HAMSSCHOOL A. ©UI JN Kl. i Uit de grond van hei sluiseiland «roeit een nieuw „Scheveningen Radio" Velsen is een ambtenaar voor het voorkomen van brand rijk til „Olympia" organiseert landelijke sportdag ter gelegenheid van het zilveren jubileum GEWETENSSTRIJD DE RODE HENGST De verdwenen formules Jlex Xfieatet WEK DE GAL IN UW LEVER OP Vrijdag 6 Januari J 950 4 STATION UIT BETON O o' Eind van dit jaar is een ultra-modern bouwwerk, gereed Gebogen over een labyrinth van zwarte lijnen en rode cijfers staan in een directiekeet op het IJmuidense sluiseiland twee mannen: opzichter Veenstra en uitvoerder Klein Lugten- belt en zij spreken een geheimtaal, die slechts de ingewijden kunnen vol gen. Het gaat over considaire haken, opbuigingen, rond 18 en rond 12 en het lijkt weinig uitstaande te hebben met de bouwputten van een nieuw radio ontvangstation, zoals ze benoorden de keet in het zand van het sluiseiland zijn gedolven. De heren Watt en Volta komen zelfs niet in het stuk voor. Maar ieder van de vijftien arbeiders, die in of bij de langwerpige kuil horen, zouden haarfijn kunnen uitleggen, wat een consi daire haak of een sparing-element is. Wij niet zo haarfijn. De twaalfde October is de eerste spade voor „Scheven ingen Radio" in het sluis eiland geduwd. Nu, bijna drie maanden i later, kan de opzichter over enkele dager het beton laten storten in de bekistingen en als er helemaal niets tussenkomt word' dr. ir. J. "Emmen's schepping 10 October 1950 opgeleverd. Die datum is echter nu al zes dagen op geschoven, want tot. nu toe is er door do weersomstandigheden zes dagen niet ge werkt. Maar dit jaar zal dan toch vermoe delijk het lage, betonnen gebouw wel in gebruik zien nemen en daarmee zal eer eind zijn gekomen aan een onhoudbare toestand: een druk scheepsradiostation, da( in een paar schoollokalen aan de Houtman straat elke minuut met de ruimte overhoop ligt. kan dan bogen op een bouwwerk van 48 meter lang, 19 meter breed en ongeveer j vijf meter hoog. Dc keldervloer ligt De keldervloer „zit er in". Daar komen straks de kabels binnen, daar wordt de nood-diesel opgesteld en zal de oliestook- installatie. een plaatsje vinden. Voor die kabels zijn de buizen al inge goten, zodat ze straks zonder veel moeite kunnen worden gelegd en om in de vloeren ook overigens zo veel mogelijk breek- en hakpartijen te voorkomen, worden er zoge naamde „sparing-elementen" uit Hoogoven slak ingegoten. Dit vrij zachte materiaal is gemakkelijk uit te hakken, zodat de 30 centimeter dikke vloer zelf ongeschonden kan blijven bij de verdere opbouw van het station. Dit systeem heeft in de Horster meerpolder, waar de P.T.T. een nieuw zendcomplex optrekt, voortreffelijk vol daan. Het is zo gemakkelijk neergeschreven: eind 1950 kan het radiostation klaar zijn, maar eer de 1250'kubieke meter beton is gestort en de tonnen bewapeningsstaal zijn verwerkt en gevlochten, zullen er negen drukke maanden voor het sluiseiland voor bij zijn. Vandaar dan ook, dat er in de komende zomermaanden een aantal vak arbeiders bijkomen. De aanvoer van het benodigde materiaal naar het sluiseiland is een eersterangs pro bleem voor opzichter Veenstra.' Alles moet over het water komen, gedeeltelijk via de steiger van de sleepboot „Noord-Holland", voor een deel van de andere kant. Tegels uit Luxemburg stapelen zich op. België levert staal, de CEMY cement zodat de Benelux compleet is en bezige banden stellen er een stuk werk uit samen, dat voor de scheepvaart der gehele wereld van groot belang gaat worden. De P.T.T., in wier beheer het nieuwe station gebouwd wordt door de Rijksge bouwendienst afdeling constructie krijgt er een kostbaar onderpand bij de scheepvaart zal de stem van Scheveningen Radio nog beter en duidelijker horen dan thans. Een overzicht van de stand der werkzaam heden op het Sluiseiland. De bekisting voor het beton is thans gereed. Met de „Groote Beer" huistoe Met het troepentransport „Groote Beer" dat vermoedelijk Maandag 9 Januari in Amsterdam zal aankomen, varen de vol gende IJmuidense militairen thuis: Ser geant D. J. Sont, Stephensonstraac 69 en soldaat J. L. Peree, Kennemerlaan 19. MARKTBERICHTEN 5 Januari 1950 Besommingen SCH 177 480. Prijzen Tarbot I 2,70; gr. tong 2,25; gr.m. tong 2,25: kl.m. tong 2,35; kl. tong I 1,80—1.73; kl. tong II 1.421.27, per kg. Kl. schol I 61; kl. schol II 42—39: schar 30—22; bot 42, per 50 kg. vuld zal aan de hand van de rijksvoor- j schriften de brandpreventie in Velsen ïegelen maar, zo deelde hij ons mee, er al een zekere tijd voor nodig zijn voordat ik ingewerkt ben en mijn functie zich ten volle kan ontplooien. Het begin is echter gemaakt en nadat de heer Nijmeijer kennis heeft gemaakt met de talrijke plaatselijke verordeningen komen de diverse bedrij ven voor een nauwkeurig onderzoek aan de beurt. Nadat in 1940, als gevolg van de oorlogs- I omstandigheden het brandgevaar ook in I bedrijvip en in bepaalde gebouwen welke «j^ei-land was toegenomen, is de regering 3 kisten tong en tarbot 11 kisten schol, j v00r de gemeente van belang zijn. Tol nu zich met het brandweerapparaat gaan be. 16 kisten schai, 3 kisten bot. Totaal 33 kisten. £oe was j}e plaatselijke brandweer hiermee 1 belast, doch daar deze tak van dienst in Met ingang van 2 Januari 1950 is de adjunct hoofdbrandmeester H. J. N. Nijmeüer, die bijna dertig jaar bij de Amsterdamse brandweer werkzaam is geweest, benoemd tot ambtenaar voor de brandpreventie in Velsen. Het zal de taak van de heer Nijmeyiev zijn om het college van B. en W. van advies te dienen inzake het nemen veilig heidsmaatregelen ter voorkoming var brand en het controleren van de naleving der bestaande brandvoorschriften ir. alle cle loop der jaren te veel omvattend is ge worden heeft men besloten een speciale ambtenaar voor de brandpreventie aan te stellen. De heer Nijmeijer, die jarenlang eenzelfde functie in Amsterdam heeft ver- NA EEN KWART EEUW TURNEN Het IJmuidense strand was de bakermat van de vereniging Tragisch ongeval op IJmuidense Zuiderpler Op de IJmuidense Zuiderpier vond Don derdagmorgen om ongeveer 12 uur een tragisch ongeval plaats. De 52-jarige G. de P. uit Haarlem die op de Zuiderpier j aan het vissen was, verloor vermoedelijk I ten gevolge van de gladheid het even- wicht en viel in het water. Ijlings toe- schietende collega's trachtten de P. met behulp van een lijn weer op het droge te krijgen, doch hun pogingen mislukten. In- middels was de kustwacht gealarmeerd die op haar beurt de hulp van de sleep boot „Junior" inriep. Na veel moeite ge lukte het de bemanning van de „Junior" om de drenkeling aan boord te halen. Onmiddellijk werd kunstmatige ademha ling toegepast, doch de levensgeesten ble ken reeds geweken. Het stoffelijk over schot is naar de sectiekamer van het hoofdbureau van politie te Velsen over gebracht. Medische verzorging tijdens het weekeinde Dokters: In spoedgevallen zijn van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maan dagmorgen te raadplegen de artsen C. H. de Jonge, Kanaalstraat 254, telefoon Agenda voor Velseo VRIJDAG 6 JANUARI Thalia 8 uur: Gewetensstrijd. Rex 8 uur: De avonturen van O'Flynn. ZATERDAG 7 JANUARI. Thalia 7 en 9.15 uur: Gewetensstrijd. Rex 6.45 en 5.15 uur: De avonturen van O'Flynn. Zondag 8 Januari zal het 25 jaar geleden zijn dat de bekende IJmui dense gymnastiekvereniging „Olym pia" werd opgericht. De thans ruim 400 leden tellende vereniging heeft zich in de loop van deze 25 jaren tot een van de beste IJmuidense sport verenigingen weten op te werken en het is vooral aan de bezielende lei ding van de heer Chr. Smit te danken, dat „Olympia" zich nog steeds in de belangstelling van IJmuidense gym nastiek- en turnliefhebbers mag ver heugen. De bakermat van „Olympia" ligt aan het IJmuidense strand. Reeds enkele jaren voor dat tot de definitieve oprichting van Olympia" werd overgegaan, gaf de heer Chr. Smit daar in de zomermaanden zwemles aan een dertigtal jongelui. En \yel op een zeer originele manier: Een stalen brug, welke op een slee gebouwd was, werd bij laag water in zee geduwd en staande op deze brug gaf de heer Smit zwemles aan zijn jeugdige pupillen. Helaas werd de brug tijdens het tweede oefenjaar met een zware storm vernield en de zwemlessen moesten worden gestaakt. Inmiddels waren er stemmen opgegaan om te komen tot de oprichting van een turnvereniging die ook naar buiten zou kunnen optreden, door :.ei deelnemen aan diverse wedstrijden. Bij praten bleef het niet en op 8 Januari 1325 was het be staan van „Olympia" een feit geworden. Ook een roei- cn zeilvereniging In het begin werd niet alleen aan athletiek aandacht geschonken. Er werd een aparte afdeling opgericht, welke zich speciaal voor de roei- en zeilsport inte resseerde en deze groep was dan ook offi cieel aangesloten bij de „Kennemer Roei en Zeilvereniging. Vooral in de eerste jaren van haar be staan heeft „Olympia" met moeilijkheden als daar in het gebrek aan contacten en het ontbreken van voldoende materiaal, te kampen gehad, maar met de goede club geest werden aan deze kinderziekten dap per het hoofd geboden. De oorlogsjaren hebben op de gang van zaken in de Olympia-gelederen een sterke invloed gehad. Zo werd ondermeer het materiaal in beslag genomen en ging het onderlinge contact als gevolg van de evacuatie voor een groot deel verloren. Men liet de moed echter niet zakken en nauwelijks was Nederland bevrijd of de Olympianen gingen weer aan de slag. Langzaam maar zeker herstelde de ver eniging zich van haar oorlogswonden en op het ogenblik telt zij weer ruim 400 leden. Verscheidene leden van de jubilerende club zijn in de loop der jaren erkend sportleraar geworden. Zo is de heer A. Kraak, de huidige leider van „Sport Ver eent", jarenlang een ijverig lid van de ver eniging geweest en ook de heren H. van Someren, leider van de Velsense gym nastiekvereniging en P. Heiligers van „Suomi" waren tal van jaren bij „Olym pia" aangesloten. Veelbelovend jubileumprogramma Het bestuur van „Olympia" heeft ter' gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een veelbelovend jubileumprogramma samen gesteld. Van de Koninklijke Nederlandse Gym nastiekvereniging is reeds toestemming ver kregen tot het organiseren van een lande lijke sportdag, het hoogtepunt van de vie ring. Vermoedelijk zai dit evenement, waaraan diverse Nederlandse keurcorpsen zullen deelnemen, in Juli in het gemeen telijk sportpark te Velsen worden ge houden. Voor de jeugd zal een filmavond wor den georganiseerd en voorts is het bestuur voornemens enige demonstraties te orga niseren. Teneinde weer in het bezit te ko men van de nodige attributen is boven dien is een grote verloting op touw gezet. Tijdens de oorlog werd voor ruim 6100 gulden aan materiaal gevorderd en men heelt thans een schadeloosstelling van 1400 gulden ontvangen. Generaal-majoor J. J. Pesman verast Onder grote belangstelling is Donderdag middag het stoffelijk overschot van de dezer dagen overleden generaal-majoor buiten dienst J. J. Pesman van het KNIL naar het Velsense crematorium gedragen, waar in de kleine aula mr. dr. L. J. J. Caron afscheid-van de overledene nam uit naam van de Nederlandse Orde van Vrij metselaren. De vele aanwezige broeders brachten de verscheiden militair volgens de traditie van de Orde de laatste groet en namens een kleine kring intieme vrienden vlijde een ander een krans im mortellen op de reeds met bloemen over dekte kist. ij-, uc uuiigt, ixü non uii aai uui, luxuiuuu 5652 en P. C. de Weerdl, Stationsweg I aangeiegd. moeien en op het ogenblik is het zelfs zo dat de regering richtlijnen verstrekt die voor iedere gemeente gelden. Dames van Strawberries kunnen weer winnen HBS ontvangt de Velsense dames en wordt niet in staat geacht het hun gasten erg moeilijk te maken. Bij een overwin ning van Strawberries zijn de kampioens kansen weer aanmerkelijk gestegen. De reserves treden als gastvrouwen op van VW en kunnen de punten thuis hou den. Er mag evenwel op geduchte tegen stand gerekend worden. Strawberries IIIEver Swift wordt voor de thuisclub een zware opgave. Strawberries IV reist naar Amsterdam en ontmoet HIC III een niet te onderschat ten tegenstandster. Strawberries V heeft in de ontmoeting tegen Eechtrop III de beste papieren. Voor het meisjeselftal biedt de wedstrijd tegen Hermes a een goede gelegenheid om hun positie te verbeteren. Het eerste herenelftal krijgt in de Adel borsten een sterke tegenpartij. Vlot het samenspel in de Velsense voorhoede dan blijven de punten in Velsen. Alkmaar II neemt de onderste plaats op de ranglijst in en de reserves zullen er goed aan doen de Alkmaarders definitief achter zich te la ten. Strawberries VHei-mes III wordt waarschijnlijk een overwinning voor de thuisclub. Velsen-Noord Industrie-terrein wordt aangelegd Het industrie-terrein, dat zal ontstaan ten Oosten van de Wijkerstraatweg, tussen de Heirweg en de Kanaaldijk, wordt thans K5, telefoon 4614. Voor de niet-aange- sloten doktoren neemt waar de arts: W. Ant. Oepls, Zeeweg 295, telefoon 4023. Apotheken: Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Lede- boer, Kennemerlaan 102, telefoon 4229. Verloskundigen: In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsen- straat 3, telefoon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Verloskundigen: Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag- spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts: M. A. de Ruiter, dr. Schuitstraat 44, telefoon 3553. De praktijk van dr. Van Wielingen te Vel- sen-Noord resorteert ook onder deze Zondagsdienstregeling. Apotheken: Zondags- en nachtdienst heeft apotheek A. Reindersma, Geelvinclcstraat 112, telefoon 3883 en Duinwijk Apotheek, Populierenlaan 44, telefoon 3388. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts D. R. Mans- holt-, Vinkenbaan 23, telefoon 8320 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken: De Santpoortse Apotheek, Bloemendaal- sestraatweg 145, telefoon 8249. Toneelavond ten bate van de „Insingerschool" De oudercommissie van de „Insinger school" heeft het initiatief genomen tot het organiseren van een toneelavond op Zaterdag 7 Januari, teneinde gelden bij elkaar te brengen om het plan om het be stuur van de school bij de opening een filmprojector aan te bieden, te kunnen ver wezenlijken. Opgevoerd zal worden „Het begon in een gracht". Aanvang van de cursus medio Januari voor beginners en gevorderden Inlichtingen en inschrijvingen: Zaterdags van 8.309.30 uur in Rest. KENNEMERHOF, Kennemerplein, IJmuiden. Woensdags van 8.30—9.30 uur in Rest. ZOMERLUST, Santpoort. PRIVéLES DAGELIJKS VOLGENS AFSPRAAK (Adv.) Donderdag is door de Aanneem Maat schappij De Moei en Hermes een aanvang gemaakt met het egaliseren van de gron den, welke zijn bestemd voor de vestiging van verschillende kleine industrieën. Voorts is men ook bezig met het uitzetten van de wegen, die in dit terrein zijn ontworpen. Tijdelijk politie-postcommandant In de vacature van postcommandant dei- politiepost te Velsen-Noord, ontstaan door de pensionnering van de heer A. Dubbis, brigadier, is van 31 December af tijdelijk voorzien. De heer A. P. Maas, adjudant der ge meentepolitie, die op het hoofdbureau is verbonden aan de afdeling personeelzaken, zal de functie van postcommandant waar nemen totdat tot een definitieve benoeming wordt overgegaan. Driehuis Crematie J. J. Neurdenbutg De kleine aula van het Velsense crema torium kon de belangstellenden nauwelijks bergen die gisteren de heer J. J. Neurden- burg begeleiden op zijn laatste gang. Als algemeen secretaris van de vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding heeft de overledene tot 1936 zijn beste krachten aan de verbreiding der crematiegedachte gewijd en ook na, zijn afscheid van de ver eniging werden zijn adviezen hogelijk ge waardeerd. De heer J. v. d. Hoop sprak bij de baar een persoonlijkwoord en dr. P. H. Hoojër, voorzitter van de Faculta tieve bewees namens de vereniging de laatste eer aan de oud-secretaris. Namens de familie dankte een zoon van de over ledene. Santpoort-dorp .Sando" Tafeltennisclub breidt zich uit De op 10 November 1949 opgerichte Eerste Santpoortse Tafeltennisclub „Sando", die in een zaal van de kapel aan de Pastorie- weg haar clubavonden houdt, was al spoe dig gedwongen om tot „ledenstop" over te gaan, omdat in deze zaal slechts plaats is voor twee tafels. Om deze „ledenstop op te heffen heeft het bestuur alles in het werk gesteld om de beschikking over een ruimere gelegenheid te krijgen en zo zal deze jonge vereniging binnenkort de grote zaal van „Velserend" te Santpoort be trekken. Het bestuur is inmiddels definitief sa mengesteld en bestaat uit: de heer B. Rats- ma, voorzitter; de heer J. H. Wempe, secre taris en mejuffrouw N. Ratsma, penning- meesteresse. Mejuffrouw L. H. Hoek en de heren T. Baars, H. A. Knöl en R. Filemieg zijn als leden aan dit bestuur toegevoegd. Presenteert Vrijdag 8 uur. Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur SPENCER TRACY LANA TURNER - ZACHARY SCOTT in het boeiende dramatische filmwerk (Cass Timberlane) Zeventien millioen mensen lazen Sinclair Lewis gelijknamige boek! Toegang 18 jaar. Maandag, Dinsdag. Woensdag 8 uur en Zondag 3 uur De spannende actie-film ïn kleuren De adembenemende avonturen van een race-paard! VERWACHT: Het grote Italiaanse filmwerk „FIETSENDIEVEN" (Adv.) FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 5) En het raadsel is niet opgelost? Het raadsel is niet opgelost. Een on zinnige geschiedenis, Camden! En het meest onzinnige is, dat het mij niet loslaat. Maar dat komt ook door jou. Door mij? Ja. Jij doet me soms aan haar den ken. Je stem, en de wending van je schou ders als je je plotseling omdraait. Het is natuurlijk krankzinnig en ik vraag je dui zendmaal excuus. Een geval van mania fantastica, maar tot nu toe gelukkig on gevaarlijk! John Camden stond op. Hij glimlachte. Ik zal mijn maatregelen nemen, zei hij. Maar zullen we nu gaan telefoneren? Het is vijf minuten vóór twaalf. Tien minuten verloren met die non sens! Peter Landt kwam ook overeind, de gewone, zakelijke assistent van pro fessor Wyarda. Hij beende met grote pas sen naar de deur. Ga even mee, zeg. Misschien moeten ,we er wel naar toe. Het is een beroerde geschiedenis! Ze sloten de deur en daalden haastig de stenen trappen af. Op tweede tussen- portaal stond John Camden plotseling stil en legde zijn hand op de witte mouw van zijn collega. Zeg Landt, ik bedenk me daar het moot mijn zuster geweest zijn. De vrouw.waar je van vertelde.op de Harwich'ooot. Je zuster? Peter Landt wendde zich met een ruk naar de ander en greep hem bij de revers van zijn witte jas. Je zuster! Wat zeg je? Ja. Als je zegt dat ze op mij lijkt Ze is ook langen donker.... en ze woont ook in NederlandZe steekt zo af en toe nog wel eens over.naar En gelse vrienden Hoe is het mogelijk. Ja. Zoals je d 1 vertelt.denk ik wel zeker dat ze het geweest is.... Joan ze lijkt erg veel op mijze woont in Den Haag Joan.Camden! Had ik dat ge wetenJe zuster.... Zie je haar wel eens? Heel ongeregeld. Maarmorgen zou ze juist komen. Morgen, met de Zondag. We hebben elkaar een hele tijd niet gezien. Morgen. Als je wilt, Landt.alleen maal ais je wilt natuurlijk.zou je haar kun nen spreken. Misschien wil je er nog eens over denken. Ik ga morgen ergens met haar eten in de stad. Je zou ons gezelschap kunnen houdenmijn vriend en collega. Als je dat wilt natuur lijk. Je moet er maar eens over denken. Maar ik ben helemaal niet van plan er over te denken! Ik neem het met beide handen aan? Waar en hoe laat? We moeten naar beneden, Landt. Telefoneren. Ja, maar eerst. John Camden snelde vooruit de vol gende trap af. Peter Landt rende hem achterna. Op de volgende verdieping haal de hij hem in, greep hem weer bij de arm. Hoe laat en waar, Camden? Het is waarschijnlijk een verschrik kelijke deceptie! Een deceptie? Waarom? Een ontmoeting in de duisternis? Je hebt haar eigenlijk niet eens gezien! Ik verlang niets liever dan haar wel te zien! Laten we nu eerst professor Wyarda John Camden had zich andermaal vrij gemaakt en draafde zijn collega weer vooruit; deze volgde hem op de hielen. Nog net op de onderste tree greep hij hem weer bij zijn jas. Hoe laat waar, Camden? Allemensen, Landt, ik geloof heus dat je gevaarlijk begint te worden! Mania fantastica. Om half zeven in de „Hoef smid". Als Joan het daarmee eens is natuurlijk. Natuurlijk. Om half zeven in de „Hoefsmid". Als Joan het daarmee eens is. Dan gaan we nu telefoneren. Peter Landt verdween in de garderobe en greep de hoorn van de haak, draaide het nummer en wachtte. De oproep gonsde rhythmisch, regelmatig. Er volgde geen gehoor. Er komt niemand. Hij wachtte weer. Telde de oproep: één-en-twintig.twee-en-twintig géén gehoor. Hij smeet de hoorn op de haak. Nog één keer proberen, zei de tweede assistent. Zij wachtten weer, telden opnieuw de regelmatige bromtoon, telden tot veertig, vijftig. Geen gehoor. De twee mannen za gen elkaar aan. Die huishoudster slaapt als een os, zei Peter. Maar hij is er niet, dat is dui delijk. Er is iets gebeurd. Ik ga er met een naar toe. Op de fiets. Hij schoot haastig in zijn overjas. En ik zal nog eens bij de portier informeren. Ja, doe dat. We moeten hem toch wakker maken voor de sleutel van het fietsenhok. Ze klopten aan de binnendeur van de portierswoning, bonsden dringend toen ook hier geen antwoord werd ge geven. Maar nu hoorden ze toch eindelijk een flauw gestommel, een doffe stem die „ja ja" riep. En dan werd de deur geopend en verscheen Gozewina Kurkmans, mach tig en majesteitelijk, in de deuropening. Peter Landt kreeg het gevoel van een schooljongen die zo juist betrapt is op bel letje-trekken. Er is iets niet in orde, zei John Cam den voor hem. Professor Wyarda zou om elf uur terugkomen op het laboratorium. En hij is niet verschenen. Gunst! Is hij er niet? En ik dacht dat hij er de hele avond geweest was! Ik heb de koffie. Ja, viel Landt haar in de rede. Jk ga nu naar zijn huis. Informeren. Mag ik de sleutel van het fietsenhok? Donderdagmarkt. De Scheveningse kotter Sch. 177 moest haar reis onderbre ken omdat zij 40 mijl ten Noord-Westen van IJmuiden in de nacht van Woensdag op Donderdag haar laatste net verspeelde. De vangst van 10 kisten platvis werd Don derdagmorgen in IJmuiden gelost. Enige schuitjes waren met sardijn aan de afslag en van Breskens uit werd per auto verse haring aangevoerd. Er verschenen geen loggers of trawlers aan de Donderdagmarkt. De lichter „Elisabeth" uit Rotterdam arri veerde in de vissershaven met ongeveer 5000 balen vismeel welke gedeeltelijk voor IJmuiden en gedeeltelijk voor Beverwijk bestemd waren. Verwachtingen. De „Abraham" (Sch. 91) wordt met ongeveer 1800 kisten vis uit de Barendszee aan de Maandagmarkt ver wacht. Als gevolg van het slechte weer hebben schipper Zwart en zijn mannen de laatste dagen niet kunnen vissen. De „Limburgia" (IJm. 54) die vermoedelijk ook aan de Maandagmarkt zal verschijnen, heeft eveneens pech gehad. De tongvangsten van de loggers en kotters lopen sterk ach teruit en men verwacht dan ook dat de platvis-aanvoer de komende week gering zal zijn. Scheveningers beëindigen haringvis serij. Bijna de gehele Scheveningse logger- vloot heeft de haringvisserij beëindigd. Op het ogenblik is men in de haven druk bezig om de loggers voor de trawlvisserij in orde te brengen. Ook in Scheveningen werd deze week practisch geen vis aange voerd. Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Woensdag a.s. DOUGLAS FAIRBANKS Jr. in DE AVONTUREN VAN O' FLYNN (Adv.) Zes weken hechtenis gevraagd tegen autobestuurder „Moet ik hem nou links of rechts nemen?" had de exploitant van een Haar lemse consumptietent, die op een lente nacht in 1949 met zijn auto de Zeeweg kwam afzakken, gedacht over een taxi die aan het begin van de Militairenweg in Overveen aan de linkerkant van de weg stond geparkeerd. Uiteindelijk nam hij deze wagen noch links, noch rechts, doch vlak van voren, hetgeen de eigenaar van de taxi een schade van bijna vierhonderd gulden berokkende en voor de exploitant een veroordeling tot een maand hechte nis en een jaar niet-rijden tengevolge had, omdat de toegesnelde politie-agent uit zijn mond de bij het gebruik van alcohol pas sende reuk en wartaal had opgesnoven, resp. vernomen. De door de Kantonrechter veroordeelde liet het er niet bij zitten, want hoewel hij de ten laste gelegde feiten niet betwistte hij had vijf of zes likeurtjes op en zijn remmen deugden ook niet was hij van mening, dat de taxi-chauffeur evenzeer schuldig was aan het ongeval omdat die niet op dat gevaarlijke punt aan de lin ker wegkant had mogen parkeren. Aan dat laatste argument werd door de verdediger, mr. dr. A. F. H. Schreurs, voor de. Haarlemse rechtbank kracht bij gezet door de overlegging van een foto serie van de gewraakte situatie en door de mededeling, dat de Kantonrechter de eis tot schadevergoeding van de gedupeerde taxi-chauffeur om deze reden slechts voor de helft had toegewezen. Ook de Officier van Justitie gaf toe, dat de taxibestuurder zich niet al te gunstig had opgesteld en kon zich voorstellen dat deze verdachte, die nog nooit eerder met de strafrechter in aanraking was gekomen, „zwaar zou zitten". Anderzijds vond hij de feiten zeer ernstig. Aan het onder de invloed van sterke drank chaufferen moest nu maar eens paal en perk gesteld wor den. Al te vaak gaat er een golf van af grijzen door het land, wanneer een roeke loze bestuurder weer eens een of meer doden op zijn geweten heeft en algemeen roept men dan om strengere straffen. Dat het hier zonder persoonlijke ongelukken is afgelopen is zuiver toeval en geluk ge weest. Het had ook anders kunnen zijn. Daarom eiste mr. Van der Valk Bouman zes weken hechtenis, een jaar ontzetting en vijftig gulden boete, deze laatste we gens het niet in orde zijn der remmen. Mr. Schreurs vroeg een lichtere straf om de reeds genoemde motieven. Uitspraak op 19 Januari. ADVERTENTIE U znlt 'b morgens „kiplekker" nit bed. springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER-S LEVERFILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Natuurlijk, meneer. Gunst, als het maar nietGaat u maar effe mee bmnedoor meneer, door de keuke. U mot maar niet naar de rommel kijkeIk heb nog nietHier is de sleutel Dank u wel. Peter Landt, inderdaad zonder naar de rommel te kijken, stapte haastig door de keuken en door de keukendeur die zij knarsend voor hem opende naar de don kere binnenplaats. Het regende bij stro men. Een brede lichtplek viel door het raam op de kletsnatte tegels waartussen grote plassen glommen in de regenspetters. Iets meer naar opzij lag een roerloze, donkere gedaante Grote goedheid! riep Peter Landt Geef eens licht, juffrouw Kurkmans. Doe dat gordijn eens wat opzij.... Wat zegt u, meneer? De assistent boog zich over de donkere gestalte, die voorover lag. Hij schoof zijn hand voorzichtig onder het gezicht en wendde het één ogenblik naar de kant van het verlichte keukenvenster. Dan richtte hij zich weer op, doodsbleek. Het is professor Wyarda, zei hij. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6