De komende werkloosheidsverzekering WEK DE GAL IN UW LEVER OP De radio geeft Vrijdag Motie-Molenaar verworpen pMfl RHEUMIN helpt! PANDA EN DE MEESTER-GELEERDE 3 Q Wereldnieuw^ Donderdag 13 April 1950 Bijzonderheden over de regeling De Werkloosheidswet heeft wel in het Staatsblad gestaan, maar het tijdstip waar op zij in werking zal treden, is toch nog niet bekend. Wel wordt aangenomen dat het niet lang meer zal duren. Het wachten is op enkele beslissingen van het departe ment van Sociale Zaken, die weliswaar al leen betrekking hebben op de uitvoering, maar toch van ingrijpend belang zijn. Hoe de verzekering zal werken Vroeger was de werkloosheidsverzeke ring v r ij w i 11 i g, nu is zij verplicht. Elke werknemer die niet meer verdient dan 6000 per jaar, valt er onder; man zowel als vrouw. Alleen de dienstboden en huis houdsters zijn vrijgesteld. De uitdrukking in de wet 6000 als vast geldloon" moet zo opgevat worden, dat met provisie, vrij wonen of andere emolumenten, geen reke ning gehouden wordt. Mensen die 65 jaar en ouder zyn vallen buiten de verzekering. Ambtenaren die een vaste aanstelling hebben worden ook niet verzekerd, arbeids contractanten vallen wel onder de wet, maar kunnen daarvan vrijgesteld worden als voor hen reeds een regeling getroffen is. Voor mensen die gemoedsbezwaren hebben tegen een verzekering, worden uit zonderingsbepalingen gemaakt die tenge volge zullen hebben dat zij toch dezelfde financiële lasten moeten opbrengen als verzekerden. De wet onderscheidt tweeërlei verzeke ring, wachtgeld- en werkloosheidsuitkering. Voor beide zal de uitkering zijn: 80% van het loon voor gehuwden en kostwinners. 70% voor ongehuwden, met-kostwinners, van 18 jaar en ouder. 60% voor de overigen. Aanspraak op wachtgeld heeft een werk nemer die tevoren tenminste 156 dagen gewerkt heeft bij patroons die aangesloten zijn bij de betreffende bedrijfsvereniging. Het wachtgeld wordt in een periode uit gekeerd over ten hoogste 48 dagen. In het algemeen is er in een bedrijf slechts een korte periode van slapte te overbruggen. In de tijd dat de werkloze wachtgeld ge niet blijft hij zich verbonden gevoelen aan het bedrijf. Als regel zal hij ook na het einde van zijn werkloosheid weer in het zelfde bedrijf terugkeren. Heeft een werknemer in de tijd dat hij wachtgeld kreeg geen werk gevonden, dan gaat hij over naar de werklozenkas. In de regel wordt ten hoogste 126 dagen in een periode uitkering verstrekt. Gaat een werkloze weer een bepaalde tijd aan het werk, dan krijgt hij opnieuw aanspraak op wachtgeld en werklozensteun. Een uitgetrokken werkloze die steun be hoeft, moet zich melden bij Sociale Zaken. Losse arbeiders die niet tot een bepaalde bedrijfstak gerekend kunnen worden vallen onmiddellijk onder de bepalingen van de werkloosheidsverzekering. Voor die werkloosheidsverzekering geldt de voorwaarde dat recht op uitkering ont staat als tevoren 78 dagen gewerkt is. Als regel wordt in een periode ten hoog ste 126 dagen steun uitgekeerd. Wie recht heeft op wachtgeld krijgt eerst. 48 dagen wachtgeld én daarna .nog 78 dagen werklozénuitkering. Bedrijfsverenigingen kunnen voor be paalde vakken de periode waarover wacht geld wordt uitgekeerd hoger stellen. In dat geval wordt ook het maximum der 126 dagen evenredig verhoogd. De uitvoering van de wet is in handen gegeven van 26 Bedrijfsverenigingen, die daarvoor Centraal Beheer hebben inge schakeld. De premie voor de wachtgeldverzeke ring moet opgebracht worden door de werknemers en de werkgevers, elk voor de helft. Voor de werkloosheidsverzekering be taalt de staat de helft, de andere helft komt voor rekening van de werkgevers en de werknemers. Op dit ogenblik is evenwel nog niet vastgesteld hoe hoog de premie voor de werkloosheidsverzekering zal worden. Met belangstelling wordt naar deze be slissing van het departement van Sociale Zaken uitgezien. Wat de premie voor de wachtgeldverzekering aangaat, hebben de Bedrijfsverenigingen de beslissing in han den, maar die kunnen pas een besluit ne men als eerst is uitgemaakt hoeveel er betaald moet worden voor de werkloos heidsverzekering. Het. wordt waarschijn lijk geacht, dat de verschillende Bedrijfs verenigingen een afzonderlijke premie vaststellen, want de kans op werkloosheid is in het ene bedrijf groter dan in het andere. Vooral voor bedrijven met veel seizoenwerkloosheid zal wel met een hoge premie rekening gehouden moeten worden. De Bedrijfsverenigingen beheren de premies voor de wachtgeldverzekering, die voor de werkloosheid worden afgedragen aan het Werkloosheidsfonds. Weer stempelen? Sociale Zalien zal ook verschillende an dere beslissingen moeten nemen. Aller eerst of er door werklozen weer gestem peld zal moeten worden. Bij verschillende vakverenigingen bestaat daar tegen veel bezwaar. Aan de andere kant wordt alge meen erkend, dat er controlemaatregelen noodzakelijk zijn. Ook is nog niet uitgemaakt hoe de wachtgelden en de werklozensteun zullen worden uitbetaald. Moeten de mensen het geld komen halen, of zal het worden toe gezonden per postwissel? Niet onmogelijk is, dat voor beide verzekeringen een af wijkende regeling wordt getroffen. Wanneer het geld wordt toegezonden zal het niet mogelijk zijn de uitkeringen op Zaterdag te doen, want dan weet men immers niet of de betrokkene de laatste dagen ook nog werkloos is geweest. Aanspraak op een uitkering komt te vervallen als een werkloze de voorschrif ten van een Gewestelijk Arbeidsbureau niet opvolgt. Hij is verplicht passend werk te aanvaarden. Ook kan van hem geëist worden dat hij zich onderwerpt aan een psychologisch of psychotechnisch onder zoek. Bovendien is hij genoodzaakt zich te onderwerpen aan de voor hem gewenste opleiding of scholing. Brand op zolder van ziekenhuis te Tilburg Woensdagmiddag is brand uitgebroken in het Sint Elizabeth Ziekenhuis te Til burg. Het vuur ontstond in een der loka len op de bovenste verdieping van het hoofdgebouw. De vuurhaard bleek voor de brandweer moeilijk te bereiken te zijn, De brand woedde namelijk op de zolder boven de Röntgenafdeling, doch nergens in de zware houten overkapping bevond zich een opening. Spoedig sloegen de vlammen door het dak. Met acht stralen had de brandweer het vuur na een uur bedwongen. Een partij oud materiaal, dat op de zolder lag opgeslagen, verbrandde. De Röntgenafdeling kreeg geringe water schade. Het dak van het gebouw brandde over een lengte van 20 meter door. De oorzaak van de brand is onbekend. D.U.W.-arbelder ging er met een autobus vandoor In de Wieringermeer bij Slootdorp wer ken arbeiders uit Amsterdam in de DUW. Zij worden elke dag naar hun werk ge bracht met een autobus. Het voertuig blijft aan de kant van de weg staan om te dienen als schaft- en schuilgelegenheid. Het komt bij de DUW in de Wieringer meer {vel eens voor, dat een arbeider van het terrein wordt gestuurd wegens wan gedrag. Dit overkwam ook de Amster dammer Van der B. Hij wandelde naar de bus, ging achter het stuur zitten, startte de motor en reed weg. Bij de Hoornse brug stopte hij om een paar lifters mee te nemen en tufte toen weer verder. In de buurt van Hoorn was de benzine op. Van der B. begreep niet wat de oorzaak kon zijn, dat de wagen niet verder wilde en hij toog met ondeskundig oog en on vaar dige hand aan het knoeien. Hij bracht het zelfs zo ver, dat de versnellingshefboom afbrak. Een wegenwacht van de ANWB werd te hulp geroepen, maar deze ver trouwde de zaak niet en waarschuwde de politie, die de Amsterdammer ernstig heeft onderhouden over zijn uitstapje. Op Goede Vrijdag werd een kuststrook in Midden Italië geteisterd door zeveiUien aardschokken. Vele huizen en gebouwen werden ernstig beschadigd; slechts een gering aantal mensen liep lichamelijk letsel op. Slachtoffers van de aardbevingen die dakloos waren gewordenzagen zich genoodzaakt in de buitenlucht hun tenten op te slaan. Amerikaanse touristen naar Europa, met 625 millioen dollar De ECA raamt, dat in de eerstkomende twee jaar 700.000 Amerikaanse touristen een bezoek zullen brengen aan West- Europa; de uitgaven van deze touristen worden geraamd op 625 millioen dollar. Sinds het begin van het plan-Marshall hebben ongeveer 500.000 Amerikanen een bezoek gebracht aan West-Europa, waar bij een bedrag van 450 millioen dollar werd uitgegeven. De ECA doet een krachtig beroep op de Amerikanen om hun vacantie door t< brengen in de Marshall-landen. Het tou risme is voor de Europese landen van grote betekenis in het streven naar over brugging van het dollartekort. Ceta -Bewi uma, de Zui+Uqe was mét T&ifedZijn Eerste Kamer U zult 's morgens „kiplekker" nlt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om dte liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Radiophilharmonisch orkest en solist. 10.00 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12,33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Alt en piano. 15.00 Platen, 15.30 Strijkkwar tet. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Amusementsorkest. 18.25 Populair concert, 18.50 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man 20.12 Viool en clavecimbel. 20.35 „Ja, zo was 't..klankbeeld. 21.35 „The mikado", operette. (22.10 Actualiteiten). 22.45 „De zin van 't huwelijk". 23.00 Nieuws. 24.15 Koor. 23.45 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Koor. 11.05 Voordracht. 11.25 Gevarieerd programma. 12.00 Sopraan en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Alt en piano. 14.40 Voordracht. 15.00 Kamerorkest en solist. 16-00 Filmprogramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muziekcauserie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 ,,Denk om de bocht". 19.15 Accordeonmuziek. 19.30 Dé Hollandse gemeente in Londen. 19.45 Radiokrabbel. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Alt en piano. 20.35 „Mens onder mensen". 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Pla ten. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding 23.00 Nieuws. 23.15 Kamerorkest. De besteding der Marshall-guldens (Van onze parlementaire redacteur) Met 33 tegen 5 stemmen (alleen de frac tie van de V.V.D. én die van de Commu nisten stemden voor) verwierp de Eerste Kamer de motie-Molenaar, die door een commissie van vijf senatoren had willen laten onderzoeken of ten opzichte van de vrije Zondagen voor koffiehuis- en hotel personeel de Arbeidswet zou worden over treden. Mr. Kropman (K.V.P.) betoogde (en werd hierin door mr. Van Heuven Goed hart (Arb.) grotendeels bijgevallen) dat het hier een zaak betrof, Waaromtrent men alleen via een rechterlijke uitspraak een bindende beslissing zou kunnen krijgen en dat een commissie als prof. Molenaar voorstond geen oplossing kon brengen. De voorsteller van de motie vond, dat de Eerste Kamer zich wel met zulk een juri dische kwestie zou kunnen bezig houden en betreurde het afwijzend standpunt te meer, nu het zulk een belangrijke kwestie van sociale aard betrof. Het voorstel tot aanvulling van een oude begroting wegens de "beschikking over de guldenstegenwaarde van de Marshall schenkingen ten bedrage van 240 millioen gulden ontmoette tegenstand bij mr. P o 1 - 1 e m a (C.H.). Deze wilde dit bedrag liever voör schuldaflossing besteden. Hij vond het voorts onjuist, dat het parlement niet gekend wordt in de vraag hoe die som ge bruikt zal worden. Hiertegenover betoogde minister Lieftinck, dat het een aan gelegenheid betreft, waaromtrent met de regering van de Verenigde Staten, die de geefster is, overeenstemming onontbeer lijk is. Hij verdedigde het financieren van de op het programma staande projecten en wees er op hoe hij met aflossing nog veel verder was gegaan dan de Christelijk- Historische senator nu bepleitte, want ten slotte had hij al zorg gedragen voor af lossing van 450 millioen gulden. Mr. P o 1 - 1 e m a bleef volhouden en liet aanteke nen, dat hij en zijn fractiegenoten geacht moesten worden tegengestemd te hebben. Dit deden zij niet ten opzichte van het wetsontwerp, dat de regering machtigt tot het aangaan van geldleningen tot 1 y2 mil liard gulden. De heer Pollema kon mét dat voorstel wel accoord gaan, maar hij wenste in een nota het naadje van de kous te weten omtrent onze vlottende schuld en met name omtrent het gedeelte, dat voor consolidatie in aanmerking komt, iets dat ook prof. Molenaar verlangde. Minister Lieftinck zette echter uiteen, waarom het een onmogelijkheid is hierover nog iets meer met zekerheid te vertellen dan reeds in de Memorie van Antwoord vermeld stond. Tot besluit van de avond begon men nog met de begroting van Justitie, waarbij zo wel jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) als prof. Molenaar (V.V.D.) plui men op de steek van minister Wijers sta ken, nu deze tot hun leedwezen om gezond heidsredenen zijn portefeuille neerlegt. Vandaag gaat het debat verder. fifuptoeoexs, pxefexexea: Ktmm om zijn heerlijke, zuivere smaak en zijn hoog vitamine-gehalte Onderwijscongres van de Partij van de Arbeid In Amsterdam wordt een driedaags con gres gehouden, dat georganiseerd is door de onderwijscommissie van de Partij van de Arbeid. De voorzitter van deze com missie, prof. dr. Ph. Kohnstam, sprak over een onderwijsstelsel, dat hij verwezenlijkt zou willen zien. In de eerste plaats dient de kwestie der splitsing van de schoolbevol king onder ogen te worden gezien aan het eind van het lager onderwijs, na het 6e leerjaar. Noodzakelijk is voorts samen werking tussen het lager- en middelbaar onderwijs. De eerste splitsing der leerlingen moet beginnen in de zesde klas van de lagere school. Dan zal het mogelijk zijn, dat leerlingen, die op een bepaalde school ko men voor verder onderwijs, ook inderdaad hun doel bereiken en met succes de school doorlopen. Een onderzoek aan het einde van het lager onderwijs zal bepalen in welke richting de leerling het verder moet zoeken. Een nieuw schooltype noch voortgezet lager onderwijs, noch nijver heidsonderwijs zou volgens prof. kohn stam misschien een juiste overbrugging kunnen vormen tussen het lager onderwijs en het algemeen voortgezet onderwijs. Mevrouw U. Tellegen-Veldstra sprak over kleuteronderwijs. De opleiding van leerkrachten voor dit onderwijs behandelde de heer J. van der Veld. De „Groote Beer" morgen in Amsterdam Het troepentransportschip „Groote Beer" wordt morgen, Vrijdag, in de haven van Amsterdam verwacht. Deelnemers Tulpen-rallye Woensdag in Haarlem Volgende week Woensdag na 11.50 uur worden de deelnemers aan de Tulpen-ral lye in Haarlem verwacht. In de vroege morgen komen zij in Eindhoven aan, rijden dan naar Hengelo, Groningen, over de Af sluitdijk via Alkmaar naar de pont van Velsen, waar de eerste rijders om half- twaalf verwacht worden. Verder gaat de route over de Rijksweg naar Santpoort en Haarlem, vervolgens Delftlaan, Klever parkweg, Verspronckweg,' Kinderhuis singel, Zijlsingel, Leidsevaart naar Heem stede. Dan over de Zandvoortselaan, Zon nebloemlaan, Boekerodeweg', Vogelen- zangseweg naar Nöorclwijk. Indien alle deelnemers, de rallye uitrijden passeren driehonderd auto's Haarlem. Het is inmiddels gebleken, dat in de „route der 15 bergen" van de Tulpen- rallye nog veel sneeuw ligt. Dit werd bij het bestuur van. de RAC-West bekend, toen -een telegram van de automobielclub te: Epinal, die in de Vogezen resideert, bin nenkwam, waarin werd medegedeeld, dat er op sommige plekken nog 5 tot 10 meter sneeuw ligt. Sneeuwploegen zijn echter aan het werk en men hoopt tijdig de route ge heel schoon te maken. Een andere moeilijkheid daagde op toen bekend werd, dat op het tx-aject der „1000 bochten", tussen Luxemburg en Luik, een weggedeelte was opgebroken. De voorzitter van de RAC-West, de heer P. J. Nortier is onmiddellijk naar de Ardennen gegaan om het niet bruikbare gedeelte van onge veer 20 km te vervangen door een parcours dat dezelfde moeilijkheden biedt en pre cies dezelfde afstand bezit. De bloembollen Zondag de hyacinten in bloei? De narcissen staan nog in volle bloei, vooral de latere soorten. Als het weer niet te koud is, zullen a.s. Zondag ook de hya cinten in volle bloei staan. Ook ziet men reeds het vurig rood van enkele veldjes vroege tulpen. Zowel op de „Keukenhof" te Lisse als in de Treslongtuin te Hillegom valt er veel te genieten. Op 23 April zal er van Noordwijkerhout uit een tulpenrallye voor fietsers worden gehouden. Het traject bedraagt 35 km. de starttijd te 13.30 uur.. Waarom Nederland de Chinese volksrepubliek erkent Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw Klompé (KVP) over de erkenning de jure van de Chinese volksrepubliek door de Nedei'landse rege ring, heeft de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat de erkenning der Chinese volksrepubliek in hoofdzaak be rust op de volgende overwegingen: Het regiem Mao Tse-Tung, waarvan de zetel te Peking is gevestigd, oefent sinds enige maanden de feitelijke macht uit over bijna het gehele Chinese gebied met een bevolking van meer dan 450 millioen zielen. De erkenning dient te worden be schouwd in groter internationaal vei'band, met het oog op het belang der bevoi'dering van een zoveel mogelijk langs regelmatige kanalen geleid verkeer tussen alle volken, waarbij een beslissing in positieve zin geen waardering inhoudt ten aanzien van de. politieke beginselen, gehuldigd door het te erkennen régime. Slechts erkenning kan de weg openen voor een zo goed mogelijke bescherming en bevordering van Nederlandse belangen in China voor behartiging van geestelijke belangen, belichaamd in missie en zending. Met de regering der Verenigde Staten van Indonesië is voorafgaand overleg over dezé ei'kehïïing gepleegd. Daai-bij is ge bleken, dat de Indonesische regering tegen ex-kenning door Nederland van de Chinese volksrepubliek geen bezwaar had. Suri name en de Nedeiiandse Antillen zijn eveneens gex-aadpleegd. Voordat Nederland tot erkenning over ging, had reeds een 24-tal landen de Chi nese volksrepubliek erkend. Daartoe be- hox-en Engeland, de Scandinavische lan den, Zwitserland, India en Pakistan. Woensdag is het m.s. „Perica" op eigen kracht uit de Rotterdamse haven naar Suriname vertrokken. Het schip, dat 222 ton meet en te Hardinxveld is gebouwd is be stemd voor het vei-voer van passagiers op de route ParamariboNickerie. Jf H 20 TABLETTEN 35 cl Smaldeel „Antillen" heeft Curasao verlaten Het Nederlandse smaldeel „Antillen' heeft Woensdag Curasao verlaten. Achter eenvolgens voeren de Jacob van Heems- kerek, de Karei Doorman en de Johan Maurits van Nassau uit. De bemanning maakte front aan beide zijden. Fireflies die van het vliegveld Hato waren opge stegen, vlogen over de stad naar de „Karei Dooi'man", die reeds ver in zee voer. Na bezoeken aan Barbados, Martinique en de Bovenwinden wordt de thuisreis aan vaard. 8. Met flinke, vlotte passen naderde Pan da de uitgang van het park. „Ja, ja", zo liep hij te denken, die professor zit aardig in de moeilijkheden, bat komt er van als je uitvindingen doet! Ik ben er van overtuigd, dat hij het een of ander geheimzinnigs heeft uitgevonden. Geleerden die dat doen wor den altijd achtervolgd dat heb ik zelf gelezen in de kranten en de boeken. Maar ik heb gelukkig niets uitgevonden en ze zullen mij dus wel met rust laten!" Ach wat vergiste hij zich toch! Daar achter het muurtje hurken Chi Fon en Honnepon in hinderlaag en de Oosterling siste toen hij hem zag naderen: Maken pakken hem een-twee-hupsi!" En ja hoor toen Panda langs dat muurtje kwam, sprong hij onver wacht naar voren en slingerde onze arge loze jonge held met een jiu-jitsu-greep door de luchtPanda had nog net tijd om te roepen: ..Help politie!".en toen ving de boef Honnepon hem al op in een grote zak, die vies rook en waar het naar en donker was. Wég Panda! Hij blijft natuur lijk niet weg, want dan zou ons verhaal uit zijn; maar we zullen nu eerst eens gaan zien, hoe het de professor verging. Deze was namelijk nu aangekomen op het poli tiebureau en was daar toegelaten tot de hoofdinspecteur. Het schijnt..ik dacht... eh.ik wilde zeggensprak hij, terwijl hij zijn geheugen tot het uiterste inspande: „O ja! Ik weet het al weer! Het schijnt dat ik achtervolgd word. Daar kom ik over klagen. U moet daar iets aan doen". Achtervolgd? Door wie? Waarom?" vroeg de inspecteur verontrust. Maar nu schudde de professor het hoofd. ,,U vraagt me te veel", sprak hij. „Dat alles ben ik helaas vergeten!" De inspecteur schoot in een lach. „Kom, kom, mijn waarde", zei hij, „zulke dingen vergeet men niet! Ik denk dat u een beetje overspannen bent! Neemt u eens wat rust op een stille, donkere plek en slik een paar aspirientjes!" Geen koelhuis in de bollenstreek Het koelen van bloembollen, teneinde een vroege bloei te bevorderen, wordt steeds meer toegepast. Vooral voor de ver groting der export naar het Zuidelijk halfrond, wordt het aanbevolen. Hierdoor rezen plannen tot het stichten van een koelhuis in de bloembollenstreek. Naar aanleiding van deze plannen heeft de heer J. W. Schneider adj.-secretaris van de Ned. Ver. v. Koeltechniek, in het „Vakblad voor Bloembollenteelt en -Han del" de vraag gesteld of zulk een onder neming economisch verantwoord mocht worden geacht. Hij is tot de conclusie ge komen dat het „een veel te kostbare ge schiedenis" worden zou. Bloembollen vormen, aldus deze expert, een uitermate moeilijk artikel om te koe len. De uiteindelijke resultaten hangen niet slechts af van de behandeling die zij in het koelhuis ondergaan, maar vooral van die welke ze te voren bij de kweker ondergingen. Een koelhuis, speciaal voor bloembollen gebouwd, heeft het grote nadeel, dat het niet geschikt is voor het opnemen van hard fruit, druiven of groenten, aangezien deze producten een veel lagere tempera tuur nodig hebben, wat een technische in stallatie van veel groter vermogen vereist. Waar de bouw van een koelhuis een aanzienlijk kapitaal en vrij kostbare ex ploitatie eist, is het noodzakelijk dat zulk een inrichting tenminste het grootste ge deelte van het jaar in bedrijf kan zijn. Voor bloembollen is dit slechts enkele maanden van het jaar mogelijk. Eiei'en, boter, haring, etc., die in aanmerking zou den komen voor koeling, worden daartoe aangeboden in dezelfde periode waarin men het koelhuis voor bloembollen nodig heeft. Is het standpunt van deze deskundige niet optïmistiscli te noemen t.a.v. de koel huisplannen in de bollenstreek, ook in de kringen der exporteurs zijn velen van me ning, dat méér dan het koelen in Neder land, het koelen in het land van aankomst aanbeveling verdient. Daartoe zal het echter noodzakelijk zijn dat de bollen ook in koelschepen worden vervoerd, aange zien ze tijdens het scheepstransport en de opslag in de havenloodsen maar al te dik- 1 wijls schade lijden. Verdwijning. Olaf Poulsen d j Deense consul te Gent, vmL "i's ochtend j.l. zijn hotel i„ Ba zijn vrouw te hebben medeS"! hij een wandeling in de 5 maken. Sindsdien heeft m.„ t| teken meer van de consul ven i* politie stelt een onderzoek ie Vergissing. Het Amerikaanse I van Marine meldt, dat de to I „onderzeeboot", welke M», 1 ongeveer tachtig km afstand Francisco werd waargenomen vis was. De piloot van het'!!!* vliegtuig die de „onderzeeboot te zien, heeft zich vereist ministerie. "h* Naar Rusland? Van gezaghebbend,,, caanse zijde is medegedeeld naai Joseph Mindszenty m.. - richten, die door het „IJzeren waren gesijpeld, niet dood is langs uit de Hongaarse «S* waarin hij was opgesloten "ï®1 Sovjet-Unie is overgebracht Haf nieuws over de kardinaal dabt zes maanden terug toen hij bet»?1 van Zijn moeder. Twee dagen jtj hij uit de gevangenis naar een kende bestemming gevoerd V werd niets meer over hem veS? Volgens sommige berichten naar een kliniek in Tsjecho-SW voor een keeloperatie zijn v'? Andere berichten suggereerden aan een hartkwaal was gestorvT Protest. Juist voordat de begrafeniT militaire eer van de Maandag ovtf? Turkse maarschalk Fevzi TsjarnaV teren te Istanboel begon, rukt^f denten de kist uit de handend* militaire drager. Terwijl de dn», de talrijke hooggeplaatste aaSj verbluft achter het kanon, waarr^ kist met het stoffelijk oversell?1 worden vervoerd, bleven staan £1 de studenten de kist naar de'be?? plaats. Zij waren ontstemd ovtt naar hun mening te geringe aandr- die de autoriteiten aan het overlig van deze nationale held hebben ben? Modern. De 3500 studenten van de Moto medaanse universiteit in Tunis i£Z onbepaalde tijd in staking genm* protest tegen de ouderwetse les» den op de universiteit. 1 Geen dollars. Hongarije heeft de Vertó de Staten doen weten, dat het compensatie in dollars kan geven!» de in Hongarije genationaliseerde'.w rikaanse bezittingen wegens hel breken van handelsbetrekkingen tia» de twee landen". In de Hongaarse k5 wordt gezegd dat bij onderhandeld met de V.S. rekening zal moeten m den gehouden met de „aanzienlijkero liezen" die Hongarije geleden heeft ij gevolg van het feit, dat de V.S, in» breke zijn gebleven de door de Duitei geroofde bezittingen aan Honafl terug te geven. Ontevreden. Moskou is ontevreden overw activiteit van de socialistische eenheldi. partij (S.E.D.) in Oost-Duitsland, n heeft de plaatsvervangende Oost-Duif» premier. Walter Ulbricht meegedetü aan leidende partijfunctionarissen, Ei S.E.D. eh de West-Duitse communis staan geheel onderaan op do- lijst communistische partijen in Europa,! is de voornaamste reden, waarom Mc* kou nog geen beslissing heeft genome over de opneming van de S.E.D, in it Cominform, aldus Ulbricht. Tegen de ratten. Te Parijs is een campagni begonnen ter verdelging van de vatte, wier aantal sedert de oorlog sterk ii toegenomen. Het hamsteren van voedii tijdens de bezetting en de venvaarloity van duizenden bouwvallige woninjs hebben Parijs tot een ideale woonplaiti voor dit gedierte gemaakt. Overproductie. De kolenmijnen in Fraai- rijk en in het Saargebied zullen wejta overproductie twee dagen per maai gesloten worden. Frankrijk heeft k! voornemen, om binnenkort zijn inval van kolen te verminderen. Over het Kanaal. Lome Welch, een Brill zweefvlieg-instructeur is gisteren tal een zweefvliegtuig het Kanaal oveifi* stoken. Hij vloog van Redhill, in Sunt;, naar Melsbroeck, in de Belgische pro vincie Brabant, een afstand van ons*1 veer 300 kilometer. Welch deed onfe veer zes en een half uur over de vlucht1 Welch is de tweede vlieger, die met ra zweefvliegtuig over het Kanaal is je-1 vlogen. De eerste was Stevenson, die a 1939 van Dunstable naar het strand ral Calais vloog.. Nog weinig ontspanning op de geldmarkt De verkorte balans van de Nederi»* Bank laat zien, dat het midden van a maand nabij is. De voorschotten in re> ning courant zijn van 193.5 millioen W daald tot 162.2 millioen gulden. I De circulatie van bankbiljetten, die a eind Februari de ƒ3 milliard niet gepasseerd, is met ruim ƒ30 millioen p\ daald tot ƒ2964.6 millioen. De deviezenportefeuille heeft een lie* verbetering ondergaan. De totale verwj ringen op het buitenland namen mei -1 millioen toe. Echter krompen ne guli^ vordex-ingen op vreemde circulatiebank met circa 13 millioen in en namen au de creditzijde van de balans de vrije do's van vreemde circulatiebanken os millioen gulden toe. Het saldo van «j schatkist blijft zich in dalende ncnKj bewegen en heeft nu het peil van)»' millioen bereikt. Moleculen zichtbaar gemaakt BERLIJN (United Press). - Dr-.8® Müller, een 39-jarige natuurkundig verbonden is aan het Keizer Wime-* instituut, heeft een microscoop i strueerd waarmede men voor het een molecuul kan zien. Hij heeft sincu i i zijn microscoop gewerkt, ma* twee weken geleden is het hem gems kele moleculen en haar gedaante wa j nemen. j{ Totnutoe, zo vertelde Müller, is h geleerden slechts gelukt met benu P de electronische microscoop nxaci:0' culen te zien. Dit zijn langwerpig® van enkele moleculen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2