Taxi tel 4333 Zonneveld Tel. 5 Drie zusjes uif hef gezin van ,,de Algemene" Opzichter bouwafdeling Hoogovens vierde zijn 25-jarig jubileum Predikbeurten Grootse posthume hulde aan adjudant J. M. Barentsen taxi: taxi: DRY CLEANING OLD CLOTHES NEW D" Een dagtaak voor een jonge vrouw de redding voor een kind Kennemer U/Lantaarn Zaterdag 7 Januari 1950 6 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Kloeke scheepjes - voor hun tijd IN DE EERSTE JAREN van deze eeuw was de Algemene Visserij Maatschappij een der grootste rederijen van het toen nog jonge IJmuiden. In 1911 had men al de beschikking over 22 stoomtrawlers, afkomstig uit de li quidatie van de Maatschappij De Kot ter en de rederijen van Planteydt. Het jaar daarop wist de „Algemene" de hand te leggen op een drietal En gelse trawlers, die in .1906 gebouwd waren bij Smith Dock Co. Ld te North Shields. De schepen behoorden aan een in Londen gevestigde rederij, de Firma Bil t Hextall en zij voerden de namen India, Persia en Arabia. Na aankomst in IJmuiden kregen de twee eerstgenoemde schepen respectieve lijk de namen Christine (IJM 2) en Jacque line Clasine (IJM 10). Laatstgenoemde, de Arabia dus, kwam er later achteraan en werd verdoopt in Henriette Jacoba (IJM 190). Wat wel meer voorgekomen is deze drie gezusters bleven onafscheidelijk. Hel waren in die tijd kloeke schepen met hun lage bak. Op de foto bevindt de Jacqueline Clasine zich in de buitenhaven van IJmui den en begeeft zich naar de pieren nog in de tijd toen de schepen voeren voor de „Algemene" met hun rode schoorsteen band. De inhoud is 206 bruto- en 80 nette region bij een lengte van 35.69 meter, breedte 6.60 meter en een diepte van 3.50 meter. De triple expansie-machine, fabri kaat MacColl Pollock ontwikkelde 360 ipk. De verdere geschiedenis is overeenkomenr' met menige andere trawler van de IJmui- der vloot. Tot .1920 namen zij geregeld aar de visserij deel. Toen ging het beheer over aan de Verenigde Exploitatie Maatschappij. Het enige wat veranderde is het schoor- steenmerk geweest. Naar Hendrik Ido Enige jaren vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog deed zich het ver schijnsel voor, dat sommige boten uit de vaart genomen werden. Van het drietal was de Henriette Jacoba het eerste slachtoffer. Het schip stónd voor de keuring en er moest zoveel, aan gebeuren, dat men het van de hand deed aan de sloperij. Nu wa ren er nog maar twee gezusters over, die het veel langer uitgehouden hebben, zelfs tot de huidige dag toe, al liggen zij in een vergeten hoek. De Duitsers zijn niet aan de Christine en Jacqueline Clasine te pas gekomen. Toen die hier kwamen, zaten zij al hoog en breed aan de overkant. Eerstgenoemde kon daar, van uit Britse havens, de gehele oorlog door, blijven vissen. De Jacqueline kreeg een andere bestemming en kwam in dienst der Marine. Alle twee zijn ze ongeschonden uit de vijfjarige oorlog gekomen. Bij terug komst in IJmuiden was het hun aan te zien, dat zij de beste tijd er op hadden zitten: hoe kan het ook anders als een schip om en nabij de veertig jaren oud is. De Christine heeft nog een tijdje kunnen profiteren van de goede resultaten van vlak na de bevrijding. Daarna is het vaartuig veilig opgeborgen in de Haringhaven naast andere „tijdgenoten". Met het zusje is het dezelfde kant opgegaan, alleen op andere wijze. In marine-tenue keerde de Jacqueline Clasine in 1946 in IJmuiden terug en koos ligplaats aan Hal A. Hiermede kan meteen het leven van de trawler worden afgeslo ten, want van het verbouwen voor de vis serij is geen sprake geweest. Op een afge legen plaats, namelijk in de „Cementhaven" ligt het vaartuig thans z'n lot af te wachten. Al liggen de twee' zusterschepen ver van elkaar verwijderd, de bestemming die er aan gegeven kan worden zullen zij wel ge meen hebben: de sloperij. Na de Henriette Jacoba zullen dan ook de Christine en de Jacqueline Clasine toegevoegd worden aan de lange rij van trawlers, die IJmuiden eens heeft gehad. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). Jacquelientjevaart uit. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT CAdv.) Oorlogsslachtoffers gaan wet oorlogsschade bespreken Dinsdagavond zullen de oorlogsslacht offers in Velsen in het Patronaatsgebouw bijeen komen ter bespreking van de on langs aangenomen wet tot regeling van de materiële oorlogsschade. De heren J. Hanegraaf en J. Schouten zullen onder auspiciën van de Velsense stichting „Oorlogsgetroffenen" spreken over dit onderwerp. ..DE HAND AAN DE PLOEG". Zondagavond wordt er in de Goede Her derkerk te IJmuiden een jeugddienst ge houden. waar ds. J. v. d. Wiel spreekt over het onderwerp; „De hand aan de ploeg". ZONDAG 8 JANUARI. IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: ds. D. C. van Wijngaarden: Bevestiging van ambtsdragers; 5.30 uur: ds. H. Hoekstra van Oude schoot. Geref. Kerk. Kanaalstraat, 9 uur: ds. D, Dondorp van Heemstede; 3.30 uur: ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10 en 5 uur: ds. A. Jagersma, voorbereiding Heilig Avondmaal. Chr. Geref. Kerk, 10 en 4 uur; student Floor van Apeldoorn. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; d0 uur: Hoogmis (Eerste Heilige Com munie); 7 uur n.m.: Vespers. Dinsdag 10 uur: Heilige Uitvaartdienst voor wij len pastoor L. Rinkel. Vrijdag 9 uur: H. Dienst (octaaf van Driekoningen). Leger des Heils, 10 uur: Heiligings- dienst; 7 uur n.m.: Openluchtsamen komst; 8 uur: Verlossingssamenkomst. De diensten staan onder leiding van ka pitein P. Vons. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. J. van der Wiel (Heilige Doop): 7 uur n.m.: ds. J. v. d. Wiel, Jeugddienst. Geref. Kerk (Goede Herderkerk) 9 uur: ds. J. van Buuren; 4.30 uur: ds. It. D. Beukema. Verv. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. H. Faber van Wassenaar. Verg. v. Gelovigen, 10 uur: Eredienst in gebouw Willemsbeekweg 78. Vrije Evangelisatie, Casembrootzijsti-aat 10 uur: de heer J. Pasman van Haarlem. Woensdag 11 Januari 7.30 uur n.m.: de heer A. J. de Bruin van Wassenaar. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. J. van Buuren. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink (Heilige Doop); 7 uur n.m. in de school: de heer W. Roggeveen, hulpprediker. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 4.30 uur: ds. A. Schweitzer. BEVERWIJK: Doopsgezinde Kerk, 10 uur: ds. Alb. Vis. Maranatha, 10 uur: de heer J. Sevensma van Amsterdam; 7 uur n.m.: J. Se vensma. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings- dienst: 12 uur: Zondagssschool; 7.15 u.: Openluchtsamenkomst; 8 uur: Verlos singssamenkomst: Donderdagavond 8 u.: Verlossingssamenkomst. Alle diensten staan onder leiding van luitenant L. Veeninga. SANTPOORT: Ned. Hex-v. Kerk, 10 uur: ds. P. A. Tiche laar. (Doopsbediening). De Toorts, 10 uur: ds. A. van Biemen. Kapel, 5 uur: ds. D. C. van Wijngaarden van IJmuiden. Geref. Kerk- 9 uur: ds. P. J. Richal van Heemstede. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 3 u.: prof. ds. K. Schilder. De opzichter van de Bouwafdeling der Koninklijke Nederlandse Hoogovens Staalfabrieken N.V., de heer J. Geex-lofs, werd gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. Dit geschiedde in het ruime schaftlokaal van de afdeling Hoogovens omdat het schaftlokaal van „de bouw" voor de belangstelling van deze po pulaire figuur te klein was gebleken. Ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter dei- directie, vertolkte de gevoelens der direc tie ten aanzien van de heer Geexdofs en zijn werk. De jubileumenveloppe werd daarbij overhandigd. Namens de bedi'ijfsdirectie werd het woord gevoerd door hoofdingenieur J. Rij- keboer die de jubilaris het gedenkbox-d en het getuigschrift der Maatschappij ver eerde. De heer Th. Fokkens, chef-bouwkundige van de buitendienst, hield de jubileumrede en het was hem een bijzondere vreugde het geschenk van de bouwafdeling, een rijwiel, te mogen aanbieden. Zijn toespx-aak getuigde van grote waardering voor de ijver en het vakmanschap van de jubilaris, ge completeerd met een oprecht gevoel voor kameraadschap. De levensloop van de jubilaris werd ver volgens in versvorm belicht door de heer Jos Toman, timmerman, die ook dank uit sprak voor hun beider samenwerking in de timmermanswerkplaats waar Geerlofs zich als een hulpvaardig collega had leren kennen. De heer A. C. van Dam. opzichter, had gemeend niet te mogen achter-blijven om in 't kort zijn gevoelens uit te spreken voor deze mens die zoveel bijdraagt om de sfeer op het werk prettig te doen zijn en die zijn werk verricht op een de vakman waardige wijze. De gelukwensen van andere afdelingen en in het bijzonder die van de electro- „Markante figuur van het corps" Onder treffend gi-ote belangstelling is Vrijdagmiddag op de Westerbe graafplaats te IJmuiden het stoffelijk overschot van de oud-adjudant van politie, J. M. Barentsen ter aarde be steld. De begrafenis, welke met corps eer geschiedde, werd onder meer bij gewoond door de bui-gemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en verte genwoordigers van diverse politie- verenigingen. De droeve stoet welke om ongeveer kwart voor vier aan de Westerbegraaf plaats arriveerde wex-d geopend door drie tamboei-s met omfloerste trom, gevolgd door een sectie politiepersoneel onder commando van hoofdinspecteur G. Tim- mex-mans. Twee adjudants er twee briga diers van politie fungeerden als slippen- dragers en acht leden van de recherche, van welke, afdeling de verscheidene vele jaren de leiding heeft gehad, torsten de DENNENSTRAAT 12 „De Plankeniers" spelen „Eén dag dame" De onlangs opgerichte Oud-Katholieke Toneelvereniging „De Plankeniers" heeft voor haar eerste uitvoering in de tweede helft van April in studie genomen het blijspel „Eén dag dame". De regie is in handen van de heer Cor v. d. Plas. Hoewel deze amateur-toneelvereniging nog maar korte tijd bestaat is de toeloop van donateurs dermate groot, dat „De Plankeniers" zich reeds genoodzaakt zien twee voorstellingen te geven. Handbalvereniging „Umond" zendt drie ploegen in het veld De Handbalvereniging „IJmond" zal Zondag met di-ie elftallen de competitie in het nieuwe jaar voortzetten. Het eerste herenelftal trekt naar Wie- ringen om daar Tonegido te ontmoeten. De Wieringex-s zijn voor IJmond I de grootste concurx-enten, hoewel zij drie verliespun- ten hebben tegen IJmond één. Het zal daax-om op het schiex-eiland spannen, nu Tonegido de kans krijgt in te lopen. De stand is thans: IJmond 8 gespeeld, 15 punten; Tonegido 7 gesp., 11 pnt.; AHV 4 gesp. 6 pnt.; Concordia 7 gesp. 5 pnt.; BGV 6 gesp., 5 pnt.; Vlug en Vaardig 7 met bloemen en kransen overdekte kist. Vertegenwoordigers van de Nederlandse Politiebond, alsmede een deputatie van de Clu-istelijke en de Katholieke vakox-gani- satie liepen in de stoet mee. Voorts waren een delegatie van de bewakingsdienst van de Hoogovens, een vertegenwoordiger van de hulppolitie en een delegatie van de Koninklijke Maréchaussée aanwezig. De stoet werd gesloten door een sectie politiepersoneel onder commando van inspecteur J. van Buren. Rond de groeve was een groot aantal bloemstukken, onder meer van het Velsense politiecorps, de politie-sportvereniging en het recher che personeel gei-angschikt. Nadat de familieleden en de leden van de divex-se deputaties zich bij het graf hadden opgesteld, zegde ds. J. van der Wiel de geloofsbelijdenis. Hoofdcommissa- x-is J. P. Weybux-g, die namens de Vel sense burgemeester, mr. M. M. Kwint en het politiecorps sprak, noemde de over ledene een markante figuur van het corps en roemde in enige bewogen woorden de vele capaciteiten van de verscheiden ad judant. Commissaris Weyburg getuigde van zijn warme waardering voor het vele werk dat de heer Barentsen voor de Vel sense politie heeft gedaan. Namens de Politie-sportvex-eniging werd door hoofdinspecteur G. Timmermans het woord gevoerd. Hij sprak woorden van dank voor alles wat de overledene ten dienste van deze vereniging, waarvan hij een der oprichters is geweest, heeft ver zet. Hoofdingenieur Rijkeboer vertolkte namens de Hoogovens en nevenbedrijven gevoelens van dankbaarheid: Adjudant Barentsen heeft namelijk een belangrijk aandeel gehad in de vorming en de oplei ding van het pex-soneel van de bewakings dienst der Hoogovens. Ds. J. van der Wiel sloot deze indrukwekkende plechtigheid met gebed. Adjudant Barentsen was drager van de gouden, medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. technische afdeling--bood de hoofdopzich- 3 JntenAVAV i"V ter van de F.TA de heer .T van Heiict aar. ^5?-' Pnt" e" AVA 7 ^SP- 1 pnt. Ons SPECIAAL SYSTEEM voldoet een teder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Zaterdag KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 ter van de ETA, de heer J. van Heijst aan. Daaraan voegde hij enige herinnex-ingen aan hun beider jongensjaren toe en schil derde in felle kleuren enige guitenstreken uit die dagen. Tot slot kwamen de Mapiejapoos (de heren G. Bai-biers, P. Kuijper, J. Wor-ms- becker en M. Spruit) van het cabaretgezel schap van de Bouwafdeling „de Bonte Bou- wex-s" op het podium. Zij brachten een voortreffelijk zangnummer ten, gehore waai-ih de wedei-waardigheden van de jubilaris en zijn gél'e dienstfiets op geestige wijze werden bezongen. De heer Fr. van Tongex'en, oud-collega- timmerman, bracht vervolgens op de accor- déon een muzikale gelukwens, waarna als waardig slot van deze grootse huldiging prof. de la Rosse van de Bonte Bouwers de katheder beklom en namens het cabaret gezelschap tot de jubilaris een ernstige, hartelijke toespraak richtte. VELSENSE ELFTALLEN VOOR ZONDAG. StormvogelsHercules. Het Storm vogels-elftal is ongewijzigd en ziet er dus als volgt uit: Kraak; v. d. Oever, Broek huizen; Goedhart, Snoeks Sr., Snoeks Jr.; Deuling, Venus, Meyer, De Boer, Van Op bergen. TerrasvogelsD.I.O. De Terrasvogels komen in de volgende gewijzigde opstelling uit: Akkerman Sr.; Röbken, Akkei-man Jr.; Siegerist, Dortmundt, Heylig; Van Dun, Zaal, Klumper, Cobben, Wijnen. Stormvogels 2D.O.S. 3. Het Stoi-m- vogels-elftal is als volgt: Hamers; Van Vliet, Hemken; Smit, Zwemmer. Glas; Luppens, Hamers, Visschoonmaker, Freriks. Broek. SpaarndamStormvogels 3'. - In deze voor de bezetting van de eerste plaats be- langrijke wedstrijd komt Stormvogels 3 als volgt uit: Venus; Lips, De Vries; Borst, Lampers, De Boer; v. d. Steen, Van Duyn, Zwemmer, v. d. Linde, Blinlchof. VELSEN—HOLLANDIA. Velsen verschijnt met: Demmers; Kui pers, C. Tromp; B. Tromp, Van Bugman, Maarschalk; Bx-aarn, Stet, Bakkum, Kramer, Wijker. De dames van IJmond -1 krijgen Haarlem tegen Bato, lijstaanvoerster, een zware taak. De IJmond-achterhoede zal het lastig genoeg krijgen tegen de snelle Bato-aanval. Hier is de stand in de kopgroep: Bato 6 gespeeld, 11 punten; Foresters 7 gesp., II pnt.; IJmond 7 gesp., 10 pnt.; BGV 6 gesp., 7 pnt.; Beverwijk 6 gesp., 6 pnt. Het tweede IJmond-dames-team ont vangt op „Watervliet" Gita 2 uit Haarlem, welke ploeg de tweede plaats inneemt. Een vex-assing is niet uitgesloten. De volgoi;de van de ranglijst is nu: Fox-- ïesters II 9 gespeeld, 18 punten; Gita II 8 gesp., 14 pnt.; IJmond II 10 gesp., 9 pnt.; HOC II 8 gesp., 8 pnt.; Rood Zwart II 8 gesp., 7 pnt. Het tweede IJmond-herenelftal zal te gen Bato 2 (Haarlem) een vriendschappe lijke wedstrijd spelen. UITGEVAREN VISERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Noordzee Dinsdag 27 December: stoomtrawler Lim- burgia IJM 54. Donderdag 29 December: stoomtrawler Vikingbank IJM 183: Tubantia IJM 37. 'Vrijdag 30 December: motor-trawler Bata via IJM 99. Maandag 2 Januari: motorlogger Martha IJM 74; De Arend KW 7; Cornelis KW 24: De Verwachting KW 28: Excelsior II KW 78; Jan KW 84; Alida KW 91; De Vrouw Dix-kje KW 104; Petronella KW 125; Aleida KW 169. Dinsdag 3 Januari: molortrawler Excelsior III KW 76. Motorlogger Elizabeth KW 64; Jacoba KW 107; Gebroeders KW 108; De Vier Gezusters KW 162; Gebroeders KW 166; Karei Dooi-man KW 227. Woensdag 4 Januari: motorlogger Arie Nico KW 17; Cornelis KW 24; Jan KW 50; Volharding KW 65; Huiberdina Gijsbertha KW 85; Willempje KW 89; Kees KW 124. Dondei-dag 5 Januair: motorlogger Wiron III IJM 221; Willem Cornelis KW 16. Haringdrijfnetvissery Dinsdag 27 December: motox-logger Mar- tenshoek IJM 283. Maandag 2 Januari: motox-logger Gorx-edijk IJM 75; Wilhelmina I KW 25; Maria Jacoba KW 73. UW KLEERMAKER le Idas maatkleding KANAALSTRAAT 60 - TELEFOON 4170 (Coupeur aan huis te ontbieden) (Adv.) EEG><^fYi<er^ ,E STRATEN van de IJmuidense Zuid zij liggen verlaten in de regen en als er af en toe een vrachtauto doordendert moet het aan de balk. Langs de kant drui len de trawlers onder de hoezen. Toen de boten werden opgelegd, gingen er stemmen op, die het beter wisten en zij zeiden, dat dit allemaal best meeviel.... er bleven toch schepen varen? Het valt niet mee. Wij willen voor het moment niet in de luidruchtige ruzies treden, die er achter de schermen worden uitgevochten, maar liever eens bekijken, hoe de achtergrond er op dit ogenblik uitziet. En dan dx-ingt de conclusie zich op, dat de Nederlandse visserij als geheel dus inclusief de han del, de industrie en misschien ook wel de „juffrouw" in de winkel zich zullen moeten aanpassen aan een tijd, die voor de overige bedrijfstakken al lang tot nieu we wegen heeft geleid, maar waar de vis- sex-ij zeker vijftig jaar achteraan drentelt. Al is zij de belangrijkste en laatste schakel in de keten van de visgronden naar de tafel van de consument, toch zal die „juf- fx-ouw" zich het minst bekreunen om wat er staat te gebeuren Als zij eindelijk maar eens niet langer het gevoel krijgt, dat ze in de viswinkel wox-dt beetgenomen. Als de prijzen dus wat stabiel willen worden. Dan is het haar goed. Dan is er een grote grief weggenomen, die het visverbruik fnuikend beïnvloedt. Die stabiele prijs moet dan net even onder de kosten van de concux-reren- de artikelen liggen, Want „als eexx ei een halfje goedkoper is dan een haring, wint het ei de strijd". Dit citaat kwam uit de mond van een man, die zich ernstige zor gen maakt over de ontwikkeling van de binnenlandse afzet en het is zo raak, dat het verdient aan de vex-getelheid te worden ontrukt. Op papier lijkt zoiets ideaal en vrij ge makkelijk te verwezenlijken. Het bedrijf zal er echter volledig voor moeten worden gereorganiseex-d. Een moderne vloot slechts kan de prijs laag houden, een feilloos distributieapparaat moet met zo weinig mogelijk wrijving het product naar de klant tx-ansporteren enJa, we weten het allemaal zo goed. Maar daar is het individualisme in dit bedrijf, waar speciaal IJmuiden de wrange vruchten van plukt. Onder de nood der omstandigheden, zijn er zeer bevredigende zaken bereikt maar het is allerminst genoeg. Op dit keerpunt der visserij is een sterke solidax-iteit nodig. Zij mag Nederland niet ontvallen, want het zou dit land meer schade doen dan het ontbreken van een grote groep landbouwers. Sociale Jeugdzorg Geloof in de jeugd is nummer één t Lichtloos hoekje „Wanneer de automobilis ten bij ons het hoekje om gaan, gaan ze bijna het hoekje om", meldt Lampeniersknecïxt raadselachtig. „Op de hoek van de De Noostraat, de Brinio- straat en de Broekhuizen- straat namelijk", zo verduide lijkt hij verder „staat geen lantaarn en des avonds is de weg daar bijna niet te vinden voor onbekexxden in dit Jeru zalem". Lampenier is er eens iri het donker heengetuft en geeft de knecht volmondig gelijk: de mens, die daar niet op zijn tellen past is, een ver loren mens. Lampenier heeft zich bij de Velsense lichtvoogd aangemeld, die de knecht suste met de mededeling, dat er aan gewerkt wordt. Daar begint de Lange Nieuwstraat immex-s en die krijgt stx-aks een speciale feestilluminatie omdat er maar één Lange Nieuwstraat is. Tot zo lang: voox-zichitig op het hoekje en op de hele nieuwe weg. Tante Pos néémt het niet Vorige week schreef Lam penier, dat de weinige post bestellingen in de gemeente Velsen hem en anderen een doorn in het vlees zijn en xiu komt een trouw neef der PT en T het voor zijn aapge- rande Tante opnemen. „Weet Velsen dan niet" zo foetert hij „dat zelfs de grote steden maar twee bestel lingen hebben, net als Velsen en dat hier bovendien één keer pakketpost, één keer aange tekende stukken worden be steld en er bovendien vijf buslichtingen zijn?" Accoord, neef. Velsen weet het thans. Velsen gaat nu strij den voor drie bestellingen in het hele land. Bad-bedenkingen Diverse liefhebbers van de reinheid, die tegen het eind van de week Tiberiusplein- waarts stijgen, om daar het stof van de afgelopen vijf dagen onder een douche of in het zwembad af te spoelen, klagen hun bittere nood over de toestand waarin dat bad verkeert. „Haveloos" zeggen zij en sinds Lampenier er een keer is binnengetreden, moet hij deze mopperaax-s in het gelijk stellen. „Onhygiënisch" roepen zij luide, maar daar zijn ze mis mee, want Lampenier heeft zich staande-voets bij de voogd der Velsense gezond heid vervoegd, die hem uit drukkelijk heeft verzekerd, dat het bad en deszelfs onder komens en wateren onder con trole van de G.G.D. staan. Toch wil Lampenier graag weten, of de verveloosheid in het Velserbad nou niet anders kan. „Materiaalgebrek" zei de eigenaar vroeger „gevolg van de ooi-log" zei hij bovendien. Nu het matex-iaal wat ruimer is gewox-den en de bezetters zojuist vertrokken zijn, meent Lampenier dat deze instelling ten algemenen nutte eens on der schildex-shanden moet. Het staat zo vies. Loketje dicht Meermalen is Lampenier aangeklampt door bezoekers van overheidsdiensten, die voor het hoofd werden ge stoten door lokettisten, dewel ke op de minuut af hun luikje voor een rijtje beteuterde mensen dichtklapten en het verder voor gezien hielden. Lampenier weet zelfs van een geval, waarin een ambtena- resje het telefonische tijdsein voortdurend in het oor hield om precies op tijd te kunnen eindigenen dichtklappen. Dat geschiedde in IJmuiden. Nu zijn er ook lastige klan ten bij, is het niet lokettisten? Dezulken worden gerangschikt onder de rubriek „zemelkno- pers en querulanten". Voor stel Lampenier moge dus zijn: a. van de zijde van som mige ovex-heidsdienaren (ver boden te generaliseren) wat meer begrip. b. Idem dito hetzelfde van de zijde van sommige bur gers. Geen kans geven De joxigedame aan de Ken- nemerlaan, die haar fiets in de gang had geparkeex-d met de handtas onder de spanners, een boodschap ging doen en het raampje in de voordeur openliet, moest bij terugkomst merken, dat de tas naar de barrebiesjes was vertrokken, inclusief de tedere inhoud, die jongemeisjes-tassen doox-gaans bevatten. Dit verdriet Lampe nier hogelijk, maar hij treurt te sterker, daar gebleken is, dat oneerlijk gespuis dit kxmstje de laatste tijd herhaal delijk uithaalt. Er is slechts één remedie tegen de krui-j meldieven, meent hij: geen raampjes open laten staan deuren immer sluiten. LAMPENIER. De pessimisten, die beweren dat een groot deel van de IJmuidense jeugd reddeloos: is,, kunnen het best genezing vinden Hijde secretaresse van het coiriité „Sociale Jeugdzorg", mejuf frouw M. E. L. Smit, die als sociaal wex-kster haar volledige dagtaak vindt in het bijspx-ingen op plekken in gezin of maatschappij, waar het kiixd de kaxxs loopt, geestelijk gewond te raken. Deze jonge vrouw gelooft in de jeugd en dat is haar kracht. Zij kent IJmuiden weet dus, dat de maatstaven in dat deel van de gemeente Velsen misschien vaak anders liggen dan in een stad als Den Haag. „Het is er wat meer vrijgevochten" zegt ze „maar het is er overigens best in orde". Zulks wil daarom nog niet zeggen, dat het comité, waar .zij haar tijd aan geeft, als een gepoetst pax-adepaax-d over de step pen der psychologie draaft. Al is er dan in Velsen weinig werkelijke „asfaltjeugd", er moet meermalen in stilte geholpen wor den wanneer een kind door milieu of op voeding langzaam maar zeker te gronde wordt gericht. Schuld of opzet is er in negentig van de honderd gevallen niet te vinden eii dan zou men ook al gauw op het terrein van andere, semi-gerechte- lijke organisaties komen maar een kin derziel die verstikt wordt door gebrek aan begx-ip of lichte psychische stox-ingen kan soms zo wondex-baarlijk opbloeien in een andex-e omgeving. In dit geval is een kamp een vacantie-oord ware een beter woord van de afdeling „vorming buiten school verband" van het ministex-ie van Ondex*- wijs een prachtig geneesmiddel. Ogenschijnlijk gewone kinderen dus, die huxx „dx-aai" niet kunnen vinden, voor de ouders, de onderwijzers of de geestelijke verzorgers een probleem oplevex-en, (want werkelijk abnormale kinderen zullen via de medisch-opvoedkundige bureaux hun weg naar een voor hen betere bestemming vinden) worden heel eenvoudig „op toe ren geholpen". Het werk van het comité, zoals het in de praktijk vex-zet wordt door twee ambtenaren van de afdeling „Jeugd- zox-g" der gemeente, is uiterst gevoe lig, niet alleen omdat het „materiaal" zo teer is, maar ook als gevolg van het feit, dat er nog al eens tegen verkeex-de begx-ippen gevochten moet wox-den. Wellicht kan eexi praktijk-voorbeeld aantonen, waar mejxxffrouw Smit haar werk ziet. Jan, acht jaar, zeven broertjes en zus jes, „kwakkelt". Op school is weinig met hem te beginnen en-thuis lijkt het nog veel erger. Via het schoolhoofd of in uit- zondex-ingsgevallen door de ouders zelf wox-dt mej. Smit op het kind attent ge maakt. Op basis van volledige vrijwillig heid komt het jong drie maanden in een kamp te gast, leert daar andere kindex-en kennen en ontplooit zich in de meeste gevallen is het resultaat inderdaad frap pant langs de normale ontwikkelings gang, zodat er de kiem wordt gelegd voor een geestelijk gezond mens. Jeugdverenigingen vangen op Terug in IJmuiden vindt hij dan van zelf de padvindex-ij, de CJMV of wie weet welke andere jeugdorganisatie, die in voortdurend contact met „Sociale Jeugd zorg" staan en de secretaresse op de hoogte van de gang van zaken houden. Honderd-zes keer is er op deze of andere manier al advies gevraagd aan het comité en evenvele malen kon een kind worden geholpen. Nu zou dit wex-k slechts dan in zijn vol ledige omvang kunnen wox-den gedaan, als de activiteit van hen, die het dichtst bij de kinderen leven onderwijzers, ouders en anderen sterker werd. En daar mankeert het nog wel eens aan in de gemeente. Hoewel: de medewerking groeit gestadig en vooral uit het Bijzonder onderwijs komen xneer en meer medede lingen, die het comité en vooral mej. Smit aan waardevolle gegevens helpen. Dat hier een drukke dagtaak ligt, zal zonder meer duidelijk zijn maar grote concrete feiten kunnen nu eenmaal niet getoond worden want al dat werk gebeurt in stilte. Misschien zou er op den duur uit een combinatie van particulieren, grote be drijven en overheid een fonds gevormd kxinnen worden, waardoor een aantal wensdromen werkelijkheid zou worden, den. Alles staat overigens nu nog op de lósse schroevexi van het schuchtere begin en al heeft IJmuiden bijvoorbeeld zijn instxxif en al liggen de plannen daarvoor in Velsen- Noord klaar: er moet meer gebexxren, wil de ontx-eddering onder de jeugd die soms en meestal onverwacht explosief kan zijn, opgevangen worden, dan is een stevige greep van „Sociale Jeugdzorg" op alle la gen der bevolking noodzakelijk. En alle bevolkingsgroepen dienen hunnerzijds dit werk te steunen. Want het is een goed en edel werk. MARKTBERICHTEN 6 Januari 1950 Besommingen KW 21 750; KW 92 825; SCH 2 565. Prijzen Tarbot I 2,70—2,50; gr. tong 2.80—2,15; midd. tong 2,25—2,05; kl.midd. tong 2,25—1,95; kl. tong I 1,81—1,77; kl. tong II 1.49—1.37. alles per kg. Wijting 28—22,50; schar 35—20,50; zetschol 71—67; kl. schol I 52—41; kl. schol II 36—28; bot 41, alles per 50 kg. Aanvoer 56 kisten tarbot en tong, 33 kisten wijting, 46 kisten schar, 63 kisten schol, 2 kisten bot, 10 kisten diversen. Totaal 210 kisten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 6 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hoogland van Stettin. Odysseus van Gothenburg. Monica van Rot terdam. Sally van Rouaan. Ex-na van Le Havre. Arcturus van Rotterdam. Tauri van Hartlepool. Regea van Londen. Haften van Karlstadt. Vertrokken zijn: Gaasterkex-k naar Hax-lin- gen. Duiveland naar Goole. Davina Goekoop naar Workington. Melampus naar Oslo. Tara- kan naar Antwerpen. Cottica naar Dover. Entre Rios naar Hamburg. Arctux-ius naar Stavanger. Agenda voor Velsen ZATERDAG 7 JANUARI. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Gewetensstrijd". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „De avontux-en van O'Flynn". Gebouw voor Christelijke Belangen, 8 u.: ..Het begon in een gracht". ZONDAG 8 JANUARI. Thalia, 3 uur: „De Rede Hengst"; 7 en 9.15 uur: „Gewetensgeld". Rex, 3, 6.45 en 9.45 uur: „De avonturen van O'Flynn". MAANDAG 9 JANUARI. Thalia, 8 uur: „De Rode Hengst". Rex, 8 uur: „De avonturen van O'Flynn". Raadhuis, 1012 uur: Spi'eekuur Burge meester.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8