Het Hek van de Dam. Engelse Tafelklokken VAN NIEL Nederlandse verliezen in Indonesië H A ARDF AUTEUILS Woensdag 30 November 1949 3 's-GRAVENHAGE, 29 November. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 16 November 1949: korporaal G. Vermaas, af komstig uit Arnhem. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Thans is. vastgesteld, dat op 7 Januari 1949 door ge weld om het leven is gekomen: korp. inf. J. Wibalda, afkomstig uit Leeuwarden. Ge sneuveld 13 Maart 1949, na vermissing sinds 7 Januari 1949: res. kapt. inf. P. Scheepers, afkomstig uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 13 Juli 1949: Mad. sold. 2e kl. inf. Askan, afkomstig uit Indonesië; 30 Oc tober 1949: Jav. sold. Ie kl. inf. Sipan, af komstig uit Indonesië; 3 November 1949: sold. Ie kl. inf. W. Paath, afkomstig uit Indonesië. met maan en slagwerk, in zeer fijne uitvoe ring, wortelnoten, vanaf f 325.—. UURWERKEN Grote Houtstraat 86 (Adv.) Aantal kleine wetsontwerpen goedgekeurd De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag een aantal kleine wetsontwerpen zonder beraadslaging of stemming aangenomen. Van de agenda werd afgevoerd het wets ontwerp betreffende goedkeuring van de tegemoetkoming aan personen, die ten on rechte als politieke delinquenten zijn be handeld. Op Dinsdag 6 December zal de Kamer opnieuw bijeenkomen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat Van faillissement verklaard: G. Monshouwer, zonder beroep, wonende te Haarlem, Florapark 9. Rechter-commis- saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem. W. Koster, vrachtrijder, wonende te Bever wijk, Noorderwijkweg 91. Rechter-commis- saris: mr. .J. P. Petersen. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. Bij beschikking van de rechtbank is in de plaats van mr. J. Jansonius benoemd tot curator in het faillissement van L. W. Kok meubelmaker, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlemmermeer, Sperwerstraat 21, mr. J. H. Junge, advocaat en procureur te Haar lem, Kruisstraat 1. Bakkum krijgt Parochiekerk De Bisschop van Haarlem heeft opdracht gegeven aan de weleerw. heer J. Th. J. de Wit een nieuwe parochie te Bakkum voor te bereiden. Do heer De Wit, thans kape laan te Scheveningen, zal omstreeks half December arriveren en voorlopig zijn in trek nemen in de pastorie te Castricum. Winkels open B. en W. hebben bepaald, dat op 1, 2 en 3 en 22 en 23 Dec. in verband met de feest dagen de winkels tot 21 uur geopend mo gen blijven. Driehuis Oud-directeur van Gas en Water ter aarde besteld Dat de heer A. de Wit, oud-directeur van Gas en Water een gezien persoon is ge weest, bleek uit de grote belangstelling op de begraafplaats Westerveld, waar het stof felijk overschot ter aarde is besteld. Mede kwam dit tot uiting in de vlaggen, die op het bedrijf en op de Watertoren halfstok waren gehesen, alsook in de vele bloemen en kransen die rond het graf waren ge schikt. Bij hen die de stoet van familieleden volgden waren onder meer burgemeester mr. M. M. Kwint, de heren van Doorn, als vertegenwoordiger van de hoofden van dienst, J. G. Koning, oud-directeur van Gemeentel,•einiging, K. H. Tusenius, dokter A. A. Oosterwijk en het personeel van het bedrijf. Vlootpredikant A. J. van den Blink las in de aula Psalm 90 en enkele gedeelten uit 1 Korinthe 15. Het mensenleven is bepaald tussen twee mysteriën, aldus-spreker, het blijde myste rie van de geboorte en het droeve van de dood. Dit leven is vol afwisseling en ook deze mens heeft de blijdschap en de droefheid gekend. Wjj willen zijn ziel overlaten in de hand van zijn Schepper. De heer A. Kampman, de huidige diree- tur van Gas en Water, richtte namens het gemeentebestuur en het personeel het woord tot de familie. Wij zijn diep geschokt, zo sprak de heer Kampman en hij voegde er aan toe: De staat van dienst van de heer De Wit is zeer zeker een eervolle geweest. Hij zal in onze her innering voortleven als een humaan chef. Namens de directie van het IToogovenbe- drijf uitte ir. Van der Werff woorden van waardering. De- heer G. van Karsbergen sprak uit naam van verschillende leden van het personeel, die onder de leiding van de overledene hebben gewerkt. Hij was geen gemakkelijke baas, zo zei spreker, maar zijn ja was ja en zijn neen bleef neen. Wij geven de verzekering dat zijn nagedachtenis in vriendelijke herinnering zal blijven. Hierna werd de kist, die slechts door een enkel bloemstuk was bedekt, onder orgel tonen van een compositie van Grieg naar buiten gedragen. Aan de groeve heeft de heer M. C. Schol, schoonzoon van de overledene, dank ge bracht voor de betoonde belangstelling. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 114S5 «Adv i Beverwijk Nederlands Vrouwenbond zond motie aan de regering De afdelingen Beverwijk en IJmuiden van de Nederlandse Vrouwenbond kwamen dezer dagen bijeen om de toestand in In donesië te bespreken. Na het openings woord van mevrouw van der Zee sprak Hanna Molin, hoofdbestuurlid van de N. v ,B. uitvoerig over cle toestand in het Verre Oosten en drong aan op een spoe dige thuiskomst van de jongens in Indo- nesi'Op voorstel van de voorzitster werd een motie aan de regering gezonden, waar in met klem verzocht werd de jongens die in schoonhoven, als gevolg van dienst weigering gedetineerd zijn, vrij te laten en de troepen in Indonesië binnen zes maan den te laten repatrieëren. De heer J. W. van der Mey droeg een gedicht van Heijermans voor. waarna de heerSoekipj-- namens „Strijdend Indone- sië" sprak. Voorts werd het woord gevoerd door een moeder van een veroordeelde uit Schoonhoven. De avond werd besloten met de ver toning van enige culturele films over Indonesië. Klaverjassers schudden de kaarten Een dezer dagen zijn de wedstrijden voor de competitie van de klaverjas-federatie Kennemerland weer voortgezet. De uitslagen luiden: Klasse A. ScheiwijckAnimo 2—0 BellevueDe Vriendschap20 De NolleDe Strandmeeuwen20 De Viersprong vrij. De VriendschapDe Nolle02 De ViersprongBellevue 20 De StrandmeeuwenScheiwijck 02 Animo vrij. ScheiwijckDe Vriendschap20 AnimoDe Strandmeeuwen20 De NolleDe Viersprong 02 Bellevue vrij. Klasse B. BellevueDe Vriendschap02 De NolleDe Strandmeeuwen20 De Viersprong vrij, De VriendschapDe Nolle02 De Viersprong—Bellevue 20 De Strandmeeuwen vrij. De NolleDe Viersprong 02 De StrandmeeuwenDe Vriendschap 02 Bellevue vrij. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Velsen Financiering van de woning bouw in Velsen De regering heeft enige tijd geleden be sloten om voor de bouw van woningwet woningen niet langer voorschotten beschik baar te stellen, doch voor de gemeenten de mogelijkheid te openen, leningen bij ver schillende Rijksfondsen cn -instellingen te sluiten. Deze maatregel heeft ten aanzien van de gemeqnte Velsen betrekking op de aanvra gen om toekenning van rijksvoorschotten voor de stichting van 28 woningen en 3 winkels in de Meerweiden te Velsen (Noord), 148 woningen in Watervliet, 268 woningen en 4 winkels in de omgeving van het Kennemerplein te IJmuiden en 172 „Zweedse" woningen op verschillende plaatsen in de gemeente. Naar aanleiding hiervan is in een voor gaande raadsvergadering reeds besloten, om voor de bedoelde bouw geldleningen aan te gaan met de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te 's-Gravenhage tot be dragen van 3.745.000.—, 2.120.000,— en 1.403.026,—. De besluiten tot het aanvragen van rijks voorschotten voor deze bouw dienen dus te worden ingetrokken en de beschikbaar stelling van de benodigde gelden voor het zelfde doel, zal opnieuw moeten wor den geregeld. B. en W. stellen de raad voor hier over tijdens de komende raadsverga dering een beslissing te nemen. Er wordt een begin gemaakt met de bouw van montagewoningen te Santpoort Het college van burgemeester en wet houders van Velsen heeft het ontwerpen van twee bouwplannen van ongeveer 250 en 150 montagewoningen opgedragen aan: de N.V. Aannemersbedrijf voorheen P. A. van Wijnen te Dordrecht en de N.V. Aan nemersmaatschappij voorheen de firma J. Krap te Utrecht. Aangezien het woningbouwvolume voor het jaar 1949 nog niet geheel is verbruikt, heeft het college de laatstgenoemde maat schappij verzocht plannen te ontwerpen voor de bouw van ongeveer 87 en 67 wo ningen te Santpoort van hetzelfde type als de panden, welke te IJmuiden zullen wor den gebouwd. Bij deze aantallen bevinden zich respectievelijk 41 en 33 duplex-wo- ningen. t Tot aankoop van de voor deze bouw be nodigde gronden, welke gelegen zijn tussen de Hagelmgerweg, Overbildtweg en Hoofd straat te Santpoort werd reeds enige tijd geleden besloten. De totale grond- en bouwkosten voor beide plannen worden geraamd op 2.065.000,B. en W. stellen de raad voor hen te machtigen genoemde plannen te doen uitvoeren en, overeenkomstig de be palingen der Woningwet, een jaarlijkse bij drage van het Rijk in het exploitatie-tekort van de woningen aan te vragen en te aan vaarden. FILMBEDRIJF „CEBUFA" SMEDESTRAAT 4, HAARLEM Tel. 11796, na 6 uur 17326 Verhuur van 8 en 16 m.m. films (Adv.) Castricum Katholiek Thuisfront p 16 December zal de afdeling Castri cum van het Katholiek Thuisfront een avond geven voor de gedemobiliseerden en de bloedverwanten van de jongens ovel zee. Het programma vermeldt hersengym nastiek, rad van avontuur en een toespraak van Hoofdaalmoezenier Van Groenenburg. Waar de avond gehouden zal worden is nog niet bekend. Oorlogsgetroffenen Belangstellenden voor de Stichting voor Oorlogsgetroffenen kunnen de vergade ring, welke op 2 Dee. in „De Rustende Ja ger" gehouden zal worden, bezoeken, om daar te luisteren naar een lezing van de heer Hanegraaff, secretaris van het hoofd bestuur. De Indische danseres Mirabai, „de Pavlova van India", danst op het ogenblik in Lon den. Hier is zij in haar creatie als de godin Parvathide vrouw van Shiva. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 30 NOVEMBER Stadsschouwburg: Salzburger Marionetten theater. 8 uur. Krelagehuis: Lezing over „De stenen spreken", 8 uur. Frans Hals: „Twee ïankees in Trinidad", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zo is vader", 18 j., 2, 4.15, ren 9.15 uur. Palace: „De fluwelen hand schoen", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: »üe vrijbuiter", 18 j„ 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Wy: „De cob,ra-afgod", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en ».15 uur. Spaarne: „De wet van de zweep", *4 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg „Tramlijn Begeerte" (Comedia), volksvoorstelling, 7.30 u. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. Een mooi plaatje In een min of meer Victoriaans inge richte salon van het Amstelhötel, waar nu en dan het horten en stoten van voorbijgaande binnenschepen als stem men van een andere planeet in door drong, ontving de wereldvermaarde actrice met het roestige haar, Elisabeth Bergner, op een mistige middag in het begin van deze week ons en onze colle ga's op een ongedwongen theevisite. Zij verblijft hier zeer tegen de zin van haar echtgenoot en regisseur Paul Czinnex-, die haar met lede ogen zag gaan. Dit wilden wij graag geloven. Maar zij werd gedreven door een ontembaar verlangen om het vasteland van Europa terug te zien, waar zij haar jeugd doorbracht en eerste successen boekte, doch waarvan zij achttien jaar geleden afscheid nam, toen Hitier zijn schaduw op de land kaart begon te werpen. Hoe zij Duitsland terug vond na haar langdurige afwezigheid? „Dat kan ik nog niet zeggen. Indrukken van oog en oor zijn niet voldoende. Al mijn oude vrienden zijn weg, behalve een kleed ster en een toneelknecht. Ik zal het eerst allemaal moeten verwerken, zodra ik daar de moed toe bezit. Maar ik ben zo geschrokken, dat ik mijn geboortestad Wenen maar heb overgeslagen. Er be staat geen weg terug, het leven gaat verder". Elisabeth Bergner vertrok in 1931 via Frankrijk naar Engeland en woont nu al tien jaar in Amerika. Na haar optre den in ons land gaat zij korte tijd naar Israël, hetgeen ons inspireerde tot de vraag waar zij zich nu het beste thuis gevoelde. „Dat vraag ik mezelf ook wel eens af, maar ik weet het niet. Ik zou graag in Amsterdam willen wonen of in Stockholm. Het is in de oude wereld veel mooier dan in New York, hoewel daar jeugd en vitaliteit een bijna sym- phonisch karakter aan deze stad ver lenen. De 'enige plaats ter wereld waar ik een afschuw van heb is Hollywood!" Iemand wilde weten waarom en kreeg ten antwoord: „Omdat ik er geweest ben Dan opeens zegt Elisabeth Bergner zonder aanleiding of overgang: „Ik leef nu al twee jaar vegetarisch, overigens zonder een bepaalde reden daartoe. Ik leg mezelf ook wel eens de straf op dat ik drie dagen geen koffie mag drinken. Tussen twee haakjes: hoe spreekt men dat uit in het Nederlands? Iedereen heeft mij gezegd dat uw taal zowel op het Duits als op het Engels lijkt, maar ik versta er geen woord van". Dan pro beert zij een fragment voor te lezen uit de door haai- impresario opgestelde le vensbeschrijving: stoedierde eerst alda.. alda.. aldaar an het Konzerva- to-rioem oen deboetierde als Ophelia ien Zürich wahr (ah that means where!) Alexander Moissi haar ontdeckte De naam van haar eerste leraar is zij vergeten, zo'n afschuwelijke man was dat. Daarna kreeg zij les van een Span jaard (dat was heel iets anders) die een actrice van haar maakte. Op negen jarige leeftijd stond zij al zo'n beetje op de planken, later speelde zij als stu dente in „Lente" van Wedekind en haar debuut had plaats toen zij negentien was. Behalve als toneelspeelster veroverde zij een uitzonderlijke reputatie als film ster. In Engeland vertolkte zij Rosalind in „Naar het u lijkt" met Laurence Oli vier als tegenspeler. „Ik meg wel zeggen dat ik de weg naar de roem voor hem gebaand heb, want voordien wilde nie mand iets van hem weten". Natuurlijk verscheen ook de traditio nele vraag over de vrije-tijdsbesteding op het tapijt. „Muziek maken, manu scripten lezen of het nieuwste boek van mijn vriend Thomas Mann maar die zijn zo dik dat er voor de andere dingen des levens meestal geen kwartier meer op over schiet". Iemand anders wilde weten of zij lang nodig had om zich bij de toestan den in Amerika aan te passen. Direct antwoordde Elisabeth Bergner: „Ja. Heel lang. Want ik gedroeg me veel te arrogant. Dat doen daar alle vreemde lingen. Maar op het ogenblik voel ik me werkelijk helemaal vrij". Hier kwam de fotograaf tussenbeide. Hij zette in twee rijen negen kopjes voor haar neer, duwde haar een verzilverde pot in de hand en verzocht haai- bijna bevelend om voor haar gasten thee te schenken. Zij gehoorzaamde, maar wees alle verantwoordelijkheid voor de ge volgen af. Daar stond zij achter de tafel, een kleine, tengere vrouw, zonder schmink, vriendelijk lachend, in een zeil- broek en een witte blouse met Schiller kraag, zo zenuwachtig bij dit ongewone werk, dat zij vier zakjes suiker in het dichtstbijzijnde kopje leeg goot. Toen schitterde liet blitz-licht juist op tijd om haar brede glimlach op de gevoelige plaat te vangen. De fotograaf was ge lukkig. „Nou jongens, heb ik effe een mooi plaatje?" Iemand zei: „Hij zou een goede foto graaf zijn in New York!" waarop Elisa beth Bergner het gesprek besloot met haar repliek: „Hij is het waarschijnlijk in Amsterdam!" De laatste romle Wij zagen dezer dagen in een Amster dams warenhuis een droef tafreel. Ten einde de omzet wat te stimuleren, had men namelijk Sinterklaas uitgenodigd om daar zitting te houden. Dat zitting moet niet al te nauwkeurig worden op gevat. want de goede Sint moest rond schrijden over de gehele betreffende verdieping, een methode die zijn actie radius niet weinig uitbreidde. Met de regelmaat van een klok draaide de goed heilig man zijn rondjes die ongeveer een half uur in beslag namen. Totdat de klok tien minuten voor vijf aanwees. De man met de tabberd, die het einde van zijn gecontracteerde dagelijkse ambtsperiode zag naderen, begon toen slinks naar de uitgang te schuifelen. Voortdurend murmelende tegen de kin derschare die hem omstuwde: „Jij bent zeker wel een brave jongen, maar je moet goed je tandjes poetsen", begaf hij zich naar het buffet, alwaar hij zijn zak met pepernoten inleverde. Minzaam wuivend naar de hem ach tervolgende jeugd begaf hij zich daarop naar «le uitgang. De .klok wees vijf mi nuten voor vijf. Toen verstarde zijn minzaamheid. Want in die uitgang stond de onderdirec teur van het warenhuis en deze wees even onverbiddelijk naar het midden van de zaal als een voetbal-scheidsrech ter naar het midden van het veld. Met grote weemoed begaf de Sint zich op de weg terug. Aan het buffet haalde hij zijn zak met pepernoten weer. En met de wanhoop der nutteloze opstan digheid begin hij aan zijn laatste ronde. Picturale woede Als u ooit in het Oosterpark komt en daar een slordige man onder een breed gerande vilthoed driftig op zijn zwart zijden plastron ziet kauwen, dan kunt u er zeker van zijn het pad te hebben ge kruist van een schilder, die ziedend van heilige toorn de letterkunde loopt te ver achten. Wij zagen er één bezig zich de talrijke haren uit het hoofd te rukken onder het slaken van de kannibalistische zinsnede (in artistieke zaken kan men het nu eenmaal niet zonder isme stel len): „Parbleu! Verzen schrijven doe je in de kroeg of op een kille zolderkamer, maar ik, zoon van Picasso, heb een ate lier nodig!" De reden tot deze opwinding staat kadastraal bekend als perceel nummer 82 en is kort geleden door de Rijksge bouwendienst van onder tot boven ge restaureerd. Hier sleet de dichter Wil lem Witsen een kwart eeuw van zijn leven. Lodewijk van Deyssel noemde het eens het mooiste artistenhuis van de hoofdstad. Op de rez-de-chaussée was de werkkamer van Isaac Israels, waar aan het einde van de vorige eeuw de Franse dichter Paul Verlaine logeerde en in een versleten maar nog heel mooie sjamberloek van lichtgele zijde zijn ver zen voorlas aan Willem Kloos, die hij later „een origineel type" noemde. Ook Breitner heeft er gewoond. In het testament van de weduwe Wit senSchorr, die in 1940 overleed, is be paald dat het huis voortaan gratis be woond zal worden door letterkundigen met hun gezinnen, aan te wijzen door een commissie onder voorzitterschap van de burgemeester. Vijf jaar lang wordt nu het Witsenhuis domicilie van de dichters mr. J. C. Bloem, Bert Voeten en Gerrit Kamphuis, welke laatste nu al weer geruime tijd geleden een vers publiceerde dat eindigde met de thans in vervulling gaande regel: „Zal eens voor ons een licht huis openstaan?" In 1955 fungeert de Nederlandse Ver eniging van Letterkundigen als huisves tingsbureau om weer nieuwe bewoners aan te wijzen. Misschien komt dan de beurt aan Simon van het Reve om er zijn Er komt een Lange Nieuwstraat in Velsen De voortgang van de woningbouw in IJmuiden maakt het noodzakelijk een naam te geven aan de hoofdverkeersweg, welke loopt van het Plein 1945 af tol aan de Lin- naeusstraat. B. en W. stellen de raad voor deze weg de naam Lange Nieuwstraat te geven. Velsen-Noord Overweg voor snelverkeer geblokkeerd Aan de spoorwegovergang in de Wijker- straatweg waren arbeiders van de Neder landse Spoorwegen Dinsdag bezig met de vernieuwing van het wegdek tussen dé rails. Daar de overweg vrij smal is en dus voor het tegenliggend snelverkeer moei lijkheden zouden kunnen ontstaan werd het autoverkeer, dat van de ponten in de richting Beverwijk ging over de Nieuwe weg en de spooroverweg in de Wïjkermeer- weg geleid. Wielrijders en wandelaars konden de overweg op de normale wijze passeren. IJmuiden Eéndagsbazar ten bate van de Oud-Katholieke kerk De dameskring „Samenwerking" van de Oud-Katholieke Kerk in IJmuiden orga niseert sinds haar oprichtingsjaar 1903, ieder jaar een bazar waarop de door de dames vervaardigde hand-, borduur- en breiwerken worden verloot ter vernieuwing der paramenten van de kerk. Onder grote belangstelling opende pas toor C. F. Nieuwenhuyzen Dinsdagmiddag in het Oud-Katholiek verenigingsgebouw de „bazar 1949". De spreekwijze „Time is money" doet ook hier opgeld, zo zei pas toor Nieuwenhuyzen, maar in dit geval uitsluitend „Ad majorium Dei Gloriam" tot meerdere eer van God want de op brengst van deze bazar wordt geheel be sleed ter verfraaiing van Gods huis. Spre ker drukte de hoop uit dat de kopers hun medewerking zouden verlenen waardoor het doel van „Samenwerking" bereikt zou kunnen worden. Na, zoals in de vishal gebruikelijk is, de bel geluid te hebben wenste pastoor Nieuwenhuyzen de dames een goede besomming toe. Naast de zelf vervaardigde prijzen, zijn op deze bazar ook een aantal taarten en fruitmanden te „verdienen" en in een theeschenkerij kunnen de dorstige „gok kers" zich te goed doen aan verscheidene verfrissingen. Op nummer 240 is een taart, op 315 een kleine en op 216 een grote pop gevallen, welke prijzen aan de bazar kunnen worden afgehaald. Sint Nicolaas bij „Onderlinge Vriendschap" De buurtvereniging „Onderlinge Vriend schap" organiseert op Zaterdag 3 Decem ber in het gebouw voor Christelijke Be langen een Sint Nicolaasfeest voor de kin deren der leden. Des avonds zullen Sint Nicolaas en Pieterman de kinderen van een, twee en drie jaar aan huis bezoeken. Elisabeth Bergner draagt Donder dagavond in de grote zaal van het Concertgebouw fragmenten uit het Oude Testament voor die het Nieuwe verklaren en omgekeerd. Verder be slaat haar programma uit „Frdulein Else" van Arthur Schnitzler en een bedrijf uit Saint Joan" van Shaw. Hierbij moet aangetekend worden dat de gehele voordracht in de Duit se taal geschiedt. Met ingang van 1 December krijgen enkele schouwburgen weer andere bespelers. In het Centraal Theater komen Cor Ruys en de zijnen terug met het blijspel „De 'Zilveren Fluit" en in hel Leidsepleintheater herhaalt Wijn Sonneveld zijn cabaretpro gramma „lene-miene-mutte". Hedenavond geeft het Rotterdams Toneel voor de laatste keer een voor stelling van het prachtige probleem- stuk „Christopher Blake" van Moss Hart, met Jan Velzeboer in de titel rol. In Bellevue zingt het Christelijk In de hoofdstad uit Mannenkoor „Adama van Schelte- ma" werken van Schubert en Men delssohn. Ten bate van de vereniging Pro Juventute voert de Nederlandse Opera Vrijdagavojid in de Stads schouwburg „Hoffmanns Vertellin gen" uit ojider leiding van de diri gent Charles'Brück. In de Bachzaal zingen op 2 December Roos Boelsma en Ernst Haf ling er. Tot 10 Decejnber laten „Les presses universitaires de France" in de Uni versiteitsbibliotheek eigen uitgaven bewonderen. In Studio '33 aan de Weteringschans is een expositie van handgedrukte wandkleden door Gras Heijen en Ulco Kooistra. Er is Jiog veel jneer te zien: in de Moderhe Boekhandel „Kunst in het bedrijfs leven", in de papiergroothandel Cor- üey aan de Keizersgracht tekenwerk van Jeajine Bierurna Oosting en in kunsthandel Van Meurs een collectie glaswerk. In Museum Fodor blijft de groepstentoonstelling van „St. Lucas" lot 18 December geopend. avonden door te brengen. Wellicht slaat ook hij dan een boek met herinneringen op aan de tijd, waarin men buitenlandse dichters per open landauer voor een rondrit door de stad kwam halen. Maar de schilders kunnen dit onrecht niet verkroppen. De gewezen eigenaar, zeggen zij met de vlammen der veront waardiging lekkend uit de mond, was een lijnrechte afstammeling van de be roemde burgemeester Nicolaas Witsen, van wie ieder weet dat hij Rembrandt protegeerde en niet de een of andere rij melaar. Laten de moderne meesters van het palet zich troosten met de gedachte dat de eerste verdieping tot museum wordt ingericht van honderd schilde rijen, die bij de schoonmaak op zolder gijn gevonden. BOEDA. van f 27.50 tot f 207 Grootste sortering V. DUIVENBODEN "Woninginrichting GED. OUDE GRACHT 108-110 (Adv.l Noordhollandse Damcompetitie D.C.IJ. onfortuinlijk in strijd tegen Weesp De damclub „IJmuiden" speelde Maan dagavond voor de hoofdklasse damcom petitie Noordholland tegen „Weesp" en verloor met 12-8. Het bestuur van DCIJ had voor deze ontmoeting Smit opgesteld inplaats van Swier en dat bleek goed gezien, want Smit was de enige DCIJ'er die in deze wedstrijd op overtuigende wijze wist te winnen. De jeugdige v. d. Steen werd reeds in het tweede speeluur uitgeschakeld, waar door zijn tegenstander, Dorland Weesp, de leiding nam. Aan de borden van Dukel, Laros, Postma en Smit zag het er in het begin niet slecht voor IJmuiden uit, maar toen Dukel in een uitstekende positie door een listige zet werd verrast kon de DCIJ'er het niet ver der meer brengen dan remise. Laros verzuimde winst en Postma kon wegens het late speeluur nog slechts remise halen. De ontmoeting op Dinsdag 13 December in IJmuiden tussen DCIJ en Beverwijk is als gevolg van het verloop van deze wedstrijd zeer belangrijk voor het bezetten der onderste piaals. IJmuiden moet nog twee thuiswedstrij den tegen Beverwijk en Zaandam spelen. Beverwijk speelt Woensdagavond tegen CDA en is zeker in staat deze wedstrijd van de Amsterdammers te winnen. Bever wijk heeft op het ogenblik vier punten met nog wedstrijden tegen Oosterkwartier en IJmuiden. De wedstrijd IJmuiden-Beverwijk zal uitmaken welke club degradatiewedstrij den zal moeten spelen. De uitslagen DCIJ-Weesp zijn: J. J. Beeke remise tegen A. Ligthart evenals W. Beeke en B. Dukel, H. v. Ravensteyn won van C. Suyk. J. Dolman en H. Laros speelden remise, evenals D. Meyer en T. Postma. A. de Jongh woh van G. Postma. G. J. de Bruyn en J, v. Straten en G. Proosdy en L. Koetsier speelden remise. C. A. Offreus verloor van J. Smit en Dor land Won van v. d. Steen. Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid bijeen De afdeling IJmuiden van de Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid hield Dinsdagavond in gebouw Flora aan de Zeeweg haar traditionele jaarlijkse bijeen komst welke er op gericht is het onder ling contact der leden te verstevigen en de vrouwen nader kennis te laten maken met doel en streven van de bond. Nadat de presidente, mevrouw A. Schaar, een kort openingswoord had gèsproken en een damesköortje enige door Mary Brits in gestudeerde socialistische strijdliederen ten gehore had gebracht, droeg mevrouw Kroon Kuneke een aantal gedeelten voor uit de cyclus „Springvloed van Garmt Stuiveling. Mevrouw Hille-Kalsbeek hield vervol gens een lezing over: „Vrijheid en inter nationale samenwerking". Tijdens de ach ter ons liggende oorlogsjaren, aldus spreek ster, hebben we gemeend de betekenis van het woord Vrijheid in al zijn volheid te kunnen bevatten, maar nu de ellende van de voorbije jaren weer achter ons liggen, blijkt helaas dat het moeilijk is de vrijheid Volledig te waarderen. Dat de jongeren in onze gelederen, zo vervolgde mevrouw Hille-Kalsbeek, de vrijheid la ten ontaarden in losbandigheid, mogen wij hen niet kwalijk nemen, maar dat de vrij heid in de politiek iets van geladenheid krijgt, stemt tot nadenken. Bovendien gaat de vrijheid die door de verscheidene par tijen wordt nagestreefd, niet zelden ten koste van de arbeidende medemens. Wan neer de economische vrijheid, zo betoogde mevrouw Hille-Kalsbeek, weer tot haar voor-oorlogse proporties zou worden te ruggebracht, zouden de arbeiders weer tot slavernij gebracht worden. „Vrijheid is eigenlijk niets anders dan de grootste gebondenheid ten dienste van de gemeenschap". Spreekster richtte onder meer de schijnwerper op de pogingen van de Oost-Europese staten om een maat schappij te stichten, die in alle opzichten de belangen van de arbeidende klasse zou moeten voorstaan, maar wees er op dat in de daar gevoerde politiek geen rekening werd gehouden met de mening en de vrije wil van de arbeiders. Sprekend over de internationale samen werking welke volgens spreekster nood zakelijk was om een derde wereld-oorlog te voorkomen, betoogde mevrouw Hille- Kalsbeek dat het de taak van alle vrede lievende landen is om een deel van haar eigen macht prijs te geven ten bate van het grotere geheel om daardoor een inter nationale eenheid te verkrijgen die allen ten goede komt. De vrede, zo besloot spreekster, krijgen we niet toegeworpen. We moeten er voor vechten en bereid zijn om ten koste van wellicht grote offers aan de vestiging ervan mee te bouwen. Vervolgens werd een aardige schets ten tonele gevoerd welke onder de titel „Kies pijn kabel en critiek" een aansporing in hield om het werk van de Vrouwenbond te steunen. Na de pauze onthulde mevrouw Hille- Kalsbe'ek cle afdelingsvlag welke door een drietal dames van cle Vrouwenbond was vervaardigd. „De vlag moet onze grootsté zorg en tegelijk 'het middelpunt van de groep zijn". Houtstof aangevoerd Met het Noorse s.s. „Basel" is Dinsdag voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen een lading van ruim 1100 ton houtstof aangevoerd uit de Noorse haven Larvik. Mijnhardtfes: de cachet, die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en 75 ct. JSZKM (Adv.) Agenda voor Velsen WOENSDAG 30 NOVEMBER Thalia. 8 uur: „De Banneling". Rex, 8 uur: „Hoe kom ik aan die man?" Raadhuis, 23 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. DONDERDAG 1 DECEMBER Geen bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5