IJmuider Courant Haarlems Dagblad joorse communisten leden verliezen in de algemene verkiezingen Tezamen met president Aurio! zal hij heden weifelaars „bewerken" Tsjechoslowaakse zuivering trof vooral communistische departem entsambtenaren Militair bestuur in Oost-Duitsland wordt vervangen door commissie De weg naar Kanton ligt open voor Chinese communistenleger Jaargang No. I936S gennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, ^Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), c 47 Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 'P3 l0724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. 'I^l0a na aanvrage bij de Administratie. j-r,taiieveD Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van rn ©praftte laiarlemac&e Courant (JCraio KW) Dinsdag 11 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Conservatieve partij liberale partij (Venstre Canmunistische partij Christelijke Volkspartij Ssmfunn partij 1945 (1936) 76 (70) 25 (36) 20 (23) 11 10 (18) 8 2) 1) e eerste verkiezingen na de tweede rareldoorlog verdween de onbeduidende Smfunnpartij, waarvan de leider geduren- ée de oorlog met de Duitsers had gesympa- d. De Nasjonal Samling, de Quisling partij, was in 1936 ook niet vertegenwoor dig geweest. Ook verkreeg voor het eerst «eert 1918 één partij de meerderheid, na kijk de Arbeiderspartij. Hoewel deze partij slechts 41 van alle stemmen op ia zag uitgebracht, verkreeg zij toch deze 2i zetels dus meer dan de helft door e bijzonder verkiezingssysteem dat in Xsrwegen gangbaar is en dat de grootste partij met overschotszetels bevoordeelt. 't 1924 zijn er ook communisten- in iet Storting. Hun aantal ging bij de ver kiezingen in 1945 sterk omhoog, hetgeen te raklaren is zowel door hun zeer loyale kouding gedurende de bezettingstijd als wel dar het feit, dat de stemming in Noor- •e?on vlak na de oorlog sterk russophiel fts. De Liberale (Venstre) partij heeft de Perste traditie in de Noorse politiek; mo unted is zij slechts een schaduw van haar megere grootheid. (1918: 51 tegen 40 con servatieven en 18 sociaal democraten; 1921: «,43.29; 1936: 23, 36, 70). Met haar leider Johan Ludvig Mowinckel .«uzij in de tussenoorlogse jaren nog een machtige positie. De Boerenpartij is een typische klassen- j Bij eerste verkiezing waaraan zij «nam (1921) verkreeg zij 17 zetels, de Söte ten koste van de Liberalen. De Christelijke volkspartij heeft grote &nang in het Westen, waar de minder Swe corrynunicatie-mogelijkheden tenge l-S? van de woeste natuur de bewoners «r van de buitenwereld afsluiten en hen KMudender maken in hun godsdienst en Jü? k'In sociale aangelegenheden "e7 de Partij een onafhankelijke plaats .terwijl zij zich vooral laat gelden bij de eoatten over culturele aangelegenheden. ue Conservatie partij is ondanks de achteruitgang nog steeds de grootste Nederlands amendement in de Politieke UNO-commissie «S® SUCCESS, 10 October (ANP- H«i i mr' van Heuven Goedhart, 2™ afgevaardigde bij de UNO, l-v,n en in de politieke commissie der U» een amendement op de Ameri- se resolutie over schending van de •usenrechten door Hongarije, Bulgarije ï^pexT\enie' voorgesteld het internationale H laten vaststellen of er in de stein!! vred,esverdragen een geschil be te 4m u1 C'r'e landen en Engeland owW J^erlandse amendëment houdt me'ninJB.eer, if' flat „de Assemblee van re?Pr;«*1S weigering van de drie jjj-j. g,eiJ 0Ia deel te nemen aan de po- btsch.,J- op"eldering van deze ernstige Se»eJv S' de .bezor§dheid van de Al lien - ^Sadering over dé stand van Afvaardigt" ^anc*en *n dit opzicht c'e Oekrainse gedelegeerde, Wssïp a,eJerv°lgens in de politieke com- dat rv°CiVar^ de Algemene Vergade- de Vac; f'n§eland en de Verenigde Staten Rieirjenip Bulgarije, Hongarije en Hij Wa. an de macht wensten te zien. "de vrpria!,n ln,enin§, dat deze drie landen ^erzovü^ ragen nauwkeurig naleven östischp aiV00r ^ragen alle aggressieve fas- :5 L ™enten te dimmeren", lid vnio2s ,»gen kardinaal Mindszenty €nst teMSt ^eüsky niets met gods- bêd "es*aaJ i 1 c'aar de kardinaal terécht ïcoöidheden 6611 agent van buitenlandse burgerlijke partij. Aan het hoofd van deze partij staat de in de internationale wereld alom bekende C. J. Hambro. De kamer fractie wordt geleid door Herman Smitt- Ingebretsen, de redacteur van de grootste krant in Noorwegen, Aftenposten. De partij staat op de bres voor grotere bijdragen voor defensieve doeleinden. Ook heeft zij een sterke nationale inslag, zij dreigde vóór de oorlog haar leden te royeren, indien zij met de Nasjonal Samling sympathiseerden. De conservatieve partij voert heftige oppositie tegen de subsiderings- en reguleringspoli- tiek van de regering. Socialistische partij behoudt wellicht haar absolute meerderheid «cif) 10 October (Reuter) De uit- - van de Zondag in Noorwegen ge il® a^emene verkiezingen beginnen 'V":f"tekomen. In Noorse politieke krin- men van mening dat deze eerste listen erop wijzen, dat de Noorse so- She partij haar absolute meerder- S ifhet „Storting" (het Noorse parle- t zal behouden. De communisten lijden Een1 volgens de laatste uitslagen ver- n zii 'bijna de helft van hun stemmen, vli de rechtse partijen boekte de chris- Jüke volkspartij onverwachte vooruit- f' Deze partij had dit jaar veel meer Jldaten gesteld dan tijdens de in 1945 Jouden verkiezingen jjê eerste uitslagen, waaronder zich de iten bevinden van de stemming in Ykleinere steden, luidden: socialistische k-ji 439 594 stemmen, tegen 343.926 in S5 in dezelfde districten, überale partij 128.000, hetgeen 4000 bramen meer is dan de in 1945 in dezelfde Ljetricten verkregen stemmen. Conser ve partij 107.000 (91.000). Christelijke volkspartij 97.000 tegen .•;M0 stemmen in 1945. In deze kiesdistricten werden in 1945 on- -,-«r 23.000 stemmen op de communis me partij uitgebracht, tegen nu 14.000. De Noorse partijen ju Noorwegen wttrdt de wetgevende jacht uitgeoefend door de volksvertegen woordiging, het Storting, dat bestaat uit 150 yen waarvan een vierde, 38 leden, het idling vormt onze Eerste Kamer gvjjl de rest der leden in het Odelsting !."o2ze Tweede Kamer zitting hebben. De wijze van kiezen is evenredig en 4:t. Iedere Noorse onderdaan, sinds 7,; ook vrouwen die 21 jaar oud is en jisar in het land heeft vertoefd, heeft .•echt van stemmen. In het Storting zijn de partijen als volgt in de befaamde klokkengieterij der ge broeders Van Bergen te Heiiigerlee is voor de St. Maartenskerk te New York (Har lem) dit carillon vervaardigdbestaande uit 40 klokken met een gewicht van 10000 kilo. Dit carillon werd gisteren in Heiiiger lee door de bekende Mechelse beiaardier Staf Nees voor de eerste maal bespeeld. Fig! zal een nieuw Oostenrijks kabinet vormen Naar men verwacht zal het Oostenrijkse kabinet heden aftreden. De bondskanse lier, Leopold Figl, zal door de bondspresi dent, Karl Renner, verzocht worden een nieuwe regering te vormen. Figl is leider van de volkspartij. Het centrale stembureau te Wenen geeft de volgende eindcijfers: Volkspartij 1.844.850 (242.623 stemmen meer dan in 1945); So cialisten 1.621.275 (186.377 stemmen meer dan in 1945); Links blok 212.651 (38.394 stemmen meer dan de communisten in 1945 alleen); Liga van onafhankelijken 489.132; Democratische Unie 12.167; Ergocraten of Vierde partij 4.381. Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 96.8 procent vergeleken met 93 procent in 1945. Moch maakt een goede kans Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Gisteravond om goed 10 uur, na de vierde dag van de Franse kabinetscrisis, heeft Jules Moch bij president Auriol verslag uitgebracht van de resultaten, die zijn eer ste besprekingen met de partijleiders der regeringsmeerderheid hebben opgeleverd. Zoals men weet was Moch een voorlopig informatieve taak opgedragen en had pre sident Auriol hem nog niet de officiële titel van kabinetsformateur toegekend. In politieke kringen gelooft men, dat vandaag, nu de eerste obstakels uit de weg zijn geruimd, Moch's opdracht een bindend karakter kan krijgen en hij zijn besprekin gen in concreter zin voort zal kunnen zetten. Toch is het nog geenszins zeker, dat zijn onderneming met succes zal worden be kroond. In principe heeft hij de medewerking verkregen van alle coalitie-partijen, enkele onafhankelijken van de uiterst rechtse zijde uitgezonderd, die bezwaren maken tegen de voorlopige salarispremie, waardoor de laagste loonklassen tot een minimum van 15.000 francs zou worden verhoogd. Omdat deze stemmen een dertigtal ongeveer voor de noodzakelijke Kamer meerderheid juist onontbeerlijk zijn, zal de dag van heden voornamelijk worden be steed aan pogingen deze weifelaars te over- Mgr. Beran waarschuwt priesters voor materiële verlokkingen LONDEN, 10 October Naar de cor respondent van de Times te Wenen uit be trouwbare berichten uit Praag verneemt, zijn ten minste 5000 leden van de Tsjecho slowaakse communistische t partij gear resteerd. De zuivering, de grootste, die de Tsje choslowaakse communistische partij heeft gekend, begon drie weken geleden. Vele communistische departementsambtenaren vooral afdelingschefs en hun plaatsver vangers, onder wie dr. Kosta, een der lei dende functionarissen van het departe ment van Voorlichting, zouden zijn ge arresteerd. Op het departement van Bui tenlandse Zaken zou een groot aantal amb teneren, onder wie nauwe medewerkers en beschermelingen van minister Clemen- tis, onder verdenking staan of reeds zijn gearresteerd. Het Engelse departement van Buiten landse Zaken heeft van de Britse ambas sade te Praag een uitvoerig verslag ont- van van de berichten over de arrestaties in Tsjechoslowakije. Vooral in Bohemen en Moravië zouden massa-arrestaties hebben plaats gehad. De meeste betrokken ambtenaren behoorden blijkbaar tot de ministeries van Buiten landse Zaken en van Buitenlandse Handel. „Verpleegd" De Russische ambassadeur te Praag, Silin, heeft wegens ziekte Tsjechoslowakije verlaten en is naar Moskou vertrokken, waar hij verpleegd zal worden, meldt AFP. De Kerkstrijd De ondergrondse inlichtingendienst van de katholieke kerk in Tsjechoslowakije heeftb ekend gemaakt, dat een aantal gees telijken door regeringsagenten van de zo genaamde katholieke actie zijn overge haald om hun handtekening te plaatsen onder een verklaring tot goedkeuring van het wetsontwerp tot overneming van de controle op de kerken door de regering. In een waarschuwing van aartsbisschop dr. Beran wordt .de geestelijken meege deeld dat „instemming met het wetsont werp verraad is aan de zaak van Christus en van de heilige kerk". De aartsbisschop verklaart, dat de kerk Amerikaanse politici verander den van mening over Indonesië Uit brieven van Amerikaanse senatoren onder wie Fullbright, Foster Dulles, Ives en Anderson en van leden van het Huis van Afgevaardigden aan „Knickerbocker Magazine" blijkt, dat een aantal vooraan staande politieke figuren in de Verenigde Staten hun mening over de toestand in Indonesië hebben gewijzigd na het lezen van het boekje „Last Testimony", dat arti kelen bevat van Amerikaanse journalisten, die, bij de ramp met de „Franeker" om het leven zijn gekomen. Zo schrijft de demo cratische senator en ex-minister van Land bouw Clinton Anderson: „Het boekje leerde me begrijpen wat de Nederlanders in Indo nesië gedaan hebben en corrigeerde som mige van mijn vorige indrukken." (ANP- Aneta). het gehele wetsontwerp moet afwijzen als „tegen de kerk, anti-sociaal en onrecht vaardig". Er zouden reeds „honderden" protestbrieven aan de burgerlijke autori teiten zijn gezonden. „Het is een erekwestie, dat geen geeste lijken hun protest zullen herroepen, zelfs niet voor de prachtigste materiële voor delen. Niemand moet kunnen zeggen dat de priesters hun heldhaftige standvastig heid tegen de bedreigingen en overredin gen van de gehoorzame dienaars van het communisme, die de kerk en de priesters aan de belangen van de totalitaire staat willen onderwerpen, hebben laten varen", aldus de brief van de aartsbisschop. In de verklaring van de katholieke in lichtingendienst wordt voorts gezegd, dat opnieuw 40 dekens en vicarissen zijn.ge arresteerd, van wie later enkele vicarissen zijn vrijgelaten. Bijna alle vicarissen van de Tsjechoslowaakse diocesen zouden thans in arrest zijn. Ronde Tafel-conferentie Ministeriële uiteenzetting aan leiders van Kamerfracties Naar het ANP verneemt, zal morgen ochtend een bijeenkomst plaats hebben van de minister van Overveese Gebiedsdelen met de fractieleiders van de Eerste en de Tweede Kamer en de „Commissie vao Negen". De minister zal een uiteenzetting geven over de stand van zaken ter Ronde Tafel conferentie, overeenkomstig een vroeger aan het parlement gedane toezegging. tuigen. Tezamen met Moch zal president Auriol zijn krachten daar vandaag aan wijden. Wanneer Moch slaagt en men moet erkennen, dat zijn papieren sedert twee dagen ongetwijfeld zijn gestegen dan verwacht men de samenstelling van een regering op bredere basis, waarin ook figu ren als René Mayer, Reynaud, Bidault en Pleven een plaats zouden kunnen vinden. Reuier meldt: Moch had compromis voorstellen opgesteld, welke de goedkeuring verwierven van zijn eigen socialistische partij en van de partij der volksrepublikei nen, welke beide partijen respectievelijk 99 en 150 afgevaardigden in de Kamer hebben. De radicale partij, onder leiding van de voormalige minister van Financiën René Pleven, met 58 zetels in de Kamer van Afgevaardigden (waaronder een aantal volksvertegenwoordigers, die niet ten volle het radicale standpunt onderschrijven), be sloot de voorstellen van Moch onder voor behoud goed te keuren. Drie en twintig onafhankelijke afgevaar digden, onder leiding Van de voormalige premier Paul Reynaud, de door veertien afgevaardigden vertegenwoordigde Boeren partij en de Rechtse partij der republikein se vrijheid, die over 31 zetels in het par lement beschikt, weigerden de voorstellen van Moch goed te keuren. Minder Staatsuitgaven Alle partijen waren het erover eens, dat er een einde moest komen aan het door de regering vaststellen van de lonen en dat dit stelsel zo spoedig mogelijk moest wor den vervangen door in vrijheid gevoerde onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. Doch dit vraagstuk diende slechts als fagade voor de eigenlijke oorzaak van de weigering van midden-, conservatieve en rechtse partij.en om Moch's programma te steunen. De leiders dezer partijen zijn na melijk van mening dat thans de tijd is aan gebroken om tot een oplossing van het ernstigste economische probleem van Frankrijk te komen, namelijk de strikt noodzakelijke beperking van de uitgaven van de staat. Deze politici wijzen erop dat het paaien van de leiders van vakverenigingen, die hun eisen van de daken schreeuwen, niet het minste vooruitzicht biedt voor een regeling van het onmiddellijk om een oplossing vra gende probleem van het verkrijgen van gelden ter dekking van het dreigende be grotingstekort van dit jaar. Chinese diplomaten te Parijs lopen over naar Peking Volgens mededeling van de ambassade raad van de Chinese ambassade te Parijs hebben de functionarissen van de ambas sade en het Chinese consulaat zich thans gesteld onder het gezag van de Chinese volksrepubliek. In een door de staf van de ambassade en het consulaat uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat men op zijn post zal blijven in afwachting van verdere instructies van de regering van Peking. Toean Maolan, zaakgelastigde op de nationalistische Chinese ambassade Parijs, heeft aan diplomaten verklaard, dat zes man van zijn staf van negen naar de communistische regering zijn overgegaan. In welingelichte diplomatieke kringen te Parijs is men van mening, dat de zes Chi nese diplomaten hun status hebben verloren daar de Franse regering het communisti sche regiem niet erkend heeft. De nationalistische en communistische diplomaten blijven het zelfde gebouw ge bruiken. Vrijlating van gevangenen op Sumatra MEDAN, 11 October (Aneta). Bij de zeven Nederlandse militairen die in Atjeh worden vastgehouden doch die binnenkort zullen worden vrijgelaten, bevindt zich de officier van gezondheid, kapitein van Bom mel, die met zes militairen 13 Juli nabij Telega ontvoerd werd bij een overval op een fourageconvooi. In de loop van deze week zullen de Nederlandse autoriteiten een aanvang maken met de vrijlating van de gevangenen op Noord-Sumatra. Tachtig leden van de TNI, die thans in Sabang en Belawan geïnterneerd zijn, zullen kunnen vertrekken waarheen zij willen. Verder zal de republikeinse delegatie in de plaatse lijke gemengde commissie van'Medan een republikeinse officier zenden naar de commandanten van alle republikeinse troe pen voor het inwinnen van inlichtingen omtrent de verblijfplaats van 202 ingezete nen van de Negara Sumatera Timoer, waarvan verondersteld wordt, dat zij in handen'van de republikeinen zijn. Het woord is aan.... Milton: Hij. die niet teleurgesteld wil worden in zijn verwachting goed te schrijven, moet zelf een waar achtig poeëm zijn. Treinaanslag op Oost-Java acht doden BATAVIA, 10 October (United Press) Op de trein die de verbinding onder houdt tussen Soerabaja en Malang is van daag bij Soelomito een aanslag gepleegd, waardoor acht passagiers werden gedood en drie gewond, aldus wordt de Nederland se autoriteiten medegedeeld. De trein liep op een aantal mijnen, die langs de spoor baan waren aangebracht. Naar hi^r voorts wordt vernomen zullen drie militaire waarnemers, waaronder de Australische brigade-generaal William Prior zich naar Soerabaja begeven om een onderzoek in te stellen naar de militaire situatie op Oost-Java, welke naar zowel van Nederlandse als van Indonesische zijde is bericht, ongunstiger is geworden. Militaire voertuigen aangevallen Bij drie aanvallen op militaire voertuigen die Zondag in het Cheribonse plaats had den, werden in totaal zeven militairen ontvoerd of gedood, aldus verneemt Aneta. Twee militairen werden vermist na een aanval op een jeep, 15 km ten Zuiden van Cheribon. Een jeep met 5 militairen werd aangehouden door een in burger gekleed persoon en wérd vervolgens besprongen door een twintigtal gewapende personen, die in het bezit waren van brenguns en andere automatische wapens. Drie van de vijf inzittenden konden ontkomen, twee worden vermist. Zes km ten Noorden van Koeningan werd een militaire truck aangetroffen, die geheel was verlaten en doorzeefd van ko gelgaten. Drie inzittende militairen werden gedood of ontvoerd. Tenslotte werd een militaire jeep met drie militairen uit Cheribon, die op weg waren naar Koeningan, het laatst gezien om 3 uur 's middags ten Noorden van Koeningan. Sedertdien is er noch van de inzittenden, noch van de jeep iets verno men. „Eerste Kamer" van Oost-Duitse staat bestaat voor de helft uit communisten De Russische militaire gouverneur in Duitsland, generaal Tsjoeikof, heeft ntede- gedeeld, dat het militair bestuur in Oost- Duitsland zal worden afgeschaft en ver vangen door een Russische commissie van toezicht. De generaal legde deze verklaring af op een receptie van het praesidium dei- Tweede Kamer van het nieuwe Oost-Duitse parlement. Hij zei dat de Russische regering besloten had de bestuursfuncties, die tot dusver bij het militaire bestuur berustten, over te dragen aan de nieuwe regering. De vervanging van het militaire bestuur door een commissie van toezicht zal Maandag geschieden. De com&issie van toezicht zal toezien op de uitvoering van de overeenkomst van Potsdam en andere overeenkomsten van de vier bezettende mogendheden. „Ik kan het streven van Duitse demo cratische kringen om het herstel van de Regeringstroepen „gingen in staking" wegens achterstallige soldij HONGKONG (United Press). De Chinese nationalistische regering is begon nen uit de voorlopige hoofdstad Kanton weg te vluchten. Men verwacht dat deze stad binnen enkele dagen in handen dei- communisten zal vallen. Ook de buitenlandse ambassades en lega ties zijn al begonnen met de evacuatie uit deze stad. Intussen hebben de communisten die Zuidwaarts langs de Kanton-spoorweg trekken, Jingatak zonder tegenstand bezet Wilhelm Pieck, ondervoorzitter der socialistische eenheidspartij in de Sovjetzóne van Duitsland, tijdens zijn rede in de Vrijdag te Berlijn gehouden zitting van de „volks raad", in welke vergadering deze raad zichzelf uitriep tot voorlopige Tweede Kamer van de Duitse „volksrepubliek". en hebben zij een colonne vooruit gescho ven tot een punt op ongeveer 65 kilometer ten Noorden van Kanton. De verdedigers van Kanton hebben in derhaast twee legercorpsen van het eiland Hainan en van de haven Swatau opge vraagd om aan de communisten vefeet te kunnen bieden. Van nationalistische zijde wordt verno men dat de nationalistische defensie voor Kanton ineenstortte, toen de nationalisti sche troepen die sedert Augustus al geen soldij hebben ontvangen in „staking" gingen en zich uit de strijd terugtrokken. De defensie van Kanton is verdwenen door dat ongeveer 300.000 man onder de bevel hebber van Centraal Chind, generaal Pai Tsjoeng Hsi, een algemene terugtocht be gonnen uit het Hengijang gebied naar de provincie Kwangsi. Het verluidt dat zowel generaal Pai als waarnemend president Li Tsjoeng Jen zeer verbitterd zijn op Tsjang Kai Sjek wegens de weigering gelden beschikbaar te stellen voor het betalen van de troepen. Volgens Reuter wordt in Chinese krin gen te Lake Success verklaard, dat de Chinese nationalistische regering van 15 October af van Tsjoengking Uit zal func- tionneren in plaats van Kanton. De waarnemende premier en andere hoge functionnarissen worden tegen 20 October te Tsjoengking verwacht. Uit Kanton wordt vernomen dat zes vlieg tuigen zijn aangewezen om te helpen de buitenlandse legaties te evacueren. De goederenprijzen in Kanton zijn bijna 50 procent gedaald, doordat de handelaars proberen van hun voorraad af te komen voordat de communisten arriveren. Verzoek. Volgens de Belgische Standaard van Maandagmorgen heeft de Belgische regering een nota van de Chinese com munistische regering ontvangen, waarin zij om haar erkenning door België ver zoekt. De Belgische regering heeft nog geen beslissing genomen, en zal waar schijnlijk de Britse en Amerikaanse re geringen hierover raadplegen, aldus het blad. Duitse eenheid en de wederopbouw van Duitsland op democratische en vredelie vende basis in eigen hand te nemen slechts als wettig erkennen", aldus generaal Tsjoeikof. Diekman, voorzitter van de Tweede Kamer, en Grotev/ohl, kabinetsformateur, dankten- de generaal „uit naam van het Duitse volk". Laatstgenoemde zei dat zijn regering „zich zou baseren op de overeen komt van Potsdam en andere geallieerde verklaringen. Wij erkennen erkennen de plicht tot het verrichten van herstelbeta lingen. Wij zijn voornemens een democrat tische staat op te bouwen en vriendschap pelijke betrekkingen aan te knopen met alle landen van de wereld", aldus Grote- wohl. „Eerste Kamer" De vijf provinciale parlementen van de Russische zóne hebben Maandag uit hun eigen bezetting 34 vertegenwoordigers van de „Lander-Kammer" gekozen. Zeventien hiervan zijn lid van 'de eenheidspartij, negen zijn liberalen-democraten, zeven christelijk-democraten en één is lid van de boerenbond. De drie geallieerde Hoge Commissarissen hebben te Frankfort een verklaring uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat de Oost- Duitse regering geen wettelijke basis heeft en er geen aanspraak op kan maken Oost- Duitsland te vertegenwoordigen. In de verklaring, die na een onverwachte bijeenkomst van de Hoge Commissarissen is uitgegeven, wordt West-Berlijn de v«^ zekering gegeven, dat de geallieerde gendheden „haar missie in de voormalige hoofdstad zullen blijven voortzetten". Minister Grotewohl zal, naar de ANP- correspondent te Berlijn verneemt, in zijn regeringsverklaring van Woensdag de over tuiging uitspreken, dat de eenheid van Duitsland slechts bereikbaar is op basis van vriendschap met de Sovjet-Unie en met uitschakeling van wat Oost-Duitse politici aanduiden als „de herleving van het fascisme". Zijn achttien man sterke kabinet is thans gereed. De belangrijkste posten daarin zijn alle direct of indirect in handen van de socialistische eenheidspartij gelegd, terwijl de „burgerlijke" partijen zich tevreden hebben moeten stellen met de bezetting van vakministers. Een aantal der sleutelposten wordt bezet door communisten, die hun opleiding in de Sovjet-Unie hebben ont vangen. ZACHT WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, (^ge maakt te 10 uur: Vannacht in het binnenland weinig wind en op enkele plaatsen nevel of mist. Overigens tamelijk veel bewol king met hier en daar enige lichte regen of motregen en meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Voornamelijk in de nacht en ochtend iets zachter. 12 October: Zon op 6.58 uur, onder 17.54 uur Maan op 19.47 uur, onder 13.09 uur Hoog en Jaag water in IJmuiden Dinsdag 11 October: Hoog water 5.49 en 18.02 uur. Laag water 1.42 en 13.45 uur. Woensdag 12 October Hoog water: 6.21 en 18.34 uur. Laag water: 2.06 en 14.14 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1