ijeteen „drijvende kazerne" is de marine weer in IJmuiden vertegenwoordigd 'T SPORTHUIS Een kleine vrachtvaarder ging ten onder op de Atlantische Oceaan Rex Ideate? Visserij-varia VSV moet voor Hermes DVS oppassen Concordia"speelde45 jaartoneel „30 September 1949 hpdrijvigeL' dan ooit op de W.'L Kanaaldijk. Zwaar met aiaiitn's riiden a£ en aiMonuj'" -- <Zim vrachtauto's tuiden al en v de Velserbrug en de kleine WBh» schuiten die er gemeerd trittcn het volle pond te ver- W irelslten. zodra ze hun buik Z,d-ëêle vrachtje vol hebben, ^straatweg Amsterdam- ®trh,'„a is afkomstig van het Noord- »E waar de zuigers „Rhenus" *0' kat kanaal in het raam 'i Mbredingswerkzaamheden tot van de ve^ w A P_ uitdiepen. pj* o0 9 metei ziet men reeds enige weken nn maar vrachtauto's en zand- 3 aan de Kanaaldijk. Sinds een paar jdtöiK®adl j t r verandering in geko- ogemantsschipt H.M.'s „Castor" 01 Koninklijke Marine heeft zich na- 38 de rij der binnenschepen ge- het zal er, naar wij vernemen, tl d blijven liggen. enl??,kh.mnen die zich aan boord van JSekazerne bevinden behoren ^Im^emopruimiiigsdienst van de Ko- uiito Marine en hebben hun sporen in ciw: i nnitiöswerk" langs de kust al lang tyjj Maandenlang vertrokken zij "JÏÏ moreen uit de kazerne in Hoek van Kdnaar het strand om de strook tus- Soeatsndaal en IJmuiden van Duitse SlSvehlrs te ontdoen. En nu dat ffSe karweitje achter de rug is Shun aandacht gevraagd voor het 2L tussen Zandvoort en Katwijk. Om hi d ie vet van het arbeidsveld af te zit- i, ae luitenant ter zee der tweede Ch Volkers met ongeveer 70 man Weer werd „Steun Wettig Gezag" door weinigen begroet Maar allen gaven zich op voor 'de vrijwilligersdienst li het Oud-Katholiek verenigingsgebouw i.IJmuiden werd Donderdagavond de der- ipropaganda-avond van het nationaal ïluut „Steun wettig gezag" gehouden, nu on«eveer tien personen van hun be t-lelling blijk gaven. Wederom moest de wj Nuyens in zijn openingswoord deze „tli opkomst betreuren en hij merkte dat een dergelijke lauwheid het houden ,sn dergelijke vergaderingen bijna onmo- relijk maakt. Er waren voor deze avond twee sprekers sitsenodigd, maar alvorens dezen aan het smid kwamen, werden er films gedraaid vet de zegevierende intocht der Canade- in ons land en de inkomste van Ko- ningin Juliana in 1948 in Den Haag. Hierna was het woord aan de heer W. Imker uit Amsterdam. Hij sprak over de doelstelling van „Steun wettig gezag", om iurra zijn aandacht te bepalen bij de maatschappelijke toestanden, waarvan on trieden elementen gebruik maken om als iel kan de macht in handen te krijgen. Spreker wekte op om een democratische [«ring te steunen. De tweede spreker was de heer H. G. Smit, secretaris van de provinciale com missie van „S.W.G.", die de organisatie der diverse te vormen vrijwilligerscorpsen uit- enzette. Ai was de belangstelling voor het ïnsti- isut dan ook gering, het bestuur smaakte toch het genoegen, dat alle aanwezigen zich san het einde der bijeenkomst als lid van en der vrijwilligerscorpsen opgaven. Muzikale wandeling „IJmuider Harmonie" In het raam van de propaganda-actie u-elke de „IJmuider Harmonie" is begon nen in verband met haar verjongingskuur wordt Zaterdagmiddag een muzikale wan deling door de gemeente gemaakt. De route, die de „IJmuider Harmonie" zal nemen is als volgt: Zeeweg, Tussenbeeksweg, Brinio- ftraat, Stationsweg, Sav. Lohmanlaan, Dr. Jan Kostelijklaan, Stations weg-dwarsweg, Middendorpstraat, Meer- vlietstraat, Driehuizerkerkweg, Kerkplein, Kerkeweg, Stationsweg, Dr. Kuiperlaan, Van Tuyllweg, Ver Loren van Themaat- lsan, Groeneweg, Zeeweg. Dinsdagavond zal de IJmuider Harmonie «n begin maken met haar huis-aan-huis collecte. laatste vlucht van de „Bonte Duif" De postduivenvereniging de „Bonte duif" hield dezer dagen haar laatste wedvlucht van het seizoen van Quievrain (Frankrijk) uit over een afstand van 235 km. De dui ven werden om 8.40 uur losgelaten. De eerste vlieger keerde om 11.55.17 uur op Hjn hok terug. De uitslagen luiden: Hoogzaad 1, 4, 11, 12, 23, 24; G. v. naar IJmuiden gekomen en hebben de mijnenopruimers hun tenten in de „Castor" opgeslagen. Op het ogenblik is men nog druk bezig' met verhuizen en organiseren, maar het zal niet lang meer duren of de Jantjes beginnen met hun werk in het te zuiveren gebied. Leerling-duikers zijn ook van de partij Een paar binnenschuiten van de „Castor" verwijderd liggen de RD 1 en de RD 3, twee duiksloepen van de marine, met aan boord een aantal leerling-duikers. Ook zij zullen enigetijd in IJmuiden vertoeven, om zodra zij de knepen van het duikersvak onder de knie hebben, bij het opruimings- werk te worden ingeschakeld. Specialiteit in: Sportartikelen Sportkleding Sportschoenen Luxe lederwaren Lederen kleding KENNEMERLAAN 137 IJMUIDEN TELEFOON 4071 „Het dagelijks leven in de Sovjet-Unie" Onduidelijke lantaarnplaatjes hebben Donderdagavond een onduidelijk betoog van mevrouw N. Visch over „het dagelijks leven in de Sovjet Unie" geïllustreerd, toen zij dit op uitnodiging der vereniging „Ne derlandU.S.S.R." in de zaal van Flora hield. De spreekster, die een groot gedeelte van haar leven in Rusland heeft doorge bracht en daardoor erg naar haar Neder landse woorden moest zoeken, vertelde wat over de overgang van het feodale tsarisme naar het moderne bolsjewisme en de grote voordelen van deze laatste richting voor het Russische volk en zijn materiële behoef ten. Na de pauze beantwoordde zij verschil lende critische'vragen en kwam tot cle con clusie dat „als iemand het lef heeft, Sovjet Rusland aan te vallen, de Sovjet Unie klaar staat om hem warm te ontvangen". Wat luide werd toegejuicht door het publiek. De heer M. v. d. Zee, secretaris van de plaatselijke afdeling der organiserende ver eniging opende en sloot met een toespraak, waarin hij de nadruk legde op de vredeswil die beide volken en eigenlijk alle volken verbindt. Voorts kondigde hij per 21 De cember een filmmiddag in het Rex-theater ter viering van Stalin's verjaardag aan. „K.Z.O.S." opent met „Muggen om de kaars" De R.K. toneelvereniging „Kunst zij ons streven" zal het seizoen 1949-1950 op 8 en 9 October beginnen met de opvoering van het blijspel in drie bedrijven „Muggen om de kaars". Vara-tournée bezocht IJmuiden Ter inleiding van de winterpropaganda belegt de VARA, afdeling IJmuiden, op 12 October een cabaret-avond in het Patro naatsgebouw. Daar wordt opgevoerd de revue „Zo klopt het", met een keur van bekende radio-artisten. Zondagsdiensten IJMUIDEN; Dokters: In spoedgevallen zijn van de groep artsen aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse vereniging tot bevordering van de Geneeskunst van Zaterdagmid dag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de art sen: C. H. de Jonge, Kanaalstraat 254, telefoon 5652 en P. C. de Weerdt, Sta tionsweg K5, telefoon 4614. Voor de niet aangesloten doktoren néémt waar de arts: W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, telefoon 4023. Apotheken: Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, telefoon 4229. Verloskundigen: In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mejuffrouw J. Winter, Evert- senstraat 3, telefoon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK: Zondagsdienst van het Zaterdagmid dagspreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts W. J. Rooyaards, Dr. Schuitstraat 12, tele foon 3636. Apotheken: Zondags- en nachtdienst heeft apo theek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883, behalve van Zaterdag avond 18 uur tot -Maandagmorgen 8 uur. Gedurende het Weekeinde neemt waar: Apotheek H. van der Kolk, Zee straat 27, telefoon 3820. SANTPOORT: In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, telefoon 8320 te consulteren van Zaterdagmid dag tot Maandagmorgen. Apotheken": De Santpoortse Apotheek, Bloemen- daalsestraatweg 145, telefoon 8249. Vandaag negen jaar geleden De eerste bellenbaan miste, het eerste schot was raak DE „HAULERWIJK" moet een kleine boot geweest zijn met haar drieduizend-kubiek inhoud en haar steile bovenbouw, die al van 1924 dateerde. Zij had een dunne, rechte schoorsteen achter de brug en magere ventilatoren. Maar het was een goed schip. Elk schip is een goed schip, zegt elke kapitein steevast al spuwt de donkey-man wel eens gal over haar helse vuren en de nauwe doorgang van do stookplaats naar de machinekamer, en al foetert de derde meester de duvelstoejager van eerste kwaadaardig over de manier, waarop de mens die rechtop geschapen is, op handen en voeten door de tunnel naar de achterste schrocfaspotten moet scharrelen. De „Haulerwijk" was een goed, klein schip. Ze was de Dcitse dans in Mei 1940 ontsprongen, doordat ze ergens langs de geallieerde kust zwierf en op 22 September van dat jaar we weten dat precies om dat haar getrouwen niet allemaal mee naar de kelder gingen kwam de opdracht om van New Port naar Tampa te stomen, in convooi. Die reis gaat over Barry Roads en Mil- ford Haven om precies te zijn en er waren nog maar vier dagen onder de horizon ver dwenen toen het convooi in de dilcke herfstmist verzeilde de dikste van dat eerste oorlogsjaar. Daar is de „Haulerwijk" haar lotgenoten kwijt geraakt en op de brug zijn zware woorden gezegd en verwij ten ingeslikt, maar de Haulerwijk sneed alleen door het effen water. Helemaal alleen in een kuip van mist. „Zigzaggen" was in zo'n geval het parool Meer dan 7400 gezinnen weten wat u aan te bieden hebt als u adverteert in deze courant. „Euphonie" concerteert met het Kennemer Strijkkwartet Het IJmuidense symphonie-orkest „Eupho nie", dirigent Jac. Stoffer, tweede concert meester van de Haarlemse Orkestvereni ging geeft op Zaterdag 15 October een con cert, des avonds in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg te IJmuiden-Oost, 100 (militaire) in G dur van Joseph met medewerking van het „Kennemer Strijkkwartet", bestaande uit de volgende leden, van de H.O.V.: Jac. Stoffer, eerste viool, Nico Horvath, tweede viool, B. van Delden, altviool en Joop Koopman, cello. Het programma luidt: 1. Symphonie No. Haydn (Adagio, Allegro, Allegretto, Me- nuetto, Presto); 2. Quartetto in Es dur op. 125 van Franz Schubert (Allegro Moderato, Scherzo, Adagio, Allegro); 3. Ungarischer Tanze no. 5 en 6 van Johannes Brahms; 4. Mon Rève (Suite de Valse) van Emile Waldteufel; 5. Suite Oriëntale (Les Baya- dères, Au bord du Gange, Les Almées, Pa trouille). V.V.Il krijgt „De Geuzen" op bezoek Zaterdag ontvangt het eerste elftal van WIJ „De Geuzen" uit Amsterdam, dat ook nog niet bijster veel succes heeft ge- zoekt in de nieuwe competitie. Wij achten de IJmuidenaren in staat, met het oog op het terreinvoordeel, de punten thuis te houden, mits er van het begin tot het eind wordt aangepakt. De reserves en het derde elftal spelen tegen elkander voor de competitie en wij zijn benieuwd, wat de jeugd er van terecht brengt tegen het veteranenelftal. Het vierde heeft ook nu een moeilijke taak: het bezoekt namelijk Nieuw Vennep en zal wel aan het kortste eind trekken. MARKTBERICHTEN 29 September 1949 Besommingen IJM 117 Beatrix 8420; IJM 6 Norma Maria 18.920. SCH 12 1115; IJM 213 154; IJM 11 4250. Drie VEM-trawlers besomden f 34.000. Aanvoer 100 lasten, tong en tarbot, 10 kisten griet, 1725 kisten v. haring, 1455 kisten makreel, 315 kisten schol, 5 kisten bot. 35 lasten sohar, 15 lasten tongschar, 120 kisten kabel jauw, 35 kisten koolvis, 310 kisten schelvis, 90 kisten wijting, 10 kisten leng, 20 kisten haai, 50 kisten diversen. Totaal 4295 kisten. Prijzen Heilbot 32,80; tarbot I 2,652; gr. tong 2,902,65; gr.m. tong 2,452,25; kl.m. tong 2,60—2,20; ld. tong I 2,202,10; kl. tong II 1,08—0,78, per kg. Tongschar 5956; schartong 3527; gr. schol 5853; midd. schol 5031,50; kl. schol 3010,50; schar 3314,50; bot 31,50 24; v. haring 16,5010.60; makreel 20,50 11; gr. gul 4746; m. gul 4635,50: kl. gul 2010; gr. schelvis 4933; m. schelvis 4432,50; kl. schelvis I 2914; kl. schelvis II 27—2,90; wijting 17—6; haai 24—17; poon 16—10,50; ham 68; kl. koolvis wit 32, per 50 kg. Kabeljauw 200—150; leng 74—72; kool vis 8563; koolvis wit 102, per 125 kg. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 29 September kwamen de de haven van IJmuiden binnen: American Counseler van Antwerpen. Mars van Thors- vik. Dagö van Vesteras. Alstern van GO' thenburg. Empire John van Aromehes. In name) van Kotka. Hoogland van Stettin. Vertrokken zijn: Marietje Böhmer naar Domsjö. Wegens dikke mist hebben de overige uitvaarders „opgelegd". |utfen 2,13; H. van der Pieterman 3, 5, 6, }M8, 19, 21, 22; W. Kochs 7: G. van Struik 9; j, Minneboo 10; E. Broek 14, I5.20:1. Kaldebach 16. De heer H. van der Pieterman legde be- i f i?p kampioenschap generaal en vluchfmPi°GnS°hap ^onge duiven en na~ De heer A. Belfroid werd kampioen Vi- en C'e keer Hoogzaad kampioen I draagt de kroon voot beeld en toon" I Vana£ heden Vm Woensdag BadABOTT&Lou COSTELLO ontmoeten FRANKENSTEIN rÜL!fest(;rs vatl de lach tegen de monsters der verschrikking. 3(>Kooaooocccooooöxioocjooooscxicioooaxxïoooot (Adv.) Th>ll„VBIJIIAG 30 SEPTEMBER gil8 uur:Thuiskomst». onWeten FAnlensteta'" 01 L°U CaSteU° C1«nclu. van FinancIënUUr' Spreekuul' Wethou HliliaZ7T®DAG 1 OCTOBER 6« 645 m o'i R uur: Als Vrijdag en 9.lo uur: Als Vrijdag en de stomer trok een zig-zag-zog. Een dag en een nacht en zong drie keer twaalf uur tot de dertigste September'. De mist was wat minder dik geworden en cle tele graaf ging een streepje verder naar voren. Op hoop van genade. Wie het eerst de ongenadigde bellenbaan van een torpedo heeft gezien op die be klemde dag, weet geen mens, maar de bellenbaan was er: plotseling en dreigend. Aan stuurboord hief de man met de zeis de ganseveer op, om over het water van de oceaan een streep te zetten onder het doodvonnis van de „Haulerwijk". Bij het schip volgde geen explosie en de dood hield zijn hand iu. Aan de andere kant zette de sti'eep zich door, want de torpedo was recht onder de kleine stomer door geschoten zonder hem te deren. Direct is toen de koers verlegd, met vele streken tegelijk, want een duikboot in cle buurt was in die dagen aan een zekere on-' dergang gelijk. Recht met de bellenbaan mee voer de Haulerwijk, tot in de namiddag. Toen dreunde er een schot door de ge spannen stilte het was op precies 530 gr. 34" NB en 27 gr. 48' WL. Er werd een tweede schot afgevuurd een heel salvo knalde door de middag en de draadloze installatie van de „Haulerwijk"-werd aan flarden gescho ten, het stuurgerei en het kompas on klaar gemaakt de zenuwen waren uit het schip gerukt en de enige te- weerstelling die aan boord was in de vorm van een lclein-kaliber stuk ge schut kreeg een afdoende voltreffer. De donkeyman en de tremmer werden op slag gedood en het vuren hield onaf gebroken aan. De telegraaf g'ing op „stop" en het bootsmansfluitje snerpte het bevel „in de boten" over het dek. Er is geen paniek geweest door dit uiter ste commando, maar toen aan stuurboord de eerste boot te water werd gelaten, raakten twee schepelingen gewond en sloeg de motor defect. Bij het vieren van de bakboord-boot werd de assistent ma chinist in de buik gewond en een matroos kreeg een scherf in de rug, waarna hij is gestorven en er viel nog een dode.Maar de beide boten stieten af. Het vuren hield niet op; de „Haulerwijk" kreeg zware schade onder en boven de waterlijn zodat er benauwde minuten pas seerden voor cle kapitein, die met nog vier man aan boord was gebleven. De werkboot was hun enige redding. De werkboot werd uitgezet. Projectielen floten luguber door cle takelage en sloegen met angstig geweld in het dekhuis en de scheepshuid. Het schip begon te zinken. Wég, zo ver mogelijk wég van de „Hau lerwijk" In de avond is de kleine nachtvaarder Haringprijs niet zo mooi. De haring- prijs was hedenochtend niet zo hoog als in cle afgelopen dagen, vermoedelijk onder in vloed van de zeer grote aanvoer. In de eerste afslag werd van 1216 betaald, de laatste prijs echter voor een enkel kistje. Ongeveer 100 kisten haring waren uit de Herman (Sch. 92) gelost toen het onge luk met het lossen gebeurde. De 2000 kis ten haring bleven in het schip tot Vrijdag. De Klaas Wijker loste 1200 kisten haring. Met verse vis waren nog aan de Donder- dagmarkt cle Norma Maria (IJm. 6) met 1000 kisten makreel en 100 kisten varia en de Allan Water (IJm. 34) met 600 kisten vis en 80 kantjes steurharmg. De Prinses Beatrix (IJm. 117) had 450 kisten vis. Verder kwamen vele kustvissers met platvis aanvoer. Voor de Zaterdagmarkt komen met haring de Claesje (R.O. 46) met 850 kisten haring, 90 kisten makreel en 90 kisten varia, hoofdzakelijk schelvis, de Catharina Duyvis (IJm. 60) en de Petten (IJm. 49) met 1200 kisten haring en 60 kisten ma kreel. Voor de Maandagmarkt komt de Abra ham. Schipper Zwart heeft reeds 900 kisten haring en 60 kantjes steurharmg buitge maakt. VOETBALOVERZICHT De „-motor" van VSV draait nog niet op volle toeren. Wel werd nog geen enkele nederlaag geleden, maar de twee benauw de gelijke spelen tegen DOS en Zeeburg'ia, tonen duidelijk aan, dat er nog iets ont breekt. Mogelijk echter, dat, nu Van On- selen weer regelmatig van de partij kan zijn, de prestaties zich weer in stijgende lijn zullen begeven. In het Sportpark komt Zondag Hei-mes DVS op bezoek. De Schiedammers moesten de vorige week met 42 de meerderheid van Haarlem erkennen. Toch beschikken zij nu over een pittige ploeg, waarvan VSV nóg niet gewonnen heeft. Dit moet voor de roodwitten aanleiding zijn zich weer eens in de kampioensvorm van het vorige jaar te vertonen! Het „driemaal is scheepsrecht" is niet op Stormvogels van toepassing geweest, want TOG stak onverwacht een spaak in het wiel. In Utrecht wacht de IJmuidenaren Zon dag wederom een zware strijd, want het aloude Hercules, dat in de regel in de tweede klas een ondergeschikte rol speelde, schijnt thans ook wel eens een hoofdrol te willen vervullen, getuige het gelijke spel van Zondag j.l. tegen ZFC. In 3 A stelde Vitesse zijn supporters teleur door met 3—2 van Beverwijk te ver liezen, hetgeen een kranige prestatie van de Wijkers mag heten. Nu dezen dit sterke staaltje hebben uitgehaald, kunnen zij ook van Schagen winnen. Kinheim krijgt het nog ongeslagen HRC op bezoek. Dat zal een hele dobber worden voor de Velsenaars. Terrasvogels is het vorige seizoen het spelen van degradatiewedstrijden zeker niet zo slecht bekomen, althans de spelers schijnen het er weer op aan te sturen. Te gen Zilvermeeuwen verwachten we weer een nederlaag. In 3 B heeft De Kennemers reeds drie verliespunten meer dan QSC en ZSGO. Van ZW moeten de spelers Zondag kunnen winnen. Merkwaardig is in deze afdeling het falen van het vorige jaar zo sterke IW. Zondag j.l. won ADO weer van de Ilpendammers. Tegen GVO behalen de Heemskerkers echter niet meer dan een gelijk spel. Een kranige prestatie leverde WE door in Hoorn met 20 van Hollandia te win nen. Een club, die tot deze prestatie in staat is, moet ook van WMS kunnen winnen! En voor het leidende Velsen maken we ons al evenmin ongerust, daar het aan de Kwekerslaan het vrij zwakke Bloemendaal krijgt te bekampen, waarvan DEM Zondag nog met 62 won. Tegen OWO zullen de spelers van DEM het heel wat moeilijker hebben. Op zijn hoogst behalen'zij een gelijk spel! VVB ging voort op de weg, die onher roepelijk voert tót een kampioenschap. IEV daarentegen leed een vrij onverwachte en sprekende nederlaag tegen WMHO. Te gen Swift, dat nog geen enkel verliespunt heeft, zal IEV het weer moeilijk hebben. VVB krijgt Vliegende Vogels op bezoek én ook van deze club moet kunnen worden gewonnen! CSV zorgde voor een onaange name verrassing door met lege handen uit Wormer te komen. Tegen Randers rekenen we echter weer op een gelijk spel. Op 26 October a.s. zal het 135 jaar geleden zijndat het wapen der Koninklijke Mare- chaussée werd gesticht. Geheel links het uniform der keizerlijke gendarmerie (1810- 1813), tweede van links het marechaussée- uniformzoals het van 1806-1810 werd ge dragen, midden en rechts het uniform, dat vom 1869 af in gebruik is, en vierde van links een marechaussée uit de jaren van 1844-1869. Velsen zat een kwartier zonder stroom Een arbeider van de P.E.N., die Donder dagmorgen in de Frans Naereboutstraat te IJmuiden bezig was met kabelopgravingen, raakte met zijn houweel een hoogspan ningskabel welke onder stroom stond. Het gevolg daarvan was dat een twee meter hoge vuurzuil uit de kuil kwam en de ge meente Velsen en een gedeelte van Haar lem zonder stroom kwamen te zitten. De herstellingswerkzaamheden namen slechts een kwartier in beslag. Muntgaspenningen-dépöts opgeheven Met ingang van 1 October worden de muntgaspenningen-dépóts in de gemeente Velsen opgeheven. De dubbeltjes zullen in het vervolg ten kantore van het gasbedrijf in de Trompstraat verkrijgbaar zijn. Zater dags is het kantoor alleen 's morgens ge opend. Presenteert Vrüdag 30 Sept. 8 uur. Zaterdag 1 en Zondag 2 Oct. 7 en 9.15 uur CLARK GABLE LANA TURNER in de grote dramatische METRO GOLDWIJN MAYER film THUISKOMST Twee der populairste sterren van Hol lywood in een sterk verhaal vol span ning en romantiek en met een voor ons actueel probleem. Toegang 14 jaar Maandag 3, Dinsdag 4, Woensdag 5 Oct. 8 uur en Zondag 2 Oct. matinée aanvang 3 uur een dolle klucht, zoals U slechts zelden ziet! DE VROLIJKE GEVANGENIS Niets was hun te dol en zij brachten een gevangenis in opschudding met hun dwaze streken. Toegang alle leeftijden. VERWACHT: Het veelbesproken film werk „DE LAATSTE ETAPPE" onder de golven verdwenen en die nacht hebben vijf mensen in een deinend werk boot je de kilte van de herfst en de ramp van een oorlog gevoeld, de oorlog daarvan het allermeest. c Maar toen de eerste October aanbrak, werd er in de verte een van de reddings boten gesignaleerd, met de eerste stuur aan het roer. De vijf van de werkboot stap ten over en met een klein kompas is de koers bepaald achter de Westerkim moest Engeland liggen en Engeland was veilig. Met het zeiltje in de mast hebben de overlevenden van de „Haulerwijk" een dag gedreven, tot de contouren van een een pijper opdoemde: de „Rothley", onderweg naar Zuid Afrika. De „Rothley" heeft ook de andere schipbreukelingen opgepikt. In het hospitaal van Kaapstad hebben de mannen van de „Haulerwijk" zichzelf veel later bekend, clat het bange uren waren geweest, rond de 53ste breedtegraad. Er zouden nog vele, vele bange uren vol gen in een oorlog, die voor de zeeman grimmiger werd dan ooit. F. Het jaar 1904 dat voor Velsen- Noord het toenmalige „Wijkeroog" zulk een belangrijk jaar is geworden door de stichting van het eerste cul turele centrum het gebouw „Concor- dia" zag een tweetal verenigingen in dit gebouw een onderkomen vinden; de toneelvereniging „Concordia" en de gymnastiekvereniging „Sparta". Over de laatste, die haar negende lustrum op Zaterdag 8 October hei-denkt, gaven wij reeds een historisch overzicht. „Concordia", de vereniging die in de loop der jaren is gegroeid tot één der beste amateur-toneelensembles van onze omgeving, vond de aanleiding tot haar op richting in de officiële opening van bet gelijknamige fraaie gebouw, een geschenk van de toenmalige directeur, wijlen de heer P. Smidt van Gelder Sr., dat in April 1904 aan het "personeel werd aangeboden. De feestelijkheden bij de ingebruikne ming gingen gepaard met het opvoeren van voordrachten, die zodanig insloegen, dat daaruit het plan tot oprichting van een toneelclub is voortgekomen. Op 28 Augustus 1904 werd dat plan werkelijkheid in een vergadering en werd het bestuur samengesteld uit de heren H. I-Iekkelman, voorzitter; L. J. van 't Kaar, secretaris; A. Leitner, penning meester; A. Mooy, P. J. Piepers, W. Schaap en C. ten Wolde, waarbij de heer B. Doorn de regie werd toevertrouwd. Met het blijspel van J. Nuyen „Gemeu bileerde kamers te huur" kon reeds in Januari 1905, dus na enkele maanden, de eerste uitvoering worden gegeven. Het succes was overeenkomstig de verwachtin gen en dit nam nog toe bij de enige maan den later opgevoerde toneelspelen „Het spreekuur van de dokter" en „Broeders Vrijmetselaars". Met de jaren en ook door de keuze dei- op te voeren stukken namen de successen voor „Concordia" toe, zodat de vereniging eigenlijk slechts „ups" en zeer weinig „downs" heeft gekend. Toneelspelen, clie slechts door de beste groepen voor het voetlicht konden worden gebracht en waarvan er zeer velen door „Concorclia" werden vertolkt, bezorgden haar een prachtige loopbaan, die samen ging met een zeer grote publieke belangstelling. Van de „groten", die „Concordia" ten tonele bracht noemen wij slechts de be faamde vertolkingen van Henk Bakker's „Robbedoes", „De rechte lijn", „Onder een dak," „Met de handschoen getrouwd", alle van Jan Fabricius, „Tropenadel", „Dr. Bavino" en tal van andere stukken. Veel effect bereikte „Concordia" met de eerste uitvoering na de bevrijding „Het lied van alle tijden" van Daan Scheffer, maar vooral niet minder met de .volksstukken: „Op hoop van zegen" van Heijermans, „Zeemansvrouwen" van Bouber, „Freuleken" en „De wrekende God". Ongeveer tien jaar geleden nam „Con cordia" voor de eerste en ook de enige keer deel aan een toneelconcours te Lei den met „Millionair tegen wil en dank" van Philips Oppenheim. Het resultaat was verrassend. Onder de zeven prijzen, die „Concordia" behaalde waren de eerste verenigingsprijs en da eerste individuele damesprijs. In de voorbije jaren waren achtereen volgens korter of langer regisseurs de heren B. Doorn, H. Nunes Naz., A. v. d. Bliek, A. Holtslag Sr. en thans sedert enige jaren de heer L. W. Boeree, die „Concordia" tot grote hoogte in het ama teur-toneel wist op te voeren. Sedert 1916 steunt de heer H. Smidt van Gelder, de vereniging met zijn be schermheerschap. Zij vindt in de heer C. C. J. Bakker met meer dan dertig jaren dienst een trou we voorzitter, die wordt bijgestaan door de heer F. Brakenhoff, welke ook reeds vele jaren aan „Concordia" is verbonden en de functie van secretaris-penning meester vervult. ne heer G. v. d. Veldt heeft de derde stem in het kapittel. Zoals de meeste verenigingen heeft „Concordia" haar werk tijdens de bezet ting laten varen. Vereniging en familie De spil van „Concordia" is ongetwijfeld de familie Bakker, welke als het ware met „haar" vereniging is vergroeid. De heer C. C. J. Bakker, de voorzitter, die twee jaar geleden zijn gouden amateur- toneeljubileum herdacht, heeft van de op richting af zijn beste krachten gegeven er vond in zijn echtgenote, mevrouw C Bakker-Jongejans gedurende de Concor- diaanse. tijd een zeer trouw compagnon Het vorig jaar verwierf hun dochter, me vrouw E. Visser-Bakker, die te Amster dam woont en nimmer verstek laat gaan bij de uitvoering van „Zeemansvrouwen' zeer veel waardering ter gelegenheid var haar zilveren toneeljubileum. De viering van het negende „Concordia"- lustrum zal gepaard gaan met de opvoe ring van het bekende stuk van Hei-mar Bouber „De Jantjes", welke gebeurtenis in het eveneens vijf-en-veertigjarige ge bouw „Concordia" zal plaats vinden De vertolkers in deze feestelijke uit voering zijn de dames E. Visser-Bakker C. Bakker-Jongejans. D. Davidson, P. var Dijk, A. Dol, Gré Rijke, A. Rob-Wegmar en de heren J. Wormsbecher, J. Davidson F. Maenhout, C. C. J. Bakker, A. Nierop G. v. d. Veldt, J. Eckhard en F. Braken hoff.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 9