Kaleidoscoop van verleden en toekomst OLD CLOTHES NEW Gymnasium „Velserbeek" heeft zijn muziekleraar nog niet Visserij- De verdwenen formules 4 NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER KWINT Goedkeuring wederopbouwplan nu eindelijk op komst ontwerp van ket raadhuis ligt gereed, financieringsplan voor de vissersvloot is broodnodig In zijn Nieuwjaarsrede heeft burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen gisteravond in de gemeenteraad een traditie voortgezet, waardoor ook nu weer de toekomst en het verleden elkaar vonden in een stijlvolle toespraak. Herinneringen en vooruitzichten, droeve en blijde momenten uit Velsens jongste historie en vooral de nog steeds zo hoogst belangrijke woningbouwproblemen kregen de aandacht van mr. Kwint. Hii deelde onder meer mee, dat voor 1950 slechts 401 huizen door Gedeputeerden aan de gemeente zijn toegewezen,'maar even later kon hij gewagen van de grootse perspec tieven die door de Marshall-hulp zijn geopend voor de IJmuidense Hoogovens. Ook de visserij en haar problemen waren ruim in de toespraak vertegenwoordigd en met een aanduiding van de moeilijkheden, die de Velsense middenstand ondervindt wegens het ontbreken van voldoende winkelpanden werd de kroniek van het oude jaar afgesloten. Na het officiële Koninklijke bezoek in de I benoemd die zal worden belast met de herinnering te hebben teruggeroepen en brandpreventie. het sneuvelen van 5 jeugdige Velsenaren te Door de afbraak van vele slachtplaatsen hebben gememoreerd, kwam de burge- heerst er een noodtoestand op het gebied meester op ..de zetel van het gemeentebe- j van slachtgelegenheid, aldus mr. Kwint. stuur" en hij deelde mede. dat het ontwerp van het nieuwe raadhuis juist dezer dagen gereed is gekomen. Ook de inwijding van het nieuwe gymnasium en het jubileum van het Missiehuis, alsmede de andere facetten van het gemeentelijk leven in 1949 werden in beschouwing genomen. Mede door de opheffing van de vlees distributie, is de stichting van een Open baar Slachthuis actueel geworden en ten aanzien van de huisvesting van de politie geldt nog steeds, dat het hoofdbureau aan alle eisen voldoet; aan de voorbereiding van een vervanging der politiebureaux in UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Nadat deze was opgericht in September i de afdelingen wordt alle aandacht besteed. 1939 werd op de jongste oudejaarsdag de Ingevolge de wens der regering met het gemeentelijke distributiedienst opgeheven oog op de toestand van 's lands financiën, en de burgemeester stelde er prijs op zijn de sterkte der politie in den lande terug te dank te brengen aan de grote schare van j brengen, moest ook voor deze gemeente het personeel bezield door de energie een vermindering worden voorbereid, zij van de man, die aan de spits ging voor het ook, dat deze hopelijk niet van ingrij pende aard zal zijn, doordien door het al hier gevoerde beleid de sterkte nimmer is opgevoerd tot een peil als elders is bereikt en mogelijke beperkingen steeds zijn in acht genomen. Somber tijdsbeeld van de man, die aan de spits ging voor de voortreffelijke wijze, waarop zij hun arbeid in het belang van de burgerij heb ben verricht. De heroprichting evenwel van de lucht bescherming doet wel zeer duidelijk voelen hoe de dreiging van nieuwe gevaren over de wereld hangt. Herbouwplan spoedig goedgekeurd Ten behoeve van de verwezenlijking van de woningbouwplannen in het Zuidelijk deel van IJmuiden onder meer de bouw van 400 montagewoningen en voor de ver werkelijking van het herbouw- c.q. uit breidingsplan van Nieuw-IJmuiden werd voorbereidend werk verzet, een en ander in afwachting van de definitieve vaststel ling van het herbouwplan en mr. Kwint kon meedelen, dat die vaststelling in het begin van 1950 zal plaats hebben. De vast stelling van prijzen voor bouwterreinen is in voorbereiding. In Velsen-Noord zal met het aanleggen van een gedeelte van het industrieterrein, ten Oosten van de Wij kerstraat weg, waar van de kosten 75.000,zullen bedra gen, zeer binnenkort een aanvang kunnen worden gemaakt. Huizen Ten behoeve van de realisering van wo ningbouwplannen te Santpoort is in ver band met de bouw van zogenaamde Pelita- woningen thans in uitvoering het aanleg- 1 gen van pl.m. 250 m straat met riolering. Uiteraard kregen de diverse industriële uitbreidingen in de gemeente de nodige belangstelling en verder herinnerde de voorzitter van-de'.raad aan het feit, dat in i de loop van 1949. de 1000ste woning, ge- I bouwd na de bevrijding, gereed kwam. Op 31 December van dat jaar waren 1409 Het aantal ondersteunden krachtens de Armenwet beweegt zich langzaam maar zeker in stijgende lijn. Als oorzaken van deze toeneming kunnen worden vermeld het uitstoten van ouderen en min of meer gebrekkigen uit het bedrijfsleven; terug keer van geëvacueerden in deze gemeente en tenslotte de nog steeds stijgende kosten van het levensonderhoud, waardoor per sonen met geringe inkomsten een toeslag j van de Dienst behoeven. Een lang gekoesterde wens om te komen tot hulpverlening in de vorm van werkver schaffing aan geestelijk en lichamelijk onvolwaardigen, ging dit jaar in vervul ling. Voorlopig werd een aantal arbeiders voor rekening van de dienst bij het Plant- soenbedrijf tewerkgesteld. Ook de verwaarloosde en bedreigde ieugd geniet de volle belangstelling van de Dienst voor Sociale Zaken. In nauwe sa menwerking met het plaatselijk Comité voor Sociale Jeugdzorg wordt, waar moge- 1 ifk. de jeugdnood bestreden. Hoewel in deze gemeente met een over wegende arbeidersbevolking, gelukkig neg niet van een belangrijke werkloosheid kan worden gesproken, nam toch de steunver- 'ening volgens de bepalingen der Regeling Overbruggingsuitkering en de Sociale Bij standsregeling, niet onbelangrijk toe. De algemene gezondheidstoestand der bevolking was goed: -de schooljeugd is in ohysiek opzicht de schadelijke gevolgen van de oorlog weer te boven gekomen; 577 van de moeilijkheden, waarvoor tal van neringdoenden zich geplaatst hebben ge zien: voornamelijk door het tekort aan vol doende goed geoutilleerde zakenpanden. De burgemeester wilde zich niet wagen aan de beoordeling van de vraag of deze middenstand misschien meer initiatief, meer ondernemingsgeest, meer durf had moeten tonen; maar hij noemde het een feit, dat, wil de middenstand gelijke tred houden met de verdere ontwkikeling der gemeente, de bouw van winkelcentra in 1950 met kracht ter hand zal moeten wor den genomen; zo ergens dan geldt hier, dat „de cost voor de baet uitgaet". Noordhollands damtiental ont- Jubileum in de electro-techniek moet Amsterdamse collega's Zondag 15 Januari wordt in Hoorn een damwedstrijd tussen Amsterdam en Noord holland gespeeld. De afdeling Noordhol land komt uit met P. Roozenburg, B. Du- kel, C. Suyk, P. Beers, J. de Boer, J. B. Sluiter, A. Bizet, B. J. de Boer, H. Steen huis en A. J. Jesse. Amsterdam wordt vertegenwoordigd door: R. C. Keller, J. H. Vos, H. de Jongh, M. R. C. Stahlberg, C. de Goeyer, O. J. B. van der Sleen, W. J. Metz, W. van dei- Sluis, W. Beeke en B. Berk. IJ. Laros en A. Ligthart zijn als reserves aangewezen. Noordholland komt niet met het sterkste, doch met een vertegenwoor digend tiental uit. MARKTBERICHTEN 3 Januari 1950 Besommingen IJM 53 2040; IJM 276 2600. Prijzen Tarbot I 2,55; gr. tong 2,15: gr.m. tong 2,15: kl.m. tong 2,10—2,05; kl. I 1.67—1,63; kl. tong II 1,25—1,21. per kg. KI. schol I 49—47; kl. schol II 41—32; schar 30,50; wijting 2726, per 50 kg. Aanvoer 33 kisten tong en tarbot. 27 kisten schol, 4 kisten schar, 29 kisten wijting. Totaal 93 kisten. Velsense raad Leergierige gemeente'ambtenaren in discussie ,J - I vuil uc UlJi IUK WCCI CC UUVC1I JCC1\UII1CII Ol I woningen voltooid. I" aanbouw zijn thans ]eden m gemeenteperaoi.ee! ziin dooi- nnP riaarhn murslml lniirlo r 10 mnruittrori nog daarbij meetellende die woningen waarvoor rijksgoedkeuring werd verleend 1035 woningen, waaronder 247 duplex- \Voningen zijn begrepen. In voorbereiding waren op 31 December 1949 rond 1200 woningen, waaronder 400 duplex-woningen, daarnaast een tehuis voor ouden van dagen met een centraal verzorgingshuis en ten sjotte enige kerke lijke gebouwen er. divei'se winkel-, zaken- i en bedrijfspanden. Door Gedeputeerde Staten van Noord- holand'zijn'aan de gemeente voor 1950 toegewezen" slechts 401 woningen, in welk contigent nog een gedeelte voor de indus- trie en migratie is inbegrepen; een uiterst teleurstellend resultaat en B. en V/. zullen dan ook niet aflaten te trachten hierin een voor de gemeente gunstiger beslissing te verkrijgen. De belangrijke verbreding van het Nuord7.eek2iiaal voor de grote scheep vaart van zo bijzondere importantie, kwam in 1949 voor een groot deel ge reed, maar de in de oorlog stilgelegde bouw van de auto- en spoorwegtunnel wider het Noordzeekanaal bleef rusten De burgemeester bleef echter in dit opzicht optimistisch en kon dan ook met genoegen constateren, dat steeds •neer instanties aandringen bij de Re gering om over te gaan en dat met >poed tot de uitvoering van dit pro ject, waarvan het belang niet alleen van plaatselijke.- niet alleen van regio nale maar van nationale orde is. Het aantal uitgaande zeeschepen bedroeg in 1949 4023 waar tegenover 4138 zee schepen door IJmuiden binnenkwamen. Brandweer In de maand April werd wederom een nieuwe autospuit toegevoegd aan het wa genpark van de brandweer, daarnaast werd met ingaïig van 1 Januari een ambtenaar gelicht met als gunstig resultaat, dat min of meer ernstige t.uberculeuse afwijkingen niet werden gevonden. Industrieën Van nationale betekenis was het verheu gende bericht, dat de Economie Coopera tion Administration te Washington een bedrag van 23.500 000 dollar heeft goedge keurd voor de bouw van een Breedband- walseri? en de Papierfabriek is het gehele aar volledig in bedrijf geweest; van het •efabficeerdé courantenpapier werd een •eer groot gedeelte geëxporteerd. Visserij Ten aanzien van de visserij merkte de -'.irgemeester op: Toen de besommingen na het haringsei zoen zo sterk tegenvielen, zag men steeds meer schepen uit de vaart gaan, ook die van het grootste type lot tenslotte door de meeste rederijen begin December besloten werd. niet langer de grote tekorten van iedere reis op zich te nemen, doch hun vloot stil te leggen. Slechts door samenwer king van allen die op enigerlei wijze bij het bedrijf betrokken zijn, zal het mogelijk zijn, het bedrijf uit deze impasse te helpen. Het reeds zolang aangekondigde we deropbouwplan voor de visserijvloot met het daaraan verbonden financie ringsplan bleef tot grote teleurstelling van het bedrijf ook in 1949 nog ach terwege: wil Nederland zich na een economische eenwording van West- Europa staande houden tegenover de imringende landen, die alle over een •ia de oorlog gemoderniseerde vloot beschikken, dan zal vernieuwing onzer vloot niet lang meer mogen uitblijven, •laar wij anders als visserijland hebben afgedaan. Vanneer de Velsense middenstand een erugblik werpt op het afgelopen jaar, dan zal men zich daar opnieuw bewust worden Nadat de voorzitter van de Vel sense gemeenteraad in de bijeenkomst van Dinsdagavond zijn Nieuwjaarsrede had uitgesproken, hebben de gekoze nen nog verscheidene uren besteed aan een agenda van veertien punten, die op liverse onderdelen vrijwat discussie uitlokte. De naamgeving van Velsens nieuwe hoofdstraat, die vorig jaar haar beslag niet kon krijgen omdat de stem men staakten over het voorstel van het college, raakte dientengevolge ten tweeden male onder de ogen der vroede vaderen. Met veertien van de zes-en- Iwintig stemmen kwam tenslotte de naam „Lange Nieuwstraat" er door. De herstelwerkzaamheden^aan de woning van de burgemeester huize „Schoonen- berg" waarvoor 2000.— was aange vraagd, zullen uitgevoerd worden en am bitieuze gemeente-ambtenaren, die willen studeren op het gebied van hun werkkring zullen daarvoor een tegemoetkoming uit de gemeentekas kunnen ontvangen. Deze beide voorstellen werden echter allei-minst zonder slag of stoot geaccepteerd en vooral de leergierige ambtenaar kreeg heel wat te verduren voor zijn toelage het fiat van de raad ontving. Twee principes stonden lijn recht tegenover elkaar: de Protestant- Christelijke fracties zagen ongaarne het oude systeem verdwijnen, waardoor de persoon allereerst tegenover zichzelf be langhebbende is bij een verdere studie en de socialistische afgevaardigden plaatsten z:ch met geestdrift achter het voorstel, waarin aan het nut voor de gemeenschap wordt herinnerd, wanneer een ambtenaar zijn gezichtsveld vergroot. Daar vloeide uit voort, dat ter rechter zijde werd aange drongen op een clausule, waardoor de stu- dent-in-spe zich bindt aan de gemeente, 'die hem de „studiebeurs" geeft en de meer linkse raadsleden tezamen met de Katho lieken en later ook de communisten het principe van de grootst mogelijke vrijheid op dit punt huldigden. De heer Verbaan (Arbeid) bracht het aldus onder woorden: „Het moet een eer zijn voor Velsen, wanneer de gemeente goed-geschoolde ambtenaren exporteert. Een amendement van de heer Lips, dat een middenweg tussen de heide stromingen zocht, werd verworpen. Muziekonderwijs op „Velserbeek" Het gymnasium noodde ook deze keer weer tot enige erupties in de raadszaal, die zich als een verwijderd gerommel deden horen na de uitbarstingen van eerdere ver gaderingen: er moest een muziekleraar worden benoemd en weer kwam de tegen zin van vele gezworenen tot uitdrukking op het punt van het huns inziens te kost baar wordende onderwijsinstituut en de te enthousiaste koestering ervan door het college. Met de Arbeid-leden in de opposi tie, de communisten als ijverige voorstan ders, de Katholieken in het vaarwater van het college, maar de Christelijke rechter zijde en de enige V.V.D.-afgevaardigde als gematigde voorstandster respectievelijk hevig bezwaarde kwam het na ampel I debat tot stemming over een voorstel van de heer Verbeek, om de hele benoeming aan te houden. De pleitrede van de voorzitter kon de zaak Dinsdagavond net niet redden: met 14 stemmen werd dit voorstel aangenomen. Het muziekonderwijs, zoals het thans met enig respijt wegens het ontbreken van voldoende leerkrachten reeds verplicht is gesteld op de gymnasia, zou voor de twee thans bestaande klassen van „Velserbeek" twee uren per week vergen, maar de raad distancieerde zich enigermate v^n de aan gelegenheid door haar op de agenda te laten staan. Zeer vroege Zondagsmis Teneinde tegemoet te komen aan het verlangen van continu-arbeiders in de be drijven, die 's morgens hun werktijd om 6 uur beginnen en die echter toch de Mis willen bijwonen, zal bij wijze van proef Zondag 8 Januari des morgens te vijf uur een Mis beginnen in de R.K. kerk van St. Joseph aan de Wijkerstraatweg. Na afloop wordt een kop koffie in het gymnastieklokaal der R.K. Meisjesschool aan de Corverslaan geschonken en daar kan dan tevens worden gegeten. De Hoögovenman J. R. Stellingwerf gehuldigd De eerste werkdag van het nieuwe jaar zag in de werkplaats van de electrotechni- sche afdeling van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden de eerste jubilaris van 1950 ge huldigd en wel de heer J. R. Stellingwerf, voorman bij die afdeling. Ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der di rectie, was de tolk der directie die haar ge lukwensen uitsprak en de jubilaris de jubi leum-envelop overreikte. Namens de bedrijfsdirectie ir. Spies was voor een dringende bespreking wegge roepen voerde hoofdingenieur J. Rijke- boer het woord. Hij vereerde de jubilaris met het gedenkbord en het getuigschrift dei- maatschappij. waarna ir. I. van Ees, chef van de ETA, de grote jubileumrede hield en het geschenk der afdeling overhandigde. „Gij zijt een van de weinigen, die hier het „goud" kan behalen, want als kleine jongen bent u hier het terrein opgestapt en met succes. Dagelijks hebben wij u aan het werk gezien en slechts een korte tijd moesten wij u afstaan, toen de dienst van het vaderland u riep. Dat u ook in die omgeving door uw goede werk bent opgevallen, bewijst uw ïang van officier voor speciale diensten. De heer A. Achterhof, opzichter-werk meester, haalde herinneringen op aan hun beider samenwerking en vertelde, dat hij eigenlijk een beetje jaloers was op zijn collega, omdat hij nog zo jong van jaren is. Vele hartelijke woorden voegde de heer Achterhof daaraan toe, en niet minder har telijk was de toespraak van de heer J. van Heijst, hoofdopzichter, die vertelde dat de 14-jarige Jelle een klein dik propje was toen hij in de werkplaats kwam en daar bij spreker te werk werd gesteld. Het mocht dan een „dik ventje" zijn, pienter was hij in elk geval en een prima vakman is uit hem gegroeid. De heer J. A. van der Meer, electro-mon- teur, rekende het zich tot een vreugde na mens de collega's deze voortreffelijke kame raad te mogen gelukwensen. De heer C. Sluimers, electro-monteur, die in de eerste plaats als vriend sprak, tekende twee imaginaire lijnen waarlangs 's mensen leven verloopt. De ene is de lijn der kennis en wetenschap; de ander die van het ge loof. De heer Sluimers gaf tenslotte een num mer op de occarino ten beste, een van de lievelingsnummers van de jubilaris, de Ouverture uit Wilhelm Teil.' Tot slot no digde de heer Sluimers de vijf kinderen Stellingwerf op het podium te komen en met zijn muzikale begeleiding zongen de kinderen hun vader en moeder 'n „zij leven hoog" toe, waarmede de vele aanwezigen van harte instemden. Kiescollege Hervormde Gemeente Voor het kiescollege der Nederlands Hervormde Gemeente van Velsen worden Zondagmorgen verkiezingen gehouden voor twee leden wegens het terugtrekken van twee eerder verkozen leden. DONDERDAG FILM IN THALIA Ook Donderdagavond wordt in het IJmui dense Thalia-theater de Italiaanse film „De Ellendigen" vertoond. De vlet- en hengelvissers rond en op de IJmuider pieren blijven rondvis vangen. Maandag en Dinsdag" was de buit van de vletvissers 100 kilo knappe gul. Zilvervloot. Een ware invasie van de „zilvervloot" kwam Dinsdagmiddag uit zee toen de kustvissers terugkeerden. Per span van twee schepen bedroeg de vangst ge middeld 40 en 80 kisten. De sardijn bracht 16 op. De vissers verlieten na lossing direct de haven om opnieuw op jacht te gaan. Liever „trekken". Door de goede verse visprijzen is de animo van de kotter - vloot om Kanaalharing te gaan vissen niet groot Het grootste gedeelte van kotter en loggervloot blijft trawlen. Bovendien heb ben de Belgen, de controle op het vissen in territoriaal gebied verscherpt, zoals menig scheepje reeds tot zijn schade heeft moeten ondervinden. Vreemde eend. Voor de Woensdag- markt was een kotter aan de markt die zelden hier lost. Het is de kotter R.O. 29, die na de Kerstdagen was gaan vissen. De buit bedroeg 1800 kilo tong en 70 kis ten platvis. De Rederij Roelofs te Rotter dam liet het scheepje regelmatig „thuis"- lossen, doch gaf nu de voorkeur aan IJmui den. Dinsdagmarkt. Twee kotters die reeds op Oudejaarsdag in IJmuiden waren ge arriveerd losten Dinsdagmorgen 100 kis ten platvis. Als gevolg van de geringe aanvoer werden er uitstekende prijzen be taald. Om vier uur lossen. Met ingang van deze week lossen de havenarbeiders weer om vier uur. De laatste vijf maanden werd om 3 uur met het lossen begonnen. Ageituda voor Velsen WOENSDAG 4 JANUARI. Thalia, 8 uur: „De Ellendigen". Rex, 8 uur: „Singende Engel". Raadhuis, 23 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. DONDERDAG 5 JANUARI. Thalia, 8 uur: „De Ellendigen". Rex: Geen voorstelling. Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken. De Oostkust van de Verenigde Staten had, evenals wij, een bizonder zachte winter totdat er eind December plotseling een felle vorst inzette. Vooral de vissersschepen die met hun buit huiswaarts voeren, hadden het daarbij zwaar te verantwoorden. Een lid van de bemanning van een Bostonse trawler bikt de ijsafzetting rond de stuurhut weg. Dienst in de Oud-Katholieke Kerk De dienst, welke heden in de Oud-Katho lieke Kerk te IJmuiden zou worden gehou den, vervalt. Vrijdag 6 Januari is er 's morgens om 8 uur Heilige Dienst; om 10 uur wordt een Hoogmis opgedragen en 's avonds om 7.30 uur worden de Vespers gebeden. OUDERLINGEN HERVORMDE GEMEENTE Tot ouderling der Nederlands Hervormde Gemeente in Santpoort zijn herkozen de heren J. C. Aschoff en dr. P. van Overzee; gekozen werden de heren J. M. Goddijn en J. H. J. Jimmink. Velsen-Noord Schubert-Mozart concert van „St. Caecilia" De R.K. Harmonie „St. Caecilia", direc teur de heer J. Laarveld, zal Zaterdag avond in gebouw „Concordia" haar eerste seizoen-uitvoering geven. „St. Caecilia" heeft het zich voor dit concert niet eenvoudig gemaakt, daar het programma grotendeels is gewijd aan wer ken van de klassieke grootmeesters Schu bert en Mozart. Van eerstgenoemde wor den uitgevoerd de orkestsuite „Rosamunde" en de Symphonie Inachevée in C. kleine terts. Van Mozart vermeldt het programma kwartet voor vier blaasinstrumenten en drie delen uit de balletmuziek „Les petits Riens". Van E. Paudert wordt ten gehore ge bracht het „Thema met variaties voor cla rinet en piano" met als solist de heer F. Geerling. Na de pauze wordt door de R.K. Toneel verenging „Opwaarts" opgevoerd de klucht in twee bedrijven van mevr. Jansen en Jac. Braun „Het wereldwonder". Regie heeft de heer J. W. Schoot. Bestuur Speeltuinvereniging „Schulpen" In de eerste vergadering van het be stuur der speeltuinvereniging „Schulpen", welke 27 December 1949 als onderafdeling van de gelijknamige buurtvereniging werd gesticht, heeft men de functies verdeeld. De heer M. J. Marcus aanvaardde het voorzitterschap en verder werden benoemd de heren G. Halfweeg, secretaris, Melk- laan 8; M. J. van Vuuren, penningmeester, Van Rijswijkstraat 33; L. v. d. Veen, 2de secretaris en G. Ytsma, 2de penningmees ter. Mevr. Th. S. van Hoof-de Vos is als „algemeen functionaresse" aan het bestuur toegevoegd. Nu de oprichting yan de speel tuin een feit is, is reeds een aanvang ge maakt met de ledenwerving. Om de tuin zo spoedig mogelijk geheel gereed te heb ben worden de werkzaamheden in een vlot tempo voortgezet. Hogelandse geluidsfilm in Gereformeerde kerk Uitgaande van de stichting „Het Hoge- land" wordt Vrijdag in de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg een filmavond gehouden. Vertoond worden de nieuwe Hogelandse geluidsfilm „Was het rijn schuld alleen? en de documentaire „Het Hogelandse werk in kleuren". Bovendien zullen nog enkele interessante journaalfilms van nationale gebeurtenissen worden gedraaid. Ds. L. Brink, Nederlands Hervormd predikant te Velsen, opent de avond en ds. A. Schweitzer, Gereformeerd Evange lisatie predikant zal de sluiting verrichten. 's Middags worden kinderfilms vertoond. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 3) Het is erg. Dan is er maar één con clusie, Camden. De reactie is negatief. Inderdaad. Dan hebben wij het verkeerde spoor gevolgd. Dan zullen wij het weer in een andere groep moeten zoeken. Dit is al de vijfde mislukking! Zestien maanden heb ben wij nu voor niets gewerkt! Niet voor niets We kunnen deze groepen nu alle uitschakelen. Uitschakelen! Daarvoor werk je toch geen zestien maanden zoals wij gewerkt hebben! Als slaven als koelies! Altijd heb ben we hier op dit laboratorium gestaan, dag en nacht en nacht en dag. Ik heb in geen maanden meer een wandeling ge maakt, in geen drie jaar een concert ge hoord. Ik heb geleefd als een koelie, als een mijnwerker, die in geen weken meer boven de grond komt, als een afgejakkerd karrepaard, dat slooft en zeult zonder ooit weer op stal te komen!- Zestien maanden lang, zestien lange maanden. Ik ben toch ook maar een mens! Het was een kreet zoals nog nimmer had weerklonken tussen de zielloze instru menten van het kille laboratorium, een kreet die professor Wyarda stellig niet zou hebben geduld in zijn Heilige der Heiligen. Een zeer onwetenschappelijke kreet, maar opwellend uit het diepst van een eerlijk gemoed. Ik ben toch ook maar een mens! John Camden's donkere ogen zagen medelijdend naar zijn collega. Er is toch nog de reactie van Perkins, zei hij zacht. Je weet dat artikel dat ik je laatst liet lezen. We zouden die reactie toch nog kunnen proberen. Loop heen met die reactie van Per kins! Die vent kan voor mijn part naar de maan vliegen! Ik geloof dat ik eruit schei. Ik niet. Ik ga door. John Buil! Mogelijk, glimlachte de ander, maar ik ga tóch door. Ik geef het niet op, Landt. Nu niet en nooit. Ik móet dat middel tegen kanker vinden! Je bent een echte Engelsman! Een echte taaie, dóórzettende, tussen-je-tan- den-houdende Engelsman. Jullie laten nooit los; bulldoggen zijn jullie. Ik geloof dat het nu genoeg geweest is, We hebben alles geprobeerd wat er te proberen is. De reactie van Perkins niet. En er is een nieuwe publicatie uit Amerika; volgende maand moet die verschijnen. Ik ga ermee dóór Landt, wat je ook zegt. Ik zal niet rusten voordat ik het gevonden heb. Je zult Wyarda niet meer aan je zijde hebben. Hij wordt volgende maand zeven tig. Hij geeft het nu natuurlijk op. Dan ga ik alleen verder. Peter Landt, ondanks zijn teleurstelling, zag toch met iets van bewondering naar zijn jongere collega. Taaie lui, die Engelsen! Deze Camden bijvoorbeeld: een physiek van niks om zo te zien. Lang uitgegroeid en wit en tenger. Had hetzelfde honden leven geleid als hij. En toch nooit een dag gemankeerd, een geweldige parate kennis, een reusachtige werkkracht. Prima. En hij ging dóór, liet zich door niets uit het veld slaan. Zelfs niet door een beestachtige teleurstelling als deze. Stick it! noemen jullie Engelsen dat, is het niet? Ja. Dóórzetten betekent dat ongeveer. Moeilijk te vertalen. Ik ben het niet met je eens. Stick it. Laat de boel stikken. Dat lijkt me een betere vertaling! 't Is in ieder geval niet Engels! Nee!! Chauvinist! Sorry Camden, voor mijn beestachtig humeur. Maar die zestien maanden zitten me dwars. En nu hebben we ineens niets te doen: deze proef is mislukt .en de gegevens heeft Wyarda. Laten we die koffie opdrinken. O ja, die staat daar nog altijd. Drie koppen. Eén voor Wyarda. Het is nu bijna half twaalf. Wat zullen we doen? Laten we nog een kwartier wachten. Hij heeft zich misschien in de tijd vergist. Dan zullen we opbellen. Die koffie doet me goed. Nu nog een sigaret. Gek om ineens niets te doen te hebben. Zestien maanden, Camden. Zestien maanden. Je hebt gelijk. Kalme mensen hebben zoals ikIk zou bijna willen dat ik een Engelsman was. Daar zitten we nu tegen over elkaar met koffie en een sigaret en niets te doen. Zestien minutenzestien maanden- Ik geloof dat ik begin te queru- lerenHij tikte de as van zijn sigaret. We kunnen de reactie van Perkins alvast bespreken. Dank je. Ik bespreek geen reacties. Ik ga nu conversatie met je voeren, Cam den. Gek, zo tegenover elkaar te zitten. Ik weet eigenlijk niets van je. Nee, we weten niets van elkaar. Ze zwegen even. De rook van hun siga retten kringelde omhoog in het helle licht. Geen aangename plaats voor conversatie dit laboratorium, waar ze ieder in een bureaustoel zaten, half.naar elkaar toege wend. Scherp omlijnd hun vermoeide ge zichten en het grelle licht dat recht van boven viel. Buiten ruiste de regen. Beroerd weer vandaag. Kun je niet beter verwachten in November. Over een paar weken is het alweer Kerstmis. Ben je getrouwd? Nee. Nog te jong natuurlijk. Ik weet niets van je. Alleen je telefoonnummer. Ik heb je eens opgebeld, is het niet? Over een formule. Is het een pension? Ja. Ik ook. Ik heb een uitstekende me vrouw. Ik kon het werkelijk niet beter treffen. Verder heb ik geen sterveling op de wereld behalve een kat. Ben je vex~- loofd? Nee. Je bent niet erg mededeelzaam. De mededeelzaamheid moet dan maar van mijn kant komen. En erg veel mee te delen heb ik ook niet. Ik vier óók geen Kerstmis met mistletoe en zo. Allemaal onzin. En vrouwen John Camden keek op zijn horloge. Hoe laat is het? Vijf minuten over half twaalf. Pas vijf minuten om. Wat kun je veel vertellen in vijf minuten, nietwaar? Conversatie. Toch is het beroerd als je zo weinig van elkaar weet. We werken nu toch meer dan twee jaar samen. Heb jij nog iemand op de wereld behalve jezelf? Een zuster. Mijn ouders zijn beiden gestorven. En je moeder was een Nederlandse, nietwaar? Je spreekt uitstekend ïVeder- lands. We spraken het thuis altijd. John Camden had een nieuwe sigaret opgestoken en hulde zich in dichte rook wolken. uiterst gereserveerd bij de plot selinge confidenties van zijn collega. Een echte John Buil, dacht Peter Landt weer: zulke kerels hadden geen sentiment. Wel gemakkelijk eigenlijk. Hij stale nu ook een tweede sigaret op, rookte zwijgend. Hoe laat is het nu? Tien minuten over half twaalf. (Wordt vervolgd)»

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6