IJmuider Courant Haarlems Dagblad Ontwaken Bevin hoopt op Europa's eenheid als „bekroning van zijn leven" Zitting van de Veiligheidsraad tot Donderdag verdaagd Minister Spitzen wijst voorschot-aanbod van Amsterdam voor Rijnkanaal af 63e Jaargang No. 19132 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel, Adm 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie v*n Woensdag 26 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per Week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom enOptcdjte "terlnnsttje tfourant (anno Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Era BIJEENKOMST zoals die. welke Wereldfederalisten Maandag de Haarlemse Concert* a, on een nieuw ont j onenbare mening. Het was de tweede d ffi zij de zaal propvol deden stromen. de oorlog is het moeilijk gebleken „.osen in arote vergaderingen bijeen ïbSen. Matr nu lukt het weer. Het D „„r, Vipwpema met een groot, 1 vt voor een beweging mei. ecu giwi, ieder verstaanbaar ideaal. Het toont I!? men de ontzaglijke belemmeringen en dreigende gevaren van het souve- staten-dom is gaan beseften. Het Sse parlementslid Abbe Pierre Grouès, der ex-leiders van het verzet m oor- festlid is geestdriftig ontvangen. Hij heeft 1 8 Sieling gesproken. Hij heeft Einstein eeciteerd. die onlangs tot hem gezegd had: n het willen uitschreeuwen tot de daten en de volken, dat wij op het ogen- Xffltop de kruising der wegen staan. Wij kunnen nu de vr ucht van de vrede plukken f wii zullen de laatste misdaad begaan, het leven zal vernietigen." nat zijn woorden vol diepe ernst. Gij innt mensen ontmoeten, die met zekere Zstize zakelijkheid over de kans op een wereldoorlog spreken. Met schijn bare zakelijkheid. Volgens hen zou die laat je botsing de weg voor opbouw dan ein- Stiik kunnen vrijmaken. Er zijn er zelfs Siï met lichtvaardigheid over een „preven tieve oorlog" hebben gesproken, die Ame rika zou kunnen ondernemen om Rusland 3t te schakelen voor het te sterk zou zijn geworden. Ik zal niet al de motieven her halen die zulk beleid veroordelen. Maar het vreemd dat mensen die zo spreken zelfs Set overdacht hebben, dat de nieuwe tandmiddelen zo vernietigend zijn dat de samenleving zich van zulk een ramp met meer zou kunnen herstellen. Daarom heeft Einstein, die hun kracht oneindig beter kent dan die luchtige praters, gesproken van: „de laatste misdaad, die het leven zou VCGe kunt zeggen dat de wereldfederalisten een onvervulbare utopie najagen. Zij zullen u antwoorden dat gij dat niet bewijzen kunt dat met niets doen en schamper oor delen nooit iets is bereikt en dat de enige manier om het verder afglijden naar de beslissende ramp te voorkomen is, te han delen Zij zullen gelijk hebben. Persoonlijk ben ik van mening dat men zal moeten beginnen met federale volken-vereniging oo minder geweldige schaal te bereiken. Niet om nieuwe machtsgroepen te vormen want een federale Unie is eigenlijk niet begrensd, omdat zij steeds open staat voor nieuwe aansluiting maar omdat dit in de practijk wel de ontwikkelingsgang zal moeten zijn. Ik geloof niettemin dat het streven naar de universele eenheid daar naast voortdurend, noodzakelijk zal zijn en dat het de kans op vorming van kleinere aaneensluiting zal vergroten. Het is hoog tijd dat deze acties zich ontwikkelen en met grote snelheid uitbreiden. Het is daar bij aan te nemen dat meteen het verst- gaande streven dat der Wereldfedera listen het sterkst tot de massa spreekt. Vergelijking met de ontwikkeling van zaken na de eerste wereldoorlog dringt zich op. Ook toen volgde op jarenlange vernieti ging en afbraak een periode van afmatting en een soort-verdoving. Ook toen kwam een ontwaken van de volksgeest. De vredesactie, voor 1914 maar heel bescheiden van om vang, won snel terrein en een stroom van anti-oorlogs-boeken en anti-oorlogs-films brak los. Grote vredescongressen en petitionnementen werden georganiseerd. De kansen schenen een tijdlang beter te staan dan nu omdat toen 'nog geen volgen de wereldoorlog dreigde. Op het beleid der regeringen had het tijdelijk invloed; dien tengevolge ook op het beleid van de Vol kenbond, die een poging deed om inter nationale ontwapening voor te bereiden. Die poging eindigde in een volslagen mis lukking en in een wanhoopsreis van de president der Ontwapeningsconferentie, Arthur Henderson, naar de ho 1 steden van Europa. In 1932 mislukte de conferentie. In 1933 kwam Hitier in Duitsland aan het bewind en begon de definitieve ontwikke ling van gebeurtenissen die tot de tweede wereldoorlog leidde. Als wij nu het Haarlemse geval is slechts een plaatselijk symptoom, maar ook elders in het land en vele andere landen zien wij dit gebeuren opnieuw het ontwaken van een verzetsgeest der menigte tegen nieuwe oorlog beleven dringt zich de vraag op: zullen de resultaten dit maal beslissend zijn of zal het opnieuw bij een tijdelijke invloed blijven? Een in vloed, die opnieuw verslagen wordt. De aanvoerders van deze nieuwe strijd zullen zich bewust zijn van hetgeen vroeger ge beurd is. Zij zullen hun vergelijkingen moe ten trekken. Zij zien zich voor de zware taak gesteld, werkelijke veranderingen door hun aandrang op de parlementen en regeringen te bewerken. Met geslaagde meetings, aan was van ledental en klinkende resoluties^ zullen zij zich niet tevreden mogen stellen. Hun voordeel boven de vredesactie uit de vroegere periode is, dat zij een staatkundige hervorming nastreven, die een scherper omschreven doel is en die in haar wezen federale Unie haar grote waarde sinds lang in verschillende gevallen bewe zen heeft. Het grootste historische voor beeld van dat welslagen vormen de Ver enigde Staten van Noord-Amerika. De weg van de federalisten is vol hin dernissen. Behalve op tegenstand zullen zij vooral, evenals de actie van twintig jaar geleden, op scepticisme en domheid stuiten. Het is niettemin de enige weg. Wie de gemeenschap dienen willen door de vrede te helpen winnen kunnen dat nooit doen door afwachten. Alleen door handelen. Duitsland en de Europese eenheid Aan de conferentie van de internatio nale raad van de beweging voor Europese eenheid, die eind Februari te Brussel wordt gehouden, zal een Duitse delegatie op ge lijke voet met de andere landen deelnemen, aldus zei dr. H. Kohier, president van de economische raad van Bizonia, gisteren. Behalve dr. Kohier zullen verschillende ministers van de Duitse landen deel uit maken van de delegatie. De gedachte der Europese federatie is in Duitsland nog nooit met zoveel nadruk naar voren gebracht als sedert het bekend worden van het Ruhrstatuut. „Wij moeten in West-Europa niet opnieuw falen" De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, heeft tijdens een lunch, welke werd gegeven door de vereniging van de buitenlandse pers te Londen, ver klaard, dat er achter het plan-Marshall nooit enige gedachte was „om een middel te scheppen, waardoor wij een macht zou den kunnen opbouwen om de Sovjet-rege ring op een of andere dag in de toekomst te verslaan". Het speet me buitengewoon, dat de Sovjets niet konden zien of begrij pen, welk een gelegenheid het plan- Marshall en de daarop volgende Europese groepsvorming boden om tot wereldvrede te komen. Ernest Bevin. Bevin verklaarde, dat de organisatie voor Europese economische samenwerking „niet slechts een comité voor het plan- Marshall was", maar „een blijvende orga nisatie, welke haar werk zal voortzetten, nadat de hulp van de V. S. geëindigd is. Ik wil niet beweren, dat wij het allen over het vierjarenplan eens zijn en dat alles rooskleurig is, maar ik ben er van over tuigd, dat wij een, wat ik noem, Europese mentaliteit in plaats van een Franse, Brit se, Scandinavische en Benelux-mentaliteit kweken. Opdat Europa gered kan worden, moet het tenslotte een eenheid zijn, moet het samenwerken". Bevin ontkende, dat Engeland gekant is tegen Europese eenheid. Hij zeide het als een bekroning van zijn leven te zullen be- Joden en Arabieren bereiken beperkt accoord De UNO-bemiddelaar dr. Ralph Bunche, heeft de secretaris-generaal van de UNO er van op de hoogte gesteld, dat de Egyp tische en Israëlische afvaardigingen, die op Rhodos besprekingen voeren, een be perkt accoord hebben bereikt. Beide rege ringen verbinden er zich toe het „staakt het vuren", dat op 1 Januari 1949 van kracht was, als volledig en definitief te beschouwen. In het accoord wordt bepaald, dat land- noch luchtstrijdkrachten van een van beide partijen de thans bezette, meest vooruit geschoven linies mogen overschrijden. In zijn verslag voegt Bunche er aan toe, dat de op Rhodos begonnen wapenstil standsonderhandelingen een gunstig ver loop hebben, ondanks de geschillen, die onlangs zijn gerezen, en dat het sluiten van een wapenstilstandsaccoord mag worden verwacht. Verkiezingen in Israël. Gisterenavond begonnen de eerste uit slagen der verkiezingen in Israël in Tel Aviv binnen te komen. De binnenkomende uitslagen wijzen er op, dat Ben Goerion van de „Mapai" (de Joodse arbeiderspartij) de leiding heeft. Volgens sommige waarnemers zal de „Mapai" 50 van de 120 zetels behalen. Linkse en rechtse partijen beschuldigen elkaar van oneerlijk gedrag bij de verkie zingen. In sommige plaatsen zouden sol daten door een militaire organisatie ver hinderd zijn te stemmen en in enkele ge vallen zouden kiescomités niet door de re gering goedgekeurde methoden toegepast hebben. In sommige stemlokalen was de stemming niet geheim geweest. schouwen, een Europese eenheid op een gezonde, definitieve en progressieve grond slag tot stand te brengen. „Wat ik wil ver mijden is een zuiver praatcollege, dat re soluties aanneemt", aldus Bevin. Hii vervolgde: „Wat ik wil is een prac- tisch organisme in Europa, waarin wij zul len ophouden Engelsen, Fransen, Italianen en Belgen te zijn, maar waarin wij Euro peanen zullen zijn, met een organisme, dat de Europese politiek kan uitvoeren tegen over de nieuwe ontwikkeling in de wereld. Ik doe op al mijn vrienden in Europa het beroep, dat, indien wij Europa een nieuw organisme geven, het een werkelijk orga nisme zal zijn, dat niet tot verdere desillu sie zal leiden. Wij moeten in West-Europa niet opnieuw falen in enig organisme, dat wij scheppen". Onderzoek naar de dood van Santoso Batavia, 25 Januari (Aneta). De dienst voor Legercontacten heeft het resultaat gepubliceerd van het onderzoek naar de dood van mr. Santoso, republikeins secre taris-generaal van Onderwijs, op 19 De cember-tussen Djokja en Solo en zegt, dat ooggetuigen (Maria Ulfah Santoso des tijds republikeins minister van Sociale Za ken en andere vrouwen) niet te vinden zijn. Volgens het militaire onderzoek had de chauffeur van de auto, waarin Santoso c.s. zaten, niet willen stoppen, waarna op de chauffeur een schot werd gelost. Bij onderzoek van de drie manlijke inzittenden bleek, dat een van hen zijn revolver wilde trekken. De commandant van de Neder landse post opende toen het vuur en alle drie werden doodgeschoten. Een pistool en een handgranaat werden nog gevonden, aldus het communiqué van de dienst voor legercontacten. Chinese communisten tot onderhandelen bereid Regering gaat zich in Kanton vestigen AFP meldt dat de Chinese communisti sche leiders bereid zijn met de regering van Nanking te onderhandelen op voor waarde, dat deze laatste vooraf de „acht punten" van Mao Tse Toeng aanvaardt. Bovendien dient het ganse nationalisti sche leger te capituleren, zo meldt de com munistische radio. Hoewel de wetgevende Joean besloten heeft Nanking te verlaten, zal de waar nemende president Li Tsjoeng Jen in Nan king blijven en de vrede afwachten, „wat er ook zou mogen gebeuren." Zijn persoon lijke afgezant zeide, dat de voorbereidingen voor een regeling tussen de regering en de communisten voorbij waren en orders voor het staken van het vuren zouden worden uitgevaardigd zodra de vredesonderhande lingen begonnen. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft de buitenlandse ambassades en legaties te Nanking officieel er van in kennis gesteld, dat de nationalistische rege ring zich te Kanton opnieuw zal vestigen en dat men reeds met het vertrek uit Nan king is begonnen. Wat betreft de militaire situatie wordt gemeld dat de communisten zich 5 km. van de Jangtse concentreren om de rivier bij Tsjinkiang over te steken. Deze plaats ligt 60 km. ten Oosten van Nanking en is een belangrijk punt aan de spoorlijn Nanking Sjanghai. Poetsjen, 9 km. ten Noorden v.an Nanking zou in handen gevallen zijn van vooruitgeschoven communistische afde lingen. In Nanking zelf doen zich volgens Uni ted Press tekenen van paniek en verwar- ring voor. Enige regeringsbureaux werden geplunderd door hun eigen employés, die zich van reisgelden wilden meester maken. Bij een dezer ongeregeldheden Werd de vice-minister voor het transportwezen door zijn eigen ondergeschikten mishan deld. Het station van Nanking en de over zetveren kunnen de stroom van vluchte lingen haast niet meer verwerken. Nog geen resolutie in stemming gebracht De vergadering van de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie is verdaagd tot Donderdag 17 uur Nederlandse tijd, zonder dat het tot een stemming over de resolutie is gekomen. Als eerste spreker drong de vertegen woordiger van India, sir Benegal Raoia Rau, er op aan, dat de raad zal bevelen, dat de Nederlandse troepen tegen midden Maart van het republikeinse grondgebied zullen worden teruggetrokken en dat de raad voorzieningen tot economische hulp aan de republiek zal treffen. Hij wenste verder, dat de aan de raad voorgestelde ontwerp-resolutie van de Verenigde Staten in overeenstemming zal worden gebracht met de door de Aziatische conferentie te New Delhi aangenomen resolutie. Behalve op een terugtrekken der Neder landse troepen omstreeks 15 Maart, drong deze spreker aan op overdracht der sou- vereiniteit aan de VSI omstreeks 1 Januari 1950 en opheffing van alle handelsbelem meringen. Hij richtte tot de Nederlanders de waarschuwing, dat zij met een imperia listische politiek slechts weinig kans op succes zullen hebben, daar zij dan 19 staten van Azië en de Pacific verenigd tegenover zich zullen vinden en de openbare mening in Amerika tegen zich hebben. Ook als zij een overwinning behalen in militair opzicht bestaat de kans, dat zij zullen worden ge steld tegenover een bestrijding met wape nen als de non-coöperatie en lijdelijke tegenstand, waarmede reeds het machtige Britse rijk in India schaakmat is gezet, aldus de afgevaardigde van India. Hij deed een beroep op Nederland, voor welk land hij steeds grote eerbied heeft gekoesterd, om te handelen gelijk Groot- Brittannië tegenover India en wees erop, dat de bel rekkingen tussen India en Groot - Brittannië, tengevolge van het vrijwillige terugtrekken van dit laatste land, thans vriendschappelijker zijn dan ooit. De volgende spreker was de afgevaar digde van Noorwegen, Finn Moe, die aan drong op aanneming van de door de Vere nigde Staten ingediende ontwerp-resolutie Hij deed op beide partijen een beroep tot het doen van concessies en waarschuwde ervoor dat, als de Veiligheidsraad niet bij machte is, voor de situatie in Indonesië een oplossing te vinden, het zeer wel mo gelijk is, dat men zal komen te staan voor een situatie, die veel meer gevaren biedt dan op het ogenblik al het geval is en waaruit consequenties in internationaal opzicht kunnen voortvloeien. Deze spreker was van mening, dat een onmiddellijk terugtrekken der Nederlandse troepen niet tot een vreedzame oplossing zou bijdragen, daartoe is een overgangsperiode nodig, om de republiek in staat te stellen, op een ordelijke wijze het militaire bestuur over te nemen. De Engelse afgevaardigde. Cadogan, ver klaarde na afloop van de vergadering, dat het vaststellen van een datum voor het terugtrekken der Nederlandse troepen door verschillende afgevaardigden beschouwd werd als te ver gaand, niet van wijs beleid getuigend en mogelijk ook gevaarlijk. Hij achtte de voorgestelde resolutie een juist compromis, dat niet kon worden verbeterd door er iets aan toe te voegen, dat niet uit voerbaar of voor geen der partijen aan vaardbaar zou zijn. Minister Stikker naar de V ijf mogendhedenconf erentie Erkenning van Israël komt ter sprake De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, zal hedenavond per boot naar Londen vertrekken om deel te ne men aan de Vijf mogendhedenconf erentie welke daar Vrijdag en Zaterdag wordt ge houden. De erkenning van Israël zal een der voornaamste punten van bespreking uit maken. Er schijnt volgens Reuter een nei ging te bestaan onder de vijf betrokken ministers om eventueel gezamelijk tot deze erkenning over te gaan. De C.V.G.D. rapporteert BATAVIA, 25 Januari. (Aneta). De Commissie van Goede Diensten heeft een rapport aan de Veiligheidsraad voor pu blicatie vrijgegeven, waarin de correspon dentie betreffende de status van de repu blikeinse leiders weergegeven wordt en de kwesties van de republikeinse missie naar Lake Success en het federaal-republi keins overleg behandeld worden. Betreffende het laatste punt wordt ge zegd, dat Soekarno en Hatta aan de bijeen komst federaal overleg geantwoord heb ben, dat de bespreking over de vorming van een interimrcgcring alleen kan wor den overwogen, nadat de republikeinse leiders zijn vrijgelaten en de republikeinse regering gelegenheid heeft gehad om de uitnodiging te overwegen. Het rapport zegt, dat de Nederlandse regering nog geen beslissing nam inzake toestemming en faciliteiten voor de repu blikeinse vertegenwoordigers om naar Lake Success te reizen. In het rapport wordt een brief van Soedjono aan de commissie geciteerd, waarin gezegd wordt, dat Soedjono c.s. bij hun bezoek aan Banka hoorden, dat Soe karno een telegram naar Hatta zond met het voorstel om Sjahrir en Roem naar Lake Success te zenden, welk telegram, aldus Soedjono, niet afgeleverd werd. In tussen is dit achterhaald door het besluit om'Sjahrir en Leimena naar Lake Success te zenden, aldus de brief. De Nederlandse delegatie zond een brief naar de commis sie, waarin gezegd werd, dat genoemd te legram door dr. Koets aan het huis van Sjahrir was afgegeven met de vermelding, dat het zou worden doorgezonden, indien Sjahrir dit nodig oordeelde, aangezien er sprake van was, dat Soekarno naar Banka zou reizen. Aangezien een zodanig verzoek niet werd ontvangen, werd niets gedaan, aldus de brief van de Nederlandse delega tie. Tenslotte geeft de brief van Soedjono, gedateerd 24 Januari, bijzonderheden over het verblijf van de vooraanstaande repu blikeinen op Banka en te Prapat, zeggend, dat de levensomstandigheden van Soe karno en Hadji Agoes Salim goed zijn, doch dat zij onder militaire bewaking zijn ge steld in een betrekkelijk klein militair gebied, waarbuiten zij geen bewegingsvrij heid hebben. Op Banka hebben de repu blikeinse leiders bewegingsvrijheid op het eiland en hebben zij een auto tot hun be schikking. „Zij kregen echter de instruc tie, dat zij geen politieke activiteit moch ten voeren, uitgezonderd in lijn met de Nederlandse politiek". Binnenkort zal Soedjono een rapport van Roem betreffende de huidige positie van de republikeinse leiders op Banka bij de commissie indienen. Het woord is aan Publilius Syrus: Door teveel disputeren raakt waarheid zoek. TWEEDE KAMER Principiële bezwaren Op de Aziatische conferentie over Indonesië in New Delhi is tevens de eerste steen gelegd voor een eventuele Pan-Aziatische Unie. De premier van India Pandit Nehroe, die men hier in de conferentiezaal in gesprek ziet met de afgevaardigden van Egypte, China en Ceylon, was de belangrijkste pleitbezorger voor deze Unie-plannen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Spitzen, heeft Dinsdag zijn vorige week Vrijdag afgebroken rede voortgezet en eerst de door de Kamerleden aangeroerde afzonderlijke onderwerpen behandeld. Hij verklaarde dat de opheffing van tollen niet wordt vergeten. Op de begroting is daarvoor een bedrag van een ton uitgetrokken. Er zijn nog elf tollen, waarvan vijf onbelangrijke. Bij de overige zes wordt van rijkswege moeite gedaan tot opheffing. De strenge eisen van voor de oorlog op het gebied der verkeersveiligheid, met name voor remmen, verlichting en richting wijzers, kunnen om begrijpelijke redenen nog niet worden gesteld. Bij ruimere mate riaalvoorziening wordt dat anders. Personenauto's van 14 jaar en ouder zul len beslist vóór 1952 vervangen moeten zijn. Er zijn echter dan nog 10.000 perso nenauto's van 10 jaar en ouder op de weg. Voor het laatste kwartaal 1948 en het eerste kwartaal 1949 is het contingent voor invoer van onderdelen 3,3 millioen dollar en voor auto's 2,95 millioen dollar. Bij de bespreking van het goederenver voer per auto hield minister Spitzen een pleidooi voor publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, mits men met een orgaan te maken heeft, dat gezag kan doen gelden. De N.I.W.O. is de eerste organisatie in haar soort, die een semi-officiële taak ver vult. De minister verdedigde het optreden der commissie Vergunningen Personenvervoer en kon geen aanleiding vinden de werk zaamheden der commissie, die trouwens geen beslissing neemt, doch oriënterend werk doet, stop te zetten. In ruim twintig gevallen is het vervoer op bepaalde trajec ten aan de spoorwegen of haar dochter instellingen ontnomen en aan particulieren gegeven. Het overleg \jiet het departement van Financiën over de herleving van het Ver- keersfonds heeft nog geen resultaat opge leverd. Sinds 1927 is door de staat 180 millioen gulden bijgepast. Met betrekking tot de concurrentie tus sen de spoorwegen .en de binnenvaart wacht de minister met spanning op de resultaten der tarievencommissie. De beurtvaart is er wel het moeilijkst aan toe. In 1938 hadden de spoorwegen 18 procent van het vervoer, het wegverkeer 37 procent en de binnenvaart 44 procent. Thans zijn die cijfers respectievelijk 18, 44 en 37 pro cent. Amsterdam -R ijnkanaal Het aanbod van Amsterdam om twee millioen als voorschot bij te dragen in de kosten van het Amsterdam-Rijnkanaal, teneinde vertraging in de uitvoering te voorkomen, kon de minister niet aanvaar den. Het rijk betaalt twee derden en Am sterdam een derde van de kosten. Het aan deel van het rijk zou volgend jaar op de begroting moeten komen en dus tevoren de begroting binden. Dit is principieel niet te aanvaarden. Oorlog en Marine In de avondvergadering werden alge mene beschouwingen gehouden over de begrotingen van de departementen van Oorlog en Marine. „Wordt de marine beperkt ten behoeve van de landmacht?" vroeg de heer Roosjen (A.R.) die evenals de heer Hooy (KVP), inlichtingen vroeg over verplichtingen vol gens het Brusselse verdrag en over het jongste bezoek van Montgomery. De heer Zandt (St. Geref.) was tegen het Westelijk pact, niet alleen omdat hij niets van bondgenootschappen wil weten, maar ook wegens de houding onzer bondgenoten inzake Indonesië. Voor de vrijheid van Europa moeten offers worden gebracht, waaraan wij ons niet mogen onttrekken, vond de heer Ver meer (Arbeid). Hij pleitte voor een krach tig leger en een militaire Benelux. Er is ook gesproken over bevorderings- en materiaalkwesties, over het werk van onze soldaten in Indonesië - (laat de staats lieden dat niet verknoeien, riep de heer Roosjen uit) - en over tal van andere pun ten. Donderdagavond gaat de Kamer met haar beschouwingen over de defensie verder. Toneel voor iedereen. Het Engelse par lement heeft zijn goedkeuring gehecht aan een fonds van een millioen Pond Sterling voor de bouw van een „Nationaal theater" in Londen. Men wil .the Old Vic company" vra gen het theater te bespelen. De entréeprijzen zullen in overeenstem ming zijn met het budget van de kleine man. Federalen willen weten waar zij aan toe zijn Onze correspondent te Batavia telegra feerde ons, dat welingelichte kringen te Batavia verwachten, dat het BFO haar ac tiviteit opschort tot de Nederlandse mi nisterraad een duidelijke uitspraak zal doen ten aanzien van het beleid inzake de republiek. Het ontbreken van een vaste lijn werkt verlammend, aangezien thans naar binnen de indruk wordt gevestigd, dat de republiek is geliquideerd, terwijl naar buiten de schijn wordt opgehouden dat de republiek op internationaal niveau staat. Indien ook niet tegenover het bui tenland de positie van de republiek wordt teruggebracht tot die van een federale deelstaat, tot een gelijk niveau derhalve als de andere deelstaten, acht men een ver der streven naar de tot stand koming van de Verenigde Staten van Indonesië nutte loos. Derhalve wacht men op een ondub belzinnige uitspraak van Nederland voor de gehele wereld, alvorens men in federa listische kring een houding bepaalt ten aanzien van de huidige vraagstukken. Een belangrijke figuur in federalistische kringen drukte het zo uit: „Gaat Nederland een stap terug, dan dwingt het ons daar mede, twee stappen terug te zetten. Indien de vader toont geen zeggenschap meer te hebben over de oudste broer, dan kan de jongste broer slechts zoete broodjes bak ken...." Uit diverse gesprekken kregen wij de indruk, dat Soekarno en Hatta afwijzend staan tegenover het idee van samenwer king met het BFO, hoewel daarover nog geen uitspraak is gedaan door de contact commissie. Vermoedelijk ligt hierin de reden voor het uitstel van de BFO-verga- dering tot de 31ste, terwijl ook de nood zaak van een duidelijke Nederlandse uit spraak over de houding jegens de repu bliek afgewacht dienen te worden. Conclusies in de zaak-Belcher Londen, 25 Januari (Reuter). Het ge rechtelijk tribunaal, dat onlangs een onderzoek* instelde naar de beschuldigin gen van corruptie in Britse regeringskrin gen, is tot de conclusie gekomen, dat de voormalige parlementaire secretaris van de Board of Trade, John Belcher, diensten verrichtte voor zakenlieden in ruil voor cadeaux. Belcher nam de vorige maand ontslag. Het rapport van het tribunaal, genoemd naar de voorzitter, rechter Lyns- key, werpt ook een blaam op George Gibson, voormalig vakbondsleider en oud directeur van de bank van Engeland. Volgens het rapport heeft Gibson pogingen gesteund om toestemming te krijgen van het ministerie van Financiën voor een openbare emissie van aandelen in de hoop materieel voordeel voor zichzelf te ver krijgen. Sydney Stanley, een van de voor naamste getuigen in het onderzoek, wordt beschreven als „een man, die iedere ver klaring zal afleggen hetzij waar of on waar als hij denkt hiermede voordeel te kunnen behalen." Het tribunaal is van mening, dat er geen overtuigende bewijzen zijn, dat er bedragen aan geld zouden zijn betaald aan Belcher of andere ministers of ambtenaren. Beweringen, dat grote be dragen waren uitbetaald, zijn volgens het rapport merendeels te wijten aan Stanleys verklaringen en activiteit. Het rapport wijst alle beweringen tegen 8 andere par lementsleden en ambtenaren, onder wie de minister van Openbare Werken, John Key, en het lid van het kabinet Hugh Dalton, van de hand. Het proces-Kravchenko Reverend Hewlett Johnson, de „rode deken van Canterbury", is aangezocht om als getuige op te treden in het proces van Victor Kravchenko tegen het communis tische tijdschrift „Les Lettres Frangaises". Hij heeft tegenover U.P. verklaard, dat hij niet persoonlijk bij het proces zal ver schijnen, doch bezig is aan een getuigen verklaring die hij de verdediger van „Les Lettres Frangaises" zal doen toekomen. Deze zeide, dat hij Reverend Hawlett Johnson verzocht had als getuige op te treden, „omdat hij de Sovjet-Unie kent en alles van dit boek afweet." De zitting van gisteren leverde een woordenduel op, dat veel overeenkomst vertoonde met de tonelen die zioh op de eerste dag afspeelden. Kravchenko wond zich hevig op, vooral toen Nordmann hem vroeg of een vrouw, waarvan hij in zijn boek melding maakte zijn minnares was geweest. Kravchenko verzocht het hof in het vervolg dergelijke beledigingen niet langer toe te staan. Er kwamen enige communistische ge tuigen voor die aan de hand van allerlei vermeende tegenstrijdigheden in „Ik ver koos de vrijheid" wilden aantonen, dat Kravchenko dit boek niet heeft kunnen schrijven. Zo vertelde er één dat de stad Aksjabad in het boek Stalinabad wordt genoemd, hetgeen onjuist zou zijn. Claude Morgan, directeur van „Les Let tres Frangaises", kwam nog eens verzeke ren dat de „lasterlijke artikelen" over het boek van de hand van de Amerikaanse journalist „Sim Thomas" waren, maar weigerde de ware identiteit van deze Tho mas te onthullen. ZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuid. In de nacht en vroege ochtend lichte vorst, overdag temperatuur boven het vries punt. 27 Januari: Zon op Maan op 8.28 uur. onder 17 13 uur 8.15 uur. onder 15.02 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1