IJmuider Courant Haarlems Dagblad Boeken Dr. BEEL: „Nederlandse plannen komen niet overeen met de Januari-resolutie" „Ronde Tafel-conferentie gaat door, eventueel ook zonder de Republiek" Vier mensen kwamen a!s gevolg van de storm om het leven 53e Jaargang No. 19182 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp - Haarlem Gr. Houtsl.93 Telei 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at <?>prctl£c tSaarlanffd* €ourant (2fnra) i60) Woensdag 2 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem tFT IS WEER BOEKENWEEK en bin- H drie weken zal de lente dus offi- 1 hpeinnen. Men raakt aan die vaste ciee van data gewend. Behalve lente Mijder en schoner is en ons dal de brengt - als ik denk aan de ""'Is van Anna Blaman, Jo Boer en Vestdijk voel ik mij opveren door ."lachte* en toch komt de Lente weer! Sit zij de schone eigenschap dat zij T,aan officiële data houdt. Zij lacht "zfi lacht om deze hele wereld met al f°™aastzestelde data, waarop zij zichzelf f imchtig aanbeveelt, aan dit of dat te 1 ken Het is best mogelijk dat wij vóór Maart een reeks heerlijke zonnige dagen im krijgen met bijbehorend versneld Iken der natuur, en na die datum een sto®, regen en hagel, Daar blijft ,5 het element der grillige verrassing i Hit zo vaak ook de meteorologen in de nijt volkomen misleidt. En dat is schoon, u voor dat de Bilt, zich naarstig voort- - 1 langs de weg van natuurweten- - vooruitgang, ooit in staat zou ,n een heel jaar tevoren het weer te «npllen Ge kunt daar voordelen in ?n Zij zijn ongetwijfeld talrijk. Maar ik «er ffeen prijs op stellen en hoop die !Soruit°ang, als hij komen moet, niet meer beleven Wie er anders over denkt diene li te beseffen, dat meteen de zekerheid, Isarmee men de data voor het uitbreken L oor'ogen zal kunnen vaststellen, als een rnordeeï beschouwd zal worden. Hoe is het „t de atoomenergie gegaan? En met zoveel voegere ontdekkingen? Maar mijn onderwerp is de Boekenweek. Temand heeft in de Groene geschreven: Men moet bestand zijn tegen de eeuwige wkmaat van het moderne leven, om {ïstdnftig te blijven voor allerlei perio diek terugkerend feestelijk gebeuren". Hij beeft er aan toegevoegd: „Waarom moeten *ii on 31 October Moederdag houden en op ^veertiende Mei de bevrijding herdenken? Gedenk altijd uw moeder en de vrijheid, dst is beter! Zijn er al niet vaste punten genoeg? Nu voegt zich sinds heuglijke tijden d-aibij nog de Boekenweek, van 26 Fe bruari tot 5 Maart. Alweer zoiets! Een week «n aan het boek te denken. Een week? Heel mijn lange leven heb ik aan het boek gedacht." Het verheugt mij deze collega te citeren; pKe gevoelens ten aanzien van al die op pronken gedenk-dagen stemmen won derlijk overeen. Vermoedelijk zal hij, even- sis ik, met het kopen van enig boek dat wij beiden op het oog hebben opzettelijk vacbten tot de Boekenweek voorbij is. Dat ls «een streven om iets bijzonders te doen ea°ons daardoor te onderscheiden, want het zal niemand interesseren of hij en ik au of later in een boekwinkel verschijnen. De beweegreden is slechts, dat wij liever san eigen initiatief vasthouden en een zekere schrik hebben van deze aangroeien de reeks data; nu denk je aan diten dan denk je aan datkijk de agenda in. £r hoort deze week in te staan: geestdrift voor het Boek. Produceer dus geestdrift. Misschien zijn er landen waarin ik nu near een boekwinkel zou moeten gaan en het niet tot de volgende week zou mogen distellen zonder genoteerd te worden. Wij weten niet al, wat achter IJzeren Gordijnen is voorgeschreven. Nu, laat ons blij zijn dat b'. hier wel mag en er gebruik van maken is onze aard zo is. Niet zo erg volgzaam, tóoel ik. Natuurlijk veranderen wij hiermee niets a: het voortbestaan van de Boekenweek. 5 die daar belang bij hebben, terwille un de verkoop van het Boek, zullen er es voordelige ervaring mee hebben op- pan. Het blijkt trouwens uit de jaar- l&s stijgende oplaag van het Geschenk- 'Jé. en van het aantal mensen, dat mee- rdi wie het geschreven heeft. Ik heb wel Kss gepoogd te raden wie een bepaald tö geschreven had, maar nooit dit Ge- tóenk-boek, ook alweer om naar eigen eva! te handelen en juist niet, wanneer tfj daar in menigte op bepaalde data toe tagespoord worden. Eigengereid dus. Niet of bijzonder oorspronkelijk, want er k leen twijfel aan dat een groot aantal tóeren dezelfde opvatting volgt. Die ge- i^ite stemt zelfs plezierig. Ik geloof liter dat er een tijd zal komen, waarin gedenk-dagen en gedenk-weken van üt soort zullen hebben afgedaan. Daar zijn *3 nog niet aan toe. ^Het Boek zou minder behoefte aan een Menweek hebben, om zijn omzet op te waren, als het niet zo onbeheerst werd üproduceerd. Dat wil zeggen: als vele uit- I javers strenger maatstaf aanlegden bij de te© van de manuscripten, die zij uit- fen, Als het aantal niet zoveel hoger was het aantal goede. Bij zulke scherpere Eifictia zou het publiek aanzienlijk meer '"'"at zijn dan bij Boekenweken. Het zou «ww gehinderd worden door de «eilijkheid, de qualiteit uit de quantiteit te diepen en met meer en blijde hoop «kopen doen: niet alleen in deze week, ™Jr in elke van de één-en-vijftig overige tesjaars. Het Boek van qualiteit wens ik met dat ook in deze week het beste. Moge het j l'elen ontdekt worden. Mogen die '••a beseffen dat het niet altijd de best- Jf eD Uaak niet het pas-verschenen ,,u ls' is niet zo erg, niet gelezen te je gelezen moet hebben". Het ösk kte Ö'S er ze^ van ëen°ten hebt. dt moge een eigengereid standpunt ™aar er is zoveel voor te zeggen. In ij- ®gen teh de eigen ervaring heus het Spaarder dan die van de buren. ïj„ e' Boek met een hoofdletter er wel ■USOL R. P, «ische repatriëringscommissie ,H»erikaanse zóne geblokkeerd Lucius Clay, de Amerikaanse ^gouverneur in Duitsland, heeft tejrnf de Sovjet-Russische repa- -l-,~.?srmssie in de Amerikaanse zóne za' worden van water, electrici- telef°°n en andere faciliteiten, Dem" vandaa2 vertrekt, ii J™®6 bad, zoals eerder gemeld, van en order gekregen per 1 Maart .^rekken.) -^aalGiay zeide: „Hoe de leden van voedsel moeten komen is niet van de Sovjet-missie ver- r-."," Aaier. aan Reuter, dat de missie zal blijven totdat orders k'ï-\r*e Moskou ontvangen zou- I j..1. volgens de officier beschikte de genoeg voedselvoorraad. 411 De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, mr. E. N. van Kleffens, heeft tijdens een plechtigheid op de ambassade te Washington het Groot-Officierskruis van de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden overhandigd aan generaal majoor Frederick E. Uhl. De Amerikaanse generaal ontving deze hoge onderscheiding voor zijn verdiensten voor de Geallieerde zaak bij de campagnes in het Westelijk deel van de Grote Oceaan UNO-commissie telegrafeert Veiligheidsraad Verslechtering van de toestand in Indonesië Volledige souvereiniteits-overdracht op zo kort mogelijke termijn BATAVIA, 1 Maart De commissie van de UNO voor Indonesië heeft heden tele grafisch rapport uitgebracht aan de Veilig heidsraad, waarin de volgende conclusie is opgenomen: „De commissie is verplicht te rapporteren, dat per 1 Maart de partijen in de Indonesische kwestie in gebreke zijn gebleven tot een overeenkomst te komen over de instelling van een federale interim- regering. De situatie is het gevolg van het in gebreke blijven der Nederlandse regering om de procedure te aanvaarden als neer gelegd in de resolutie van 28 Januari en niet slechts van een verschil van opvatting over de bijzonderheden van de structuur en bevoegdheden der regering. Wanneer het laatste het geval was zou de commissie be reid zijn aanbevelingen te doen ten aan zien van de structuur van de federale interim-regering. In de resolutie wordt overwogen, dat de instelling van een fede rale interim-regering het resultaat zal zijn van onderhandelingen tussen de partijen. Wanneer deze regering effectief wil zijn moet zij de weerspiegeling vormen van de uitwisseling der ideeën van beide partijen, het geven en nemen zoals bij bonafide onderhandelingen geschiedt. Er zijn geen onderhandelingen tussen de Nederlandse regering en de republiek, zoals in de reso lutie voorzien, geweest. De commissie heeft de taak van verslaggeven vervuld, welke aan haar is opgedragen door de resolutie van 28 Januari, ondanks de in dit rapport omschreven moeilijkheden. Bij het uit oefenen van deze functie heeft zij contact gehad met de Nederlandse delegatie. De commissie heeft de republikeinse leiders op Banka bezocht. Zij heeft onofficieel con tact gehad met de leden van de republi keinse delegatie, die in Batavia verblijven. Individuele leden van de commissie hebben incidenteel en onofficieel contact gehad met de leden van de B.F.O. Er is echter geen gelegenheid geweest voor de commissie om helpend op te treden op.de manier, welke in de resolutie is voorzien, uitgezonderd in beperkte mate, zoals hier beschreven. Scepticisme over Ronde tafel conferentie. De commissie zelf heeft volgens de be palingen van de resolutie van 28 Januari geen bevoegdheid om de uitnodiging, welke zij ontvangen heeft tot bijwoning van de „Ronde-tafelconferentie" in Den Haag, te aanvaarden. De procedure, die voorafgaand aan de overdracht van de souvereiniteït gevolgd zou moeten worden, ongeacht het uiteindelijke doel van de op 26 Februari bekend gemaakte Nederlandse voorstellen, is niet die, welke in de resolutie is om schreven. Er is geen aanwijzing te vinden in de gedane mededelingen of in de uit nodiging aan de commissie, dat de rol, welke haar gevraagd wordt te spelen, over eenkomt met de bevoegdheid, welke haar door de resolutie van de Veiligheidsraad is gegeven. De commissie beschouwt daarom de uitnodiging en de daarmede in verband staande documenten als bevattende een tegenvoorstel of een substituut voor de in de resolutie neergelegde voorzieningen. Hongaarse beschuldigden ver klaren geïntimideerd te zijn Vijf van de medebeschuldigden van kar dinaal Mindszenty, wie zwarte handel in vreemde valuta is ten laste gelegd/hebben Dinsdag bij de behandeling van hun zaak voor de rechter reeds afgelegde bekentenis sen ingetrokken. Zij verklaarden zich on schuldig, Zii zeiden gehandeld te hebben onder intimidatie, zenuwoversDanning en de invloed van slechte gezondheid. De vijf bedoelde beschuldigden zijn Gyor- gy Nagy, voormalig employé van de Hon gaarse Nationale Bank. mevr. Forgach, Ede Dukesz en Manu Dukesz, eigenaars van een atelier, en Pal Csonka, beursmakelaar. Van tien andere beschuldigden verklaar den drie zich schuldig, dat is, met de vier die Maandag bekenden meegerekend, zeven in totaal. De zaak tegen twee andere be schuldigden zal apart behandeld worden wegens slechte gezondheidstoestand van de betrokkenen. Zaterdag worden de uitspraken in deze processen verwacht. De commissie verwijst daarom het tegen voorstel ter overweging naar de Veilig heidsraad, met verzoek de commissie in structies te geven ten aanzien van de hou ding, welke zij moet aannemen ten opzichte van de bedoelde uitnodiging. De commissie zal de Veiligheidsraad nadere inlichtingen doen toekomen met betrekking tot de voor gestelde Ronde-tafelconferentie of enig ander voorstel. De commissie heeft haar taak opgevat als om bijstand te verlenen bij het uitvoeren van de resolutie en rapport uit te brengen van de feiten, die betrekking hebben op de situatie, welke de resolutie tot klaarheid wil brengen. De commissie zal niet tussen beide komen bij pogingen van de partijen om vrijelijk tot overeenstemming te komen en staat voor alle partijen ter beschikking voor overleg. Tegelijkertijd betreurt de commissie het, dat het niet mogelijk is geweest voort te gaan met uitvoering van de reso lutie. Zij is zich ook bewust van de toe nemende verslechtering van de Indonesi sche situatie en van het toegenomen gevaar voor de stabilisatie in de wereld, dat daar van het gevolg moet zijn. Wapenstilstandsbesprekingen tussen Israel en Transjordanië Op Rhodos zijn heden, met voorafgaande besprekingen tussen dr. Bunche en de af zonderlijke delegaties, wapenstilstandsbe sprekingen begonnen tussen Transjordanië en Israel. De Israëlische delegatie arriveerde giste ren per vliegtuig. De Transjordaanse dele gatie kwam eergisteren op Rhodos aan. Naar men verwacht zullen de formele besprekingen heden een aanvang nemen. Vigier van de UNO heeft een ontwerp overeenkomst voor een wapenstilstand aan een Libanese en Israëlische delegatie over handigd. Dr. Van Mook naar Engeland en Amerika Dr. Van Mook is Dindsagmiddag op het Londense vliegveld aangekomen. Tegenover journalisten verklaarde hij, dat de toe stand in Indonesië op het ogenblik niet zeer duidelijk was. „Wij hopen echter allen, dat het probleem binnenkort zal zijn opgelost." Zaterdag zal dr. Van Mook naar New York vertrekken, na Donderdag een lezing in het Koninklijk Instituut voor Internatio nale Zaken te Londen gehouden te hebben. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, heeft gisteren op een pereconfe rentie verklaard, dat de Ronde Tafel-con ferentie te Den Haag in elk geval zal door gaan, ook indien de republikeinse leiders onverhoopt de uitnodiging tot deelname niet zouden aanvaarden. Hij zeide: „Ik ben vol vertrouwen, dat het Indonesische realisme zeer wel de grote betekenis van de confe rentie voor de toekomst van Indonesië zal begrijpen en de ernstige wens van de Ne derlandse regering om eens en voor al een oplossing te bereiken op de juiste waarde zal weten te schatten." Dr. Beel releveerde hierna de eenstem mige aanvaarding door het B.F.O. en deelde mede, dat de voorlopige federale regering ook reeds besloot de conferentie bij te wo nen en in een bijeenkomst, uitgeschreven voor heden, een delegatie zou aanwijzen. Dr. Beel zeide voorts, dat dr. Koets Maan dag en Dinsdagmorgen op Banka bespre kingen heeft gevoerd, welke in goede sfeer zijn begonnen en nog voortgezet zullen wor den. Op verzoek van de republikeinse re gering zullen hieromtrent voorlopig geen verdere mededelingen worden gedaan. Dr. Beel verklaarde nog, dat Soekarno was uitgenodigd als president van de republiek. Op vragen betreffende de kwestie der vrijlating van de republikeinse leiders zei de dr. Beel, dat onmiddellijk na zijn terug keer uit Den Haag de nog bestaande beper kingen in hun bewegingsvrijheid waren opgeheven. De republikeinse leiders heb ben dezelfde rechten en verplichtingen als iedere andere ingezetene van Indonesië. Hun terugkeer naar Djokja is nog niet mo gelijk, aangezien hier nog de staat van be leg geldt en de Nederlandse regering uit eindelijk verantwoordelijk is voor de vei ligheid van alle Indonesiërs. Hij verklaarde echter met nadruk, dat de vrijlating ir genen dele afhankelijk is van het deel nemen aan de Ronde Tafel-conferentie. Binnenhof. Dr. Beel deelde mede, dat de conferentie zou gehouden worden in de grafelijke zalen op het Binnenhof. Men heeft in Nederland gelegenheid om in vrijheid en onder vreed zame omstandigheden veilig en in het open baar te vergaderen. Dr. Beel geloofde niet, dat, zoals de zaken nu liggen zijn aanwezig heid noodzakelijk is. Dit wil niet zeggen, dat hij niet tijdens de conferentie voor een kort bezoek naar Nederland zou kunnen reizen. Dr. Beel deelde verder mede, dat na de overdracht der souvereïniteit, de Verenigde Staten van Indonesië even souverein zullen zijn als Nederland. De bedoelingen van de Nederlandse re gering samenvattend, zette dr. Beel uiteen dat de Nederlandse regering zich voorstelt, op de kortst mogelijke termijn de volledige souvereiniteït over te dragen aan een demo cratische federale regering van Indonesië, met alle consequenties van dien. Dr. Beel stipuleerde uitdrukkelijk, dat bij Nederland geen gedachte aanwezig is van de unie als superstaat. Voorts legde hij er de nadruk op, dat van het ogenblik der souvereiniteitsoverdracht af, de verant- Het woord is aan John Stuart Mill: In tijden van crisis moetenwij zowel domme veranderingen als dom verzet tegen veranderingen vermijden. woordelijkheid voor orde en rust geheel bij de regering der V.S.I. is gelegen. Aangeno men mag worden, dat bij het bepalen van de datum dier overdracht, intussen stappen zullen zijn genomen om een einde te maken aan de guerilla. Het vraagstuk van de interim-periode heeft door het vraagstuk van de vervroeg de overdracht der souvereiniteit een geheel ander karakter gekregen. Of er een fede rale interim-regering zal komen of niet, zal afhangen van hetgeen in de Ronde Tafel conferentie zal worden besloten. Mr. Van Kleffens: Nog geen herstel der republiek In een redevoering op een bijeenkomst van de „Netherlands-America Foundation" in de Sulgrave Club te Washington, heeft de Nederlandse ambassadeur in de V. S., mr. E. N. v. Kleffens Maandag o.a. gezegd, dat Nederland geen gevolg kan geven aan de eis van de Veiligheidsraad tot onmiddel lijk herstel van de republiek, en dat Neder land ook niet de bevoegdheid kan erkennen van de Veiligheidsraad om in de Indonesi sche kwestie tussenbeide te komen, aange zien het hier niet een geschil betreft tussen twee souvereine staten. Hij zeide verder, van mening te zijn dat, indien de republiek opnieuw werd hersteld, het communisme in dit deel van Azië vaste voet zou krijgen. Voltallig kabinet naar de Ronde-tafelconferentie Naar het A.N.P. verneemt, zal de dele gatie, die Nederland op de Ronde-tafel conferentie zal vertegenwoordigen, bestaan in het voltallige Nederlandse kabinet. Om trent de aan te wijzen adviseurs zal nog nader overleg worden gepleegd. Voorts zullen ook, zoals reeds werd ge meld, de beide vertegenwoordigers van de West-Indische gebiedsdelen in Nederland als leden aan de conferentie deelnemen. De vergaderingen der conferentie zullen waarschijnlijk worden gehouden in de grafelijke zalen op het Binnenhof. Washington zwijgt In Amerikaanse regeringskringen toont men weinig neiging, zijn mening te uiten omtrent de nieuwe Nederlandse voorstellen betreffende Indonesië, aldus meldt de diplo matieke correspondent van Aneta uit Washington. Deze terughoudendheid spruit blijkbaar voort uit de overweging, dat onder de huidige omstandigheden iedere verklaring voor of tegen andere plannen dan die, welke zijn geformuleerd in de resolutie van de Veiligheidsraad, door beide partijen zou kunnen worden uitgelegd als een afwijking van het standpunt, dat door de Verenigde Staten als lid van de Veilig heidsraad is ingenomen. Uit alle opmerkingen van Amerikaanse functionarissen blijkt intussen wel duide lijk dat tot dusver geen wijziging is ge komen in het standpunt der Amerikaanse regering, dat de republiek een der partijen in het geschil blijft en dat men hier geen geloof hecht aan de mogelijkheid van een afdoende oplossing van de Indonesische kwestie zonder de medewerking van beide partijen. Bankbiljettencirculatie weer boven 3 milliard De geldbehoefte van de ultimo blijkt de Nederlandse Bank wederom tot een grote uitgifte van bankbiljetten te hebben ge noodzaakt. De verkorte balans over de v/eek, afgesloten op 28 Februari, laat althans een aanwas van de circulatie zien met niet minder dan 66 millioen gulden, tengevolge waarvan de biljettenomloop op nieuw boven de 3 milliard is uitgekomen en thans 3045,2 millioen gulden groot is. Rente blijft laag De grote beleggers zijn van mening,'dat het rentepeil in Nederland, na de totstand koming van de Benelux, zal worden opge trokken tot het Belgische peil, aldus heeft volgens „Het Vrije Volk" minister In 't Veld gezegd tijdens een rede te Deventer. De minister verklaarde echter zeer positief, dat dit niet zou gebeuren. Minister Lief- tinck zal dit binnenkort onomwonden dui delijk maken. Delegatie der B.F.O. vertrok heden naar Banka BATAVIA (Aneta) Thans is officieel bevestigd, dat de Bijeenkomst Federaal Overleg aan dr. Beel heeft medegedeeld, dat alle delegaties in de B.F.O. zich een stemmig bereid hebben verklaard, de uit nodiging voor de conferentie in Den Haag op basis van de regeringsverklaring te aan- vaarden. Op het voorstel, dat een delegatie der B.F.O. Woensdag naar Banka zal gaan om te Pangkalpinang overleg te plegen met de republikeinse leiders, ontving de B.F.O. van de resident van Banka ten antwoord, dat ir. Soekarno had verzocht de bespreking zo mogelijk op Woensdag en Donderdag te Munlok te houden, „zodat er een intensief overleg mogelijk zal zijn." In verband hiermede vertrokken de he ren Hamid, Anak Agoeng, Djoemhana, Ka- liamsjah, Ateng en Vleer Woensdagochtend naar Banka. In Den Haag werden Dinsdag aan de vijf schippers, die in 1048 de best verzorgde vis hadden aangevoerd, de wisselbekers uitgereikt van het Bedrijfschap voor Visserij producten. De Directeur van hel Bedrijfschap voor Visserij-producten drs. D. J. van Dijk overhandigt de bekers aan de schippers. V. I. n. r. Schipper G. Schaap (KW 89), P. de Jong (Sch. 4), S. van Duyn (KW 65). mevrouw Glas, die voor haar echtgenoot die op zee was de prijs in ontvangst nam *an de IJM 37 en schipper P. Keus (VI 70). Het s.s.„C. A. Ba nek" zit nu hoog op het Bloemendaalse strand Het Zweedse s.s. „C. A. Banck", dat Dinsdagochtend op het Bloemendaalse strand is gelopen heeft zich thans stevig in het zand vastgezet. Het schip is een slag gedraaid en ligt nu met de kop naar het strand. Nadat de Zandvoortse reddingsboot „Dudok de Wit" gistermorgen één lid der bemanning van boord Had gehaald, werd 's middags nogmaals een tocht naar het gestrande schip ondernomen. Dertien van de twintig Zweden, die nog aan boord waren, gaven de voorkeur aan de vaste wal en gingen met de reddingsboot terng. Het schip ligt nu zo hoog, dat het volgens deskundigen niet meer mogelijk zal zijn, de „C. A. Banck" met sleepboten vlot te trekken, tenzij men, evenals destijds bij de „Heinrich Podeus" is geschied, een diepe geul naar zee graaft. Nu het schip echter in de lengte over de banken ligt, bestaat de kans dat het doormidden breekt. De gestrande Zweed trok gisteren on danks het ruwe weer honderden be langstellenden naar het strand. Zelfs enige inwoners van Apeldoorn waren er speciaal voor per trein naar Zandvoort gekomen! De storm heeft niet alleen in het gehele land vrij grote schade aangericht, maar ook mensenlevens geëist. In Groningen sloeg een bootje om op het Winschoterdiep, waardoor een 42- jarige arbeider van een scheepswerf ver dronk. In Heer Hugowaard werd een 39-jarige landbouwer, die op het dak een losge raakte plaat zink wilde vastmaken, door een vallende schoorsteen getroffen. Hij viel op straat en overleed korte tijd daarna. Een dergelijk ongeluk gebeurde in Cu- lemborg, waar een 46-jarige timmerman, die op het dak van het R.K. ziekenhuis dakpannen wilde vastleggen, door een windstoot van het dak werd geslingerd. Hij viel van een hoogte van 13 meter op straat en was op slag dood. In Leeuwarden werden twee meisjes door een neerval lende boom getroffen. Een van haar kreeg ernstig inwendig letsel en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht, waar zij enkele uren later is overleden. In Almelo ontstond grote consternatie onder de bewoners van de huizen bij de St. Georgierskerk toen er be weging kwam in de torenspits. Vijftig hui zen werden onmiddellijk ontruimd, een maatregel welke later overbodig bleek te zijn. Hoewel de toren gescheurd was, bood hij weerstand aan de kracht der elemen ten. In Deventer moest de politie de straten in de omgeving van de St. Lubuinustoren afzetten, omdat grote stukken lood naar beneden vielen. Een der oudste molens in ons land, de Doesburgermolen bij Ede, die uit 1607 dateert, werd zwaar beschadigd. Twee wieken en de kap werden afgerukt. Tussen Ede en Kootwijk knapten twee masten van de bovengrondse hoogspan ningsleiding af. Een woonwagen in 't woon wagenkamp te Oldenzaal werd door een rukwind opgenomen en twintig meter verder neergesmakt. Er bleef slechts een hoop verplinterd hout over. In de kustplaatsen werd niet alleen door de storm, maar ook door het hoge water schade aangericht. Tijdens vloed sloegen in Vlissingen zware stortzeeën over de gehele lengte van de boulevard, hetgeen sinds mensenheugenis niet is voorgeko-. men. Aan de binnenzijde van Boulevard Bankert ontstond door het overslaande water een groot gat, De Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij, wier reddingbootbemanningen de laatste dagen nieuwe roem verwierven, boekte zelf ook een vrij belangrijke scha depost. In De Cocksdorp op Texel had de maatschappij een barak laten bouwen voor de reddingboot „Jhr. H. J. Ortt". Een windstoot heeft deze barak volkomen weg gevaagd. Slechts het huisje waarin de tractor is ondergebracht, bleef staan. De reddingboot liep geen schade op. De luchtvaart heeft weinig hinder van de storm ondervonden. Alle K.L.M.-dien- sten fungeerden normaal. De toestellen der lijndiensten vertrokken en arriveerden alle vrijwel op tijd. Tien doden in Keulen. Maandagnacht en Dinsdag heeft te Keu len een hevige storm gewoed. Er 'zijn tien doden en tien gewonden. Ongeveer hon derd huizen zijn beschadigd. Gedeelten van muren zijn ingestort. Te Düsseldorf zijn drie doden en meer dan twintig gewonden. In de streek van Koblenz en Mainz is het aantal gewonden aanzienlijk. Te Mainz werd een vrouw bedolven onder het puin van een stuk muur, dat door de wind werd omgeblazen. Een brandweerman, die aan de reddingspogingen deelnam, werd van een ladder geslingerd en ernstig gewond. Het verkeer in sommige wijken van Mainz, waar ruïnes voortdurend instorten, is ge stremd. Watersnood in Engeland. Aan de Westkust van Engeland zijn door de hevige storm overstromingen voorge komen, zoals men sedert 50 jaar niet heeft beleefd. In het Noordelijk deel van Nor folk heeft de zee verscheidene kleine vis sersdorpen overstroomd. De straten en de weiden staan onder water. Schepen aan de grond. Het vijf duizend ton metende Amerikaanse stoomschip „Cape Nome" en het negen duizend ton metende Engelse schip „City of Lucknow" zijn gisteren door de hevige storm in de monding van de Schelde aan de grond gelopen. Sleepboten stelden pogingen in het werk om de ..Cape Nome" vlot te krijgen, doch slaagden hierin niet. Het schip was op weg van Rotterdam naar Antwerpen. Het Engelse schip kon vlot gesleept wor den en zette zijn reis naar Antwerpen voort KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Verder afnemende en tijdelijk naar Noord-Oostelijke richtingen ruimende wind. Wisselende bewolking met voor namelijk in de kuststreken nog enkele verspreide buitjes. Koude nacht met bijna overal lichte en in het Zuid- Oosten van het land plaatselijk matige vorst. Morgenmiddag temperatuur en kele graden boven het vriespunt. 3 Maart: Zon op 7.23 uur, onder 13.22 uur Maan op 8.34 uur, onder 22.27 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1