Tante Els Uit de geschiedenis van kerk, klooster en ziekenhuis Bollententoonstelling te Lisse betekent weer een stap vooruit Stevige geldboeten opgelegd wegens zwarte transacties met vleesbonnen Vijf jubilarissen bij de Hoogovens gehuldigd Het testament DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 VEERTIC JAAR PATERSKERK IJMUIDER COURANT In Januari zal in Rooms-Katholieke kringen te Velsen het feit worden her dacht. dat vóór veertig jaar de recto rale hulpkerk van de Heilige Lauren- tius van Brindisi op „de hei" te Vel- seroord werd ingewijd. Waar een herdenking komt, is echter ook een geschiedenis. En de historie van de zogenaamde „Paterskerk" en van het be lendende klooster, samengevat in de naam „rectoraat van IJmuiden-Oost", is als volgt: De parochie te Driehuis werd in het be gin van deze eeuw zo uitgebreid, dat de daar wonende pastoor Van Gïnkel de hulp inriep van de Paters Capucijnen om hem in het toenmalige Velseroord bij te staan met huisbezoek. Hierop werd op 25 November 1907 een terrein aangekocht om een kerk annex klooster op te bouwen. Toen deze kerk ongeveer gereed was, werd op 12 December 1908 Pater Natalis van Gemert benoemd als eerste rector. Op 20 Januari 1909 begon deze samen met pater Chysostomus van Utrecht en een tweetal broeders het werk. Op de dag daaraanvolgend, dus de 21ste Januari zegende Deken Waare uit Bever wijk het kerkgebouw in. De plechtige con secratie geschiedde door Monseigneur Callier, doch eerst op 20 September. In April 1909 was intussen het Pauselijk Slot ingevoerd, waarbij het vrouwen verboden werd het inwendige van het klooster te betreden. Uitbreiding. De zestiende Juli werden terreinen aan gekocht voor een verenigingsgebouw. Door een inwendige verbouwing werden de huisjes, die toen op het terrein stonden, ingericht tot patronaat voor de jeugd. La ter is dit vervangen door het nu bestaande St. Fidelisgebouw, dat op 14 Januari 1923 werd geopend. Het complex werd steeds meer uitge breid. zo kwam in 1911 de naaischool, in 1912 een bewaarschool tot stand. De school naast het Patronaat, oorspronkelijk voor jongens en meisjes samen, werd geopend de eerste Februari 1915. Later groeide uit deze onderwijsinstelling feen tweede werden in het ene gebouw de meisjes, in het andere de jongens ondergebracht. En eindelijk gelukte het na veel moeite een eigen ziekenhuis te stichten in de voormalige tuchtschool, dat op 30 Novem- Vorst had invloed op groentemarkt Maakten wij verleden week nog melding Van een grote aanvoer op de groentemarkt, nu de winter ten tweede male verscheen, verminderde de aanvoer snel, met het volg dat de prijzen over alle linies iets omhoog gingen. Er was weinig andijvie meer, zodat er graag van 20-42 cent per kilo werd betaald. Groter was de vraag naar spruiten, maar door de vorst waren er weinig geplukt en mooie geschoonde partijen gingen nog tot voor 84 cent per kilo weg. Het aanbod van prei bleef groot, ook hiervoor werd meer betaald want de prijs die voorheen niet hoger kwam dan 10 cent per kilo, liep nu op tot 20 cent per kilo. Er is nog een groot aanbod van kool, speciaal groene kool over stroomt de markt, de vraag hiernaar is niet grodt en de prijs komt dus niet veel hoger dan tot 10 cent per kilo. Het aanbod van rode- en gele kool is minder en er is heel weinig Bloemendaalse gele, hiervoor werd nog tot 16 cent per kilo betaald. -Bospeen ziet men niet meer, het blijft nu nog bij enkele partijen waspeen en voor goede kwaliteit werd tot 20 cent per kilo betaald. Het is met de stooktomaten ook gebeurd: voor de laatste partijtjes werden fabel achtige prijzen betaald: 2.65 per kilo. Bloemenmarkt. De bloemenveiling geeft nu een heel an der beeld dan voor de Kerstdagen te zien was; er is nu geen hulst en geen spar meer op de veiling en ook de rode tulpjes zijn verdwenen. Het zag er in het begin van de week duister uit, toen de kleinhandel niets kocht, uit vrees, dat de bloemen bevriezen zouden. Maar Woensdag leefde de handel weer op en er werd over alle linies ongeveer twintig cent per bos meer betaald. De Rose Capland varieerde van 90 ct. tot 1.40 per bos van 10 stuks, de- Mendel- tulpen in de soorten v. d. Eerde, Kildegarde. Krelage Triumph en White Sail varieerden van 62100 cent per bos. Er zijn weinig hyacinten, deze brengen van 1328 cent per stuk op, blauwe druif jes komen in kleine hoeveelheden en de eerste crocussen kwamen aan de markt. Narcissen komen er'minder dan een week terug, de prijs is iets opgelopen en voor de goede kwaliteit werd er tot 65 cent per bos betaald. Wilgenkatjes zijn zeer gevraagd en konden nog 54 cent per bosje opbrengen. Er zijn minder potplanten dan vóór Kerstmis; de kwekers hebben voor de feest dagen alles opgeruimd en zullen zeker geen spijt gehad hebben van hun verkoop, daar de prijzen nu veel minder zijn. ber 1927 in gebruik werd genomen. Ston den het klooster en de kerk eerst onder toezicht van de pastoor van Driehuis, in October 1933 had de afscheiding plaats van de parochies Driehuis en IJmuiden. waardoor het rectoraat zelfstandigheid verkreeg. Thans zwaait dr. Clementinus van Vlissingen er sedert 11 November 1945 de scepter. Er heeft zich een comité gevormd om het jubileum op waardige wijze te vieren en hoewel alle plannen nog niet tot in de perfectie zijn geregeld, kan reeds worden bekend gemaakt, dat naast de kerkelijke herdenking op Zondag 23 Januari een of ficiële receptie zal worden gehouden. Beverwijk „Vriendenkring" won zilveren beker Dezer dagen werd door de Klaverjasclub ,,'t Hemeltje" te Bloemendaal een klaver jas tournooi georganiseerd. De Beverwijkse klaverjasclub „De Vriendenkring" slaagde erin de eerste prijs, een zilveren beker, te winnen met 51916 punten en 23 marsen. UITSLAGEN B.C. „KLAVER TWEE" De uitslagen van de Dinsdagavond voor de wintercompetitie van de bridgeclub „Klaver Twee" gespeelde wedstrijden luidden: Groep A: 1. heer en mevrouw Vollaerst 21 m.p.; 2. heren OosterhoutAalbersberg 19'4 m.p.; 3. heer en mevrouw Brouwer 19',2 m.p.; 4. heren WorstWegman 18!4 m.p.; 5, heren EekhoutBosman 16 m.p.; 6. mevrouw Slaats hee.r Klesser 16 m.p.; 7. dames Hamel Plooi 15Vi m.p. Groep B. 1. Mevrouw Kamphuis—heer Baker 44 m.p.; 2, mevrouw Wegmanheer Spanjaard 3714 m.p.; 3. heren Holleman— Veenstra 3614 m.p.; 4. heren v. d. Geer— Minneboo 29'4 m.p.; 5. mevrouw Sauerheer Heykants 29 m.p.; 6. heer en mevrouw Groen; 7. heren HendriksBrielsman 23 m.p.; 8. heer en mevrouw v. Aalst 19 m.p. Voordelig wachten. De KW 169, die reeds Maandag binnen was, besloot te wachten met de verkoop van haar vangst van 60 manden. Dit bleek nog niet zo dom te zijn want de prijs was Woensdag aan merkelijk hoger. Slechts één. Aan de Woensdagmarkt was slechts één trawler, de „Gloria" (IJM 37) met een vangst van 1050 kisten vis, voor het meerendeel makreel. Verder was er natuurlijk aanvoer van de KW 169 en enige dagschuitjes. Naar Grimsby. De Katwijk II (KW 134) heeft voor de tweede maal achtereen volgens de vangst in Grimsby gelost. De besomming was 12.000. De Leonarda be- somde daar 16.000. De tentoonstelling welke Dinsdag in „Bloemlust" te Lisse werd geopend, gaf zowel voor de vakman als voor de leek veel te zien en te genieten. De gunstige omstandigheden, door de warme zomer van 1947 geschapen, waren bij het forceren volledig gebruikt en hoe ver de kweker het in die kunst gebracht heeft, bleek o.a. uit het feit, dat hyacinten van 1947 dusdanig waren geremd en bloemen van 1948 zo danig waren geforceerd, dat ze nu gelijk tijdig stonden te bloeien! Ook kon men, evenals verleden jaar, weer Amaryllis, dit maal in nog veel beter kwaliteit en nog meer gevarieerd, met Kerstmis in bloei zien, hetgeen mogelijk gemaakt was door Economische rechter IETS BIJZONDERS VAN BEEK! Alcoholvrije kersenlikeur p. £1. f 1.25 Pruimen op sap per blik f 1.10 Zelfrijzend bakmeel 500 gram 39 cent Cakemeel 200 gram 19 cent Poedersuiker 100 gram 8 cent Andijvie, groet blik 65 cent Sperciebonen, groot blik 93 cent Doperwten, groot, blik f 1.37—f 1.13 Bitterkoekjes, 250 gram 65 cent Weespermoppen, 250 gram 75 cent JACOB VAN HEEMSKERKSTRAAT 25 Telefoon 4726 1 minuut van de Kennemerlaan De Haarlemse restaurateur, die zich al daar voor de Economische politierechter had te verantwoorden wegens het ver kopen van distributiebescheiden, had de gehele zomer door gehoopt, dat de zon eens radicaal zou doorbreken waardoor de omzetten in zijn zaak ook een zonniger fi nancieel perspectief zouden gaan bieden. Op deze verwachting had hij ook zijn op gaven voor de Distributiedienst gebaseerd, in het bijzonder wat de vleesrantsoenen be trof. De heren van de Distributie gingen blijkbaar met zijn prognose mee, want zij verstrekten hem steeds de toewijzingen, waarop hij, met het oog op de verwachte omzet, recht meende te hebben. Het werd echter, klimatologisch gespro ken, een bar slechte zomer en de restau rateur hield van zijn vleesrantsoenen dik over. Er waren echter ook mensen, die bonnen te kort kwamen en een van hen was de vertegenwoordiger van de vleesfabriek, waarvan de restaurateur de geregelde af nemer was, vertelde deze. Want de klanten doen dikwijls een be roep op de vertegenwoordiger om voor spoedgevallen „op voorschot" een partij vlees te leveren en dat er dan bij de af rekening van het aanzuiveren van de ach terstand in bonnen vaak niet al te veel terecht komt, zal ook wel geen verwon dering baren. Nu voelde de restaurateur er aanvanke lijk niet veel voor de vleesrantsoenen aan de vertegenwoordiger te verkopen, naar hij verklaarde. Hij leende ze en vroeg als zeker heidsstelling een bedrag per rantsoen, dat in overeenstemming was met de notering op de zwarte markt. Pas toen de vertegenwoordiger hem moest bekennen, dat hij niet in staat was de rantsoenen terug te geven, had de restauranthouder er in toegestemd, dat de KOOKSOVENMAAND Op de afdeling Kooksovens van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te IJmuiden worden deze maand niet minder dan vijf zilveren ju bilea gevierd. Dit quintet een bezetting van de Kooksovens in het klein, zoals ir. D. A. v. d. Werff het noemde had zich op het podium in het nieuwe schaftlokaal gezet om de hulde der collega's in ont vangst te nemen. Het waren de heren A. v. Deyck, H. T. Du ij 11, L. de Graaf, P. v. Woensel en T. L. Wouters. Dit was de eerste keer, dat vijf jubilarissen van één afdeling tegelijk konden worden gehuldigd en de belang stelling er waren negentig kinderen en familieleden meegekomen om dit feest bij te wonen was dan ook zeer groot. Bij monde van ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie, mochten de jubi- lerenden de gelukwensen der directie met de gebruikelijke envelop in ontvangst nemen. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies zeide dat dit grote aantal over hem als het ware „een nerveuze blijdschap" bracht omdat hier zo duidelijk bleek hoe in een afdeling een groot gevoel van saamhorigheid, van samen iets ondernemen leeft. Deze geest spreekt bij de kooksovens niet alleen uit het werk, maar ook uit deze huldiging. Hij releveerde verschillende fasen uit de lange weg die de jubilarissen en hij tezamen bij de Hoogovens hadden afgelegd. Aan het slot van zijn uitvoerige en hartelijke toe spraak vereerde hij hun de gedenkborden en de getuigschriften der maatschappij. Vervolgens werd overgegaan tot de aan bieding der geschenken van de afdelings- jubïleumkas en van de verschillende ploe gen. Deze ceremonie ging vergezeld van toespraken, waaruit naar voren kwam hoe de jubilarissen bij hun ploegen worden gewaardeerd. In rijm en proza werd de lof toegezongen en op geestige wijze werden daar tussendoor ironische opmerkingen ge plaatst, die de eigenaardigheden van de bejubelden in het licht stelden en die door de aanwezigen met uitbundig gelach, waar aan de betrokkene gul meedeed, werden ontvangen. Achtereenvolgens kwamen de heren C. v. d. End, C. Versteeg, S. Put, D. Liefting, P. Groen, C. Zonneveld, G. Berghuis, J. Willemse op het podium voor de overhan diging der cadeaux. Voor ieder der vrouwen was er bovendien een smaakvolle bloem- versiering als extra hulde van de collega's. De heer D. Noom droeg een drietal door hem vervaardigde verzen voor. Ir. D. A. v. d. Werff, chef van de afde ling Kooksovens, sloot de rij van sprekers. De maand December, zeide hij, zouden wij wel de Kooksovenmaand kunnen noemen. Het laatste jubilerende vijftal mag ik hier begroeten, hulde en dank brengen voor hetgeen zij in de afgelopen kwarteeuw voor ons bedrijf hebben gedaan. De groep die hier zit is een afspiegeling van de be zetting van onze afdeling, een afdeling die in het productieproces van ijzer een zeer belangrijke plaats inneemt. De spreker wilde niet uitvoerig op hun werkzaamhe den ingaan omdat de vorige sprekers reeds zo voortreffelijk de verschillende facetten van hun leven hadden getoond en hij niet in herhaling wilde vervallen. De jubilarissen dankten vervolgens voor de hartelijke woorden en de fraaie ge schenken, waarna alle aanwezigen hun opwachting kwamen maken en de jubila rissen de hand drukten. 12.000 rantsoenen als verkocht zouden worden beschouwd. De Officier van Justitie meende met een „Wagons-lits"-affaire-in-miniatuur te doen te hebben en achtte vooral de vertegen woordiger bijzonder laakbaar omdat bij deze een complete boekhouding van zwarte transacties in beslag was genomen, waar uit bleek, dat hij 23.000 rantsoenen had ingekocht, doch voor 32.000 vlees had af geleverd. De Officier zag hier oneerlijke concur rentie in jegens hen, die zich wel aan de distributievoorschriften houden en meende dat, gezien de omvang die het euvel had aangenomen, een gevangenisstraf van zes maanden, een boete van 1500 en een bij komende straf van twee jaar ontzetting uit het recht in de vleesbranche werkzaam te zijn. op haar plaats was. Ten aanzien van de restaurateur gaf mr. Wiarda uiting aan zijn verwondering, dat de Distributiedenist 's mans hoge opgaven steeds maar had geslikt toen ik eens een fiets aanvroeg, kreeg ik twee keer con trole, merkte hij enigszins spijtig op en vorderde twee maanden gevangenisstraf en tegen de echtgenote van de ondernemer die in het beklaagdenbankje zat omdat zij j de verantwoordelijkheid voor de trans- acties droeg, vier maanden gevangenisstraf en een boete van 5155 ter delging van de gemaakte winst. Nadat de verdedigers, mr. F. A. Bijvoet en mr. H. J. M. Tonino, betoogd hadden, dat alle verdachten vurig verlangden een streep onder dit „Zwarte" verleden te zet ten en bereid waren de gemaakte winst aan de Stichting 1940-1945" te schenken, deed mr. Smit uitspraak. „Wanneer ik hier geen gevangenisstraf fen opleg", zo zei hij, „dan is dat alleen omdat bij het scheiden van de distributie- markt niet meer van een preventieve maat regel gesproken kan worden". Hij veroordeelde de vertegenwoordiger tot een geldboete van 7.500.en de echt genote van de restaurateur tot een boete van 10.000. De restauranthouder zelf is na betaling van vierduizend gulden van de zaak af. ZE LEREN HET NOOIT. Een handelaar in tabaksartikelen aan de Alkmaarseweg te Beverwijk hield zich niet aan de prijs- en distributievoorschriften en werd daarvoor bekeurd. Hij leverde tegen bijbetaling sigaretten en tabak zonder bon de onderzoekingen van de dames I. Olivïer- Lyten en Hartsema, die op de tentoon stelling gehuldigd werden. Interessant was de stand van het Labo ratorium voor Bloembol lenonderzoek, welke een duidelijk overzicht gaf van het- gean reeds was bereikt, maar ook toonde welke fouten werden gemaakt. Op deze stand kon men de kwaliteit van vele in zendingen atrntten. De tentoonstelling is zeer overzichtelijk aangelegd door de firma Koper te Benne- broek, onder leiding van de heer Van der Lee. De bezoeker komt onder de indruk van het grote aantal en de uitgebreide variëteiten der vele inzendingen. Men krijgt de indruk, dat met de ruimte moest worden gewoekerd om alles tot zijn recht te kunnen doen komen. Dit is te meer opvallend, daar, zoals de voorzitter de heer C. J. Segers in zijn openingswoord vertelde, men veel critiek had gekregen op het besluit, eerst na de Kerstdagen de tentoonstelling te openen. Zowel kwaliteit als kwantiteit van het ge- exposeerde tonen echter duidelijk aan, dat die critiek onjuist was. Mr. L. A. Kesper, Commissaris der Ko ningin in Zuidholland, verklaarde met ge noegen zijn vacantie onderbi'oken te heb ben om deze tentoonstelling te openen. Hij zeide niet verwonderd te zijn, daar hij reeds zoveel gezien had van wat men in de bollenstreek vermag, maar vervuld van bewondering, waar men deze tentoonstel ling weer tot een evenement had weten te maken. De volgende bekroningen werden toege kend: Wisselbeker: beste collectie hyacin ten niet overgeplant: Fa. Lommerse-Uiten- daal te Hillegom; zeer eervolle vermelding hyacinten: H. de Graaff en Zn. te Lisse; eervolle vermelding: .Harry Vreeburg te Lisse; G B. de Vroomen en Zn., te Sas- senheim; wisselbeker beste collectie hya cinten decoratief opgesteld: Gebrs Segers Weenink's bekerhouder ook nu weer overwinnaar Dinsdagavond zijn de wedstrijden om het clubkampioenschap van de schaakclub „Weenink" weer voortgezet. Ook deze maal wist de bekerhouder, de heer J. A. B. Z00n tjes, de overwinning in de wacht te slepen De uitslagen van de eerste twee afdeling' luidden: 8en le afd.: K. SlingsC. Koomen 1—0; pu BakkerC. Nijman 10; C. Koomen—R slings 01; J. A. B. Zoontjes—A. PePt0i 1—0; P. Stet—C. Koomen afgebr. Rei 2e afd.: G. van DijkN. Molenaar 1—w NijkampH. van 't Hoff 01; H. van 't Hnft W. Nijkamp afgebr. DE „KILLMA'S" IN HET LUXOR THEATER. Donderdag 6 Januari zullen „The Kili- ma Hawaiians" in hettLuxor Theater te Beverwijk voor het voetlicht komen. Aan het programma zullen onder andere ook Albert de Booy, de 3 Willy's en Coos Speenhof medewerken. te Lisse; eervolle vermelding: H. de Graaff en Zn. le Lisse. Wisselbeker beste inzending narcissen: Verenigde Culturen te Noordwjjk. Wisselbeker beste inzending tulpen: Vei lingvereniging Flora te Rijnsburg (2e maal). Definitieve prijs mooiste gemengde in zending: G. B. de Vroomen en Zn. te Sas- senheim. Gouden medaille: Ludwig en Co. te Hil legom; G. C. v. Meeuwen en Zn., te Heem stede, beiden voor Amaryllis. Certificaten: beste inzending narcissen: Nare. Mercato van Nic. Berbee te Lisse' Nare. Red Bird, Romaine en Tinker van Ver. Culturen te Noord wijk; Nare. Yellow Sun van G. Lubbe te Oegstgeest; Nare. Hollywood van Warnaar en Co. te Sas- senheim; beste inzending tulpen: Olga van „Flora" te Rijnsburg, Orange Brightling van G. B. de Vroomen te Sassenheim, Scarlet Cardinal van Harry Vreeburg té Lisse en Arguna van c. v. Hybrida te Schoorl. Duitse trawler vergaan De naam van de op de Noordzee in nood verkerende trawler blijkt niet „Frank", maar „Crantz" te zijn. Het is een Duits vissersvaartuig, dat aan de Westkust van Noorwegen aan de grond gelopen was. Het schip is later gezonken. De bemanning van zeventien koppen, al len Duitsers, is door een Noorse redding boot uit Hornelen aan land gebracht. En kele leden der bemanning waren er slecht aan tóe. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 29 December: Majada van Kotka. Finlandia van Rotter dam. Fisten van Hoogovens. Luna van Antwerpen. Sandbergen van Plymouth. Elysian Coast van Newcastle. Unja van Ar changel. Ittersen van Rotterdam. Lindekerk van Rotterdam. Vertrokken 29 December: Raki naar Mar seille. Oranje naar Southampton. Skaraborg naar Rotterdam. Oldebaran naar Rotterdam. Lingestroom naar Londen. Blekinga naar Glynia. Iris naar Rotterdam. Strabo naar Rotterdam. Spes naar Rotterdam. THALIA (he« theater met de beste films) HEDENAVOND 8 UUR beslist laatste voorstelling met de grote succes-film „WATERNIMF" (Adv.) Hel hoekje van Beste kinderen, Bijna ligt het jaar 1948 weer achter ons en het heeft jullie ongetwijfeld naast ver driet en zorgjes ook veel blijde dagen ge bracht: denk maar eens aan het winterse uitvalletje, dat December waagde en waardoor de schaatsen twee dagen uit het vet konden blijven. Jammer, dat de dooi rbet in het eten kwam strooien maar aan de andere kant zou een lange vorstperiode zoveel ongerief en misschien wel echte armoede met zich gebracht hebben, dat de ommezwaai van het weer door velen met een zucht van verlichting opgemerkt zal zijn. Toch zijn we in Velsen niet zo erg rijk bedeeld met schaats-gelegenheid: de tankval in de polder, een paar vijvers en de ijsbaan bij de Ruïne van Brederode zijn naast de smalle slootjes elders zo'n beetje de enige ruimten, waar je de smalle ijzers kunt onderbinden. Voor de liefhebbers is het de afgelopen dagen vaak een hele zwerftocht geworden voor de mooie schaatssport beoefend kon worden, hoewel ik er honderden heb gezien, die zich de moeite van een stevige wandeling ge troostten. Het nieuwe jaar ligt straks als een schone lei voor ons en we zullen het weer ingaan met de beste voornemens. Gelukkig, dat de mensen hun voornemens nog behouden hebben want misschien herinneren ze zich die op een goed moment, zodat het ogen blik van overpeinzing op de Oudejaars avond niet vergeefs is geweest. Daarom wens ik mijn hele lezerskring, alle nichtjes en neefjes natuurlijk in de eerste plaats, een goed begin en veel geluk in 1949 toe. Zórg, dat je het weer beter doet dan in het afgelopen jaar! Maar inmiddels wachten hier een paar brieven op beantwoording en de krant heeft in deze rumoerige wereld weinig plaats voor Tante Els, die jullie een kleine gedachte aan het feit van de jaarwisseling op het hart wil binden. Dus, daar gaan we: BROMELIA vertelde mij dat het zo leuk is om driemaal in hetzelfde hoekje te staan. Maar daarvoor ben je dan ook jarig, meisje. Ik denk dat de Tweede Kerstdag niet zo vrolijk voor jullie geweest is als de eerste. Gelukkig blijft je broer maar tot April weg en dat valt nogal mee, vind je niet? Hij zal het echter wel een beetje warmer krijgen dan wij en daar zou je hem soms haast om benijden. Van AVONDVLINDER kwam een ge zellige lange brief. Echt leuk, zo'n verhaal over alles en nog wat. Je hebt straks wel een feestelijke maand December achter de rug, geloof ik! Inderdaad vond ik je rap port niet zo heel erg mooi. Als je tenmin- Driehuis MOTORRIJDER VERONGELUKT BIJ DUIN EN KRUIDBERG Naar ons eerst thans ter ore komt is Maandagmiddag de motorrijder G. v. d. E. op de Duin en Kruidbergerweg bij de resten van de versperringsmuur, vermoe delijk door de vele kuilen ter plaatse, het stuur kwijt geraakt, zodat hij viel en een knieschijf brak. Dr. A. J. van Leusen heeft hem na voorlopige behandeling in het An- tonius Ziekenhuis doen opnemen. WOORD UITGEVALLEN In ons verslag van het afscheid van de heer J. van Dijk als directeur van het Vel- sense crematorium vermeldden wij de aan wezigheid van de „deputatie". Dit moest zijn „een deputatie van de politie". BELANGRIJK BERICHT Gedurende de wintermaanden is onze lees bibliotheek alleen 's middags geopend van 2 tot 6 uur. BOEKHANDEL „MINERVA" KON WILH.KADE 2 CONRADSTRAAT 1 (Adv.) Agenda voor Veisen en IJnraiden DONDERDAG 30 DECEMBEtr Thalia, 8 uur: „Waternimf". VRIJDAG 31 DECEMBER. Thalia: Geen voorstelling. Rex, 8 uur: Hotel Casablanca. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 42) Carey sprak helemaal niet. Zij zat daar maar, met haar handen in haar schoot, ze keek in zijn richting, maar hij had even goed een tafel of een stoel kunnen zijn of er helemaal niet kunnen zijn. Iets in hem werd hevig beroerd door haar afgetrok kenheid. Het leek alsof zij al ergens anders was, buiten zijn bereik. Maar hij wilde haar bereiken. Hij leunde over de tafel heen. Hoor eens," schat, nu moeten wij eens praten. En jij moet luisteren. Neen, je luistert niet! Wordt eens wakker en luister naar mij! Toen keek zij hem aan, maar het scheen haar moeite te kosten. Haar ogen spanden zich langzaam in. Hij zei: Zo is het beter. En nu blijf je goed naar me luisteren, want ik zal nu een hele tijd weer niet kunnen komen. Ik moet terug naar Amerika, om verölag uit te brengen over mijn werk, maar ik zal terug zijn, voordat de zaak voor komt. Begrijp je dat? Nu dan. Mordaunt zal alles voor je in orde maken. Men zegt, dat hij de beste advocaat is, die we konden krijgen Aylwin heeft hem aanbevolen. Hij zorgt voor de voorbereidingen voor de caat in handen. In Amerika doen wij dat op een andere manier, maar hier is het nu eenmaal gewoonte. Jouw verdediger is Hugo Vane. Je zult binnenkort een be spreking met hem hebben, maar dat maakt Mordaunt allemaal in orde. Jij hoeft je er niet mee te bemoeien. Heb je dat allemaal goed begrepen? Ik hoef me er niet mee te bemoeien. Juist. Mordaunt zorgt overal voor. Er is maar één ding, dat jij moet doen, lieveling. Wat? Nu, in ieder geval had hij haar aandacht weten vast te houden. Hij vroeg zich een ogenblik af, hoeveel dit waard was. Zij had iets van een slaapwandelaarster. Een ogenblik vloog de herinnering aan Lady Macbeth 'door hem heen, maar hij verjoeg die gedachte met geweld. Hij sprak haas tig. Je moet hem helpen. Hoe kan ik dat? Carey, wordt toch eens wakker! Wat is er toch met je aan de hand? Het lijkt wel, alsof je in een droom leeft. Er zit geen verzet meer in je. Je moet wakker worden en vechten! Wat is er over je ge komen? Zij keek een beetje verschrikt. Ik ben zo moe, Jeff ik denk, dat het daardoor komt. De dokter is vanmorgen bij me ge weest. Hij zegt, dat ze me te vroeg uit het ziekenhuis ontslagen hebben. Hij wil me weer naar bed sturen. Het is een erg vrien delijk man. Hij voelde iets van verlichting. Zij zag er inderdaad ellendig vermoeid uit. Als zij op de ziekenzaal was, zou erin ieder geval voor haar gezorgd worden Hij zei: Dat is prachtig. Dan ga je nu zo veel uitrusten als je maar kunt, dan ben verdediging en hij geeft je zaak geduren- t .H de de terechtzitting aan een andere advo-je vanzelf weer in orde als het tijd wordt 'gaat dat nu eenmaal niet in het om te vechten. Beloof je me dat? Ik zal het proberen, Jeff. Nu moet ik je nog vertellen, waarom je het moet proberen. Je voelt je zwak en vermoeid en je hebt een vreselijke schok gehad, maar er blijft nog een prachtig stuk leven voor ons over, liefste, en ik ben niet van plan om zonder meer aan te nemen, dat je geen fut hebt om je te verweren, want het gaat niet alleen om jouw leven, maar ook om 't mijne. Als je je eigen leven verspeelt, verspeel je het mijne er bij, voor zo ver het tenminste dan nog waarde voor mij heeft. Laten we de zaak bekijken zoals ze is. Alles in mijn leven hangt er van af. of jij voor je zaak zult kunnen vechten of niet. Ik denk, dat dit wel een ei-g egoïstisch standpunt is, maar als ik de vijftig jaren, die nog komeivmoeten, zon der jou verder moet en in onze familie worden we wel negentig! zal er geen minuut voorbij gaan, waarin ik niet be seffen zal, dat ik alles gemist heb in het leven, waarvoor ik eigenlijk bestemd was. Dan zal ik altijd het gevoel hebben, dat je me in de steek gelaten hebt, omdat je geen pit genoeg had om voor je zelf te vechten. Ik zei je al, dat dit erg persoonlijk van mij gezien is. maar er zijn wel eens tijden, dat ons niet anders over blijft dan ons eigen standpunt te handhaven. Zo is het ook op het ogenblik. Van het eerste mo ment af, dat ik je zag, heb ik geweten, dat ik met jou zou trouwen. Ik bedoel daar niet mee, dat ik hals over kop ver liefd werd op je, maar ik wist, dat het zou komen en het is ook zo gegaan. Zulke dingen gebeuren niet als er niet werkelijk iets heel bijzonders en sterks tussen twee mensen is. Ik denk bovendien niet, dat het alleen maar van mijn kant komt. Zo leven. Zeker niet met gevoelens, zoals ik die tegenover jou koester. Dus nu begrijp je wel. dat wij een reden hebben om te vechten! Toen hij begonnen was te spreken, keek zij hem aan, maar toen hij verder ging, leunde zij wat over de tafel en tenslotte sloeg zij haar handen voor haar gezicht. Toen hij uitgesproken had en zij hem weer aankeek, waren haar ogen nat van tranen. Jeff. Ja? Je moet niet zoveel van mij houden. Hij glimlachte tegen haar. Dat helpt niets. Daar is niets meer aan te doen. Het hangt nu maar van jou af. Nu, wat denk je er van? Ik zal mijn best doen. HOOFDSTUK XXIII. De zaal was overvol. Carey keek neer op een zee van hoofden, een zee van ge zichten. De meeste keken naar haar. Toen kreeg zij een ogenblik het gevoel, dat zij naakt voor die menigte te kijk gezet werd. Zij keerde zich duizelig af, maar ze slaag de er in, rechtop en kalm te blijven. Wat er ook gebeurde, zij moest niet bang wor den, zij moest niet laten merken, dat zij zich te kijk gesteld voelde. Zij had een innerlijke kracht gekregen, die haar over eind hield. Als het zo slecht met je ging, dat het niet erger meer kon, scheen er iets over je te komen, dat op moed en zelfbe heersing leek. Zij keek over de hoofden van al die mensen heen en liet haar blikken rusten op de rechter op het rood van zijn toga, het grijze paardehaar in zijn pruik, het kleine, bruine, gerimpelde gezicht, dal haar deed denken aan een eekhoorn. (Wordt vervolgd). ste van die vier geen vijfje kunt maken, ziet de overgang er bedenkelijk uit. Maar dat boks je wel voor elkaar, denk ik. De talen zijn beslist je beste kant. De leraar die je noemt is mij wel bekend. Ik heb hem echter persoonlijk niet als docent ge had. Toentertijd waren er twee leraren voor Natuurkunde. Jij zult wel goed piano kunnen spelen. Ben je nogal muzikaal? Ik niet, dus bespeel ik geen enkel instrument. Ik hoor echter heel graag goede muziek. ZEEMEEUW heeft het ook erg naar zijn zin gehad op de Kerstdagen. Ik wist niet eens dat er ook op de Eerste Kerstdag ge reden mocht worden; ik dacht alleen maar op de tweede. Maar jouw vader zal het wel beter weten dan ik. Mag je Oudejaarsavond opblijven tot twaalf uur? GOUDEREGEN vond het heerlijk om te schaatsen. Jammer dat het vriezen zo gauw afgelopen was, hè? Maar misschien is het juist goed omdat het des te erger zou zijn als jij moeder moest helpen en de anderen gingen heerlijk rijden. Zul je je moeder beterschap wensen met haar vinger? Zo iets valt niet mee, ik weet het uit eigen ervaring. Dit raadsel los je zeker weer op? HORTENSIA heeft mogen meehelpen aan het versieren van de Kerstboom. Ik kan me voorstellen, dat dat elk jaar weer een pleizier voor je is. Maar het echte branden is toch mooier, vind je niet? Heb je een leuke avond gehad bij je vriendin netje? Van gauw slapen is zeker niet veel gekomen! KABOUTER BELLEFLEUR heeft vast ook een goede Kerst gehad. Zijn Oma en Opa alweer weg of blijven ze ook Oud- en Nieuwjaar over? Natuurlijk is het veel leuker als ook je zusje en je vriendinnetje vacantie hebben, maar jammer genoeg is de pret al bijna weer voorbij. Leuk, dat je zo'n goed rapport had. Ga zo door, Ka boutertje! Ook BLAUWDRUIFJE komt met een heel goed rapport te voorschijn. Alleen hoofdrekenen moet er nog een schepje op hebben, hoor, dan is alles in orde. Een witte Kerstmis hebben we dit jaar jammer genoeg niet gehad, maar er zal heus nog wel wat sneeuw komen, misschien meer dan ons lief is. Heb je leuk Kerstfees; ge vierd op de padvinderij? Deze brief was al weer de laatste van de magere oogst deze week. Denken jul lie er om dat vóór 1 Januari 1949 de op lossingen van het maandraadsel binnen moeten zijn? Donderdag 6 Januari komt de uitslag dan in de krant. Tot volgend jaar! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes a.d. bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: TINY G., uit IJmuiden-Oost, die op Nieuwjaarsdag jarig is. EEKHOORN, die 2 Januari haar geboortedag herdenkt en HOEPELTJE, die Maandag de bloe metjes buiten zet. Alle drie van harte gelukgewenst en prettige dagen! Voor jonge hersens De oplossing van het vorige weekraad- sel was: „GELUKKIG KERSTFEEST VOOR ALLE NICHTEN EN NEVEN". (fiets, Tante Els, lekker, ulevel, roven, hoen, sigaret, neen, u). Goede oplossingen kwamen van: Bro- melia, Zeemeeuw, Kabouter Bellefleur en Blauwdruifje. Het nieuwe weekraadsel wordt weer eens een woorden-zoek-partij. Wie vindt in het onderstaande wat vreemde verhaaltje de meeste aardrijks kundige namen? Goed uitkijken, hoor! De edele dame gaf de jassen aan het kind even ter leen maar moest wel lopen om ze terug te halen; zij wilde de politie er niet in kennen. Om half vier verlaten de andere kinderen de school, sta dan maar eens met een agent bij de deur. Nee, zij kon de kledingstukken beter aanstonds gewoon vragen. Een blond en aardig meisje kwam naar de nieuw gekomene toe en vertelde haar, dat kind en jassen ver dwenen waren. De dame is daarop teleur gesteld huistoe gewandeld en heeft de kleren nooit weergezien.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6