IJmuider Courant Haarlems Dagblad Atlantisch Pact „Atlantisch pact is slechts de erkenning van bestaande band" Vijftien jaar geëist tegen Dr. Harster Republikeinse leiders niet naar Djokja Haagse Benelux-conferentie geopend g3e Jaar-ranf! No. 19189 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtsl.93 Telei 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van ÏJonHpr3a« 10 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen veek 33 cent, per kwartaal f4,25 Franc< ost f 4.75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <$prrrt*r ttoarlrmgrfje Warrant (3nno té?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De ONDERHANDELAARS over het Atlantisch Pact hebben een ontwerp «•«leid dnt nu aan de zeven betrok- Seringen zal worden voorgelead. Het J» rcaeringen van de Verenigde Staten, S°m!b fhannië. Frankrijk. Canada, Ne- 7 V nj België en Luxemburg. Verwacht iKLt dat ook Italië, Portugal, Denemar- S en Usit""1 tot het Plct zul!T t0etre" j Ah a' die regeringen het ontwerp zou- Goedkeuren zou het daarna natuurlijk °er' rtnor de parjèmenten moeten worden wohandeld. om ratificatie te verwerven. de eerste plaats is dit een defensie- t Paul Hoffman, de jidmïnistrateur van S Plan-Marshall, ziét er „de vrede in if'iïiTis van mening dat West-Europa da^n ',n van Amerika bezig is de koude ifmaUë"S0Viet-Unie te winnen en hij ™,cht dat eenheid in gemeenschappe- S^MWl. een Achting tot S.rlinae bijstand als men aangevallen «den, ons de vrede zal brengen Dit 00 'grond van ervaring met militaire «Bi een te rooskleurige beschouwing, ff de' vrede in de wereld te verzekeren is ingrijpender beleid nodig dan dit. m men tot geen vruchtbaar overleg met ÏJiel-Rusland komt blijft het grote te- Het baat niet de zaken te mooi voor Keilen Wei betekent dit Atlantisch Pact- mrdin» reeds nu, dat Moskou duidelijk 2 gemaakt dat een groep West-Euro- L landen de bescherming van de Ver- Lde Staten geniet. Misschien zal die «ion zich nog verder uitbreiden: met Italië m Noorwegen zou dat denkbaar zijn. Uit deze gedachte kan ook de Hollander voorlopig zekere gerustheid putten. Ook als het Atlantisch Pact volledig aanvaard zal Jiin met de ratificaties door de parlemen- tei 'incluis, zal" men evenwel de tegenstel- L »ussen Oost en West behouden. Tenzij Sassen eindelijk een basis voor onder handeling mocht zijn gevonden. Gebeurt dat niet dan zal de weer aangevangen wed- «trijd-in-bewapening zich blijven voortzet ten Wij horen daar in de laatste tijd steeds meer van, In het Britse Hogerhuis en de Franse Nationale Vergadering is verleden week gelijktijdig aangedrongen op verster king van de luchtvloot. Het bleek dat Frankrijk veel te weinig vliegtuigen heeft. Onre Parijse correspondent bericht nu dat het' maar een vijftal bommenwerpers van Kn bepaald type zou hebben tegenover Sovjet-Rusland's tienduizend. Minister Ra sdier wordt aangevallen omdat het leger wel duur maar niet goed bewapend zou rjn. Amerika zal moeten helpen. De En gelsen daarentegen spreken met. grote vol doening over de ontwikkeling van hun duikbootwapen en vergelijken het met het Russische, dat geducht moet wezen. Ge moet niet denken dat ik, met dergelijke dingen naar voren te brengen, alarm be oog. Neen, daar is ook geen directe aan leiding voor. Maar het tekent de toestand. Ret is hetzelfde soort nieuws dat zich in vroeger tijden deed gelden. Men moet goed begjjj>en dat het Atlantisch Riet geen be- wapenings-wedstrijd verhinderen zal, maar de bewapening van het Westen in onder linge overeenstemming organiseren en ver groten. Al vangt het ook aan volgens Reuter - met een erkenning van het be ginsel van vreedzame regeling van inter nationale geschillen en al stelt het zich op een strikt verdedigend standpunt, het zal css weer niet verder brengen dan een ,E=chtsevenwifht", zoals dat heet. De En gelsen noemen het „balance of power". Het beduidt dat twee grote machten zich zo mar bewapenen dat een soort evenwicht ontstaat, waarbij zij elkaar ontzien. Op den duur is-dit geen veilige toestand, zoals de historie bewezen heeft en zoals vooral dui delijk gebleken is in 1914, toen men jaren lang op het machts-evejiwicht tussen twee groepen van grote mogendheden had ver trouwd. Wat zou in het ontwerp van het Atlan tisch Pact staan? Reuter bericht dat de functionarissen der mogendheden, die te Washington vergaderd hebben, strikte ge heimhouding in acht nemen en laat daar tiet zonder humor op volgen dat het ontwerp een inleiding en elf artikelen he rat, waarvan zijn diplomatieke correspon dent de hoofdinhoud opgeeft. Belangrijk is vooral het vijfde artikel, waarin bepaald ttu zijn dat de ondertekenaars verplicht zijn een aanval op één als een aanval op allen te beschouwen en onmiddellijk tot actie over te gaan, apart of collectief, voor net handhaven of het herstel van de vei ligheid. In artikel 6 zou nauwkeurig om- Knreven zijn wat met een gewapende aan val bedoeld wordt, hetgeen weinig opwek kende herinneringen oproept aan de „defi ne van de aanvaller", destijds zo ijverig -L? ,v°lkenbond nagestreefd. Merk- is de aangekondigde bepaling in kDe ondertekenaars zijn verplicht 'amen te werken op economisch, politiek Joflitair gebied. Dit artikel zou, als Reu- ■••sdiplomatieke correspondent het bij het echte eind heeft, veel of weinig kunnen jonden, Het zal in de vorm van deze aankondiging beter gezegd:, ^spelling al sterk de aandacht trek je»» z'ch kunnen voorstellen dat de andeling van het Atlantisch Pact in de Xen!etl extra-bezinning op de hui- -sstand van zaken en tot aandrang in de nng van nieuwe besprekingen met het -*n zou kunnen leiden. Men zou zich -simnen voorstellen dat Moskou, tegen- r--, u ur van deze machts-concentratie r'nsfü ten Sesteld, zijnerzijds een po- ïou\i°Verleg zou doen- Hoe dan ook, dat hitman? verlichting in de wereld brengen. r. P. DEAN ACHESON: Ondertekening begin April, waarschijnlijk in Washington WASHINGTON, 9 Maart (Reuter) Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, meegedeeld dat hij aan de vertegenwoordigers van de landen die over het Noord-Atlantische verdrag onderhandelen heeft voorgesteld Washing ton voor de ondertekening te kiezen. De bedoeling was deze in de eerste week van April te doen plaats hebben. Acheson sprak de hoop uit, de tekst van het verdrag in de naaste toekomst bekend te kunnen maken. Acheson gaf nog het vol gende overzicht van de beginselen en doel stellingen van het verdrag: Het is gebaseerd op de gemeenschap pelijke zienswijze en instellingen van be paalde landen, die aan een en dezelfde vrij heidsgedachte ontspruiten. Het is niet zo, dat de onderhandelingen iets scheppen of tot stand brengen. Zij erkennen iets. De band tussen Amerika en Europa is niet kunstmatig, aldus Acheson, zij bestaat reeds 300 jaar. 2. Alles wat de onderhandelende lan den hebben gedaan en van plan zijn te doen ligt binnen het kader van dé bepa lingen en de geest van het handvest der UNO. De onderhandelende mogendheden geven in het verdrag duidelijk blijk van hun vastbeslotenheid gebruik te maken van hun collectief recht op verdediging tegen aggressie. Acheson beschouwde dit als een bijdrage tot het handhaven van de vrede. Italië uitgenodigd De Italiaanse regering heeft een nota uit Washington ontvangen, waarin het besluit wordt medegedeeld het Atlantische pact tot Italië uit te strekken. De' Deense minister van Buitenlandse Zaken Gustav Rasmussen is per vliegtuig naar New York vertrokken voor het voeren van besprekingen met Amerikaanse afge vaardigden over het Atlantische pact. De minister had een lijst bij zich van wapens, welke Denemarken voor de defen sie nodig heeft. Naar men meent betreft l"lse burge erverdediging kost veel geld ^--begroting van de burgerlijke hntpAnVo nieuwe begrotingsjaar kW ag voor van 254.000 pond fe&fL °,?r uitrusting van de burgerver- WiLi!fgen een uigave van slechts Iïi3«0 tJ? j °n<* lopende jaar) en fcdinRj00! gaining (tegen 64.260 f^ïoorrin u- iaar)> wat betekent, ksotinpcu6 e Posten voor het nieuwe worLi .°ngeveer tien maal zoveel de hi,™ „i^frokken. Het totaalcijfer nieuwe •-'26.800 nrmü een vermindering van ta hoAM, f.n opzichte van het lopende ^ff elljk doordat de onkosten lsf ^etaalé zijnn oorlog thans onge" Engelse verklaring over grenscorrecties verwacht DüSSELDORP, 9 Maart (van de A.N.P.- correspondent). Naar wij vernemen is nog deze week van de zijde der Britse be zettingsautoriteiten een officiële verklaring te verwachten anet betrekking tot de kleine grenscorrecties aan de Duitse Westelijke grens. Van Britse zijde is nog geen enkel com mentaar geleverd op de maatregelen, die eind vorige week in de plaatsen aan de Nederlandse en Belgische grens getroffen zijn tot het uitbreiden der verboden zóne, die langs de gehele grens loopt. Uiteraard worden deze maatregelen, die een registra tie van alle inwoners boven 14 jaar in- hoüden, van Duitse zijde algemeen opge vat als een voorbereiding van de overdracht, der gebieden aan Nederland en België. Volgens bij de regering van Noordrijn- Westfalen binnengekomen berichten bepa len deze maatregelen zich tot het gebied ten Westen van Monschau, enkele zeer kleine stroken ten Westen van Aken en de uitstulping der Duitse grens ten Oosten van Sittard. Zowel het betrokken gebied dat aan de Belgische grens ligt als de strook die over de Nederlandse grens loopt omvat ongeveer 600' mensen. Uit het feit, dat geen maatregelen ge meld zijn uit andere gebieden leidt men hier af dat de te verwachten correcties zich tot deze drie gebieden zullen beperken het hier een hoeveelheid wapens ter waarde van een half milliard gulden. Men ver wacht, dat de Amerikaanse bases op Groen land en de vraag of Amerika in staat is wapens aan Denemarken te leveren, voor name punten bij de besprekingen zullen vormen. Kort na de terugkeer van de minister zal in het Deense parlement een debat over de buitenlandse betrekkingen worden gehou den. Rasmussen zal dan verslag uitbrengen van zijn besprekingen te Washington. Evenals in de zes andere hoofdsteden van de landen, die tot de stichters van het At lantisch verdrag worden gerekend, is gis teren ook in 's-Gravenhage de tekst van het pact door het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. Het ontwerp zal onmiddellijk in studie worden genomen. Parlementaire actie tegen Bel gische communisten overwogen Met betrekking tot de door de secreta ris-generaal der Belgische communistische partij, Lalmand, afgelegde verklaring dat de communisten niet de wapens zullen opnemen tegen de Sovjet-Russische legers indien deze België mochten binnenrukken, heeft de Belgische minister van Binnen landse Zaken, Vermeylen, tijdens een interview medegedeeld, dat de regering weliswaar van deze verklaring heeft ken nis genomen, doch nog geen maatregelen heeft overwogen. Hij verwachtte, dat van parlementaire zijde stappen zullen worden gedaan om de communisten uit te sluiten van de parlementaire commissies voor Landsverdediging en Buitenlandse Zaken. „De verklaring van de communisten", zo zeide de minister, „is zeer ernstig en zal door de regering worden onderzocht". Vliegtuigramp in Australië Een Australisch Lockheed Lodestar toe stel met 21 inzittenden is kort nadat het van het vliegveld Coolangatta aan de grens van Nieuw-Zuidwales en Queensland (Australië) was opgestegen in een moeras neergestort en in brand gevlogen. Het vliegtuig was op weg naar Brisbane. De 18 passagiers, waaronder twee kinderen, en de bemanning van drie koppen verloren het leven. 4at de skelette „Ik wist niet welk lot de gedeporteerden wachtte" De procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag requireerde Woensdagmiddag vijftien jaar gevangenis straf tegen dr. W. Harster: gewezen bevel hebber van de S. D. en de Sipo en na Rau- ter de hoogste Duitse politie-autoriteit in Nederland, die verantwoordelijk is voor het deporteren van 140.000 Joodse landgenoten. De inzichten van de thans 44-jarige ver dachte bleken nog weinig veranderd te zijn toen hij ondervraagd werd over zijn deportatie-maatregelen. Uitvoerig ver klaarde hij, „dat „das Judentum" zich voortdurend in een latente staat van oorlog met Duitsland bev.ond en een gevaar be tekende voor het Duitse leger". Hij werd minder breedsprakig, toen de president hem voorhield, dat deze maat regelen in strijd waren met de Haagse Con ventie en het Landoorlogsreglement. „Interesseerde u zich als mens voor het lot der Joden?" vroeg de procureur-fiscaal. „Jawohl", zei dr. Harster, doch hij kon niets aanvoeren waaruit dit bleek. Verdachte betoogde, dat hij tijdens de be zetting nooit had geweten, wat er in Duitse concentratiekampen met de Joden gebeurde. De president herinnerde hem er aan, dat er zes millioen Joden door de Duitsers zijn vermoord. „Een man van uw positie", al dus de president, „moet iets van deze mas samoord gehoord hebben". Dr. Harster zei, niet beter geweten te hebben dan dat de Joden in Oost-Europa moesten werken. Daarna werd hij verhoord over het in „Schutzhaft" nemen van Nederlanders. Dr. Harster beweerde, dat een dergelijke maat regel in vele landen wordt toegepast. „Neen", zei de president, „alleen Duitsland kent detentie zonder gerechtelijke uit spraak". Verdachte verklaarde dat hij aan Berlijn voorstelde bepaalde personen te arresteren omdat hij hen beschouwde als een gevaar voor de staat. In Berlijn ging men meestal met zijn voorstellen accoord. Hij liet hen dan arresteren en naar Duitse concentratie kampen overbrengen. Dit gebeurde met ieder, in wie het Duitse rijk een tegenstan der vermoedde. Alleen de zeer ernstige gevallen werden voor een Duits Oberge- richt gebracht. Kamp Amersfoort. De toestanden in het „Polizeiliches Durchgangslager Amersfoort" werden ver. Mochten desondanks ook andere correcties l volgens besproken. Dr. Harster moest toe plaats hebben, dan zullen deze zo gering zijn dat zij geen speciale voorafgaande maatregelen vereisen. Ofschoon van Britse zijde een volstrekt stilzwijgen wordt bewaard neemt men aan, dat de door de plaatselijke commandanten bevolen maatregelen zijn ingegeven door de practijken van de Duitsers die speculeren op de mogelijkheid voordelige zaken te doen met naar het grensgebied getranspor teerde goederen. Zoals te verwachten was heeft de aan kondiging van een spoedige beslissing tot een opgewonden stemming geleid, voor namelijk onder de ambtelijke klasse in het betrokken gebied. geven, dat er geen Duitse arts en geen me dische dienst was. „Duitsland kon geen doktoren missen" zei hij. Voor het ontbre ken van een medische dienst was hij echter niet verantwoordelijk. „Zeker wel", zei de president. „Toen u het bevel voerde over dit kamp, was u voor alles verantwoordelijk". De president noemde namen van gevangen gehouden Nederlandse medici, die zich niet met zie kenverzorging mochten bemoeien. „U had ook moeten weten," aldus de president, „dat een N.S.B.-dokter gevangenen met een zak mes opereerde". Bij zijn inspectietochten had het dr. Har ster moeten opvallen, aldus de president, Zandscheppen in het groot, dat is wat de bulldozer die 'op het ogenblik in de Zand- voortse Kerkstraat een kubieke meter zand in een ommezien weggraajt en in een vrachtauto stort, doet. Er bestaat voor deze kolos, die vijftien arbeiders overbodig maaktt grote belangstelling. gevangenen van Amersfoort als :eletten rondliepen. Van mishandelingen in het kamp be weerde dr. Harster niets geweten te heb ben. „Vindt u nu nog, dat u uw plicht ge daan hebt, nu u weet wat er in Amersfoort gebeurd is?" vroeg de president. „Ik heb gedaan, wat ik kon doen," zei verdachte. „Ik heb toestemming gegeven aan het Rode Kruis, medicamenten in het kamp uit te reiken." „Het optreden van het Rode Kruis had niet nodig moeten zijn", zei de procureur fiscaal. „Het was uw plicht er voor te zor gen dat er voldoende geneesmiddelen aan wezig waren." Requisitoir. In zijn requisitoir noemde de procureur- fiscaal, mr. baron Van Voorst tot Voorst, de verdachte een trouw dienaar van een verderfelijk regime. Het apparaat, dat in ons land de terreur ontketende, heeft hij feilloos opgebouwd. Het optreden van de S. D. in be zet gebied was ongeoorloofd. Het volken recht staat alleen een militaire bezetting toe. Iedere daad van de S.D. was daarom ongeoorloofd. Vex-dachte behoorde dit als jurist te weten. Hij heeft nooit in een toe stand van overmacht verkeerd en kan daarop dus ook geen beroep doen. Door dienst te nemen bij de S.D. is hij mede schuldig aan de na-oorlogse chaotische toe standen. Spreker kon niet geloven dat dr. Harster onkundig was gebleven van het lot der gedeporteerde Jodem Het systeem der „Schutzhaft" is in strijd met het volkenrecht. Ook achtte de pro cureur-fiscaal Harster verantwoordelijk voor de toestanden in kamp Amersfoort. Van persoonlijke moreel-verwerpelijke handelingen is niets gebleken, maar ver dachte heeft echter zonder enige zedelijke maatstaf bevelen van de nazi's uitgevoerd. Zijn Duitser-zijn moet daarbij als verzach tende omstandigheid worden aangevoerd Hij deed uit eigen beweging nooit iéts goeds. Tenslotte requireerde de procureur- fiscaal 15 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. Barents, achtte het optreden van de S.D. in Nederland niet in strijd met het Landoorlogsreglement. Hij nam aan dat dr. Harster inderdaad niet bekend is geweest met het lot der gedepor teerden en met de toestanden in kamp Amersfoort. Hy trad altijd streng op tegen Duitse politieambtenaren, die gevangenen mishandelden. Een beroep op ambtelijk bevel ging in deze zaak wel op volgens mr. Barents, omdat dr. Harster de bevelen van Himmler niet kon negeren. Op juridische grondén achtte pleiter zijn cliënt niet straf baar. Daarna kwgm dr. Harster zelf nog aan het wóórd. Hij verklaarde, dat alle Duit sers dóór de publicatie van het Duitse wit boek over gebeurtenissen van vóór Mei 1940 tot de overtuiging gekomen waren, dat Duitsland geen ongeoorloofde aanvals oorlog tegen Nederland had gevoerd. De Sipo en S.D. waren naar Nederland ge komen om orde en rust te bewaren. De totale oorlog versterkte het verzet tegen Duitsland en ook de Duitse reactie op dit verzet. Dat daarbij slachtoffers vielen was niet te vermijden. Hij verklaarde dit te betreuren, doch voelde geen berouw omdat hij als Duitser juist gehandeld meende te hebben. Vertrouwen in zijn superieuren en gehoorzaamheid aan hun bevelen was zijn stelregel. Daarom, zo besloot dr. Harster, ben ook ik verantwoordelijk voor alles wat mijn ondergeschikten gedaan hebben bij het uitvoeren van mijn bevelen. - De uitspraak werd hierna bepaald op 23 Maart. Frits Schuurman aanvaardt benoeming in Johannesburg De heer Frits Schuurman, oud-dirigent van de H.O.V., die thans in het buitenland vertoeft, heeft aan het bestuur van het Residentie-orkest medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot dirigent van het Stedelijk Orkest van Johannesburg heeft aanvaard en derhalve ontslag zal nemen als dirigent directeur van het Residentie-Orkest. Het bestuur heeft reeds een commissie benoemd, welke advies zal uitbrengen over de voorziening in de vacature. Overstromingen in Australië Als gevolg van zware regenval worden de Oostelijke staten van Australië door overstromingen geteisterd. Meer dan dui zend personen zijn dakloos en het. verkeer is ontwricht. Vele geïsoleerde steden zijn uit de lucht bevoorraad. Militaire plannen in Amerika Het Amerikaanse Huis van Argevaardig- den heeft Woensdag met algemene stemmen twee projecten voor de landsverdediging goedgekeurd. Het ene machtigt de lucht macht de Verenigde Staten met een radar waarschuwingssysteem te omringen, dat 161 millioen dollar zal kosten. Het andere voor ziet in de bouw van een geheime startplaats voor bestuurbare projectielen. De geschatte kosten hiervan bedragen 200 millioen dollar. De beide projecten gaan thans naar de Senaat ter goedkeuring. Het woord is aan Montaigne: Ik spreek de waarheid niet zoveel als ik zou willen, maar zoveel als ik durf en ik durf meer naarmate ik ouder word. Koning Frederïk van Denemarken wordt morgen, 11 Maart, vijftig jaar. Een recente foto van de vorst Transjordanië meldt Israëlische aanval Volgens een bericht van het nieuws bureau „Transradio" uit Amman, de Transjordaanse hoofdstad, zij" gevechten uitgebroken tussen Israëlische en Trans jordaanse troepen. Israëlische strijdkrach ten zouden aanvallen in de richting van Akaba, een Transjordaanse havenplaats nabij de grens van Zuid-Palestina, dat een Brits garnizoen heeft. Op verzoek van Transjordanië zijn waar nemers van de UNO uitgezonden om rap port uit te brengen over een Israëlische troepenmacht, die snel optrekt naar de Palestijnse Rode-Zee-kust. Een Israëlische woordvoerder te Lake Success heeft ontkend, dat Israëlische strijdkrachten zouden opereren op Trans- jordaans gebied. Intussen gaan de Israelisch-Transjor- daanse besprekingen op Rhodos voort. De Israëlische en Transjordaanse delegaties zijn Woendag voor het eerst sedert de opening van de onderhandelingen in de vorige week bijeengekomen voor bespre king van de Dinsdag ingediende voorstel len omtrent de wapenstilstandslinies. Dr. Ralph Bunche, de fungerend bemiddelaar van de UNO, was er bij aanwezig. Nederlandse militaire chauffeurs oefenen in België en Luxemburg Een afdeling van het Nederlandse leger heeft samen met een afdeling marechaus- sée oefeningen gehouden in het Groot- Hertogdom Lüxemburg, onder leiding van luitenant Corpel. De détachementen wer den Woensdagmiddag ontvangen in de Caserne du Saint Esprit te Lüxemburg. Na de ontvangst hebben de Nederlandse militairen een krans neergelegd aan het monument van de gesneuvelden van het Lüxemburgse leger. Zij zullen Donderdag het Groot-Hertogdom verlaten en zich naar Bastogne begeven. Nader verneemt het ANP, dat het hier vierdaagse oefeningen betreft van de chauffeursopleiding van een Nederlands bataillon in de Ardennen en een deel van Lüxemburg. Dinsdag is men uit Nederland vertrokken. Het doel van deze oefeningen is het verkrijgen van routine in het rijden door geaccidenteerd terrein. Verliezen van Griekse guerilla's Volgens een Grieks legercomuniqué zijn sinds 9 Februari 476 guerilla's gesneuveld, 526 gevangen genomen en 512 gewond. Volgens andere berichten is in de gevech ten van de laatste dagen in het gebied van Noord-Kerdilla (Macedonië) 85 percent van de sterkte der zesde gueriila-divisie vernietigd. Dr. Van Royen zal de Veiligheidsraad mededelen dat geen verdere concessies kunnen worden gedaan NEW YORK, 10 Maart (A.N.P.-Aneta) dr. J. H. van Royen heeft' heden tegen over de diplomatieke correspondent van Aneta verklaard, dat het bericht van Woensdag in een Nederlands dagblad als zou de Nederlandse delegatie in de aan staande zitting van de Veiligheidsraad mededelen, dat de regering bereid is de republikeinse leiders naar Djokja te laten terugkeren, geheel in tegenspraak is met het besluit van de Nederlandse regering. De Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad verzekerde Aneta's cor respondent, dat hij in de verklaring, welke hij Donderdag (heden) in de zitting van de Veiligheidsraad hoopt af te leggen, in tegendeel zal doen uitkomen dat Neder land reeds vergaande concessies heeft ge daan door de republikeinse leiders vrij heid van beweging door geheel Indonesië met uitzondering van Djokjakarta te geven en door hen uit te nodigen in-hun kwaliteit van republikeinse functionaris sen aan de Ronde-tafel-conferentie in Den Haag deel te nemen en dat geen verdere concessies van Nederland kunnen worden verlangd. In andere kringen van de Vei ligheidsraad vernam Aneta's correspondent nog, dat verschillende delegaties natuurlijk vooral van de Westerse landen hopen, dat de republikeinse leiders alsnog kunnen worden bewogen de Nederlandse uitnodi ging aan te nemen. Zolang het begin van de Ronde-tafel-conferentie op aanstaande Zaterdag was bepaald, werd in die kringen zelfs overwogen de raadszitting opnieuw te doen uitstellen om niet door een voor tijdig openbaar debat de eventuele kansen van een republikeinse aanvaarding te be derven. Zelfs Woensdagochtend was er te Lake Success nog sprake van een nieuw Hedenmorgen van half tien af arrriveer- den de deelnemers aan de Benelux-confe rentie in Den Haag voor het gebouw der Eerste Kamer. President Kranenburg als heer des huizes vergewiste zich nog eens of alles in orde was, terwijl de secretaris generaal der Benelux, de heer Jaspar, de deelnemers verwelkomde. De prachtige zaal was met veelkleurige hortensia's en veel soorten groen opge fleurd. Felle lichtbronnen brandden voor camera en film. In het midden was een grote hoefijzervormige tafel gezet, waar aan de ronding aan de Hofvijverkant de acht Nederlandse ministers met premier Drees aan het hoofd hun plaatsen hadden. Om tien uur traden hun Belgische en Luxemburgse confraters binnen, die plaats namen aan de lange zijden van het hoef ijzer met .Spaak en Dupong in het midden. De heer Jaspar zat aan de opening van het hoefijzer en tussen de delegaties de tolken. Na enige tijd van hartelijke begroetingen en jachtige filmarbeid nam premier Drees het woord tot het uitspreken van zijn be groetingsrede. Minister-president Spaak sprak daarop een vriendelijk antwoord, waarin hij de overtuiging ten beste gaf, dat de moeilijk heden zouden worden overwonnen, daar men immers met de vaste wil daartoe te zamen was. Hiermede was de openbare plechtigheid afgelopen en ging men aan de besprekingen in besloten vergadering beginnen. Vereniging van Newfoundland met Canada Het Britse Lagerhuis heeft een wetsont werp goedgekeurd, volgens hetwelk de vereniging van Canada en Newfoundland van kracht wordt. Volgens de overeenkomst zal Newfound land de tiende provincie van Canada wor den. Het wetsontwerp zal thans aan het Hogerhuis worden voorgelegd. uitstel, doch het bericht van de verdaging van de Ron de-taf el-conferentie voor enige weken heeft daaraan voorlopig een einde gemaakt. Uit republikeinse bron vernam Aneta's corx-espondent dat Palar voor nemens is in de eerste zitting een uitvoe rige verklaring of te leggen en dat men zich aan die kant op een „felle strijd" in de raad voorbereidt. Naa!- het A.N.P. uit betrouwbare bron verneemt, is het thans zeker dat de Ronde- tafel-conferenite, welke op 12 Maart te 's-Gravenhage zou aanvangen, ten minste enkele weken zal worden uitgesteld. Treinbotsing bij Sittard veroorzaakt grote schade Woensdagavond is bij het station Sittard een goederentrein tegen een aan een ran geerlocomotief gekoppelde bagagewagen gebotst. De wagen schoof over de locomo tief van de goederentrein en werd geheel vernield. Ook de locomotief liep ernstige schade op. Daar zij bovendien ontspoor de en enkele goederenwagens meetrok, werden de rails vernield. Het x-eizigersverkeer is verder met auto bussen onderhouden. Hedenmorgen kon het treinverkeer worden hervat. Ook de Zwitserse communisten solidair met Moskou De centralè commissie van de Zwitserse communistische partij heeft vei-klaard de redevoering te onderschxdjven van de Franse communistische leider, Maurice Thorez, waarin deze heeft gezegd dat, in dien het Sovjet-Russische leger Frankrijk zou binnenkomen, de communisten zou den handelen „zoals de volken van Polen, Roemenië en Joegoslavië hebben gedaan". Tenslotte deed de centrale commissie van de Zwitserse communistische partij een beroep op de Zwitserse burgers, om „zich te voegen bij die krachten in de wereld, die werkzaam zijn in het belang van de vrede". WEINIG VERANDERING- Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Voor het Noorden van het land: over drijvende wolkenvelden, droog weer, meest matige Oostelijke wind. Van nacht lichte vorst. Morgenmiddag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het Zuiden van het land: Vee! bewolking maai; overwegend droog weer en op enkele plaatsen ochtend nevel of mist- Meest zwakke wind. Weinig verandering van temperatuur. Zon Maan 11 Maart: op 7-05 uur. onder 18,36 uur op 13,42 uur, onder 6-08 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1