IJmuider Courant Wrak van vermiste Dakota van Aero-Holiand gevonden Gemeenschapszin Haarlems Dagblad Belastingen verlaagd in België fa Jaargang No. 19405 gureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. aqv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ■y A TWEE WERELDOORLOGEN is on- j\ jniskenbaar gebleken dat bereidheid 'rn eigen belang ondergeschikt te maken L de belangen der gemeenschap sterk verminderd is. In dictatoriaal-geregeerde landen is men eenvoudig dwang gaan toe- jassen, die een algehele onderwerping van Cjnens aan het staatsgezag betekent. Het democratische Westen verwerpt dat. Om met Hugh Lyon (in het Engelse weekblad The Spectator) te spreken: Wat de mens aan zijn land geeft, als dienst of gevoelen, moet een vrijwillige gift zijn, anders heeft het generlei waarde, niet voor hem zelf en tenslotte evenmin voor zijn land, dat door ajn slaafse onderwerping alleen maar eer der te gronde zal gaan. Hugh Lyon (ik citeer hem uit De Kern) g geenszins tevreden ten aanzien van zijn landgenoten. De moderne Engelsman, zegt hij is zeker geen toonbeeld van bereidheid ds'-fiet burgerplichten geldt. Wij kunnen r?!n evenmin ten voorbeeld stellen omdat hij een grote mate van begrip zou tonen voor politieke vraagstukken, of omdat hij weinig vooroordelen zou hebben, veel eer bied aan den dag leggen voor gemeen schappelijk' eigendom en zijn eigenbelang achterstellen bij dat der gemeenschap. Toch zullen wij al die dingen weer moeten leren, anders verdienen wij niet voort te bestaan ai zullen niet kunnen voortbestaan. Maar hoe leren wii ze opnieuw? De opvoeding moet in de eerste plaats le hulp worden geroepen. Lyon toont zich wel ingenomen met hetgeen de Engelse school op dit gebied doet. Dat het Engelse onder is zich bewust is van een bestaande nood zak en van zijn verantwoordelijkheid ten deze blijkt uit de lessen over „dingen van den dag" en over staathuishoudkunde, uit soeciale cursussen en lezingen die bekende persoonlijkheden op de scholen geven, uit excursiesnaar bijeenkomsten van gemeen- ieraden of het parlement, uit het houden van conferenties en het bestaan van debating clubs. Genoeg vindt hij het niet. De „Ver eniging voor opvoeding tot burgerschap", die op dit gebied pionierswerk heeft ge daan, heeft er trouwens steeds de nadruk opgelegd dat bij dit onderwijs alles gericht moet zijn op één doel: de ontwikkeling van sn persoonlijkheid, die haar eigen bij drage zal geven aan de gemeenschappelijke aak. waarbij in liet schoolleven de gelegen heid geschapen moet worden tot de prac- lische beoefening van burgerdeugden. Kinderen vergeten gemakkelijk hetgeen hun aan exacte kennis wordt bijgebracht naar de geestelijke en ethische sfeer, waarin zij worden opgevoed, houden zij vast. Daarom zijn de „public schools", de Engelse kostscholen, ondanks al hun fou ten toch zo'n waardevol element gebleken in de opvoeding. Het geven van verant woordelijkheid aan oudere jongens, het stelsel der prefecten, het aankweken van jemeenschapszin dragen ertoe bij iemand lot nuttig en waardig lid van een vrije ge meenschap te maken. Bijna alle scholen hebben dit nagevolgd. Men kan het evenwel niet tot de school bepalen. De opvoeding thuis, het leven thuis evenals dat in de fabriek en op het kantoor zijn erbij betrokken. Want in feite geldt het een geestelijk probleem. Met ver standelijke ontwikkeling alleen lost men het niet op; er moet dieper gepeild worden. Zo komt ook deze schrijver onvermijdelijk tolde slotsom: op de een of andere manier moeten wij achter het Christelijke geheim van samenleven in liefde trachten te ko men. Zo drukt hij zich uit. Hij voegt eraan toe: Dat is de uitnemende weg, die werd aangegeven als de enige leidende naar het burgerschap van een Koninkrijk, duurza mer dan Griekenland of Rome, uitgestrek ts dan het Britse Gemenebest of de Sovjet landen. „Als wij in Engeland betere bur gers willen krijgen moeten wij meer doen !an hun onderricht geven in de beginselen en practijk van een goede regering; wij moeten hun een hoog peil bijbrengen zowel voor hun werk als voor hun ontspanning, gezonde beginselen voor hun optreden bui ten- en binnenshuis en de barmhartigheid, die, haar begin vindend in eigen kring, hun verhouding tot hun medeménsen zal ver- rangenamen. Het is belangwekkend een dergelijke Engelse beschouwing te lezen. Zij kan bizonder verhelderend zijn voor menigeen, die zich geen rekenschap heeft gegeven ven het feit dat men in andere landen met dezelfde euvelen kampt als wij en dat men eek aan de overzijde van de Noordzee ze "=1 degelijk beseft en niet in een soort eomme zelfgenoegzaamheid leeft. Gemeen plaatsen over „die Engelsen dit" en „die fransen dat" zijn dan ook even .waarde loos als de beschouwingswijze, die het' ka rakter van een volk vereenzelvigt met het staatsbeleid. Dat het Engelse onderwijs sinds lange tijden aandacht aan karak tervorming en dus aan bevordering van verantwoordelijkheidsbesef en gemeen- schapszin schenkt, waaraan het onze niet ü'oij komt. is bekend. Het Angelsaksische odeid heeft de drang naar onder wijs-ver ruwing in ons land dan ook sterk be bloed. Uit een betoog als dat van Hugh pon blijkt weer, dat men in Engeland grijpt dat men er daarmee alleen niet £®t. Het is goed als wij dat besef ook ten volle delen. Bij het gepraat over opvoeding, zowel op school als in huis en in de werkkring, Joon wij trouwens goed te begrijpen dat jeugd tegenover de ouderen, die hun *ei eens vertellen zullen hoe men een hetere gemeenschap bereikt, wel zeker •oepticisme moet voelen. Zij is terecht ge- ,men fn een wereld, waarin de gemeen- ^apszin al sinds lange tijd dalende was ■3 waarin zoveel ouderen er zelf weinig of pn hegrip voor tonen. Kinderen die bij eigen ouders betere opvattingen zien -Kten niettemin pijnlijk ervaren, door de pceurtenissen in binnen- en buitenland, ;;;2eer het kraakt in de wereld der oude- en hoeveel gebrek aan vertrouwen, ..oeveel pessimisme en ongeloof er zich in 'öordoen. Hetgeen de jeugd van 1914 er- 'oer w en na de eerste wereldoorlog dringt ®h>nu zij de ouderen vormt, in versterkte ate voor de jeugd van deze tijd op. Het ijlste tekort bij het opvoeden van kin- IeV°t gemeenschapszin doet zich on- s iwijfeid gelden inhet geven van goede voorbeeld. Het is te verklaren atom het tekort schiet. Maar dat ver- Miert het tekort schieten niet. R. P. t-T"1 Februari 1950 zal voor de vestiging Fodm groothandel in voedselvoorzienings- ziin 8een bec*njfsvergunning meer ver- Editie voor Velsen, JJmuiden, Santpoort en Omstreken m •S-.-.'crtjtc tuotlrniïrtic Coucmt (ïiuro ié«T) Dinsdag 22 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Dami&te. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33*cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75- - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom Reuter meldt uit Oslo dat het wrak van de vermiste Dakota van Aero-HoEland hedenmorgen door patrouilles is gevonden op de Westelijke oever van de Osiofjord tussen Filtvet en Störsand. Nadere bizonderheden ontbraken nog bij het ter perse gaan van deze editie. Nader wordt gemeld: Volgens de eerste mededelingen van degenen die het wrak ontdekten, zouden er nog tekenen van leven waargenomen zijn bij het verongelukte vliegtuig. Uitgebreide hulpcolonnes zijn onderweg. Eerder meldde Reuter heden dat de beman ning van een vliegtuig, dat deelnam aan de nasporingen naar de vermiste Dakota van Aero-Holland, in de Oslofjord nabij Vestby, olie op het water zag drijven. Nadat deze ontdekking gerapporteerd was, zijn onmid dellijk enige boten naar de aangegeven plaats gevaren. Opvarenden constateerden, dat inderdaad olie naar de oppervlakte van het water 'opborrelde. Er werden terstond maatregelen genomen om door duikers een onderzoek onder water te doen instellen. De nasporingen te land zijn sindsdien onafgebroken voortgezet. Radio-Oslo riep Maandagavond alle beschikbare leden van de „burgerweer" in dienst om hedenoch tend met 1500 personen nasporingen te be ginnen in samenwerking met vliegtuigen en helicoptères. Hedenmorgen waren de weersomstandig heden gunstiger dan Maandag. Men had de nasporingen thans geconcentreerd op bos gebieden ten Noorden en ten Oosten van Oslo, waar men het vliegtuig nog heeft ge hoord kort nadat het radiocontact met For- nebu verbrpken was. Men acht het moge lijk, dat het vliegtuig koers gezet had naar het vliegveld van Gardermoen, veertig kilometer ten Noorden van Oslo, omdat een landing op Fornebu na het invallen van de duisternis te riskant geacht werd. Hedenmorgen verwachtte men de aan komst van een Zweedse helicoptère, die aan de nasporingen zal deelnemen. Het onderzoek in het district Oppegaard, gelegen ten Zuiden van Oslo, is Maandag avond opgegeven, toen bekend werd, dat het vliegtuig hier wel passeerde maar in Noord-Oostelijke richting verder vloog. Aan de nasporingen in het gebied ten Noord-Oosten van Oslo is deelgenomen -door 700 burgers en 100 politiemannen. DEOSLOfJORDl „OSLO Vandaag was ook van Nederlandse zijde he.t zoeken naar de vermiste Dakota hervat. Om kwart voor acht vertrok van het vliegveld Valkenburg een Mitchell van de Militaire Luchtvaartdienst onder commando van de luitenant ter zee-vlieger H. C. van der Wou- de. Voorts is om tien uur een andere Mit chell onder commando van de luitenant ter zee Z. Leef lang opgestegen. Volgens Oslo Eveninger Dagbladet be vonden zich in het vliegtuig behalve de Noors schip in storm vergaan: negen doden Zeven mannen en twee vrouwen verloren Maandag het leven toen het 293 ton meten de Noorse stoomschip „Krigon" ter hoogte van Kristiansand bij zware zee lek raakte en zonk. Vier overlevenden, die in de mid dag Kristiansand bereikten, vertelden, hoe de opvarenden naar de enige reddingboot zwommen die in zee gespoeld was en met de kiel naar boven lag. Telkens en telkens sloeg deze om nadat zij haar gekanteld hadden. Tenslotte slaagden de vier erin aan boord te klauteren, maar moesten machteloos toezien hoe de anderen weg dreven. Ministers Stikker en Van Schaik naar Batavia De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de ministers Stikker en Van Schaik zich binnenkort naar Batavia zullen begeven ten einde een aantal vraagstukken te bespreken, welke zich bij de voorgeno men souvereiniteitsoverdracht voordoen. De minister van Overzeese Gebiedsdelen kan deze reis niet medemaken, omdat de voorbereiding van de behandeling in de Staten Generaal, alsmede deze behandeling zelf van de ter Ronde Tafel-conferentie be reikte overeenkomsten, zijn aanwezigheid in Den Haag noodzakelijk maken. Engelse vliegboot neergestort: vijf doden SINGAPORE,. 21 November (United press). Vijf leden van de Royal Air Force kwamen om en vier anderen wer den ernstig gewond toen Zondagavond een Sunderland vliegboot met veertien per sonen aan .boord verongelukte bij het op stijgen van de basis Selector. Het toestel was op weg naar Hongkong. Twee der om gekomenen en een der gewonden behoorden tot de bemanning. kinderen de Noorse verpleegsters Annalise Jensen, oud twintig jaar. de Zwitserse ver pleegster Marian Zaiontz en voorts twee volwassen Joodse personen, wier namen door de Joodse organisatie te Parijs pas bekend gemaakt worden, als hun familie op de hoogte gesteld is. Gratificatie voor onderwijzend personeel Het gratificatiebesluit burgerlijke rijks ambtenaren 1949 is, blijkens een publicatie in de Staatscourant van overeenkomstige toepassing verklaard op het onderwijzend personeel. Dit wil zeggen, dat aan onder wijzend personeel van openbare en bijzon dere scholen een gratificatie wordt toe gekend tjan twee procent van hun salaris per 1 Juli 1949_, met een maximum van 50,—. De vermiste Dakota PH-TFA mei de bemanning (van links naar rechts) boordmecano K. Stukje; gezagvoerder L. Frouws; tweede telegrafist H. Westenberg en de tweede bestuurder A. v. d. Touw. Minister Liebaert loste verkiezingsbelofte in (Van onze correspondent in Brussel). Een minister van Financiën, die vermin- dering van belasting belooft enzijn woord houdt, is in het na-oorlogse Europa zo langzamerhand een unicum geworden. De Belgische liberaal Liebaert, die een Gents textiel-industrieel is en geenszins voorbestemd scheen om minister van Fi nanciën te worden in de huidige regering van professor Gaston Eyskens, heeft zich nochtans reeds een soliede sympathie ver worven bij de loon- en weddetrekkenden.' Deze laatsten hebben inderdaad op hun loonbriefje en in hun portemonnaie kunnen constateren, dat over September jongst leden minder belastingen van de lonen en wedden zijn afgehouden. Over het dienst jaar 1949 zullen deze belastingverminde ringen een betrekkelijk gering bedrag van 250 a 300 millioen francs uitmaken, omdat uitsluitend de gesalarieerden ervan kunnen ienieten en de reductie alleen op het laatste kwartaal slaat. Maar over het fiscaal dienstjaar 1950 zal de schatkist anderhalf milliard francs aan directe belastingen moeten derven en over 1951 niet minder dan twee of drie milliard francs; dit ten gevolge van het feit, dat ook de handel en de vrije beroepen straks van de verlaging zullen profiteren. Indien de katholiek-liberale coalitie tot in 1951 aan het stuur kan blijven, dan zal de verkiezings-slogan van de liberale' partij „vermindering van de directe belastingen met 25 procent" ingelost zijn. De driehonderd millioen van het laatste kwartaal 1949 betekenen een verlaging van zestien procent. Iemand, die bijvoorbeeld zesduizend francs per maand verdient, kreeg in September jongst leden enkele honderden francs meer loon uitbetaald. Minister Liebaert gelooft niet, dat ernstige besparingen in België mogelijk zijn op het ambtenarenapparaat, dat zijns inziens niet Libië krijgt in 1952 zelfstandigheid De Algemene Vergadering van de UNO besloot vandaag met een overweldigende meerderheid van stemmen om aan Libië onafhankelijkheid toe te kennen in 1952 en Italiaans Somaliiand binnen tien jaar onaf hankelijk te maken. De Algemene Vergadering beëindigde hiermede Maandag de kwestie van de Italiaanse koloniën die reeds jarenlang een punt van voortdurende bespreking vorm den. Met 48 stemmen •voor, een tegen en 1 negen onthoudingen werd besloten de aan bevelingen van de politieke commissie goed te keuren en aan Libië 1 Januari 1952 zelfstandigheid toe te kennen. Somalilanr zal onder Italiaans beheer komen tot he' over tien jaar eveneens de onafhankelijk heid zal krijgen. Er zal een commissie gevormd worden die tot taak krijgt te onderzoeken ol' Erytrea de vrijheid verlangt of meer voelt voor een unie met Ethiopië. (United Press). I Benelux-commissie geïnstalleerd Hedenmorgen is in Den Haëg in het ge- j bouw van het ministerie van Economische I Zaken de installatie geschied van de vaste commissie van de economische raad voor de Belgisch-Nederlands-Luxemburge Unie. Te dezer gelegenheid heeft de minister van j economische zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink een rede gehouden. Financieel adviseur van McCloy afgetreden Shephard Morgan, financieel adviseur van de Amerikaanse Hoge Commissaris Duitsland, John McCloy, is Maandagavond afgetreden naar aanleiding van een ver schil van mening over de mate van zijn bevoegdheid. Morgan, voormalig vice- president van de Chase National Bank te New York, is ook financieel adviseur ge weest van generaal Lucius Clay, de voor ganger van McCloy» te talrijk is en bovendien vaak onder slechte voorwaarden van huisvesting moet werken, De Brusselse ministeries zijn donkere ho len, waar vaak het meest elementaire com fort ontbreekt. De wedden, speciaal die van de hogere ambtenaren, zijn niet aangepast aan de huidige levensduurte; toch heeft de minister een parlementaire „bezuinigings- commisie" geïnstalleerd om onder andere strenger toezicht te houden op het autopark van sommige ministeries. „Deze bespa ringen kunnen enkele millioenen opleve ren" zeide de heer Liebaert, „en ik heb „milliarden nodig". Déze zijn in België al leen te vinden in de vermindering van de subsidies aan de spoorwegen, het uitroeien van de misbruiken inzake ziekteverzekering en werklozensteun en het afschaffen van elke toelage aan de kolenmijnen. Worden deze punten niet verwezenlijkt, dan zal de anderhalf milliard belasting vermindering over 1950 niet veel nuttig effect hebben. Frankrijk en Italië zouden de Benelux kunnen aanvullen BRUSSEL 21 November (Belga). Op de jongste vergadering van de organisatie voor Europese Economische Samenwer king is het voorstel gedaan tot oprichting van een economische unie en van een tol- unie, waarin Frankrijk, Italië, Nederland, het groothertogdom Luxemburg en België zouden worden opgenomen. Begin Decem ber zullen dienaangaande te Parijs bespre kingen worden gevoerd. Over het algemeen spreken de Belgische deskundigen zich wat het voorstel betreft gunstig uit. Zij wijzen op het complemen taire karakter van de volkshuishoudingen van de vijf lidstaten. Naar zij menen vul len deze volkshuishoudingen elkaar veel beter aan dan die van de Beneluxlanden. Sommige deskundigen hebben zelfs als hun mening te kennen gegeven, dat een verruiming naar het Zuiden talrijke moei lijkheden, die met de totstandkoming van Benelux rijzen, zal doen verminderen, onder meer die, welke voortvloeien uit de verscheidenheid van de economische doeleinden en van de economische struc tuur en ten slotte, uit het deel uitmaken der respectieve deviezen van verschillende monetaire gebieden. Tevens wordt er nog op gewezen, dat de/ Franse en Italiaanse economische concepties dichter bij de Bel gische staan dan de Nederlandse. Voorts zou de opneming van Nederland in een groep van vrije volkshuishoudingen dit land tot het prijsgeven nopen van de ge leide economie, waarmede men het van Belgische zijde behept noemt. Franse president volgend jaar naar Koning George De Franse president, Vincent Auriol, zal het volgend jaar met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Engeland brengen en daar gast zijn van koning George en koninging Elizabeth. Het bezoek van het echtpaar Auriol, dat enkele dagen zal duren en op 6 Maart zal aanvangen, is hel eerste officiële bezoek van een Frans president sedert dat van de heer en mevrouw Lebrun in 1939. (United Press). De aahkondiging van het voorgenomen bezoek van de Franse president wordt te Londen opgevat als een herinnering in binnen- zowel als buitenland aan de nauwe en duurzame banden tussen Frank rijk en Groot-Brittannië", aldus waarne mers^ Over de betekenis van deze banden, die na de oorlog voor het eerst concrete uit drukking vonden in het verdrag van bond genootschap en wederzijdse hulpverlening, dat in Maart 1947 te Duinkerken werd ondertekend, wordt naar de mening van vooraanstaande Britten en Fransen vaak le licht gedacht. Vooral kortgeleden, zijn meningsverschillen over kwesties-van-de- dag tussen Parijs en Londen devaluatie, het Midden-Oosten, sommige aspecten van de Duitse kwestie door sommige com mentators „zodanig opgeblazen, dat men reeds spreken ging van een slechter wor den der Engels-Franse betrekkingen". Het bezoek van Auriol, dat vrijwel sa men zal vallen met de derde verjaardag van het pact van Duinkerken „heft de be trekkingen tussen Engeland en Frankrijk boven de politiek uit", aldus de waarne mers. Amerikaans plan voor invoer van Europese goederen Volgens de „New York Times" heeft een Amerikaanse maatschappij een invoer- plan opgesteld, dat indien het succes heeft de invoer van Europese laag geprijsde verbruiksgoederen in de Verenig de Staten met 100 millioen dollars per jaar zak kunnen verhogen. Volgens het blad heeft het hoofd van de afdeling in- en uit voer der maatschappij verklaard, dal het voorstel gunstig is ontvangen door de Mar shall-autoriteiten. Volgens het plan, dat is opgesteld „om een reserve aan dollars te vormen voor de landen van het plan-Marshall teneinde Amerikaanse uitvoer te kunnen betalen" zouden de invoergoederen aan de Ameri kaanse détailhandelaren worden geleverd op consignatiebasis. De betaling zou moeten geschieden birmen 30 dagen met het recht onverkochte goederen té retourneren. Volgens spreker waren de huidige ver koopmethoden van de Europese landen verouderd eh in het geheel niet doeltref fend. Aan verscheidene buitenlandse rege ringen zijn thans voorstellen gedaan rege lingen te treffen voor de verscheping van hun goederen, geconsigneerd in entrepot, aan een vooraanstaande New Yorkse b«jnk. r- Er worden besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van Frankrijk, België, Italië, Noorwegen, Zweden, Nederland en Engeland. Oostenrijkse schilling gedevalueerd WENEN, 21 November (Reuter). Het Oostenrijkse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat de schilling is gedevalueerd. De nieuwe basiskoers van de dollar is .thans 14,40 schilling en van het pond 40,32 schilling. Voorts is er een ge mengde koers vastgesteld van 21,36 voor de dollar en 59,80 voor het pond en een speciale koers van 26 schilling voor de dollar en 72,80 voor het pond. De-minister van Financiën, Eugen Mar- garetha, heeft in aansluiting hierop nog medegedeeld, dat de nieuwe officiële of basiskoers Dinsdag 22 November van kracht zal worden. Op 22, 23 en 24 No vember zal de nationale bank van Oosten rijk geslofen zijn voor valuta-transacties om tijd te geven voor aanpassing aan de nieuwe maatregelen. Vrijdag zal de spe ciale koers voor het eerst worden geno teerd. Deze koers zal volgens de mede delingen van de minister waarschijnlijk worden vastgesteld op 26 schilling per dollar. Bepaalde goederen, die in het kader van het- plan-Marshall in het buitenland wor den aangekocht, zoals bloem, vet, suiker, medicamenten, kolen voor huisbrand, vee voeder, zaden, kunstmest enzovoort zullen worden ingevoerd tegen de oude wissel koers van 10 schilling per dollar, zodat de kosten van levensonderhoud niet zul len worden opgedreven. Andere essentiële goederen zullen worden ingevoerd tegen de officiële basiskoers van 14,40 schilling per dollar. Het woord is aari Schopenhauer: Vaak werd een goede raad beter gegeven vi dc vorm van scherts dan in die van ernsiiye onder richting. Japans Voor een gerechtshof to Tokio stonden twaalf Japanners terecht, die ervan wer den beschuldigd in Juli sabotage te hebben gepleegd, als gevolg waarvan een trein op eigen gelegenheid door 'een straat aan het rijden ging en tenslotte tot stilstand kwam, nadat een aantal huizen was vernield en zes personen de dood hadden gevonden. Van de twaalf beklaagden waren elf communisten, doch de twaalfde en enige niet-communist, Keisuki Takeuchi, nam vrijwillig de gehele schuld van de ge pleegde sabotage op zich. Hij verklaarde, dat er geen samenzwering had plaatst ge had, zoals in de ten laste legging was ver meld en dat uitsluitend hij verantwoorde lijk was voor de sabotage. Takeuchi bood na deze verklaring zijn verontschuldigin gen voor het begaan van het misdrijf aan en verklaarde voor het zielenheil van de slachtoffers te zullen bidden. Streptomycine: heilzaam of schadelijk? Een internationaal medisch geschil is gerezen omtrent „streptomycine". waarvan sommige Engelse artsen het gebruik zo niet schadelijk, dan toch uiterst delicaat achten. Prof. Etienne Bernard, verbonden aan een Parijs ziekenhuis, heeft dienaangaande aan de „Figaro'5 verklaard: „Streptomy cine" is een geneesmiddel dal slechts met voorzichtigheid in bepaalde gevallen mag worden gebruikt. Het is geen wondermid del, dat alle gevallen van tuberculose ge neest, maar een middel ter behandeling van bepaalde vormen van de ziekte. Zulke gevallen zijn bijvoorbeeld de tuberculeuze hersenvliesontsteking, tuberculose aan de cavernen van de-longtoppen en tubercu leuze strottenhoofd-ontsteking. Toen het middel in de aanvang werd ge bruikt, heeft het een aantal stoornissen zo als brakingen en duizeligheid verwekt. Volgens prof. Bernard zijn die gevallen steeds zeldzamer geworden door de steeds zuiverder bereiding van streptomycine. OOST-INDONESIc RATIFICEERT ONTWERF-GRONDWET BATAVIA, 21 November (Reuter) Het parlement van Oost-Indonesië heeft, vol gens Reuter, heden de ter Ronde Tafel conferentie bereikte overeenkomst gerati ficeerd'en het ontwerp voor de grondwet van de R.I.S. aangenomen. Minister Manshcit vice-voorzitter der FAO-conferentie De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, is benoemd tot vice-voorzitter van de conferentie der organisatie voor voedsel en landbouw der UNO (FAO), die Maandag te Washington geopend is. Veertienduizend liter benzine ver kwanseld: 1Vz jaar voor luitenant Het hoog militair gerechtshof te 's Gra- venhage veroordeelde hedenmorgen de 30- jarige reserve eerste luitenant M. J. K. uit Amsterdam, die op 12 Augustus door.de krijgsraad tot 3 jaar werd veroordeeld, tot 1 jaar en 6 maandeh gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. Aan luitenant K. was ten laste gelegd dat hij te Tandjong Priok, toen hij daar was ingedeeld bij de eerste compagnie van de dienst kwartiermeester generaal, 14.000 liter benzine verduisterd en aan de repu blikeinen verkocht heeft. Protestbetoging bij opvoering van „Bazuinen om Jericho" Het optreden in Osiende van de toneel speler Jan Cammans van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwerpen is aanleiding geweest tot een grote protest betoging, op touw gezet door het plaatse lijke comité der verzetsbeweging. Men ver wijt Jan Cammans tijdens de bezetting met de Duitsers te hebben samengewerkt en acht het ongewenst dat hij in het toneel stuk „Bazuinen om Jericho" van de Neder landse schrijver Ben van Eysselsteijn de ról vervult van een ondergrondse strijder. Voor de schouwburg hadden veertien „vaderlandslievende verenigingen" met hun vaandel post gevat. Gewezen politieke ge vangenen verschenen in hun concentratie- kampkleding. Personen, die naar de voorstelling gingen, werden uitgejouwd en zij die op hun schre den terugkeerden toegejuicht. Slechts der tig mensen woonden tenslotte de voorstel ling bij. Het betreft hier de voorstelling door üet- zelfde gezelschap dat is uitgenodigd om einde Februari met hetzelfde stuk in Am sterdam de Nederlandse Boekenweek te openen. Orkesi vït een handkoffer. Het hier afgebeelde apparaat (naast het toetsenbord van de piano) is een Franse uitvinding, waarmede het mogèlijk zou zijn op een gewone piano de klank van allerlei andere instrumentenzoals vioolfluitjachthoorn en vele andere na te bootsen. Het wordt gekoppeld aan piano of vleugel en aan een electrische versterker en zou dan volgens de uitvinder, „een klein orkest volkomen kunnen vervangen". Het voorzetapparaat zelf kan gemakkelijk in een flinke handkoffer vervoerd worden. DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk matige, later krachtige tot harde en langs de kust wellicht tijdelijk tot-storm toenemende Zuidelijke wind. Aanhoudend zacht voor de tijd van het- jaar. 23 November: Zon. op 8.13 uur, onder 16.40 uur Maan op 12.25 uur, onder 19.02 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 November: Hoog water: 4.37 en 16-53 uur. Laag water: 0.19 en 12.40 uur. Woensdag 23 November: Hoog water; 5.24 en 17.43 uur. Laag water; 1.02 en 13.23 uur»

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1