r Duizend kelen riepen-. „Leve Prinses Beatrix? MAPLE LEAF Negen dapperen van de „De Ruyter" door onderscheidingen geëerd v Panda en de Meester* Wereldverbeferaar SSfSJ? !>üf^o°"d Wereldnieuws Maandag 20 Junf 1949 Sober, doch indrukwekkend relaas van heldenmoed en offerbereidheid Op 27 Februari 1942, aan het einde van een fatale dag: in de historie van onze Koninklijke marine, waren er nog twee Nederlandse schepen overgebleven van de strijdmacht, waarmede men in de Java-zee de Japanse vloedgolf trachtte te keren: Harer Majesteits kruiser „De Ruyter". het vlaggeschip van schout bü nacht Doorman, en Harer Majesteits kruiser „Java". Beide oorlogsbodems streden een hopeloze strijd en werden kort voor middernacht, vrijwel tegelijk, door vijandelijke torpedo's ge troffen. Er brak brand uit en zij zonken spoedig. Zo voltrok zich de laatste acte in het drama van de Java-zee, dat slechts door weinigen werd overleefd. Thans is het moment aangebroken waarop de helden van het vlaggeschip Hr. Ms. „De Ruyter" worden geëerd. Negen onderscheidingen zijn afgekondigd, waarvan zeven posthuum. E. E. B. LACOMBLé. Wijlen kapitein-luitenant ter zee E. E. B. Lacomblé, ridder Militaire Willemsorde der vierde klasse: „heeft zich in de strijd on derscheiden door uitstekende daden van moed, beleid en trouw, door begin 1942 als commandant van Harer Majesteits kruiser „De Ruyter", hoewel hij nog-slechts gedu rende korte tijd met dit commando was be last, door zijn rustig, moedig en doelbewust optreden het vertrouwen van de beman ning belangrijk weten te versterken en haar moreel hoog te houden, hetgeen onder andere tot uiting kwam, toen deze oorlogs bodem op 26 Februari 1942, wellicht voor de laatste maal, van Soerabaja zou vertrek ken om de overmachtige Japanse vijand te bestrijden, de gehele bemanning met geest drift zee koos. In het bijzonder onder scheidde hij zich: Door begin Februari 1942 beoosten Kan- gean bij het langdurig bombardement door een groot aantal vliegtuigen door kundig en buitengewoon handig met het schip te manoeuvreren- de vele daarop afgeworpen bommen te ontwijken, waardoor het schip en de bemanning behouden bleven en midden Februari in Gasparstraten ditzelfde nogmaals te volbrengen bij een lucht aanval, die zes uur duurde. En door in 1942 tijdens de slag in de Javazee tegen de overmachtige vijand, waarbij het als vlaggesohip van het ge allieerd eskader, door een torpedo mid scheeps werd getroffen, een bezielend voorbeeld aan de bemanning te geven door haar op te dragen het zinkende schip met de gewonden te verlaten, doch zelf aan boord te blijven, waardoor hij, met zijn schip tenonder is gegaan". A. P. L. DE GELDER. De „Bronzen Leeuw" posthuum aan de luitenant ter zee der eerste klasse A. P. L. de Gelder: „Heeft zich door het bedrijven van bij zonder moedige en beleidvolle daden in de strijd tegenover de vijand onderscheiden door een als vuurleider en eskader-artil lerie-officier zich op uitnemende wijze van deze taak te kwijten en een belangrijk aan deel te hebben in het in de namiddag van 27 Februari 1942 in de grond schieten van twee vijandelijke torpedobootjagers, waar bij het schip zelf ook door een voltreffer werd getroffen. Voorts door zijn persoonlijk contact met de bemanning er zeer veel toe bij te dragen, dat deze een hoog moreel be toonde tijdens alle vijandelijke luchtbom bardementen op het schip en tijdens de zeeslagen in de maand Februari 1942, voor al tijdens het gevecht in de nacht van 27 op 28 Februari 1942". A. A. M. VAN RIJSBERGEN. De „Bronzen Leeuw" aan de luitenant ter zee van technische dienst der Eerste klasse A. A. M. van Rijsbergen. „Heeft zich door het bedrijven van bij zonder moedige en beleidvolle daden in de strijd tegenover de vijand onderscheiden door tijdens de gevechten en vijandelijke luchtbombardementen in Februari 1942 van de voor-machinekamer uit het gehele machinebedrijf op uitstekende wijze te lei den. Voorts door tijdens deze gevechten en luchtbombardementen van grote moed blijk te geven door rustig en kalm zijn orders te blijven geven, daarbij een ieder aanmoedi gend en door zijn flink en actief optreden, grote bekwaamheid en zelfvertrouwen voor een ieder een voorbeeld te zijn. Vervolgens door, toen het schip werd getorpedeerd en het gehele bedrijf was afgezet, als laatste uit de machinekamer naar dek te gaan en nadat het schip ten onder was gegaan, ook Heringa Wathrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dag opening.. 8 15 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Symphonie no. 2, Rimski-Korsa- kof. 9.30 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 ..Cultuur in Lapland". 11.30 De Wekker. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.15 Orkest Maria Zamora. 13.45 Hawaiïan- muziek. 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Operette „La belle Hélène", Offenbach. 16.25 Beroemde componisten: Bedrich Smetana. 16,40 Schoolbel. 17.00 Kiinderkoor. 17.30 Re portage tennis: Wimbledon. 17.45 Fauna. 18.15 Piano-potpourri. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Ratjiostrip. 19.10 Parijse brief. 19.15 Muziek- journaal. 19.45 Scheepvaart, 19.50 Weder opbouw. 20.05 Reportage. 20.15 Tweede acte van „Fidelió". opera van Beethoven. 21.10 Pierre Palla. 21.20 Reportage postduivensport, 21.45 Musicorda. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Duo's voor viool en altviool. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Lichtbaken. 9.35 Liederen van Schubert. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Symphonette- orkest. 10.40 Schoolradio. 11.00 Lichte melo dieën. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Pianoconcert no. 2 in A. Liszt. 12.03 Viooj- recital. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Or kest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orkest. 13.40 Zangrecital. 14.00 Strijkkwartet in a, Brahms. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.50 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.45 Rhythm-sextet Henk Orthmann. 18.10 Sport. 18.20 Actualiteiten. 18.30 „Het werk van de psychiater". 19.15 Amusementsorkest. 19.45 „Dit is leven". 20.05 Gewone man. 20.12 Sym phonie no. 3, Bruckner. 21.15 Wesl-Europese commentaar. 21.25 Kamermuziekconcert in het Muiderslot; Nederlands Kamerkwartet en Radio Philharmonisch Sextet. 22.15 Dubbel- kwartet en orgel. 22.45 Gebed. 23.15 Sympho- fiifiCb concert. in de sloepen weer blijk te geven van een uitstekend moreel, door een ieder tot steun te zijn door zijn voorbeeld en zelfvertrou wen". P. S. WALMA VAN DER MOLEN. Het „Bronzen Kruis" posthuum aan de officier van gezondheid der eerste klasse P. S. Walma van der Molen. „Heeft zich door moedig optreden tegen over de vijand onderscheiden door als offi cier van gezondheid tijdens de slag in de Java-zee, nadat het schip was getroffen, onder de meest ongunstige omstandigheden de ene gewonde na de andere in de ver schillende verblijven te helpen, en daarbij niet lettend op zichzelf, uren achtereen door te gaan, waarbij zijn kleding aan flar den en besmeurd aan zijn lichaam hing". A. JANSEN. Het „Bronzen Kruis" posthuum aan de officier van de marine stoomvaart dienst der tweede klasse A. Jansen. „Heeft zich door moedig optreden tegen- pver de vijand onderscheiden. Belast met de leiding van de herstellingsbrigade, heeft hij deze taak, toen het schip werd getrof fen, op uitstekende wijze verricht. Voorts door, toen de pompkamer werd getroffen, met het hem toegevoegde personeel enige opvarenden uit de voorcentrale weten te redden". P. J. ZEGERS. Het „Bronzen Kruis" posthuum aan majoor-telegrafist P. J. Zegers. „Heeft zich door moedig optreden tegen over de vijand onderscheiden door als majoor-telegrafist, nadat het schip was ge troffen, onder moeilijke omstandigheden door zijn onvermoeide ^rtiviteit en zijn uit stekend moreel de dienst van telegrafisten en seiners zo goed mogelijk gaande te hou den. Voorts door, niettegenstaande de in wendige verbindingen soms waren verbro ken, de luchtverversing niet meer werkte en onder het pantserdek een ondraaglijke temperatuur heerste, zodat de meesten na enige tijd bewusteloos aan dek moesten worden gesleept, voor zijn personeel steeds het voorbeeld te zijn". A. M. MOORMAN. Het „Bronzen Kruis" posthuum aan de milicien matroos ziekenverpleger A. M. Moorman. „Heeft zich door moedig optreden tegen over de vijand onderscheiden door als zie kenverpleger op bijzonder ijverige en moe dige wijze te trachten de gewonden in vei ligheid te brengen. Voorts door, toen het schip tenslotte werd getorpedeerd en in zinkende toestand verkeerde, door te gaan om de gewonden een plaats in de sloep te bezorgen en te weigeren het schip te ver laten, waarna hij, na eerst nog zijn zwem vest te hebben afgestaan, met het schip ten onder ging". M. KEMPENERS. Het „Bronzen Kruis" posthuum aan' de kwartiermeester M. Keippeners. „Heeft zich door moedig optreden tegen over de vijand onderscheiden door in 1942 tijdens de luchtbombardementen en zee slagen als oorlogsroerganger op de com mandobrug steeds op zeer vlugge en onver schrokken wijze te reageren, totdat hij tij dens de slag in de Java-zee om het leven kwam". D. DE KOSTER. Het „Bronzen Kruis" aan de korporaal- thans sergeant-)machinist D. de Koster. „Heeft zich door moedig optreden tegen over de vijand onderscheiden door tijdens de slag in de Java-zee als korporaal-machi nist in de voormachinekamer de hem opge dragen functie van manoeuvreren en chef van het bedrijf van deze machinekamer op uitstekende wijze te vervullen. Voorts door zijn moed en activiteit een voorbeeld voor het onder hem gestelde personeel en een grote steun voor zijn chef te zijn, die hij bij diens afwezigheid op bekwame wijze ver ving". Minister-president sprak op VARA-zomerfeest Vijftienduizend leden uit de Westelijke districten en federaties van de V.A.R.A. hebben gisteren in het Westbroekpark in Den Haag aan een V.A.R.A.-zomerfeest deelgenomen. De toespraak van de minister-president ormde het hoogtepunt van de dag. Dr. Drees zeide, dat het de taak van de Vara is mee te werken aan de verbreiding der socialistische idealen om tot 'een waar achtige gemeenschap te komen. De waarnemend voorzitter van de V.A.R.A., de heer K. de Jonge, deelde in zijn ope ningswoord mee, dat de V.A.R.A. thans 175.000 le4en tèlt. Kerseneters buitelden in het ruim van een rijnaak Vijftig Rotterdammers, die zich Zondag te goed wilden doen aan de Betuwse ker sen, zijn bij van boord gaan in Culem- borg door het dek van een rünaak in het twee meter diepe ruim gestort. Ondanks deze massale valpartij liepen slechts enkelen hunner noemenswaardige wonden op. De raderboot „Maasnimf" arriveerde tegen de middag aan eer^ der aanlegstei gers te Culemborg, waar reeds de rijnaak „De twee gezusters" lag. De raderboot meerde terzijde van deze rijnaak en de passagiers moesten via dit schip aan land stappen. De losliggende schotten bleken echter niet bestand tegen het gewicht der vijftig Rotterdammers, die op een gegeven ogenblik alle op de rijnaak stonden. Kra kend bezweek het dek met het ver meide gevolg. Ook een vertegenwoordiger van de Vereniging voor Vreemdelingen- vei'keer in Culemborg, die de kerseneters kwam begroeten, deelde het lot van zijn gasten. In de bongerd was men echter het i leed al spoedig vergeten. Vele honderden leden van het Belgische Verbond der verminkte en invalide oud strijders kivamen Zaterdagochtend met het m.s. .Prins Albert" te Vlissingen aan ter inleiding van een plenïtigheid van oud-strijders der vijf landen van de Westelijke Alliantie. Belgische en Luxemburgse oud-strijders legden kransen bij het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter. Overzicht van de plechtigheid nabij het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter te Vlissingen. Violententoonstelling geopend Zaterdagavond werd in het Gemeente museum te 's-Gravenhage de tentoonstel ling van strijkinstrumenten ingezonden door beroepsvioolbouwers en amateurs, ter gelegenheid van het „Concours Hendrik Jacobsz" officieel geopend. De tentoonstelling toont de instrumenten, welke de beroeps- en amateurvioolbouwers inzonden en die door de jury werden ge accepteerd. De beroepsvioolbouwers zonden in totaal 185 violen in, waarvan er 108 werden aan genomen. Verder kwamen zij met 32 alten uit, waarvan er 24 genade in de ogen van de jury vonden. Het aantal celli door deze categorie ingezonden, bedroeg dertien, waarvan er acht werden geaccepteerd. Aan contrabassen zonden de beroeps vioolbouwers slechts drie instrumenten in, welke alle werden goedgekeurd. Het aantal ingezonden kwartetten dezer groep bedroeg tien, waarvan vijf werden afgewezen; De amateurvioolbouwers zonden 155 violen in, waarvan 121 door de jury werden geaccepteerd. De door deze categorie in gezonden altén, veertien in getal, werden alle aangenomen. Een amateur kwam met een cello uit, die eveneens werd goedge keurd. Tenslotte stuurde de laatste groep één kwartet naar het concours, dat even eens werd aangenomen. Op de expositie kan men voorts een complete vioolbouwerswerkplaats in ogen schouw nemen. Een zaal met lectuur over vioolbouw ontbreekt evenmin. Beziens waardig is ook de door de Koningin voor de expositie afgestane viool en het klein ste viooltje ter wereld, dat in St. Etienne werd vervaardigd en dat theoretisch be speelbaar moet zijn. Tenslotte bevat de tentoonstelling nog een stand, waar men demonstreert hoe vioolsnaren worden ge fabriceerd. Politieradio-auto bewees haar nut Zaterdagavond om precies zeven minu ten voor half zeven kwam een Amster damse taxichauffeur, die even uit zijn auto was gestapt, tot de onaangename ontdek king dat een dief er met zijn wagen van door ging. Hij belde onmiddellijk vijf maal 8, het alarmnummer van de hoofd stedelijke Hermandad en had geluk. Vijf minuten later zag een politieradiowagen de taxi rijden op de hoek van de Kinker straat en de Bilderdijkstraat. Het was nog een kwestie van enkele minuten en de dief, die dronken bleek te zijn, zat op het hoofd bureau in een cel om eerst zijn roes uit te slapen en daarna zijn zonden te over denken. Koeien-smaak Nieuwzeelandse koeien verfoeien „croo ners", zijn gek op cricket en worden beslist dol van Spike Jones and his City Slickers, zo werd uitgemaakt in een opinie-onderzoek naar de populai- riteit van radio-programma's in het landbouw- en veeteelt-district Hawkes Bay. Van de boeren die in hun stallen radio toestellen hebben geïnstalleerd deelde er één mede wat er gebeurde wanneer de luidspreker van zijn „stal-toestel" de bekende lawaai-liederen van Spike Jones liet horen. Twee koeien schopten de emmers om, een andere brak zich door een hek heen en een stier op het erf die het kabaal hoorde baande zich een weg door de heg. Een andere boer zei, dat zijn koeien aandachtig luisterden naar de uitzen dingen van de crieket-testmatches in Engeland. „Zij herkauwden bijzonder bedachtzaam en lieten door het gezwiep met hun staarten uitkomen dat zij danig meeleefden", zei hij. Een derde boer zei dat toen hij zijn koeien naar Bing Crosby had laten luis teren, de dieren hadden geprotesteerd door zure melk te geven. (U.P.). Duitse officieren voor het Bijzondere Hof in Arnhem Op 20 en 21 Juni zullen voor het Bijzon dere Gerechtshof te Arnhem terechtstaan de twee Duitse officieren, die verantwoor delijk worden geacht voor de verschillende executies gedurende de laatste weken voor de bevrijding, onder andere die nabij de Woeste Hoeve op de Veluwe. „Hauptsturmführer" O. C. Gerbig, inder tijd hoofd van de S.D. te Apeldoorn en be velhebber van het Einsatzkommando al daar, wordt ten laste gelegd het doen fusil leren van een zekere Verdam te Almelo, het samenstellen van een lijst met perso nen, in aanmerking komende voor executie als représaille voor de aanslag op Rauter en het doorzenden van die lijst aan gene raal Schöngarth, het nemen van maatrege len voor het fusilleren van 117 personen nabij Woeste Hoeve en het geven van op dracht tot het fusilleren van 12 personen bij Apeldoorn. De „Obersturmbanfühi'er" H. Kollitz, chef van de afdeling IV van de S.D. en van de Einsatzkommando's in Gelderland en Overijssel, wordt ten laste gelegd het ver strekken van een lijst met namen van per sonen, die voor- fusilleren in aanmerking kwamen, aan generaal Schöngarth en 't op dracht geven tot het fusilleren van 27 per sonen op verschillende plaatsen in Over ijssel en Drente. Voorts heeft hij volgens de tenlastelegging, last gegeven een aantal gevangenen naar Apeldoorn te zenden om te worden gefusilleerd als représaille voor de aanslag o'p Rauter, als gevolg van welke opdracht tenslotte 117 personen bij Woeste Hoeve werden geëxecuteerd. Ook wordt hij verantwoordelijk gesteld voor het zonder vorm van proces doen neerschieten van negen personen bij Zwolle en tien bij De venter. Oefeningen Westelijke Alliantie Nederland neemt met 29 toestellen deel Naar wij vernemen zullen twaalf Glos ter „Meteor" straaljagers van de Neder landse luchtmacht deelnemen aan de ge- comibneerde oefeningen van de Westelijke Alliantie. Het Nederlandse aandeel in de lucht strijdkrachten wordt verder gevormd door negen „Firefly", drie „Seafury" en vijf „Mitchell" toestellen van de Marine luchtvaartdienst. W„s schepelingen van de de militairen het zijne spontaan ses Beatrix, die er meteen maar e* mond wilde steken. „Nog even ^1'? zei de prins lachend en de kers veï voorlopig weer op het schaaltje. I Inwoner voor Voothn^ Wij vernamen nog, dat een van daten uit Voorburg een Indonesië I heeft meegebracht. Hij had hex tw*? geleden meer dood dan levend I gevonden, heeft het opgevoed, maar 3 het niet achterlaten. Handig v^v"4 aan boord te smokkelen en eerst h \3 i zee kwam het te voorschijn. 1 Nico. De rivierpolitie heett het kind gelaten, toen de soldaat verzekerde ca* het wilde opvoeden. Men zal alleen meente Voorburg ervan in kennis stëw dat er een inwoner is bijgekomen "s Lang voordat de ontscheping van de „Waterman" zou beginnen stonden dc 1460 repatriërende militairen reeds op de dek ken gepakt en gezakt en popelend van on geduld gereed. Het troepentransportschip was reeds midden in de nacht van Zater dag op Zondag de Rotterdamse haven, waar het aan de Lloydkade meerde, binnenge varen. Tegen negen uur werd het plotseling vreemd stil aan boord, waar tot dat ogen blik een heel répertoire van populaire lied jes werd afgewerkt. Tot ieders grote ver rassing stapten zowel Prins Bernhard als Prinses Beatrix over de loopplank om de aanstaande demobilisauten te verwel komen. Toen daverde het uit duizend kelen over het dek: Leve prinses Beatrix! Men wilde nog meer juichkreten aanheffen, maar het „Wilhelmus" bracht iedereen stram in de houding en daarna was het ogenblik voor enkele begroetingstoespraken aangebroken. ..Wij zij trots op jullie". Allereerst was het Prins Bernhard, die zich tot de manschappen richtte: „Ik wil jullie niet met een lange speech vervelen, in de eerste plaats houd ik daar niet van, maar bovendien ben ik overtuigd dat jullie langzamerhand naar huis willen. Namens de Koningin en namens mijn gezin mijn oudste is meegekomen heet ik jullie har telijk welkom". „Jullie hebt getoond je te kunnen geven op een voorbeeldige wijze, zo voorbeeldig, dat wij kunnen zeggen: wij zijn trots op jullie. Er zijn er velen, die niet weten wat je gedaan hebt, maar je familie en degenen die thuis waren, ook mijn familie aldus de Prins wij weten het wel. Draag het uit en stel het als voorbeeld voor geheel Nederland. Ik wens jullie toe dat je even flink bent in je toekomstig leven in Neder land. Ik wens je tevens een vlotte demo bilisatie". Prins Bernhard herdacht ver volgens degenen, die niet meer naar huis hebben kunnen komen en eindigde met een driewerf hoera op de Koningin. „Wie zal hun betalen?" Vervolgens kwam de minister van Oor log en Marine, mr. F. W. Schokking, aan het woord. „Er zijn ook' veel hoge officie ren gekomen om u te verwelkomen en toen gij gezongen hebt: wie zal dat betalen, heb ik even gedacht: u hebt gelijk. Maar ik heb ook u aangekeken en gedacht: wie zal hun betalen? Wij zijn ertoe bereid, wij zijn bereid ons uiterste best te doen, om u allen niet alleen thuis, maar ook weer aan het werk te brengen". Spreker herinnerde aan de moeilijkheden die er geweest zijn over een vorige uit lating waarin hij gewezen had op de moge lijkheden tot emigratie. Men heeft dat ver keerd begrepen. „Het wilde niet zeggen, dat zij die het Vaderland gediend hebben, nu maar moeten opkrassen. Ik heb alleen gezegd: wanneer het u te benauwd wordt, u die al zoveel van de wereld hebt gezien en er misschien nog meer van wil zien, denk er dan eens over." Hierna begon de ontscheping. Prins Bernhard en prinses Beatrix be gaven zich tussen de militairen in de grote loods, waar allen zich moesten melden en bescheiden en pakketjes kregen uitgereikt. De prins en de prinses spraken ongedwon gen met vele soldaten en toen de dames van „Nederland helpt Indië" ook ieder een schaaltje kersen aanboden, reikte een van kaUUHfOftC «Alleen-verkoop voor Nederland E G. BOUWER» Handelsvereeniging Amsterdam^- (Adv.) Surinaamse delegatie naar Nederland Het Statencollege heeft zich verenigd met de suggestie van gouverneur Huender om een delegatie naar Nederland te zen den, teneinde de bezwaren tegen de Inte rimregeling met minister Van Schaik te bespreken. De door de Staten gekozen delegatie bestaat uit de volgende heren: G. van der Schroef, J. Buiskool, J. Lach- mon, P. Wijngaardë en de vertegenwoor diger in Nederland dr. Pos. Tot voorzitter van de Staten werd be noemd G. van der Schroef, tot onder voorzitter werd benoemd E. de la Fuente. India beschuldigt Rusland van rassen-discriminatie Rusland heeft dezer dagen in de UNO ont kend, dat het een anti-Joodse en anti- Mohammedaanse campagne voert. M. R. Masani, de afgevaardigde van India in de subcommissie ter voorkoming van rassendiscriminatie en voor de bescherming van minderheden had tevoren verschillende berichten aangehaald, volgens welke Rus land „na de oorlog een anti-Mohamme daanse en anti-Joodse zuivering" had in gesteld. „Behalve de mondelinge verzekeringen die doo rde Sovjet afgevaardigden zijn ge geven, hebben wij de verzekering nodig van een UNO-orgaan dat de klachten kan onderzoeken", zei hij. De Sovjet-afgevaardigde A. P. Borisof zei, dat de beschuldigingen van discrimina tie jegens minderheden in de Sovjet-Unie deel uitmaakten van een latstercampagne van de Amerikaanse pers met het doel een oorlog voor te bereiden. Masani antwoordde dat hij de beschuldi gingen van een Mohammedaanse geeste lijke leider had aangehaald en niet die van een Amerikaanse journalist. 2. Ja, Panda zag het goed! Daar stond, op een zeepkist, niemand minder dan Joris Goedbloed! Joris, de schelm! Hij stond daar en hield een toespraak en er waren werkelijk nog twee voorbijgangers die naar hem luisterden ook! Toen Panda er aan kwam hoorde hij hem zeggen: „Och, och. wat is dat toch voor een leven dat gij leidt! Niets dan dom vermaak en ijdele genoegens. O, spreek mij niet tegen! Ook ik ben eens zo geweest.... ja, ja; dat ge looft gij niet, goede lieden, maar ook ik baadde mij eens in weelde terwijl ik mij onledig hield met een leven van opper vlakkige scherts! Ik weet het maar ik ben tot bezinning gekomen en thans ben ik een toonbeeld van deugdEi, wat zie ik daar, mijn goede man?" riep hij bewogen uit, terwijl hij zich nu plotseling geheel lot een der toéhoordefs wendde. „Ik zie een trek van begrip op uw verstan dig gelaatIk ziedat gij verlangt mjjn voorbeeld te volgen! Komt! Komt! Laat u niet ontmoedigen.en terwijl hij zo sprak klopte hij de toehoorder vriendelijk en bemoedigend op de schouder. Dat was een mooi gezicht, maar Panda merkte op, dat Joris daarbij het horloge van de toe hoorder uit diens zak haalde. Deze, een deftig heer, merkte het niet. Hij was hele maal ontroerd door Joris' toespraak. Maar Panda niet! „Joris, je steelt weer!" riep Panda. „Je hebt een horloge gestolen Al heeft --■QA geen politieke 0i/ partij J-n' zijn voorkeur hij sch ziÉTi uitstuiienj met Um met aarde van vijf |andei in zee neergelaten Symbolische plechtigheid Het verbond van vermint»* Belgische soldaten vierde h!t /f* weekeinde in internat™ J„ff» 30-jarig bestaan. Na een mM, ;t het motorschip „Prins Albert'M™ singen, Folkestone én Calais i, wdb?' ZS.'TT1rdÜder vijf lande°. 4 tart rusten Vadet"»d» sXta deZrïhK>7erd ,e TOssi"» «nkva Urebbeberg overgedragen De nM F C de ?°ninem '1 Zeeland, ,kr. mr A. van 't t Casembroot, dc inspect,»»! taïï.,: L?odswf2e". «hout bij nacht J.Cai- Icnfels, als vertegenwoordiger van dt velhebber der Nederlandse Zeeslrjdkiai. ten, de bevelhebber van het Derde Hiii. taire Gewest, generaal-majoör J. J. A. Sit sen, als vertegenwoordiger van de chef van de Generale Staf, kolonel A. Servaii militaire attaché bij de Belgische amïa- sade als vertegenwoordiger van de a- bassadeur van België, de consuls va Be!' gië en Frankrijk en de commandau! va het Corps Mariniers, generaal-majw 31 R. de Bruyne. Op de rede had h.m.'s „De Vulkaan' plaats gekozen. Litterair succes voor Ben van Eijsalstóm. Het toneelspel „Bazuinen om Jericho1 van Ben van Eijsselsteijn. dat geschreva werd in^ opdracht van het Ministerie ra Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ii aangenomen door de - koninklijke "schouw- burg te België Antwerpen). De direcleur van dit theater, de heer F. Mortier heeft de premiere bepaald op Zaterdag 24 September en de auteur uitgenodigd deze eerste voer- stelling bij te wonen. Satelliet. De „Daily Telegraph" schrijft, dat Roemenië de volgende Russische „satel liet is, op wie radicale maatregelen wor den toegepast". De diplomatieke corres pondent van het blad verklaart dat toe maatregelen betrekking zouden hebcea op drie van de leidende communistische leden van de regering: Anna Paukte» minister van Buitenlandse Zaken, Gheorghioe Dej, vice-premier en sect* taris-generaal van de Roemeense com munistische partij, en Georgiescoe, mi nister van binnenlandse zaken. Eenheid. Alle Italiaanse socialistische lei ders, die anti-communistisch gei-:» zijn, hebben overeenstemming bereikt over de vorming van een nieuw sociaal democratische party in Italië. De partij zal drie' splinter-groepen van de oor spronkelijke Italiaanse socialistisch' partij verenigen, te weten die van Sa- ragat, Romita en Silone. Belediging. Eugène Thomas, de socialisti sche staatssecretaris van de Franse pos terijen, heeft verklaard, dat de socialis tische ministers uit het coalitie-kabito van Queuille zouden treden, B<uw maarschalk Pétain uit zijn internering zou worden vrijgelaten. Volgens Thomas zou Pétains vrijlating „de grootst moge lijke belediging zijn voor de nagecac-' tenis van de gevallen verzetsstrijden Proces. Duitse bladen delen mede, cat ff een proces gevoerd zi1 worden^' aanleiding van de „Roehm-Putsch n 1934. De openbare aanklager van «eg chen bereidt het proces voor, waarw onder anderen Kess en Sepp Diem die beiden een levenslange gevang«®* straf uitzitten, tot de beschuldig zullen behoren. Daverend. De leider van de Duitse soc_, democratische par tij, dr. Kurt macher, heeft te Gekenkirchen klaard, dat de ontmanteling van fabrieken, in opdracht van de lijke geallieerden, een „davetend heid" is. Hij zei dat Duitslandbereioi herstelbetalingen te verrichten, niet door „zijn van vitaal belangU'»" industrieën te gronde te richten

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2