G. de Jager Zn DE VISPOORT DE VISPOORT Boekhandel Erasmus Tel. SS63 „Isabel": verouderd in onopvallend door de de dienst - jaren heen AB DE JONG Nieuwe gezichtspunten op de overbevissing der Noordzee Santpoort TAXITAXI! rY Kennemer Lantaarn Taxi tel. 4333 DRY CLEANING OLD CLOTHES NEW Visserij- «aria) 10 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Nu heeft de sloper zich er over ontfermd HOE HET KOMT is moeilijk na te gaan, maar er zijn schepen die nooit op de voorgrond treden. Zij gaan kalm hun gangetje en het enige wat er van gepubli ceerd wordt is een vermelding in de scheepvaartberichten. Totdat op zekere dag er „iets gebeurt''' en het betreffende schip op zee ten onder gaat <^f in handen van de sloper terecht komt. Dan wordt er wel eens meer over het leven van een schip verteld. Zo is het ook gegaan met de IJmuiden- se trawler Isabel (IJM 14), welke de. leef tijd van 43 jaar heeft bereikt en deze maand in alle stilte naar de sloperij is vertrokken, de zoveelste van IJmuiden, welke die kant is opgegaan. De Isabel heeft geen andere namen ge had. Van 1906 af. toen Mackie Thom son in Glasgow het schip aan de Hel- lyer's Steamfishing Company te Huil af leverde is het de Isabel geworden en ge bleven. Mackie Thomson waren niet de eerste de beste bouwers van trawlers. Zij hebben er vele op de helling gehad, waar van er ook later in IJmuiden terecht zijn gekomen De Engelse i-ederij heeft niet gauw af stand van het vaartuig, dat het merk H. 878 voerde, gedaan. Zover kwam het om en nabij het jaar 1929 toen de N.V. Visserij Mij. Neerlandia onder directie van de heer E. Kluyver de Isabel aankocht De enige verandering was dat het merk H. 878 gewijzigd werd in IJM. 14. De Isabel stond niet alleen, want de rederij had al twee boten in de vaart de Azimuth j (IJM 195), (de oude Richard) en de Am plitudo (IJM 58). Laatstgenoemd vaartuig ging ongeveer in diezelfde tijd verloren tijdens de beoefening van de visserij op de Noordzee. Nimmer heeft men iets van de wijze waarop de trawler ten onder is gegaan mogen vernemen. Benjamin Later is de Libra (IJM 98) er bij ge komen zodat de Mij. Neerlandia de be schikking heeft gehad over drie trawlers, waarvan de Isabel als de kleinste bekend stond. De schippers K. Schol, A. Kuiter en D. Spaanderman hebben hun geluk met het vaartuig beproefd en ongeveer in 1938 werd het uit de vaart genomen. Een ongeluk met een andere trawler is de oorzaak geweest dat de hoop voor de Isabel weer begon te herleven. In October strandde op Ameland de Sperwer (IJM 133) van de Mij. Alaska. Het schip had dwars voor Nes de buitenbank geraakt en daarbij zodanige schade opgelopen dat het stuurloos werd. Daarna bleef de „Sper wer" slingerend en stotend op de tweede bank hangen. Schipper Ad. Vuil zette de stoomfluit vast en stak z'n beddegoed in brand, waarbij hij brandwonden opliep. De plaatselijke reddingscommissie is hier door in actie gekomen. Met vijf span paarden werd de motorstrandreddingboot Adriaan de Bruine in zee gebracht en dat was voor een dergelijk vaartuig niet zon der risico. Niettemin was de Bruyne in 20 minuten bij de Sperwer en zonder onge lukken slaagde de moeilijke manoeuvre. De uit negen koppen bestaande beman ning stond gereed om over te springen, wat zij ook hebben gedaan, waarna zij aan land werden gebracht. Een trawler, die ouder is dan veertig jaar, kan niet meer op tegen de jongere, tevens grotere schepen van tegenwoordig en dan is er nog één bestemming die er aan gegeven kan worden: de Haringhaven of de wachtkamer van de sloper. Deze houdt zich niet aan de beurt want de Isa bel is nog eerder weggehaald dan enkele andere, die ouder zijn, ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). Met dank voor het genoten ver trouwen wensen wij U een voor spoedig 1950 Ook in 't nieuwe jaar Even naar De 3ager voor LUXE ARTIKELEN. en HUISHOUDELIJKE SPEELGOEDEREN, enz. TROMPSTRAAT 62 Jump-nieuws (Adv.) Isabel volgde Sperwer op De Mij. Alaska was zodoende haar enige trawler kwijt geraakt en besloot toen de Isabel aan te kopen. Er werd geen „Sper wer" van gemaakt, de oude naam bleef gehandhaafd. Het schip nam vx'ij geregeld aan de visserij deel, ook toen de tweede wereldoorlog zijn intrede deed en de trawler „logeerde" toen vijf jaren in z'n geboorteland, niet als vredig vissersvaar tuig maar in dienst van de oorlogvoering, eerst bij de Koninklijke Marine en na 1944 voor de Britse Marine. Toen het er naar uit begon te zien, dat de oorlog op zijn einde liep bevond de Isabel zich al in Huil voor de verbouwing tot visserij schip en de oorlog was maar net afgelopen of het verscheen alweer als trawler op de Noordzee. De laatste jaren hebben we niet veel plezier meer van de Isabel ondervonden. Hoewel het tot de laatste dag toe een mooi schip is geweest, raakte het uit de tijd. Op de foto verlaat de Isabel nog on gestoord de Vissershaven voor een nieuwe reis, metende 166 bruto- en 66 netto reg. ton. De lengte heeft 33.22 m. bedragen, de breedte 6.52 en de holte 3.43 m. Oud-leerlingen Visserijschool In hotel „Augusta" is het eenjarig be staan van de Vereniging van Oud-leerlin gen der Gemeentelijke Visserijschool ge vierd. De heer K. van der Grijn heette de gasten welkom en memoreerde enige feiten uit het verenigingsleven. Aan gezelligheid heeft het deze avond niet ontbroken. Het was reeds ver na het middernachtelijk uur, toen men huiswaarts keerde. De feestcommissie bestaande uit de he ren K. v. d. Grijn, M. Grootveld, A. Blitz en K. Vuil had alle eer van haar werk. De vlotte conference van de heer Vlaming, gezelschapsspelen, muziek, zang en voor drachten wisselden elkaar af. Aparte ver- mélding verdient een gedicht, dat de heer Vlaming had gemaakt en waarin hij we derwaardigheden van de school en de leraren memoreerde. Met een souper werd het feest besloten. Het boek is verkrijgbaar bij (Klaver's Boekhandel) EDISONSTRAAT 7 - TEL. 5SSS Agenda voor Velsen ZATERDAG 31 DECEMBER Thalia, 7 uur: Die dwaze mr. Jones. Rex, 6.45 uur: Zingende Engel. ZONDAG 1 JANUARI Thalia, 3, 7 en 9.15 uur: Als Zaterdag. Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: Als Zaterdag. MAANDAG 2 JANUARI Thalia en Rex, 8 uur: Als Zaterdag. Het grote vraagstuk Michael Graham schreef „De vispoort" In het Nederlands zijn tot nu toe wéinig boeken over de visserij uitgekomen en wat er is werd in de vorm van een rapport of een proefschrift gegoten. De vissers zelf nemen niet graag een dergelijk werk ter hand om dat de behandelde stof veelal droog en te wetenschappelijk wordt opgediend. Dezer dagen is echter een boek van de persen ge komen dat hierop een uitzondering maakt: geen roman, noch een technisch of historisch werk, maar een verhandeling over een ernstig en uiterst actueel probleem: het ge vaar voor doodvissen van de Noordzee, waar allen in de visserij terdege mede te maken- hebben. De Engelse visserijbioloog Michael Gra ham heeft het tijdens de oorlogsjaren ge schreven en onder de titel „The Fish Gate" heeft het boekje in Britse visserijkringen zijn weg gevonden De bedoeling was een bij drage te leveren tot een gedragslijn om- na de tweede wereldoorlogte kunnen komen lot oen gezondere visserij. ,Önv,op een voor ieder begrijpelijke wijze 'te vertellen over de visserij is uiterst moeilijk, dóch Graham is hierin uitmuntend geslaagd. Deze stof is origineel en prettig leesbaar. De behandelde problemen zijn internationaal en de schrijver heeft veel contact gehad met d« vissers en laat ze zelf af en toe aan het woord. Die gesprekken aan boord van Engelse schepen konden net zo goed in IJmuiden gevoerd zijn. In zestien hoofdstukken worden achtereen volgens „Het probleem", Eerste klas eiwit- v\oedsel; De verkoop; Het vissersdorp: Ha ringvissers; Zij die de zeebodem afschrap pen: Van de getijzone naar de Ijskap: Moe deloosheid; Mededingers; Natuuronderzoe- kers: De samenleving in de zee; Paspoorten en geboortebewijzen: De grote wét voor de bevissing; Theorie; Wat internationaal werd bereikt en „Iets nieuws" behandeld. Graham bestrijkt het probleem der dood- visserij in alle opzichten en in het laatste hoofdstuk, wijst hij de weg naar een op lossing. Nu moet men het werk niet be schouwen als een voorschrift om het visserij bedrijf gezond te maken. Dit zou een onmogelijkheid zijn. Wel levert het een. bijdrage om te komen tot nieuwe gezichte? punten en daaróm .zouden wij het in handen wensen van allen die hun werkkring in de visserij hebben cn in het bijzonder de vissers zelf. Nu ons bedrijf de zoveelste moeilijke periode doormaakt is het de ge legenheid om zich in „De Vispoort" te ver diepen. Dr. G. P. Baerend's, de bekende visseïij- bioloDg en hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Groningen heeft het boek uit het Engels vertaald en van de foto's zijn de meeste niet eerder gepubliceerd. Het zijn niet alleen opnamen van het Engelse visserijbedrijf maar ook is er voldoende aan dacht besteed aan onze visserij. Zo hebben wij er een fóto ih gezien van een groep nettenboetsters, het halen van de vleet aan boord van een Katjvijkse logger, het uitvaren van de haringvloot en een van trawlers in de haven van IJmuiden; De Vispoort is een welkome aanvulling van ons tekort aan goede boeken over' de visserij en daarom wensen wij het in vele handen. („De Vispoort" door Michael Graham, uit geverij v.h. C. de Boef Jr., Amsterdam). is uit voorraad leverbaai- en wordt vrijblijvend franco ter inzage ge zonden in de gehele gemeente door: Hoofdstraat 200, Santpoort, Tel. 8371 Bloemendaalsestraatweg 48, Tel. 8662 De bridgeclub „de Jump" hield dezer da gen een Kerstdrive in haar clublokaal hotel „Kennemerhof". De uitslagen luiden: A: 1. MootBorn 75 p.; 2. JonkerCleeren 621) p.: 3. MaarleveldSuyk 55!) p.: 4. Kui perdc Jong 54 p.; 5. Lamanv. Pel 53 p.; 6. echtp. Prins 52 p.; 7. echtp. de Groot 51 p.; 8. WoninkLigthart 45!-) p.; 9. de Haas Kramer 45 p.: 10. Mw. BreurMains 381) p. B: 1. dames SlaatsRolloos 46!) p.; 2. KuysWittebrood 45 p.; 3. Mw. Brouwer- Boon 411 p.; 4. Mw. KramerBaggeiman 36V) p.; 5. dames de HaasKleij 33 p.; 6. Boei-Slaats 32 p.; 7. Weij—Breur 28!) p.; 8. v. d. Burg—Reeuwijk 25!) p.; 9. Amsing— van der Berg 23!) p. Schakers van „Santpoort" III winnen weer Dezer dagen kwam het derde tiental van de schaakclub „Santpoort" uit tegen ..Kijk Uit" III. Evenals alle wedstrijden tussen deze clubs kenmerkte deze zich ook weer door het spannende verloop der partijen. Aanvan kelijk nam ..Kijk Uit" de leiding maar snoe- dig was het 32 voor „Santpoort". „Kijk Uit" maakte weer gelijk en ten slotte werd het 44. De laatste twee partijen konden wegens tijdgebrek niet worden uitgespeeld en werden gearbitreerd. Het eindresultaat werd 46. De persoonlijke resultaten waren als volgt: „Kijk Uit" „Santpoort" HuismanVulling0 1 KorffSterk 1 0 A. v. d. PlasBaljet MolemanHoogzaad0 1 Brouwer—v. Dijk 1 0 Wolthuizenv. Zeggeren 0 1 Ril]Leysma Strijkerv. Duin 0 1 Valkeniersv. Dongen1 0 SiewertsenNederlof 0 1 Dezer dagen werd eveneens een geani meerde gongwedstrijd gespeeld. Vermelding verdient dat de jeugdige Klaas Steyn alle zes zijn partijen wist te winnen. De uitge loofde prijzen vielen zeer in de smaak. Dins dag 3 Januari speelt het eerste tiental tegen Püvmerend. Een flinke overwinning ligt in dé lijn der verwachtingen. Zilveren president-kerkvoogd Maandag 2 Januari herdenkt notaris W. A. Dolleman het feit dat hij 25 jaar de Nederlands Hervormde Gemeente te Sant poort gediend heeft als president Kerk voogd. Op 26 November 1920 werd de heer Dolleman tot Kerkvoogd benoemd. Op 9 November 1923 volgde de benoeming als loco-voorzitter en op 2 Januari 1925 werd hij tot president Kerkvoogd benoemd. Hij heeft in deze periode het ambt bediend, onder professor dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga, ds. R. H. Oldeman en ds. P. A. Ti chelaar. In de voorbije 25 jaar heeft de heer Dolleman op zeer verdienstelijke wijze de Kerk gediend, zo kan bijvoorbeeld als stille getuigen het aanbrengen van vier gebrandschilderde ramen in de Hervoi-mde Kerk te Santpoort genoemd worden. Bo vendien is het voor een deel aan het voor uitstrevende werk van de heer Dolleman ie danken dat de gemeente de beschikking kreeg over een goed geoutilleerd jeugdhuis en een luidklok. „DE DIAGONAAL" BESLUIT C03IPETITIE MET GROTE OVERWINNING. Dezer dagen speelde de Dam- en Schaak vereniging De Diagonaal" een thuiswed strijd tegen BDC (Beverwijk) en behaalde daarmee een grote overwinning. Het nieu- jaar zal ingezet worden met de afhandeling van de bekercompetitie, zowel voor de dammers al voor de schakers. De gedetailleerde uitslag is als volgt: De Diagonaal IB.D.C. IV 19-1. A. de Vries-W. de Graaf 2-0; J. Slager-H. Nijman 2-0; H. de Groot-E. Reinhout Jr. 2-0; R. Kramer-L. Klein 2-0: J. v. Rijswijk-G. v. d. Waal 1-1; P. Bakker-D. van As 2-0; D. W. Tuijl-N. v. d. Sluis 2-0; S. Vlasveld- J. Verhaar 2-0; J. Smit-F. Duijn 2-0; J v. Wolferen-J. Pommerel 2-0. Oudejaarsbijeenkomst „Vergadering van Gelovigen" De Vergadering van Gelovigen organi seert Zaterdagavond in het gebouw Wil- lemsbeekweg 78 een Oudejaarsdienst. Zondagmorgen om 10 uur wordt een ere dienst in hetzelfde gebouw gehouden en Dinsdag 3 Januari komt de heer F. Nie- meyer spreken. DENNENSTRAAT 12 Die dwaze mr. Jones (Thalia). De jaarwisseling krijgt voor de IJmuidense bioscoopbezoeker een genoeglijk tintje als hij de kolder van een zekere meneer Red Skelton kan waarderen. Deze man met zijn toepasselijke voornaam heeft zijn talenten al eerder aan den volke kunnen tonen toen hij in „Waternimf' een meesterlijke para frase ophing over een toiletmakende vrouw. De bazen van filmland zagen wat in het jongmens en maakten hem tot hoofdper soon van een dwaas vei'haal, waarin hij met overgave de zot speelt. De geschiede nis van deze. film is zeer onwaarschijnlijk maar juist daardoor kunnen alle remmen worden losgelaten, zodat de ene onmoge lijke situatie de anderopvolgt. De sen satie, waarmee het verhaal rijkelijk door drenkt is, blijft ondanks alle plastic dolken en moordende- borstels ridicuul, zodat het menselijk zenuwgestel niet al te zeer te lijden krijgt van de bloederigheden, die er in worden opgedist. Dinsdag en Woensdag komt de Italiaanse versie op. Victor Hugo's fameuze-boek „De ellendigen" op het doek van Thalia en met dezë oude vertelling uit de ..woelige jaren der Franse" revolutie, vol hevige conflicten en beklémmende fotografieën zal zeker een groot' publiek worden bereikt omdat cteze film een oprecht en menselijk beeld geeft van de uitgestotenen, wier lot door alle eeuwen heen geklonken werd aan de meest grauwe ellende. J. F. Een scène uit „Die dwaze mr. Jones". Dam Donderdagmiddag omstreeks drie uur is er een dam ge maakt op het Velsense raad huis, meldt dammende Lam- peniersknecht verheugd. De dubbelschijf was het echtpaar Vooys, dat als laatste nieuw bakken tweetal van 1949 uit handen van de ambtenaar kwam. Buiten moesten man en vrouw een haag van dam borden passeren, want de jonge heer des huizes is wer kend lid van „Fiscus". Knecht vertelt niet, op welk soort schijven deze fiscus het voor zien heeft, maar Lampenier vermoedt slechts op de witte en zwarte. Niet meer postbestellingen. Het feit dat Tante Pos zo weinige keren per dag haar ronde door Velsen maakt heeft al verscheidene klach ten bij Lampenier veroor zaakt, maar aangezien deze allerminst de betrekking van man-van-tante ambieert, heeft hij zich spoorslags tot de voogd aller buslichtingen en bestellingen gewend. Deze be grijpende voogd knikte instem mend maar droef met het hoofd toen hij Lampenier de klachten zijner lieve lezers hoorde voordragen instem mend omdat er inderdaad te weinig post besteld wordt; be droefd daar de P.T. en T.- begroting er niet over peinst om hier iets aan te doen. Zo dat Velsen op dit punt ge doemd is vooralsnog dorp te blijven. Corso-kreten. Vele verheugde Velsenaren hebben een papieren kreet losgelaten toen zij in hun Za terdagse lantaarn vernamen, dat Velsen in de eerste week van Augustus bar saai is. Anderen zijn er verwoed tegenop gekomen en hebben Lampenier naar het strand verwezen, waar hij hoege naamd niet op tegen heeft. Maar dat is het nu juist: in de kom der gemeente (voor zover aanwezig) dient wat zomers leven geblazen te wor den bijvoorbeeld met een bloemencorso en uit de bo venvermelde kreten blijkt, dat daar verscheidene geestdrif- telingen voor te vinden zijn. De plannen broeien in aan zienlijke hoeveelheden in de breinen, maar het wachten blijft op de daad. _Wie bindt het corso het comité aan? IJmuiden badplaats Als Lampenier in Emmer- compascuum onthult, dat hij te IJmuiden zijn dagen slijt, begint men -ginds immer de monstratief aan hem te snuf felen als ware er niets anders dan vis aan zijn overhemd en binnen de Velsense veste. Of men treft hem in het gevoelige hart door IJmuiden te om schrijven als „dat dorp met die grote sluis". Als ware er. IJmuiden bezit echter een strand om trots op te zijn al moet er nog altijd nodig ge stofzuigd worden. „Daar zal toch wat meer aandacht aan besteed moeten worden", meent een knecht uit oud-Velsen flink en hij pleit voor een weg naar de eeuwige deining der Noordzee, die de badgasten de geuren der vis sershaven bespaart. Lampenier heeft navraag-ge- pleegd over de plannen ten opzichte van een nieuwe Zee weg, zoals deze in het uit breidingsplan besloten ligt. Al was het de ondervraagde niet mogelijk te zeggen, wanneer zich de horden westwaarts gaan bewegen, hij kon wél vertellen, dat er heus een nieuwe strandweg gaat komen rechttoe - rechtaan en zon der vislucht. Kleintje Als het jaar de laatste kor rels uit de zandloper ziet glij den en vader Tijd al eens be denkelijk op zijn remontoir blikt, komen de nieuwe kalen ders uit de kraamkameren der uitgevers. Machtige, kleurige, dure en kleine, bescheidene. De kleinste van elk jaar is Lampenier iedere oudejaars avond het dierbaarste: een vrouwtje en drie mannetjes staan er dit keer met wappe rende kledij op te kijken naar een ouwerwetse stoomboot, die tegen de elementen vecht en dat kennelijk niet prettig vindt. Wanneer ge weet, dat Jo Spier het geheel conter- feitte en het totale product vijftien centimeter hoog is, zal het duidelijk zijn, dat de Ko ninklijke NZHRM er achter zit, de maatschappij van de mannen met „zoutwater in het bloed en avontuur in het gebeente". Lampenier zou dit dingske gaarne in alle Neder landse huiskamers zien. En het gironummer 26363 in alle Ne derlandse hoofden. Spinnend konijn. Het geschiedde enige dagen voor dit jaar het veld ruimde voor het komende, dat een eerzame Heemskerkenaar zijn konijn verkocht onder de druk van het huishoudbudget. De voormalige konijnenwoning werd gereinigd en poes kreeg het leegstaande huis toege wezen Elke avond bracht de baas het lieve dier eigenhandig in het schone stro en 's och tends ontsteeg Minet rekkend de strozak, zodat alle partijen hoogst tevreden waren. Er schuimt echter vreemd volk langs de konijnenhokken in deze donkere dagen en zo ge viel het dat er ook langvin- gers langs de tralies van dit speciale hok streelden, de wer vel omdraaiden en naar de bout grepen. Poes gaf een krab en een schreeuw en redde het vege lijf in een sprong waarna zij met bonzend hart op de stoep plaats nam. Er wordt in Heemskerk naarstig gespeurd naar een persoon met kattekrabbels. In de gouden gloria. De derde Januari van het splinternieuwe jaar, gaat er feest gevierd worden in Nieu- wendam en Lampenier zou deze vreugde met een gerust hart over het hoofd kunnen zien, ware het niet dat de be trokkenen veertig jaren in de Velsense burgelijke stand in geschreven hebben gestaan ais H. Winkelaar en A. Roze- meijer. Met de evacuatie ech ter, maar dat verhaal zult ge kennen, lieve lezers. Meer dan 42 jaar werkte „hij" bij Van Gelder en nu het gouden huwelijksfeest te komen staat, zullen vele papiervrienden en geburen de reis naar Nieuwen- dam maken om de echtelie den de hand te drukken, denkt Lampen ier io, Proficiat, bruidspaar! LAMPENIER Christelijke jeugd nam afscheid van het oude jaar In het koetshuis van huize „Waterland" hield de Jonge Kerk uit Velsen, dezer da gen tezamen met de Christelijke Jonge Mannenvereniging en de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie een Oudejaarsbijeen komst. De heer A. Geerlofs die de avond opende dankte de familie Tuyll voor de bereid willigheid om het koetshuis voor deze ge legenheid beschikbaar te stellen en zei verder dat dit de eerste maal was dat de Jonge Kerk met de jeugdverenigingen bij elkaar was. Tot zijn spijt moest spreker meedelen dat de heer v. Roggeveen, die op deze avond een enkel woord zou spreken, ver hinderd was. „De monica's", een onlangs opgericht mondharmonica-ensemble, samengesteld uit leden van de C.J.M.V. en C.J.V.F., brachten spoedig de stemming er in met pittige muziek, waarvan de Afrika-pot- pourri, wel het meest in de smaak viel. Met declamatie, verzorgd door leden van de aanwezige verenigingen werd de avond verder gevuld. Al met al een avond. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Noordzee Dinsdag 20 December: motortrawler Me- dan IJM 57; Excelsior III KW 76. Donderdag 22 December: motorlogger Bruinvis RO 1. Dinsdag 27 December: stoomtrawler Lim- burgia IJM 54. Motorlogger Heemstede IJM 53; Jacoba KW 107; Petronella KW 125. Donderdag 29 December: stoomtrawler Vikingbank IJM 183; Tubantia IJM 37. Vrijdag 30 December: motortrawler Bata via IJM 99. Trawlvisserij Barentszee Woensdag 7 December: stoomtrawler Tzonne SCH 93. Maandag 12 December: stoomtrawler Abra ham SCH 91. Haringclryfnetvisserij Dinsdag 27 December: motorlogger Gorre- dijk IJM 75; Martenshoek IJM 283. DE SPECULATIES rond het IJmuidense conflict munten niet uit door beza digdheid en de critieke situatie welke ont stond door de onderhandelingen over de nieuwe CAO had licht tot een explosie kunnen leiden, wanneer beide partijen zich niet terdege bewust waren geweest van het gevaar van de toestand. Het is zo langzamerhand geen geheim meer, dat de eerste voorstellen van rederszijde door de vissers direct' en door de havenarbeiders met enige terughouding verworpen wer den, omdat er naar de mening der werk nemers te zeer geknabbeld werd aan hun rechten. Inderdaad moesten diverse eisen een flinke veer laten wij denken aan de aanvankelijke plannen ten opzichte van de loonsverminderingen en het voe- dingsgeld. Maar de storm over deze be knottingen was nog niet opgestoken, of er werd al olie op de golven gestort: de reders kwamen met nieuwe plannen. Nog is de situatie niet van gevaar ontbloot, want er is een ernstige animositeit merk baar onder de opvarenden, die zich onder meer gisteravond heeft ontladen in een felle spraakwaterval van de ANBZ. Toch is het naar onze mening niet juist, om de uiterst tere besprekingen aan de Zuidzij te vertroebelen met wilde kreten want officieel is er niets gebeurd. Nog niet. Inmiddels wordt de sfeer in de visserij er niet beter op. Van twee kanten dreigt de spanning het bedrijf te overmeesteren zowel de overheid als de vakbonden zijn het niet eens met het beleid, al ligt de argumentatie van beide groeperingen op verschillend niveau. En in de boezem der redersvereniging moet de kracht wor den opgebracht, om hier met de vingers bij de wonde'plekken onderuit te ko men. Een goede en gezonde oplossing zal in het belang van alle partijen blijken te zijn. Ons SPECIAAL SYSTEEM voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Zaterdag KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 Sardijn maakte besomming goed. Het span UK 4 en UK 19 kreeg een spok sar dijn in het net die 87 kisten van 40 kilo vulde. De gemiddelde prijs bedroeg f 14 per kist. De besomming f 1225. Schrale Vrijdagmarkt. Vrijdag was er slechts aanvoer van één schuitje met vijf kisten schar en wat sardijn. In de loop van de dag kwamen nog enige sar- dijnvissers met goede vangsten binnen. De Urkervloot gaat, na de vangsten gelost te hebben Oud en Nieuw in Urk vieren. Schoonmaaktijd. De „Zwarte Zee" 'is voor een schoonmaakbeurt in dok ge plaatst. Bovendien zal deze trawler een nieuwe schroef krijgen. De „Tubantia" heeft haar reis moeten onderbreken als gevolg van een mankement aan de ketel. Het euvel is inmiddels verholpen en de „Tubantia" vist weer. Japanse groei. Volgens een bericht uit Visserijnieuws (van Indonesië) bestaat de Japanse vissersvloot momenteel uit bijna 100.000 vaartuigen en is daardoor onge twijfeld de grootste ter wereld. Het opmer kelijke is, dat uit de berichten van nog geen vier jaar geleden positief bleek, dat deze vloot als geheel vernietigd beschouwd kon worden. De laatste cijfers afkomstig van het Amerikaanse hoofdkwartier in Tokio tonen aan, dat deze vissersvloot in Juni 1948 reeds uit 95.412 vaartuigen bestond met een gezamenlijke bruto tonnage van circa 700.000 ton. Ging Uw hond er vandoor? Over de volgende voorwerpen zijn da gelijks van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmid dag en Zondag, inlichtingen te verkrijgen op het hoofdbureau van politie. Breiwerk; oliepantalon; hond; enige wanten; enige handschoenen; schopje; poppenwagen; boek (economie); bloem- bollenmand; halsband m. penning 1250; rozenkrans; dekentje; vulpen; 1 paar jongens jmisfour; das; nachtgewaad; riem; horloge; dekzeil; legitimatiebewijs (G. v. Holt); koperen gewicht. 3oo<xxxx!cxx)00<xxicoxjoocoocoooco3ocococcooooocoooooocsoooao Drieduizend Velsenaren er bij 5 Toen het jaar 1949 zijn weg over de kalender begon telde de gemeente Vel- q sen 43840 inwoners en nu het oud ge- 8 worden jaar zijn laatste dag beleeft, is s de gemeente de 46.000 al gepasseerd, 8 zodat er ongeveer drieduizend nieuwe 8 gezichten jong en oud zijn bij- gekomen en wethouder W. F. Visser 8 kan tevreden zijn over zijn woning- Bouwbeleid. De delen der gemeente, 8 waar de meeste nieuwe huizen verre- 8 zen, hebben natuurlijk het grootste g'e- g tal nieuwe Velsenaren gekregen en de 8 industrieën leverden eveneens een flink 8 aandeel. Wanneer het tempo der be- g volkingsaanwas in 1950 zo doorgaat, 8 haalt Velsen vermoedelijk wel niet de 8 50.000 zielen maar in de eerste maan- g den van 1951 kan het half-honderd- 8 duizend vol zijn. 0 Weer nieuwe bewoners Het tweede blok van zestien woningen dat voor rekening van de MEKOG aan het Stratingplantsoen is gebouwd en dezer dagen door de aannemersfirma H. Ribbe- rink werd opgeleverd, wordt bewoond. De eerste twee bovenwoningen zijn Vrij dag door twee gelukkige gezinnen betrok ken. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 30 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ispe van Delfzijl. Zwa luw van Karlskrone. Escaut van Rotterdam. Swift van Vestanvik. Hera van Hamburg. Kaap Falga van Goole. Vertrokken zijn: Prinses Marijke naar Ronneby. Mayfrid naar Antwerpen. Balduin naar Gdynia. Wikla naar Antwerpen. Draco naar Rostock. Libelle naar Rotterdam. Beste- vaer naar Trelleborg.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 10