IJmuider Courant Haarlems Dagblad De Belgen Nederland bereid tot vóórbespreking onder auspiciën der UNO-commissie Opnieuw Russische nota aan Zweden Frans voorstel tot verandering der Duitse zone-grenzen $e Jaargang No. 19193 Bureaux. Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, Tel Redactie 5389. na 5 uur 8061 (K 2560), Jerrasweg 47 Santp - Haarlem Gr Houtsi. 93 Telef. 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom tn "©pratte TaaarUmsïftc €ontant (2&ot> Dinsdag 15 Haart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem jjET AMSTERDAMSE STADION heb. TL wij Zondag weer met de Belgen ge- fwesoeeld. Indien gij u niet voor sport tresseert en er ^us geen aandacht aan 55? geschonken, moet ik hieraan te uwer S lichting toevoegen dat met wij» dit- 1 niet de mensen die m deze krant ®Ün,ven worden bedoeld, maar het Neder- ji volk. Dat heeft met het Belgische fik gelijkgespeeld. Zo ziet men dat, als de thai-geleerde Keuze-Commissies van beide Koninklijke Voetbalbonden elk afvaardigen om elkaar in be- met een bruin-geleerde bal de fTaf'te steken. Op de een of andere ma- m dat namens ons allen. Wij jongens laidigheid jjgr doen zy weer gelijk gespeeld en wij schfl "In daar een gewoonte van te gaan maken. 2 was ons vierde achtereenvolgende ge- ?JL soei; wij gunnen elkaar wat. En het %gt steeds met grote wederzijdse waar- |-n- ik geloof zelfs dat velen in ons land f; djtmaal wel eens aardig gevonden zou- !!n hebben als de Belgen hadden gewon- Want sinds de oorlog zijn zij daarin L'„iet geslaagd; wij hebben driemaal ge ronnen en er is vijfmaal gelijk gespeeld in 1 vier jaar en verscheidene malen is het «luk sterk op onze hand geweest. Maar Larom zouden wij eigenlijk van de oor- waf rekenen? Sinds twee jaar spelen wij ïinekiig gelijk, hetgeen in elk geval be- wijst dat de Belgen ons volkomen aan kun nen Zij spelen technisch beter dan wij, ;e,»en onze sportredacteuren, maar zij schieter niet goed. Ik weet niet of dit hen bedroeven moet. Er wordt op deze wereld in het algemeen al veel te veel geschoten. Fn veel te vaak raak. in bet Stadion werd het 3—3. De dag tevoren hadden wij in Den Haag M;< a! met de Belgen gelijkgespeeld. En E;( de Luxemburgers. Dat was een merk- «erriig spel. want er kwamen drie ploegen KliVujdig in uit.En zij werden het eens over v£e grote en ingrijpende zaken, dewelke «zamenlijk de Economische Unie Benelux L=n vormen. Ook kan men zeggen dat zij 'iTc.-.eens elk driemaal scoorden. Eigenlijk ris! ik zeggen dat zij afgesproken hebben, {eamcnlïjk driemaal te zullen scoren: eerst uy i Juli van dit jaar, de volgende maal op 1 fear: 1950 en tenslotte op 1 Juli 1950. Daal het eindsignaal van hun ontmoeting tas gefloten worden en dan zal het 333 iïi'üe combinaties, die tot deze drievou- score moeten leiden zijn reeds in elkaar jöit Dat is het mooie. Het klinkt voor een tslbailer wat zonderling, maar wat wil Dit is nu eenmaal een ander soort spel. Hdis nog heel wat moeilijker dan voetbal i.en moet er geduchte spelers voor in hl veld brengen. Dat zal ieder beamen die feil, dat onze Abe Lenstra op dat gebied U Lieftinck heet. Hebben wij een ge- 'jpi kracht? D>Belgen zijn het met hem eens gewor- tondatis iets, waar de meesten van ons tpilin geslaagd zijn en welks noodzaak Ma/pi slapeloze nachten bezorgt. Maar I Müclgische aanvoerder van het team, dat in Da Haag Nederland en Luxemburg ont- cclhad, Paul-Henri Spaak, zag er tevre- welgedaan en ook uitgeslapen uit toen bjasast de captain van de Nederlandse Willem Drees, Zondagmiddag in het hiw verscheen om te aanschouwen hoe jongens het nu met een bal deden. tot het, vriend, ook hier 33", heeft 'i."getwijfeld tot zijn buurman gezegd, Hermans in de laatste minuut zijn cishop in het net geknald had. „Wat sl: ge dan, Paul, wij zijn toch gelijkspe- ^"orden9" moet Drees hebben ge- E-Ttord. Ik zat wel niet naast hen en heb kas niet verstaan, maar zo stel ik het -jrcor. zullen mensen zijn, die het verslag "cc?match in Amsterdam gemakkelijker ter vonden dan dat van de match sta Haag. En ook boeiender. Maar dan krén zij te oppervlakkig gelezen; om hen iMpen vestig ik er ook hier de aandacht cat zeer spocüg, ja reeds met Mei a.s., het pskelijker zal worden gemaakt om el- prs landen te bezoeken. Wilde men dit iavolle bevorderen althans onzerzijds -dan zou onze geduchte speler Lieftinck tons allen een bijzondere vacantie-toe- voor moeten verlenen, in de vorm van kiltie van belasting. Maar helaas: zover zo gul is het nog niet en zal het in onze ingeslagen levenstijd ook wel niet Enfin, wij zullen er van maken 9H?ijkunnen. Zij zijn dichtbij, de Belgen «■Motte zullen wij toch altijd onze nog hebben. We-driehet. is goed dat wij niet (■•onnen hebben, daar in het Stadion. Het •-.onverdiend zijn geweest en het zou op rgenolik zeker niet gepast hebben. Bin- aaderhalf jaar komt wellicht het eerste j-^-elftal in het veld en waar zullen «n Stadion vinden, groot genoeg om --«nnang te bevatten? ^r' Royen„De overdracht der souvereiniteit zal wezenlijkvolledig en onvoorwaardelijk zijn*' Demonstraties in Italië tegen Atlantisch pact •menigte van naar schatting 20.000 CfEu "eeft gisteren in het centrum van £f'Êen demonstratie tegen het Atlan- ."D8ewoond. De communistische iXl6 e Negarville verklaarde, dat «J-Jfag tezamen met democratische V-D^en het zouden winnen van het par- Tijdens de Maandag voortgezette behan deling der Indonesische kwestie door de Veiligheidsraad heeft de Nederlandse ver tegenwoordiger dr. Van Royen namens zijn regering bekend gemaakt dat Nederland in stemt met het door Canada geopperde voorstel tot het houden van voorbesprekin gen over de voorwaarden en het tijdstip der Rondetafel-conferentie onder auspiciën der UNO-commissie voor Indonesië. Deze voor bereidende conferentie zou in Batavia moe ten worden gehouden. Dr. Van Royen voegde hieraan de uitdrukkelijke verzeke ring toe dat de door Nederland voor gestelde overdracht der souvereiniteit „we zenlijk, volledig en onvoorwaardelijk zal zijn", dit als antwoord op de velerlei vor men van critiek, die door verschillende leden van de raad ten beste zijn gegeven ten aanzien van de Nederlandse intenties. Die critiek werd ook in de vergadering van Maandag Nederland allerminst be spaard. De vertegenwoordiger van Pakistan opende de debatten met een waarschuwing aan Nederlands adres: „De Nederlanders moeten beseffen hoe gevaarlijk het is de ontwaakte volken van Azië te weerstaan." Hij werd gevolgd door de gedelegeerden van Egypte, India en Rusland, die alle aan drongen op spoed bij de slechting van het geschil, en de voornemens van de Neder landse regering tot het houden van een Rondetafel-conferentie onoprecht noemden wanneer deze niet voorafgegaan zou wor den door herstel van de republikeinse re gering te Djokja. De Rus noemde de plan nen van Nederland „een sluier om de aggressie te verbergen." Palar, de republikeinse woordvoerder, verklaarde zich accoord met een voorbe reidende conferentie te Batavia, mits de raad hiervoor een uiterste termijn zou vast stellen. Tenslotte kwam de Engelse afge vaardigde sir Terence Shone aan het woord, die zich eveneens accoord verklaarde met het Canadese voorstel. Hij zeide: ,,Mïjn delegatie deelt in grote mate de mening van de vertegenwoordiger der Ver enigde Staten. In het bijzonder geloven wij met hem dat militaire actie niet kan wor den toegestaan om een der partijen in het geschil uit te schakelen. Wij zijn het eens, dat men niet kan ver wachten dat de Inv^nsriH-cne regering de verantwoordelijkheden van onderhandelin gen over een blijvende regeling op zich kan nemen, voordat zij als een georganiseerd lichaam bijeen kan komen." Omtrent de voorgestelde Rondetafel conferentie zeide sir Terence, dat men zich had afgevraagd, of de voornemens van de Nederlandse regering ernstig gemeend waren. „Wij van onze kant willen de welgemeendheid der voor nemens van de Nederlandse regering op geen enkele wijze in twijfel trek ken, doch niemand van ons kan het bestaan van deze gevoelens van twij fel ontkennen, evenmin als de nood zaak, om ze uit de wereld te helpen," verklaarde hij. Het laatste Nederlandse plan zou tot geen enkel resultaat kunnen leiden, indien niet alle partijen bereid waren er haar mede werking aan te verlenen. „Mijn delegatie is van mening, dat wij de laatste Neder- Jïtie fereed om pantserwagens van de tegen elke poging om fcbTT?aues te2en het Atlantisch t'iln op te hunnen treden. Een tftum f0nen werd gearresteerd na bot- •y'teo t!e p°htie, toen zij affiches, ge- n Pact en regering> welke «L uur waren verboden, tegen 'A» Plakten. W J.PWsonen, onder wie twaalf po- nten, werden gisteravond gewond dat te Napels uitbrak na C ratie tegen het Atlantisch pact. ^e?en personen namen aan de L-T-'e ^ee*' tijdens welke sommigen Vwu!aggen te voorschijn haalden. 'r, J1 zij" een optocht te houden ^noofdstraten. De politie dreef de ^"aken" zi-'straten- waar gevech- De menigte werd tenslotte -v&r n an toestand in de stad ?,ruSllg"gewonden werden Semieth^11'3 ovei'gebracht en een ftnc ""ten werd gearresteerd. Dr. Bunche bevestigt incident bij Akaba Het zou echter van geringe omvang zijn geweest Dr. Bunche heeft de Veiligheidsraad meegedeeld, dat 10 Maart een Israëlische strijdmacht, „die geschat wordt op 150 manschappen en 25 voertuigen" de stad Oem Rasj aan de golf van Akaba op Pales tijns grondgebied heeft bezet. Dit is het eerste rapport van de bemid delaar na de Transjordaanse beschuldiging van 10 Maart, dat de Joden posities van het Arabisch legioen in de Oostelijke Negev aanvielen. Volgens het rapport, dat gebaseerd is op inlichtingen, die door een UNO-waarnemer ter plaatse verkregen zijn, bestond het enige tot nog toe gemelde incident uit een wederzijds vuren tussen elementen van het Arabisch legioen en van Israel in de buurt van Ghamar, ten Noorden van Akaba. Tijdens dit vuren werd één pantserauto der Arabieren buiten gevecht gesteld. Dr. Bunche wijst er in zijn rapport op, dat hij wegens „slechte verbindingsmidde len" niet over genoeg inlichtingen beschikt om in dit stadium een gedetailleerd ver slag te kunnen geven. Engelse nota. Reuters diplomatieke correspondent heeft in Londen vernomen, dat Engeland Israel de vorige week een nota heeft gezonden met de waarschuwing dat Britse troepen in de Transjordaanse haven Akaba consigne hadden het vuur te openen op welke strijd krachten ook, die de Israelisch-Transjor- daanse grens zouden overschrijden. Een Israëlisch antwoord op de nota, dat, naar men meent te weten in Tel-Aviv werd overhandigd zou Engeland verzekerd heb ben, dat de bedoelingen van de Israëlische troepen vredelievend waren. Troepenbeweging. Volgens onbevestigde berichten hebben 20 motorboten en sloepen een Israëlisch détachement te Engedi, aan het midden van de Westelijke oever der Dode Zee, aan wal gezet. Te Amman werd verklaard, dat de Is raëlische troepen zich zouden hebben inge graven in een ontruimde buitenpost, waar van vroeger door de Palestijnse politie ge bruik werd gemaakt. Het détachement was afkomstig van het naar schatting 2000 man sterke garnizoen, dat aan de Zuidelijke oever van de Dode Zee, in het gebied waar de Israëlische potasfabrieken zijn gelegen, I is gelegerd. landse voorstellen zonder vooringenomen heid in beschouwing moeten nemen", voeg de hij hieraan toe. „Wij zijn van mening dat de raad, door middel van de commissie voor Indonesië, alles in het werk moet stellen om de voor waarden te scheppen onder welke het de republikeinse regering mogelijk zal zijn erin toe te stemmen, deel te nemen aan de Rondetaf el-conferentie. Wij ondersteunen daarom het Canadese voorstel, om een voorbereidende conferentie te houden." De zitting van de Veiligheidsraad werd daarop tot morgenavond negen uur (Ne derlandse tijd) verdaagd. Senaatscommissie adviseert voortzetting Marshall-hulp Washington, 14 -Maart (Reuter). De Amerikaanse Senaatscommissie voor de Buitenlandse betrekkingen heeft haar rap- port gepubliceerd over het wetsvoorstel tot voortzetting van het plan-Marshall. Zij beveelt daarin aan dit wetsvoorstel aan te nemen en voor de landen van het plan- Marshall een bedrag van 1.150.000.000 dol lars toe te staan voor de periode April tot en met Juni 1949 en 4.280.000.000 dollars voor het daarop volgende jaar. In haar rapport somt de commissie de successen op, dat het plan-Marshall tot- dusverrre heeft gehad en zegt zij, dat dit tweede en critieke jaar de deelnemende landen nog dichter moet brengen tot het bereiken van de grote idealen van gemeen schappelijk welzijn en vrede, die in het herstelprogramma vervat zijn. Omtrent de strategische materialen dringt de commissie aan op de aanvaarding van een amendement, dat ten doel heeft dat deel van het Marshall-programma te bespoedigen, dat voorziet in grotere pro ductie van strategische materialen in over zeese gebieden en de overdracht daarvan aan de Verenigde Staten. Dit amendement dringt er op aan, dat de administrateur van het Marshall-plan zijn invloed bij de Euro pese landen aanwendt tot vergroting van de productie der strategische materialen en de bureaux van de Amerikaanse rege ring helpt bij de aankoop van dergelijke materialen. Het amendement machtigt de administrateur contracten aan te gaan voor de aankoop van deze materialen voor perioden, welke 30 jaren kunnen omvatten. De commissie verwerpt de voorstellen om het plan-Marshall fundamenteel te wijzigen, teneinde de afzet van Amerikaan se surplus-goederen te vergemakkelijken. De commissie heeft ook aanbevolen het bedrag van 940 millioen dollars voor Enge land geheel toe te staan. Na ruim 28 uar te hebben beraadslaagd, heeft de jury van het Federale Hof te Washington Mildred E. Gillars, bijgenaamd „Aons Sally", die voor de Duitsers radio- propaganda onder de Amerikaanse solda ten maakte, schuldig bevonden aan hoog verraad. Koningin Wilhelminafonds thans gesticht Ruim f 2 millioen bijeen gebracht In het Amsterdamse stadhuis is de stich- tingsacte verleden van het „Koningin Wil helminafonds". Uit de acte blijkt, dat het Nederlandse volk tot heden een bedrag van 2.081.127.51 gulden bijeen heeft gebracht voor het fonds ter bestrijding van de kanker, dat Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar gou den regeringsjubileum werd aangeboden. Communistisch offensief aan de Jangtse verwacht Volgens onbevestigde berichten uit Sjanghai is de communistische generaal Tsjen Tsjen Yi, na twee maanden van in tensieve voorbereidingen, gereed voor een groot offensief ter liquidatie van de reste rende bruggehoofden van de Chinese rege ring aan de Noordelijke oever van de Jangtse. Generaal Tsjen zou voorts pogen met zijn troepen de rivier over te steken. Tegenover de communistische legers zul len maximaal 400.000 man regeringstroe pen staan, die de verdedigingslinie aan de Zuidelijke oever van de Jangtse van Sjang hai naar Itsjang in de provincie West-Hoe- peh bewaken. Het woord is aan Protest tegen „vervolging van Russische onderdanen" herhaald De Sovjet-Unie heeft Maandagavond een nieuwe diplomatieke nota aan Zweden gezonden, waarin er op aan wordt gedron gen, dat de Zweedse politie „ophoudt Sov jet-burgers, die naar de Sovjet-Unie wil len terugkeren, te vervolgen". Op 28 Februari werd op het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, volgens welke de Zweedse politie Baltische onderdanen, die naar hun geboorteland wilden terugkeren, intimideerde. In de nota werd tevens de vrijlating geëist van een Est, genaamd Erik Suurvali, die na zijn arrestatie door de Zweedse politie verklaarde schuldig te schijn aan spionnage. De Zweedse regering wees in haar ant woord de beschuldigingen van de hand en weigerde Suurvali vrij te laten. In de nieuwe Russische nota wordt ge zegd: „Het is duidelijk, dat de poging van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken om de onwettige acties van de Zweedse politie-autoriteiten te rechtvaar digen, onhoudbaar is". De nota werd, in strijd met de diploma tieke gewoonte, door de Russische ambas sade aan de pers bekend gemaakt voordat zij aan de Zweedse regering werd over handigd. In de jongste Russische nota wordt ver klaard, dat een met name genoemde Lithauer niet onder arrest stond omdat zijn identiteit onderzocht moest worden, doch omdat hij een bezoek had gebracht aan het Sovjet-consulaat om de voorwaar den te vernemen onder welke hij naar de Sovjet-Unie terug mocht keren. Een onder name genoemde Balt zou in een krank zinnigengesticht ondergebracht zijn, hoe wel hij geheel gezond was. Deze Balt had een bezoek aan de Sovjet-abmassade ge bracht met het verzoek naar de Sovjet- Unie terug te mogen keren. Een arts in het gesticht had tot twee maal toe tegen over de ambassade verklaard, dat ge noemde Balt niet geestesziek was, aldus de Rusische nota. Het Oostenrijkse Staatsverdrag Een luchtfoto van de watersnood in een deel van de Amerikaanse staat Kansas, die door de zwaarste overstroming in zijn geschiedenis wordt geteisterd. Over een afstand van mijlen is de grote verkeersweg 59 met water overdekt, waarin vele auto's zijn blijven steken. In het midden, rechts van de hoofdverkeersweg, ziet men de hangar van een vliegveld nog even boven het water uitsteken. Frankrijk wil deel van Baden ruilen voor een stuk van Württemberg Het Franse militaire bestuur heeft voor- I een keuze tussen dit voorstel en het Franse stellen bekend gemaakt, welke voorzien in te laten doen, voorop gesteld dat de moge- het vaststellen van nieuwe grenzen tussen I lijkheden van beide oplossingen duidelijk de Franse en Amerikaanse bezettingszones naar voren worden gebracht. Waarnemers hebben verklaard, dat deze aangelegenheid verband houdt met het ge hele vraagstuk betreffende de wijze, waar op de drie bezettende mogendheden in de in Zuid-West-Duitsland. In de Franse verklaring wordt onthuld dat Frankrijk heeft aangeboden zijn troe pen terug te trekken uit het Zuidelijke ge deelte van Würtemberg, in ruil voor -het toekomst controle op West-Duitsland zullen vestigen van een Frans bestuur over het thans door de Amerikanen bezette Noorde lijke gedeelte van Baden. De historische staten Würtemberg en Baden zouden zodoende tot hun voor-oor- logse omvang worden teruggebracht, waar bij de ene staat onder Amerikaans en de andere onder Frans militair bestuur zou komen. In de Franse verklaring wordt vervol gens een Duits voorstel besproken, strek kende tot het stichten van één enkele ge combineerde staat Würtemberg-Baden, zon der melding te maken van het feit dat het hiertoe strekkende voorstel officieel door Duitse minister-presidenten is ingediend. De Fransen verklaren bereid te zijn de Duitse inwoners door een volksstemming uitoefenen. De Fransen en de Amerikanen nemen hierin verschillende standpunten in. De Fransen zijn er voorstander van, dat de commandanten der zönes aanzienlijke en afzonderlijke controlerende bevoegd heden blijven uitoefenen. Zij trachten daar om een aaneensluitende zóne langs de Wes telijke grens van Duitsland onder hun ge zag te verkrijgen. Deze zóne zou moeten bestaan uit Baden en de Palts. De Amerikanen willen, dat alle bevoegd heid tot beslissen in handen is van organen der drie bezettende mogendheden. Zij hebben daarom geen bezwaar tegen het stichten van een grote staat in Zuid- West-Duitsland, welks gebied zich over twee bezettingszones zou uitstrekken. Hopeloze impasse in Londense conferentie De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die zich reeds geplaatst zien voor een impasse in hun besprekingen over een Oostenrijks staatsverdrag, slaagden er gisteren niet in het eens te worden over de vraag, welk ar tikel van het verdrag thans besproken moet wor-den. Bij de aanvang van de ver gadering verklaarde de Sovjet-vertegen woordiger Zaroebin, een Britse verklaring over de rechten van de Sloveense minder heid, die in het afgelopen weekeinde was uitgedeeld, van de hand te wijzen. Volgens Zaroebin was het Britse voorstel geen ge schikte basis voor discussie, daar het de eisen van de Sloveense bevolking in Oos tenrijk niet bevredigde. De Amerikaanse en Franse plaatsver vangers wilden 't Britse memorandum wél aanvaarden. Zaroebin zeide, dat aangezien er geen overeenstemming heerste over de Joego slavische eisen tot grenswijziging en her stelbetalingen van Oostenrijk, de confe rentie zou moeten beginnen de andere betwiste artikelen te bespreken. De Amerikaan Samuel Reber maakte bezwaar tegen het opgeven van de bespre kingen over de grenzen, herstelbetalingen en minderheidsrechten en vroeg om een verzekering, dat, indien men thans andere betwiste artikelen zou behandelen, enige practische suggesties ten aanzien van deze punten door de Sovjet-delegatie zouden worden gedaan in een later stadium. Hoe wel de V.S. het beginsel van herstelbeta lingen door Oostenrijk verwerpen, zouden zij bereid zijn andere oplossingen, die rekening zouden houden met de economi sche behoeften van Joegoslavië, in over weging te nemen. Zaroebin weigerde ech ter enige verzekering te geven aangaande zijn houding in deze kwestie. De zitting werd verdaagd zonder dat men tot een besluit kwam over het volgende punt van bespreking. Duitse conferentie te Godesberg Vooraanstaande figuren uit de Westelijke zones van Duitsland en afkomstig uit het Duitse politieke en industriële leven heb ben te Godesberg bij Bonn in de Engelse zóne een geheime conferentie belegd om zich te beraden over de wijze waarop het Duitse volk kan bijdragen tot een spoedige overeenstemming tussen de vier mogend heden teneinde de opstelling van een vre desverdrag te bevorderen. Er bevinden zich onder de confererenden personen die het vertrouwen der Sovjet-regering hebben, zoals de vroegere Duitse ambassadeur te Moskou, Nadolny. Kravchenko-proces nadert zijn einde De verdediging is Maandag begonnen met haar laatste redevoeringen in het proces- Kravchenko. Pierre Bruguier, verdediger van „Les Lettres Frangaises", zei: „Kravchenko's be wering dat hij een hooggeplaatst Sovjet functionaris is geweest is vals gebleken door het feit, niet betwist door zijn advo caat, dat hij een minder belangrijke functie bekleedde in de Russische aankoopcommis sie in Washington. Het is onwaarschijnlijk dat de Sovjet-regering in oorlogstijd en voor een missie in het buitenland iemand een post zou hebben gegeven, die minder belangrijk was dan enige andere, die hij tevoren had bezet." Noch Joe Nordmann, de voornaamste advocaat van de verdediging, noch Krav- chenko waren vandaag aanwezig. Rechter Durkheim nodigde Kravchenko's verdediger Georges Izard uit het woord te nemen nadat Bruguier zijn betoog had be ëindigd, maar hy was reeds vertrokken. De I zitting werd daarop tot heden verdaagd. Het grootste privilege van het menselijke wezen is in staat te zijn, goed te doen. Belgisch minister hield radiorede over Benelux De Belgische minister van Buitenlandse Handel, Moens de Fernig, heeft Maandag avond een radiorede gehouden over de ministeriële conferentie, die Zondag in Den Haag is geëindigd. De minister noem de deze conferentie de belangrijkste van die, welke tot dusver voor de instelling ener economische unie tussen Nederland en de Belgische-Luxemburgse economi sche unie zijn gehouden. Na een kort historisch ov«rzicht van de kwestie te hebben gegeven herinnerde de minister er aan, dat de regeringen tydens de conferentie van oordeel waren dat de voorwaarden, die noodzakelijk zijn voor de totstandkoming van een economische unie 1 Juli 1950 verwezenlijkt kunnen worden, en dat het 1 Juli 1949 mogelijk zal zijn een systeem van een voor-unie in te voeren. De drie regeringen hebben te dien einde verschillende resoluties goedgekeurd. De minister ging uitvoerig de inhoud en betekenis dezer resoluties na en gaf eeti uiteenzetting van de maatregelen en voor zieningen die de Benelux-ministers tijdens hun Haagse conferentie voorbereidden. Ten slotte zeide minister Moens de Fer nig: „Daar de voortzetting van het plan- Marshall het onmisbare element voor de verwezenlijking der nagestreefde doelein den vormt, hebben de drie regeringen zich gebaseerd op de huidige verwachtingen inzake de handhaving van de hulp der Verenigde Staten aan Europa. Zo deze verwachtingen in de toekomst niet verwe zenlijkt zouden worden, zouden de rege ringen elkaar moeten raadplegen om het gezamenlijke probleem opnieuw te over wegen". Hy voegde hieraan toe: „De in Den Haag genomen besluiten zijn een eerste stap op de weg naar een Europese economische unie. Benelux is de centrale kern van deze unie en het voor beeld van wat wij op een meer algemeen plan moeten ondernemen. De conferentie van Den Haag was dus niet alleen van belang voor cle verwezenlijking van de Benelux, maar ook voor de toekomst van Europa. Het volledige succes van de conferentie moet met een buitengewone voldoening worden vernomen, niet alleen door de drie volleen die er rechtstreeks by betrokken zijn, maar door alle democratieën. Laten wij met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Een beslissende stap is zo pas gezet. Door de Europese economische samenwer king, die een belangrijke étappe heeft afgelegd, zullen wy er in slagen de stevige bases voor de wereldvrede te leggen". Wesl-Europese consultatieve raad bespreekt belangrijke zaken Montgomery dringt aan op repatriëring Nederlandse troepen Maandag is de driemaandelijkse confe rentie van de consultatieve raad der West- Europese Alliantie te Londen bijeengeko men, bestaande uit de ministers van Bui tenlandse Zaken der vijf landen van het Brussels pact. De agenda van deze zitting van de con sultatieve raad omvat de volgende onder werpen: 1. Het Atlantische pact. 2. De Europese raad. 3. Een rapport van de secretaris-gene raal van de West-Europese Alliantie over de defensie. 4. Een rapport over de sociale en cultu rele aspecten van de Alliantie. Verwacht wordt, dat aan het eind van de bijeenkomst een gemeenschappelijk com muniqué zal worden uitgegeven, zoals dat na afloop van vorige vergaderingen van de raad het geval was. Aangenomen wordt, dat de Verenigde Staten nauwkeurig en onmiddellijk op de hoogte zullen worden gebracht van de resultaten van de bespre kingen van Maandag en Dinsdag via de Amerikaanse ambassadeur in Londen, Le wis Douglas, en generaal Carter. De correspondent van de New York Times. B. Welles, meldt uit Londen, dat op de conferentie, die op het ogenblik te Lon den wordt gehouden door de vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de West- Europese Alliantie en hun advieseurs, de positie van Nederland in verband met de Indonesische kwestie een onderwerp van diepgaand overleg is geweest. Volgens deze correspondent zou veldmaarschalk Mont gomery in de afgelopen maanden op de Nederlandse regering een zeer sterke aan drang hebben geoefend om, zo spoedig als zulks enigszins mogelijk is, een groot ge deelte van de 80.000 man sterke Neder landse troepenmacht in Indonesië naar Nederland te doen repatriëren. ATOOM-SCHEPEN. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de uitvoering van een groot onderzoekingsplan met betrekking tot het aandrijven van schepen en onderzeeërs met atoomenergie, zo heeft de voorzitter van de Amerikaanse congrescommissie voor de atoomenergie, senator Brien McMahon, tegenover verslaggevers verklaard. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Tamelijk heldere nacht met in het bin nenland weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking met later voor namelijk in het Noorden van het land enige regen. Geleidelijk aanwakkeren de wind uit richtingen tussen Zuid west en Noordwest. Weinig verande ring van temperatuur. Zon op 6.53 uur, onder 18.45 uur Maan op 21.29 uur, onder 7.38 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1