Haarlemse handballers hebben eerste helft achter de rug Thuiswedstrijden voor EDO en RCH DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 Mefz leidt ongeslagen te Luik in wereldkampioenschap biljart 71/2 Castricam (Kort en Bondig De verdwenen formules IJmuiden Zaterdag 7 Januari 1950 4 Haarlem neemt een niet onbelangrijke plaats in de handbalsport in. Eén hoofd klasser, een distriets-eerste klasser en vijf districts-tweede klassers, die naar het zich laat aanzien, kans zien om minstens twee en misschien wel drie kampioenschappen te veroveren, met daarnaast de afdelingsklas sen, waarin de Haarlemmers een even be langrijke rol spelen. Het getal der actieve spelers en speelsters groeit even gestaag als het in het gehele land doet. B« een beschouwing der ranglijsten van de handbalcompetities van district West-A en de afdeling Noordholland van het Neder lands Handbal Verbond, blijkt, dat de Haar lemse ploegen zoals de dames van H.O.C. en BATO en de heren van H.O.C. en Rapl- ditas '31 serieuze gegadigden voor een kam pioenschap zijn. De hoofdklasser'Concordia deed in de aanvang veel goeds verwachten.doch is daar na afgezakt, om nu een plaats in de staart- groep in te nemen. Gevaar voor degradatie is er nog niet. daar de altijd nog zwakkere ploegen van Vlugheid en Kracht, Groningen en D.E.S., Eindhoven hiervoor eerder in aanmerking komen. De stand is thans: P. S. V9 Hygiëa8 Zeeburgia 8 U. D. I. 8 Turnlust 8 Concordia 7 Vlug en Kracht 8 D. E. S8 In de hoofdklasse heren heerst nog grote meer in te halen. B.G.V. en Concordia 2 vormen hier tesamen de middenmoot: IJmond 8 Tonegido 7 A. H. V4 B. G. V6 Concordia 2 7 Vlug en Vaardig7 A. V. A7 6 3 0 15 4 1 3 9 3 3 2 9 3 2 3 8 3 2 3 8 2 1 4 5 2 1 5 5 1 3 4 5 spannig. P.S.V. gaat aan de ltop en wordt J f'w,e,veri V? het midden. Heemstede is V' i.r.T .1- /tti hekkftsmitpv. noch men mnp rp/Irori Bato Ievei't in de eerste klas dames het beste werk en heeft zeker de beste papie ren voor de promotie naar de tweede districtsklasse, waarin het voorheen jaren lang met groot succes is uitgekomen. Ook IJmond heeft goede successen behaald en B.G.V. kan ook nog tot de kop gerekend worden. Concordia 2 boekte geen enkel resultaat en vormt met O.S.S. 2, dat een negatief saldo heeft, en Animo, Zaandam, een overtuigend zwakke staart, In de onderste treden der competitielad der de tweede afdelingsklassen doen de Haarlemmers zich vooral bij de heren gelden. H.O.C. 2 aan dc kop, gevolgd door D.W.O., Slootdorp. dat slechts theoretisch hoger staat dan Bato. In hoofdzaak wordt de strijd om de hoogste plaats verwacht tussen Bato en H.O.C. 2. Rapiditas 2 is middelmatig, H.O.C. 3 bleek te zwak, om reeds tegenstand van betekenis te kunnen opbrengen. Een zeer goede prestatie is tot nu toe ge leverd door de tweede klasser dames Fo resters 2, dat met kop en schouders boven de op haar volgenden, Gita 2 en IJmond 2 uitkomt. H.O.C. 2. B.G.V. 2 en H.O.C. 3 de Euwe is uitgespeeld in fournooi te Hastings In de achtste ronde van het internationaal tournooi te Hastings maakte Euwe in een partij van 24 zetten tegen de Fransman Rossolimo remise. De partij WinserWood werd door Winser gewonnen. De Amerikaan Evans maakte remiSe tegen Home. In de negerde ronde heeft Euwe zijn partij tegen de Engelsman Winser in 29 zetten ge wonnen. De verdere uitslagen van de achtste ronde luiden: FullerBarda \A'A; Szabo—Konig 1—0. De stand na deze ronde luidt: 1. Szabo 7 pnt; 2. Rossolimo 6'A pnt,; 3. Euwe 5!-j punt uit 9; 4. Evans 5 pnt.;5. en 6. Home en Fuller, ieder 4 pnt.; 7, 8. en 9. Wood, Barda en Winser ieder 211- punt (.waarvan Winser uit 9); 10. Konig VA punt. Franse socialistische ministers dreigen met ontslag Guy Mollet. de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, heeft heden premier Bidault bedreigd met ontslag van de socialistische ministers uit zijn coalitie regering, wanneer geen „positief ant woord" ontvangen wordt op de socialisti sche eisen om uitbreiding van het ver lenen van duurte-bonussen. Een delegatie van de partij heeft uitke ring van een bonus van drieduizend francs geëist aan alle arbeiders, die minder dan vijftienduizend francs per maand verdie nen. De regering kende deze boiros in No vember slechts toe aan arbeiders met klei nere inkomens. op de voet gevolgd door Ölympia (Hengelo) en Niloc (Amsterdam). In tegenstelling tot de dames, waar P.S.V. een sterke positie inneemt, is het bij de heren nog geenszins te zeggen, wie als landskampioen zal ein digen, zoals uit de ranglijst blijkt: P. S. V. Olympia, Hengelo Niloc Olympia, Gron. Hellas D. E. S Vlug en Kracht Blauw Wit De districts eerste klas heren, die een gegadigde moet leveren voor de strijd om een plaats in de hoofdklasse geeft aan de kop ongeveer eenzelfde beeld als verleden jaar. Aalsmeer bovenaan en daarachter be dreigen Attila, Concordia en A.H.C. elkaar steeds. Concordia had aan het begin der competitie niet een zo sterke ploeg zoals nu. Het was dan niet uitgesloten geweest, dat de ploeg een gevaarlijker concurrent voor Aalsmeer zou zijn geweest. 9 7 1 1 15 8 5 3 0 13 8 5 2 1 12 7 3 3 1 9 8 2 1 5 5 8 2 1 5 5 8 1 1 6 3 8 1 0 7 2 Aalsmeer 9 7 1 1 15 Attila 6 0 2 12 A. M. C 9 5 0 4 10 Concordia 4 2 5 10 A. P. G. S 8 4 0 4 8 Amersfoort 10 3 2 5 8 Achilles 9 2 2 5 6 Sport Vex-eent 10 1 3 6 5 In de tweede klassen heren A en B leve ren respectievelijk de eerste ploegen van H.O.C. en Rapiditas uitstekende prestaties. H.O.C. heeft kort na het begin de kop ge nomen om die niet meer af te staan. Aan vankelijk dreigden Lijnden en ook A.H.C. 2 een spaak in het wiel te steken, doch H.O.C. heeft zich als de sterkste gehandhaafd en staat met een uitstekende voorsprong op de concurrenten voor, zoals uit de tabel wel blijkt: H. O. C9 6 2 1 14 A. H. C. 29 4 1 4 9 Lijnden 8 4 3 1 9 Turno 6 3 1 2 8 G. V. A7 3 1 3 7 H. A. V. 9 2 3 4 7 Unitas 7 0 2 5 2 Animo 5 1 0 4 Ox x 2 straf punten. Voor Rapiditas, dat in H.H.C., Hilversum, een zo geduchte tegenstander heeft, wreekt zich nu het feit, dat het begin der compe titie zo onfortuinlijk werd ingezet. De vier eerste wedstrijden leverden zes verliespun- ten op. Daarna volgden zeven overwinnin gen. De kans op het kampioenschap is nu afhankelijk van een misstap der Hilver summers, waardoor men gelijk of zelfs voor zou kunnen komen. H. H. C. Rapiditas Zeeburg Aalsmeer 2 Vriendschap Catchers W. V. G. V. Tonido De Haarlemse ploegen van H.O.C.. Gita en Rapiditas komen in de tweede klas A uit, en ook is O.S.S.Zandvoort, hierin ver tegenwoordigd. Weer heeft H.O.C. tot nu toe het meeste succes geboekt. Met twee punten vooi'sprong en een wedstrijd minder gespeeld dan de dames uit Den Helder, is er alle reden voor een mogelijkheid van een kampioenschap aanwezig. Gita doet het dit jaar kalm aan. Het heeft er nog even op feleken, dat men zich in de kopgroep zou unnen plaats, doch enkele nederlagen, die meer te wijten waren aan gemis aan een heid dan aan technisch kunnen, verijdel den dit. Rapiditas is dit jaar het zwakst, en staat in de degradatiezone. O.S.S. be hoort tot de middenmoot. H. O. C H. A. V Nw. Niedorp O. S. S Gita Rood Zwart Tonegido Rapiditas hekkesluiter, doch men moet rekening houden met het feit, dat dit elftal dit jaar debuteert. Schaken Wereldkampioenschap dames De uitslagen van de partijen van de tiende ronde van het wereldkampioenschap dames te Moskou luiden: BelovaGrushkova-Belska 10: Rudenko —Mora 10: Chaude de SilansLarsen 10; BeniniKarff 10; RubtsovaTranmer 'j—L; andere partijen zijn afgebroken. Na de tiende ronde is de stand aan het hoofd van de ranglijst: Chaude de Silans TA punt, Rubtsova en Belova 6' 1- punt en 1 uit gestelde partij, Benini en Heemskerk 5 pun ten en 1 afgebroken partij. Sport op Zondag Voor Zondag zijn in Haarlem en Heem stede twee eerste klaswedstrijden vastgesteld. In het Noorder Sportpark komt HBS bij EDO op bezoek en in het Heemsteedse Sportpark is De Volewijckers de tegenpartij van RCH. Beide ontmoetingen zijn voor de bezetting van de tweede en derde plaats, van belang. De Volewijckers heeft weliswaar een voor sprong. doch die is nog wel in te halen door de Racing, vooral als deze laatste er in slaagt een overwinning te behalen. Biesbrouck speelt voor de tweehonderdste keer mee met RCH 1 en hij zal natuurlijk extra zijn best doen om „zijn" jubileumwedstrijd te winnen. RCH verschijnt in de volgende opstelling: doel: Van Vliet: achter: Van Rheenen en Lasschuit; midden: Heyerman, Willemink en Vos; voor: Ketting. De Boer, Koster, Bies brouck en Bleeker. EDO moet weer met invallers uitkomen tegen HBS, dat zijn opstelling gewijzigd heeft. Schwcncke is in de middenlinie op gesteld en Van der Vegt, Kiineman en Lange- laan zullen weer van de partij zijn. Wij ver wachten dat de punten gedeeld worden. De opstellingen zijn: EDO: doel: Van den Berg; achter: Vrene- goor en Verdam; midden: Karpes, N. N. en Dweelaart; voor: B. van Dijk, Bax, Roodse- laar, Steendam en A. Joppe. HBS: doel: Van der Land; achter: Koning en H. van der Meer; midden: Drijver. Zouten dijk en Schwencke; voor: Kiineman, Van der Vegt. Langelaan. Walhain en Röhrig. De wedstrijden die Haarlem en VSV moe ten spelen zijn vooral belangrijk voor hun 10 8 0 2 16 11 7 2 2 16 8 5 1 2 11 9 4 1 4 9 8 4 0 4 8 8 2 0 6 4 9 2 1 6 3x 7 0 1 6 1 9 7 1 1 15 10 6 1 3 13 9 4 2 3 10 9 4 2 3 10 7 3 2 2 8 7 3 0 4 6 8 2 1 5 5 9 0 1 8 1 In de afdelingsklassen neemt IJmond, Velsen, een goede plaats in. Theoretisch zouden Tonegido en de beginneling A.H.V. (Adelborsten, Den Helder) nog wat kun nen bereiken, doch practisch is IJmond niet HAARLEM AANVANG NIEUWE CURSUSSEN VOLGENDE WEEK INSCHRIJVING DAGELIJKS. PRIVéLES OP ELK VERLANGD UUR De uitslagen van de Vrijdag gespeelde partyen in Luik voor het Europees kam pioenschap 71/2, luiden: Van Hassel Vingerhoedt Van de Pol Wafflart Metz Dufetelle Reicher Galmiche Van de Pol Dufetelle Reicher Van Hassel Vmgerhoedt Galmiche Metz Wafflart 300 9 92 33.33 195 9 52 21.66 300 21 74 14.28 198 21 40 9.42 300 12 130 25.— 106 12 59 8.83 203 20 54 10.15 300 20 62 15. 300 7 106 42.85 89 7 39 12.71 300 29 66 10.34 278 29 73 9.58 300 17 112 17.64 116 17 31 6.32 300 21 82 14.27 206 21 42 8.91 kamp was na de mid- Metz 8 1200 67 130 17.91 Vingerhoedt 6 1095 50 113 21.90 Van de Pol 6 1179 68 113 17.35 Van Hassel 6 1178 68 130 17.32 Galmiche 4 897 81 62 11.07 2 912 74 78 12.32 Wafflart 0 835 70 85 11.93 Dufetelle 0 640 58 59 11.04 dagpartijen reden tot tevredenheid. Van de Pol overwon de jonge Wafflart en gaf met een 74 blijkt dat hij beter in vorm komt. Metz was na acht beurten en 'een mooie 59 van Dufetelle bij een stand van 95—83 niet meer te houden. Solide en rustig' maakte hij een serie van 130. Na deze serie bereikte Metz een stand van 22596. Met 19, 38 en 18' besloot hij de partij. De opleving in het spel van Van de Pol werd des avonds tegen Dufetelle bevestigd. In zeven beurten kwam deze er niet aan te pas. Achtereenvolgens scoorde Van de Pol: 26, 0, 66, 56, 18, 106 en 28. In zijn zesde beurt bewees Van de Pol met enkele rappels over de gehele lengte van het biljart zijn uitzon derlijke klasse. Met 42,85 behaalde hij het hoogste partij- gemiddelde, dat tot nu toe in het tournooi werd geseoord. Aan de andere tafel bewees Reicher Metz een grote dienst, door de nog ongeslagen Van Hassel te kloppen. Vingerhoedt ondervond van Galmiche wei nig tegenstand. Hij deelde in de elfde beurt met een serie van 112 de definitieve klap uit. Metz kreeg na de naderlaag van Van Has sel de morele lasten van de leiding te dragen. De eerste negen beurten tegen Wafflart speelde hij constant. Tot de zeventiende beurt bleef Wafflart hardnekig volgen, maai- toen Metz met 82 vlot scoorde stond zijn vierde overwinning vast. tegenpartijen Blauw Wit en Hermes DVS, die goede' kansen hebben op het kampioenschap. Haarlem is de club, die steeds voor verras singen kan zorgen en het is niet uitgesloten, dat de Haarlemmers revanche nemen voor de grote nederlaag, welke zij kort geleden tegen de Amstei'damse ploeg hebben geleden. VSV heeft het moeilijker in Schiedam, doch als het lukt in de voorhoede, dan hebben de Vel- senaren een behoorlijke kans. In de tweede klas krijgt Stormvogels be zoek van Hercules; het kan wel winnen. Wat de Haarlemse derde klassers betreft: Schoten trekt naar Allen Weerbaar en zal trachten de kans op de bovenste plaats te be houden. Dat zal niet gemakkelijk zijn. HFC heeft Alphen als tegenpartij, welks spelers zich op eigen terrein altijd extra inspannen. Mochten de Haarlemers er in slagen te win nen, dan hebben zij een behoorlijke kans op de bovenste plaats. Bloemendaal speelt tegen DCG uit Amsterdam-Noord. Als de Bloemen dalers een gelijk spel zouden behalen, bete kent dat reeds een fraai succes. TYBB kan in Voorburg van Tonegido winnen. HBC be zoekt Roodenburg, dat op het ogenblik de leiding heeft in de derde klas van West 2. Misschien zorgen de Heemstedenaren voor een verrassing. "Weinig perspectieven voor de Haar lemse korfbal twaalftallen. Oosterkwartier heeft een lastige uitwed strijd tegen Blauw Wit en zal zich geducht dienen in te spannen om een enigszins dra gelijke uitslag te krijgen. Aurora, dat in het veld verschijnt tegen DVD, kan mogelijk één der punten behalen, want verdedigend is het Amsterdamse twaalftal niet zo sterk. Sport Vereent trekt naar Amsterdam-Zuid en moet om het degradatiegevaar te ontlopen minstens een gelijk spel behalen. Animo Ready gaat. naar de vermoedelijke kampioensploeg Amstelodiamum en zal wei nig kans krijgen om één der punten machtig te worden. Tenslotte zijn nog vastgesteld: Sport Ver eent 2Amsterdam Zuid 2, waarin Sport Vereent 2 de beste kansen heeft; Watervliet 2Amiun 2, waarin een overwinning voor Watervliet 2 schuilt en Wester kwartier 3 Oosterkwartier 2, waarin de Haarlemmers kans krijgen om de in Haarlem geleden ne derlaag te wreken. Gepasteuriseerde melk per literfles 1 cent duurder De prijs van gepasteuriseerde f lessen - melk is met één cent per liter verhoogd wegens de hogere kosten der pasteurisatie. Deze verhoging geldt voor het eerste half jaar van 1950, gedurende het tweede half jaar wordt de prijs niet één cent per liter verlaagd. In een groot aantal gemeenten wordt de handelsmarge voor melkslijters verhoogd. In het gebied der grote steden in het Wes ten des lands en in Arnhem, Apeldoorn en Nijmegen wordt de bestaande handels marge gehandhaafd. Bemanning van de „Berkel" in Nederland terug Alleen de scheepskat is nog aan boord van het met ijs overdekte schip Vijf-en-twintig mannen stapten Vrij dagavond uit de speciaal voor hen gechar terde KLM-Convair „Gerard Terborgh", die hen van de Stockholmse luchthaven Bromma naar Schiphol had gebracht. Het waren de 25 Nederlandse zeelieden, die Woensdagavond vroeg onder de Zweedse kust alles verloren, wat zij aan boord van hun schip, de 2130 ton metende „Berkel" van de N.V. Vinke's Houtvaart uit Rotterdam, bezaten. Het schip liep op de rotsen bij Söder- hamn en de uit 29 koppen bestaande be manning kon door een loodsboot slechts met grote moeite van boord worden ge haald. Ook de twee honden werden ge red. Een der opvarenden, Frits Verf uit Haarlem, vertelde: „Ik stond met nog twee anderen op de brug op de uitkijk. Er was een geweldige sneeuwstorm en we konden bijna niets zien. Plotseling voelde ik hoe het schip omhoog werd getild. Ik dacht, dat zal wel een hoge golf zijn. Maar toen ik zag hoe het schip op zijn kant terug gleed, wist ik dat het mis was. De kapi tein stond naast me. Onmiddellijk gaf hij order om onze plaatsen bij de boten in te nemen. Toen eindelijk de Zweedse loods boten langszij kwamen waagden we alle maal via de verijste trap de sprong in de boten. Onze redding was prachtig werk van de Zweden". Kapitein Vinke en de eerste en de derde machinist zijn voorlopig in Zweden ge bléven om af te wachten wat er van het schip zal worden. Mevrouw Vinke is per trein onderweg naar Nederland. De meeste leden van de bemanning hebben weinig hoop, dat het schip nog geborgen zal kunnen worden. De scheepskat was bij de redding nergens te vinden en bevindt zich dus nog aan boord. De „Berkel", is nu geheel niet een ijs- pantser bedekt. Zolang het weer niet gun stiger wordt kunnen sleepboten niets doen om het gestrande schip in veiligheid te brengen. Mr. Dr. A. A. VAN RHIJN: Verschillende verpleegsters uit West-Indië zijn in Engeland aangekomen waar zij m de grote ziekenhuizen en specialistische klinieken een jaar lang aan de voltooiing van hun opleiding zullen werken. Daarna zullen zij in hun geboorteland de vergaarde kennis gaan mededelen aan anderen, hetgeen van veel belang is omdat er overal in de West een groot tekort aan verplegend personeel bestaat. Een aantal zusjes op verkenning in Londen. Loonsverhoging is een wissel op de toekomst Zonder hogere productie is verdere prijsstijging onver mijdelijk Mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris generaal van het ministerie van Sociale Zaken en voorzitter van de Interdeparte mentale Loon- en Prijscommissie heeft' Vrijdagavond voor de radio gesproken over de loonsverhoging van vijf procent, welke thans door de regering is toege staan. Het was noodzakelijk, zo zeide mr. dr. Van Rhijn, dat aan de vergunning tot loonsverhoging de voorwaarde van pro ductieverhoging' werd verbonden. Wie loonsverhoging ontvangt, verwacht meer artikelen te kunnen kopen. Maar die artikelen moeten dan ook eerst worden ge produceerd. Wij verbruiken op dit ogenblik meer dan wij voortbrengen. Hetgeen wij niet, zelf voortbrengen, krijgen wij uit het bui tenland. Vooral door de Marshall-hulp. Natuurlijk kan dit niet zo maar doorgaan. Daarom is verhoging der productie nodig. Met de loonsverhoging zijn wij eigenlijk al op een productieverhoging vooruitgelopen. Deze loonsverhoging is een wissel op de toekomst. Een voorschot op de productie verhoging. Wanneer de productieverhoging er niet zou komen, blijven de artikelen, welke de arbeiders met hun 5 procent loonsverho ging willen kopen, ontbreken en ontstaat een nieuwe prijsstijging. De productiever hoging moet er dus komen. In het overleg tussen regering, werkgevers en arbeiders worden thans allerlei maatregelen daartoe nader uitgewerkt. Mr. dr. Van Rhijn achtte een loonsver hoging van vijf procent voldoende. In de Loon- en prijscommissie zijn de kosten van het levensonderhoud tot half Decem ber met de grootste nauwkeurigheid nage rekend. De prijsverhoging na de devaluatie bleek nog geen vijf procent te bedragen. Met een verdergaande loonsverhoging moet men uiterst voorzichtig zijn. Een loonsverhoging vermetVdert de productie kosten en houdt daardoor weer een prijs verhoging' in. Onze taak, aldus mr. dr. Van Rhijn, is te bevorderen, dat de ar beider niet een hoog geldloon ontvangt, maar een hoog werkelijk loon, dus een loon, waarvoor hij veel kan kopen. Het is niet moeilijk om de spiraal van steeds hogere lonën en steeds hogere prijzen in beweging te zetten, waardoor de waarde van de gulden steeds geringer wordt en wij economisch naar de afgrond hollen. Juist de kleine man wordt daarvan de dupe. Nieuwe aansluitingen Een dezer dagen is de Haarlemse tele foondienst begonnen met het leggen van telefoonkabels in Bakkum. In de Vinken- baan loopt thans een 20-afderige kabel, in de Schelgeeststraat wordt een 10-aderige kabel aangelegd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling door de Poelvenstraat eveneens een 10-aderige kabel te leggen. BINNENLAND In de mijnstreek is Vrijdag een nieuw contingent Italiaanse arbeiders, ongeveer tachtig man sterk, geai'riveerd. Deze Italia nen zullen te werk worden gesteld op ver schillende staatsmijnen. Het totale aantal bij deze mijnen werkzame Italianen is door dit contingent gestegen tot ongeveer 500 man. HAARLEM EN OMGEVING Wethouder Happé is door ziekte verhin derd. Maandag a.s. zijn gebruikelijke spreek uur te houden. Op Donderdag' 26 Januari spreekt prof. 'dr. G. C. van Niftrik in de kapel Nieuw- Vredenhof te Heemstede over „De kracht van het Protestantisme". Op Donderdag 19 Januari spreekt prof. dr. H. Oldewelt voor de Studiekring voor Individueel-psychologie in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum over „De maatschappij als steun en gevaar voor de persoonlijkheid". De violist Theo Olof en de organist Piet van Egmond geven op Vrijdag 20 Januari in de Nederlands Hervormde Kerk op het Wil- helminaplcin te Heemstede een concert ten bate van de bouw van het Jeugdhuis der Ned. Hex-vormde Kerk. Het lid der Tweede Kamer J. H. Scheps spreekt op 20 Januari in het gebouw der Nederlandse Protestantenbond te Heemstede op een door de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid uitgeschreven openbare vergadering over de politieke perspectieven in 1950. Het echtpaar Van der Bom. wonende Maerten van Heemskerkstraat 5 hoopt op 16 Januari zijn diamanten huwelijksfeest te vieren. Voor de leden der afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal dr. W. F. Wassink, directeur van het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, op Woensdagmiddag 11 Januari een voor dracht met lichtbeelden houden over „Wat de huisvrouw van kanker moet weten". FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijieveld-Celinck 6) HOOFDSTUK II. Had de arme juffrouw Kurkmans nog slechts kort geleden aan Peter Landt ver zocht om niet naar de rommel te kijken daarbij doelend op enige gebruikte kop jes en schoteltjes op het aanrecht nu, na ongeveer tien minuten, was het met recht een rommel in haar keuken. Daar lag dan de ongelukkige professor Wyarda midden op de vloer uitgestrekt op een brancard: voor de medelijdende omstan ders het zielig slachtoffer van een onge val, maar in de ogen van juffrouw Kurk mans tevens een soort spons, die zich eerst met water heeft volgezogen en nu lang zaam en gestadig wordt uitgeknepen. De dragers van de brancard hadden natuur lijk hun voeten niet geveegd alvorens bin nen te treden en dat deed evenmin de Reders worden eigenaar van losmateriaal Naar wij vernemen zijn de IJmui den se reders overgegaan tot de stich ting van een organisatie tot gemeen schappelijke exploitatie van los-mate- riaal. Dit houdt in dat loslieren, manden en losplanken gezamelijk eigendom van de reders zullen worden. De reders zijn van mening dat hierdoor een vermindering van de loskosten be reikt zal worden. SCHEEPVAART Aalsum, 6 Jan. te Genua v. R'dam n. Calcutta. Abbedijk, New YorkBuenos Aires 5 Jan. van Recife n. Rio de Janeiro. Aiblasserdijk. 5 Jan. van New Orleans te Mobile 5 Jan. van Philadelphia te Norfolk. Appingedam, 5 Jan. van Sevilla n. Hoek van Holland. Aldebaran, BrunsbuttelPortland 5 Jan. 180 mijl West Kaap Race. Alnati, R'dam-Buenos Aires 5 Jan. te Mon tevideo. Amstelkerk, A'dam—West Afrika 5 Jan. van Antwerpen. Asturias, Djakarta—R'dam 5 Jan. 500 mijl West Port Said. Bali, A'damDjakarta 5 Jan. pass. Pan- teilaria. Blitar, 4 Jan. te Houston van Galveston. Bloemfontein 5 Jan. van East London naar Durban. Borneo, BangkokR'dam 5 Jan. pass. Don- drahead. Ceram, CalcuttaR'dam 5 Jan. van Genua. Cleodora (t), 5 Jan. te Le Havre v. Curasao. Congostroom, 7 Jan.. van Lagos n. Cotonou. Edam, 4 Jan. van New York te Norfolk. Groote Beer, JavaA'dam pass. 5 Jan. Gi braltar 8 Jan. verw. IJmuiden. Indrapoera, R'damDjakarta 6 Jan. te Aden. Jaarstroom, CotonouA'dam 5 Jan. van Ta- koradi naar Vridi. Klipfontein, A'damBeira 5 Jan. van Ant werpen n. Southampton. Langkoeas, R'damJava 5 Jan. 16 uur pass. Gibraltar. Loosdrecht, BasrahAntwerpen "pass. 5 Jan. Gibraltar. Maashaven, AntwerpenBuenos Aires 5 Jan. 150 mijl West Lissabon. Maaskerk, 5 Jan. van Winneba te Takoradi. Macuba (t), CurasaoCasablanca 4 Jan. 110 mijl Zuid Madeira. Marken, Adem-New Orleans pass. 5 Jan. Bermuda. Muiderkerk, 5 Jan. van Porto Amboin te Novo Redondo. Nigerstroom, 6 Jan. van Matadi 'te Ambriz verwacht. Oranjefontein, 5 Jan. van Mombassa naar A'dam via Suez. Papendrecht (t), 5 Jan. na.r Isle of Grain. Phrontis, MakassarA'dam 5 Jan. van Bela- wan naar Colombo. Pr. Willem 4, 5 Jan. van Leixoes te Valencia. Roepat. R'damSydney 5 Jan. te Melbourne. Ruys, 5 Jan. van Yokaichi te Yokahama. Rotti, JavaA'dam 6 Jan. van Port Said1. Soestdijk, 5 Jan. van New York te Djakarta. Salatiga, 6 Jan. van Muntok te Pangkal Pinang verwacht. Stad Maastricht, MelillaIJmuiden 5 Jan. van Gibraltar. Stentor, 5 Jan. van Megara naar Izmir. Zuiderkruis, R'dam-Djakarta pass. 5 Jan. 19 uur Ouessant. Straat Malakka, Rid de JaneiroKobe 6 Jan. te Kaapsitad. Streefkerk, 5 Jan. nog te Dar es Salaam. Tegelberg. 5 Jan. van Manilla te Bangkok. Sarpedon, 4 Jan. van New Yox-k n. Aruba. Stiuyvesant, A'dam—Laguaira 5 Jan. van Madeix-a. Willem Ruys, 6 Jan. vertrekt van Rotterdam naar Djakax-ta. eerste assistent die bij de ovei'brenging behulpzaam was, nóch haar eigen man op zijn trijpen pantoffels, xxöch de jeugdige dokter, een vriend van Landt, die ijlings uit het Binnengasthuis was komen toe schieten. Wat een smeerboel, wat een smeerboel! verzuchtte juffrouw Kurkmans hardop in de algemene stilte terwijl hij ausculteex-de. Maar helemaal dramatisch werd de situatie toch pas toeix de dokter zijn aandacht begon te wijden aan het hoofd van het slachtoffer, diens achter hoofd voorzichtig onder het volle licht bracht en een zacht, onheilspellend gefluit liet horen. O la la, zei hij, daar heb je het. Hij heeft een tik op zijn achterhoofd gehad. Dat kan niet, zei Peter Landt. Hij lag op zijn gezicht. Precies, zei de dokter. Als jij een klap op je achterhoofd krijgt, val je óók voor over. Vast en zeker. Kwaadwilligheid? Een vriendelijke bejegening kan ik het niet noemen! Maar wie kan nu de oude heer. Ja man, dat kunnen wij toch niet uitzoeken. Dat zou ik maar liever aan de politie ovex-laten. Je kunt ze wel meteen gaan opbellen, Landt. Op mijn verant woording. Pelisieü resoneerde ineens het stem geluid van Gozewina Kux'kmans. Pelisie in me' keuke! Moord!En het is toch al zo'n smeerboel Och- mens, wat doet die smeerboel er nu toe.... meende haar echtgenootin een schuchtere poging' om olie op de gol ven te gieten, een poging die echter meteen tot mislukking gedoemd was. Want nóg heftiger bx'uiste daarop het getij: Ja jijjijjij ken dat gemakke lijk zegge! Jij hoeft de rommel hier niet op te dweile met je kouwe voete en je zere rugJij laat al die modder natuur lijk maar langs je kouwe klere glije en dan een moordEen moord op me schone plaasieDe mense op de gracht zulle ons wel met de vingers nawijze as dat bekend wordt en jij niet beter uit je doppe heb gekekeEn nou ligt er hier een dooie op de vloer en as nou de kla- bakke Maar mijn goede mens, ik heb hele- xnaal niet gezegd dat de professor dood is! protesteerde de dokter. Hij heeft alleen maar een tik op zijxx achterhoofd gehad. Hij zal heus wel weer bijkomen. Maar je snapt toch wel dat we hier iets aan moeten doen! Dat we de politie.... Pelisie.... 't Is een eeuwige schande voor onze goeie naam! Eix as die Jodocus nou niet zo'xx sukkel van een kerel was We kenne wel gaan verhuize na zo'n akkefietje. Pelisie!' Pelisie in me schone keuke't Is om wat van te krijge! Dat is het zeker! bevestigde de dok ter. Ga jij telefoneren, Landt. Maar schiet een beetje op voordat ik iets onherstel baars ga ondernemen! We zullen hem hier nog laten liggen totdat de politie komt. Maar de lijdensbeker van de arme aescuiaap was xxog' niet tot op de bodem geledigd. Want Peter Landt, bij zijn haastig vertrek uit de keuken, botste bijna op tegen een tweede vrouwelijke gedaaxite die in een index-haast omge slagen peignoir en niet loshangende haren naar binnen snelde. En aldaar binnenge sneld zijnde, en de jammerlijke gestalte op de brancard aanschouwend, droeg ook zij rijkelijk haar aandeel bij in het dra matische van de situatie. Zij stiet eerst enige kreten uit die in intensiteit en ge luidstrilling die van haar moeder nog overstemden, boog zich dan één moment vol afgrijzen over de verslagene en wierp zich tenslotte, wegsmeltend in een vloed van tranen, aan de omvangrijke boezem der moeder. Jocodus' ogen staarden kogel ronder dan ooit. Deze tweede vrouwelijke gedaante was Betsie, bij de Burgerlijke Stand ingeschx*e- ven ais Elisabeth Geertruida Kux'kmans, enige dochter geboren uit het huwelijk van Jodocus Kux'kmans en Gozewina Kurk mans voornoemd. Een lieflijke bloem, ont sproten aan een kxxoestige stam. Negen tien jaar oud en met dat onbeschrijfelijk iets over zich dat aan filmsterren doet denken en door de kenners als sex-appeal wordt gekwalificeerd. Krullende wimpers, sierlijke wenkbrauwtjes en een mondje als een rozeknop dank zij de cosmetische af deling van een Warenhuis, een wandelende reclame voor pex-manent-wave, een roos op het doornige pad van de mannelijke studenten die hun studie voltooiden in het labox'atorium. Bijzonder lieflijk vooral op dit ogenblik, nu zij zwijgend en met be traande blikken haar hoofdje deed rusten aan de boezem der moeder. De dokter zegende de plotseling ingetreden stilte; één van de dragers zei: „Kom nou meid Hij is toch niet dood?" Ik vind het een engerd! zei Betsie. In een hoek van de keuken, roerloos geleund tegen één van de gootsteeixkast- jes, stond de tweede assistent het geval aan te zien. Strak en bleek en met een heftige schx*ik in de donkere ogen. Hij ztig onafgebx-oken naar zijn geliefde leer meester: zoals deze daar lag met het borstelige grijze hoofd naar opzij, de forse gestalte machteloos uitgestrekt op de brancard. En dit was nu de Leeuw, de alom gevx-eesde, machtige professor Wyarda, die met een enkele frons van zijxx zware wenkbrauwen het ganse labo ratorium deed sidderen! Dit was de krachtige pex'soonlijkheid die, ondanks zijn zeventig jaren, ixog altijd recht als een kaars liep en geen enkele inbreuk dulde op de wetten die hij zelf aan zijn omgeving had opgelegd. Onbeminnelijk en onhoffelijk jegens vrouwen, door en door heex'szuchtig en door ieder gevreesd, maar een karakter. Een legende bijna, nu al, bij zijn levexi. En deze man lag' daar nu, weerloos en verregend, op de keukenvloer van juffrouw Kurkmans. Een eik, die is neergeveld; een machtig dier dat door zijn aanvaller verslagen is. En wie was die aanvaller geweest die hem lafhartig van achteren beslopen had? Peter Landt keerde nu terug van de telefoon en zeer spoedig daarop werd ex- al gebeld. Jodocus incasseerde een por van zijn ega: Je mot ope doen, man! en slofte weg op zijn trijpen pantoffels. Er klonken stemmen in de gang en zware voetstappen, die juffrouw Kurkmans de zekex'heid gaven van nog meer vuile voeten in haar keuken. En dan ging de deur open exx verschenen er een agent en een inspecteur. Het lieve hoofdje van Betsie vex'liet zijn schuilplaats. Vertelt u maar eens, zei de inspec teur. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6