Restanten Opruiming (JBeverwïjk en Omstreken j Joh. Meijer en Zn De „Histadrut" vindt nergens op de wereld haars gelijke KENNEMERLAAN TELEFOON 4453 QlCort en Bondig Vrijdag 6 Januari 1950 De Wijk aan Zeeër reddings brigade kan een huisje bouwen B. en W. van Beverwijk wijken er zelfs voor van de regels af De Wijk aan Zeeër reddingsbrigade ge niet uit de Beverwijkse gemeentekas een jaarlijkse subsidie van 250,Zij strekt haar werkzaamheden uit over het strand- gedeelte van IJmuidense Noorderpier tot de grens van Heemskerk. Het strandge- deelte, gelegen onder Beverwijk, beslaat dus een lengte van 1200 m. Bij schrijven van 5 November 1949 heeft de vereniging zich tot het college van B. en W. gewend met het verzoek boven de gewone subsidie voor eenmaal een bedrag tot haar beschik king te stellen, opdat zij in staat zal zijn het brigadehuisje aan de Achterweg weder in te richten. De inventaris hiervan is ge durende de bezettingstijd grotendeels ver loren gegaan. De vereniging zou gaarne zien, dat dit gebouwtje in April aanstaan de weder in haar vroegere staat zou zijn gebracht. Hoewel de goede oi'de eist, dat subsidie aanvragen. slechts in overweging kunnen worden genomen, wanneer zij uiterlijk in Augustus, voorafgaande aan het betrok ken begrotingsjaar zijn ingediend, hebben B. en W. deze aanvraag nog bezien. Naar aanleiding daarvan wordt de raad voor gesteld aan de Vereniging Wijk aan Zeeër Reddingbrigade een bedrag ineens toe te kennnen van 500,en bovendien over te dragen een bank, 12 stoelen, een tafel kleed en een vloermat. H.O.S.C. verslaat Weenink Voor de competitie van de Nederlandse Schaakbond hebben de twee Beverwijkse schaakverenigingen, de Hoogovenschaak club en „Weenink" Woensdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg de strijd op de gebiokte velden aangebonden. „Weenink", die door de resultaten van vorige wedstrijden in degradatiegevaar ver keert, kon het tegen de Hoogovenmensen niet bolwerken en verloor met 1\22!/2. In tegenspraak met deze cijfers heeft de wed strijd toch een uitermate spannend verloop gehad. De gedetailleerde/uitslagen luidden: HOSC I—Weenink I 7V2—2',óJ. Zoontjes— Ph. Bakker 10: P. SuikerK. Slings 10; B. Wulms—C. Nijman 10: Th. Spijker C. Koomen V2W. SteemanJ. C. Muijen 01; M. SoetemanA. Peekei 01; P. ZwartH. v. 't Hof 10; P. Veldheer H. Nijman 10; Ir. HuijgenJ. Sluijs 10: F. HendriksA. Alders 10. Voor de clubcompetitie werden nog ge speeld: groep II: A. SlingsP. Zeilstra 01 P. Bos—J. Schmits 0—1: P. Hart—G. Schouten 10; J. GrootA. Spijker afge broken. Groep III: D. VerstegeC. Zoon 10; P. JansenM. Jemmink 10; C. Mul der—H. v. Laaren 01. Groep IV: A. de VriesE. Rijken 10. Ondanks het Hoogovenschaaktournooi zal de clubavond van HOSC Woensdagavond normaal doorgang vinden. „Sans Atout" rond de bridgetafel De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" heeft deze week in het Witte Kruisbadhuis aan de Baanstraat weer enkele viertallen wedstrijden gespeeld voor de competitie van de Nederlaridse Bridgebond. Het eerste team, bestaande uit de 'heren Bosv. Balen en Spruit—Bakker, toonde zich in de hoofd klasse verreweg superieur aan NBB II en won met 6325 m.p. De voornaamste der overige uitslagen luidden: eerste klasse: Sans Atout V, de heren Zandbergenv. Groningen Jr. en Tandde Boer wint met 4934 m.p. vah R. K. Haarlem; Sans Atout VI, mevrouw Tabakheer Biben en de heer en mevrouw Thomas verliest van Oefenclub III met 2148 m.p. Tweede I klasse: Sans Atout VII, de heren v. Zon v. Zutphen en mevrouw v. Essenheer Hoen, wint van B. C. 1940 VI met 2817 m.p. Verder werden Woensdagavond weer verschillende wedstrijden gespeeld voor het clubkampioenschap. Deze maal waren het de groepen 2 en 4 welke in het strijdperk traden. De voornaamste uitslagen luidden hier: groep 2: 1. heren v. d. Walv. Gro ningen Jr. 42 m.p.; 2. heren Reymerv. d. Wel 40^2 m.p.: 3. heren Bosv. Balen 33 m.p.; 4. heren BraamStiphout 30 m.p.; 5. heren NijmanZoontjes 28 m.p.; 6. heren GrootPlooy, 28 m.p.; 7. heer en mevrouw Vogelenzang, 27 m.p.; 8. heren Kokv. Dam, 22 ¥z m.p. De voornaamste uitslagen van de onder linge wedstrijden waren: groep I: 1. heren W. en G. de Boer, 40 m.p.; 2 heren Boon Blom, 35 m.p.; 3. heren v. d. Linden Hoogeboom, 34t/z m.p.; 4. heren Bloemen- daalHoogeboom, 32V2 m.p.; Groep II, 1. heren v. Groningen Sr., 23 m.p.; 2. heer en mevrouw v. d. Capelle, 21m.p.; 3. heren SchaafsmaKlesser. 19!i m.p.; 4. heren De VriesTuinman 18 Vz m-P- B.D.C. IV verliest haar laatste wedstrijd Het vierde tiental van de Beverwijkse Damclub is er Woensdagavond in de boven zaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" niet in geslaagd de laatste weclstrijd voor de competitie van de Haarlemse Dambond te winnen. De tegenstander Halfweg II won na een goede wedstrijd met 137. De persoonlijke uitslagen luidden: BDC IV—Halfweg II 7—13; W. de Graaf—A. Kempe 02; J. IskesJ. v. Haelen 02; E. Reinhout Sr.J. Muijlwiik 20; H. Nij manW. Dubbelaar 02; G. v. d. Waal A. v. Duyn 11; D. v. AsFr -v. Niéuwe huizen 11; N. v. d. SluisA. Breedijk 0—2; J. Verhaar—K. Bakker 0—2; H. Adri- chemJ. v. d. Burg 20; L. NijmanFr. Bijman 11. Ook werden dezelfde avond verschillen de wedstrijden voor het clubkampioenschap van de Beverwijkse Damclub gespeeld. Het resultaat in de hoofdklasse was: Th. KortekaasJ. A. Oussoren 11; A. Peekei J. de Vlugt 20: K. Kikke—H. Diederiks 0—2; Chr. Bakker—P. Smit 1—1. t VERSTERKING VOOR DE „KENNEMERS" De volgende voetballers hebben bij de KNVB overschrijving aangevraagd naar de Kennemers: de VSV-man Stek en Piet Voormeer uit ADO. „Jeanne d'Arc" met Nel Oosthout De bekende voordrachtskunstenaar Nel Oosthout zal op Vrijdag 13 Januari voor leden van de Hoogovenbeambten vereniging „De Gieteling" ten tonele brengen Bern- hard Shaws „Jeanne d'Arc" in de vertaling van Eduard Verkade. Deze voordracht zal i in het Kennemer Theater aan de Zeestraat j worden gegeven. Rossolimo naar Hoogovenschaaktournooi? Boök uit Finland komt in elk geval niet. De tournooi-commissie van het Hoog ovenschaaktournooi, dat Zaterdag 7 Jan. in het Statenhuis aan de Velserweg een aanvang zal nemen, heeft contact opge nomen met dr. M. Euwe, die momenteel aan het internationale tournooi in Hastings deelneemt. Men heeft dr. Euwe verzocht op zijn beurt verbinding te zoeken met de Fransman Rossolimo om hem te bewegen aan het Hoogoventournooi te komen deel nemen. De Finse deelnemer Boök is na melijk wegens een benoeming tot hoofd ingenieur verhinderd. Ook het medespelen van de Joegoslaaf Köstisch is nog niet ge heel zeker. Mocht hij niet kunnen komen dan zal de Franse speler Hugot, die mo menteel in de reserve groep is ingedeeld, diens plaats in de eregroep innemen. Wij kunnen verder nog meedelen, dat de officiële opening van het tournooi ge schieden zal door de president-directeur der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V., ir. A. H. Ingen Housz. Door drs. A. Demmers zullen de gasten namens de organiserende vereniging worden verwelkomd. Kilima Hawaiians gehuldigd Na in vele Nederlandse plaatsen te zijn gehuldigd wegens hun 15-jarig bestaan, kwamen dé Kilima Hawaiians Donderdag avond in het Luxor Theater te Beverwijk, om zich dóór een uitverkocht huis te laten fêteren. Met een geestig speech je nam de conférencier Coos Speenhoff tijdens de pauze een huldigingswoord voor zijn re kening en hij vertelde, hoe 15 jaar geleden Bill Kilima de hawaiian muziek in ensem- bleverband ging beoefenen en met deze nieuwe muziek veel moeilijkheden moest overwinnen. Namens twee Beverwijkse bakkers bood hij een tweetal taarten aan en de directie van het Luxor Theater pre senteerde een fraai bloemstuk. Het eigenlijke programma werd in een vlot tempo gebracht en Coos Speenhoff had soms nauwelijks tijd om het publiek met een paar liedjes te amuseren. Het optreden van de accordeonvirtuoos Ted Valerïo werd „begeleid" door zang van alle aanwezigen en onder de verschil lende liedjes die Wim en Bram Scholten ten gehore brachten oogstten zij vooral succes met „Good bye for ever". Het hoogtepunt van deze avond was echter het optreden van de Kilima Ha waiians en Bill Kilima „and his singing cowboys" die hun zoete Zuidzee muziek voor en de cowboy-klanken na de pauze met een prettig élan brachten. De liefheb bers hebben de?.e avond ruimschoots kun nen genieten. Jubileum-feestavond Chr. Besturenbond Op Dinsdag 10 Januari zal ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Christelijke Besturenbond in het Kenne mer Theater te Beverwijk een feestavond worden gegeven. Medewerking wordt ver leend door Peter Ruif, voordrachtskunste naar met muzikale omlijsting van Bart Woelderink en een dubbelmannenkwartet onder leiding van de heer Van Dijk. „Het lammeke" Onder auspiciën van de Rooms Katho lieke Bond van metaalbewerkers St. Eloy zal aan de leden en hun dames een tweetal toneelavonden worden aangeboden. De toneelvereniging „St. Bonifacius" uit Krommenie zal dan op de Donderdagen 19 en 26 Januari in het KSA-gebouw het toneelstuk „Het Lammeke" van Jac. Bal lings opvoeren. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Lodewijk, z, van J. D. Pesch en van M. Velthuijsen; Hermanus N. A., z. van H. C. Wester en C. Burger; Johanna A. A., d. van J. Muis en E. Rozeboom; Maria, dochter van M. Doeve en A. Strave; Adria- nus J., z. van J. Numan en J. A. M. Mulder; Josefina Fr. M. G., d. van J. F. Toman en A. Niesten; André, z. van KI. Selderbeek en B. Kurzejamska; Maria H. S.. d. van Fr. H. Geilen en M. H. Leinders; Catharina M. C., z. van H. A. Duin en E. C. Kuijs; Ernst. z. van J. Jansen en C. Ph. Ruijgh; Johannes, z. van J. Brasser en J. Slobbe; Johan. z. van B. K. Uiling en J. A. ten Bruggencate; Marian, d. van W. F. Staargaard en Fr. Jonkman; "Willi- brordus J., z. van W. J. Mooij en C. KI. Kuijs; Anna C. J., d. van M. Stuijt en J. L. Alders. OVERLEDEN: H. Oostewaal, 89 j., gehuwd met J. M. Gertenbach; J. G. Brandjes, 69 j., gehuwd met A. M. Oosterwal; N. Durge, 45 j., ongehuwd; J. Scholder, 67 j., ongehuwd. ONDERTROUWD: J. H. van Aalst en W. H. Striker; Th. Metselaar en J. R. Brasser; K. J. B. Bakker en C. M. Warmenhoven; S. E. Bakker en L. M. v. Rumste; C. de Vries en A. Wernke. GETROUWD: M. Korstanje en J. Berghuis; B. Londo en J. H. Beukman; N. J. Duin en Pi M. Meijer. Castricum „De laatste eer" 25 jaar De Eerste Onderlinge Begrafenis- en crematievereniging „De laatste eer" hield Donderdagavond in hotel „De Rustende Jager" haar jaarvergadering en herdacht tevens haar vijf en twintigjarig bestaan. Terwijl de heer W. Jacobs op het orgel het Largo van Handel speelde, werden de overleden leden herdacht. De voorzitter, de heer P. van der Touw, richtte zich tot de heren C. van den Berg, S. Veenstra en J. Mooy, die van de oprich ting af dragers zijn; zij ontvingen een ge schenk onder enveloppe. De voorzitter van de raad van commissarissen bracht de voorzitter, de heer Van der Touw en de secretaris, de heer Y. Beintema, dank voor hun arbeid en overhandigde beiden een geschenk. Namens de dragers sprak de heer C. van den Berg de heer Beintema toe en bood een huldeblijk aan. De secretaris gaf een overzicht van de afgelopen vijf en twintig jaar en herdacht het werk van de oprichters wijlen de heren P. Mooy en R. Veen. Het eerste bestuur bestond uit de heren P. van der Touw, Y. Beintema, P. de Boei-, R. Veenstra en P. Mooy en in de raad van commissarissen, welke later werd samengesteld, hadden zitting de heren C. J. Brouwer, J. Bedeke en P. Mooj. Uit hei financieel verslag bleek, dat er een saldo van 1823 in kas is. Spoorboom gekraakt De spoorbomen aan de Beverwijker straatweg te Castricum schijnen een grote aantrekkingskracht voor auto's te bezitten. Voor de vierde maal in twee maanden werd een boom gekraakt, ditmaal door een personenauto uit Alkmaar. Om half zes reed deze wagen tegen de boom die afbrak. De auto werd licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich, gelukkig, niet voor. Gisteravond werd de boom gerepareerd, maar een constructie-fout veroorzaakte moeilijkheden. Het gevolg was dat het verkeer omgeleid moest worden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Anna Geertruida, d. van P. de Graaf en G. Fokker, Bakkummerstraat 92: Johannes, z. van C. Steeman en A. Evers, Mr. Ludwigstraat 29; Cathanna Elisabeth, d, van A G. Duin en D. M. Beerse. Poelven- straat 17; Wilhelmus Franciscus, z. van W. Houtenbos en G. C. Koopman, Pernestraat 44; Geertruida Adirana, d. van S. P. Kuijs en A. A. Schoorl, Heereweg 31a; Cornell's Wilhelmus, z. van C. W. Meijne en C. B. Oudhoff, Heereweg 11; Jacobus Hendrikus Simon, z. van J. Stuifbergen en M. A. van der Eem. Dr. Jacobilaan 15. ONDERTROUWD: Petrus Kuiper tc As sendelft en Maria Catharina de Nijs te Castricum. GEHUWD: Petrus Gerardus van Kessel, wonende te Limmen en Alida Maria Res, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Giesbertha Maria Zonjee, wed. van J. Res, oud 82 j., wonende te Castricum. Israel en het sociale vraagstuk (door P. A. COLIJN) Hoewel het ontwerp-grondwet nog niet door het parlement in behandeling geno men en de constitutie dus nog niet wette lijk geregeld is, bestaat er niet de minste twijfel of Israel zal ook in de toekomst zijn, gelijk het reeds nu is, een op moderne leest geschoeide staat met een sterk democrati sche inslag. Zonder nu overmatig veel waarde toe te kennen aan onderzoekingen als van het Gallup-instituut, zegt het toch wel iets als op een vraag of men op elk levensterrein de volkomen gelijkberechtigdheid van de vrouw met de man wenselijk acht, 97 en een half procent met „ja", en slechts twee en een half procent met „neen" antwoordt. Als gevraagd wordt hoe men staat tegen over de dienstplicht van de vrouw, ook in vredestijd, dap verklaart zich 52 en een half procent vóór, waaronder het meren deel vrouwen. Hoe staat het nu echter in dit nieuwe en toch ook weer zo oude land met de Profiteert van onze n prima kwaliteiten Maat kleermakers - Herenmodes IJmuiden Drie V.V.IJ.-elftallen Zaterdag lussen de lijnen De reserves van WIJ trekken Zaterdag naar Haarlem om WRA 1 te ontmoeten en er kan gewonnen worden door de IJmui- denaren. Het derde elftal ontvangt het lang niet makkelijke „Kinheim" dat bezig is zich wat op te werken. Wil het derde nog kampioens kansen behouden, dan dient er gewonnen te worden. De junioren zijn de gast van het sterke Stormvogels c; zij zullen op hun tellen moeten passen, en van het begin tot het einde aan moeten pakken. IJmuiden-Oost „Rood Wit" vierde feest De supportersvereniging „Rood Wit" was Donderdagavond in de zaal van Flora bijeen, om op feestelijke wijze het 15-jarig bestaan van de vereniging te herdenken. De zaal was geheel gevuld, toen de voorzitter, de heer C-. Smit, alle aanwe zigen een welkom toeriep, in het bijzonder Boete voor hoofdredacteur „Vrije Socialist" sociale voorzieningen van de bevolking, welke door de immigrantenstroom voort durend van samenstelling vei-andert? Gelukkig heeft het bedrijfsleven zelf tal van noodzakelijke voorzieningen tot stand gebracht, waarbij wij onmiddellijk stuiten op een instelling, welke in de gehele wereld haars gelijke niet kent. Die organisatie is de „Histadrut", of in het Engels: „The General Federation of Jewish Labour in Israel' Al moge het niet gemakkelijk vallen een juiste omschrijving van deze organisatie te geven, met des te meer zekerheid kan ge zegd dat ge haar overheersende invloed zult bespeuren, telkens wanneer ge u er toe zet enig vraagstuk van sociaal-econo mische aard te benaderen. Het eenvoudigst is te zeggen: ze is niet ontworpen, ze is gegroeid. Aanvankelijk begonnen als arbeidersorganisatie, is zij in de loop der jaren geworden tot een instel ling, welke in ingewikkeldheid niet onder doet voor die der grote wereldconcerns. Tachtig procent van alle loontrekkenden zijn bij haar aangesloten en moeten dat wel zijn omdat de voordelen der sociale voor zieningen slechts via het lidmaatschap be reikbaar zijn. Een groot deel der medische verzorging, der ziekenhuisverpleging, der kraamverpleging, behoort tot het terrein der Histadrut en wat dit te betekenen heeft, wordt eerst recht duidelijk als men in aan merking neemt dat de woningnood nage noeg elke huisverpleging onmogelijk maakt. Ook werkgeefster De Histadrut, in oorsprong toch een ar beidersorganisatie, beweegt zich sedert lang niet uitsluitend meer op het terrein van de werknemer, maar is ook werkgeef ster, zelfs een der grootste van Israel. Het wegtransport is nagenoeg geheel in haar hand, zij heeft deel in de Israëlische scheep vaart en in de luchtvaart, zij exploiteert een cementfabriek, jamfabrieken en een schoenenfabriek. Zij is het grootste aan nemersbedrijf, zowel op het gebied van wegen- als van huizenbouw. Ook bij het bankwezen is zij geïnteres seerd. daar onder meer de coöperatieve arbeidersbank van haar uitgaat. Zij is aan deelhoudster in tal van bedrijven, ja, men kan moeilijk een terrein aanwijzen waarop zij haar invloed niet gelden laat. Het is een wonderlijke combinatie van arbeidersorganisatie en een kapitalistische De 73-jarige hoofdredacteur van „De Vrije Socialist", de heer G. R., die veertien dagen geleden terecht stond omdat hij in sen nogal kras hoofdartikel een aanval had gedaan op de werkwijzen van de Neder landse politie, werd vanochtend door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een boete van dertig gulden of achttien dagen hechtenis en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar; dit vonnis conform aan de eis van de officier mr. j onderneming, maar dit moet er van gezegd G. W. F- van der Valk Bouman. De Haarlemse motorhandelaar A. J., tegen wie terzake van verduistering een jaar was geëist, werd vanochtend vrijge sproken. Prijsvraag ter gelegenheid van de Boekenweek 1950 De Haarlemse Boekverkopersvereniging heeft ter gelegenheid van de Boekenweek 1950 twee prijsvragen uitgeschreven. Deel nemers moeten voor 5 Februari schriftelijk onder motto kenbaar maken welk Neder lands of in het Nederlands vertaald boek, het bestuur van de Velseroorder Sportvei- j na bevrijding nieuw of in herdruk ver eniging, de afgevaardigden van de sup-scbenen, zij als het beste beschouwen en portersVeremgmg „Sto mvoaels e - cjeze keuze in een beperkt aantal woorden ?DairvS.V.eS'or®enteS llaS o-rdc vang- !oe!ifhdten" De lnzen«nfen Jord™ b.e°°>'- - - - - I deeld door een jury bestaande uit de heren J. A. Godfried Eomans, letterkundige, C. J. E. Dinaux, leraar en letterkundig criti- lijst staat, zo vervolgde de heer Smit, is het thans te meer onze plicht de club fi nancieel en moreel te steunen en hii wekte de aanwezigen op, om alle uitwedstrijden „mee" te gaan. De heer W. Boelage, voorziiter van V. S. V. betrad vervolgens het podium en memoreerde de up en downs van de moedervereniging in de laatste jaren. On der dank voor de medewerking van „Rood Wit" offreerde hij de jubilerende vereni ging een bloemstuk. Ook de heer J. H. Jung, schonk, na mens de supportersvereniging „Stormvo gels" bloemen. Na het officiële gedeelte trad als eerste op de acordeon-virtuoos H. Kremtz, wiens liedjes uit volle borst werden meegezon gen. Het „Duo Wi-Jo" drie heren en twee dames bijwijze van paradox af gewisseld door het „Gujoma Trio", hiel den de stemming er in en met een bal, dat onder leiding van de heer R. Martens stond, kwam het einde van deze gezellige avond. Santpoort Schaakclub „Santpoort" behaalde een papleren overwinning Doordat „Purmerend" niet opkwam, be haalde het eerste tiental van de schaakclub „Santpoort" een reglementaire 300 over winning. Het eerste team staat nu op de tweede plaats in de competitie. Het zal van de verrichtingen van het Amsterdamse A.S.C. afhangen of Santpoort nog een kans heeft kampioen van de afdeling te worden. De negende bekerronde werd afgespeeld en leverde de volgende resultaten op: Groep 1: PelsPardoen 10; BilderRol i/2Vs', BrugmanVosman 01; Schweit zerGordijn 10; HaanappelG. Schuur man VzW. SchuurmanDr. M. de Groot 10; ElfferichBlansjaar 01. Groep 2: v. DijkOosterling 01; J. HoogzaadBaljet 10; HomanVulling 10; VullingHoman 01; Eijklaar- Sterk 0—1. Groep 3: RoodenbergWennis 10; v. Zeggerenv. d. Blom 10; W. Hoogxaad- E. Zuiderduyn 01; LeysmaKaan 01. In alle drie groepen is een felle strijd om de leiding ontbrand. De grootste kansen hebben wel in groep 1 W. Schuurman, in groep 2 P. Sterk en in groep 3 W. van Zeg geren. De jeugd-afdeling omvat thans zeven jongens. Er is nog plaats voor meer. Afgesada voor Beverwijk VRIJDAG 6 JANUARI Kennemer Theater. 7 en 9.15 uur: Hin derlaag. Luxor Theater. 7 en 9.15 uur: Fietsen dieven. W.B. Theater. 8 uur: Remember Pearl Harbour. Corso Theater (Castricum). 8 uur: Nacht van terreur. ZATERDAG 7 JANUARI Kennemer Theater. 7. en 9.15 uur: Hin derlaag. Luxor Theater. 7 en 9.15 uur: Fietsen dieven. W.B. Theater. 8 uur: Remember Pearl Harbour. Corso Theater. 7.15 en 9.30 uur: Nacht van terreur. cus, David Koning, journalist. De namen van de winnaars der vijf prijzen worden bekend gemaakt bij de feestelijke opening van de Boekenweek op Maandag 27 Febr. in de Stadschouwburg, waar het toneelstuk „Koning van Hoi'ar.d" van A. J. Zoetmul der wordt opgevoerd. Leerlingen van alle inrichtingen van middelbaar onderwijs kunnen op een der gelijke wijze hun voorkeur kenbaar ma ken. Hun antwoorden op deze prijsvraag worden onderzocht door een jury, die be staat uit mevrouw M. K. Ph. Boeren Versteegh, directrice R.K. Openbare Bi bliotheek en Leeszaal, mejuffrouw A. M. Eisen, hoofd Openbare Jeugdbibliotheek van de Stadsbibliotheek, mevrouw M. Schrodervan Gogh, letterkundige en dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhert Lyceum, allen te Haarlem. Veilingen De uitslag van de veilingen, Donderdag avond in het Notarishuis te Haarlem ge houden, is: Kennemerplein 3 33.000, J. C. Demoitie; Heemsteedse Dreef 189 Heemstede niet geveild; Leidseplein 11 straat 26 2.805,F. A. Groen qq.; Java- zw. en rd. 4.715,S. Hoeve; Oost Indië- laan 77 Heemstede 4.900,B. van Bakel; Semarangstraat 31,33 en 35 opgehouden; Rollandstraat 69 2.950,J. L. van Oyen; Rollandstraat 29 niet geveild; Zijlstraat 77 23.800,D. L. M. Smit qq.; Nieuwe Groenmarkt 17 zw. en rd. 11.100,P. H. Borghouts qq.; Koudehorn 82a 4.325, W. J. Koelemey; Lange Herenvest 12 zw. en rd. niet geveild; Indischestraat 5 3.925,Th. Bijman c.s. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeen te te Bloemendaal zal binnenkort een inza meling houden voor de restauratie van het gebouw Maranatha aan de Donkerelaan. dat men tot jeugdgebouw wil inrichten. Voor de A. R. Kiesvereniging „Groen van Prinsterer" spreekt Maandag 9 Januari in het Evangelisatielokaal Oranjestraat mr. J. C. C. G. Hijszeler wethouder der gemeente Bloemendaal, over „Benelux". worden dat de tegenstelling: „werkgever"- „werknemer" binnen deze organisatie op geheven is. De vraag rijst natuurlijk of het bestaan van zulk een machtig lichaam, dat wel eens en niet ten onrechte met een octopus vergeleken wordt, geen. bezwaar voor de staat oplevert, speciaal wanneer deze lr«ptste streeft naar verlaging der productiekosten. Eigenlijk is met het stellen van die vraag het antwoord al gegeven. Natuurlijk zijn er bezwaren, want het is bij de opbouw van de staat Israel niet de regeling maar de Histadrut, die aan de touwtjes trekt. Maar anderzijds verlicht zij in belangrijke mate de taak van de overheid. In het bijzonder wat betreft de medische verzorging der immigranten. Met deze im migranten, deels afkomstig uit Joodse cen tra, waar de sociale verhoudingen en mits dien de gezondheidstoestand ongunstig zijn, komen een groot aantal „zorggevaller." het land binnen, vooral uit Noord-Afrika en het nabije Oosten. Reeds bij hun aankomst komen de immi granten in contact met de geneeskundige dienst van de „Kopat Holim", het zieken fonds van de Histadrut. Zij moeten zich dan onderwerpen aan een geneeskundige keuring, waarvoor een speciaal centrum in de nabijheid van Haifa is ingericht, dat voorzien is van de nodige moderne appara tuur, inclusief die voor longdoorlichting. Door de uitgebreidheid van de staf is men in staat per dag een duizendtal immi granten te verwerken, terwijl ziektegeval len onmiddellijk aan een tweede instantie worden doorgegeven voor een nauwkeuriger onderzoek. Op deze wijze werden gedurende de eer ste zes maanden van dit jaar bijna 150.000 immigranten, kinderen inbegrepen, behan deld. Wanneer de immigranten de kampen verlaten, worden zij van regeringswege voor de duur van drie maanden bij het ziekenfonds van de Histadrut verzekerd. Wat niet valt onder de verzorging der Histadrut wij hebben hier dus een spre kend voorbeeld dat de staat aanvullend dient op te treden - wordt behartigd door de ministeries van Sociale Voorzorg en Arbeid. (Nadruk verboden). SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 5 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Tor van Rotterdam. Viana van Rotterdam. Altt van Goole. Ardea van La Plata. Strype van Barry. Hebe van Strahisund. American Lawayer van Antwer pen. Bullfinch van Londen. Bronseville van Noordzee. Gaasterland van Goole. Nordpol van Le Havre. Roelf van La Palice. Rijn stroom van Londen. Duiveland van New castle. Dafina Goekoop van Rotterdam. Veli Ragnar van Finland. Berkelstroom van Huil. Vertrokken zijn: Wota naar Naertved. North Down naar Dublin. Ary Scheffer naar Bremen. Bierum naar Hamburg. Hamlet naar Bremen. Grippo naar Marieham. Nanny naar Trelleborg. Bronxville naar Noordzee. Arent M. naar Emden. Dagö naar Rotterdam. Strijpe naar Rotterdam. Inamo naar Rotterdam. Altt naar Rotterdam. Magdalena naar BINNENLAND De Amsterdamse rechtbank heeft de 31- jarige koopman G. van D. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden Van D.. een vroegere beursbediende, heeft ongeregistreerde effec ten met valse verklaringen verhandeld tot een totaaalbeörag van 6 a 7 ton. Hij voorzag de stukken van een valse handtekening en een nagemaakt stempel van een effecten registratiebureau in Zeeland. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de totale uitvoer van land en tuinbouwproducten in November 1949 f 159.695.000 bedragen, waarmede de totale uitvoer van deze producten gedurende de eerste 11 maanden van 1949 tot f 1.170.9(6.000 is gestegen, tegen f 84.787.000 in November 1948 en f 757.815.000 in de eerste 11 maanden van 1948. De Raad van Bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfabriekenn te Eindhoven heeft besloten d lonen der werknemers van 23 jaar en ouder met 5 procent te verhogen. Op 13 Januari zal de luchtdienst Am sterdam—New York van de American Over seas Airlines voor de eerste maal per stra- tocruiser worden uitgevoerd. De niet-aan- getekende correspondentie, bestemd voor de Verenigde Staten van Amerika zal worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stampei. In Utrecht wordt op 10 Januari een dubbele gouden bruiloft gevierd. De bruids paren J. de Rijk en J. M. de RijkJongerius. alsmede B. Jongerius en J. Jongerius—De Rijk zijn broers en zusters, die vijftig jaar geleden te Utrecht op dezelfde dag in de zelfde kerk in het huwelijk traden. De fami lies Jongerius en De Rijk zijn gedurende deze 50 jaren ook buren geweest. Het eerste na de oorlog in Amsterdam gebouwde motortankschip zal Zaterdag bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te water worden gelaten. Dit schip, met een laadvermogen var. 16.000 ton.y.s ge bouwd in opdracht van de Noorse rederij J. Ludwig Mowinckels te Bergen. Het is het eerste vaartuig van een serie van zeven van hetzelfde type. Tot nu toe is nooit een tanker van dergelijke afmetingen in Nederland ge bouwd. De Duitsers wilden indertijd bij Havelte een vliegveld aanleggen. Zij groeven een grote kuil en wierpen daar de stenen van het eeuwenoude hunnebed in. Men heeft thans de stenen opgegraven en het hunnebed in de oorspronkelijke staat hersteld. In een woning aan de Korteweg te Apel doorn is een anderhalf jarig meisje in een met water gevulde wasketel gevallen en ver dronken. In 's Hertogenbosch is in de laatste dagen een groot aantal inbraken en diefstallen ge pleegd. Op de meeste plaatsen was de buit niet zo groot, althans wat geld betreft, maar in een huis aan de Zuid-Willemsvaart werd uit een dressoir f 12.000 meegenomen. Drie jaar gevangenisstraf is geëist tegen de 40-jarige betonwerker C. Z. uit Leeuwar den, die op 1 October zijn 37-jarige echt genote drie steken met een mes had toege bracht. De kwetsuren waren echter van geen betekenis. De Repoeblik Indonesia Serikat heeft het landgoed „Backershaegen" te Wassenaar gehuurd, dat als ambtswoning dienen zal van de nieuwe Hoge Commissaris voor Indonesië. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvereni- ging houdt Dinsdagmiddag 17 Januari in het gebouw van het P.E.N. te Bloemendaal een bijeenkomst, waarop mevrouw A. C. Visser —Van uit Bergen zal spreken over het Volkshogeschoolwezen. Een film over volks hogescholen in Denemarken zal worden ver toond. Op 14 Februari wordt in restaurant Brinkmann de jaarvergadering gehouden, ge volgd door een lunch en een gezellig samen zijn. Mart. Lürsen zal op Donderdag 12 Ja nuari voor Weten en Werken een voordracht houden in het gebouw der Vrijzinnig Her vormden over „De bouw der symphonieën", toegelicht door gramofoonplaten. In gebouw „Flora" aan het Pretoria- plein houdt de biljartclub A.D.O. Zaterdag avond een feestelijke bijeenkomst ter gele genheid van het twintigjarig bestaan. Me dewerking verlenen Willy en Tommy Bouw man, Piet Couton en de telepaath Jonglisto. Bestuur Strandschap Zandvoort antwoordt kerkgenootschappen Geen herstel van stoelenstrand Het bestuur van het Strandschap Zand voort heeft de vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke en Gereformeerde Ker ken, die onlangs een adres met verscheidene klachten en wensen betreffende ordemaat regelen op het strand hadden ingediend, geantwoord. Het bestuur wijst de beschuldiging, dat de maatregelen van het Strandschap aan de zedelijke volkskracht een noodzakelijke rem hebben ontnomen, af. Uit politierap porten en uit persoonlijke ervaringen van de bestuursleden is gebleken, dat gevallen van onzedelijkheid op het strand (het min of meer verlaten Zuidelijk strandgedeelte buiten beschouwing gelaten) in het afge lopen seizoen niet geconstateerd zijn ge worden. Wat het aan- en uitkleden betreft, in de verordening ordemaatregelen is verboden, het zich op voor de eerbaarheid aanstote lijke wijze ontkleden. Een bepaling van wijdere strekking waar door ook het „onfatsoenlijk" aan- en uit kleden zou worden verboden zou zeer grote kans lopen door de rechter onverbindend te worden verklaard. Bovendien zouden hieruit grote moeilijkheden bij de hand having voortvloeien omdat de politie bij het constateren van het feit en de ambte naar van het openbaar ministerie en de kantonrechter later bij de behandeling van de overtreding van geval tot geval zouden moeten uitmaken of hier in strijd met het zeer subjectieve fatsoensbegrip werd ge handeld. Het bestuur wijst de critiek op het op treden van de politie als ongerechtvaardigd van de hand. De politie staat bij het mas-r sale bezoek aan het strand voor een uiter mate zware taak welke zij met het betrek kelijk geringe aantal manschappen waar over zij beschikt op zo goed mogelijke wijze verricht. Tegen enkele gevallen van onze delijkheid (welke zich uitsluitend op het stille Zuidelijke strand hebben voorgedaan) is zeer krachtig opgetreden, terwijl om vangrijke preventieve maatregelen werden genomen. De politie zal deze gedragslijn blijven volgen en ook streng blijven op treden tegen het dragen van driehoekjes en het in badcostuum of zwembroek ver toeven op de openbare weg. Op het drukst bezochte strandgedeelte bestaat inderdaad grote behoefte aan ver- kleedgelegenheden. Bij de plannen tot her stel van de accomodatie van de badplaats wordt hieraan bijzondere aandacht ge schonken. Zodra er op of bij het strand voldoende verkleedgelegenheid is tot stand gekomen, zal het bestuur overwegen of het in het openbaar aan- en uitkleden beperkt kan worden. De wens om weer een strandgedeelte aan :e wijzen, waarop het vertoeven, uitsluitend gekleed in badpak of zwembroek wordt verboden, is ernstig overwogen. Uit een door een justitiële autoriteit verstrekt ad vies is gebleken, dat een dergelijke verbodsbepaling zeer waarschijnlijk onver bindend zal worden verklaard.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3