Zeeman's Wij ruimen op Sprokkelhout uit het woud der Beverwijkse begroting 4 y? Hercules op bezoek bij Stormvogels Kort en Bondig Engeland: de bakermat van de Noordzeevisserij Donderdag 5 Januari 1950 Subsidie voor de H OV verhoogd tot f1250.- Het gemeentelijk begrolingsbeeld levert voor Beverwijk enige belangwekken de aspecten op. die zich onder meer manifesteren in een mededeling van B. en W. bij een crediet van 2000,— voör.... de distributie. Het college argumenteert: Aangezien niet Vaststaat of in 1950 nog uitgaven voor de dis- tributiedienst moeten worden gedaan, wordt voorshands een bedrag van 2000,— geraamd. Ook in Beverwijk worden inmiddels voor bereidingen getroffen voor de heroprich ting der Luchtbeschermingsdienst: blijkens de begroting worden de kosten daarvan op 1600,— per jaar geraamd, zijnde het aan deel van de regering in de kosten. Gelukkig staan hier ook blijdêre mede delingen tegenover. Zo zal de HOV, die in Beverwijk zo langzamerhand een welkome gast ie geworden, in 1950 1250,— subsidie ontvangen -voor haar gewaardeerde werk ten dienste der muzikale ontwikkeling van de bevolking, waarmee een vooruitgang van 750.— ten opzichte van verleden jaar wordt geboekt. De Beverwijkse Harmoniekapel krijgt 750,— subsidié en dé muziekvereniging Ai-ion" Uit Wijk aan Zcc kan op ƒ250,— rekenen. De respectievelijke bedragen be droegen in 1949 f 650,- en 150,- Verheugend is het voorts ook, dat de stichting „Het Noordhollandsch Landschap" subsidie ontvangt. Het begin is sober, maai de eerste 25,— zijn er dan toch. Dê Oranjeverenigingen zullen 2000,ont vangen én de speeltuin-organisaties 3500,*=wat 500,meer is dan vorig jaar. Hier zal dan als prestatie tegenóver gevraagd worden een bescheiden huur voor Bloemkwekers accepteren veilplicht Boete of uitsluiting als sancties In een buitengewone ledenvergadering heeft de Beverwijkse bloemkwekers- vereniging „Flora" besloten tot het instellen van de algehele veilplicht voor de leden. De veiling had over 1949 ruim honderd duizend gulden minder omgezet dan het jaar daar voor; de inkomsten der veiling werdén dus nanr evenredigheid ook lager. Het bestuur had al naar middelen ge zocht de exploitatierekening sluitend te maken, aldus de voorzitter de heer B. J. Hilbers. Nu komt het voor dat de leden geneigd zijn buiten de veiling om, dus z.g. „uit de hand", te verkopen. Dit zijn meestal bloe men die schaars en dus duur zijn; deze inkomsten aan provisie gaan de veiling op die manier voorbij. Na deze inleidende woorden van de voor zitter zag de vergadering het nut in van 'n goede veiling en schaarde zich achter het bestuur. Wanneer nu blijkt dat er leden en dus ook kopers zijn, die in overtre ding komen, zullen er eerst boeten worden uitgedeeld, daarna worden beide partijen geschorst, wat tevens inhoudt, dat men bij geen enkele veiling in Nederland meer terecht kan. Tot slot hield men zich bezig met de vraag of aansluiting der Vakgroep Bloe misterij bij de Stichting van de Landbouw gewenst is en het merendeel der leden bleek daar tegen te zijn. Veilingjaar 1949 was niet onbevredigend In de laatste week van 1949 was de aan voer van groenten in Beverwijk beperkt. Andijvie, hoewel gering in aanbod, was ondanks het voor dit product zeer gevor derde seizoen, zowel van de volle grond als onder het glas, nog aan de markt! en ging voor uitstekende prijzen van de hand. Spruiten zijn dit jaar in kwantum zowel als in kwaliteit door de droge groeiperiode klein in aanbod. Dit product noteerde rede lijke prijzen. Boerekool was goed vertegenwoordigd, maar toch vond dit product kopers en voor goede prijzen. Prei (dit seizoen belangrijk minder uit gezet dan verleden jaar) is zo goed als ge ruimd. België en ook Frankrijk zijn goede afnemers geweest. Voor de tuinder is dit product een goede teelt geweest. Hetzelfde kan gezegd worden van de schorseneren; de aanvoer bestond uit enkele late partijen en verder voor uit stekende prijzen voor export gekocht. Ook dit artikel gaf voor de teler dit jaar zeer goede opbrengsten. Witlof is nog schaars. Waspeen is nog steeds aan de markt, hoewel het aanbod natuurlijk gering is, dit product ging vlot van aan de man. Breek- peen bracht een goede, prijs op, hiervan werden en kele partijen naar België geëx porteerd. Voor rode en gele kool was de aanvoer wel iets groter, maar de prijzen bleven aan de lage kant. Prijsnoteringen Maandag 2 Januari 1950: Andijvie (glas) 7082; andijvie 5078; spruiten (ge schoond) 6094; spruiten (ongesch.) 30 60; boerekool 1724; prei A I 3043; wit lof 3652; knolselderij 926; schorseneren 5055; rode kool 611; gele kool 69; breekpeen 610; waspeen' 2536. Aanrijding op de Breestraat Ter hoogte van een conservenfabriek op de Breestraat in Beverwijk verleende de chauffeur van een uit de richting Velsen komende auto geen voorrang aan een uit de tegenovergestelde richting komende motorrijder waardoor een aanrijding ont stond. De motor werd beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 5 JANUARI LUXOR-THEATER 8 uur: Kilima Hawaiïans. VRIJDAG 6 JANUARI KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: Hinderlaag. LUXOR-THEATER 7 en 9.15 uur: Fiet sendieven. WB-THEATER 8 uur: Remember Pearl Harbour. de terreinen. Het Hoogovenschaaktournooi, dat Zaterdagmiddag begint, wordt even- eens gesubsidiëerd en wel met 150,— en de VW mag rekenen op een subsidie in- eens als bijdrage in de kosten van een uit te geven wandelkaart. De Provinciale VW j ontvangt bovendien 300,ten behoeve van do propaganda voor Wijk aan Zee als badplaats. Tenslotte valt uit de begroting af te lei- don, dat B. cn W. een reorganisatie van het i Huisvestingsbureau óverwegen waardoor f 2000,— per jaar bespaard zal kunnen worden. Slings heeft de leiding bij „Weenink" Dc Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft Dinsdagavond in het „Witte Kruis"- badhuis aan de Baanstraat de wedstrijden voor het clubkampioenschap voortgezet. In groep I speelde K. Slings remise met C. Nijman, doch behield met een halve punt voorsprong en een wedstrijd minder ge speeld de leiding. In groep II won J. van Vèrsevcld zijn eerste wedstrijd van D. v. d. Does. De uitslagen luidden: Afd. I: J. C. Muyen—J. Meyer Jr. afgebr. K. Slings-C. Nijman 14—-'A; A. Peekei H. Nijman 1-0: A. PeekeiC. Koomcn 0-1; C. KoomenN. Molenaar 1-0. Afd. II: J. van Verseveld—J. v. d. Does 1-0: J. Muys—A. Alders 0-1; J. Reinhout J. Oltcrloo Vi-Vz', L. P. Siebers—W. Nij-* kamp 0-1; J. v. d. Does—J. Reinhout 0-1. Aid. Ill: J. Meyer Sr.G. H. dc Koter 1-0, K. de Vries—M. v. Leeuwen 1-0: J. v. Marion—J. G. Jimmink 1-0; A. Priester— T. H, Piet 0-1; R. Meyer—J. W. Los afgebr. M. Metselaar—C. Molenaars 1-0. De stand is thans: Afdeling I: 1. K. Sliiigs 8 3 5 0 5% 2. A. Peekei 9 5 0 4 5 3. C. Koomen 10 3 4 3 5 4. Ph. Bakker 5 4 1 0 4 Va 5. H. van 't Hoff 9 2 5 2 0. N. Molenaar 10 4 1 5 m 7. J. Muyen 6 3 2 1 4 8. J. Meyer Jr. 6 2 2 2 3 9. C. Nijman 7 2 2 3 3 2 Va 10. H. Nijman 9 1 3 5 11. C. van Zijl 7 0 3 4 lVi Afdeling II: 0 1 1. W. Nij kamp 10 9 9 2. A. Alders 7 4 2 1 5 3. A. Tervoort 5 3 l 1 3V2 3V? 4. J. Reinhout 5 3 1 1 5. J. Otterloo 6 3 1 2 314 6. J. Muys 6 3 1 2 3Vz 7. J. v. d. Doés 9 3 1 3 3% 8. L. Siebers 7 2 1 4 2Vfe 9. D. Duinmeyer 7 1 0 6 1 10. J. v. Verseveld. 10 1 0 9 1 „Voerman Henschel" met Johan Elsensohn In het Kennemer Theater zagen dc leden van het Arbeiderstoneelfonds „Beverwijk" gisteravond een opvoering door het Neder lands Volkstoneel van „Voerman Ken- schel". De schrijver van dit toneelspel, Gerhart Hauptmann, was zo niet de be langrijkste, dan toch in elk geval de vruchtbaarste der Duitse toneelschrijvers uit het einde der vorige eeuw. Hij geniet vooral bekendheid door zijn sociale drama „Dc Wevers" over de wantoestanden in Silezië. Tijdgenoot van Haijermans, be hoorde hij, evenals deze grote auteur, tot de naturalisten, die de mensen tekenden in hun dagelijks milieu. In tegenstelling met de scherpe omlijning bij Heijermans zijn Hauptmanns figuren ietwat vaag. De gehele intrige lijkt erg simpel: Hen- schels vrouw vraagt hem op haar sterfbed toch in geen geval hun dienstmeid te trou wen. Later breekt hij die belofte en dan beseft hij pas hoe heilig deze eigenlijk was. Maar de figuren bij Hauptmann wor den beheerst door een noodlot, dat hen drijft, omdat ztj in zichzelf niet sterk ge noeg zijn. Zij hebben onvoldoende levens moed. Alles groepeert zich hier om Henschel, prachtig en levensecht gespeeld door Jo han Elsensohn, wiens figuur aller aandacht op zich concentreerde. Tegenover Hen schel de levensdriftige Hanna van Nell Knoop, fel en raak door deze actrice ge tekend. En om hen beiden heen de vele spelers in dit naturalistische drama, de aardige typering van Siebenhaar door Bob Wijsman, van Wermelskerk door Hans van Meerten, van diens vrouw door Marie Faassen, om mèt enkelen te volstaan. Met zulke geroutineerde spelers had de regie van Ben Groeneveld een eenvoudige taak. „Voerman Henschel" is gebleken nog altijd een sterk stuk te zijn, al heeft de tand des tijös er in de laatste jaren Jiard aan geknabbeld. A. J. VAN DER WEIJDEN Heemskerk „h'et communisme van thans" „Waar gieren zijn, daar is ook aas" zeide de heer A. Cosijn, die Woensdagavond op uitnodiging van de Heemskerkse contact commissie een lezing hield in de concert zaal van café „De Zon" en hij wilde het communisme vergelijken met de roofvo gels, die op het klaargelegde aas afkomen. Do sociale principes en de katholieke be ginselen zijn niet al te goed nagekomen, waardoor het communisme als het com mentaar op de geschiedenis te beschouwen is. De heer Cosijn behandelde ook het Hu manisme, het existentialisme, agnosticisme en materialisme. Op het onderwerp industrialisatie ging spreker dieper in, aanknopend bij de stel ling, dat do mens onder zijn eigen uitvin dingen gebukt gaat. Industrialisatie is goed, aldus spreker, maar de Godsgedachte moet erdoor heen schemeren. De heer Cosijn besloot zijn lezing met een aansporing om trouw te blijven aan de katholieke beginselen, en niet met ge balde maar met gevouwen handen te strij den tegen het hedendaagse gevaar. De R.K. kerk krijgt nieuwe klok Naar wij vernemen zal over twee weken in de toren van de R.K. kerk te Heems kerk een nieuwe luidklok worden inge zegend. De oude klok werd door de Duit sers geroofd. ..DE MEID" Zondag 8 Januari zal de Heemskerkse toneelvereniging „Tavenue" een opvoering geven van het toneelstuk „De Meid", een •omedie in twee bedrijven van Herman Heijermans. De avond zal gegeven worden tn de concertzaal van Gebroeders Dam aan de Deutzstraat. Nieuwe vleugel van het rusthuis a! in gebruik Hoewel de vleugel nog niet geheel vol tooid is, is de nieuwe uitbreiding van het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk reeds in gebruik genomen. Dat dit hard nodig was blijkt wel uit het feit dat er in de dagen van Kerstmis tot Nieuwjaar plaats gemaakt moest worden voor zes jonge moeders. Men beschikt thans over een moderne sterilisator om instrumenten en andere benodigdheden te ontsmetten. Ook de kraamkamer is zo ingericht dat zij aan ulle eisen voldoet. Een practische electrische verwarmings installatie brengt in een korte tijd de ka mer op de vereiste temperatuur en ceti toestel voor narcose is tevens aanwezig, Verder beschikt het rusthuis over nieuwe wasbakken, waarvan de kranen desnoods met de ellebogen of de knieën kunnen worden geopend. Er is tenslotte een nieuwe wasmachine geïnstalleerd voor 60 lakens tegelijk. De vleugel zal aan het einde dezer week worden ingezegend, doch de officiële ope ning zal in de eerste week van Februari plaats hebben. Een nieuw, ultra modern kraambed is angeschaft van de gelden die een recente collecte heeft opgebracht en het is dus te beschouwen als het cadeau der ingezetenen van Heemskerk. Ccistricum Concerten van St. Aloysius Aan de concerten, welke het fanfare corps „St. Aloysius" op 11 en 16 Januari geeft, zullen medewerken het Kinheim- kwartet onder leiding van de heer A. C. Twisk, met als gast de sopraan Jeanne v. d. Winkel. Het programma van het fanfarecorps bevat de Lustspielouverture, Andante in G en de Ouverture Italienne. Het Kinhelm- kwartet zal gedeelten uit de Jahreszeiten en Faust ten gehore brengen. Cabaretavond in „Duin en Bos" Dinsdagavond is in de toneelzaal van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bos" door het cabaretgezelschap „De Zoete In val" uit Den Haag een voorstelling gegeven. Dit gezelschap bezoekt op uitnodiging van het. Irenefonds ziekenhuizen en sanatoria in Nederland. Dé avond was voorbereid door de ont spanningsvereniging Van Duin en Bos, waar zowel patiënten als verpleegden lid van kunnen zijn. Toen deze vereniging opgericht werd aanvaardde dr. Aukes het voorzitterschap. Nadat alle patiënten na de evacuatie terug gekeerd waren, zag zij zich in 1946 ge noodzaakt wegens drukke werkzaamheden haar functie neer te leggen. Op 15 Januari van het vorig jaar aanvaardde de heer P. Hourik het voorzitterschap. In zijn in leidend woord sprak deze de hoop Uit, dat het hem gegeven zou zijn het pionierswerk van dr. Aukes voort tê kunnen zetten. Het cabaretgezelschap hield de aanwe zigen gezellig bezig met korte schetsen, een liedje en een praatje. Bijeenkomst R.K. Landarbeidersbond Dezer dagen is in Café Ruslnk een dis trictsvergadering gehouden van de Neder landse Rooms Katholieke Landarbeiders- bond „St. Deusdedit". Een der districtsbe stuurders zette uiteen hoé en om welke redenen de regering goedgunstig beschikt had over de vaststelling van dé lonen in het bloembollenbedrijf. Nadat nog enkele vragen op land- en tuinbouwgebied beantwoord waren, werd dê vergadering gesloten. VOETBALOVERZICHT De eerste competitiedag van 1950 stelt De CSV'ers kunnen het zich voor gezegd VSV al direct voor een lastige opgave, i houden, dat zij tegen Randers flink zullen namelijk in Schiedam trachten te winnen moeten aanpakken, willen ze het tot een van Hermes-DVS. Die opgave is daarom overwinning brengen. 20 zwaar, omdat Hermes op het ogenblik 1EV trekt naar het inderdaad zwakke nog zeer goede kansen bezit ten opzichte BPC, dat. echter op Tweede Kerstdag VVB van de bovenste plaats. De uitslag lijkt niet toch maar een puntje afhandig maakte, twijfelachtig, maar zij die nog steeds hopen Laat dit voor de lEV'ers een waarschuwing op een herstel van VSV en tol diegenen zijn. VVB ontvangt WMHO. Willen de VVB- ers nog niet verder bij Rivalen ten achter komen, clan moet deze wedstrijd gewonnen worden. En dat kan ook naar onze mening! BINNENLAND Hat bestuur van de stichting: Amster dams Toneelgezelschap heêft besloten de artistieke en zakelijke leiding voor de eerstvolgende drie jaren in handen te laten van de heren A. van Dalsum. A. Defresne en J. Sternheim. Tevens is besloten te sollici teren naar de positie van vaste bespeler van de Amsterdamse Stadsschouwburg. •—Te Zaandam is het tweejarig zoontje van de familie Franken onder een auto ge komen cn op «log gedood. Het kind liep uit het steegje naast de woning cn struikelde, waardoor het pardoe6 voor de wielen viel van ccn auto van dè gemeentelijke reini gingsdienst. De minister van Economische Zaken heeft de heer A. C. Kaufmann, directeur van ccn warenhuisconcern in Philadelphia cn voorzitter van de raad van bestuur van de Kamer van Koophandel te Philadelphia, uit genodigd een bezoek aan Nederland te brengen. De heer Kaufmann wordt op 8 - Januari - op Schiphol verwacht met twee dan zij op genoemde feestdag tegen Vitesse lcden van 7ijn 8taf Hvm zal WOrden vèrzocht .11 A1 -U a.aa..%aa Ua» AaM r. Int I behoren wij ook houden elke wedstrijd weer rekening met een prettige verrassing. Wie weet draagt de eerste competitie-Zon dag van het nieuwe jaar daarvoor reeds zorg! Stormvogels heeft eindelijk weer eens een thuiswedstrijd. Hercules komt op be zoek en we verwachten tegen deze Utrechtse club een pittige wedstrijd, eens- i deels omdat de Stichtenaren, zoals uit hun tien punten uit twaalf wedstrijden blijkt, i niet 'zo heel zwak zijn, anderdeels omdat we uit deze zélfde cijfers distilleren, dat zij hun tweede klasseschap door het be halen van nog enkele winstpunten gaarne definitief veilig willen stellen. We ver wachten echter, dat ze het, evenals destijds in Utrecht, niet tegen de Vogels zullen bolwerken. Ook in de derde klasse staan weer be langrijke ontmoetingen op het programma. Zo zijn in 3 A VitesseSchagen, Terras vogels—DIO en KinheimZilvermeeuwen alle min of meer van belang In verband met het moeten spelen van degradatie wedstrijden. Wanneer Vitesse zo speelt als op 2de Kerstdag tegen Terrasvogels, dan achten wij de Castricummers in staat Schagen de baa3 te blijven. De Terrasvogels zelf echter dienen tegen DIO uit een ander vaatje te tappen Figl over Oostenrijks problemen Communisme en nazisme baren het land geen zorgen De Oostenrijkse kanselier dr. Leopold Flgl heeft In een Nieuwjaarsinterview verklaard, dat „dc Oostenrijkse eommunis- 'ieche minderheden van vllf procent geen bedreiging kan betekenen, ofschoon de gedragingen van deze groep, die geheel van buitenlandse Invloed afhangt, nauw n het oog moeten worden gehouden. Ook ill Oostenri,|k bestaan", zo zeide Figl. „over blijfselen van de nazi-Ideologie, doch do aanhangers hiervan maken een nog vcol kleinere minderheid uit dan de communis ten". Dc dringendste problpmen van Oosten rijk waren modernisering van de industrie en de landbouw door middel van beleg gingen en vergroting van de uitvoer met vijftig procent. Er waren geen plannen voor socialisatie van de industrie. deden. Anders brengen zij het niet eens tot oen gelijk spel. Of Kinheim met geen, weinig of veel in vallers speelt, weten we niet, maar zelfs al zouden de Velsenaren met veel Invallers moeten spelen, dan geven we ze tegen Zil vermeeuwen nog een goede kans op do zege, want deze factor speelt, zoals we tegen Beverwijk zagen, geen rol bij Kin heim. Nog een belangrijke ontmoeting is die tussen ADO en GVÖ. Deze ploegen bezet ten namelijk de tiende en 11de plaats In hun afdeling. Het is voor de Heemskerkers zaak, dat ze nu hun kans grijpen. Doen ze dit, dan zou het best kunnen dat ze een paar plaatsen stegen. Veel spanning zal ook heersen bij Ken- nemers— ZW. Beide ploegen ontlopen elkaar niet veel en we houden het dan ook maar op een gelijk spel. KW zal wegens zijn precaire positie tegen WE wel geducht van zich afbijten, maar wij achten de Wijk aan Zeeërs toch in staat minstens een gelijk spel te bewerk stelligen, Beverwijk wacht tegen Always Forward een zware strijd. WIJ houden dan ook ern stig rekening met een nederlaag. Het tot nu toe ongeslagen Velsen krijgt Hollandia op bezoek. Wij kunnen niet aan nemen, dat de Hollandlanen aan het record van Velsen een einde zullen maken. de Nederlandse autoriteiten van advies te dienen over de exportbevordering en de daartoe te houden tentoonstellingen van Nederlandse producten in de Verenigde Staten. Prof. dr. ir. J. Goudriaan, Oud-president- directeur van de Nederlandse Spoorwegen, thahs hooglaar aan de hogescholen van Rot terdam en Delft, zal 19 Januari naar Preto ria vertrekken voor het aanvaarden van een hoogleraarsambt in de bedrijfseconomio aan de universltoti aldaar. Op 10 Januari geeft prof. Goudriaan zijn afscheidscollege in Rotterdam. Het hoofdbestuur van dc Friese Maat schappij van Landbouw acht het noodzake lijk. dat de lonen van de landarbeiders in dezelfde mate worden verhoogd als die van de arbeiders, werkzaam in de industrie. De maatschappij stelt deze loonsverhoging even wel afhankelijk van een doorberekening in de prijzen. Oiider deze voorwaarde wil de Friese maatschappij, die een organisatie van werkgevers in de landbouw is. aanvullende collectieve arbeidsovereenkomsten sluiten. Wegens de verhoogde kolenprijzen zal per hoofd van de bevolking een gulden worden terugbetaald. De ministerraad heeft goedgevonden, dat zij die dit bedrag kunnen en willen missen voor sociale werken, deze bon kunnen af staan aan de N.I.W.I.N. De aan te wijzen bonnen kunnen in een onge- frankeerde enveloppe worden gezonden aan: NIWIN Den Haag, Machtiging 1917. De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, is door de arrondissements rechtbank beëdigd als ambtenaar van de burgerlijke stand, Santpoort-dorp Christelijke Kleuterschool In gebruik genomen Vanmorgen om negen uur is zonder enig uiterlijk vertoon de kleuterschool voor Christelijk Volksonderwijs, die tot dusver in de Hervormde Kapel was ondergebracht, in de Finse School aan de Irissenstraat geopend. In twee lokalen hebben 84 Sant- poortse kleuters een goed geoutilleerd onderkomen gevonden. Waar hef publiek wel vis eet De overbevissing blijft een ernstig probleem Sinds in Engeland het vlees werd gerantsoeneerd, mag de vis zich in hevige mate in de culinaire belang stelling van de Engelse hulsvrouw verheugen. De consumptie van dit product is sedert 1939 met meer dan 25 procent toegenomen en in bijna alle Engelse gezinnen wordt twee of driemaal per week vis gegeten. De eisen die men in de loop der jaren aan het product is gaan stellen namen met het gebruik ervan toe en voor de han delaren wordt het steeds moeilijker om aan de verlangens van het publiek te voldoen. Engeland heeft, reeds sinds decennia, een grote vis-industrie en de talrijke verbete ringen welke in de laatste honderd jaar in de uitoefening der visserij zijn aangebracht, waren voor een groot deel aan Engeland te danken. In een interessant artikel in „Progress", het personeelsblad van de „Lever Brothers and Unilever Limited" vertelt W. Jackson Wallace een en ander over de Engelse visserij en over de proble men waarmee deze industrie op het ogen blik te kampen heeft. Engeland ligt bijzonder gunstig voor het uitoefenen van de visserijde Noordzee en de wateren ten Westen van de Britse eilanden, en de kusten van IJsland en Noorwegen vormen voor de Engelse vissers een dorado. Hoewel de Britten reeds dui zenden jaren lang in deze wateren gevist hebben, ligt de grote ontwikkeling van het Engelse visserijbedrijf in een meer recent jaartal. Gedurende de negentiende eeuw immers werd de vraag naar vis allengs groter. De mogelijkheden van een snel transport naar het binnenland en de aan was der bevolking, kunnen als oorzaken voor deze opleving in. het bedrijf genoemd worden. Maar vooral na de komst van de trawler in 1880, nam de activiteit in de Engelse vis-industrie belangrijk toe. Voor dat men over dit vaartuig de beschikking had, waren de vissers wel genoodzaakt vrij dicht onder de kust te blijven maar de capaciteiten van de stoomtrawlers waren van dien aard dat ook langere reizen ge maakt konden worden. Men was er zich in die dagen echter niet van bewust dat ook in het midden van de Noordzee een grote vis rijkdom te halen viel. De wonderbaarlijke visvangst Een oud Engels verhaal vertelt dat een visser door een vliegende storm met zijn scheepje opgenomen werd en mijlen ver uit de kust in de Noordzee terecht kwam. Toen de storm was gaan liggen en de visser zich weer bewust werd van zijn taak, gooide hij de netten uit en haalde bij de eerste trek meer vis op dan hij ooit In zijn leven bij elkaar had gezien. Terug in de thuishaven ging dit bericht als een lopend vuurtje door het stadje en van die dag af begonnen de Engelsche vissers meer be langstelling te tonen voor de visserij op de Noordzee. Hoe dan ook, de komst van de stoomtrawler heeft het mogelijk gemaakt dat de vissers zich niet langer hoefden te beperken tot beoefening van de kust visserij en reeds spoedig tot de ontdekking kwamen dat de Noordzee boordevol vis zat. Meer dan 500 trawlers van verschil lende naties vissen nu elke dag de Noord zee af en meer dan duizend schepen van andere types volgen, zij het dan met andere middelen, het voorbeeld van hun grote broers. Overbevissing reeds voor de oorlog een gevaar. Hoe beter hét materiaal waar mee men viste werd, des te hoger werden de vang sten. Als gevolg hiervan uitte men in vis serijkring reeds vijftig jaar geleden de vrees dat er een einde zou komen aan de visserij op de Noordzee en hier en daar werd fluisterend over „overbevissing" ge sproken. Zo ver kwam het echter nog niet en toen in 1939 de situatie inderdaad cri- tiek begon te worden brak de tweede wereldoorlog uit en kwam de visserij op de Noordzee practisch stil te liggen. In 1944 nam de vangstcapaciteit echter nog in belangrijke mate toe en op het ogenblik zijn we dan ook weer even ver als in 1939. In diverse visserij kringen maakt men zich ernstig ongerust over de gang van zaken op de Noordzee en verscheidene landen menen dan ook dat slechts zeer drastische maatregelen de visserij voor een totale on bruikbaarheid van de Noordzee kunnen be hoeden. De Engelsen zien de toekomst echter niet zo somber in en zijn van mening dat wan neer in enkele area's van de Noordzee enige jaren niet gevist wordt van een totale overbevissing nooit sprake zal zijn en dat de opbrengst van de Noordzee dan zelfs na verloop van enige tijd zal toe nemen. Een andere mogelijkheid om j overbevissing te voorkomen is volgens de I Engelsen het beperken van de visserij over j de gehele Noordzee. Engeland ziet de nood- zakelijkheid van een actie in, doch beweert dat andere landen niet van de noodzake lijkheid ervan te overtuigen zijn en meent dat alleen een grote crisis voor de meeste landen aanleiding zal zijn een zekere beperking toe te passen. Het bRjkt nog niet algemeen bekend te zijn dat met Ingana van 1 Januari do wet van 11 December 1947. houdende tijdelijke regeling voor personenvervoer met motor rijtuigen, niet is verlengd, zodat rijvergun ningen voor personenauto's, niet in gebruik voor beroepspersonenvervocr. thans niet meer worden verstrekt, De in omloop zijnde rijvergunningen voor deze personenauto's zijn komen te vervallen. Ook hot Zondags- rijverbod ls vervallen, De rijvergunningen voor alle bestel- en vrachtauto's blijven van kracht, ongeacht of deze bestel- en vracht auto's in gebruik zijn voor eigen vervoer Of voor beroepsvervoer. In een zolderkamertje van een huis in de Gaffeldwarsstraat te Rotterdam heeft een brandje gewoed waarbij de 82-jarige H. Knikkert, dit het kamertje bewoonde, brand wonden aan handen en benen opliep. De brand is vermoedelijk ontstaan door het vlam vatten van een slang van het gas- comfoor. Het vuur vernielde een gedeelte van de inboedel. De oude man is In een zie kenhuis opgenomen. De Amsterdammer B. J. die door het Bijzondere Gerechtshof in de hoofdstad tot de doodstraf werd veroordeeld daar hij was schuldig bevonden aan het verraden van Engelandvaarders, is door de Bijzondere Raad van Cassatie tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Drie vertegenwoordigers van de Neder landse vakverenigingen zullen binnenkort op uitnodiging van de Britse regering een bezoek aan Engeland brengen. Deze verte genwoordigers zijn do heer J. Landman, penningmeester van het N.V.V., de heer W. Essers, penningmeester van de Katholieke Arbeidersbeweging en de heer I. Rijpstr#, secretaris van de textielarbeidersbond „Unitas", aangesloten bij het C.N.V, Aan prof. dr. A. E. van Giffen, hoog leraar in de archaeologie aan de rijks universiteit te Groningen en de universiteit van Amsterdam is met dank voor de bewezen diensten, wegens het bereiken van de 61- jarige leeftijd, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. A. L. Hovy. em. predikant te Buasum viert vandaag zijn 75e verjaardag. Hij diende van 1915 tot aan zijn emeritaat in 1940 de Ned. Herv. Gem. van Wijk aan Zee en Duin. Dc reeds aangekondigde Nieuwjaars receptie van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland welke zou plaats hebben op Zaterdag 7 Januari zal we gens ziekte van baronesse de Vos van Stoon- wijk—van Roy en niet doorgaan. 1 Wollen tricot kinderjurken met korte en lange mouwen. Doze gaan guldens onder de prijs weg. TEXTIELHANDEL PRES. STEYNSTRAAT 35 - IJMUIDEN - TEL. 4235

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3