Het Hek van de Dam. Beverwijk en Omstreken J Zaterdag 7 Januari 1950 Het zachte weer houdt de groentemarkt op gang Voor de tijd van het jaar is er nog een groot aanbod van diverse soorten groente op de Beverwijkse markt. Onder de win tergroenten neemt de glas-andijvie een belangrijke plaats in maar de buiten-an- dijvie begint nu wel op te raken. De prijs was Vrijdag weer beter dan de voorgaande marktdag: er werd van 42-75 cent per kilo betaald. Spruiten komen er in grotere partijen, een enkel partijtje van extra kwaliteit ging tot de 80 cent per kilo, maar het meerendeel draaide rond de 50 cent per kilo. Prei blijkt goed te verkopen, de prijs hiervoor benaderde de 50 cent per kilo; de export is hier de „schuldige" aan de hoge prijzen. Indien er soms nog enige kistjes waspeen onder de klok komen wordt hiervoor tot 35 cent per kilo betaald. Boere- en groene kool gaat tot 23 cent per kilo, rode- en witte kool komen niet boven de 10 cent per kilo en verder komt er nog steeds bloemkool op de markt, die tot 45 cent per stuk opbrengt. Witlof wordt in kleine partijtjes aangeboden in prijs variërend van 18-45 cent per kilo. Meer verscheidenheid op de bloemenveiling Gaandeweg breidt het assortiment op de bloemenveiling zich uit en ook de aanvoer wordt groter. De Rose Copland, waarvan honderden bossen werden aangeboden no teerde van 85-125 cent per bos. White Sail en v. d. Eerden schommelden in prijs eveneens om de gulden per bos. Krelage Triumph, Hildegarde, Zenober en Crown-Imperial varieerden van 58 tot 85 cent per bos. Narcissen werden iets goedkoper; er werd van 56-75 cent per bos betaald. Blauwe druifjes komen nu in grote partijen maar zij blijven uitstekend te verkopen, er werd van 16-37 cent per bosje voor betaald. Crocussen gingen even eens vlot van de hand voor prijzen van 40-54 cent per pakje. Wilgenkatjes zijn er weinig, evenals freesia's, waarvan de kwaliteit slecht is. Potplanten komen weinig aan, en dan voeren de cyclamen nog de boventoon; voor de goede kwaliteit werd tot 300 cent per pot betaald. „Het socialisme in de wereld" Ingeleid door de plaatsvervangend voor zitter de heer A. Sluis hield de heer J. J. Voogd, raadslid uit Haarlem, Vrijdagavond in hotel „Parkzicht" voor de leden van Nieuwe Koers een inleiding over „Het socialisme in de wereld". Spreker begon zijn betoog met een overzicht van de be gin-periode van het socialisme, waarbij hij constateerde dat reeds veel bereikt is. De totstandkoming van de publiekrechte' lijke bedrijfsorganisatie werd door de heer Voogd van ganser harte toegejuicht. Het geboorteland van het socialisme is, aldus spreker, Europa, waarbij vooral niet uit het oog verloren mag worden dat in Rusland de socialistische gedachte niet in practijk wordt gebracht aangezien deze staat een dictatoriaal regiem kent. Volgens de heer Voogd zijn in het zogenaamde kapitalistische Amerika ook belangrijke krachten bezig de wereld een ander in zicht bij te brengen. Duidelijk is dat men niet meer terug wil naar de toestand van voor de oorlog met het spook van de werkloosheid voortdurend op de achter grond. De regering zoekt voor dit grote vraagstuk een oplossing en stimuleert de industrialisatie. Spreker besloot dat veel onrust onder de mensen ontstaat omdat zij hun vrije tijd niet weten te besteden. Na de pauze beantwoordde spreker ver schillende aan hem gesteld vragen. ,/t Is even anders" De personeelsvereniging der Machine fabriek C. Maters had Vrijdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk het be kende radiogezelschap van Fred Fagel uit genodigd om voor haar leden de cabaret revue ,,'t Is even anders" op te voeren. Duidelijk bleek dat dit gezelschap nog niets aan populariteit heeft ingeboet, want de aanwezigen konden, gezien het telken male opklinkend applaus, de werkelijk geestige voordrachten hogelijk apprecië ren. Vooral Rens van Dordth met zijn dwa ze liedjes, die hij op onnavolgbare wijze voor het voetlicht bracht, boekte veel bij val. „Dedouairière laat behangen", ge speeld door Fred Fagel. Rens van Dordth en Else Schild telde talloze komische mo menten en ook het optreden van Fred Fagel zelf met een liedje en een .praatje werd met een dankbaar applaus beloond. Gewapend met zijn accordéon zorgde Cas Oosthoek voor de muzikale omlijsting. Ook begeleidde hij op uitnemende wijze de di verse liedjes op de piano. Na de pauze voerde het gezelschap een dwaze een-aeter op, getiteld „Oma op het oorlogspad". Het openingswoord van de avond werd gesproken door de voorzitter der vereni ging de heer C. Rozemeyer. Na afloop werd nog enkele uren gezellig gedanst on der leiding van de heer D. Heemskerk op de muziek van Roemers' band. Konijnen naar keuze Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 13 en 15 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een hoofddoek, rozenkrans, vulpen, konijn, ceintuur, munt- en bank biljetten, speelgoedkonijntje, broche, bril, huissleutel, kindermuts, sluitstuk van cein tuur, breiwerk, ring met sleutels, school tas, autoped en verschillende wanten en handschoenen. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 7 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Hinder laag. Luxor Theater, 7 en 9.15 u.: Fietsendieven. W. B. Theater. 8 uur: Remember Pearl Harbour. Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 u.: Nacht van Terreur. ZONDAG 8 JANUARI Kennemer Theater, 2,30, 4.30, 7 en 9.15 uur: Hinderlaag. Luxor Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Fietsendieven. W. B. Theater, 2.30, 4.30 uur: De schrik van Texas: 8-uur: Remember Pearl Harbour. Corso Theater (Castricum), 3 uur: Al te goed is buurmans gek; 8 uur: Nacht van Terreur. MAANDAG 9 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Hinderlaag. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Fietsen dieven. W. B. Theater, 8 uur: Remember Pearl Harbour. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Al te goed is buurmans gek. I Amateurfotografen vergaderden Op de drukbezochte jaarvergadering van de Beverwijkse amateur-fotografen vereni ging, die Vrijdagavond in het Verenigings gebouw aan de Schans werd gehouden, constateerde de voorzitter de heer G. Broer tjes, dat het 25-jarig bestaan der vereni ging op waardige wijze is gevierd. Ook over de fotografische prestaties van de leden was hij tevreden. In het jaarverslag van de secretaris, de heer W. Natte, werd mee gedeeld dat het afgelopen jaar weer enkele nieuwe leden konden worden genoteerd, zodat de vereniging thans 42 leden telt. Ook had de vereniging dit jaar een lang gekoesterde wens in vervulling zien gaan daar het mogelijk was in het afgelopen boekjaar een vergrotingsapparaat aan te schaffen. Een saldo van 40.35 was het financiële resultaat van het afgelopen jaar wat de penningmeester, de heer G. Verhage in zijn jaarverslag bekend maakte. Aangezien het lidmaatschap van de lan delijke organisatie duurder was geworden, werd besloten de contributie van 6.op 10.per jaar te brengen. De aftredende bestuursleden de heren G. Verhage en J. Pierik werden tot slot van de vergadering bij acclamatie herkozen. Na de pauze werden de foto's van de onderlinge wedstrijden ingeleverd. Bij deze wedstrijd had men tot onderwei-p gekozen het maken van een zelfportret. Tot slot werd de bondscollectie te weten 50 kleu- ren-dia's van de „Photography Society of America" vertoond. PRIJSNOTERING VEILING „KENNEMERLAND" Vrijdag 6 Januari Andijvie (glas) f52f74; andijvie f20 f 60; spruiten geschild f 50—f 88; spruiten ongeschild f20f55; prei A I f40,48; was peen f20,35; witlof f34,42; boerekool f 11,21; groenekool f 15,24; gele kool f 6f 7; rode kool f 6f 9; Bloemendaalse gele kool f 20 f 24; breekpeen f 7f 10; uien A f 18,25; schor seneren A 1 f44,50: knolselderij f 13,23; kro ten f 6—f 8. „WIJ HEBBEN ZIJN STER GEZIEN". Op Zondag 8 Januari zal in de Grote Kerk te Beverwijk een Jeugddienst wor den gehouden. Voorganger is dr. J. F. Gal- lenbach van Oegstgeest, vroeger uit IJmui- den-Oost, met als onderwerp „Wij hebben zijn ster gezien". PREDIKBEURTEN Nederlandse Hervormde Gemeente: Grote Kerk: v.m. 10 uur, ds. J. H. Vaan drager, oud-vlootpredikant, Heilige Doop; n.m. 7 uur: Jeugddienst dr. J. F. Callen- bach van Oegstgeest» Populierenlaan: v.m. 10 uur, Wika H. Wallenburg. Wijk aan Zee: v.m. 10 uur, ds. J. D. Jansen. Darwin naar de pyramiden Dezer dagen werden van een Bever wijkse bloemkweker Darwintulpen verzonden naar Egypte. Castricum Onderafdeling K.A.B. opgericht Dondex-dagavond werd in de zaal van de "heer Ammeraal de oprichtingsvergadering gehouden van „St. Lamibertus", een onder afdeling van de K.A.B., de textielarbeiders in Castricum omvattende. Als sprekers waren uitgenodigd de heren Smits en Voorthuizen, respectievelijk kring bestuurder van Amsterdam en tweede voorzitter van het hoofdbestuur van de Kleding- en Naaistersbond van de K.A.B. De voorzitter van de K.A.B.-Castricum, wethouder P. de Vries, opende de vergade ring. De heer Smits belichtte de spanning •tussen lonen en prijzen, die steeds groter gaat woi-den. Veel werd reeds bereikt, zoals de noodwet-Drees, en het pensioenfonds van de textielarbeiders bijvoorbeeld. De Kleding- en textielbond van de K.A.B. is volgens spreker groter dan die van het N.V.V. en het C.N.V. samen. De heer Voorthuizen belichtte uitvoerig de verbetering van de arbeiderstoestanden in de laatste 20 jaar. Het jaagsysteem, dat een twintig jaar geleden nog algemeen heerste, heeft afgedaan, dank zij het stre ven der vakbonden. Kardinaal De Jong heeft ook het belang van deze jonden in gezien en werkt daarom krachtdadig mee aan het grootmaken van de K. A. B. Het bestuur der nieuwe onderafdeling werd als volgt samengesteld: W. Teuthof, voorzitter; M. van Leeuwen, 2e voorzitter; mejuffrouw J. Beentjes, le secretaresse; J. A. M. v. d. Hoef, 2e secretaris; mejuf frouw R. Dijkman, le penningmeesteresse; mejuffrouw E. Beentjes, 2e penningmeeste resse en mejuffrouw L. Zonneveld. Nadat in de rondvraag verschillende moeilijkheden tot klaarheid waren gebracht las de heer Teuthof een gelukwens van de Bond van Trein- en Trampersoneel „St. Raphael" voor en prees hij de voortvarend heid van de propagandavereniging „Credo Pugno". Opstelling voetbalelftallen Vitesse zal Zondag tegen Schagen met het volgende elftal aantreden: K. Zonne veld; H. van Velzen, W. Wildt; T. Tromp, J. Tool, W. Limmen; N. van Weenen, A. v. d. Valk, H. Eickhoff, J. Glorie, F. Zon neveld. C.S.V. trekt naar Randers in de volgende opstelling: B. Wilhelm, J. de Beurs, C. Book; A. Dokter, C. Blei, F. v. d. Klashorst; G. van 't Hull, J. Beumer, H. Jacobs, J. Kimmelaar, J. Gras. Het bestuur van C.S.V. heeft besloten de doel verdediger G. de Heer, die overschrij ving aan heeft gevraagd naar Ajax, niet meer op te stellen. Dit betekent een ge duchte verzwakking van de achterhoede. De voorhoede heeft een flinke versterking ondergaan doordat de uit Indonesië gere patrieerde H. Jacobs weer als middenvoor beschikbaar is. Zondagsdienst Dr. de Jongh, Julianastraat 1, telef. 534. Zuster De Wildt, Torenstraat 29, tel. 401. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. Cannegieter Geref. Kerk, 9.30 en 5 uur: ds. J. G. Aal- ders van Leeuwarden. Hervormd Evangelische Vereniging, 10.45 uur: ds. Kalf van Amsterdam-W. Toneeluitvoering K.A.B. Op 24 en 26 Januari zal de toneelclub van de K.A.B. in Castricum, „De Vreugde kern", respectievelijk in zaal Roozendaal en zaal Borst een opvoering geven van het blijspel „Moppie". Heemskerk HEEMSKERK IN DE TOEKOMST. De bui-gemeester A. Nielen zal op Maan dag 9 Januari voor de N.K.J.B. afdeling Heemskerk een lezing houden over „Heemskerk in de toekomst". De avond zal gehouden worden in de gezellenzaal van het K.S.A.-gebouw. JAN KLAASSEN EN KATRIJN. Woensdag 11 Januari zal in café „De Zon" een feestmiddag worden gehouden voor de kinderen der K.A.V.-leden Be halve de gebruikelijke tractatie zullen de kinderen op een poppenkastvoorstelling worden onthaald. Veisen Velsen spaarde in 1949 In het afgelopen jaar werd bij de Rijks postspaarbank te IJmuiden 1.125.152.73 ingelegd en teruggevorderd 1.079.095.03. Het aaixtal inleggingen bedroeg 13.228 en en het aantal terugbetalingen 7731. Velsen-Noord Filmavond van „Het Hogeland" De vereniging „Het Hogeland", welke in ons land werkzaam is op het gebied der reclassering en verzorging van licha melijk en geestelijk onvolwaardigen, heeft een film laten vervaardigen en deze werd Vrijdagavond in de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg te Velsen-Noord voor vele belangstellenden gedraaid. Ds. A. Schweitzer opende de avond en hij wekte op om de behulpzame hand te bieden door aan dit werk de steun te ge ven, die het nodig heeft. De heer C. v. d. Wal, propagandist der vereniging, verklaarde vervolgens de in houd van de nieuwe Hogelandse geluids film van Profilti naar het scenario van A. Hofstede „Was het zijn schuld alleen?' Het vex-haal vertelt van een opgeschoten jongen, die opgroeit in een Amslei-damse achtei-buurt. De vader is een drankzuch tige, die het ïixkomen naar de kroeg brengt en zijn ziekelijke vrouw en kind laat ver kommeren. Om zijn moeder te helpen komt de knaap tot diefstal, welke hem voor de kinderrechter brengt. Bij recidive wordt de knaap opgenomen in een der arbeidskolonies van „Het Hoge land". Hier vindt de jongen een nieuwe plaats in de maatschappij en zijn leven en dat van zijn moeder krijgt diepere zin door het geloof. De vaak realistische beel den vormen een stuk ontroerende werke lijkheid. Het Hogelandse werk werd ver toond in een merkwaardig geslaagde kleu- renfilm, die liet zien hoe in de prachtigste natuuromgeving de rijke gebouwen van „Het Hogeland" zijn gelegen en op welke wijze arbeidstherapie op patiënten, ver zorgden en reclasserings-pupillen wordt toegepast. Ook des middags was er flinke belang stelling van de zijde der kinderen, voor wie enige tekenfilms werden gedraaid. Havenarbeiders vergaderen. Woens dagavond beleggen de havenarbeiders een vergadering in het gebouw van de Centrale Bond van Transportarbeiders aan de traw lerkade. De bijeenkomst is alleen voor de havenax-beiders toegankelijk. Vrijdagmarkt. Ook Vrijdagmorgen verschenen er geen trawlers of loggers aan de afslag. De aanvoer bleef beperkt tot de geringe vangsten platvis van een zestal kotters. Er-was zelfs geen aanvoer van sardijn. Haringvisserij stopgezet. De IJmui- dense loggers „Martenshoek" en „Gorre- dijk" zullen de volgende week de haring visserij beëindigen. Als gevolg van vleet- schade en geringe vangsten, waren de reizen niet lonend meer. Koelhuis-haring. De in koelhuizen opgeslagen visvoorraden verminderen door de geringe aanvoer van verse vis snel, maar thans is weer een partij haring uit Zeeuwse havens op weg naar IJmuiden, om te wor den ingevroren. Volledige voetbaldag voor „Noord" Kinheim, V.V.B. en I.E.V. spelen De voetballiefhebbers, die enige weken de gewone competitiewedstrijden hebben gemist, zullen Zondag alle Noord-Velser clubs weer in actie zien. Kinheim speelt weer eens een thuiswed strijd op „Tusenwijk", waarbij de Zaanse Zilvermeeuwen als tegenstanders funge ren. De geel-zwai'ten beschikken thans weer over De Boer en v. d. Linden, zodat de elf bijna compleet zijn. Alleen is De Ruiter vervangen door v. d. Wal, die de midvoor- plaats inneemt en als zodanig tegen Be verwijk een groot aandeel in de overwin ning had. Kinheim komt uit met Th. Keirsgieter A. Paap en W. Groeneveld; C. de Boer, J. H. v. d. Wateren en S. de Vries: J- v. d. Linden, A. Piinssen. E. v. d. Wal, H. Prins- sen en J. Starreveld. De tweede thuiswedstrijd is op „Water vliet", waar WB het Amsterdamse W M H O ontmoet. De „Breesapers" moeten doelman Van Veelen missen, voor wie Broekhuizen onder de lat komt. Helder heeft zijn plaats afgestaan aan Vlietstra. die lange tijd wegens een blessure niet in het eerste elftal kon uitkomen. VVB. verschijnt met D. Broekhuizen; R. Meyer en Schriemer; G. v. d. Veldt, M. Arisz en M. de Boer; N. Michel, H. Ver- swijveren, A. Both, P. Vlietstra en P. Hoovdonk. Met de IEV'ers loopt het, nu zij het zwakke BPC in Amsterdam bezoeken, weer tegen. Wegens een blessure van Van Tunen zal deze het heiligdom niet kunnen beschermen, zodat Zoutman vermoedelijk wordt opgesteld. Slotemaker neemt de spilplaats in. IEV trekt haar BPC met: N. N.; J. v. d. Vlies en W. Michel; J. Wittebrood, S.Slote- maker en P. v. d. Berghe; C. Vei-kooyen, Th. Koek, J. Niesten, G. de Vries en J. Schavemaker. i Watervliet heeft de kampioens kans voor het grijpen Hoewel het eerste korfbaltwaalftal van „Watervliet" het nieuwe jaar met een rust dag begint, kan deze toch belangrijk zijn, De Watervlieters, die de „kop" hebben van de ranglijst met een flinke voorsprong op de concurrenten, hebben nog slechts drie pun ten uit drie wedstrijden nodig om zich kam pioen van de derde klas K.N.K.B. te kunnen noemen. 'Want OBZB en Indo, beide le Am-* sterdam kunnen alleen nog Watervliet's huidige puntenaantal bereiken eix slechts KVD (Amsterdam) kan met vier vêrlies- punten meer dan Watervliet, 19 punten halen. Dan zou Watervliet de resterende wed strijden alle moeten verliezen of slechts één innen of twee gelijk spelen. Daar de groen gelen nog maar één verliespunt hebben ligt het kampioenschap met de door de K.N.K.B. ingevoerde automatische promotie en degra datie voor het gx'ijpen. Misschien reeds vol gende week of een week later. De stand is nu: Watervliet 9 8 1 0 17 OBZB 9513 11 KVD 74129 Indo 8 4 13 9 Giraffes 9 2 16 5 D S V 7 115 3 SKV 50050 Het tweede Watervliet-twaalftal ontvangt voor de reserve derde klas K.N.K.B. Amstelodamum 2. De Velsense reserves heb ben zich voor de eerste maal in deze compe titie uitkomend uitstekend geweerd en be zetten de derde plaats. De stand aan de kop is thans: Opgeruimd staat tietjes Eén Chinese wijsgeer heeft eens be weerd: „De kleding van iedere vrouw is een compromis tussen de uitgespro ken wens om iets aan te trekken en de onuitgesproken wens om iets uit te laten". Wij vinden dat een blijk van diep inzicht. Speciaal voor een wijsgeer. Vanwege dat eerste verlangen krioelt het in een warenhuis bij de Januari- uitverkoop altijd als in een bijenkorf. Iedereen tracht daar zogezegd als henne tje-de-voorste bij te wezen, al was het alleen maar om iets te kopen waarmee de vriendinnen de ogen kunnen worden uitgestoken. De grootste drukte heerste daarom tijdens ons bezoek bij de afdeling struisveren, met welke hoedentooi deze aardige sport voortreffelijk bedreven kan worden. Vele vi'iendinnen hebben dan ook bx-illen op, teneinde de ogen te beschermen, die zij later heelhuids op beeldige okkasjonnetjes willen laten vallen. Wij werden wel een beetje jaloers op de oi'ganisatoren van deze „opruiming". Wanneer een voddenkoopman tegen óns zegt: „Heeft u nog wat op te ruimen?" dan geven wij hem de boel gratis mee. In een warenhuis gaat dat anders. Men verdubbelt eerst de originele prijs van het onverkoopbare artikel en noteert die iix een klein hoekje van het prijs kaartje. Vervolgens streept men die prijs weer door, trekt er 25 van af en schrijft het overgehouden bedrag met grote letters in het midden. In vak kringen heet dit „prijsverlaging" voorwaar een fascinerend begrip. Wij zouden echter willen vragen: „Staat op geruimd wel netjes?" Wij verwijlden een moment bij de afdeling lingerie, waar het altoos heet gebakerd toegaat. Aangezien wij -slechts een tipje van deze dessous mochten op lichten, gingen wij weer verder. Wel moeten wij nog in het voorbijgaan ver klaren dat wij ons niet zuinig verbaas den over het opschrift boven een roos kleurige toonbank: „Dameshemd of pantalon" welk raadsel wij zonder blikken of blozen konden oplossen. Ge- stei'kt in onze eigenwaarde kwamen wij bij de japonnen-afdeling. Hier troffen wij een vei'koopster, met een keurig tussen de beide oren opge hangen glimlach, die een japon voor een dikke dame hield en sprak: „Hij kleedt u heel mooi af". „Vooral als u er nog een zoom aanknipt", zeiden wij behulpzaam, maar toen informeerde haar man strijdlustig: „Wabbedoeltu?" Hij leest zeker nooit rader-patroontjes. In de jongens-afdeling zagen wij schattige opknoop-pakjes. Iets aardigs voor wanneer Jantje nu eens héél stout is geweest. Wij passeerden voorts de handschoenen-afdeling, waar wij een krasse verkoopster ontwaarden, die er uitzag alsof zij van wanten wist. Nu stond zij nog bij de glacé's. In het nacht goed-departement zagen wij mooie, sterke pyama's. Er hingen althans kaartjes aan, waarop stond „voor tien jaar" en „voor twaalf jaar". Toen wij de trap oprolden werd onze aandacht opnieuw getrokken door een groot plakkaat: „In onze bibliotheek keuze uit 50.000 boeken". Deze slagzin is speciaal bedacht om een ezel, die met twee schelven hooi al moeite heeft, vol slagen krankzinnig te maken. Het bleek er dan ook vol met lieden, die bezig waren zich voortdurend aan dezelfde steen der wijzen te stoten. Bij de meubels was het minder druk en wij maakten daarvan gebruik om onze das eens recht te schikken, daarbij geheel gerustgesteld door de aanprij zing boven een kostelijk kijkglas: „Een spiegel waarin gekeken mag worden". Via de verlichtings-afdeling, waar men gratis tegen de lelijkste lampen kan lopert, arriveerden wij bij de doppers in blik. Temidden van de opgestapelde levensmiddelen hing daar een vers af fiche: „Bedenk uw vrienden in Engeland en in alle andere landen (behalve Duits land en Japan) met een voedselpakket". De grootste drukte heerste ovex-igpns bij de kassa. Lange rijen huisvrouwen stonden daar gelaten te wachten. Bij nader onderzoek bleek ons dat het op onthoud werd veroorzaakt door de vol trekking van het ritueel, waarmede alle guldens en kwartjes eerst twee maal moesten worden omgedraaid. Voor een prikkie In de Gravestraat achter de Nieuwe Kerk, waar het heel stil kan wezen wan neer het er niet druk is, staat een klein viswinkeltje, waar men zomaar door mag lopen naar het alkoof. Wij kunnen u overigens niet allemaal meenemen want er staan maar een paar tafeltjes. Bovendien houdt u misschien niet alle maal van mosselen en dat zijn juist de dieren, die men daar voor een prikkie kan consumeren. Wij houden wèl van mosselen. Wij houden haast net zoveel van mosselen als de heer Werumeus Buiiing die één van zijn honderd avon turen met de pollepel aanving met: „Om goed mosselen te eten, neme men aller eerst een Jordaanse keukenmeid...." Gij kunt in ieder geval gerust zijn, want de schotel mosselen die gij in de Gravesti'aat voorgezet krijgt, heeft niets bijgedragen tot de oplossing van het probleem der overbevolking van dit ons land in het algemeen en deze onze hoofdstad in het bijzonder. Wel draagt het kombuisje waarin u de schelpbe woners geserveei-d krijgt, bij tot uw goede stemming. Toen wij er waren, zetelde er bijvoorbeeld een bejaarde grijsaard, die ons via een mondvol Noox-dzee-vee in het Engels meedeelde, dat hij een vi-eemdelingen-gids was. Ter verduidelijking herhaalde hij zijn verklaring veiwolgens in het Frans. Wij zouden dit allemaal nooit geweten heb ben, wanneer hij ons niet in het Duits hetgeen later Hollands bleek te wezen had verleid dat hij een aardig mondje buiten de grens kauwde. Hij zat zoge zegd heel vergenoegd in vier talen in zijn baard te brommen De Franse cultuurhistoricus pro fessor René Lalou houdt op Maan dag 9 Januari in het Parkhotel een lezing over de schrijver Albert Ca mus onder auspiciën van het Weten schappelijk Impresarium. In de kleine zaal van het Concert gebouw spelen het Hongaars Strijk kwartet en de pianist Willem An- driessen hedenavond werken van Brahms en Beethoven. Zondagmid dag geeft Eilaan Ralf een piano recital, des avonds treedt het London Czech Trio (bestaande uit Karei Horitz, Lisa Marketta en Maria Lidka) met composities van onder andere DvorakBloch en Sjostako- witsj op. Maandagavond concerteert de violiste Louise van Wijngaarden met begeleiding door Gerard Henge- veld en Dinsdag het Belgische piano- In de hoofdstad uit duo Janine Reding en Henri Piette. Het Concertgebouworkest speelt Woensdagavond abonnementscon cert) onder directie van Rafael Ku- belik. Soliste is Roos Boelsma, alt. Zij zingt de hymne „An die Nacht" van Diepenbrock, tekst van Hölder- lin. Het programma vermeldt verder de ouverture Euryanthevan C. M. von Weber, de Symphonie Concer tante van Haydn en de Tweede Sym phonie van Dvorak. Op 9 Januari treedt in de grote zaal de pianiste Rossana Bottai op voor de ..Kunst kring voor allen" met werken van Beethoven en Chopin. De Nederland se Opera voert Zondagmiddag „Ma dame Butterfly" van G. Puccini op en Dinsdagavond „Die Fledermaus". In Tuschinski draait een nieuwe film van Jean Delannoy met Michèle Morgan en Jean Marais, waarvan de oorspronkelijke titel „Aux yeux du souvenir" treffend in het Nederlands is vertaald tot „Nightstop in Dakar". In het Rijksmuseum wordt Dinsdag de expositie geopend van in bezet tingstijd geroofde en thans uit Duits land teruggehaalde kunstschatten. Het betreft hier een collectie meu bels en ceramiek. Wat de mosselen zelf betreft moet ons van de maag dat deze diertjes een wel besteed leven hebben gehad. Wij hebben er twee porties van verslonden, al sneu velde het tweede bataljon slechts voor de helft. Gij moet daar niet uit afleiden dat de patser die gij op bijgaande foto grafie aan het graven ziet uw bloedeigen Boeda is, want het meesterwex'k dat on getwijfeld na onze dood voor veel geld als „De mosselen-eter" zal worden ver- kocht, stelt één van de habitué's voor, die onder het motto „Lelijk maar ijzer- sterk" alle vergiftigingspogingen heeft doorstaan. Omdat wij ook niet kinderachtig wil len zijn, stellen wij u ons eigen mosse len-recept ter beschikking, waarvoor gij de volgende ingrediënten nodig hebt: peterselie, een teentje knoflook, een tikje saffx-aan, een snuifje thym, een piezeltje laurier, een poezeltje witte wijn en een pazzeltje roggebrood. Voorts een mik cayenne-peper, een liter azijn, een pond mosterd, wat zout en een ui. Desgewenst ook nog enkele mosselen. Men neme nu de ui, schille deze be hoedzaam en snijde haar zorgvuldig in kleine, zo gelijk mogelijke blokjes. Daarna werpe men deze op de grond. Van de andere ingrediënten schudde men er naar verkiezing enige in de kook pot. De andere beware men voor mor gen. Tenslotte hussele men alles door elkaar en suddere het gaar. Overlijden is niet verplicht. DED2 - 8800 16 Luto 2 7 5 1 1 11 Watervliet 2 9 4 1 4 9 Groen Geel 2 6 4 0 0 8 Blauw Wit 4 7 4 0 3 8 Roda 2 7 4 0 3 8 Verder worden gespeeld: Sport Vereent 3 —Watervliet 3 en Oosthoek 3—Watervliet 4. Gewetensstrijd (Thalia) *De hevige conflicten, waax-mee Spencer Tracy en Lana Turner worstelen, maken dit film werk aantrekkelijk, omdat dit duo de kunst verstaat met de kracht der inner lijke overtuiging een wat rauw verhaal om te vormen in een prachtige aanklacht tegen zekere misstanden in de Amerikaanse society. Spencer Tracy als Cdss Timberlane De figuur van de rechter Cass Timberlane is een aanvaardbare wetsdienaar, die zijn vrouw van zich af ziet drijven door haar hang naar het mondaine leven in de grote stad. Wanneer zij het tenslotte zo ver heeft gekregen, dat New York haar nieuwe domicilie is geworden, moet zij merken dat haar echtgenoot geen overplaatsing vroeg om haar wat meer expansie te geven, maar uit louter ideële oogmerken wanneer zijn doel bereikt is, wil hij terug naar het kleine „Grand Republic" maar zijn vrouw is al zover ingesponnen in het web der twijfelachtige geneugten van een metro polis, dat zij weigert hem te volgen. Deze intrige krijgt kleur door hel knappe spel in de beide hoofdrollen en de wat louche advocaat Bradd Criley geeft als derde „punt" in de groeiende driehoek een eveneens zeer aanvaardbare vertolking. In de tweede helft der nieuwe speelweek kunnen paardenliefhebbers hun hart op halen aan „De rode hengst", een cinecolor- prent van de Eagle Lion, waarin een serie voortreffelijke dressuur-staaltjes werden verfilmd. De scène van het gevecht tussen beer en paard is van een volmaakte schoon heid en alleen al daarvoor wordt „Red Stallim" een bezoek aan Thalia over waard. J- F- Santpoort-dorp Duiven en kippen in „Zomerlust" Met een handige greep neemt keur meester C. J. Saarloos uit Den Haag duif nummer dertien uit haar ijzeren kooi en als het beestje in de vlerk wordt gepakt om zijn verentooi te laten bewonderen, galmt het door de grote zaal van „Zomerlust" in Sant- poox-t-dorp: „vliegt op zijn spieren nog niet helemaal uitgeruid kwaliteit van het oog prima". Zo'n keurmeester ziet veel meer aan een duif dan een gewoon mens zou vermoeden en twee secretarissen schrijven het rap port over het gekeurde dier nauwkeurig op een groene kaart, want er hangen vijf tig prijzen van af. Tweehonderd duiven plus een serie sierkippen en sierduiven trippen door hok ken en ren gedurende dit weekeinde in „Zomerlust" omdat de Santpoortse ver eniging van postduivenhouders „De Lucht post" haar zilveren jubileum viert. In de afgelopen 25 jaar heeft deze organisatie zich een flinke plaats in Santpoort weten te veroveren en wat kan een bestuur be ter doen dan de buitenwacht laten zien, welke schoonheden een met zorg gefokte duif bezit? Dat de liefde voor de dieren bij de Luchtpost-leden diep ziet, kon de keurmeester Donderdagmiddag al vertel len al maakte hij een goedbedoelde aan merking op hokken, die hier en daar wellicht iets te vochtig zijn waardoor enige vogels'niet voldoende uitruien kon den. Vanmiddag om 3 uur wordt de tentoon stelling opengesteld en net ligt in de be doeling om haar twee uur later door burgemeester mr. M. M. Kwint officieel te laten openen en wel door een aantal dui ven uit een mand te „lossen". Zondag is de expositie van 105 uur geopend en volgende week Zaterdagavond worden de prijzen waaronder vier bekers en een wisselbeker zijn ixx een besloten bijeen komst uitgereikt.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7