Het Hek van de Dam Eerste televisiezender in Westelijk Nederland staat achter de Haarlemse kazerne Amsterdams raadslid dringt aan op spoed Zaterdag; 24 December 1949 Prachtige prestatie van amateur Sinds korte tijd heeft Haarlem een televisie-zender binnen zijn grenzen, de eerste in het Westen van ons land. Gistermiddag is het station voor het eerst gedurende korte tijd met een proefuitzending in de lucht geweest. De uitgezonden beelden, enige film stroken waaronder een opname van het in de rotsen uitgehouwen beeld van Lincoln en een klokje, zijn door een televisie-amateur aan de Leidsevaart met zeer bevredigende scherpte opge vangen. Het bijzondere van dit feit is vooral, dat deze prestatie is geleverd door een ama teur, ten minste als iemand dit klaar speelt in twee jaar tijd op eigen ge legenheid, zonder voorbeelden, vrijwel zonder handleidingen en vaak ook zonder dat de benodigde onderdelen in de handel vei'krijgbaar zijn, een televisiezender te bouwen, nog een amateur kan noemen. De heer F. N. van Aggelen heeft in zijn huis aan de Judith Le ij sterstraat 9 slechts een benauwd hokje voor zijn liefhebberij ter beschikking. Maar in dat kamertje is de hele wereld al bij hem te gast geweest, want voordat de heer Van Aggelen de bouw van zijn televisie-zender ondernam, pionierde hij al tien jaar op de korte golf. Die zender, de in amateurskringen ver maarde PAoFN, dient thans voor de over brenging van de bij de beelden beho rende geluiden. Hij zendt uit in de tien meterband en is technisch bekeken maar een dwerg vergeleken bij het nieuwe ap paraat, waarin niet minder dan 180 lam pen zijn verwerkt. Wie dat machtige samenstel van voedingsapparaten, synchro- nisator, stuwtrap, pulsvormer, controle paneel, pulsmenger, modulator en eind- trap aanschouwt, krijgt wel diep ontzag voor deze marconist van de K.L.M., die erin slaagde alle moeilijkheden waarvoor hij zich geplaatst zag bij de verwezenlij king van zijn ideaal te overwinnen. Een deel van de apparatuur. Moeilijkheden zowel van technische als financiële aard. Want de grote radiofirma's die zich op het ogenblik met de televisie bezig houden, zijn zuinig met het ver strekken van gegevens en de meeste onder delen, die Philips vervaardigt, gaan naar het'buitenland, vooral naar Amerika. Made in Haarlem. De heer Van Aggelen toonde ons een knaap van een lamp, waarop met grote letters stond: General Electric. Maar bij de voet kon men het opschuift „Made in Hol land" ontdekken. Deze lamp komt de tele visie-amateur op 240 gulden te staan. Op de meeste onderdelen zou evenwel „Made in Haarlem" kunnen staan, bijvoor beeld op die dikke kabel die camera en zender verbindt en die niet minder dan 24 aders bevat. De heer Van Aggelen werkt met een systeem van 275 beeldlijnen. Dat is natuur lijk belangrijk minder dan in het systeem van de officiële televisie-stations, die straks uniform met 625 lijnen zullen wer ken, doch voor een amateur voorlopig het hoogst bereikbare. Het aantal lijnen be paalt de scherpte van het beeld, hoe fijner raster, hoe betere ontvangst. Maar ook: duurdere apparatuur. De camera waarmee de heer Van Aggelen op het ogenblik werkt bevat alleen al 26 lampen en een lens van een bepaalde capaciteit. Versterking zou op een uitgaf van duizenden guldens komen. Bovendien zou de kwaliteit der uitzen dingen verbeterd kunnen worden, indien hij sterkere lampen in de „studio" zou kunnen gebruiken voor de belichting van deuit te zenden objecten. De capaciteit Nederland verzoekt Engeland erkenning der R.I.S. Naar Reuter uit gezaghebbende bron ver nam, heeft de Nederlandse ambassadeur in Engeland, jhr. Michiels van Verduynen, gisteren een bezoek gebracht aan de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Bevin en daarbij de Britse erkenning ver zocht van de R. S. Uit dezelfde bron ver nam Reuter, dat de Nederlandse ambassa deur de heer Bevin tevens formeel in ken nis heeft gesteld van de overdracht der souvereiniteit en van het tot stand komen van de Nederlands-Indonesische Unie op Dinsdag 27 December. Nederlands Rode Kruis in Indonesië wordt geliquideerd Met de Willem Ruys is in Nederland te ruggekeerd de algemeen secretaris van het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië, G. J. J. Fiolet. Hij verklaarde dat het gehele Nederlandse Rode Kruis in Indonesië en al 'zijn activiteit daar op korte termijn zal worden geliquideerd, omdat de internatio nale Rode Kruisconventie niet toestaat werkzaam te zijn op het terrein van een vreemde mogendheid. Ook de voortzetting van het Nederlands- Indonesische Rode Kruis wordt geliqui deerd. Met ingang van 1 Januari komt daarvoor in de plaats de Palang Merah In donesia. Deze streeft er naar Europees personeel over te nemen, maar de animo onder deze mensen is zeer gering, aldus de heer Fiolet. Van de vijftien teams, die Ne derland heeft uitgezonden, zijn er nog zeven intact, maar ook die zullen enkele weken na de s«uvereiniteitsoverdracht worden opgeheven. van een gewone huisaansluiiing van het G.E.B. is evénwel ook begrensd en de dub bele zendapparatuur eist al kilowatts ge noeg Het beeld wordt op twee meter uitge zonden (144,138 megacycles). De antenne energie bedraagt voorlopig ongeveer 30 Watt, doch kan tot 100 Watt worden op gevoerd. Het ligt in het voornemen van de bou wer om zijn installatie voorlopig vooral ten dienste van de reeds talrijke amateurs in Haarlem en omgeving te gebruiken. De zender heeft een reikwijdte van ongeveer 25 tot 30 kilometer. Voor degenen in dit arrondissement die een televisie-ontvanger hebben gebouwd is het bijzonder belangrijk dat zij nu de gelegenheid hebben hun toe stel te controleren, vooral nu de Philips- zender in Eindhoven tijdelijk buiten dienst is. Wellicht dat de heer Van Aggelen in de toekomst overgaat tot het uitzenden van programma's met korte filmpjes en dergelijke. Hij is niet de eerste amateur in Nederland die erin slaagde een zender te bouwen. In Eindhoven en in Groningen hebben de in de Veron georganiseerde amateurs samen een experimentele zen dei- vervaardigd. De heer Van Aggelen heeft aan zijn activiteit tot nu toe geen rucht baarheid gegeven, omdat hij dikwijls vreesde er nooit „uit te zullen komen". Daarom was hij gisteren dubbel tevreden toen de beeltenis van Lincoln duidelijk zichtbaar op het „kijkglas" verscheen. Tunnel in Velsen Het lid van de Amsterdamse gemeente raad de heer R. Th. J. le Cavelier heeft schriftelijk vragen tot B. en W. van Am sterdam gericht in verband met.de tunnel bouw le Velsen. De eerste vraag houdt in of B. en W. kennis hebben genomen van een bericht, volgens hetwelk besloten is het póntveer te Velsen uit te breiden, nu de aanleg van een tunnel onder het Noordzeekanaal bij Vel sen voorlopig niet doorgaat. Zo ja luidt de tweede vraag zijn B. en W: niet van mening, dat dit bericht tot de conclusie voert, dat de regering niet van zins is de afbouw van dê voor de Am sterdamse zeescheepvaart zo dringend no dige tunnel bij Velsen, waarvan vóór de oorlog reeds een sectie gereedgemaakt is, spoedig uit te voeren? Tenslotte vraagt de heer Le Cavelier: Zijn B. cn W. niet van mening dat een uit gebreid pontverkeer daar ter plaatse, naast het nautisch obstakel van de verouderde Velser spoorbi-ug, een ernstige belemmering vormt voor de toegangsweg van de Amster damse haven? En zijn B. en W. bereid zich wat betreft deze zaak onverwijld met het betrokken departement in verbinding te stellen en alle mogelijke stappen te ondernemen die kun nen leiden tot een spoedige hervatting van de werkzaamheden aan de tunnelbouw te Velsen, opdat brug en pontverkeer ver dwijnen? Vlaardinger logger door Kota Inten overvaren Alle opvarenden gered Het troepentransportschip Kota Inten, dat Vrijdagavond om 11 uur de Nieuwe Water weg binnenvoer, is ongeveer een kwartier na middernacht ter hoogte van de haven van Maassluis in aanvaring gekomen met de Vlaardinger visserslogger VL. 85. De Kota Inten voer dwars op het vaartuig in, dat zeer ernstige averij opliep en spoedig begon te zinken. Alle opvaren den van de logger op één na zijn door de Kota Inten aan boord genomen. De ander, werd door een vaartuig van een scheeps agentuur gered. De logger is gezonken. S.A.-man mist de tram De staking van de 1500 man personeel van de tramdienst te Recklinghausen, die 27 steden in het Ruhrgebied met elkaar verbindt, heeft succes gehad. De raad van beheer der trarnwegmaat- schappij heeft besloten de voormalige SA- kolonel Alois Greve niet als directeur aan te stellen. Het trampersoneel had verklaard te zullen staken tot de benoeming van Greve ongedaan zou zijn gemaakt. Het is nu weer aan het werk gegaan. Hatta spreekt over mogelijke uitnodiging aan Koningin Juliana Op doorreis naar Nederland heeft dr. Mohammed Hatta, minister-president van Indonesië, te Karatsji verklaard, dat het mogelijk is, dat Koningin Juliana wordt uitgenodigd „te eniger tijd" een bezoek aan Indonesië te brengen. Hij voegde er echter aan toe, niet een bepaalde uitnodi ging bij zich te hebben. Invloed der loonsverhoging op sociale lasten van ondernemers Ter aanvulling van hetgeen wij Vrijdag mede deelden over de stijging der sociale lasten voor ondernemers als gevolg van de loonsverhoging vernemen wij nog van deskundige zijde, dat deze stijging mede wordt veroorzaakt door de verhoging van de loongrens voor de verplichte verzekerin gen tot 4500,waardoor een grotere groep arbeiders onder deze verzekering zal vallen. De vereveningsbelasting zal precies met 5 procent stijgen. De bedragen voor kinderbijslag en on gevallenverzekering zullen voor de lonen beneden 10,per dag eveneens met 5 procent stijgen, voor de hogere lonen blij ven ze gelijk, tenzij ook hier het verze kerde maximum verhoogd zou worden. Het bedrag, dat de ondernemer moet betalen voor de Ziektewet zal voor jaar lonen beneden 3750,met 5 procent stijgen; hier komt dan nog bij de volledige premie voor de lonen tussen ƒ3750,en 4500,Aan de andere kant ontstaat hier een verlaging van lasten omdat bij ziekte nu het loon door de Raad -van Ar beid of door de Bedrijfsvereniging voor Ziekengeldverzekering wordt betaald in plaats van door de werkgever. Ook bij de ziekenfondspremie zal het bedrag, dat de ondernemer moet betalen, stijgen met 5 procent voor de lonen tot 3750,en met de volledige premie over de lonen tussen 3750,— en 4500,—. Het bedrag voor rentezegels zak gelijk blijven tenzij ook hier de verhoogde loon- grens zou gelden. Uil het bovenstaande blijkt, dat het per centage van de stijging der sociale lasten voor iedere ondernemer anders zal zijn. Operatie-Hoffmantt Wij zijn de eerste journalisten in Nederland clie ooit een opera van ach ter de koeliessen hebben gezien. Mochten er mensen zijn, die menen dat zulks niet juist is, dan moeten zij ons dat maar eens vertellen en dan zullen wij het onmiddellijk terugtrek ken wanneer zij sterker of groter in aantal zijn dan wij. Wij geloven dat wij de bewuste permissie alleen maar hebben gekregen omdat wij de tact hadden de directie te beloven dat wij tijdens de voorstelling geen kanonnen zouden afvuren of anderszins, door het gebruik van onwelvoeglijke termen bij voorbeeld, de orde verstoren. „Er wordt al zoveel op de opera geschoten", zei de toegang-verschaffende functio naris, „dus dat kan er best nog bij. Maar ze zcuden u al uw benen breken". Alras bleek ons, dat er geen reden bestond om de stilte der muizen te be trachten, want er heerste zo'n gedaver van rollehd materiaal dat zelfs de Tweka-fanfare het niet had kunnen ovex-spelen. Allerwege renden mensen bedrijvig heen en weer en lieten krach tige mannen grote schotten met zoveel geweld op de vloer vallen, dat men zelfs het hoesten in de zaal niet meer kon horen. Langzamerhand werd het toneel gevuld met allerlei heren in rare pakken met geblokte spanbroeken, zwiepjassen en vadermassamoordenaars Juist toen wij van onze verbazing over deze eeuwwisseling in achter waartse richting waren bekomen en weer verder dwaalden door de onmete lijke ruimte, waarin leden van de vak bond van toneelknechten in blauwe overalls stonden te twisten met deze toeback-schuyvendé diligence-reizigers over de stimulerende invloed van de kinderbijslagregeling, schrokken wij wel een beetje toen uit een donkere spelonk plotseloos een luguber vaal blauw-aangelopen vleermuis geschoten kwam,' die nog spreken kon ook. De magere vogelborst kweelde: „Ik zou best een broodje rauw lusten". Nu voelen wij er weinig voor om als brood belegging te fungeren, maar toen wij derhalve „Ksst, ksssf' riepen, zei zij „Kennu me ook zegge, waar Piet van Gent is?" „Neen", zeiden wij, „wel Sas". Op dat ogenblik begonnen naast ons zowel de ouderwetse als de nieuwer wetse heren in koor te zingen: „Klok- klok-klok! Ik ben het bier. Klok-klok- klok, ik ben de wijn". Aleer wij hen op het tegenstrijdige karakter van deze beweringen attent konden maken, zon gen zij alweer: „Klok-klolc-klok. Wij komen met een stroom van dromen" en daaruit bleek ons dat de voorstelling van „Hoffmanns Vertellingen" in de ver taling van Jan Engelman was begon nen. Dat het van Jan Engelman was hoorden wij aan de tekst en dat de voorstelling' begonnen was, merkten wij aan de toneelknechten die al klokkend aan een touw trokken, als waren zij kosters. Ondanks het geklok ging er geen gelui op, maar wèl het doek. Nadat*het toneel door de biergeesten was ontruimd, kroop een dame uit een ter plaatse opgesteld vat, die de be kende aria „Koekoek, koekoek, een vrouw in een mannebroek" belichaam de. Het bleek de muze van de dichter Hoffmann te wezen, ciie zich om achter klap te voorkomen had vermomd als de student Niklaus. Gij moet ons wel ten goede houden wanneer wij van de hak op de tak springen, want aan het eind van de voorstel ling hadden wij van 't fijne van de handeling nog net zoveel begre pen, als toen wij op de heenweg de tram be- stegen. Wij keken \i_. maar zo hier en daar onze ogen uit. Zo werd Dokter Mirakel onze aandacht alras getrokken door de ba riton Baylé, die voor de voorstelling reeds had aangekondigd: „Ben je klaar Jan, dan gaan we um eve opzetten" en zich nu als staatsraad Lindorf onder scheidde door de bewering: „Wie let op het physieke ziet dra mijn specifieke aspect van satanieke dat zenuwen ontwricht: effect van een duivels electrieke." En dat voorzong zonder te spieke. Nou, die Hoffmann kan ons nog meer ver tellen. Hopfalderiere De heer Baylé had het overigens zo druk als een klein baasje zonder knecht want hij bekleedde vier verschillende functies. Hij was namelijk verder de wonderdokter Coppelius in het eerste, zijn concurrent Mirakel in het tweede en de even satanische Dapertutto in het laatste bedrijf. Mede door deze dui velse trekjes raakten wij enigszins ver schrikt toen wij de inspiciënt tussen de coulissen bezig zagen met het brou wen van een dampende heksendrank op een electrisch comfoor. De Hoffmann- druppels parelden hem daarbij op het voorhoofd en het abracadabra dat hij mompelde, maakte ons nog ongeruster. Net vroegen wij ons af waarvoor het diende, toen het studenten-koor op het toneel eensgezind brulde: „Waar blijft dan de punch, waar blijft de punch?" Waarop de stokebrand bromde: „Stil maar zatladders, hij komt al". Onze ongerustheid steeg echter weer, toen wij Nathanaël, Herman en het koor van studenten (ja hoor eens, wij kunnen niet iedereen aan u gaan voor stellen) hoorden zingen terwijl zij met de bekers op tafel sloegen: Je wijnsatijn hangt aan de glazen, wijnsatijn verdrijft het flerecijn. Vrouwlief is bij de vromen, Hopfalderiei-e-hopfaldera. Dit vers van de dichterling Jan Engel man, was voor ons reden om weer eens op wat anders te letten. Cherubijnmans moet ons maar niet kwalijk nemen dat wij zijn functie zo aanduiden, want wij hoorden de zangerling Schlemihl dit v/oord op zijn voorschrift zelve gebrui ken. De naarling. Raakpunten In de pauze Tot goed begrip van deze „fantasti sche opera" met voorspel en nasleep moge dienen dat het hart van de heer Hoffmann even gebroken is als de taal waarin hij uitroept: „Laat rusten die oude blessure!" hetgeen overigens niet zozeer gericht is tot de trainer van zijn voetbalclub als wel tot „Allen" wanneer hij gaat ver halen over de wijze waarop hij zich heeft verslingerd aan een „driemaal aardse vrouw". Wij konden hem daar bij echter niet op de voet volgen, want dan zou de zaal wel raar hebben opgekeken. Gelukkig bleken er an dere raakpunten met het gezelschap te zijn. Een allerliefst meisje van het ballet kwam namelijk opgewonden terug van een feest in het natuurkundig kabi net van de alchimist Spalanzani, onze armen binnengewalst en zei amechtig: „Ik ben als een dweil over het to neel geslingerd". Zij maakte ons nog deelgenoot van andere intieme erva ringen, aleer zij ontdekte, dat wij hèm niqt waren. Deze Spalanzani wn* overigens een vindingrijk heer, want hij had een levensgrote pop geconstrueerd, een technicoloratuursopraan, die met bib- berpasjes over de planken schuifelde en die de poëet Hoffmann wel geerne tot zijn Hof f dame wilde maken. Spa lanzani doopte haar Olympia en no digde de minzieke dichter uit met de woorden: Wilt gij physica verrichten, gij versiert mijn faculteit! Hoffmann, die ook niet van gisteren was (maar van 1776) bespeurde echter al spoedig dat deze opgeschroefde mamsel een mechanisch karakter bezat en zo eindigde het verhaal, dat begon met de veelbelovende regels: In een uur, naar ik hoop zijn de heren quia. De naam van de eerste vrouw die was Olympia, met een allerhevigst partijtje onge regeld van mensen, die zich om het priëel geleid voelden. Het eigenaardige was echter dat een heer, die zijn rivaal zojuist nog een watjekou op het oog had geleverd, begeleid door de kreet „Ik ben ontdaan. O wee, er gaat er eentje aan", tussen de coulissen aller vriendelijkst aan zijn slachtoffer vroeg: „Gaan we Zondag nog naar Ajax?" De ruzies werden over het algemeen trou wens hoffelijk beslecht, want twee figu ren die elkander zojuist voor Lucifer hadden uitgekreten, werden het drie strofen later tweestemmig eens over deze helse benoemi: -. De amoureuze avonturen van de titelheld warr- nogal verward zodat men er geen been in had gezien om technische redenen hét tweede en derde bedrijf om te wisselen. Gelukkig had men nrit vergeten de orkestbak tijdig van deze mutatie in kennis te stellen, want anders was het zingen der artis- ten even moeilijke geweest, als tegen de wind in behangen. Overigens werd hier en daar knapjes tussen de regels door gezongen, hetgeen ons weer leven dig herinnerde aan Jan Kiepura, die altoos hoog in de notenboom placht te klimmen onder het motto „aan een boom zo volgeladen mist men vijf, zes nootjes niet". Zeker iemand zei: „Het is afschuwelijk zov~ri noten als hij ver geet, maar eigenlijk moeten we nog dankbaar zijn, want de noten die hij onthouden heeft, zijn nog veel erger". In het tweede bedrijf kwam Hoff mann terecht bij de stervensbleke An- tonia, wier vader hem niet zeer welge zind was en dan ook prompt naar de duivel wenste. Nog minder welkom bleek dokter Mirakel: „Zet hem buiten dat knekelhuis want hij loert op mijn kind als op haar moeder". Nadat Hoffmann en Antonia met noodlottige gevolgen hun „twee stem men in liederen hadden laten beven" begon de pauze, waarna de dichterling zijn escapades voortzette in Venetië, waar hij zijn spiegelbeeld verloor tijdens het schrijden op de golven van een fraaie melodie. Op rolletjes De technische kant van het bedrijf liet niet na ons iet bewondering te vervullen. Sperinni wat de ballerina's betreft, was alles prima in vorm, al valt dat uiteraard niet gehéél op rc.' ?- ning van de regisseur te boeken. De wijze wharop hij deze jongedames in een soort Jan Plezier uit de grond liet rijzen, wekte ieders afgunst, vooral die van de oudere heren, die door hun per manente aanwezigheid het jaarlijks tekort van de opera tot één millioen gulden beperken. Even later gingen de meisjes naar de kelder, maar dat had minder met de oude heren van doen, dan wel met de toneelmeester die mét één druk op de knop dit fenomeen tot stand bracht. Ook de bariton Baylé werd door middel van dit „zinkluik met uitgeba lanceerd contra-gewicht" naar de on derwereld vervoerd en zulks enige ma len achtereen. De bewering als zou er zinkzalf door de schmink zijn gemengd om zijn val te verhaasten, berust op een misverstand. Nadat hij in de kelder de inspiciënt had gesproken, die telkenmale zei: „Daar gaat'ie weer. Ik ga hem even goeiedag zeggen", besteeg hij vervol gens met prijzenswaardige snelheid de toonladder om de mensen op het toneel aan het schrikken te maken. Ook an dere vervoermiddelen wekten, onze admiratie. Zo was er in het laatste be drijf een gondola op rails die een ge regelde dienst onderhield naar het paleis op de planken en werd voortge duwd door toneelknechten, die met krachtig gepruim het gekabbel van de Adriatische Zee nabootsten. De bijbe horende barcarole werd zo vaak door de AVRO gespeeld, dat de Franse con ducteur Charles Bruck haar met de handen in de zakken kon dirigeren. Wat hadden die toneelmensen het anders druk. Ineens schreeuwde er één: „Ga weg met je laboratorium-poten". Wij keken al of onze scheikunde-leraar in de buurt was, maar hij bleek een décor-scherm op het oog te hebben, dat in de wandeling „poot" heet. Ook als het stilstaat trouwens. Verder hing het er vol met friezen aan de zoldering. Om voorbarige vreugde bij Groningers te onderdrukken, delen wij mede dat dit beschilderde gordijnen zijn. Helemaal achter op het toneel be vindt zich een cabine, waar blijkens het opschrift de „hoofdbelichter" woont. Waar echter de beenbelichter gehuis vest is, vermochten wij niet te ontdek ken, hoewel deze gedurende het gehele schouwspel liefkozende voetzoekers af vuurde bij de vleet. Dat het wildbraad voor bij het drinkgelag in de openings scène bestond uit bordkarton, overgo ten met saus van waterverf, konden wij begrijpen en billijken, doch waarom men aan een harpje zonder snaren een volledig ingevuld muziekblad had be vestigd, bleef voor ons lekenvex-stand volkomen ondoorgrondelijk. Over technische voorzieningen ge sproken: ons oog viel op een courti sane, die indachtig de zegswijze van de bekende Noorse sopx'ano, Kirsten Slag skip: „Of een opera klassiek wordt, hangt af van de diepte van mijn decolletté", zich tussen de -coulissen gemoedelijker voor trachtte te doen, dan zij van nature was. Daarna stox-m- de zij het toneel op en zong stralend: Uw wil doorgloeit mij gans als met een vurig wiel. Wat is het toch heerlijk dat men tegenwoordig de opera's vertaald voor oren krijgt, want nu weet men tenmin ste wat er bedoeld wordt. Meent gij ook niet? Ons leek de oorspronkelijke tekst van Barbier anders geknipt voor Frans Vroons. Het gaat met de enscènering echter niet overal op rolletjes. In de Hofstad wordt namelijk alles electi'isch geregeld hetgeen de operateurs hoofdbrekens en ander ongemak bezorgt. „We hebben onderlaatst "in de Haag onze tanden derbij opgevreten", zei een toneelknecht mummelend. Laeli niet zo dom En nu denkt U misschien dat wij aanhangers zijn van het recitatief (in C grote scherts) „En lefe de aupera (bis) Daar ken je lache fan je tralalalala" maar dan vergist u zich deerlijk. Want wij hebben er weliswaar net zoveel plezier om gehad als de voortreffelijke artisten, die telkenmale grinnikend van het toneel kwamen, na zojuist te zijn overleden, maar wij hebben er ook net zoveel plezier in gehad als de mensen in de zaal, die in deze wereld altijd vol wassen moeten zijn, maar hier als kin deren mogen wezen, die nog in illusies geloven. En het redeloze van de opera is, dat men om al de falderalderiere zich zo hard tot lachen kan laten ver leiden als men wil, maar dat men des ondanks ineens tot zijn valse schaamte merkt dat men een hele tijd geboeid heeft geluisterd en dat men op de me lodieuze stroom van de.emotie is mee gevoerd naar. laat het dan niet de zevende, dan toch de zesde hemel zijn. En zelfs wij die in de keuken moes ten staan, waar wij de uien konden ruiken, proefden de smaak van de haché. BOEDA. Europese deskundigen op studiereis naar Amerika Voorstel van raad van eco nomische samenwerking De raad van de Eui'opese economische samenwerking heeft, besloten aan de Marshall-administratie voor te stellen nog drie missies, bestaande uit deskundigen, naar Amerika te zenden voor het bestxtde- ren van de Amerikaanse arbeidsvoorwaar den en werkwijzen. De dollaruitgaven van deze missies zullen worden gedekt door het speciale programma voor technische bij stand van de Marshall-administratie, Het eei'ste besluit van de raad behan delt het tourisme. In het algemeen is men er zich van bewust, dat, indien men het Amerikaanse touristenverkeer in Europa wil bevox-deren, het verbeteren van de be staande accomodatie tot het Amerikaanse peil een eerste vereiste is. De raad van economische samenwerking stelt derhalve voor om groepen van deskundigen te zen den teneinde de inrichting van Ameri kaanse hotels en vei'scheidene attracties van toeristen te bestuderen. De eerste groep zal waarschijnlijk half Januari ver trekken en zal later worden gevolgd dooi* andere groepen. Het tweede besluit betreft het zenden van groepen deskundigen welke de Ame rikaanse werkwijzen bij het opstellen van arbeidsstatistieken en het meten van de productiviteit zullen bestuderen. Amerika is Europa vooruit in de tech niek van het vervaardigen van arbeidssta tistieken, zoals het verzamelen van gege vens over de kosten van levensonderhoud en gezinsuitgaven. Voorgesteld werd dat een Engels sprekende groep uit de deel nemende landen in de loop van Januari Amei'ika zal bezoeken, later gevolgd door Fi'ans en Duits sprekende groepen. In 1948 werd in de Verenigde Staten meer dan zes maal zoveel papier en karton per hoofd gebx-uikt dan in de deelnemende landen als geheel. Terwijl het verbruik van papier in Eui-opa in vei-gelijking met het yoox-oorlogse vex-briuk is afgenomen, is dat in de U.S.A. bijna verdubbeld; moderne technische werkwijzen in de U.SA., hebben de productiviteit zo doen toenemen dat de pulp- en de papier-industxïe een zeer be langrijke plaats onder de Amerikaanse in dustrieën inneemt. De raad stelt dex-halve voox*, dat een groep deskundigen begin 1950 de U.S.A. zal bezoeken voor het bestuderen van deze px-oblemen. Hun rondreis zal omvatten: be zoeken aan pulp-, papier- en cartonfabrie- ken, gespecialiseerde machinefabrieken en laboratoria van technisch onderzoek. Con tact zal worden opgenomen met handels- en technische instellingen en tenslotte zul len de bezoekende deskundigen deelnemen aan de „Paper Week" te New York. Een dergelijke missie, bestaande uit des kundigen uit alle deelnemende landen ging gedurende de zomer naar de U.S.A. met het doel problemen op het gebied van electri- citeitsvoorziening te bestudei'en. Souvereiniteitsoverdracht in Batavia BATAVIA, 24 December. (Aneta). Blijkens een mededeling van het nationale voox-bereidingscomité zullen de plechtighe den van de souvereiniteitsoverdx-acht in Batavia plaats vinden in het paleis aan het Koningsplein. Het px'ogramma is als volgt: Dinsdag 27 December vertrekt om 16 uur een delegatie van de x-egering van de R.I.S. van het gebouw Pegangsaan Oost naai- het paleis, waar de radiox'ede van Koningin Juliana wordt aangehoord. Ver volgens vindt de overdracht plaats van het bewind aan de delegatie van de R.I.S.. ge volgd door de ondertekening van de be vestigingsoorkonde. Op het voorex'f wordt dan het rood-wit-blauw ceremonieel neer gelaten, gevolgd door het Wilhelmus en het rood-wit gehesen, gevolgd door het Indo nesia Raya. Woensdag zal om circa 11 uur Soekarno met zijn gezin op het vliegveld van Ba tavia arriveren, waar hij begi-oet. wordt door de sultan van Djokja en de militaire gouverneur. Van Kemajoran vertrekt hij dan rechtstreeks naar het Koningsplein, waar hij wordt ontvangen door een com missie, die onder leiding staat van de mi nister van Binnenlandse Zaken. Anak Agoeng. Na aankomst aldaar zal Soekarno een boodschap uitspreken. Te 's Hertogenbosch is plotseling over leden mr. H. F. Doppler uit Heerlen, be drijfsjurist van de mijnen Laura en Vereni ging Eijgelshoven. Mr. Doppler was lid van het algemeen bestuur van het Mijnwerkers fonds. Schaken Gelijk spel van Haarlem werd een nederlaag De wedstrijd ASC II—Haarlem heeft een hele nasleep gehad. Aanvankelijk werd het ö'.i4Vi voor de Amsterdammers. Een ver zoek van Haarlem om een reeds remise ge geven pai'tij alsnog te doen ax-bitreren, werd door A.S.C. II ingewilligd. Bij deze ai'bitrage werd de partij voor Haarlem gewonnen ver klaard ende stand was gelijk, Nu was echter de beurt aan A.S.C., want deze club nam met deze ax-bitrage geen genoegen. De partij werd opnieuw geax'bitx'eei'd en nu is de definitieve uitslag: 5'j4!i voor A.S.C. II! De uitslag Haarlem I—VAS II was voor de Haarlemmers gunstiger: 6—4. In de eerste klasse A werd de uitslag Bloemendaal—Rolland definitief: 2'L—7'j. Ook HSG IIHaarlem II werd beslist in 5—5. In de tweede klasse B werd de uitslag Haarlem III—Rolland II 8—2. In de derde klasse C zag HSG IV zijn voox'lopige voor sprong definitief veranderd in een gelijk spel. In de vierde klasse B trok Het Oude Slot III zich uit de competitie lex-ug, zodat deze afdeling wel erg klein geworden is. Haven kwartier III versloeg in de vierde klasse C Rolland III met 6—4. SCHAAKKAMPIOENSCHAP VOOR SCHOLIEREN Sinds enkele dagen is het adi'es voor aan melding tot deelname aan het tournooi voor scholieren om het kampioenschap-schaken van Haai-lem en Omstreken gewijzigd. Men dient zich thans op te geven bij de voorzit ter van de HSSB: J. Boeré, Veenbergplein 29, Haarlem. Het toxirnooi wordt gehouden op 2, 3 en 4 Januari in Brinkmann, Grote Markt. WERELDKAMPIOENSCHAP VOOR DA MES. Vrijdag werden de afgebroken par tijen uit de eerste en tweede ronde van het wereldkampioenschap voor dames in Moskou gespeeld. De uitslagen luiden: Eerste ronde: Rosa Maria Germ an ovaNin Grushkeva Belska '/aV>; Chaudet de SilanOlga Rubtsova V.Vy, Gizella Gresser—Liudmila Rudenko 10; Fenny HeemskerkMay Karff VjVi; Elizaveta BykovaAilyn Tran- mer 10. Tweede ronde: Fenny Heemskerk Valentia Belova 1—0: Olga Rubtsova—Gi zella Gresse 10: Ailyn AranmerEdith Keller 01; May Karff—Ingrid Larsen 10; Liudmilo RudenkoElizaveta Bykova 1—0; Iozha Langosh—Maria Teresia Mora afgebr.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 9