Tante In Velsens oude kerk werd een Gymnasium ten doop gehouden TANTE Alma's dubbele laak Doudenlag 3 September 1949 „Het wonderbaarlijke is geschied'' „Velserbeek" kreeg aan zijn wieg gedenkwaardige woorden mee BINNEN DE ACHT-EEUWEN OUDE MUREN van het Velsense kerkje is gister middag het gymnasium „Velserbeek" met statige luister ten doop gehouden: het eerste gymnasium sinds 36 jaar waarmee het voorbereidend hoger onderwijs in Neder land werd verrijkt. Bezonken en wijze woorden zijn de boreling op zijn levensweg meegegeven en de directe familieleden curatorium, leraren en rector zijn tegelijk met de jonge school voorgesteld aan een uitgelezen schare burgers van dit gewest: een tot traditie verheven gebeurtenis, waarvan het ongeschreven protocol een dergelijke opening aan een kerkgebouw verbindt, ging aan de eerste lesuren van de volgende dag vooraf. Er waren te kwart vcor vier velen bij eengestroomd rond de kansel van de Her vormde Kerk, toen ds. L. v. d. Brink uit naam van de Kerkeraad zijn blijdschap onder woorden bracht nu het oude bede huis de ruimte voor de plechtige opening van „Velserbeek" verschafte. De oorzaak van de band tussen de in stituten kerk en gymnasium ligt dieper dan in de „klassieke" sfeer van beide gebouwen alleen: de theologie mag immers beschouwd worden als de voedster aller wetenschap pen en de wetenschap zal dus geacht wor den ondergeschikt te zijn aan de verkondi ging der kerk. Ondanks dit besef toonde de predikant zich bewust te zijn van het feit, dat hier een openbaar en gemeentelijk gym nasium geboren werd: zijn verheugenis daarover liep parallel met de overtuiging, dat in Velsen de wetenschap zich in stijgen de lijn begeeft. Hoofs gebaar Het hoofse gebaar van de kerkvoogdij, om haar gebouw voor de bijeenkomst af te staan vond bij mr. M. M. Kwint, burge meester van Velsen en president-curator van het gymnasium een volledige erkenning en waardering. Hij stelde er prijs op te ver klaren dat er blijdschap kan zijn over de geboorte van de nieuwe school in een ge bouw, „van waaruit eens in Zuid-Kenne- merland voor het eerst het Christendom werd gepredikt", van waaruit thans een klassieke voorpost der Nederlandse cultuur in het licht wordt geschoven. Na een welkom te hebben toegeroepen aan de vertegenwoordigers van kerk en staat, verschéidenen zijner ambtgenoten uit de omgeving en de rector van het Haar lemse Gymnasium, legde mr. Kwint het accent van zijn rede op de geestelijke ruïnes die naast de materiële puinhopen lagen opgetast toen de bezetters vertrokken wa ren. In Velsen is de opbouw geestelijk en materieel met kracht ter hand ge nomen, maar jaren lang was de stem, die riep om een eigen Gymnasium, gelijk aan die des roependen in de woestijn. Te meer voldoening is er thans dus te putten uit de opening van „Velserbeek", waar jonge men sen geadeld zullen worden voor de studie aan de universiteiten en al zullen velen dit gymnasium een dwaasheid en een over bodigheid noemen er kan een centrum van cultureel leven in de gemeente Velsen van gebouwd worden, waardoor de ont wikkeling der gemeente in niet geringe mate kan en zal worden gediend. Zich rich tend^- tot de leerlingen van het gymnasium oridér zijn gehoor bond de burgemeester hup, het bewustzijn van „een privilege" op het hart: een gymnasiale scholing schept zeer bijzondere verplichtingen tegenover de gemeenschap. Na het uitspreken van de wens dat het devies der Utrechtse universiteit, die zowel mr. Kwint als rector dr. P. Brommer onder haar studenten telde „Dat de zon der gerechtigheid ons beschijne" ook voor het Velsense gymnasium moge gelden, ver klaarde de burgemeester het nieuwe insti tuut voor geopend. Elke levende methode. Het „Premier Choral" van César Franck, op het kleine orgel gespeeld door de heer A. Verschoor, ging vooraf aan de rede, die de rector, dr. P. Brommer hield. „Het wonderbaarlijke is in Velsen ge schied", aldus dr. Brommer, „ondanks alle mokerslagen die de laatste decennia op de grondvesten van het gymnasium zijn neer gekomen." Hij behandelde op critische wijze de vraag, of het gymnasium in deze tijd zijn bestaansrecht bewijzen kan en trok de conclusie, dat elke levende methode tot het gestelde doel kan leiden dus het gymnasium met zijn karaktervormende in stelling zeer zeker. Boven de idealen der „vernieuwing" zo merkte dr. Brommer op steken de azuren toppen van de klas sieke scholing uit en ondanks de bezwaren tegen het gymnasiale onderricht in Neder land kan het zich ruimschoots meten met dat van een land als Frankrijk. Zijn betoog bracht de rector tot op de fundamenten van de Helleense beschaving, die de Westerse cultuur zo onherroepelijk heeft beïnvloed, maar in de toon van de leeraar tegenover het kind sprak hij zijn toekomstige pupillen toe: ..ik hoop dat de edele vonk die in elk kind gloeit tot een hemelhoog vuur zal opvlammen." Voor docenten, curatoren en gemeentebestuur legde dr. Brommer zijn taak open en tot de inspecteur van het gymnasiaal onderwijs, dr. J. M. van Buytenen richtte hij de wens dat uit diens bemoeiingen nog eens het in voeren van het muziekonderwijs zou resul teren: „opdat uit het concert van de gym nasia dat van Velsen harmonieus moge op klinken." Mede uit naam van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen sprak tenslotte inspecteur Van Buytenen. Een blik in de historie van het Nederlandse gymnasium bracht hem tot een vergelijking tussen de bestaande en de zo juist gegrond veste school, „die met een schone lei begint en daardoor de verwachting wekt de gees telijke élite uit brede lagen der bevolking te kunnen vergaren." Hij zag het intellect ondanks alle industrialisatie als een hoek steen van de cultuur en besloot zijn toe spraak met een zegewens aan de wieg van Velsens gymnasium. In de raadzaal heeft het gemeente- stuur na afloop der plechtigheid haar ge nodigden ontvangen met een gevuld glas en een goede sigaar, zodat daar de vele pro minenten uit provincie en gemeente zich in een ongedwongen sfeer met elkaar konden onderhouden en de aspirant-gymnasiasten het gewicht van het ogenblik even van zich af voelden glijden tot vandaag, wanneer de deuren van „Velserbeek" zich voor hen zullen ontsluiten. MARKTBERICHTEN Besommingen RO 53 Dirkje 11.620; SCH 91 Herman 12.500. HD 79 3400. IJM 23 3018: IJM 276.2110; IJM 249 340: IJM 213 480; BU 59 205; SCH 2 720, Aanvoer 100 kisten tarbot en tong, 100 kisten ma kreel, 10 kisten griet, 3000 kisten haring, 500 kisten schol, 50 kisten koolvis, 50 kisten kabeljauw, 100 kisten schelvis, 30 kisten wijting, 30 kisten schar, 50 kisten bot, 50 kisten diversen. Totaal 4070 kisten. Prijzen Tarbot 2,902,60; gr. tong 2,402,30: md. tong 2,402,30; kl.md. tong 2,402,25; kl. tong I 2,20—2,10; kl. tong II 0,70—0,50, alles per kg. Gr. schol 5450: md schol 4920; ld. schol 2111: Bot 146,50; schar 147; gr. schelvis 5238; md. schelvis 45,5040; kl. schelvis 2714.50: haring 13,7010,50 kl. r. poon 13: makreel 95,10; griet 71; gr. gul 23; kl. gul 9,50; wijting 5,504,40; poontjes 3, alles per 50 kg. Koolvis 2827; kabeljauw 8072; leng 57, per 125 kg. „IJmuidens Roem" luidt in Thalia het seizoen in De accordeonvereniging ..IJmuidens Roem" opent Donderdag 29 September het seizoen met een uitvoering in de grote zaal van Thalia. Bij de samenstelling van het orogramma is men blijkbaar van het lof waardige standpunt uitgegaan dat een goed begin het halve werk is. Een aantal pro minente figuren uit'de Nederlandse caba retwereld zal aan deze avond hun mede werking verlenen. Zo zullen Gerard Wal den, Berry Kievits en Harry van Westen, muzikaal ondersteund door'Cas Éus, de IJmuidenaren enige tijd aangenaam trach ten bezig te houden. „De vier Marva's", een quartet, samen gesteld uit de gelederen van „IJmuidens Roem", zullen enige staaltjes van muzikale vingervlugheid ten beste geven en ook het duo Van Dijk-Buisman schijnt het een en ander in petto te hebben. Dirigent D. Wijker en zijn discipelen hebben het z.g. samenspel vaarwel gezegd en gaan nu voortaan in partijen spelen. Een groot deel van het repertoire is ver nieuwd. Na afloop van deze veelbelovende uit voering zal er nog enige uren onder lei ding van de heer H. Duyn gedanst worden. Dolf Brouwer en zijn ensemble zullen de dansmuziek verzorgen. Tenslotte vermeldt het programma een verloting en enkele attracties. Filmvoorstelling in Evangelisatie-tent De evangelisatie-tent van de Nederlands Hervormde kerk, welke sinds enige dagen op het Velserduinplein in IJmuiden staat opgesteld, is in de afgelopen paar dagen reeds menigmaal de plaats geweest waar jongere en ook oudere leden van de Neder lands Hervormde gemeente in Velsen dege lijk geestelijk voedsel werd toegediend. Ook Woensdagavond was deze tent tot in haar uiterste hoeken gevuld. Een onder auspiciën van het Moody Bible Institute vervaardigde film over de verborgenheden van de schepping was ditmaal oorzaak van de overweldigende drukte. Ongeveer 15 jaar geleden begon de Ame rikaanse evangelist Irivin Moon met net evangelisatiewerk onder de academische jeugd van Amerika. Uit zijn streven om vooral de jongeren te treffen met de ge heimen die de natuur voor het menselijk oog verborgen houden, is een organisatie gegroeid die ook in Nederland een arbeids veld heeft gevonden. De diep godsdienstige strekking van deze actie treedt ook in de opmerkelijk goede film „Gods Schepping" sterk op de voorgrond. Met behulp van de zogenaamde interval- camera maakt men in deze rolprent op treffende wijzen kennis met de geheimen van het heelal. In samenwerking met een aantal bio logen, chemici en werktuigkundigen heeft het Moody Bible Institute op het ogenblik de vervaardiging van een soortgelijke film, de „stem der diepte", onder handen. Hier in jrijn de resultaten van een diepzee-on derzoek vastgelegd. Aan de filmvoorstelling van Woensdag avond ging een kort woord van ds. J. v. d. Wiel vooraf, waarna de heer S. de Heer, die in Amerika enige tijd met de vervaardi gers van de film „Gods Schepping" samen werkte een explicatie over deze rolprent gaf. De avond werd geopend en gesloten met samenzang en gebed. D.C.IJ. verloor in Noord- hollandse damcompetitie Toch boezemen de □muide- naren vertrouwen in I Wel heeft het D.C.IJ.-tiental de wedstrijd tegen de sterke Amsterdamse club Jozef Blankenaar met 12—8 verloren, maar toch boezemt het eerste optreden van de D.C.IJ.- ploeg in haar nieuwe samenstelling ver trouwen in voor het verder verloop van de competitie. Jozef Blankenaar verscheen met een in valler. Voor de heer L. Woudenberg was namelijk de heer Piet Goezinnen opgesteld. En al is bij het damspel de geluksfactor tot een minimum beperkt, toch zou de wed strijd een geheel ander verloop gehad heb ben, indien de heer J. van Straten in het tweede speeluur de verrassende, doch een voudige damcombinatie van zijn tegen stander had doorzien. Dit zou IJmuiden een nuttige voorsprong bezorgd hebben. Het was daarom belangrijk, omdat de Jozef Blankenaar-tactiek had gefaald, om tegen de kopborden van D.C.IJ. remise te maken en de D.C.IJ. staart te vernietigen. Van der Steen, Postma en Swier moesten na twee en half speeluren het onderspit delven. Met de remise van Suyk was de stand 71 in het voordeel van de Am sterdammers. Dukel speelde een goede partij en behaalde een dusdanig strategisch overwicht dat het een wonder mag ge noemd worden, dat toch nog puntenverde ling tot stand kwam. Laros en Koetsier redden de eer van de D.C.IJ.-ploeg door een overwinning op Krijger en Jongejan. De gedetailleerde uitslagen luiden: 1. A. Ligthart—M. R. C. Stahlberg 1—1; 2. B. Dukel—J. Metz 1—1; 3. C. Suyk—O. J. B. v. d. Sleen 11; 4. H. LarosJ. Krijger 20; 5. T. PostmaJ. Brouwer 02; 6. H. SwierP. v. Heerde 02; 7. G. Postma B. Berk 02; 8. J. van StratenA. den Doop 11: 9. L .KoetsierF. Jongejan 20; 10. K. v. d. SteenL. Woudenberg 0—2. Maandag is D.C.IJ. de gast van de Haar lemse Damclub. Voor de onderlinge damcompetitie zijn nog de volgende partijen gespeeld: V. Bee- lenMeyer afgebroken; Nieuwenhuizen Ott 0—2: P. v. d. Velde—J. Broek 0—2. In de eerste klasse speelden: De Boer Reyendam 20: Mulderv. d. Bos 20; J. DijkhuizenA. Post 02; v. d. "Berge Treffers 11; J. PostDe Boer 02. Dinsdag wordt de competitie in hótel „Kennemerhof" voortgezet. Arbeider met voet tussen lus van staaldraad Woensdagmiddag raakte de 32-jarige schipper J. H. uit Amsterc«am, van een drijvende bok der firma Verschure, die van de IJmuidense Zuiderpier op weg was naar de hoofdstad, bij de Velserbrug bekneld in een lus van een stalen kabel. Zijn rechter voet werd, doordat er spanning op de tros kwam te staan, deerlijk gewond zodat de heer A. P. Bakker hem naar het Antonius- ziekenhuis moest transporteren. Nader ver nemen wij, dat er hoop is, dat het slacht offer de voet kan behouden. Het hoekje van Geslaagd Voor het dezer dagen gehouden examen van de stichting: Instituut voor opleiding van technisch bioscooppersoneel, slaagde de heer Winkel jr. te IJmuiden-Oost. De heer Winkel verwierf het diploma chef operateur. Duivensport De postduivenvereniging „De bonte duif" organiseerde dezer dagen een wedvlucht van Duffel uit, over een afstand van 152 km. De duiven werden om 8 uur losgelaten. Om 10.6.45 uur meldde de eerste vlieger zich weer op het hok. De gedetailleerde uitslagen luiden: J. Kaldebach 1 3 18 20 23; A. Verduin 2; G. van Zutfen 4; H. van der Pieterman 5 7; E. Broek 6 9 12 15 16 19 22; G. van der Struik 8 13; J. Hoogzaad 10 17 24; A. Belfroid 11; J. Minneboo 14 21. Het kampioenschap voor jonge duiven werd behaald door de de heer H. van der Pieterman. In Londen is Maandag een „society"-huwelijk voltrokken, waarna het bruidspaar met zijn gasten op een honderd jaar oude diligence naar huis terugkeerde. Onderweg werd de postkoets echter aangehoudendoor een gemaskerde „highwayman", die de bruid hier op de tromp van zijn ruiterpistool een huwelijkscadeau een ring met briljanten aanbiedt. Huisvrouwen gaan over op „Actief Wit" Wasdag krygt een nieuwe naam! Merkwaardig is de verandering, die zich op het ogenblik in de Nederlandse huishoudens voltrekt. Wij doelen hier op de gezinswas. Duizenden vrouwen maakten kennis met de methode van het „optisch bleken" en vol ver bazing merken zij op, hoevele malen helder der en zachter haar was wordt. Voor het optisch bleken wordt gebruik ge maakt van een nieuwe stof, het „actief wit", een van de meest opzienbarende vindingen van de laatste tijd. Dit „actief wit is toe gevoegd aan „Casteila" Zelfwerkend Was middel. Samen met reeds bekende chemische bleekmiddelen en het wasproces roept het resultaten te voorschijn, die tot nu toe niet mogelijk waren. Men mag aannemen, dat binnenkort de wasdag overal Castella-dag wordten te recht! (Adv. Ingez. Med.) Donderdag, 8 September 1949. Beste kinderen! Na de hittegolf van. Maandag zijn jullie allemaal alweer een beetje af gekoeld, denk ik. Wat zullen er die dag een zuchten geslaakt zijn in de warme schoollokalen en wat zullen de geluk kigen, die nog net vrij hadden heerlijk gezwommen hebben! De brievenoogst was deze week ten gevolge van de warmte natuurlijk maar schraaltjes. Als het zulk mooi weer is wordt Tante Els maar al te vergeten! Gelukkig heb ik nog trouwe vrienden en vriendinnen ook, zoals bijvoorbeeld ZANDKLOKJE, die mij in een gezellige brief van haar vacantie vertelt. Jij hebt een tijd vol afwisseling gehad, zeg. De meeste kinderen gaan maar naar één be paalde plaals, maar jij bent maar eventjes in vier verschillende dorpen en steden ge weest! Zo zie je nog eens wat van ons land. Die spinnen-garage in Loosdrecht lijkt me anders wel een beetje eng. Maar het is zo als je schrijft: je went aan alles, dus ook aan een paar spinnetjes. Fijn, dat je overgegaan bent naar de tweede, wist je dat dat de lastigste klas van de HBS gevonden wordt? Er zijn veel kinderen, die 'juist deze klas doubleren. Doe dus maar goed je best dat je daar volgend jaar niet bij hoort! Een nieuweling is deze keer SJORS VAN DE REBELLENCLUB, die natuurlijk har telijk welkom is. Zoals je ziet is je schuil naam aangenomen. Je hebt nu wel zo mooi je naam en adres opgegeven, maar dan ben je toch nog iets vergeten: je verjaardags datum. Krijg ik die even in je volgende brief, anders kan ik je niet feliciteren in de krant als het zover is. Jammer dat je nog op het laatst van je vacantie ziek ge worden bent. Dat was niet zo'n leuk be sluit. Maar gelukkig is ook die nare tijd weer voorbij. Wees maar voorzichtig met kouvatten. Je mag zeker nog niet zwem men? Ook DUIF heeft zijn „Tante" niet ver geten en ook hij kr.mt vacantie-verhaal. Leuk JT een der op zee geweest f «M heerlijk reisje gewerd»:?"4l" nogal goed weer? 01 bei, 5 zeeziek geweest? EerlUk '!ale»lS de boot naar Volendam e kw. 5 een hee wat kalme, tocht,. Dus jij kijkt nu alMaSe»«t2 uit. Dan moet je nog wel 1 hebben hoor. Jammer dau is he ol vind je dat nfi k» rï jullie geen hevlst-vacantl" tt" En hiermee is het aiwe„°Mthl-'" voor deze week. r sia*. Tot de volgende keer! Kennemerlaan 154, IJmnis.'"'"115 briefjes aan de be^m^ PLUIMSTAARTJE, die aar»! I dag haar verjaardag SftgJ* Van harte, hoor nicht en i een heel prettige dag! k a"-e Voor jonge hersens Het nieuwe weekraadsel i, a ingestuurd door GOUDEBEGBj K Op onderstaande kruisjes moeten jullie woorden involS, 5* daarachter staande beteken™"™.? naar beneden gelezen vorm™ j?,"* die op de kruisjes komen te "lat eenmooi woord voor een soort™ Xeen viervoetig Xoe bol waaien «s nen. y Seeder woord vcor Xeen taal of een j££ naam. Xhoofdstad van ds vincie Utrecht. naam van op één na» kleinste Prinsesje witte bloem. Velsen-Noord Jaarvergadering korfbal vereniging „Watervliet" De korfbalvereniging „Watervliet" zal Woensdag 14 September in het gelijkna mige clubgebouw aan de Koningsweg haar jaarlijkse algemene vergadering houden. Behalve, de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris en penningmeester vindt een bestuursverkiezing plaats. Het gehele be stuur treedt af, maar stelt zich opnieuw herkiesbaar. Zoals reeds eerder is mede gedeeld heeft de heer J. Broeksma onlangs de wens te kennen gegeven niet langer de voorzittersfunctie te ambiëren en wordt deze tijdelijk waargenomen door de heer C. Hofman. In deze vergadering zal dus de nieuwe voorzitter officieel worden ge kozen. De agenda vermeldt verder de bespre king der begroting 1949-1950, reiskosten vergoeding en bekendmaking der lagere twaalftallen. Uit het financieel .overzicht blijkt, dat de rekening en verantwoording in ont vangsten en uitgaven sluit tot een bedrag van ruim 829,en een uiteindelijk be hoorlijk batig saldo op een vrijwel onbe zorgde toekomst wijst. Honkballers speelden gelijk De promotiewedstrijd tweede klasse, tus sen de honkbalclubs Onze Gezellen I en Rooswijk I is voor de Velsenaren enigszins teleurstellend verlopen. Reeds na de vijfde inning had "Velsen een 81 voorsprong verkregen door goede honkslagen van Rooswijk en enige fouten van Onze Gezel len. In de zesde inning verkleinde Onze Ge zellen de achterstand tot 85. Rooswijk wist de stand echter spoedig op 95 te brengen, doch de laatste slagbeurt van Onze Gezellen bracht de ommekeer in de strijd. Een hard geslagen grondbal werd gemist en het einde kwam met een 99 gelijk spel. Zaterdag 10 September speelt Onze Ge zellen in Amsterdam tegen B.P.C. 1. Roos wijk ontvangt deze vereniging Zaterdag 17 September op Watervliet. Jeugdige zangers bleven thuis De voorgenomen uitgaansdag van het Christelijk Jeugdkoor „De Zangvogels" dat Woensdag naar „Groenendaal" zou gaan is niet doorgegaan. Daar de meeste of vrijwel alle kinderen juist weer de nieuwe schoolperiode na de zomervacanties hadden ingezet was de be langstelling voor dit tochtje te gering. „□mond in de competitie De handbalvereniging „IJmond" welke fi September in de handbalcompetitie met dames- en herenelftal in de eerste klas zal uitkomen, weet thans waar zij» toe is. Beide ploegen wachten in de kort maanden verschillende „verre" reizen r» de te spelen competitiewedstrijden. De IJmond-dames zijn ingedeeld Bato (Haarlem), Blauw Wit (Jispi Eüt (Bloemendaal), Beverwijk. Forescj (Heiloo), Animo (Zaandam), Concc^j (Haarlem) en O.S.S.Ü (Zandvoort). De heren ontmoeten A.V.A. (Alknaat, B.G.V. (Bloemendaal), ConcordiaII (Hd-. lem), Tonegido (Westerland) en Vka Vaardig (Slootdorp). I Wat u overbodig op zolder heit M. doet een Luidspreker snel en voordelig voor u van de hand. Plaats een Luid spreker in deze krant. TRAPLEUNING BEZWEEK Een jonge, gelukkige bewoonster van een nieuwe woning in de ir. Krijgersirëï welke sinds enige weken was betrokken, moest ervaren dat nieuw niet altijd m niem is aan veilig. Bij het dragen van een emmer met wza van de bovenverdieping zocht zij steuia de trapleuning, die het echter bega!, t- door zij met emmer en al naar bes tuimelde. Gelukkig had deze val geen erniöjif- volgen. RAADSLID WERD TERECHTGEKED' Tijdens de raadsvergadering vaa Sa- dagavond moest de voorzitter een dis king maken op de vorm van het debs' zz aanleiding van de wethoudersverkien^s hij gaf te kennen, dat verhandeünga i op dat moment werden gehouden co; ie algemene beschouwingen voor de begroths thuishoorden. Abusievelijk vermeldden wij, dal nek»: R. Verbeek deze terechtwijzing in ontvanp: moest nemen: thans is gebleken dat het K heer R. v. Eyken was. DONDERDAG 8 SEPTEMBER Geen bioscoopvoorstellingen. Tent Velserduinplein 3 uur: Vrouwe:-1 middag; 8 uur: Jeugdappèl me! meer werking van „De Rooiroks". Flora 8 uur: Vergadering C.P.N. VRIJDAG 9 SEPTEMBER Thalia 8 uur: Millionnair in nood. Rex 8 uur: Sensaties van 1948. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 8) Geloof je, dat je de financiële toe stand verbeteren zou door thuis te blij ven?, vroeg Eva scherp. Ze was 's mor gens nooit in een al te best humeur en was altijd het pienterst wat betreft het ont dekken van één van Pansy's vele trucjes om het schoolgaan te ontduiken. Ik dacht alleenbegon Pansy ge wichtig, maar vrij vaag. Juffrouw Burton zegt, dat ik beter met mijn handen ben dan met mijn hoofd. Tenminste, verbeterde ze eerlijk, ze zei, dat het een geluk was, dat mijn handen niet zo langzaam werken als mijn hersens. En nu dacht ik, dat ik mis schien met m'n handen thuis zou kunnen werken, in plaats van zoveel tijd op school te verknoeien met pogingen om iets te leren. Neeklonk het in koor, en Alma voegde er automatisch, uit dagelijkse ge woonte, aan toe: Vooruit, maak voort met het ontbijt, Pansy, anders kom je te laat. Als ik jullie allemaal hoor praten, zou je denken, dat het niet veel betekende, geruïneerd te zijn, merkte Pansy vol te leurstelling op. Wat komt het er op aan, of ik te laat op school kom, als we het volgend jaar om deze tijd misschien alle maal van honger om zullen komen? Jullie hebt geen gevoel voor verhoudingen, dat is het geloof ik. Ondanks haar plechtige woorden bleef de familie volkomen onbewogen. En na een poosje vertrok Pansy zo traag mogelijk naar school, waar juffrouw Burton's kwel lingen haar wachten. Tien minuten later verlieten Eva en Richard ook het huis en konden Alma en haar moeder een tweede kopje koffie drinken in de atmosfeer van rust, die iedere morgen volgde op het geroezemoes van de vertrekkende mensen. Natuurlijk heeft Pansy in zekere zin gelijk, merkte mevrouw Brendall na enige minuten stilzwijgen op. Een en ander zal inderdaad volkomen anders worden. Ja, en daarover wilde ik juist met u spreken. Alma keek even op de klok om te zien, hoeveel tijd ze eraf zou kunnen nemen om te praten over de maatregelen die in de naaste toekomst genomen zouden moeten worden. Lieve moeder, ik zal ook een betaald baantje moeten zien te vinden. En ik ben bang, dat dat zal be tekenen, dat u veel meer in het huishouden te doen zult krijgen. Natuurlijk dat spreekt van zelf, kindje, gaf mevrouw Brendall toe met het enthousiasme van iemand, die deze gang van zaken theoretisch wel toejuichte, doch niet van plan was er zich in de praktijk bij neer te leggen. Een baantje voor hahke dagen, zou dè oplossing voor jou zijn. Alleen voor de middagen, voegde ze er geanimeerd aan toe, alsof iemand, die op een baan uitging, het geheel zelf voor bet zeggen had. Het is best mogelijk, dat er niet pre cies zo'n soort baan te vinden zal zijn, vond Alma nodig op te merken. Ik zal eens gaan informeren en zien wat ik kan doen. Ze had nu tenminste het idee bij haar moeder ter sprake gebracht en besluitend verder op dit onderwerp niet door te gaan, voordat er iets definitiefs te bespreken viel, stond ze op om het ontbijt af te ruimen en met het huiswerk van iedere morgen te be ginnen. Intussen spreidde mevrouw Brendall de paperassen, die ze de vorige dag van mr. Puller had gekregen, voor zich uit en be gon gecompliceerde en niet volkomen klop pende berekeningen te maken, waarmee ze zich gedurende enige tijd op onderhou dende wijze bezig hield. Tegen half twaalf ging de telefoon en Alma, die hoopte, dat het Eva was met goed nieuws over een nieuwe baan, rende naar het toestel, voordat haar moeder kans had gezien de hoorn op te nemen. Maar het was niét Eva's stem. die ze hoorde. Alma herkende onmiddellijk de vrij diepe en enigszins kortaangebonden stem, die zei: Ik zou graag even met juffrouw Brendall spreken. Dat Murray Farraday zelf opbelde, kon maar één ding betekenen! Ondanks al zijn onwillgeheia, moest hij toch op zijn be sluit betreffende Eva's ontslag terugge komen zijn, vooral omdat hij nu persoon lijk naar Eva vroeg. Het spijt fne heel ergze is op 't ogenblik niet thuis, maar Spreek ik dan niet met juffrouw Brendall? Nee. Tenminste, ik bedoel, u spreekt met de andere juffrouw Brendall, legde Alma, enigszins in de war gebracht, uit. U spreekt niét met Eva Brendall, meneer Farraday. De korte lach, die ze hoorde, was mis schien enkel om het feit, dat ze zijn stem zo vlot herkend had. Maar ik moet juist „die andere juf frouw Brendall" hebben, zei hij. Bent u degene, die gisteravond met me gesproken heeft? Ja.antwoordde Alma, terwijl haar nieuwsgierigheid het won van haar teleur stelling, dat het klaarblijkelijk niet z'n be-, doeling was Eva onmiddellijk weer terug te nemen. Zoudt u vanmiddag even op mijn kantoor kunnen komen voor een onder houd? Ik zou u graag ergens over willen spreken. Ja, ik denk het wel. Kunt u om half drie komen? Ja. Alma voelde zich zó verbaasd, dat ze niet veel anders wist te doen, dan met zo weinig mogelijk woorden toe te stemmen in alles wat hij voorstelde. Afgesproken dan. Het gesprek was geëindigd; ook hij was klaarblijkelijk niet in de stemming om veel woorden te gebruiken. Alma legde langzaam de hoorn op de haak. Als hij haar over Eva wilde spreken, waarom had hij dat dan niet gezegd. En als dat niet het geval was, waarover zou hij haar dan wél willen spreken? Alma trachtte zich te herinneren of zijn stem vriendelijk, hautain of onverschillig had geklonken. Het was moeilijk uit te maken. Hij was kortaf en autoritair ge weest natuurlijk, maar verder was er geen enkele aanwijzing, of de zaak, die hij met haar wilde bespreken, al of niet voor zijn genoegen was. Alma besloot niets aan haar moeder te zeggen over deze afspraak. In de eerste plaats zou het moeilijk zijn erover te praten, zonder over Eva meer dan wen selijk was los te laten. En verder voelde Alma, dat, hoe meer ze over het aanstaand onderhoud dacht of sprak, hoe meer ze er tegen op zou gaan zien. Geen van de anderen kwam thuis lun chen en Alma wist haar gespannen ver wachting en nervositeit voor haar moeder verborgen te houden. Het enige moment, dat nog even moeilijkheden opleverde, kwam, toen ze haar moeder in de zitkamer goedendag wilde zeggen. Lieve kind, je moet werkelijk niet dat beeldige pakje aantrekken, als je al leen maar even in de stad gaat winkelen, protesteerde mevrouw Brendall, de aardige verschijning van haar tweede dochter op nemend, die er in het onberispelijk zittend, donkerblauw linnen pak met witte blouse als een plaatje uitzag. Ik ben er heus erg voorzichtig mee, beloofde Alma haastig. Wat zeg je van mijn hoedje? Hmzei mevrouw Brendall, die gemakkelijk af te leiden was. Héél ge slaagd. Jou staat zo'n eenvoudig rond mo delletje eigenlijk veel beter dan Eva. Ik moet dat Eva toch eens zeggen, haar ge zicht is er iets te hard voor. Jij, met je golvende haar en kinderlijke uitdrukking, kunt het werkelijk heel goed hebben. Je ziet er allerliefst uit. En met iets meer zelfvertrouwen ver liet Alma, na dit oordeel, het huis om zich naar het kantoor van Murray Farraday te begeven. Een korte rit in de bus bracht haar midden in de stad, Midchester was een groot marktcentrum geweest, lang yd.^- de ijzer- en staalfabrieken er een industrt- centrum van gemaakt hadden, en er nog heel wat overblijfselen van de lijke sfeer. De halte, waar Alma uit was op het nog onbedorven stijivj- marktplein gelegen, en vandaar ma-- sleéhts een korte wandeling naar net era imposante gebouw, waarin het kantoor Farraday Zn. was gevestigd. Hoewel Murray Farraday in W leiding van het enorme bedrijf ree handen had, betekende hij officie Zoon"-gedeeJte van de firmanaam^, vader, de stichter van het bedrijf. zijn dagen een grote kracht gew bracht nog zo nu en dan een bezoeK kantoren en werkplaatsen. Men n steeds groot ontzag voor hem, ma een jaar of drie had hij zich int j lijkse leiding teruggetrokken, tr eens beweerd, dat vader en zoon i wijls over allerlei problemen in n - niet eens waren, maar zoals ce er momenteel voor jonge Farraday thans alle gro singen. v AhI Een vriendelijke liftoediende, -« naar de eerste étage bracht. b' interesseerd in het doel van ha meneer Fata» persoonlijk wilde spreken. y: - Hebt u een afspraak met hij. U zult hem namelijk zonder m niet te spreken krijgen. iima&ff Ik heb afgesproken, vriendelijk, maar zonder verder laten, in. (Worlt «en*®

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6