Opruiming LUIDSPREKER De Velsense administrateur van het Witte Kruis op treffende wijze gehuldigd Seizoen- IJstiuider Kleding Magazijn 0. de Rooij&Zn. Drie dagen lang zal de keur der Kennemer hokbewoners te pronk staan Beverwijks begroting voor 1950 Visserij-varia ÖAMSSCHOOL A DUIJN De verdwenen formules Pinsdag 3 January 1930 3 NA EEN KWART EEUW >,lk houd van mijn werk" De administrateur van het Velsense Witte Kruis, de heer J. Woltman, her dacht Maandag 2 Januari het feit dat hij 25 jaar geleden bij deze vereniging in dienst trad. Voor het bestuur en het personeel, alsmede voor de vele vrienden die de jubilaris zich in zijn veelomvattende werkkring heeft weten te verwerven, is dit aanleiding geweest om hem een wa'arlijk grootse hulde te bereiden. Toen de heer Woltman een kwart eeuw geleden met het Witte Kruis-werk in Vel sen begon, nam de afdeling in de provin cie Noordholland slechts een onaanzien lijke plaats in. De vereniging telde in die jaren 2700 leden. De grote werklust en de onuitputtelijke energie van de jubilaris hebben er voor een groot deel toe bij ge dragen dat het ledenaantal in Velsen thans is uitgegroeid tot 7000. Het is eveneens jan de heer Woltman te danken dat de afdeling met verscheidene onderafdelingen werd uitgebreid en het is daarom dan ook niet te verwonderen daf zovelen uiting hebben willen geven aan de waardering en sympathie die zij de heer Woltman toedx-agcn. De voorzitter van—het Witte Kruis in Velsen, de heer P. Waardenburg, voerde als eerste spreker het woord en bracht de gelukwensen van het bestuur naar voren. De bescheiden afdeling van het Witte Kruis in Velsen, aldus spreker, is door de centralisatie van het beheer gegroeid en tevens heeft het arbeidsveld van de vereniging dank zij het werk van de heer Woltman een aanzienlijke uitbreiding Ondergaan. De heer Waardenburg noemde de jubilaris de stuwende kracht van de Vereniging en roemde diens administratieve capaciteiten. Spreker belichtte de kracht dadige houding welke de heer Woltman tijdens de bezettingsjaren heeft aangeno men en dankte de jubilaris en zijn. vrouw tenslotte voor alles wat zij in de afgelopen kwarteeuw voor het Witte Kruis gedaan hebben. Mevrouw Woltman werd hierna een fraai bouquet bloemen aangeboden en de heer Woltman werd bedacht met een geschenk onder couvert. Het bestuur van de vereniging had alles in het werk gesteld om de nieuwe directeurskamer bij het zil veren jubileum gereed te hebben en zo zal de heer Woltman de tweede kwart eeuw in een modern ingericht kantoor beginnen. Hierna wenste de penningmeester van het Witte Kruis, de heer J. M. Jimmink, de jubilaris geluk. De arbeidsvreugde die de heer Woltman eigen is, was volgens bij het IJmuider Kledingmagazijn be tekent ongelooflijk lage prijzen. Een voorbeeld? Kamgaren Herencostuums I 69.—, f 81.—, f 84.—. Jongenspakken f 15. Plastic mantels en jassen 3. div. kleuren Alle aanwezige goederen verkopen wij met korting. .Overtuigt U persoonlijk bij 'het van ouds bekende Firma OOSTERDUINWEG 33 (noodwinkel) IJMUIDEN-OOST - TEL. 4G74 v/h Briniostraat en Driehuis spreker te danken aan zijn nauwgezette plichtsbetrachting en de goede harmonie met het personeel. Het Witte Kruis en de heer Woltman zijn in Velsen één begrip geworden, zo zei de heer Jimmink. Hij be sloot met de wens uit te spreken dat het de jubilaris gegeven zou zijn nog vele jaren het Witte Kruis te dienen. Namens het personeel voerde de oudste zuster, mejuffrouw T. de Beurs het woord. Zij deed haar gelukwensen van een elec- trisch scheerapparaat vergezeld gaan. De heer J. Smakman memoreerde het vele werk dat door de heer Woltman ten dienste van het Witte Kruis was verricht en sprak woorden van dank voor de ge noten vriendschap. Hij bood een fraai bloemstuk aan. Dankwoord van de jubilaris In zijn dankwoord merkte de heer "Wolt man op dat er veel dingen zijn die beter gedaan hadden kunnen worden. „Ik houd van mijn werk, omdat het een werk ten dienste van de gemeenschap is, met liefde en trouw kunnen we veel voor onze medemensen doen en dat moet steeds een belangrijk deel van ons leven zijn." De jubilaris dankte vervolgens alle sprekers afzonderlijk voor de vele harte lijke woorden welke tot hem waren gericht. Van de gelegenheid om de heer Wolt man en zijn echtgenote geluk te wensen, werd druk gebruik gemaakt. IJmuiden Hmuidenre reders richten onderlin ge verzekeringsmaatschappij op Naar wij vernemen heeft het bestuur van de vereniging van reders van visserij vaartuigen in IJmuiden beslo ten om over te gaan tot de oprichting van een onderlinge verzekeringsmaat schappij waarvan de statuten deze week aan de leden zullen worden voor gelegd. MARKTBERICHTEN 2 Januari 1950 Besommingen SCH 93 Tzonne 54.700; IJM 57 Medan 22.180. HO 9 KW 107 2700; KW 17 4160; TJM 75 4660. O 244 6380; O 166 4460; BU 33 2985. IJM 11 3270; IJM 229 3840; IJM 230 2150. Aanvoer 400 kisten tarbot en tong; 1000 kisten schelvis, 15 kisten schar, 270 kisten wijting, 100 kisten haai, 20 kisten poontjes, 120 kisten koolvis, 1685 kisten kabeljauw, 10 kisten leng, 10 kisten heek, 280 kisten schol, 180 kisten haring, 185 kisten makreel, 50 kisten diver sen. Totaal 4325 kisten. Prijzen. Gr. tong 2,402,15; gr.m. tong 2,252,15; kl.m. tong 2,152.05; ld. tong I 1,711,58; kl, tong II 1,33—1,11; Tarbot I 3,10—2,45, per kg. Tarbot IV 5751; schartong 43; gr. schol 6456; gr.m. schol 61,5055; kl.m. schol 6154; kl. schol I 5648; kl. schol II 42 26,50; schar 37,5028; kl. koolvis 26,5021.50; kl. koolvis wit 49; kl. haai 20.5019,50; ham 50: poon 21,5017; gr. gul 5749; midd. gul 43,5040,50; kl. gul 3332; makreel 31,50— 15; v. haring 2716; gr. schelvis 6657; gr.m. schelvis 66; kl.m. schelvis 5855; kl. schelvis I 5248; kl. schelvis II 48,5024,50; wijting 4018, per 50 kg. kabeljauw 146; gr. koolvis 50,5045; gr. leng 94, per 125 kg. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 2 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Van Ostade van Kingston. Quintin van Grangemouth. Nimrod van Teignmouth. Canada van Barry. Magdalena van Norrköping. Wata van Halmstadt. Aksi van Port Talbot. Taurus van Newcastle. N. J. Ohlsen van Wismar; Eemstroom v. Hamburg. Vertrokken zijn: Helena naar Helsingborg. Escaut naar Parijs. Rottum naar Hamburg. Birmingham naar Harlingen. Spaarnestroom naar Leith. Regea naar Londen. Ocean naar Bohus. Velsen-Noord (Adv.) Agenda voor Velsen DINSDAG 3 JANUARI Thalia 8 uur: „De ellendigen". Rex 8 uur: „Singende Engel". WOENSDAG 4 JANUARI Thalia 8 uur: „De ellendigen". Rex 8 uur: „Singende Engel". Raadhuis 23 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Initiatief voor openbaar kleuteronderwijs In Velsen-Noord is uitgaande van de Ouder-commissie der openbare lagere ir. L. P. Krijgerschool een initiatief genomen om te komen tot het stichten van een openbare school voor kleuteronderwijs. Genoemde commissie heeft het voor nemen om daartoe een petitionnement samen te stellen, daar men meent, dat hier voor wel vele voorstanders zijn. Belangstellenden worden verwezen naar het hoofd der ir. Krijgerschool aan de Melklaan, die eventuele inlichtingen ver strekken zal. LOONSVERHOGING. Door de directie van Bates Cepro Zakken Mij. te Velsen-Noord is besloten de 5 loonsverhoging van 1 Januari af te laten ingaan. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont heden (Dinsdag), Woensdag en Donderdag 8 uur Victor Hugo's beroemde meesterwerk DE ELLENDIGEN Een spannende en aangrijpende film over de wanhopige strijd van een uit gestotene. Meeslépend! Adembenemend! Toegang 18 jaar. Drukke maand voor Beverwijkse fotografen Behalve de jaarvergadering van de Be verwijkse Amateurfotografen, welke zo als wij in ons blad van gisteren reeds meldden, op Vrijdag 6 Januari wordt ge houden, staan er voor de m^nd Januari nog meer bijeenkomsten van deze vereni ging op het programma. Zo zal op 13 Januari de heer Voorenkamp een causerie houden over „De werkwijze van cle Foto Vereniging Eemland". „Vergroten voor beginners" -zal worden uiteengezet op Vrijdag 20 Januari. Op 27 Januari de laatste Vrijdag van deze maand zal de heer Van Hat'tum de pro jectie van een kleurenfilm behandelen. Al deze bijeenkomsten zullen in het. Ver enigingsgebouw aan de Schans worden gehouden. PLUIMVEE IN „KENNEMERLAND" Vechtersbazen worden niet geweerd Castricum Onderafdeling K.A.B. Donderdag 5 Januari heeft in café Kra mer de oprichting plaats van de onder afdeling voor Kleding- en Textielarbeiders „St. Lambertus" van de K. A. B. Op 24 en 26 Januari, respectievelijk in de toonzaal van café Borst en van café Roozendaal, geeft de K.A.B. een ontspan ningsavond voor haar leden. Door eigen leden zal een toneelstuk worden opge voerd. De „Kennemer Pluimveevereniging" zal op 13, 14 en 15 Januari in het vei linggebouw „Kennemerland" aan de Breestraat te Beverwijk een grote nationale tentoonstelling van pluim vee, sierduiven, konijnen, water- en volièrevogels organiseren. Op deze tentoonstelling wordt de eerste show van de Nederlandse hoenderbond uit de provincie Noordholland ondergebracht en als attractie zal ook een collectie zilver vossen te bezichtigen zijn. De plannen voor deze grootse tentoonstelling werden Maan dagavond in hotel „Parkzicht" op de leden vergadering van de organiserende vereni ging nog eens besproken en voorzitter H. Vessies uitte de hoop, dat de komende tentoonstelling een succes mag worden. De heer Vessies toonde zich voorts ver heugd dat de burgemeester van Beverwijk mr. H. J. J. Scholtens zich bereid verklaard heeft de tentoonstelling officieel te openen. De secretaris de heer A. de Rooy deelde nog mede dat dit jaar geen postduiven op de tentoonstelling aanwezig zullen zijn aangezien de kosten hiervoor voor de post duivenverenigingen te hoog oplopen. Daar de galerij niet beschikbaar is, kwam dat volgens spreker eigenlijk wel goed uit. De eerste kooien zullen Maandag 9 Januari arriveren zodat men reeds Dins dag met de oubouw van de exposite kan beginnen. Wat er komt Na deze uiteenzetting van de secretaris gaf de heer Vessies een overzicht over het aantal inzendingen en hij deelde mede dat inclusief de collectieve inzendingen van „De Eendracht" uit Heemstede, „Mar quette" uit Heemskerk en „Noord Schar- woudeV ongeveer 300 exemplaren verwacht worden. De grote attractie van de Nederlandse Gemeentelijk huishoudboekje voor volgend jaar sluitend. Voordelig saldo van 2,5 ton op de kapitaalsdienst. Met een totaal van 1.362.721,55 aan geraamde inkomsten en uitgaven sluit de begroting voor 1950 van de ge meente Beverwijk wat de gewone dienst betreft en op de kapitaaldienst werd een voordelig saldo van 255.163,90 verkregen. Dit is wel het voornaamste nieuws, dat het gemeen telijk huishoudboekje voor het komen de jaar oplevert. Wanneer de begroting, die ook dit jaar weer tot een omvangrijk boekwerk is uit gedijd, hoofdstuksgewijs wordt beschouwd, blijkt, dat het „evenwicht" in de gewone dienst voornamelijk op rekening van de geraamde belastinginkomsten en de alge mene utikeringen, die Beverwijk ook over dit jaar verwacht, geschrevèn moeten worden. Het bedrag ad 553.006,68 aan belastingen valt uiteen in 116.000,zijnde 190 op centen op de grondbelasting, 125 tot 195 opcenten op de personele belasting, die ƒ75.166,66 in het laadje gaat brengen, 15.000,— hondenbelasting en 85.000, vermakelijkheidsbelasting, die in 1948 90.169,79 opleverde. Ook de uitkering van. het rijk wegens de opbrengst der onder nemingsbelasting is een flinke som: in 1948 werd 214.200,ontvangen en men raamt de Rijksuitkering voor 1950 op liefst 387.000,—. Aan uitkeringen uit het gemeentefonds welke gewoonlijk de naam „algemene uit keringen" dragen, denkt Beverwijk een be drag van 534.476,02 te toucheren, geba seerd op 27.000 inwoners. Daar komt dan nog eens een verhoging van 20 procent bij, zoals deze in Augustus 1949 door de minister werd toegestaan en waaruit voor Beverwijk een extra voordeel van 87.528,82 voortvloeit. De belastinguit kering zal vermoedelijk 73.010,bedra gen en de bijzondere uitkering uit de staatskas doet er nog een 151.320,bij. Openbare Werken Daar staat evenwel tegenover dat de ge meente in dit nieuwe jaar grote uitgaven verwacht op het punt van Openbare Wer ken, waar Tiet nadelig saldo op 261.133,48 wordt geschat. Dit wordt veroorzaakt door een post ad 68.225,50, die uitgetrokken is voor het onderhoud van straten en pleinen, 34.974,15 voor de plantsoenen, 23.246, voor de bruggen en 14.313,63, waarvoor de Beverwijkse waterwerken onderhouden zullen moeten worden. De algemene be graafplaats gaat de gemeente vermoedelijk 16.266,28 kosten, de gemeentereiniging 99.606,38 en de diverse rentebetalingen op leningen ten laste van Openbare Werken dragen het hunne er toe bij om dit hoofd stuk tot een zware creditpost te maken. Hetzelfde beeld levert het hoofdstuk Maat schappelijke steun en voorzorg op, waar voor men een nadelig saldo v. 349.017,41 raamt. Diverse instellingen voor gezins zorg zullen weer subsidie ontvangen zoals het Wit Gele en het Witte Kruis, behoef tige krankzinnigen eisen de aandacht der afdeling financiën ten raadhuize en ook de schoolmelkverstrekking levert een belang rijke post op, die evenwel wordt goedge maakt door de 18.307,50 welke wordt terugontvangen. In 1950 zal vier keer per week 1/4 liter worden verstrekt. De kapitaaldienst vermeldt batige saldi voor het electriciteitsbedrijf tot een totaal van 118.163,90 het bedrijf wordt door de provincie geëxploiteerd het gasbe drijf' zal voorzover het op de kapitaal dienst voorkomt, net uitkomen en ook het grondbedrijf kan zich bedruipen. Vijf bankjes Het „kleine nieuws" uit de afzonderlijke bedrijfsbegrotingen ligt verstrooid door de reeksen getallen: zo wordt onder meer aan gekondigd, dat de trans van de Wijkertoren nieuwe houten roosters krijgt, dat er vijf nieuwe banken in „Scheybeek" bijkomen en dat elders in de gemeente bij het slachthuis en bij de kerk twee urinoirs worden geplaatst. Voorzitter E.M.M. afgetreden De heer E. v. Rookhuizen, voorzitter van de Beverwijkse Middenstandsvereniging „Eendracht ÏMaakt Macht" heeft om ge zondheidsredenen bedankt als voorzitter van deze vereniging. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 3 JANUARI Kennemer Theater 7 en 9 uur: Ontsnapt van het Duivelseiland Luxor Theater 7 en 9.15 uur: Thuiskomst Corso Theater (Castricum) 8 uur: Op de planken WOENSDAG 4 JANUARI Bioscopen: Zie Dinsdag Raadhuis Beverwijk 2 uur: Spreekuur wethouder Bedrijven en Financiën. Hoendersbond wordt een inzending vecht- hoenders genaamd „Yocohama's". Verder zijn er talrijke ereprijzen beschikbaar ge steld zodat ook dat gedeelte van de orga nisatie in orde is. Getracht zal worden een winkelier in de Breestraat te vinden die de prijzen in zijn etalage wil uitstallen. In het ere-comité hebben naast de drie burgemeesters de heren mr. M. M. Kwint, G. Nielen en mr. H. J. J. Scholtens, be langrijke figuren uit de industrie en tuin bouw zitting. Tot slot van deze druk bezochte verga dering deelde de heer Vessies mede, dat de volgende keurmeesters beschikbaar waren om de inzendingen te keuren. Hoenders; de heren J. Mantel, G. J. Th. v. Gink, P. J. v. Groeningen en A. Lemtink. Krielhoenders: de heer J. J. v. Dam. Sierduiven: de heer W. M. Populier. Konijnen: de heren J. F. Hannema, J. P. Boom en G. v. Alfen. SCHEEPVAART Aalsdijk, 31 Dec. van Baltimore te Newport News. Aalsum, R'damCalcutta 2 Jan. 250 mijl Zuid Lissabon. Alblasserdijk, 30 Dec. van Houston te Gal veston. Algorab, Porto AlegreR'dam 31 Dec. van Bahia. Amsteldiep, 2 Jan. te Laguaira. Amstelland, 31 Dec. te A'dam van Hamburg. Asturias, Djakarta—R'dam 3 Jan. te Suez Akkrumdijk, AntwerpenCharleston 1 Jan. pass. Lands End. Algorab, Sao Francisco do Sul 31 Dec. van Bahia. Alkali, R'damRecife 1 Jan. van Antwerpen. Alnata, R'damBuenos Aires 1 Jan. van Rio de Janeiro naar Santos. Amsteldijk, R'dam—New York 1 Jan. van Antwerpen. Arendskerk, BrisbaneR'dam 31 Dec. van MarseilleAntwerpen. Bengkalis, R'dam-Perz. Golf 31 Dec. v. Aden. Blijdendijk, BeiraA'dam 31 van Mombassa Aden. Borneo, 31 Dec. verw Singapore v. Davao. Breda, 1 Jan. van Mollendo naar Arica. Ceronia (t), 1 Jan. v. Fahaheel n. Yokohama. Cleodora (t), Curasao Havre 1 Jan. 800 mijl Z.W. Lands End. Congostroom, 1 Jan. van Duala n. Kribi. Dalerdijk, 30 Dec. van Vancouver n. R'dam. Delftdijk. VancouverAntwerpen 1 Jan. 350 mijl W.Z.W. Ouessant. Edam, 31 Dec. v. Baltimore te Newport News. Eemland, 31 Dec. v. A'dam te Buenos Aires. Gaasterkerk, A'damDar es Salaam 1 Jan. van Port Sudan naar Aden. Garoet. 31 Dec. van Makassar n. Soerabaja. Ganymedes, 1 Jan. van Bahia naar Barbados. Gooiland. 1 Jan. te A'dam van Hamburg. Groote Beer, DjakartaA'dam 1 Jan. op 100 mijl Zuid Kreta. Grootekerk, BeiraA'dam 31 Dec. van Wal visbaai naar Teneriffe. Haarlem, 1 Jan. van Antwerpen n. Fort de France. Heemskerk, R'damJapan 31 Dec. te Genua. Hugo de Groot, 29 Dec. van Tanga naar Nederland. Indrapoera, R'damDjakarta 1 Jan. (23 uur) van Port Said. Jaarstroom, 29 Dec. van Sapele naar A'dam. Jobshaven. GibraltarNederland 2 Jan. pass. Ouessant. Joh. van Oldenbarnevelt. A'damDjakarta werd 1 Jan. n.m. te Port Said verw. Kota Agoeng, 31 Dec. 6 uur van Soerabaja te Djakarta. Kota Gede, DjakartaR'dam pas. 31 Dec. (23 uur) Guardafui. Lekkerkerk, R'damCalcutta 1 Jan. van Alexandrië. Lievevrouwekerk. 1 Jan. te Abadan. Lindekerk, R'damMarseilleBasrah 1 Jan. pass. Lissabon. Lissekerk, MuscatR'dam 31 Dec. te Ant werpen. Loenerkerk, 1 Dec. van Calcutta n. Madras. Lucita (t), 1 Jan. van Dover naar Heijsham. Lutterkerk, CalcuttaR'dam 31 Dec. te Rotterdam. Maashaven, R'dam—Montevideo 1 Jan. van Antwerpen. Macoma (t), van Yarrow on Tyne n. R'dam. Madoera, A'damJava 1 Jan. van Djeddah naar Belawan. Molenkerk, YokohamaR'dam 31 Dec. van Marseille naar Antwerpen. Nieuw Amsterdam, Kingston—New York 31 Dec. te Havanna. Nigerstroom, A'dam—Lobito 31 Dec. te Poin- tenoir. Oranje, DjakartaA'dam pass. 1 Jan. 18.00 u. Kaap Finisterre. Oranjefontein, 2 Jan. verw. te Mombassa van Tanga. Papendrecht (t), 1 Jan. v. Coryton te Havre. Prins Frederik Hendrik, 1 Jan. te Valencia van Vigo. Prins Joh. Willem Friso, 1 Jan. van Algiers naar Istanbul. De Belgische kotter O 166 trof het Maandag met de IJmuidense bereidwillig heid zodat het scheepje direct in dok kon worden geplaatst, om het net uit de schroef te laten verwijderen. Er lag al een logger in dok zodat de Belg er als klein schip nog juist bij kon. Bakken. Nu de loggers der Katwijker vloot gaan trawlen wordt op verschillende schepen „een bak" geplaatst. De Kees KW 124 en KW 29 zijn er nu beide van voorzien. Na een jaar met een kapotte motor aan de vishalkade te hebben stilgelegen, is Maandagmiddag de Arie (KW 155) naar Alphen aan de Rijn gesleept. De motor wordt door een nieuwe, sterkere vervangen. Belgische aanvoer. De Belgische kotter O 166 uit Ostende, die op de thuisreis een net in de schroef kreeg, werd Maandagmor gen door de O 244, eveneens uit Ostende, de IJmuidense vissershaven binnengesleept. De Belgen losten 4000 kilo tong en 80 kis ten schol en waren over de besomming best tevreden. Maandagmarkt. De „Tzonne" (Sch. 93) is met 2500 kisten vis uit de Barendszee in IJmuiden aangekomen. De kwaliteit van de vis is uitstekend en vooral voor de schel vis bestond grote belangstelling. De kabel jauw deed 53,per 125 kilo. De „Medan" (IJm. 57) loste 750 kisten Noordzee-vis en een aantal trawlloggers en kotters voerde wat platvis aan. De prijzen waren over het algemeen hoog. De Gorredijk (IJm. 75) loste 96 kisten „volle" en 84 kisten „ijle" haring. Er werd 26 voor betaald. De IJmuidense loggers „Martenshoek" en „Gorredijk" gaan in combinatie met de KW 73 en de KW 28 ter haringvangst in het Kanaal. De „Medan" (IJm. 57) heeft tijdens haar laatste reis een grote haai in het net ge kregen die voor 96 aan een Belgische ex porteur werd verkocht. Voor" een heilbot van 60 kilo werd 120 betaald. Door een exporteur werd een heilbot zonder kop aan gevoerd. Deze vis werd voor 2,60 aange houden. Voor vacantie van bemanning blijven de „Tzonne" en „Medan" voorlopig binnen. De halpolitie heeft een partij „onder maatse" tong in beslag genomen. Roken voor het buitenland. Een aan tal Nederlandse rokerijen heeft orders uit Italië en Griekenland gekregen om een partij steurharing tot bokking te verwer ken. Vele losse visknechts zijn bij het roken ingeschakeld. Verwachtingen. Deze week worden geen trawlers of trawlloggers in IJmuiden verwacht. De „Limburgia" en de „Abra ham" zullen vermoedelijk eerst in het begin van de komende week markten. Zoeltl U een Ideaal ran een JONGSTE BEDIENDE? plaah een f Aanvang van de cursus medio Januari voor beginners en gevorderden Inlichtingen en inschrijvingen: Zaterdags van 8.309.30 uur in Rest. KENNEMERHOF, Kermemerplein, IJmuiden. Woensdags van 8.309.30 uur in Rest. ZOMERLUST, Santpoort. PRIVéLES DAGELIJKS VOLGENS AFSPRAAK Rotti, DjakartaA'dam 1 Jan. te Aden. Ridderkerk, 31 Dec. van Yokohama n. R'dam. Rijnkerk, 29 Dec. van East Londan—Durban. Salawati, 1 Jan. van Djakarta n. Soerabaja, Samarina, verm. 5 Jan. van Bombay naar Cochin. Saparoea. 31 Dec. v. New York n. Alexandrië. Schiedijk, 31 Dec. van Halifax n. New York. Silindoeng, R'dam—Java 31 Dec. pass. Malta. Slamat. JavaNew York 1 Jan. te Marseille. Sommelsdijk, HalifaxDjakarta 31 Dec. bij Bizerte. Stad Arnhem. 31 Dec. v. Stettin n. Nederland. Stad Dordrecht, 31 Dec. v. A'dam te Stettin. Stad Maassluis, SfaxR'dam 31 Dec. pass. Kaap Laroca. Straat Soenda, 2 Jan. te Mombassa van Penang. Stuyvesant, A'dam—Paramaribo 31 Dec. van Dover. Tabinta, A'damJava 1 Jan. te Port Said. Tawali, JavaA'dam 31 Dec. pass. Finisterre. Tegelberg, 31 Dec. van Hongkong ra. Manilla. Tero, AntwerpenSantos pass. 2 Jan. 1.30 u. Fernando Noronha. Tiba, Buenos AiresAntwerpen pass. 2 Jan. (v.m.) Fernando Noronha. Tibia (t), KuweitHavre 2 Jan. 30 mijl N.O. Algiers. Tjibadak. 29 Dec. van Makassar n. Soerabaja. Tjikampek, 30 Dec. te Singapore van Hongkong. Tjisadane, KaapstadHongkong 30 Dec. van Penang naar Singapore. Volendam, R'damMelbourne 1 Jan. 1800 u. van Aden naar Colombo. Waterman, Djakarta—R'dam 2 Jan. verw. te Aden. FEUILLETON door Mevr. 1. M. C. Bijleveld-Gelinck 2) Peter Landt zag op zijn horloge. De Leeuw was te laat en dat was nog nooit gebeurd. En des te opmerkelijker was dat verzuim vanavond, nu hun onderzoekingen in een zeer belangrijk en critiek stadium gekomen waren. Professor Wyarda zou spoedig met pensioen gaan, px'ofessor Wy arda had haast. Hij kon zich geen uitstel meer permitteren, wilde hij op dit labo ratorium zijn levenswerk nog voleindigen. Een middel tegen kanker: de chemisch- synthetische reconstructie van een zeldzaam plantaardig geneesmiddel dat enige jaren geleden ontdekt was. Zij zouden deze ge hele nacht doorwerken: met een bepaalde neerslag als basis zouden zij hun proeven EO straks voortzetten. Met het oog daarop padden zij deze afgelopen dag ieder een Rusttijd genomen: Peter Landt was des morgens pas tegen twaalf uur gekomen, de tweede assistent was naar huis gegaan tot vijf uur en had op dat tijdstip de pro fessor afgelost, die om elf uur 's avonds weer op het appèl zou verschijnen. Om elf uur moest het bezinksel zich hebben af gescheiden en konden zij beginnen. De eerste assistent had de deur van het laboratorium opengelaten en luisterde. Hij hoorde, in de stilte, de regen buiten en het tikken van het horloge aan zijn pols. Dan waren er weer voetstappen, maar niet van de professor, wist hij. Deze lichte tred was van John Camden, zijn jongere collega. De andere man die, nu ruim twee jaar geleden, doorgedrongen was in het Heilige der Heiligen. Er was toen een brief ge komen uit Cambridge van een persoonlijk vriend en collega van professor Wyarda, een bijzonder warme aanbevelingsbrief waarin om een assistentschap gevraagd werd voor één van zijn meest begaafde leerlingen, kind van een Engelse vader en een Nederlandse moeder. Een pas afgestu deerde jongeman, die zich speciaal interes seerde voor het kankeronderzoek en, hoe wel jong in jaren, reeds vele belangrijke ondex-zoelringen had verricht. Professor Wyarda had hem op zijn laboratorium ont vangen en hem op proef laten werken: een uiterst moeilijk, gespecialiseerd en delicaat onderzoek, waarvoor hij hem de helft van de benodigde tijd had gegund. Een proef, die een vuurproef was geworden. Maar pre cies op de aangegeven tijd had de jonge Camden bij de professor aangeklopt, was zonder een woord binnengekomen en had de gevraagde gegevens op zijn schrijftafel gedeponeerd. En professor Wyarda was op gestaan, had de papieren één voor één in gezien en de jonge man daarop een hand gegeven It is allright, had hij enkel ge zegd. En John Camden had de tweede assis tentenplaats op het laboratorium inge nomen. Professor Wyarda had hiermee een assis tenten-paar gekregen dat vele collega's hem benijdden. Zoals de wielen van twee kam raderen in elkaar grijpen en passen, zo waren deze twee assistenten tot in de klein ste finesses op elkaar ingesteld. De basis van hun wezen was gelijk: een volkomen toewijding, een algehele overgave aan de wetenschap en aan de onderzoekingen waarvoor zij hier in het laboratorium ge steld werden. Taaie strijders, die geen duimbreed grond verloren lieten gaan; twee soldaten die moedig hun leven offerden aan de wetenschap, die zich zonder énig voox-- behoud gaven aan hun werk. In uitexiijke eigenschappen misschien contrasten, maar daardoor juist een waardevolle aanvulling van elkaar. Als Peter Landt, moedig en onverschrokken op een nieuw doel af stormde, dan was het het stille geduld van John Camden dat de zaak tot een goed einde bracht. Als de grote handen van Peter Landt ongeduldig gebaarden met een rag fijn instrument, dan waren het de soepele vingers van John Camden die haar taak ongevraagd overnamen. Als Peter Landt soms heftig was, ongedurig of teleurgesteld, dan was het John Camden's gelijkmatig temperament dat olie op de golven goot, zijn collega met een enkel woord wist te kalmeren en het werk weer deed hervat ten. Zoals Peter Landt zijn leermeester, zo begreep John Camden zijn mede-assistent bij intuïtie en op deze wijze was hun samenwerking rxiet alleen ideaal, maar wetenschappelijk ook uiterst productief ge weest. Hun resultaten hadden de professor de laatste tijd in staat gesteld zijn publica ties te verdubbelen en met hun hulp hoopte hij nu zijn levenswerk te kunnen voleindi gen: het vinden van een goed te fabriceren, goedkoop en doeltreffend geneesmiddel tegen kanker. Hij was reeds een heel eind op weg. John Camden kwam nu het labora torium binnen en keek verbaasd, zoals ook Peter Laxxdt verbaasd gekeken had bij het zien van de portier. En hij vroeg: Is professor Wyarda er nog niet? Nee. Maar het is al kwart over elfl Ja. Dat is jxxist het beroerde. Ik snap er niks van. Hij moet een ongeluk gekre gen hebben. John Camden fronste de donkere wenk brauwen. Denk je ook niet, Camden? Het is wel vreemd, zei de ander. Misschien dat hij nog iets wil nakijken. Hij heeft de aantekeningen mee naar hixis genomen. Maar wij kunnen niet meer wach ten! Peter Landt liep nu met grote passen heen en weer. De buis moet er nu hoog nodig uit. Het is al een kwartier over tijd. Ja, ik zal hem eruit halen. De jongst^ assistent ging naar één van de twee werktafels, greep een aanvat-tang en viste voorzichtig een reageerbuis met vloeistof uit een afgesloten bak met lauw water. Hij hield het buisje tegen het licht. En? vroeg Peter Landt van de andere zijde van het laboratorium. Géén neerslag, zei de ander. Wat? Ja. Werkelijk. Geen neerslag. De buis is absoluut helder. Maar dat is onmogelijk! Er moét een neerslag zijn. Er moét.... Peter Landt was met een paar grote stappen naast de ander. Look hero. Ze stonden naast elkaar, zwijgend: Peter Landt, groot, fors, met een hoekige den- kerskop boven een paar brede schouders; John Camden, rijzig, tenger, met een in telligent gezicht onder glad zwart haar. Ze tuurden beiden naar het fatale buisje dat de tweede assistent nog altijd omhoog hield. Het buisje waarin met de beste wil van de wereld geen neerslag te bekennen viel. Op Peter's gezicht, open en trouwhartig, weerspiegelde zich de felle teleurstelling. Het trok om zijn grote mond. De jonge Engelsman beheerste zich beter, zette behoedzaam het bxxisje in een rek en legde de tang neer. Hij zweeg. Het is een ramp: kwam Peter Landt. Ik begrijp het niet, zei de ander. We moeten ons vergist hebben. We kunnen ons niet vergist hebben. We hebben alle drie een afzonderlijke berekening gemaakt. We hadden alle drie hetzelfde resultaat. En professor Wyarda heeft zelf het preparaat erin gedaan? Ja. Dat heb ik gezien en zelfs gecon troleerd. Uit deze fles? Uit deze fles. Dat weet ik zeker. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3