teneinde zijn eigen autoriteit te handhaven. „Zo'n vei-zoek", schrijft Eisen hower, „had mij nog nooit bereikt van de zijde van enige autoriteit over een zo juist bevrijd gebied". Over het algemeen krijgt men de indruk dat ook Eisenhower per manent op gespannen voet heeft gestaan met zijn steile Franse collega. In een interview met een Amerikaans pex-sbureau heeft de Gaulle deze voorstel ling van zaken heftig bestreden. Het enige waar ik om heb gevraagd, aldus de Gaulle, is voedsel en uitrustingen voor de Franse troepen geweest. Na de genei-aal heeft de hele Gaullisti sche pers het strijdros beklommen en in een groot weekblad wordt zelfs de waarde der strategie van Eisenhower door een Frans divisiegeneraal ernstig in twijfel ge trokken. De juistheid van een recept wordt door de smaak van de pudding bewezen, aldus luidt ongeveer een Engels gezegde. Men zou iets overeenkomstigs ten aanzien van militaix-e theorieën op kunnen merken. En in dat licht beschouwd behoeft Ike zich tegenover zijn Franse collega's geenszins te schamen Japanse oorlogsmisdadigers tot de strop veroordeeld Negen vroegere Japanse officieren, onder wie drie generaals, zijn door een Ameri kaanse militaire rechtbank tot de strop veroordeeld wegens moord op 33 Ameri kaanse vliegeniers. De vliegeniers, die door de Japanners krijgsgevangen waren gemaakt, werden in Augustus 1945 onthoofd, nadat enige van hen als levende popr*en voor bajonetsoefe ningen waren gebruikt. Andere Japanse militairen, die aan de moordpartij hadden deelgenomen „uit weerwraak over het atoombombardement van Hirosjima" werden tot gevangenisstraf veroordeeld. De tot de strop veroordeelde generaals zijn luitenant-generaal Isamoe Jokojama, generaal-majoor Kjoesakoe Foekoesjima en generaal-majoor Sjosjin Ito. Zij wax-en alle drie reeds vei-oordeeld voor de rol, die zij speelden bij de vivisectie-gnxwelen in de universiteit van Kioesjoe, waarbij de lever van een Amerikaans vliegenier tijdens een banket werd opgediend. T entoonstelllmj „Kind en in het Stedelijk Museum Wanneer er één zaak is waarop de Ne derlander van oudsher trots is geweest, dan is het zijn onderwijs. Een trots die niet weinig is aangewakkerd door de overigens op weinig gebaseerde bewondering van buitenlanders, die hun ontzag niet onder stoelen of banken steken wanneer zij zo'n inwoner van de Lage Landen een redelijk vlot mondje buiten-de-grens horen spreken om hem dan misschien nog tot overmaat van internationale ramp even de geboorte data van een stxik of wat historische kop stukken uit zijn mouw te horen schudden. Het zal een Nederlandse scholier niet over komen dat hij de stelling verkondigt dat Joego-Slavië een provincie van Turkije is, of soortgelijke misvattingen die bijvoor beeld een Amerikaanse student heel rustig een brief aan Holland (Denemarken) doen adresseren. Met onze feiten-kennis is het dus wel in orde. Stapt gij echter in dat besef van wie- doet-ons-wat binnen op de tentoonstelling „Kind en Kunst" in het Stedelijk Museum te Amsterdam, dan komt gij beslist tot de oxxtnuchterende conclusie dat wij althans op dat speciale gebied van de opvoeding nog griezelig veel van het buitenland te leren hebben. Zo herinneren wij ons uit onze school jaren dat op de tekenles een mathematisch- juist perspectief als vrijwel alleen-zalig makend criterium gold en hoewel deze keurslijf-opvattingen ook hier gaan ver dwijnen, is het een plezierige verrassing op die tentoonstelling het werk van buiten landse kiixderen te zien. Met name de groepstekeningen die op het atelier van Madame Langevin door Franse kinderen zo tussen de negen, en de vijftien jaag zijn gemaakt. Men vindt er een bonte fantasie, een scherp opmerken van verlevendigende détails en een animo in, die, omdat zij zich ongehinderd door traditionele opvattingen konden ontplooien in weldadige tegenstel ling staan tot de meligheid van de vader landse stillevens met de immer aanwezige groene fles en de appel. Deze tekeningen zijn dubbel interessant. deze tentoonstelling zo belangwekkend maken. Want in andere stands vindt men uitgebreid materiaal over de verschillende manieren waarop men in het buitenland de kinderen ontvankelijk voor kunst in de meest uitgebreide zin van het woord wil maken. Zo zijn er heldere en vlot geschre ven boekjes over en door kunstenaars, die zonder af te zakken in banale populariteit het kind geestelijk rijp willen maken voor één van de schoonste dingen die zijn leven kunnen verrijken. Over al deze zaken vindt men op deze tentoonstelling teveel om op te noemen. Het is wel jammer dat een hele stand gewijd is aan een Belgisch jeugd theater, dat een beetje al te commercieel riekt. In ieder geval menen wij dat een ieder die op welke wijze dan ook bij opvoeding of onderwijs betrokken is, met het hier tentoongestelde zijn vooi'deel kan doen. Het kan tevens een machtige stimulans Immers, zij hebben een artistieke waarde I zijn voor hen die in ons land deze weg al en een paedagogische. En ook die laatste hebben ingeslagen wij derxken aan de geldt weer in tweeledige zin omdat door het groeps-procédé de minder begaafden zich kunnen laten inspireren door de wer kelijk getalenteerden en omdat de kinde ren, wanneer zij op deze manier mogen tekenen een uitdrukkings-middel vinden dat zowel voor hen zelf als voor degenen die de kinderziel willen doox-gronden, van onschatbare waarde is. Nu zijn hst niet alleen de tekeningen die jeugdvoorstellingen van het Scapino-bal- let. En wij geloven zeer zeker dat het zo zeer gelaakte, maar zo weinig effectief be streden euvel van de beeld-romannetjes en andere vervlakkingsverschijnselen langs deze weg goeddeels verholpen kan worden. Omdat het twintigste-eeuwse kind er op deze manier iets waardevollers voor in de plaats krijgt. W. L. B. K.L.M.-vliegtuig in Basra moet terug naar Schiphol De regering van Irak heeft aan gezag voerder Vickerstaff van de te Basra opge houden K.L.M.-Constellation PH-T.E.P. doen weten, dat dit toestel naar Nederland moet terugkeren. Het toestel zal via Cairo naar Schiphol vliegen, waar het Vrijdag in de loop van de dag wordt verwacht. De PH-T.E.P. was vorige week Woens dag van Schiphol naar Batavia vertrokken met twintig volwassenen, zestien kinderen en achttien babies aan boord. Deze vlucht werd gemaakt ten behoeve van de gezins hereniging; Vorige week Donderdag landde het toestel in Basra. Wegens de militaire actie in Indonesië verleenden de autoritei ten geen toestemming de reis voox*t te zet ten. Alle passagiers hebben sindsdien in een hötel te Basra vertoefd. Truman hult zich in nevelen President Truman weigert categorisch nadere toelichtingen te geven op zijn Maan dag afgelegde verrassende verklaring, dat „bepaalde Sovjet-Russische leiders zeer verlangend zijn de geschillen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten te regelen." Verslaggevers die de president aan het einde van zijn ochtendwandeling bij zijn huis te Independence in de staat Missouri aanklampten, zeiden tegen hem: „Vele gis singen hebben na uw verklaring de ronde gedaan. Kunt u ze uit de wereld helpen?" Truman antwoordde glimlachend: „U zult moeten blijven gissen." De „Washington Post" beschrijft de ver klaring van president Truman als „louter illusie" en een wensdroom. Eén correspondent te Washington gaf als zijn mening te kennen, dat de president „psychologische oorlogsvoering in practijk heeft gebracht, zulks gebaseerd op de een of andere geheime inlichting" en hij voegt er de vraag aan toe: „Trachtte de president twijfel te doen ontstaan in het Kremlin, door de mening te doen post vatten, dat zich verraders in de Russische leiding be vinden?" V.S. spitsen de oren bij Tito's verklaring Leidende functionarissen op het gebied van de handel en de Marshall-hulp van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn Dinsdag bijeengekomen ter be spreking van de verklaring van Tito, dat Joegoslavië wel eens gedwongen zou kun nen worden grondstoffen te verkopen aai de Westelijke mogendheden. Een woord voerder zeide, dat de V.S. „met belangstel ling kennis namen" van de aanval van de Joegoslavische leider op de „schending" door de Cominform van handelsverdragen. Joegoslavië zou bauxiet kunnen verko pen, antimonium en andere non-ferro me talen. Volgens de mening van handelsdes kundigen te Washington zouden deze grond stoffen een gerede markt kunnen vinden in de Marshall-landen, waardoor veel dollars zouden kunnen worden bespaard. Rare gasten Er lopen rare gasten rond op de wereld, zo van die bijzondere mensen wier raadsel achtig portret in uw gedachten blijft, jax-en lang. Zij zijn als schepen die uw rechte, degelijke koers kruisen, zij duiken plotse ling voor uw steven 'op uit het niets en verdwijnen met een sierlijke boog in de nevel. Maar zij trekken een witte streep door het water van Uw verbeelding, zij brengen wat gekabbel en beroering over de kalme vlakte van uw bestaan. Daar zit een verveeld en geeuwerig ge zelschap rond een gloeiende cafékachel, de mannen zitten elkaar aan te kijken als koeien die naar een horizon staren. Zij pra ten wat over dingen, waar ze slaap van krijgen en ze drinken iets stevigs om wak ker te blijven. En er gebeurt niets dat de moeite waard is om naar te kijken. Maar dan komt er een bijzonder mens binnen. Hij is een mens als alle anderen, ge kunt het aan zijn neus niet zien dat hij zo bijzonder is, maar er is iets met hem binnengewaaid dat de starende koeien tot mensen maakt. Zij loeren naar hem, zij kijken verstolen wat hij doet. Zij ruiken het dat er iets gebeuren gaat, waar zij niet van behoeven te geeuwen. Wat gaat er gebeuren? De man krijgt zijn koffie, hij trekt zijn stoel bedachtzaam en met een glimlachje een eind verderop. Ik zat boven een aardstraal, zegt hij rustig. Dat doet een mens geen goed, zo boven een aax-dstraal te zitten. Als een bliksemflits schiet de belangstel ling van oog tot oog, rond het hele café. Hij zat boven een aardstraal, wat is dat voor een grapjas. Zij kijken verwonderd en vra gend naar elkander, zij loeren onder hun stoel of er soms iets van een aardstraal te bespeux-en valt. En de rustige, glimlachende man haalt uit zijn jaszak een gebogen ijzer- draad. Ik zal u laten zien dat ik boven een aardstraal zat, dit instrument wijst het uit, het wijst alles uit wat ge maar wilt. En het instrument maakt een rare bokke- sprong in zijn dichtgeklemde handen. Ziet ge wel, een aardstraal, en een kanjer ook. Het is hier gevaarlijk voor de gezondheid. Zij schuiven op hun stoel heen en weer en gevoelen zich ongemakkelijk. Zij kun nen er geen hoogte van krijgen, die grap jas met zijn ijzerdraad, het is een beetje raar en mysterieus. Zoek er nog eens een als ge wilt, zegt de kastelein vanachter zijn toog, dan kan ik er een bordje met „pas op" bij zetten. Maar er wordt niet gelachen om zijn grap, ze zien de ijzerdraad een buiteling maken boven de biljarttafel. Geen wonder dat die ballen vanavond zo slecht wouen, dat twee de grapje van de grappige kastelein valt ook in het water. Zij horen die man met zijn ijzerdraad zeggen dat hjj ziekten kan aanwijzen, dat vertelt geen "enkele dokter u wat ik u vertel, zegt hij rustig en met een opgewekte lach. Gij, mijnheer, bijvoor beeld. gij hebt ergens pijn, ge hebt ergens iets dat niet in orde is. De mijnheer die iets heeft, wat niet in orde is, kijkt zo benauwd alsof hij in een lekke boot zit en wil weten wat er dan toch wel aan mankeert. Hij heeft geen pijn, weineen, hij voelt zich zo lekker als wat, tenminste, ik kan het geen pijn noemen, het is meer zo een raar gevoel, maar pijn, neen, dat moet een vergissing zijn. Gij hebt pijn in uw maag, zegt de man met de ijzerdraad kalm en blij. Ik zeg het u, want ik zie het. Ge moet eens wat min der sterke koffie drinken. Een goed uur later voelen ze allemaal wat, zij staan om de beurt op een stoel om zich terdege te laten beijzei'draden. Zij zeg gen dat het frappant is, het is ntet te ge loven, dat ze al een tijd pijn hebben gehad zonder dat ze het wisten. Ja, ze hebben er wel eens aan getwijfeld, maar nu ge het zegt, ja, het is frappant dat uw instrument dat zo maar aanwijst. Ze zullen zich eens wat meer in acht nemen en wat vroeger naar bed gaan. En wat het kosten moet? O heren, het hoeft niet veel te kosten, ik doe dat allemaal meer uit menslievendheid, met een kleinigheidje bij wijze van atten tie zijn mijn onkosten al goed. Ik stel mijn gave in dienst van de lijdenden. Jaja, het is fi-appant, dat zo'n man er niet rijk mee wordt, het is nogal een eigen schap waar geld mee te verdienen zou zijn. Wij zijn toch blij dat we nxx eens zekerheid hebben over die pijn, ja, een mens kan niet voorzichtig genoeg zijn. En zij gaan vol daan met hun pijn op huis aan. De kastelein versjouwt met een paar man zijn biljart om de aardstraal vrij spel te geven, hij kan niet op zijn verantwoording nemen dat de biljarters er last van krijgen. Er zijn van die rare gasten op de wereld, die duiken op uit het niets en verdwijnen er weer in, maar ge vergeet hen niet gauw. Waar leven zij van? Waar wonen zij? Zij leven misschien van het plezier om de mensen eens uit hun gewone doen te halen zij wonen misschien iedere dag ergens anders op de kleine wereld. Zij hoeven niet veel mee te sjouwen, een ijzer draad en een glimlach. En rond de gloeiende cafékachel hebben ze weer een paar weken stof om over te praten tot ze er slaap van krijgen. J. L. Mond- en klauwzeer is sterk toegenomen Blijkens de in de Staatscourant gepubli ceerde staat van de gevallen van besmette lijke veeziekten in Nederland gedurende November wei-den 386 met mond- en klauwzeer besmette boerderijen geteld. Daarbij waren niet minder dan 339 nieuwe gevallen. In Zuidholland werden de meeste nieuwe gevallen geconstateerd: 113, ook het totaal aantal besmette boex-derijen in die provincie was het grootst: 147. In Noord-Brabant werden 74 besmette boerderijen geteld, alle nieuwe gevallen. In Zeeland waren 47 be smette boerderijen, waarvan 38 nieuw, in Utrecht en Gelderland beide 29, alle nieuw, in Noordholland 28, waarvan 25 nieuw, iri Friesland 10, alle nieuw, in Overijssel 8, waarvan 7 nieuw, in Drente 6, alle nieuw,- in Limburg 5, alle nieuw en in Groningen 3, alle nieuw. STRIJD IN INDO-CHINA. Honderddertig soldaten van de Vietminh (Indo-Chinese nationalisten) werden ge dood bij een gecombineerde aanval door de Franse strijdkrachten op guerilla-benden in de streek van Tan An, 120 km ten Z.W. van Saigon, zo deelt het hoofdkwartier van de Franse strijdkrachten in het Verre Oos ten mede. Tweehondei'd sampans, 30 lichte jonken en 6 jonken van 50 ton, waarin zich Viet- minh-troepen, wapenen en uitrusting be vonden, werden tot zinken gebracht.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5