Tante Els In Wijk aan Zee is hef leven nog zo slechf nief voordeoude evacué D.C.IJ. heeft grootse plannen voor haar zilveren feest Drie levens DONDERDAG 10 MAART 1949 IJMUIDER COURANT OUDE MENSEN IN HET HOTEL... Het dovend leven van honderd tachtig oude mensjes glijdt voorzichtig van de ene dag in de volgende op de plaats waar jaren geleden een martiale portier de gasten van Het Grote Badhotel in Wijk aan Zee ver welkomde. Nu zit er ook een portier achter de matglezen deur maar hij is vriendelijk tegen de mannetjes, die met een stok hun weg tasten door de gepleisterde gangen, vriendelijker wel licht dan de gegalonneerde van vroe ger tegen zulk soort luidjes vermoede lijk is geweest. De glorie van het „betere" hotel is weg uit de kamers, de gangen en de eetzaal, maar er is iets ondefinieerbaars voor in de plaats gekomen, dat alleen in een ge meenschap van hfeel-ouden gedijen kan. Het is bijvoorbeeld de sfeer van een oud- Velsenaar, die aan de vroegere stamtafel van een welgestelde Wassenaarse bankier zijn kaartje legt met „Witte broodje" en met twee andere baasjes van het huis en onderwijl voorzichtig gluurt, of er mis schien een zuster in dc naaste omgeving zwerft, want liefhebber van grote tabaks pruimen zijndeen de zuster wil beslist geen viezigheid over de vloer. Het is ook de sfeer van een krom vrouwtje voor een raam, in de zon met de poes en een haakwerkje dat bijna op de grond valt als de deur open gaat. „Nee, 't is de dokter niet, 't is maar een meneer van de krant". Het Provinciaal Bureau voor Verzorging van Oorlogsslachtoffers (PBVO) heeft zich dus met 180 oudjes in het badhotel ge nesteld. Waar zij heen moeten is niet zo eenvoudig te zeggen, want verscheidenen hebben kind noch kraai en het arbeids proces kan ze niet meer gebruiken. Ze zijn blijven hangen in de zeef, waardoor de evacuatiestroom na de oorlog terugvloeide in zijn bron en ze bevinden er zich over het algemeen wel bij. Wat rondscharrelen, een zonnetje op zoeken in de veranda met het vooruitzicht van een gedekte tafel, geneeskundige ver zorging als er wat gebeurt en op tijd je bed.zelfs een kans op een eigen kamer tje als de directrice het wat voor je plooien kan: dat zijn zo de bases, waarop deze levens sinds hun overplanting naar Wijk aan Zee rusten en als er wat al te veel aardappelen geschild moeten worden, dan brom je maar eens voor je heen ook nog. Met de directrice, zuster v. d. Jacht, zijn we het grote gebouw rond gewekt. Zij heeft ons het een en ander verteld over de probleemloosheid, waarin het overgrote deel dezer mensen voortleeft: de noodwet Drees keert voor hen allemaal een stukje geld per week uit en dat het grote appa raat van het „huis" daar niet van draaien kan, is hun zaak niet. Daar draait de re gering, in casu de Dienst voor Maatschap pelijke Zorg, wel voor op. Onder de 180 gasten van dit Noodver- zorgingshuis» aan de Gasthuisstraat zijn minstens 80 Velsenaren, die voor een deel nog niet naar hun oude gemeente terug kunnen, maar er ook wel eens.niet meer naar terug willen. De verzorging en de rust is hen liever geworden dan de ongewisheid van een mogelijke inwoning of een huisje-alleen. Het tehuis in Wijk aan Zee is voorna melijk voortgekomen uit de behoefte om de toeloop van evacués uit het Oosten des lands op te vangen, liefst zo dicht mogelijk bij de vroegere woonplaats reden waarom er dus zoveel Velsenaren aan de Gasthuisstraat te vinden zijn. Het lot van de evacué is in doorsnee hard en bitter geweest, maar de oudjes, die in Wijk aan Zee en de andere verzor gingshuizen (Barneveld, Den Haag) te recht zijn gekomen, hebben het zo slecht nog niet getroffen. De Wijk aan Zeeër schooljeugd zorgt meermalen voor een ge zellige avond, soms met film, waardoor zelfs twee belangen gediend worden, want Van mailschip naar zeilboot Kapitein Rappange van de Johan met pensioen De gezagvoerder van de „Johan van Oldenbarnevelt", welk schip dezer dagen 564 militairen en 283 burgers uit Indone sië naar het vaderland terugbracht, heeft zijn laatste reis als zodanig gemaakt. Na een diensttijd van 37 jaar gaat kapitein W. F. Rappange met pensioen. Op 2 September 1912 trad hij bij de maatschappij Nederland in dienst als vier de stuurman. Hij maakte regelmatige pro motie tot hij in 1940 tot kapitein werd bevorderd op de „Wangi Wangi", een schip dat in de Oost op Duitsland buit was gemaakt. De gehele oorlog door voer ka pitein Rappange in konvooien op de Atlan tische- en de Stille Oceaan. Hij maakte de landingen mee op Saipang en Okinawa. Als hij daarover vertelt zegt kapitein Rappange: „Wij waren de kruideniers van de zevende en de derde vloot". Hij vervoerde namelijk troepen en am munitie waarbij hij in de Stille Zuidzee aanvallen van de Japanse „zelfmoordvlieg tuigen", de „Kamikaze's", had te doorstaan. Ook maakte hij de tocht mee met de Sing- kep in Februari 1942, toen de Japanners in Indonesië geland waren. Zijn schip koerste met vluchtelingen naar Australië, Aan de Noordkust van Nieuw Zeeland weigerden de motoren. Kapitein Rappange liet zeilen opzetten en de steven richten naar een Australische haven. Bij de invasie op Sai pang haalde de kapitein persoonlijk een „Kamikaze" neer. Na de oorlog kreeg deze „kruidenier" het Kruis van Verdienste. Kapitein Rappange had in 1942 zijn vrouw in de Oost moeten achterlaten. Zij werd door de Japanners in een kamp gezet. Tot 23 December 1945 vernamen de echte lieden niets meer van elkaar. Toen echter kwam kapitein Rappange met de „Nassau" naar Batavia. De eerste die voet aan boord zette, was zijn vrouw. Zij was een dag te voren uit het hospitaal ontslagen en naar het kantoor van de maatschappij ge gaan om te vragen of haar man nog leefde. Daar vertelde men haar dat de kapitein de volgende dag in Batavia zou aankomen. De kapitein is voornemens een huis te laten bouwen in Sassenheim, dicht bij de Kaag om zich daar aan de zeilsport te wijden. D° ^mannin? van de „Johan van Olden barnevelt" heeft bij het afscheid aan ka pitein Rappange een huisje van suiker overhandigd met het opschrift: „Ons huisje bij de Kaag". ruimten zoals de eetzaal van het Badhotel zijn er niet veel in het dorpje en nu kan er nog eens een filmavond gegeven wor den. Welke oplosssing er op den duur voor deze instelling met zijn 30 man personal gevonden moet worden? Men gaf ons in Den Haag twee suggesties overneming door de gemeente of door het over-compleet worden een pijnloze liquidatie. Maar tot die tijd hebben de oudjes van het Bad hotel het over het algemeen best naar de zin. MARKTBERICHTEN Trawlers: IJM 6 Norma 43320; GDY 102 Neptun 4920. Motorloggers: IJM 75 7660: KW 227 2430: KW 59 2100: KW 86 3120; KW 125 3240; KW 162 2640: KW 151 1540: KW 163 1935. Kotters: IJM 249 570; IJM 228 1400; IJM 226 540: IJM 230 113. Een VEM-trawler besomde f 14.700. Aanvoer. 50 kisten tarbot en tong, 10 kisten makreel, 100 kisten wijting, 200 kisten schelvis, 800 kisten kabeljauw, 260 kisten koolvis, 20 kisten leng, 100 kisten poon, 450 kisten schol, 325 kisten schar. 70 kisten bot, 10 kisten haring, 30 kisten diversen. Totaal 2425 kisten. Prijzen. Heilbot 2,70; gr. tong 21,85; gr.m. tong 2,40—2,20; kl.m. tong 2,85—2,60; kl. tong I 2.60—2,35; kl. tong II 2,15—1,80; tarbot I 2,402,05, per kg. Tarbot II 90; tarbot III 94: tongschar 74—57; schartong 4847: gr. schol 5345: midd. schol 5740; kl. schol 3312; schar 3713: bot 3520; poon 2010,50; ham 57: gr. schelvis 74; midd. schelvis 71: wijting 4613; gr. gul 47—43; kl. gul 49—44; kl. koolvis 38—37; kl. wolf 50. per 50 kg. Kabeljauw 148—100; gr. wolf 104100; gr. leng 100, per 125 kg. Velsen-Noord Mutaties in het bestuur van „Velsen's Ziekenfonds" Aan de leden van het Algemeen Zieken fonds „Velsen en Omstreken" wordt mede gedeeld, dat het bestuur dezer organisatie in zijn geheel per 1 Mei zal aftreden, wat tot gevolg heeft, dat de leden voor 1 April candidaten dienen op te geven. Het bestuur bestaat thans uit de heren W. F. Visser, voorzitter; P. D. Klut, secre taris; N. C. Rozemeyer. penningmeester; P. Kee, J. van Kempen, H. Leering, E. Luik- man, H. Mol en G. van Rensen. Respectievelijk door vertrek naar Utrecht, gezondheidsredenen en hoge leeftijd stellen de heren P, Kee, J. van Kempen en H. Leering zich niet meer herkiesbaar. Bovendien treedt ook de gehele financiële commissie af. Deze bestaat uit de heren O. Bakkelo, N. A. Rozemeyer en G. T. van Wijngaarden. De aftredenden stellen zich allen herkiesbaar. Contact-avond van „Da Costa" Om het contact onder de leden van de Buurtvereniging „Da Costa" te bevorderen organiseert de vereniging op Zaterdag 12 Maart in het Sportpaviljoen „Watervliet" een gezellige avond. In deze bijeenkomst zullen de leden zich kunnen bezighouden met kienspel, tafel tennis, sjoelen, biljarten en andere spelen. Bij het verscheiden van ir. André de la Porte Bij het verscheiden van de heer ir. C. W. André de la Porte, directeur der N.V. De Plaatwellerij. dat onder het gehele perso neel van dit bedrijf grote verslagenheid teweeg bracht, zijn, zo werd ons medege deeld, zowel beambten als arbeiders zich bewust een directeur te hebben verloren met een zeer sterk ontwikkeld sociaal ge voel. Dit gepaard aan een grote mate van be minnelijkheid, schiep in de drie jaren dat de overledene de leiding in het bedrijf had, een uitstekende verhouding. Deze verhou ding kenmerkte zich het beste in een af- scheidsboodschao, welke Maandag, een dag voor het overlijden, via de secretaris der directie het personeel gewerd. Deze bood schap luidde: „Nu ik weet, dat ik niet meer op het bedrijf zal terugkeren, wil ik op deze wijze uiting geven aan mijn gevoelens van dank baarheid voor de prettige samenwerking, die ik van alle zijden in de drie jaren, dat ik het bedrijf mede heb mogen leiden, heb ondervonden. Mijn gedachten gaan uit naar alle medewerkers, beambten en fabrieksarbei ders, speciaal ook naar de Kern, als ver tegenwoordigster van beide groepen, zowel te Velsen als te Hoensbroek. Moge deze sfeer van goede samenwerking ook in de toekomst behouden blijven tot heil en bloei van de N.V. De Plaatwellerij. André de la Porte." De verscheidene was naast directeur, ook voorzitter van het „Van Biezenfonds", een sociale bedrijfsinstelling voor bijzondere noden Onder het personeel. LEZING VOOR PL A AT WELLERIJ - PERSONEEL. Het bestuur van de Personeelsvereniging „De Plaatwellerij" organiseert Vrijdag !8 Maart in het grote schaftlokaal van het bedrijf een lezingavond. In deze bijeenkomst zal de heer W. A. J. Nolen van Smit's Transformatorenfabriek te Nijmegen spreken over „Vervaardiging, samenstelling en verwerking van roestvrij staal". BIDSTOND VOOR HET GEWAS Donderdagavond zal in de Chr. Geref. Kerk te IJmuiden een bidstond voor het gewas worden gehouden. Voorganger is ds. J. C. Maris van Haarlem. Finse kapitein betuigt zijn dank Voor moeilijke redding door de „Insulinde" Op 30 Januari 1949 strandde het Finse s.s. „Satakunta" op de Lauwersgronden be oosten Schiermonnikoog. Hoe dankbaar de kapitein E. Söderblom was voor de goede diensten van de motorboot „Insulinde" van de Noord- en Zuidhollandse Redding Mij, station Oostmahorn, blijkt uit het rapport dat hij indiende bij de haven-autoriteiten te Emden en waarvan wij een gedeelte laten volgen. „Op 30 Januari jongstleden, 20 uur 35 strandde de „Satakunta" aan de Zuidkant van het Huibertgat op een bank. Er stond een hoge zee en gevaar van breken was niet denkbeeldig. Te 21 uur zonden wij S.O.S. uit. Op 31 Januari om 1 uur v.m. ontvingen wij een telefonische boodschap van de Duitse reddingboot „Borkum", dat zij1 er niet in was geslaagd ons te naderen en dat zij eerst met dagworden een nieuwe poging zou wagen. Tezelfdertijd vingen wij een bericht op van de „Insulinde", dat zij ons naderde. Te 2 uur 's nachts kwam zij, ondanks hoge zee en moeilijke omstandigheden langszij, nam 10 opvarenden aan boord onder wie de vier vrouwelijke leden onzer bemanning en bracht deze aan wal. Zij ondervonden grote vriendelijkheid en zorg. Vóór dagworden was de „Insulinde" te rug. Toen wij vlot waren gekomen loodste zii ons uit de zandbanken. Zonder deze hulp zou het onmogelijk voor ons zijn geweest er uit te komen eo vermoedelijk waren we weer gestrand. De bemanning van de „Insulinde" heeft een prachtig stuk reddingwerk verricht, dat moed en be kwaamheid vereiste. Wij waren allen zeer dankbaar dat zulk een boot in onze nabij heid was en bereid bleek ons te helpen." SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 9 Maart: Delft v. Rotterdam. Rataj van Gdynia. Grantian Coast van Goole. Surte van Londen. Leutenant Lancheldt van Caen. Jola van Goole. Shelbi van Goole. Mariene van Bordeaux. Echo van Rotterdam. Wikla van Monteluoto. Zwijn- drecht van Narvik. Vertrokke*n 9 Maart: Majorca naar Gar- ston. Encis naar Curagao. Stad Maassluis n. Narvik: Tilly naar Antwerpen. Spica naar Rotterdam. Winsum naar West-Indië. Euterpe naar Hamburg. Grantian Coast naar R'dam. Het hoekje van Internationaal damtournooi in het verschiet In Februari 1950 hoopt de IJmui- dense damclub D.C.IJ. het feit te her denken, dat zü 25 jaar geleden de eerste wankele schreden op de geblokte velden zette. In een buitengewone ledenvergadering, die dezer dagen is gehouden, werd besloten dit jubileum op luisterrijke wijze te vieren. Besloten werd om in het najaar een groot internationaal damtournooi te organiseren waaraan, behalve de IJmuidense meesters Laros, Ligthart, Suyk en Dukel, ook Cana dese en Franse matadoren zullen deel nemen. De wereldkampioen P. Roozenburg en de heer R. C. Keiler zullen eveneens van de partij zijn. Voorts staat voor de leden die reeds 25 jaar in DCIJ-verband de damsport be oefenen een serie internationale wedstrij den op het programma en zal er op 26 Mei in het raam van massakampen te IJmuiden een ontmoeting -plaats vinden tussen DCIJ en de damclub Leeuwarden. Na een afwezigheid van 7 jaar heeft de ere-voörzitter van DCIJ de-heer K. de Jong zich bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden.. De terugkomst van de heer De Jong, die vele jaren zijn beste krachten aan DCIJ gewijd heeft, zal er zeker toe bij dragen om DCIJ nog sterker en actiever te maken. Thalia-avond. Op 28 April organiseert DCIJ een ge zellige avond in Thalia, waaraan onder meer de accordéonvereniging IJmuiden haar medewerking zal verlenen. De baten van deze avond zullen ten goede komen aan de Internationale tournooikas. Verder zullen tal van bekende Velse naren in dit specifiek IJmuidens program ma optreden. De avond zal besloten wor den met een groot bal. De heer De Jong zei er op te rekenen dat de gehele gemeente Velsen achter de grootse plannen van DCIJ zou staan. Santpoort-dorp In de Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam reikte Minister prof. dr. F. J. Th. Rutten de gouden en zilveren medailles van de Prix de Romedie in de oorlogs jaren niet aan de winnaars overhandigd konden worden, uit. De echtgenote van de in de oorlog door de Duitsers gefusilleerde Haarlemse beeldhouwer Johan Limfers nam de gouden medaille voor de beeldende kunsten in ontvangst. Op de foto ziet men minister Rutten in gesprek met de weduwe en de moeder van de kunstenaar. GEPENSIONNEERDEN BIJEEN. Woensdagmiddag werd in het Jeugdhuis te Santpoort-dorp voor leden en niet- leden gepensionneerden door de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden (afdeling Velsen) een vergadering belegd, waar onder meer bekend werd gemaakt dat de heer P. C. de Geus, Brederoodseweg no. 55 te Santpoort, zich beschikbaar heeft gesteld om aan de leden kosteloos advies te geven in belastingzaken. Omdat is gebleken dat in Velsen vele gepensionneerden nog geen lid zijn, werd een propaganda-commissie gevormd, belast met de ledenwerving. Nadat het hoofdbestuurslid de heer G. Eekhof een uiteenzetting had gegeven over de arbeid en de snelle groei van de bond, spoorden hij en de afdelingsvoorzitter aan de niet-leden voor lidmaatschap te be werken. Donderdag, 10 Maart 1949 Beste kinderen! De nieuwe maandwedstrijd is voor velen een aangename verrassing ge worden, dat kan ik wel merken aan de inzendingen die deze week al bin nenkwamen. Sommige kinderen schre ven, dat ze het zo leuk hadden gevon den om een kaartje te tekenen, dat ze meteen aan het werk zijn getogen met teken- en kleurpotlood. Nu, het is dan ook een echt werkje voor deze koude dagen. Ik ben nieuwsgierig wie er met het mooiste kaartje tevoorschijn komt! En nu onze post. Als eerste is hier een nieuweling, die zijn brief de vorige week wat laat instuurde, zo dat hij niet meer beantwoord kon worden. Voortaan zorgen dat je brief vóór Dinsdag bij mij is, PROFESSOR TWEEBEEN! Je schuilnaam is goed, hoor. Een professor hadden we nog niet in ons midden. Nu, als je maar één minuut naar school hoeft te lopen, zul je ook wel gauw erg geleerd worden, denk ik. Als je een lange afstand van school naar huis gaan moet, waait alle geleerdheid er onderweg weer uit, zie je. Maar, alle gekheid op een stokje, vertel je me eens hoe je aan de schuilnaam komt? Ja, JOPIE v. K., je was vorige week te laat, deze week ben je goed op tijd, maar je zult een andere schuilnaam moeten zoeken, want we hebben de gele Mimosa al lang bij onze verzameling. Jij dacht zeker: „wie zwijgt, stemt toe", maar ik kon je niet eerder antwoorden dan van daag. Vertel je me gauw; welke nieuwe schuilnaam je uitgekozen hebt, dan kan ik je ninschrijven. Een oude vriendin is KUUK, die mij met een keurige inzending verraste. Kon er niet een wat langere brief af, Kuukje? Enfin, volgende keer beter, zullen we maar denken. Zit je voor één of ander examen, dat je het zo geweldig druk hebt? WIM v. d. W. wil ook graag de oplossing inzenden van het nieuwe maandraadsel. Natuurlijk is dat uitstekend, jongen. Maar je moet even een briefje insluiten, waarop je je aanmeldt als nieuw lid van ons hoekje. Eerder is je oplossing'niet geldig en dingt ook niet mee naar de prijs. Hoor ik eens gauw of je een nieuwe neef van me wordt? Alweer een laatkomster: SNEEUWWITJE. Ja meisje, ik kan er heus niets aan doen, dat je verleden week niet in de krant-stond. Als ik je brief te laat ontvang, dan is er niets aan te doen. Kun je hem zelf niet in de bus stoppen aan de Kennemerlaan? Dan weet je tenminste zeker, dat hij op zijn plaats is. Maar vóór Dinsdag dan. Hebben jullie een leuke dag gehad op de meester zijn verjaardag? Ik ben 7 Juni jarig, Sneeuwwitje. WILDEBRAS heeft in angst gezeten voor de boten op zee, met die erge storm ver leden week. Nu ik denk, dat er velen met jou bang geweest zijn, jongen. Jammer, dat jullie niet naar het gestrande schip zijn gaan kijken, want het was een heel bijzonder gezicht. Misschien kom je er nog voor in de gelegenheid. Hoe is het met je grootmoeder, is ze alweer beter? SHIRLEY TEMPLE is ook een nieuw klantje. Je schuilnaam is in orde, hoor meisje en je bent natuurlijk vah harte welkom in ons hoekje. We hebben pas een rebus als weekraadsel gehad, dus het zal nog wel even duren, voordat er weer zo iets komt. Maar probeer het raadsel van deze week eens. Dat zal je ook vast wel be vallen. Dan is hier nog ALPENKLOKJE, die op sehool aan mij heeft zitten schrijven. Het is maar goed, dat je het niet onder de les gedaan hebt, anders had ik op je gebromd, hoor! Fijn, dat je het zo goed redden kunt op school. Een tien voor Frans is geen kleinigheid, meisje. Ik ben nieuwsgierig wat er op je Paas-rapport prijkt! En dit was weer de laatste brief voor deze keer. Tot volgende week! VLIJTIG LIESJE is nog onder de indruk van de hevige storm die verleden week over ons land woedde. Ja meisje, dat was niet mis! Maar nog erger was het voor de zeelui dan voor ons, want een paar pannen van het dak is niet zo erg als een schip op het strand zoals bij Bloemendaal. Leuk, dat jullie zelf op school iets mogen naaien. Ben je al begonnen? Natuurlijk mag je het kaartje van Nederland over trekken. Het gaat er alleen maar om of het geheel zó mooi is, dat je een prijs kan winnen. ASSEPOESTER vindt het jammer dat ze niet tot de prijswinnaars van het vorige maandraadsel behoort. Maar misschien ben je deze maand één van de gelukki gen. Laat maar eens zien wat je kunt! VIOOLSPEELSTER was erg blij met haar mooie boek, schrijft ze. Fijn, dat je het zo leuk vond. Veel plezier hoor, de dertiende Maart. Feliciteer je broei-tje maar van mij. FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 22) „All right", zei hij tenslotte. „Ik wenste alleen de nagedachtenis van uw grootva der te verdedigen. En ik ben blij, dat ik het deed". Zij lachte. „Het lijkt er wel op, of u mijn grootvader geadopteerd hebt. Meiitwaardig hoe goedkoop hij zich een kleinzoon wist te verschaffen.- Vijfduizend, geloof ik hè?" „Mijn waarde ~ÏVIiss Carsden", zei Jock woedend, „om in de tenninologie van Connie Dawson te spreken, u bent getikt". En over het geheel was het dan ook maar goed, dat zij juist bij het Grand Cen tral Terminal station voorreden, daar er anders wel e^ns een werkelijke uitbarsting zou kunnen hebben plaats gehad. Zij bracht haar wagen tot staan en bleef hem aan zitten kijken met ogen, die van woede flikkerden. Jock stan+p uit. Hij stond naast de wa gen lang en slank en stevig en beant woordde haar woedende blikken met een rustige uitdrukking in zijn grijze ogen. „Een laatste woord", zei hij. „Men moet de tering naar de nering zetten. U zult moeten starten van het punt, waar u nu staat". Hij glimlachte even. „Bedankt voor de lift, Miss Carsden". „Oh. neen", zei het meisje. „Dank u, orofessor". HOOFDSTUK IX. Fontaine probeerde de remmen aan te zetten. De kwestie van de bedienden werd het eerst ter hand genomen. Jerrold en Belle, de butler en de keukenmeid werden uit de nalatenschap betaald. Alle andere bedienden werden door haar met een be tuiging van spijt ontslagen, behalve Ja nice, haar persoonlijke kamenier. Janice was onontbeerlijk en het kwam nooit bij Fontaine op, om het zonder een persoon lijke kamenier te doen. Daarna werd het opstandige remmen tot een soort voortgezet slippen. Zij bepex-kte haar garderobe en voelde zich zeer deugd zaam, als zij twee jurken kocht inplaats van vijf en achteloos naar de prijs infor meerde voor zij zei: „Schrijft u het op, alsjeblieft". Dat ook dit eens zou moeten worden afgerekend, begreep zij zeer goed, maar dat was van later zorg. En tweehon derd dollar was zo'n belachelijk bedrag, dat zij haar maandelijkse chèque ineas- seex-de en het bedrag als klein geld bij zich droeg. Het sociale zomerseizoen was begonnen en dat betekende bezoeken aan Bar Har bor, Newport en Southampton, hier en daar ondex'broken door een tocht met een jacht, een concours hippique of een roei- wedstx*ijd. Haar lijst van invitaties, was nog even uitgebreid als altijd. Gewoonlijk accepteerde zij slechts enkele uitnodigin gen. Deze zomer waren haar acceptaties echter veelvuldiger en zij voerde een soort van geheim duel met de oude Nathaniel door haar gewone onbezorgde gezicht te laten zien ofschoon er tijden waren, dat b.v. Janice haar aan het einde van een vrolijke avond uit haar glinsterende avond- jux-k hielp en zij beslist angstige voorge voelens had voor de dag van mox-gen. De eerste benauwdheid kwam aan het einde van de zomer toen zij zich realiseer de, dat Janice niet betaald was. Tomlinson, de secretaris van haar grootvader had vroeger Janice altijd betaald. Nu was er geen Tomlinson meer en er was ook geen geld. Fontaine belde Curtis Maitland op en vroeg aan de executeurs, om haar het geld van de volgende maand voor te schieten. „Feitelijk zou je beter doen, Curtis", voegde zij er aan toe, „om mij de volgende zes maanden ineens voor te schieten. Of zou Blackstone zich dan in zijn graf om keren?" Curtis liet een kans om de Indian Point Regatta te winnen, lopen en kwam in volle ren naar Meg TindalPs buiten in de Bei'kshires, om haar op te zoeken. Hij kwam op zekere morgen in de vroegte aan en voegde zich bij Fontaine aan het ont bijt op het terx-as. „Kijk eens hier, Fonnie", zei hij ex-nstig. „Wat betreft die toelage, daar heb ik niets mee te maken. Te dien opzichte zit de oude heer in het zadel en hij zegt. dat het tes tament uitdrukkelijk bepaalt op welke data er betaald moet worden". „All right", zei Fontaine. „Het zij verre van mij, om te gaan argumenteren met die wetsbibliotheek, die je vader is. Maar wat beti-eft dat noodfonds, hoe staat het daar mee? Ik heb toch gehoord, dat Opa iets van dien aard in elkaar gezet heeft, niet?" „Ik geef je mijn woord er op, Fonnie, dat dat een even groot mysterie is voor ons als voor jou. Ik weet niet, wat hij er mee gedaan heeft". Hij zweeg even. „Maar wat dat betreft, als je wat geld nodig hebt. komkom.... We hebben elkaar toch lang genoeg gekend. Ik wil met je wed den. dat het je niet gelukken zou, om b.v. een kabinetszitting in het Witte Huis bin nen te dringen, of iets dergelijks. Noem het zelf maar op, Fonnie. We hebben een hoop plezier gehad en kunnen dat nog meer hebben". „Dank je wel, m'n beste", zei zij, „maar ik zou je weddenschap niet kunnen aan nemen. En bovendien kan ik niet tien jaar lang aan de kost komen met weddenschap pen. Het percentage kon wel eens te veel in mijn nadeel zijn". Met een ietwat afwezige blik in de ogen rolde Curtis een nog niet aangestoken si garet tussen zijn vingers heen en weer en keek haar van terzijde eens aan. „Fonnie", zei hij met zachte stem, „ik weet wel, dat ik het hierover al ,eens meer gehad heb en ik begin er nu weer over. Ik houd van je; dat weet je. Waarom geef je je tegenstand niet op en trouw je met mij? Waarom zou je je moe maken met dat rondscharrelen met een schijntje geld? Wij zouden toch nog altijd pleizier kunnen hebben. Zij stak de hand uit en greep zijn hand. „Dat konden we ook. Dat konden we zeker. Maar ik ben nog te veel van streek over die afscheidsopstopper, die Two-gun mij toebedeeld heeft. Ik voel momenteel niets voox' oranjebloesem, etc. en ik kan er niet toe komen, om dat als oplossing te aanvaarden. Het zou tegen over jou ook niet fair-zijn". Zij glimlachte even tegen hem. „Je begrijpt het toch, niet waar Curtis?" „Zeer zeker". Hij zweeg even. „Maar Fonnie. als je geld nodig hebtik zit er dubbel en dwars in. „Zo erg is het nu nog niet. Ik zal me misschien van enkele dingen moeten ont doen. Dat is alles". (Wordt vervolgd). ZEESTER zit in de knoop met het vori- weekraadsel. Ik kan je niet helpen Zeester, maar wel weet ik dat er u raadsel ook geen einde voorkwam, fin, het nog maar eens na in de kx-ant van vet leden Dondex-dag. Zoals je kan lezen iü het briefje van Vlijtig Liesje, mag je h* kaartje van dit maandraadsel overtrekb» Als het resultaat maar keurig is, vind^ TANTE ELS Briefjes: Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: HAZELAAR, die vandaag haar ver- jaardag viert; ERICA, die Zatex-dag de jarige Job wordt; WATERLELIE, die Zondag in bloemetjes wordt gezet en LATHYRUS, die volgende week Dinsdag weer een jaartje ouder hoopt te worden. Allen van harte gefeliciteerd en prettige dagen, nichten! HET NIEUWE WEEKRAADSEL is weer eens een invul-puzzle. Op onder staande stippen en kruisjes moet je woor den invullen volgens achterstaande be tekenis. Op de kruisjes krijg je bij goede invulling steeds dezelfde twee letters. Pro- beer het maar eens. 1 xx... gewricht boven de vcet 2 .xx.. iets van iemand vragen om het te gebruiken 3 ..xx. inwoner van de derde Noordelijke provincie van ons land 4 x x kan men een ruit mee ingooien 5 ..xx. inwoners van Denemar ken .xx plaats in Friesland 7 xx... mens met zwarte huids kleur ONZE POSTZEGELBEURS. Om jullie wat meer van postzegels te laten weten vertel ik jullie elke week op deze plaats een aardig verhaaltje over de ver- schillende zegels: soms een ernstig, soms een grappig, over geschiedenis, aardrijks kunde, vreemde talen, zeldzame zegek, valse zegels, plakzegels waar je niets aan hebt enz. enz. Alles tegelijk behandelen kan natuurlijk in ons kleine hoekje niet. En hier is dan de eerste ware historie. In het plaatsje Plymouth in Engeland woonde eens een apotheker, die ook wel postzegels verkocht. Op een goede dag kreeg hij twee matrozen in zijn winkel, die een zware zak torsten. Ze vroegen hem, of hij die zak van hen wilde kopen voor zestig gulden. „Wat zit er dan in?" vroeg de apotheker. „Nou, postzegels", zeiden de matrozen, „die hebben we gewonnen met een loterij in Kaapstad en wij hebben er toch niets aan". Al sprekende hadden ze de zak openge maakt en deze bleek vol te zijn met alle waarden van driehoekjes van Kaap de Goede Hoop, die zeldzame zegels waar jullie natuux-lijk vaak van gedroomd hebt er één te bezitten. De koop werd natuurlijk onmiddellijk gesloten en de apotheker deed de zak weer over aan een postzegelhandel in Londen, die nu nog bestaat en de groot ste zaak ter wereld werd. Voor ongeloof lijke prijzen zijn de zegels later verhandeld, zodat op het ogenblik één van de duurste soox-ten meer dan 100.000 kost. Zo zie je, dat je een waardevolle zegel beter kunt bewaren dan verkopen! Aangeboden: NEDERLAND: Koninginnekop 1899/1923, 71/, ct„ olijfgroen; Willem v. Oranje, 1933, 6 ct., lila; voor het kind, 1948,10et, rood; voor het kind, 1947, 10 ct., wijn rood: voor het kind 1948, 2 ct., groen. NEDERL.-INDIë: Koningin Wilhelmina (oorlogstijd), 10 ct., brum; Koningin Wil helmina 1937, 10 ct., oranjerood. Huis met zee, 2 ct., bruin, 1947; huis met palm, 2y2 ct., rood, zwarte overdruk, 3 ct. CURAgAO: Koningin Wilhelmina met sluier, 1936, 6 ct„ bruin-violet. Koningin Wilhelmina, 1947?, 25 ct., kar mijn. BELGIë: Koning Albert, 1912, 10 ct„ rood. ENGELAND: Olympische Spelen, 1948,34, paars. FRANKRIJK: Cannes, weg met palmen, 6 fr„ oranje. HONGARIJE: 50 filler (zonder schip). 1927, donker bruin. OOSTENRIJK: park met lantaarn, 19^. 5 schilling, paars; bergen, 1947?, 50 groschen, oranje. Tiroolse vrouw, 1 shilling, blauw, staa aan rivier, 1 shilling, paars. CANADA: Koning George VI met pet, 1 ci, groen, 5 ct., blauw en 3 ct. lila. Landschap, 10 ct., groen. U.S.A.: Washington, 2 ct., rood. ZWEDEN: Koning Gustav, 10 ore. lila. HONGKONG: Koning George, 5 ct., gr» Gevraagd: NEDERLAND: Kinderzegels 1918 (2 B. groen en 10 ct. rood NIET); serie (1% ct. grijs en 7V, ct. rood NIH). Zomerserie 1947. Koningin. 1940, 22/, ct., olijfgroen. NEDERLANDS-INDIë: Koningin, 1SJ'. ct., bruin; type Hartz, 1948, 15 ct., oranje, type Hartz, 1948, 40 ct., licht groen, Studieclub Schilders gaat op excursie De Studieclub Schilders voor VeW. Beverwijk en omstreken zal op Vrijdag Maart een excursie maken naar een fabriek in Sassenheim. De belangsteiims voor deze excursie is zeer groot. De directie van de te bezoeken iaon stelt zich voor de deelnemers een lunch a te bieden. Op Vrijdag 18 Maart zal in de Nijver heidsschool te IJmuiden de film „LasK die leven" worden vertoond. Agenda voor Velsen en IJ maiden DONDERDAG 10 MAART Geen bioscopen. i. RAADHUIS - 9—12 uur: Spreekuur wc. houder van Sociale Zaken. VRIJDAG 11 MAART THALIA 8 uur: „Het vergeten tauffle REX 8 uur: „Voor beulen geen genaas

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6