Els Bij de verbreding van het Noordzeekanaal kan de grote bunker lastig worden Het Geschenkenhuis Nog een maandje voor de VIOS 1 het gaat proberen Mais du Het huis aan de baai DONDERDAG 21 APRIL 1949 IJ MUIDER COURANT „SONDEREN" VAN VELSENS GROND Nieuwe breedte wordt ongeveer 200 meter; over een week al baggeren Aan de voet van de grote bunker, die net op het randje staat van de uitgestippelde kanaalverbreding tussen Velserbrug en pont heeft Woensdag een groot sondeerapparaat 's werelds grootste in Moeder Aarde getast naar de vastheid van de grond. Want als straks het Noordzeekanaal daar ver- breed wordt, loopt men de kans, dat die bunker „voorover komt" en dat zou na tuurlijk niet helemaal de bedoeling zün, zodat het betonnen gevaarte in dat geval eerst verdwijnen moet. Om de vastheid en de draagkracht van de grond nu te onderzoeken is het sondeer apparaat van het Grondkundig Laborato rium der Technische Hogeschool in Delft opgetrommeld en de resultaten van zijn Woensdagse boring worden thans in Delft verder uitgewerkt. Er wordt namelijk een conus van 10 cm2 oppervlakte de grond in gedreven en met behulp van een tweetal zeer gevoelige drukmeters kan de weerstand, die de grond op verschillende diepten veroorzaakt, be keken worden. Mocht de vastheid van de bodem vlak voor de bunker niet groot ge noeg zijn, dan zal men het oorlogssouvenir dus snel moeten opruimen, maar de toch al kostbare verbredingswerkzaamheden komen goedkoper uit, als het geval kan blijven staan. Ook in dat gunstige geval moeten er echter enige voorzieningen ge troffen worden, want het kanaal, dat 78- meter in totaal verbreed wordt, komt net even voorbij de wand van de bunker, zo dat deze ongeveer 1.75 meter in het water komt te liggen en een stukje damwand de nieuwe talud zal moeten beschermen. Hoe groot de weerstand van de grond evenwel kan zijn, moge blijken uit het feit, dat het personeel, dat het sondeer apparaat bedient, opdracht had gekre gen, tot maximaal 400 kilo per vier kante centimeter te éaan, dat is dus liefst 4 ton op de conus van 10 cm2 totaal. Niet alleen de oppervlakteweerstand kan snel en secuur „gesondeerd" worden, maar ook de „kleef" van de bodem; met andere woorden de remmende werking, die de di verse onder de oppervlakte liggende grond soorten op een aparte, ingedreven staaf uitoefenen. Het zal duidelijk zijn, dat bij voorbeeld klei een grote „kleef" bezit, maar een geringe conusweerstand; veen daaren tegen heeft beide eigenschappen in veel geringere mate en zand bezit alleen een grote conusweerstand. Fabriek moet weg, „boulevard". Stationsweg De consequenties van de verbredings werkzaamheden zijn dus vrij verstrekkend. De nieuwe kade van het kanaal komt schuin van de grote bunker naar de Velser brug te lopen en in Oostelijke richting on geveer recht naar de ponthavens toe. Daar door moet de oude school aan de Stations weg, die thans een chemisch bedrijf her bergt, verdwijnen en zal ook een stuk van de toch al geruïneerde kademuur, die 'de inham naar de pont afbakent, opgeruimd worden. Met een diep-sondeerapparaat is men in Velsen tussen spoorbrug en pont bezig de bodemgesteldheid te onderzoeken. Ter plaatse bevindt zich namelijk een grote (door gras aan het oog onttrokken) bunker welke bij de voorgenomen verbreding van het Noordzeekanaal aan de rand van dit kanaal zou komen te liggen. Men peilt nu met de hier afgebeelde sonde tot op vele meters diepte of het talud de druk van de bunker zou kunnen dragen. De Stationsweg zal daardoor veel dichter aan het Noordzeekanaal komen te liggen en krijgt min of meer het aspect van een boulevard. Het bedrijf dat verdwijnen moet, name lijk de Handel- en Industrie Maatschappij, heeft de bouw van een nieuwe fabriek op het geprojecteerde industrieterrein aan de Noordzijde van het kanaal in voorbereiding. En dit alles zal niet op al te lange termijn verwezenlijkt worden, want over een week is de poliepgrijper, die de oude basaltbeschoeiing loswerkt, klaar, zodat er dan met daadwerkelijk verbreden met behulp van een bagger molen begonnen kan worden. Benetra" steunt de Benelux-gedachte Vakbewegingsleiders in IJmuiden bijeen Woensdag werd in het gebouw van de Centrale Bond voor Transportarbei ders aan de Trawlerkade te IJmuiden een vergadering belegd van de twee secties baggerbedrijf en visserij der „Benetra" (Belgisch-Nederlandse sa menwerkende Transportarbeidersbon den). Voor België waren aanwezig de heren R. de Keijzer uit Antwerpen, D. de Grijze uit Ostende, L. Eggers en W. Kassiers eveneens uit Antwerpen en voor Nederland de heren R. Laan Sr., voorzitter van de Centrale Bond van Transportarbeiders; C. P. Dam me, A. de Boon, D. Verbaan en B. A. Bons. Vóór de bijeenkomst werden de delega ties ontvangen door de directie van het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf, die de heren welkom heette. De heer Laan ant woordde en gaf een toelichting op de te houden besprekingen. Hij herinnerde aan het congres, dat in April 1948 te Amster dam onder auspiciën van de drie vakcen trales der Benelux-landen werd gehouden, waar algemene richtlijnen uitgestippeld werden voor de vakbeweging in deze lan den. Tevens werd daar besloten aan de bij de vakcentrales aangesloten bonden te verzoeken om van elke economische be drijfstak uit de volgens de nomenclatuur opgestelde statistische en gemiddelde ge gevens vergelijkend materiaal te putten. Voor dit doel zijn de subcommissies, zoals thans die voor de visserij en het bagger bedrijf, bijeen geweest. In de vergadering werden aan de hand van geformuleerde vragenlijsten de gege vens uitgewisseld, die nu in een gedocu menteerd rapport verder worden verwerkt. De hoofdcommissie van de Benetra zal daarna in overleg met de wetenschappe lijke bureaux van de vakcentrales der drie landen haar bijdrage trachten te leveren en aldus pogen te bereiken, dat de vakbe weging aan de verwezenlijking der Bene- lux-idee haar daadwerkelijke medewerking verleent. Belgische IJslandvaarders Woensdag is voor het eerst uit de Gentse haven de „Ramskapelle" ter IJslandvis- vaart uitgevaren. Het betreft hier een En gelse mijnenveger, die op de scheepswer ven te Hemiksem is verbouwd. Het vaar tuig is meer dan 49 meter lang en heeft een snelheid van 13 mijl. Het is het eerste schip van een nieuw opgerichte rederij, de „Agence Maritime du Progres". Het schip heeft een bemanning van 20 koppen. Bin nenkort zullen voor rekening van deze maatschappij nog twee dergelijke IJsland vaarders in gebruik worden genomen, na melijk de „Reygervliet" en de „Dixmuide". Lange lijst van geslaagden aan de Hoogovens De volgende employés van de Hoog ovens slaagden voor diverse examens: Ver- bandmeester M. v. d. Berg slaagde voor het Staatsexamen heilgymnastiek en massage; mej. G. v. d. Zwan van de inkoop H.O. slaagde voor het examen steno en typen; H. L. Krispijn van de Inkoop H.O. behaal de het diploma voor Duitse handelscorres pondentie en J. Visser van administratie Cemij slaagde voor Nedex-landse en Franse handelscorrespondentie; mej. G. Wensing van correspondentie H.O. verwierf het di ploma Engelse handelscorrespondentie; A. A. Schoorl van administratie K.O. en mej. E. Keizer van administratie W.W. slaagden voor het type-examen. Voor boekhouden blijkt altijd weer belangstelling te zijn; voor het examen van de Vereniging van Leraren slaagden P. v. d. Aar van de Tech nische Administratie der Mekog en W. H. de Graaf van de administratie van het Transportwezen; H. Veldhuyzen van de magazijn-administratie behaalde het prak- tijkdiploma van de Associatie en J. H. A. Smit van de boekhouding H.O. doorstond het examen voor Associatie en de Vereni ging van Leraren met goed gevolg; mej. S. de Pagter van de Inkoop heeft haar diplo ma stenografie behaald en W. van Gelder van de magazijn-administratie der Mekog slaagde voor het examen Engelse handels correspondentie op practische grondslag; L. Vissher van de technische bibliotheek door stond met goed gevolg het examen machine schrijven (Centrale Bond van Leraren) en J. Schol van het magazijn der Mekog en J. M. Dijcks van bedrijfsadministratie der Mekog verwierven beiden het praktijk diploma boekhouden (Ned. Associatie). Grote partij EMAILLE KEUKEN-UITZETTEN WILLEMSBEEKWEG 62-64 - TEL. 5324 Ook verkoop of Voorzorgzegels DE GROOTSTE Degelijk, groot, geen geëxperimenteer De kop van de pieren wordt verder „ontmanteld" Nieuwe lichtopstanden op komst De Duitse verdedigingswerken op de uit einden van de IJmuidense pieren, die de vorige zomer reeds gedeeltelijk zijn opge ruimd, zullen dit seizoen geheel verwijderd worden. Rijkswaterstaat begint binnenkort weer met het laten springen van de resten der zware bunkers. Tegelijkertijd worden dan ook de oude lichtopstanden opgeruimd, want op de kop van de beide pieren komen nadat de bunkers verdwenen zijn, nieuwe opstanden, naar het model van die, welke zich op de strekdammen bevinden. Men schat, dat met een week of drie (weer eii wind dienende) de bunkers goed deels verdwenen zijn. Het werk begint op de Zuiderpier. In de tijd, dat. er „gespron gen" wordt, maakt de Rijkswaterstaat ge bruik van provisorische lichtbakens, die overdag verwijderd kunnen worden en des nachts met behulp van een speciaal stop contact op de lichtkabel worden aange sloten. HOOGWATERTIJDEN Donderdag 21 April: 10.33 en 23.23 uur. Vrijdag 22 April: 12.03 en uur LAAGWATERTIJDEN Donderdag 21 April: 5.31 en 18.31 uur. Vrijdag 22 April: 7.00 en 20.03 uur. De rosse geweldenaar, die maanden lang aan de Zuidzij heeft gelegen en waar honderden mensjes-in-overall aan geklopt, gehamerd en gelast heb ben, is nu een grijs-met-blauwe reus geworden visserij nummer: IJM 24, naam: Vios 1, eigenaar: de VEM en slechts enkele weken zullen nog nodig zijn om hem aan zijn bestemming, de trawlvisserij af te leveren. Deze grootste trawler der IJmuidense vloot, die met zijn 540 ton de een-na-groot ste, de Simon de Danser bijna honderd ton voorbij streeft, heeft een bewogen verleden achter de schroef: het verhaal van de Duitse roof is al eens eerder verteld en op dit moment zullen dus slechts heden en toekomst van deze Vios 1 geboekstaafd hoeven te worden. Tussen de loodlijnen meet het schip 50,27 meter en dat is een heel eind om van de vooruit naar de traankokerij te komen. Maar gelukkig kunnen de 24 mannen, die hem straks naar de zee zullen brengen,'een groot deel van die wandeling „binnendoor" volbrengen: het lange dekhuis maakt het mogelijk, dat de „stuur" aanstonds van de (omgebouwde) winchmachien naar een „bakkie" in de kombuis droog overkomt, ook al briest het nog zo hard. Het is allemaal erg groot en oer-degelijk aan boord van de 24. Een winch, waar een ondermaats mannetje niet eens overheen kan kijken en een „hel", die de stokers een flinke armslag laat, een magazijn als een volwassen salon en ga zo maar door. Nieuw- wigheden zult ge echter niet veel ontdek ken, al snuffelend door de ingewanden van deze knaap, of het zou de turbine voor af gewerkte stoom moeten zijn, die de 600 paards-triple expansie machine er nog eens zo nodig 200 pk bijlevert. En de „aslift", die de stoker in staat stelt het afval van de vuren weg fe werken terwijl hij rustig bin nenshuis blijft, is ook niet eerder vertoond. Schipper G. Plug, die tot nog toe de „Duyvis" heeft bevaren, krijgt" er een baas van een schip aan, en het is voor hem te hopen, dat hij de 5000 kisten, die de Vios hebben kan als dat moet, elke keer haalt ook. Aan experimenten heeft men bitter wei nig tijd en geld besteed, want „dat brengt meestal niet op" en daar is natuurlijk iets voor te zeggen. Maar modern is deze „Holland" klasser ongetwijfeld. De messroom is gescheiden van de kombuis en dat heeft ook niet iedere trawler en voor de bemanning staan er drie uitgebreide traanketels achterin. Al ziet alles er nog wat rommelig uit, in drie of vier weken kan veel gebeuren, kan zelfs de kapotte turbine op slag geholpen worden en dan zal de eerste vaart van de Vios 1 ondanks de lange tijd van voorbe reiding een klinkend besluit kunnen wor den van vele maanden werken door vele mannen-in-overall. BEGRAFENIS M. DUKEL. Woensdagmiddag werd op de Wester begraafplaats te IJmuiden M. Dukel, die op Zaterdagavond door een auto-ongeval om het leven kwam, ter aarde besteld. Door vrienden uit de vishal werd het stoffelijk overschot ten grave gedragen. Een schat van bloemen dekte de baar. Een broer van de overledene bracht dank. De „D.S.S. kinderen" op 30 April In afwijking van de traditie om in de open lucht op Koninginnedag kinderspelen en optochten te arrangeren heeft het be stuur van D.S.S. zich in verbinding gesteld met de directie van het Thalia-theater, ten einde de jonge leden tot de leeftijd van 16 jaar een filmmiddag in genoemd theater aan te bieden. MARKTBERICHTEN Besommingen. IJM 16 Bergen 37.330 IJM 213 278; IJM 241 43; HD 79 191. Een VEM-trawler besomde f 25.880. Aanvoer. 15 kisten tong en tarbot, 35 kisten schar- tong en tongschar, 160 kisten wijting, 900 kisten schelvis. 1225 kisten kabeljauw, 400 kisten koolvis, 50 kisten leng, 60 kisten schol, 130 kisten schar, 15 kisten bot, 150 kisten diversen. Totaal 3140. kisten. Prijzen. Tarbot I 2,302,20; gr. tong 1,951,90; gr.m. tong 2,05—1,95; kl.m. tong 2,10—1,95; kl. tong I 1,95—1,85; kl. tong II 1,70—1,65, per kg. Midd. schol 3622; kl, schol 134,20; schar 82,30; bot 2718; wijting 10, per 50 kg. Het hoekje van Velsen BURGERLIJKE STAND GEBOREN: C. Alders—Smit, d., IJmuider- straatweg 104, IJmuiden: N. Boudesteijn van Kampen, d.. Marnixlaan 11, Driehuis; E. W. SchefferWolters, d.. Tuindersstraat 9, IJmuiden-O.; J. Petersvan der Struik, z.. Vlierstraat 6, IJmuiden-O.; D. G. Bleeker Willemsen, d., Velserduinvveg 202 a, IJmuï- den-O.; W. P. TimmermansBouman, z., Burg. Rambonnetlaan 49, IJmuiden; J. Ver kammen—de Haas, d., Kerkweg 124. Sant poort; M. DeenVriend, d., Kruidbergerweg 30, Santpoort; T. WijkstraRozeboom, z., Kluijskenslaan 12, Santpoort; C. M. Lokker- bolBeij, d., van Leeuwenstraat 37 rd„ IJmuiden; J. M. OudendijkVeldt, z., Ceder straat 19. IJmuiden-O.; M. H. van der Ben van der Voorden, d.. Kruisstraat 14, Krimpen d. IJssel. OVERLEDEN: M. Kloes. 66 j., echtgenote van F. J. Heeremans. Ladderbeekstraat 17, Velsen-N.: G. J. van der Aar, 78 j., weduw naar van C. Mulder, Rijksweg 462, Santpoort; J. Cana, 71 j.. weduwe van P. de Wit, Tuin dersstraat 121, IJmuiden-O.; D. Koorn, 64 j., echtgenote van F. van der Wiele, Kennemer- laan C I, IJmuiden; M. Dukel, 43 j., echt genoot van A. Bakker, v. Wassenaarstraat 66, IJmuiden; M. J. Leloux, 64 j., ongehuwd, Brederoodseweg 67, Santpoort; J. F. Harm- sen, 18 d„ z. van W. A. Harmsen en van C. Brachter, Hoflaan 23, Velsen-N. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 20 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Danae van Kopenhagen. Entre Rios van Vigo. Krakau van Rotterdam. Bruarfors van Reykjavik. Surte van Londen. Vertrokken zijn: Greenfinch naar Londen. Eriksborg naar Malmö. Harberton naar New castle. Ariadne naar Rotterdam. Zaanstroom naar Londen. Dagny naar Gothenburg. Ni- gerstroom naar Hamburg. Donderdag, 21 April 1949. Beste kinderen! Een paar heerlijke Paasdagen liggen jammer genoeg alweer achter ons en nadat Koningin Lente ons volop heeft laten genieten van haar warmte, laat ze nu eens zien dat ze nog wel wat kou in voorraad heeft ook. Het zal wel niet zo erg worden, dat we de kachel weer aan moeten maken, maar toch is een lekker warm vest of een truitje geen overdaad. Ik heb wel gemerkt dat jullie pret tige feestdagen gehad hebben, want er waren niet veel neven en nichten, die nog een ogenblikje voor Tante Els konden vinden. Maar ik hoop, dat het deze week beter wordt, want ik ben erg nieuwsgierig waar jullie naar toe geweest zijn en wat jullie zoal gedaan hebben op de Paasdagen. Zijn j ullie nog naar de bloeiende „bollen gaan kijken? Ik wel. Het was zulk fijn weer, dat ik de banden van mijn fiets maar eens stijf opgepompt heb en ik ben er op uitgetrokken, de zon tegemoet. Als jullie je Tante Els nu toch eens zien konden! Dan zouden jullie 'vast lachen, want ik ben vuurrood verbrand! Maar ik lachte niet, toen ik thuis kwam, want mijn gezicht en armen deden werkelijk pijn. Maar nu be gint mijn huid al mooi bruin te worden en dat is toch ook wel wat waard. Na dit zomerse praatje wil ik jullie nog eens even eraan herinneren, dat de maand April bijna om is! Nog één week en dan komt de uitslag van het maandraadsel al weer in ons hoekje. Zij die nog een lente plaat in willen sturen, moeten dus vlug zijn, anders is het te laat. En nu onze brieven. Van ZWALUW kwam ook weer eens een levens tekent je. Bij jullie is het ook echt lente hoor: jonge geitjes en jonge konijn tjes! Schattig is dat jonge goed, hè? Ik vind het een hele kunst om die jonge konijntjes in leven te houden, als hun moeder dood is. Is het nog goed met ze? Hoe is je Paas- rapport uitgevallen, meisje? SPERWER komt met een uitgebreide brief, waarin hij mij weer enkele zegels toestuurt. Ik heb ze op je naam opgebor gen, op één na, de Nederlandse van 6 et, want dat is een zegel die op het ogenblik nog in omloop is en die heeft voor onze beurs dus geen waarde. Ik heb hem maar vernietigd. Maar ik zal je vraag noteren en zodra er ruiling mogelijk is, stuur ik je de zegels toe. Inderdaad ben ik vorige keer de kaart van je neef vergeten bij te slui ten, maar ik heb hem goed bewaard, dus zal je hem volgende maal wel zien ver schijnen. Fijn, dat alles thuis zo goed gaat. Tonnie zal wel erg lief zijn, nu hij zo'n beetje gaat brabbelen. Je oplossing was goed hoor, maar het was een weekraadsel. BLAUWDRUIFJE stuurt een mooie Paaskaart. Dank je wel hoor, Druifje. Hij heeft tijdens de feestdagen op mijn tafel geprijkt. KRULLEKOPJE was een beetje boos omdat haar naam een beetje fout in de krant is gekomen. Volgende keer beter, hoor meisje. Maar dan moet je in je eigen briefje ook niet zoveel foutjes schrijven, beloof je me dat? DUIF is erg blij met de Paas-vacantie. Ik hoop dat je ook zo tevreden bent met, je Paasrapport. Zag het er nogal schappelijk uit? Het is nog beter als je brief Maandag binnen is, dan ben je er zeker van dat het antwoord in de krant komt. Dus je brief nog een beetje eerder in de bus stoppen voortaan. Een nieuweling is deze keer BLONDJE, die natuurlijk van harte welkom is. Doe je mee met het maandraadsel, meisje of heb je de krant niet meer waar de opgave in staat. Hoor ik nog eens wat meer van je? En dan is hier KINKHOORN, die mij een pracht van een rapport laat zien in zijn brief. Als dat zo blijft, ga je met glans over, jongen! Ben je nog naar de bollen velden geweest? Je mag over je verjaar dag niet klagen hoor, je bent echt ver wend! Al heb je de krant van het maand raadsel niet meer, dan kan je misschien nog een lenteplaat inzenden met een eigen gemaakt lijstje erom. Je kunt er een mooi boek mee winnen, hoor. Dit was ons laatste briefje voor deze week, tot volgende keer! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden, óf briefjes aan de bezorger meegeven. j ONZE POSTZEGELBEURS. Aangeboden NEDERLAND: Jubileumzegel 1948: Ko- ninginnekop 1899/1923, cent, olijf groen; Willem van Oranje, 1933, 6 ct., lila; voor het kind, 1948, 10 ct., rood; voor het kind, 1947, 10 ct., wijn rood; voor het kind 1948, 2 ct., groen. Koningin Wilhelmina, 1924'26, 5 ct., groen; Koningin Wilhelmina, 1-926—'31, 10 ct., violet (watermerk „cirkeltjes"); Herrijzend Nederl. 1945 71/7* NED. INDIë: Koningin logstijd), 10 ct.. bruin; Km?! Ifc helmina 1937, 10 ct., oraAjeroo,1 Huis met zee, 2 ct., bruin jffi Koningin Wilhelmina lj}£K oranje. 10 BELGIë: Wapenzegel, paars 2n m Albert, 1912, 10 ct, roo? Herinneringszegel Pool-tocht loche 1897-1947, 1 fr. 95 h'JjAfc blauw/'' HONGARIJE: 50 filler (zonder 1927, donker bruin. er Vrijheidsheld Janos, opdruk o 1945, bruin. OOSTENRIJK: park met lantaarn 1» 5 schilling, paars; bergen, li, groschen, oranje. Tiroolse vrouw, 1 shilling, blauw aan rivier, 1 shilling, paars 44 CANADA: Koning George VI m groen, 5 ct., blauw en 3 ct. lila. Landschap, 10 ct., groen. U.S.A.: Washington, 2 ct„ rood ZWEDEN: Koning Gustav, 10 'öre lil* HONGKONG: Koning George, t PORTUGAL: zeilschip, Gevraagd: NEDERLAND: Kinderzegels 1948 ii ~70d NIET); Pp, P en 7U of TA.,j Zomerserie 1947. «d en 10 ct. rood NIET); PljÜ re (114 ct grijs en 7% ct. rood® merserxe 1947. Koningin, 1940, 22y, ct, olijfgroen NEDERLANDS-INDIë: Kontagfa?,, ct., bruin; type Hartz, 1948,15 ct t} type Hartz, 1948, 40 ct, licht groa TANTE ELS FELICITEERT: ZILVERLING, die gisteren haar ver 9aardag vierde; ZWALUW, die morgen jaris is, evenau KNABBELGRAAG en VIOOLTJE, die Zaterdag de u buiten gaat zetten. Dan nog GOUDSBLOEM, die volgende wee> Dinsdag het feestvarkentje wordt a KIEKEBOE. PARADIJSVOGEL en BOODSCHAPSTERTJE, die alle dn» volgende week Woensdagse vlag kunnen steken. Hè, hè, dat waren er een heleboel dae ceer. Van harte, hoor kinderen en ple zierige dagen! Voor jonge hersens 1. x 2. X 3. X 4. X 5X 6. N .5 7X 8. X X X medeklinker muzieknoot gladde vis rustig geen oorlog soort bloembS ligt op bed ruimte, grote kamer ho, stop niet uit medeklinker Als' je de woorden goed invult, ontslaat op de kruisjes van boven naar benefe een naam voor een streek in Nederki die op het ogenblik druk bezocht wrii Op de zesde rij komt de naam van a plant, die daar groeit (en bloeit). FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 10) Het is volkomen donker, James, zei ze kortaf. Je kunt onze gasten onmogelijk in de duisternis terug laten lopen. Zeg aan Mary dat ze de chauffeur waarschuwt. Ik protesteerde en zei dat we heel goed konden wandelen, doch ze schonk geen aandacht aan mijn woorden. Ons aanbod om u weg te laten bren gen is niet zo nobel als u wel denkt. Judith heeft enige gewichtige stukken, die onmid dellijk beantwoord moeten worden. Ze kan de brieven tegelijk met u meenemen. Er is hier vlakbij alleen maar een bus, die niet voor morgenvroeg gelicht wordt, en dat is te laat. Terwijl de dominee en ik onze jassen aantrokken, gingen Simpkins en zijn nich tje de kamer uit. Toen ze terug kwam, had Judith nog steeds de actetas bij zich, doch deze was nu kennelijk veel minder vol, dan toen ze er mee aan kwam. De kolonel liet ons uit. Een ogenblik staarde hij in de duisternis. Ik hoor de wagen bij het hek. Je moet nog eens terugkomen, mijn beste. Ik ga nu maar naar binnen, anders vat ik kou. Ik herinner me dit moment nog precies Judith was juist de drie treden afgelopen, die naar de weg leidden, de dominee was op de tweede trede en ik stond nog in de deur. Een brede lichtstroom uit de open staande deur verlichtte een groot deel van de oprijlaan. Bij het hek kon ik de omtrek van een auto onderscheiden. Maar ik meen de ook een figuur te zien, die uit het ver lichte gedeelte in de duisternis wegsloop. Instinctief dacht ik aan een van de wakers van de kolonel, die aan het patrouilleren was. Dan opeens klonk er een schot en onmiddellijk lag ik plat op de grond. Ik hoorde de kogel tegen de stenen muur ketsen. Zo snel als mijn zieke been het toe liet, rende ik vervolgens in de richting van de plaats, waar ik de vage schim in het donker had zien verdwijnen. Ik strui kelde over de plat op de grond liggende figuur van de dominee. Toen ik weer op mijn benen stond, was de tuin vol rumoer. De chauffeur had een zaklantaarn en ik kon hem hard zien lopen. Van ergens achter het huis hoorde ik een hond aan komen rennen en tussen de bomen verdwijnen. De voordeur ging weer open. Met een geweer onder zijn arm, kwam de kolonel de treden afgesneld. Ik denk, dat hij al weg is, kolonel, zei ik. Laten we hem dan achterna zitten, blafte de kolonel. Als hij mijn nichtje ge- raakt heeft Ik geloof het niet, zei ik, terwijl ik naast het op de grond liggende figuurtje van het meisje knielde. Maar de kolonel wachtte niet op mijn antwoord. Hij ver dween in de duisternis, waarik hem orders kon horen geven. De dominee en ik volgden hem, nadat ik Judith aan de zorgen van het personeel had toevertrouwd. We doorzochten het bos grondig in de hoop een aanwijzing te vin den van de man, die het schot gelost had, maar onder deze omstandigheden was er niet veel kans op succes. Nadat we de hele dennenaanplant doorzocht en de weg afge Voor de Zaterdagmarkt wordt de C-a- berdina Johanna thuis verwacht met 535 kisten. Visaanvoer. Woensdag was er visaanvoer van twee trawlers van de IJslandvisse^. De Bergen had een vangst van 1700 M en de Sumatra (IJm. 62) bracht 1350 kis ten aan. Verder waren er enige klek= schuitjes. Het komende weekend wore; er weer grotere aanvoer van platvis ver wacht. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 21 APRIL Thalia, 8 uur: Feestavond „Onderjnp Vriendschap". Rex: Geen voorstelling. Raadhuis. 9—12 uur: Spreekuur We» der van Sociale Zaken. VRIJDAG 22 APRIL Thalia, 8 uur: „Drakenklauwen'. Rex, 8 uur: „Vier stappen in ae women- Zaal Leger des Heils, Edisonstraat, 8 un. „Bedrogen". keken hadden, besloot de kolonel, dat we niets meer konden doen behalve de politie op de hoogte stellen. Ik vind het een opwindende ervaring, zei de dominee op zijn minzame manier, toen we terugliepen naar het huis. Weet u, kolonel, dat dit de tweede keer is, dat er in mijn tegenwoordigheid in deze bossen een schot gelost is. Wat bedoelt u daarmee, dominee? blafte de kolonel. Gisternacht wandelde ik hier tussen de bomen, toen er iemand op mij schoot, antwoorde de dominee. Ik herkende het geluid van het wapen niet. Daarom dacht ik, dat dat schot afgeschoten moest zijn met een van de geweren uit uw verzame ling. En ik had gelijk. Het was uw Abbe- syns geweer. Maar u bent buiten zinnen, dominee, bulderde de kolonel. Geen van mijn men sen zou toch op u schieten. Wat deed u eigenlijk hier in het bos? Ik bestudeer het volgelleven. De kolonel snoof minachtend. Geen wonder, dat u dan bijna neer geschoten werd. Het zit hier vol stropers. Laat het een lesje voor u zijn. Judith was naar haar kamer gebracht. Zodra de kolonel zich ervan overtuigd had, dat ze ongedeerd was, begaf hij zich naar de telefoon. De dominee sloop naar de ka mer van het meisje. Ik bleef wachten, maar hij wenkte me om mee te gaan. Judith lag op haar bed met gesloten ogen en haar blonde haar lag op het kussen uitgespreid. Haar tante hield haar een fles je reukzout voor. Ze is van schrik flauwgevallen, zei Edith Simpkins. De een of andere stroper was zeker aan het schieten in de bossen en vuurde per ongeluk in deze richting. Dat weet ik nog zo niet De dominee hield Judith's hoed omhoog, die hij van de grond opgenomen had, toen we het huis binnengingen. Het was een hoed met een hoge bol en een voile. De kogel ging door de bol van de hoed. Als hij twee centimeter lager was geweest, was hij door haar hoofd heen gegaan. De kolonel, die de kamer binnengeko men was en deze woorden van de dominee hoorde, verbleekte. Zijn zuster vertrok geen spier van haar gezicht. Ze nam de hoed uit dominee's handen en bekeek deze nauwkeurig. Het is niet te geloven, mompelde ze. Judith's oogleden bewogen zich even. Ze keek in het rond en gaf dan een verschrikte gil- Ik kan er zo niet mee doorgaan, riep ze uit, ik weet zeker, dat ik nog eens ver moord zal worden, en opeens barstte ze in hartstochtelijk snikken uit. Huil niet, m'n kind, drong haar tante zachtjes aan. Je bent hier veilig, dat weet je toch. De anderen stonden weinig op hun ge mak om de twee vrouwen heen, als waren ze er niet zeker van wat ze moesten doen. Ik kon nooit goed een vrouw zien huilen. Instinctief ging ik naar het meisje toe, en een arm om haar heen leggend, sprak ik troostende woorden. Langzamerhand werd haar gesnik minder. Ik geloof, dat ik nu maar ga slapen, fluisterde ze. We lieten het dienstmeisje bij Judith achter en gingen terug naar de zitkamer Edith Simpkins strompelde naar haar stoel bij het vuur, waarin ze zwijgend ging zit ten, terwijl de kolonel de gebeurtenissen aan een politie-inspecteur uiteenzette, die een korte verklaring van allen, die het schot vanuit de bossen gehoord hadden, optekende. Van de stoeptreden af duidden we hem aan, van waar we meenden dat het schot afgevuurd moest zijn. Ofschoon hij de taak klaarblijkelijk als hopeloos zag, besloot de inspecteur toch een snel onder zoek in le stellen. Het spijt me allemaal toch zo, zei de kolonel, terwijl hij ons weer naar binnen geleidde voor een laatste drankjo. Ik denk, dat het de een of andere stroper is ge weest, die een wrok koestert. Ik antwoordde niet. Ik had mijn eigen ideeën. Zelfs de dominee waagde zich niet aan een opinie. De kolonel bracht ons weg in de auto. Gedurende de rit was hij zwijg zaam. Ik merkte op, dat hij de actetas bij zich had. Aangezien hij wat nauw zat, bood ik hem aan de tas naast mij te hou den, maar hij weigerde dit. Van de chauf feur kon ik niet veel zien, behalve dat hij een klein rond mannetje was met een kaal hoofd en puntige oren. De wagen stopte voor het postkantoor in het dorp. De dominee en ik stapten uit. maar de kolonel bleef zitten. Een prettige frisse avond, merkte hij op. Ik denk dat ik nog wat om ga rijden om deze vreemde geschiedenis te over denken. Kunnen we uw brieven voor u posten? vroeg ik. Nee, bedankt. Ik heb nooit veel ver trouwen in die dorpspostkantoortjes. Ze weten veel te veel van je zaken af. Kom me vooral nog eens opzoeken. De dominee en ik keken de wegrijdende auto na. Dit lijkt me wel genoeg opwinding voor één dag, merkte ik op. Ik vind dat we een goede straffe whiskey verdien hebben voor we gaan souperen. Waarom ga je niet mee naar de P~- torie, m'n beste, vroeg de dominee. B er zeker van, dat mijn huishoudster s- doende voor ons beiden heeft, ook alk we gerantsoeneerd. Ik stond op het punt te weigeren, ik wilde graag alleen een en ander over denken, maar aangezien deze wonder dominee me misschien heel wat op kunnen helderen, besloot ik de xnv te aanvaarden. .off. Als een half uur oponthoud uw veel is, zal ik graag komen, anjg ik. Maar ik moet eerst even Citherwood spreken. Voor Rose Cottage stond Burton, w het hekje van de voortuin geleund, een philosofisch gezicht naar ee p gele maan te kijken. Ik vertelde m haastig wat er in het Huis aan a gebeurd was. Hij floot even voor zi in verrassing, y,eVfe. De zaken beginnen daar i ging te komen, meneer. Inspecteur nigan schijnt het toch bij het ,r? vcor gehad te hebben. Wat stelt u zich te doen? Zal ik nog eens op mn re exoenz<ai ik nug cww houtje gaan kijken om te zien aanwijzing kan vinden over di partij' Dat zou niet erg verstandig L woordde ik. In en om het "u voor de rest van de nacht waakza Je kunt beter eens naar het kijken of er eventueel vree vallen waar te nemen. (Wordt verwtS

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6