Nederlandse kamermuziek uit de eerste helft der 18de eeuw Het dagelijks leven in Israel f i 1950 J?ookin »e'"™5"het dus waar. «PrW Srt Genera"6 na generatie CTsl®Mf,„S van Burney nagepraat 5, ft uiWrar. men daar gnt TLue musicoloog Charles de land bezocht met het o ,g verzamelen voor zijn rfr de stand van de toen- €wi,» represent state of -■ 3ft",u°e hm indrukken niet al te i* «are» za" a in Hoiiand wei- te boren was dan „the Nadere n»"*, ducats", dus klok- 53 oli^itel Dit was het resul- iS«rtlfcr OTpervlakkig en vluchtig SoiM1"®S uitspraak werd ge- in verschillende talen 5 '«^«edcrlands. Volgens mijn- het 1N w rins waar. want pratie praat ft "^"'ZS'ieeA men daar grif C - ons OS® 4 altijd Hollanders die Er 81 ^S.'n .iin. dat er tussen «■«fmWepenbroek op scheppend a»«6 e°bfed zowat niets gebeurd is. ,Et „o anderen die wel beter 'w a" aantal groeit met de dag. Sfh "%av«bceld Dirk Balfoort, 6 daé propaganda maakt voor an oude Nederlandse muziek nalatenschap van dr. ftar bebt u nu zijn geestdnf- i- uHnn Willem Noske die, als r Sn vergeten muziek en daar- ^faMiitvoerder en organisator, 'oil f a, ontplooit die met nalaten za, z mr het loze praatje van Burney s® ..lorensiraffen, Festival beeft Noske een 'e,: Holland-Fes-iva^e hand gedaani die heeft komen zijn. Als «^«bereikt bet publiek te overtui- ;"Shier niet gaat om een musico- "ll" v maar om muziek waar men 'naar luisteren kan en die ill .„allen met de kunst van grote h?westers te vergelijken is. dan r® Sn Vlag wel thuis. En ik zou !ÏL waarom dit niet het geval zou ':*f de eerste avond (in „Diligentia °l el „as de belangstelling bui- 3 »n groot en de reactie van het !fi"er gunstig, op sommige momen- instrumentale muziek «*77 klbertus Groneman, Jacob S i. Willem de Fesch, Jacobus "Sa Eto Bronnemuller, C. F. Hurle- ■"ffn'Quirinus van Blanckenburg. Er «♦teveel voor een normaal concert, Slrd dan ook meer cn te nadrukkelijk I' monstratie. Maar laat men dat maar jinaemonsiia bleek er uit dat er om aan'të" tonen dat de goede gj'nhet Holland der 18de eeuw geen v- 'orrer geweest is. •klerk valt hel op dat de voomaam- tiger van de Hollandse *I5W Wvak 1710-1750 de te Si geboren Willem de Fesch is, die bsierdam, Antwerpen en Londen 2]]n Engelse liederen met obliga- J[ «ooi en hobo. de aria uit zijn -trio Judith, sonates voor twee celli, Éo voor twee violen (dat ik een h"r,vei'kje durf te noemen) het xs Z3\ kunst van de eerste rang, die, ^maakte condities uitgevoerd, niet es wijken voor die van een Handel fsiija Italiaanse voorlopers en tijd- "tfyioolsonate van Groneman, toont is het karakter van de Franse smaak; vg muziek doet, met zijn grillig, virtuoos c spiritueel karakter, enigszins aan Ra am denken. Ook de clavecimbelmuziek a Lustig offert aan de rococo-mode van j,Fransen en Couperin schijnt zijn model =790 geweest. Maar als geheel is het toch ,55- anders, er schuilt een zekere Hol- zis stoerheid onder al die tierelantijnen •zr, de Franse mode. Nozeman, wiens he isa op teksten van de Haarlemse dichter ?ij;er Merkman menige melodische ver rassing bieden, was ook vertegenwoordigd asl een viool-sonate, waarvan de betelce- in het lyrische element ligt. ïemikkelijke zangmuziek met hobo- «Hgaat van Elias Bronnemuller en bijzon- dc fraaie clavecimbelstukken van Hurle- ksch bleken tevens programmanummers ran voornaam gehalte. Zelfs de anonieme iiederen uit „De Zanggodin aan 't IJ", ty pend voor het gezelschapslied uit die "tijd, bleken een aangename verrassing të reran. Tot onze spijt konden we, wegens ie: late uur, de cantate „1'Apologie des seaaes" van Blanckenburg niet meer isa. De violist Willem Noske had met de davecmiste Janny van Wering het leeu wenaandeel in de vertolkingen. Naast hen werkten met smaak en beproefde kunst vaardigheid mee: de violist Theo Olof, de cellisten Carel van Leeuwen Boomkamp en Piet Lentz, de zangeres Helena Schouw- man-Quispel, de bariton Laurens Bogtman, de altist Henk van Calsteren en de hoboïst Jaap Stotijn. Zij allen hebben deze avond de eigenwijze Burney met zijn beruchte „jingling of bells and ducats" knap van antwoord gediend. JOS. DE KLERK. Nederlands eerste televisie-omroepster, de Philips-employée Beb Schaefer, wier beeltenis de bezitters van televisietoestellen sinds Maart 1947 op hun schermpje hebben gezien, heeft in een versierde studio afscheid genomen van al haar televisie vrienden. Zij is namelijk onlangs in het huwelijk getreden en gaat met haar man, die men hier naast haar voor de camera ziet, naar Quito in Zuid-Amerika. Haarlemse hertenkamp is twee jonge x-xn rijker geworden die respectievelijk teffliigmorgen en Woensdag het le- •oiulicht zagen. Oppasser Arie Beekhuis, «e daarbij zo'n beetje als kraamverpleger Smngeerd heeft, vertelt dat alle herten w reeën bij de geboorte van hun nieuwe Mingenoten kwamen kijken: zodra de ■oeenbabies zich hadden gemeldkwam -e gemeenschap van ranke hoefdieren firore sprongen toesnellen om de twee kampgenoten te bekijken en te Welfcomen. De beide jongen begonnen Me met verstoppertje spelen voor «jJce belagers, een instinct, dat hun J-,n "Jye vredige omgeving niet gauw wat Toch wilde een van hen wel even ■«ren voor de fotograaf, waarvan het Piraat dit aardige plaatje was. Agenda voor Haarlem Sm„„..,?I,DAG 23 JUNI Hoy j ,„!t öc Concertgebouw, Concert fin o" sï)aarno: „Smoking-guns", 14 j.. T™» Hals: Gebeurde hwfi® 1MB.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Goretti", 18 j„ 2, 4.15, 7 Wj., 2 4k'v e: -Gentleman inbreker", op de Fiffni/ en,9-15 uur. Luxor: „De man fiMnÏÏ nïen 1 i8 j- 2. en 9.15 uur. 1.15,4so 7 fp nX3" duivelseiland", 14 j., ?n 9.1o uur. •""•wt iiSRDAC 24 JÜNI *uadag- en avondvoorstellingen. ADVERTENTIE Dat zuurbranden op Uw maag kunt ge blussen in enkele minuten met één of twee Rennies. Laat ze gewoon sm el tien op de tong, zonder water of wat ook en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is. Iedere Rennde is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Uw pijn te blussen, bij iedere voorkomende gelegenheid overal en altijd. Vraag Rennies bij Uw Apotheker o£ Drogist. EXAMENS Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam zijn geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelle de heren C. B. Leering. Haarlem. P. H. J. de Wecrdt, Velsen en K. A. Bekker, IJmuiden. De Haagse kunststichting en de Koninklijke Schouwburg Hel bestuur van de Haagse Kunststich ting heeft zich onlangs tot burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage gev/enc! met het verzoek te bevorderen dat de ge meenteraad deze stichting wederom voor de eerstvolgende drie speeljaren zou aan wijzen als vaste bespeler van de Konink lijke Schouwburg. Daar de verantwoordelijkheid voor de artistieke en zakelijke leiding voor één functionaris veel bezwaren meebrengt heeft het bestuur aanvankelijk gemeend de heer Cees Laseur enigszins te moeten ont lasten door naast hem een mededirecteur aan te stellen. Nadat verschillende pogin gen om dit plan te verwezenlijken had den gefald. daar in dit stadium geen van de voor deze post in aanmerking komende Nederlandse toneelkunstenaars beschikbaar was, heeft het bestuur de Belgische regis seur Joris Diels bereid gevonden deze functie te aanvaarden. De tegen de heer Diels ingebrachte be zwaren zijn door het bestuur onderworpen aan het oordeel van een adviescommissie, bestaande uit de heren mr. H. Haga, presi dent van de Bijzondere Raad van Cassatie, prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleraar te Groningen en mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage, die lot de conclusie kwam dat tegen een eventuele aanstelling van de heer Diels geen bezwaar bestond. Aange zien de heer Diels zich wegens de tegen hem ook daarna gevoerde actie heeft te ruggetrokken, zag het bestuur zich zeer kort voor de aanvang van het nieuwe sei zoen voor een geheel nieuwe situatie ge steld. Daar het echter in geen geval wenste, dat de leden van het gezelschap „De Haagse Comedie" daarvan de dupe zouden wor den, heeft het bestuur besloten, voor het seizoen 1950-1951, de heer Cees Laseur nog als enig directeur te handhaven. Ten einde echter toch diens taak te verlichten en ook de gewenste schakering in het réper toire te verkrijgen, stelt het bestuur zich voor de regie van een aantal stukken aan gastregisseurs op te dragen. Voorlopig kunnen de namen van Nederlandse regis seurs nog niet worden genoemd, aangezien hiervoor verschillende toestemmingen nodig zijn. Wat de buitenlandse regisseurs aan gaat, is gedacht aan enige prominenten als Ludwig Berger, Hans Jacob Nilsen, André Barsacq of anderen. De zakelijke leiding zal onder voortdurend toezicht van het bestuur of zijn gedelegeerden worden uitgeoefend. In de samenstelling van het gezelschap is weinig verandering gekomen. B. en W. zijn van mening, zo schrijven zij aan de raad, dat de ervaringen, die tot nu toe met de Haagse Kunststichting als vaste bespeler van de Koninklijke Schouw burg zijn opgedaan, redenen tot tevreden heid geven, al moge dan ook aan alle desiderata niet in elk opzicht zijn voldaan- Zij beschouwen het als een verheugend feit. dat 's-Gravenhage in de „Haagse Comedie" een gezelschap bezit, dat zich tussen de beste Nederlandse toneelgezelschappen een eigen eervolle plaats heeft verworven en ook buiten deze gemeente een goede naam geniet. Zij menen derhalve het verzoek van het bestuur der stichting te moeten ondersteunen en geven mitsdien, overeen komstig het eenstemmig advies van de commissie voor de kunstzaken, de raad in overweging te besluiten om de Haagse Kunststichting voor de eerstkomende drie speeljaren, van 1 September 1950 tot en met 31 Augustus 1953, aan te wijzen als vaste bespeler van de Koninklijke Schouw burg. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft aan dr. Nikijuluw, vertegenwoordiger in Nederland van de Republiek der Zuid- Molukken, medegedeeld dat zij de eerste f25.000, bijeengebracht ter leniging van de nood op Ambon voor verzending van voed sel en medicamenten, ter beschikking stelt. Dr. Nikijuluw verklaarde voornemens te zijn de verzending van voedsel en medica menten in handen te leggen van het Nederlandse Rode Kruis. Bananenjacht op het strand De bewoners van de strandhuisjes ten Zuiden van de IJmuider pier hebben gis teren het fruit zo maar van het strand kun nen rapen. De Westerstorm van eergisteren heeft naar alle waarschijnlijkheid de deklast van een schip dat bananen vervoerde, losge slagen en honderden van deze vruchten tussen de pier en paal 59 op het strand geworpen. Er waren mensen, die in de vroege ochtend reeds enkele emmers vol oogstten met grasgroene, dus onrijpe ba nanen. Tot laat in de avond is men met zoeken doorgegaan. Men is er van overtuigd dat ze, in donkere kasten ge borgen, binnen enkele weken tot rijpheid zullen komen. De overige vruchten die al geel tot zwart gekleurd waren, werden meteen gecon sumeerd. Het zeewater heeft er in zoverx-e slechts invloed op gehad, dat veel van de zoete smaak is verloren gegaan. Deel van meubelfabriek in Ede uitgebrand In de afgelopen nacht is een gedeelte van de meubelfabriek der firma Huibex-s en Van Beek in Wekerom, gemeente Ede, in de as gelegd. De brandweer wist het kantoor en een gedeelte van de meubelwex'kplaatsen te behouden. Het middelste gedeelte der fa briek. waax-in vele machines stonden bx-andde uit. De schade beloopt naar schat ting f 75.000. Het bedrijf was laag ver zekerd. Éen der firmanten was omstreeks mid dernacht nog in het gebouw ter controle van een electromotor, die overdag warm was gelopen. Nog een meubelfabriek in brand Hedenmorgen heeft een brand gewoed in de fabriek van stalen meubelen „Etes- mi" te Tilburg. In de spuiterij deed zich een ontploffing voor, waarna eexx felle brand ontstond. De brandweer bestreed het vuur met acht stralen. De spuitinrichting bx-andde totaal uit. De eerste verdieping van het fabrieksgebouw bleef behouden. Lever Brothers en Unilever De raden van bestuur van Lever Bro thers en Unilever N.V. en Lever Brothex's and Unilever Limited hebben besloten aan de op 27 Juli te houden algemene verga deringen voor te stellen over 1949 een di vidend van 8.9 uit te keren op de ge wone aandelen der Nederlands en een di vidend van 10 op de gewone aandelen der Engelse maatschappij. Na reservering van 45.196.000 (v.j. 43.531.150) voor vervanging van vaste activa bedraagt de bedrijfswinst van beide maatschappijen tezamen f 339.921.033 (v.j. ƒ321.743.361). Na belastingen ten bedrage van 186.934.420 (v.j. 150.702.758) en met inbegrip van een terugboeking van 19.400.000 uit de resexwe tegenover voor raden (v.j. reservering ten laste van de winst ƒ44.215.115) en van koerswinsten groot ƒ60.444.589) (v.j. koersverliezen 4.160.082) beloopt de geconsolideerde netto-winst van beide maatschappijen te zamen ƒ208.332.549 (v.j'. 111.814.055). Van de Nederlandse maatschappij be draagt de geconsolideerde netto-winst 83.551.853 (v.i. 35.250.405) en de eigexx netto-winst ƒ27.822.499 (v.j. 27.696409). Van de Engelse maatschappij bedraagt de geconsolideerde netto-winst ƒ124.780.696 (v.j. 76.563.650) en de eigen netto-winst ƒ58.533.694 (v.j. ƒ53.369.108). Het leven werd sinds 15 April iets duurder Het Centraal Bux-eau voor de Statistiek heeft voorlopige prijsindexcijfers van het gezinsverbruik per 15 Mei 1950 berekend. Het totaal indexcijfer steeg sinds 15 April met 1 punt tot 215. De indexcijfers voor de voedingsmidde len stegen met 3 indexpunten. De groenten- prijzen waren gedurende Mei hoog. Ook de fruitprijzen vertoonden in het voorjaar een stijging. Voorts liepen van 15 April tot 15 Mei de pi'ijzen van vlees en eieren iets op. Hiertegenover stond een daling van de prijzen van aardappelen, roomboter en vis. Bij de niet-voedingsmiddelen vielen ge ringe prijsstijgingen te noteren voor lin nengoed en kleding, huishoudzeep onder ging eexx belangrijke, schoeisel een geringe prijsdaling. De daling der brandstoffenpx-ijzen (zomerprijzen) deed het indexcijfer met 1 punt dalen. NEDERLANDSE VERBRUIKS COÖPERATIES IN 1949 In 1949 waren bij de Centrale der Ne derlandse Verbruikscoöpei'aties 298 ver bruikscoöperaties met tezamen circa 290.000 leden aangesloten. In verschillende opzichten was 1949 voor Nedex-landse verbuikscoöpex-aties een gun stig jaar, zo deelt de Nationale Coöpera tieve Raad mede. De omzetten namen aan zienlijk toe, het exploitatie-resultaat was belangrijk gunstiger dan in net voox-gaan- de jaax'. De totale geldomzet van Nederlandse verbruikscoöperaties nam ten opzichte van 1948 toe met 17 millioen tot ruim 64 millioen, waarvan bijna 21 millioen of ruim 32.6 procent eigen productie. Van de totale omzet kwam circa 50 millioen op rekening van het levensmiddelenbedrijf, waarvan 19.7 millioen eigen productie. In 1949 werd door Nederlandse ver bruikscoöperaties voor ongeveer een mil lioen gulden in gebouwen, machines en installaties geïnvesteerd. Na afschrijvingen ten bedrage van 686.000 bedx-aagt het naar de balans overgebrachte overschot 358.000. Jubileum KNTV ADVERTENTIE !XXXOCCOOCOCOC<XXXX*XlCCOCCCOOGCOOBCCOCCCCCCCCCCCOCC07CCC EEN ZEER GOED waterdicht, 15 steens ANKERHORLOGE (geen penanker), anti-magnetisch. edolstaal, voor 49.50 EEN STERK JONGENSHORLOGE. vanaf 18.50. Al onze horloges zijn „ALL RISK" verzekerd tegen VERLIES, STAL, BEROVING, SCHADIGING. DIEF- BREUK, BE- GROTE HOUTSTRAAT 49 Telefoon 20049 In de Sclioorlse duinen is de kunstschilder Jos. van Dijk bezig aan dit grote duinland schap, een doek van twee bij 1,30 meter, dat bestemd is voor de binnenkort in Alkmaar te openen tentoonstelling „Van de Wadden tol het IJ". Jubileumtochten van de politie en „Onder door" De wandeltochten welke Zaterdag en Zon' dag zullen worden gehouden onder leiding van de Politie Sportvereniging Haarlem cn de wandelsportvereniging „Onder Door" hebben een grote bekendheid verkregen. Gestart wordt van het schoolgebouw van de H.B.S. aan de Raaks Zaterdags van halftwee tot drie uur en Zondags van negen uur tot halféén. De afstanden zijn Zaterdags 20 en 30 km. en Zonodags 20, 30, 40 en 55 km. Het parcours van de tocht van 20 km. van de Raaks richting Overveen naar de oHge Duin en Daalseweg, Brederodelaan, Willem de Zwijgerlaan, Wüstelaan, Burg. Enschedelaan, Hoofdstx-aat, Slaperdijk, Nieuwe Rijweg en Spaarnd.weg naar de Jan Gijzenkade om vervolgens langs de Plane' lenlaan en -plein weer tex-ug te gaan via Orionweg, Kleverparkweg en Kinderhuis- singel naar het eindpunt. De 30 km. gaat vanaf de Hoge Duin en Daalseweg naar Vel- serenderweg en eBrgweg vervolgens terug naar Brouwerskolkweg om dan via Aerden- hout en Heemstede weer terug te komen. De 40 km. volgt het parcours van de 30 km. tot aan de Zeeweg om dan naar Zandvoort te wandelen en tex-ug te keren langs de Zand- voortselaan en Heemstede. De deelnemers aan de 55 km. volgen het parcours van de 40 km. zij gaan echter op de "Zandvoortselaan niet naar Heemstede maar via Aerdenhout en Vogelenzang naar de Zilkerweg naar de Ringvaart om dan via Heemstede weer op het eindpunt tex-ug te komen. Kennemer Golfclub Op de banen van de Kennemer Golfclub is Donderdagavond een wedstrijd om de „Langste dag-wisselbeker" gehouden, waar aan vier en dertig dames en heren deel namen. Winnares werd mevrouw E. Tolk— Königel (28) met een netto-score van 70. Op det weede plaats eindigden J. H. C. Muller (11), J. M. Andx-é de la Porte (16). K. L. Kout (26), J. Nielsen (14), ir. H. Lambach (19) en mr. Th. Verspyck (16) allen met een netto-scox-e van 73. Scheppend en herscheppend Nederlandse orgelkunst De stad Amsterdam is dit jaar tot een centrum van muzikale manifestaties ge- worden. Enerzijds worden zij gegeven als onderdeel van het Holland Festival, an derzijds ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de „Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging". De muziek- uitvoex-ingen, die ter viering van dit jubi leum gegeven worden, vex-dienen in zeer sterke mate de belangstelling van het Ne derlandse volk, omdat het hiexbij hoofd zakelijk gaat om het ten gehore brengen van werken, geschreven door Nedex-landse componisten. Het orgelconcert, dat gister avond in de Oude Kex-k te Amsterdam werd gegeven, was een van die manifesta ties van Nederlandse muziek, en speciaal van de oi-gelmuziek, die reeds 350 jaar ge leden in de Oude Kei-k een machtige sti mulans tot ontwikkeling kreeg, dank zij de organist van de kerk Jan Pietersz. Sweelinck. De keuze van de Oude Kerk als uitvoeringsruimte kreeg daardoor een diepe demonstratieve zin. Zes oxganisten verleenden aan dit con cert hun medewerking. De tegenwoordige ox-ganist van de kerk, Han Hoogewoud, leidde de avond in met de uitvoering van de Fantasie in G van zijn grote vooi-ganger Sweelinck. Het werd een sobex-e vertolking, strak van tempo en in nagenoeg gelijk blijvende klankkleur zonder veel contrast- werking van de samenklinkende stemmen. Toch vroegen wij ons af of een dexgelijke klankkleur-versobering in ovex-eenstem- ming is met Sweelincks bedoeling. Want in de eerste plaats was hier sprake van een fantasie en in de tweede plaats moet aan- gevoex-d worden dat Sweelinck het op zijn ox-gel beschikbare x-egister-palet ongetwij feld in al zijn-verscheidenheid zal hebben toegepast. Dat het uit de weg gaan van uitex-lijkheid het gebx-uiken van kleur-verscheidenheid niet behoeft uit te sluiten toonde de orga nist Albert de Klerk aan met zijn voox-- dracht van een Ricercare als „Hommage a Sweelinck" door hem speciaal gecompo- neex'd voor dit orgelconcert. Een bezonken werk van eenvoudige polyphone schoon heid werd deze muzikale verering van De Klerks grote vakgenoot. De structuur treft door klaarheid, zowel door ligging der stemmen als door register-timbre. En zo als Sweelincks optreden in de muziek- historie zijn richting nam naar het genie Bach, zo wijst ook De Klerks compositie bij de afsluiting xxaar de klankenwereld van deze grootmeester der toonkunst. Het behoeft geen betoog, dat Albert de Klerk met een voortreffelijke vei-tolking de com positie ideaal diende. De Suite in modo conjuncto. die de or ganist dr. Anthon van der Horst als eigen compositie hierna speelde, hebben wij ook te Haax-lem kunnen horen bij een uitvoe ring op het orgel in de Grote Kerk. Verge leken met de Haai-lemse voordracht, won die van gistex-avond op het opvallend hel der getimbreerde orgel in de Oude Kerk het in bèlangrijke mate. Anthon van der Horst vormde met het orgel een geestelijke en technische eenheid, hetgeen een sterk gespannen, gave en uitnemend geregi streerde vertolking waarborgde. Dan werd plaats gegeven aan een orga nisten-kunst bij uitnemendheid: het impro viseren op een gegeven thema. Adrïaan Engels begon hiermede en formeerde op een thema een drie-delig orgelwerk: In troduction, Adagio en Finale. Engels bond zijn improvisatie niet aan een strenge voi-m. Zij werd interessant door harmoni sche ontwikkeling, toccata-achtige figu raties (finale) en door het scheppen van een expressieve sfeer (adagio). De orga nist Cor Kee baseerde zijn improviseren op de melodie van „De winter is ver- gangeax" en gaf in een reeks van acht vari aties voortreffelijke indrukken van schep pende muzikaliteit, zin voor kleur en har monisch en contrapunctisch kunnen, vooral in de laatste twee. Ten slotte kwam de organist Georges Stam, die met een markant thema een stoer praeludium bouwde en hierna mees terlijk een fuga opzette, die na een prach tige ontwikkeling met gelukkig gevonden doorwex-king een wat zwak besluit kreeg. Als geheel beschouwd heeft dit bijzondere orgelconcex-t een voortreffelijke indruk ge geven van de scheppende en herschep pende Nederlandse orgelkunst. P. ZWAANSWIJK „Hoe was het eten. en wat is de ginds gangbare taal?" Deze vragen heb ik sinds mijn terugkeer uit Israel bij herhaling ge steld gekregen. Wat het eex-ste betreft, zij vermeld, dat er in belangrijke mate „Tzenna" heerst, na melijk een streng doorgevoerde beperking of rantsoenering van wat men kan ver orberen. Brood is vrij, maar eieren, vis en vlees niet. Alleen van Vrijdagavond tot en met Zondag (Sabbath is de algemene rust dag) kan men wel vlees krijgen, wat ins gelijks voor kip geldt. Die beperking is nu eenmaal nodig. Dit vooral in verband met het feit, dat de overheid welbewust op grootscheepse schaal met behulp van immi gratie het Joodse bevolkingsdeel in sterke mate doet toenemen. Natuurlijk is de voe ding op het platteland én in het bijzonder in de verschillende nederzettingen, die zich in hoofdzaak aan zware arbeid vergende landontginning en landbouw wijden, een stuk ruimer. De Tzenna gaat zover, dat men ook niet een onbepex-kte hoeveelheid vis kan verkrijgen. Gemord wordt er over deze maatregelen heel weinig. Het belang van de staat eist, nog afgezien van andere even zeer sterk sprekende argumenten, de mas sale bevolkingstoeneming door middel van immigx-atie. De zeer stex-ke gemeenschaps zin, welke in Israel heerst en trouwens een van de beste verklaringen is van de won deren die men daar verricht, doet bij het gros van de mensen helemaal niet de ge dachte opkomen om te pruttelen over de Tzenna. Overigens viel het me op, dat in het algemeen de mensen er goed en waar lijk niet ondex-voed uitzien: ik heb het nu niet over die immigranten, welke pas uit landstreken gekomen zijn, waar zij er slecht aan toe waren. En nu de taal. Als bezoeker kan men zeker best terecht met Engels ofDuits. Het eerste vooral ook doordat» een dertigtal jaren Brits mandaatsbewind nu eenmaal niet zijn voorbij gegaan zonder zekere spo ren te hebben achtergelaten. Daarnaast kan men er zich in belangrijke mate met Duits helpen. Heus niet alleen doordat vooral heel wat uit Midden- en ook wel uit Oost- Eux-opa afkomstige bewoners die taal nog min of meer machtig zijn, maar eveneens ook tengevolge van het feit, dat tienduizen den "net „Jiddisch" beheersen, een taai mengsel, waarmee men dank zij kennis van het Duits zich dikwijls aardig uit de moeilijkheden kan reddexx. Officieel is, sinds de geboorte van de jonge staat, het Frans de tweede taal na het Ivriet dat ik, eenvoudigheidshalve als modern He breeuws zou willen omschrijven. De keuze is op het Frans gevallen, niet in de laatste plaats als een soort vair bewijs van tegen zin tegen de taal van het land, dat van wege zijn politiek nu niet bepaald de sym pathie van de Israëliërs heeft vex-hoogd. Vooral niet omdat zij in Bevin de kwade pier zien wat betreft de door de Arabische staten tegenover Israel aangenomen hou ding. Men denke aan hetgeen land en de Joodse bevolking in het bijzonder door de Ax-abische woelingen in het tijdperk 1936-J39 te lijden hebben gehad, aan de wijze, waarop de Britten, toen zij zich in 1948 terugtrokken, de Joden in de steek gelaten hebben, en hoe vervolgens de zwaar bevochten onafhankelijkheidsstrijd tegen de Arabieren nodig is geweest. Ook en in niet geringe mate hieraaxx is de Britse staatkunde schuldig geweest. En dus, niet het -Engels, maar het Frans is officieel de tweede taal. Aldus de theorie. Nu echter de werkelijkheid. Met uitzondering van een handjevol hoge ambtenaren, in het bijzon der van Buitenlandse Zaken, en wat pro fessoren alsmede nog een aantal intellec tuelen, is er vx-ijwel niemand die voldoende Frans kent. De overgrote meerderheid van hen die iets geleerd hebben en die al wat langer in het land wonen, is wel degelijk met het Engels vertrouwd. Een typisch staaltje op dit gebied was het volgende. Onze chauffeur-gids, zelf van huis uit een Berlijnse jongen, die pas in 1933 geëmi- gx-eerd was, vroeg me iets in zijn „gasten boek" te schrijven, er lachend aan toevoe gend, dat ik dat alleen niet in hét voor hem onbekende Nedex-lands moest doen. „Maar toch zeker niet in het Engels, want ik heb zo gemerkt, dat u niet erg dol.op de Engel sen bent", merkte ik op. „Niets geen be zwaar", luidde het antwoord. „Van Duits wil ik zelf eigenlijk liefst niets meer weten en wat het Engels aangaat, daar heb ik niets tegen, evenmin als tegen de Engelsen als zodanig. Alleen de door hen gevoerde politiek verfoei ik." Laat ik hieraan ter stond toevoegen, dat ik vrij dikwijls ook wel iets anders met betrekking tot bedoelde gevoelens heb waargenomen, vooral door dat velen aan een hevig chauvinisme lij den, een overigens verklaarbaar vex-schijn- sel in een jonge staat. Nog een typisch staaltje in verband met de kwestie van de zogenaamde officiële tweede taal na de landstaal. Op een door mij aan President Weizmann in het Frans gezonden telegram kreeg ik van zijn se cretaris antwoord inhet Engels! De landstaal. Die is, gelijk al even aan gestipt, het Ivriet. De in Israel geboren jeugd is haar natuurlijk helemaal meester, maar bovendien wordt het Ivriet door de overgrote meerderheid van de Israëliërs gebezigd, ook al hebben zeer velen het pas in het land zelf moeten leren. Voor de im- migrantenscharen, die in de jongste tijd vooral uit Afrika, uit Yemen en nu ook uit Irak kwamen en komen, en van wie de meesten wat de godsdienst betreft, zeer orthodox zijn, is het dikwijls een voordeel, dat zij dank zij hun godsdienstige opvoe ding nog iets van het oude Hebreeuws ken nen. Verder schijnen de Joden, afkomstig uit Arabisch sprekende landen, doordat er tussen Arabisch en Ivriet eexx zekere ver wantschap bestaat, vrij spoedig er in te sla gen de landstaal, het bindmiddel bij uit nemendheid wat de dagelijkse maatschap pelijke omgang beti-eft, voldoende aan te leren. Voor de geïmmigreerde jeugd is het bestaan van verplicht lager onderwijs, waarvoor ook in de verschillende neder zettingen zorg wordt gedragen mede, juist wat het vertrouwd raken met het Ivriet betreft, een onmiskenbaar voordeel. Tot besluit stip ik nog aan, dat in het alge meen in de steden de straatnamen ook xxog wel in het Epgels zijn vermeld (naast Ivriet en Arabisch). Dit stamt uit de man- daatstijd. Maar in nieuw verrezen plaatsen en nederzettingen, alsook vrij veelvuldig op de aanwijzingen op de verkeerswegen, valt geen Engels te bekennen. Naarmate men komt in landsgedeelten die een sterke Ara bische bevolkingsinslag hadden of die nog ten dele hebben, prijkt dan het Arabisch als tweede taal. Alles bij elkaar is het dui delijk, dat voor degenen die in Israel leven en werken, bijkans steeds, en dit in toe nemende mate, kennis van het Ivriet on ontbeerlijk is. Dr. E. VAN RAALTE Benarde uren in een nauwe schacht In het kleine Noord-Zweedse stadje Ljusne is men uren bezig geweest om een bouwax-beider te redden, die in een negen meter diepe nauwe schacht was gevallen. Onder in bevond zich klei, waarin de man wegzakte. Het duurde enige tijd voordat men zijn hulpgeroep vernam en toen men toesnelde was hij reeds tot aan het middel weggezakt. De ongelukkige kon zijn armen niet gebruiken omdat de schacht niet meer dan 30 cm. doorsnede had. Met koortsach tige haast begonnen brandweexdieden en anderen een nieuwe schacht te gx-aven doch toen men nog slechts enkele voeten diep had te graven was de man i-eeds tot aan zijn kin weggezakt. Hij was zeer verzwakt en had de moed al opgegeven. Later lukte het een brandweerman met een touw onder zijn armen in de put af te dalen en Larsson bij zijn haren tot het middel uit de klei te trekken. Toen men hem echter met een windas wilde ophalen bleek zijn voet bekneld te zitten. Tenslotte gelukte het hem zijn voet vrij te maken en men kon hem ophalen. De geredde werd in het ziekenhuis on derzocht doch hij bleek geen lichamelijk letsel opgelopen te hebben. Wel was hij geheel van streek. Zwemmen Een kilometerwedstrijd in Heemstede De jaarlijkse een-kilometerwedstrijd van HPC wordt Zaterdagmiddag in de VanMer- lenvaart te Heemstede gehouden. Vijf en negentig dames en heren, allen aangesloten bij de kring Haarlem van de KNZB, hebben ingeschreven De dames nemen deel aan box'stcrawl en de heren aan schoolslag en borstcrawl. Voor de borstcraw! is een ver- enigingsprijs beschikbaar, welke Haarlems Dagblad heeft aangeboden. Vorig jaar won HPC de wisselprijs en dit jaar hebben Haarlem en HVGB de beste kans. Leden van reddingsbrigades uit deze om geving nemen deel aan een wedstrijd 500 meter gekleed zwemmen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5