c DIANA J c 0 Wat de Nederlandse afgevaardigden van de voorlopige resultaten denken Opheffing van het woningtekort, evenwicht tussen lonen en prijzen Voor Aalsmeers bloemencorso zullen een millioen bloemen worden verwerkt Radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Dinsdag 29 Augustus 1950 De Straatèburgse Assemblee pauseert enkele maanden STRAATSBURG, 29 Augustus (van de ANP-correspondent). Zes Nederlandse afgevaardigden in de Europese Assemblée hebben aan het einde van dit deel der zitting van dit jaar aan de ANP-correspondent in het kort hun mening gezegd over het ver loop dezer zitting. Zij hebben daarbij ge waarschuwd tegen de opvatting, dat de Assemblée weinig zou hebben bereikt doch tegelijk de nadruk gelegd op de grote bete kenis, die de in November te Straatsburg te houden slotzitting voor de verdere ontwik keling van de Raad van Europa volgens hen zal hebben. „Veroveren" „Ik ben niet ontevreden, hoe gek dit ook moge klinken, nu velen ons de indruk willen geven, dat wij voor een volledige mislukking staan", aldus zeide ons de heer J. van de Kieft. Hij vervolgde: „Sommige klagers we ten van de samenstelling van de Raad van Europa niets af, en 'het is gemakkelijk om critiek te oefenen, wanneer men niet gehin derd wordt door de kennis van feiten. Anderen daarentegen hebben overdreven verwachtingen gekoesterd van een instituut, dat slechts een jaar oud is. Elk parlement in de geschiednis heeft zijn eigen rechten moe ten veroveren en ook wij zullen dat lang zamerhand moeten doen. Dit eist echter tijd. Dat na een jaar reeds de president van het ministers-comité in de Assamblée verschijnt om eigenlijk reeds een parlementair debat te openen en dat een andere minister zijn plannen komt uiteenzetten, is een duidelijke vooruitgang op de weg naar een Europees parlementair overleg. De debatten hebben duidelijk aangetoond, dat men een gezamen- *jke weg zoekt om het plan-Schuman ook toegankelijk te maken voor Engeland en anderen en de invloed, welke van deze suggestie uitgaat, is zeker groot. Wanneer men zich op het standpunt stelt, dat van de Assemblée voorlopig niets anders kan uit gaan dan advies en stimulans tot nauwere samenwerking, dan kan men het eindresul taat niet zo gering achter als wel wordt voorgesteld". „Het woord is aan de parlementen" De heer P. A. Kerstens zeide: „Mijn voor naamste indruk is, dat de Assemblée zich te zeer beijvert heeft de blaam te leggen op het comité der ministers. Ik geloof dat het onredelijk is te verwachten, dat de ministers, die tenslotte deel uitmaken van nationale kabinetten, gemakkelijk zeer verstrekkende verbintenissen zouden aangaan zonder daar toe als het ware pressie uit de eigen natio nale politieke sfeer te hebben ondergaan. De raadgevende assemblée zal naar mijn mening niet veel en zeker niet snel verder komen, tenzij ieder lid van het comité der ministers daartoe aangedreven wordt door het eigen parlement. Een wachtwoord moet dus m.i. gericht worden tot de nationale parlementen, luidende: dwingt zelf thuis, vertegenwoordi gende ministers, want zonder dat kunt ge van hen geen actie verwachten". Dienstbode stichtte brand Het publiek verlangt in de eerste plaats De recherche in Vught heeft een 17-jarig meisje gearresteerd, dat ervan verdacht wordt de laatste tijd verscheidene branden te hebben gesticht. In het Vughtse villapark brandde Zaterdagavond een schuur af bij het woonhuis der familie De Jong. Bij onderzoek bleek, dat het meisje, dat als dienstbode bij de familie werkte, kort tevoren in de schuur geweest was. Toen zij het vorige jaar dienstbode was bij een familie in Den Bosch, brak op één dag driemaal brand uit in het huis waar zij diende. De recherche combineerde deze feiten. Na een verhoor heeft de dienstbode bekend, dat zij deze branden heeft gesticht. Een verklaring van haar handelwijze kon zij niet geven. Zij is ter beschikking gesteld van de officier van justitie te Den Bosch. Ministerraad besprak uitzending van vrijwilligers De ministerraad heeft Maandag verga derd over de kwestie van het zenden van vrijwilligers naar Korea. Over de grootte van het contingent en verdere technische détails is nog geen beslissing genomen, om dat men eerst de uitslag van de medische keuring van de vrijwilligers wil afwachten. Opnieuw heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen de vraag gesteld: „Wat moet de regering volgens u in het komende jaar het eerste doen?" Dit zijn de antwoorden: Woningtekort opheffen35 Lonen en prijzen in evenwicht brengen "17 Belasting verlagen 9 Werkloosheid oplossen 8 Pensioenen verbeteren 7 Voor goede defensie zorgen 3 Bezuiniging op regeringsuitgaven 3 Emigratie bevorderen 1 Diverse antwoorden 15 Geen antwoord 15 Sommige ondervraagden gaven meer dan één taak aan, waardoor het totaal dei- percentages boven 100 ligt. Evenals vorige keren staat ook nu „wo ningtekort opheffen" en „lonen en prijzen in evenwicht houden" bovenaan. Begin 1950 werd „woningnood oplossen" door ons, dat wij de bouw van Europa voltooien en d£t is in deze Augustusmaand nog niet gebeurd. Wij zullen in het tweede deel van deze zitting nog een flink eind moeten op schieten, want het huis moet gereed zijn als het door storm wordt bedreigd. Dat de ver schillende delegaties hiervan nu meer over tuigd zijn dan bij het begin van de zitting, stemt tot hoop". „Motie-Cliurchill zeer belangrijk" „Over de resultaten behoeft men niet on tevreden te zijn, zij het dan, dat men met het oog op de Europa bedreigende gevaren uiteraard meer spoed betracht zou willen zien met het bereiken van een West-Europese eenheid", aldus drs. H. A. Korthals. Hij vervolgde: „Wie zich evenwel indenkt, welke geweldige tegenstellingen er in de loop var. de eeuwen in Europa zijn geweest, kan alleen maar met dankbaarheid consta teren wat bereikt is. In zekere zin is het jammer geweest, dat de motie-Churchill reeds "in de eerste week van de Assemblée is aangenomen, Immers, afgemeten aan de betekenis van deze motie, moest alles wat in de volgende weken te gebeuren stond wel van gering gewicht schijnen. Inderdaad be schouw ik de motie-Churchill. die eenheid van defensie beoogt, als van zeer grote be tekenis, omdat de eenheid van defensie noodzakelijk eenheid op andere gebieden met zich meebrengen moet. Het tweede deel der zitting, naar wij hopen in November, beschouw ilc dan ook als van historische betekenis te zijn." „Romantiek" De heer P. J. S. Serrarens zeide tenslotte: „Sommigen verwachten van deze Assemblée een revolutionnaire daad. Vooral van Franse zijde is de revolutionnaire romantiek sterk. Maar de Assemblée is realistisch geweest en heeft getracht zich vrij te houden van lege gebaren en holle woorden. Zij heeft serieus werk gedaan: Discussies over een Europees leger, het plan-Schuman, de aanvaarding der grondgedachten van een Europees wetboek van sociale zekerheid en met name het voorstel, dat mej. Klompé gedaan heeft om het mogelijk te maken dat een Schuman- Assemblée en dergelijke speciale lichamen aan de Raad van Europa verbonden worden, zodat het mogelijk wordt aan deze delen be voegdheden op te dragen, die niet uit het statuut voortvloeien, tonen wel dat de Assem blée haar brood niet in ledigheid heeft ge geten. Het conflict met het comité der mi nisters, dat niet in het openbaar vergadert en tot nu toe telkens „neen" gezegd heeft tegen de Assemblée, groeit naar zijn beslis send moment. Als straks in November het standpunt der ministers hetzelfde blijft zal jn Knrhaus te Scheveningen is Maandag in tegenwoordigheid van Koningin hit is tebopend" vloIdieïde'parfelnenS J.id^na he' Wereldcongres voor Dierenbescherming begonnen. - Een overzicht van aan de ministers duidelijk maken, dat zij de het congres Ujdens de openingsplechtigheid. Links de Koningin luisterend naar de vorming van het ene Europa willen." openingsrede van de president, mr. dr. W. Hugenholtz. „Breuk vermeden' Dr. J. A. H, J. S. Bruins Slot vatte zijn mening als volgt samen: „de tweede zitting der Straatsburgse Assemblée heeft zeer duidelijk verschil van inzicht tussen Britse en Scandinavische opvattingen enerzijds en de opvattingen der anderen anderzijds aan getoond. Deze zaak is grondig doorgepraat en al is men het niet eens geworden, men heeft wel getracht een weg te vinden om het geschil niet op een breuk te doen uit lopen, een weg die tegelijkertijd de zaak van de Europese integratie niet tot onvrucht baarheid zou doemen. Dat is in beginsel gelukt, naar het schijnt. De Europese fede ratie zal waarschijnlijk een gecompliceerder structuur hebben dan welke federatie tof nog toe ook. De betekenis van Augustus 1950 sc'ni.int mij dus allereerst deze, dat het plan- Schuman door kan gaan binnen het kader van Straatsburg en dat Engeland niet uit gesloten wordt. In de tweede plaats is het defensieprobleem als federaal probleem van eerste orde gesteld. De consequenties daar van, indien zij getrokken worden, zijn voor het tot stand komen van een Europese federatie zeer gunstig". „Hoop" De mening van jhr. mr. dr. M. van der Goes van Naters is de volgende: „In nor male tijden zou de ontwikkeling van een Raad van Europa in slechts een jaar verras send zijn geweest. Zou echter in normale tijden een raad tot stand zijn gekomen? In ieder geval: De volken verwachten nu van ADVERTENTIE Vrijdag 1 September GROTE SLAG OM HAARLEM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Paedagogische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Ha- waiïanmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.50 Pla ten. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Kamer orkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor kinde ren. 15.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor kinderen. 17.30 Pla ten. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 „De Europese Raad in Straatsburg". 18.25 Actualiteiten of Platen. 18.30 Volks universiteit. 19.00 „De taak van de vrouw in de drankstrijd". 19.15 Pianoduo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Lichte muziek. 20.35 „Gouden bruiloft", hoorspel. 22.05 Trio; 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.30 Blaaskwintet en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmu ziek. 14.00 Platen. 15.00 Strijkkwartet. 15.30 Fluit en piano. 16.00 Vocaal ensemble. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Kamermuziek, 17.30 Platen. 17.40 Afrikaanse volksmuziek. 18.00 Kerkkoor. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Platen, 20.35 BBC. Schots orkest, 21.20 Vraaggesprekken met immigranten over Canada. 21.40 Platen. 22.00 Omroepkoor en solisten. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws, 13.20 Platen. 14.15 Kamerorkest. 15.00, 15.15 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kamer muziek. 18.30 'Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroep orkest en soliste. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Orgel. 22,50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. Praalwagens met een bloemenkoningin en tal van sprookjesfiguren Op Zaterdag 9 September zal weer een Aalsmeers bloemencorso door de straten van Amsterdam trekken. Er zijn duizend bedrijven, die aan het corso medewerken. Het corso zal bestaan uit een stoet van 55 wagens, waarvan 30 praalwagens, die door tractoren worden getrokken. Ruim een millioen bloemen zullen in de stoet worden verwerkt; 800.000 dahlia's, 125.000 anjers, 125.000 gladiolen, 100.000 rozen en 6000 chrysanten. Voorts worden gebruikt 5000 graszoden, 5000 bossen groen, 4.000 kg mos en 1600 kg draad. De praalwagen van de bloemenkoningin zal een lengte hebben van 12 meter en een breedte van 4 meter. In deze wagen zullen 50.000 bloemen worden verwerkt. Om deze wagen te kunnen laten passeren, zullen de leuningen van een brug in Aalsmeer moe ten worden afgebroken. Aan het voorbe reidende werk voor het corso nemen 750 binders en bindsters deel en in de nacht van 8 op 9 September zal heel Aalsmeer de helpende hand bieden. Op 9 September zal des middags in het Olympisch Stadion een spel worden ge houden „Aalsmeers Bloemenfeest in Am sterdam". Het corso zal daarvan een onder deel vormen. De Amstelveense tekenaar Toon Noyons heeft de ontwerpen gemaakt voor de praal- wagëfis in het bloemencorso. Als onderwer pen heeft hij sprookjes gekozen en zo zul len op 9 September Hans en Grietje met hun pannekoekenhuisje, Klein Duimpje met zevenmijlslaarzen, Alica in Wonder land, de vier Heemskinderen, Sneeuwwitje, Assepoester, Roodkapje en de wolf in de stoet meerijden. De stoet vertrekt om halfeen uit Aals meer en gaat- dan via Amstelveen naar het Olympisch Stadion. Na het stadionspel, dat omstreeks half vijf afgelopen is, volgt het corso de volgende route door Amsterdam: Amstelveenseweg, Cornells Kruseman - straat, De Lairessestraat, Van Baerlestraat, Museumplein, Weteringschans, Vijzelgracht Muntplein, Rokin, Dam (waar om vijf uur een bloemenhulde wordt gebracht bij het Nationaal Monument), Mozes en Aaron- straat. Raadhuisstraat, Westermarkt, Ro zengracht, De Clercqstraat, Bilderdijkstraat le Constatijn Huygenstraat, Roemer Vis- scherstraat. Vondelpark, 2e Constantijn Huygenstraat, Overtoom, Amstelveenseweg en dan via Amstelveen terug naar Aals meer, waar des avonds,, de prijzen worden uitgereikt door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Nöordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Het Stadionspel zal een demonstratie zijn van jeugd en bloemen. Het is niet een spel met een bepaald gegeven, maar een bloemenshow. De 700 deelnemers zijn gerecruteerd uit Amsterdamse gymnastiekverenigingen. Examen doen op een volksconcert Op het volksconcert in het Kurhaus te Scheveningen op 4 September zal een leer ling van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek, Jan C. de Man, leerling van Leon Orthel, het solisten-examen voor piano afleggen. Jan de Man speelt tezamen met het Residentieorkest, dat onder lei ding staat van Ignace Neumark, het vijfde pianoconcert van Beethoven en na de pauze het Concert in e-mineur van Chopin. In de examencommissie hebben zitting de directeuren van het Amsterdams Con servatorium en het Koninklijk Conservato rium voor Muziek. Willem en Hendrik Andriessen, voorts de pianisten Stefan Askenase, mevrouw Nelly SteuerWage naar en de leraren voor piano van het Koninklijk Conservatorim: Simon Admi raal, E verhard van Beijnum, Hugo van Dalen, Gerard Hengeveld, Leon Orthel, Theo van der Pas en mejuffrouw Johanna Wagenaar. ADVERTENTIE De edele huid- genezer voor het gehele gezin: PU ROL De huid blijft er gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij door. Termijnzaken in vreemde valuta van 1 Sept. af weer mogelijk De Nederlandse Bank heeft de deviezen- banken gemachtigd met ingang van 1 September wederom met hun cliënten ver koopcontracten voor levering op termijn van bepaalde valuta's af te sluiten. Aan de cleviezenbanken was reeds machtiging verleend voor het afsluiten van aankoop contracten voor levering op termijn. Met ingang van 1 September zal het aan de deviezenbanken zijn toegestaan zowel aan- als verkopen op termijn af te sluiten in U.S. dollars, Canadese dollars, Antilliaanse guldens, Surinaamse guldens, Engelse pon den, Zweedse, Noorse en Deense kronen, Belgische, Zwitserse en Franse francs, Duitse marken, escudo's en cruzeiro's. Als algemene regel geldt, dat alleen ter mijncontracten mogen worden aangegaan, wanneer daaraan een zuiver commerciële goederen- of dienstentransactie ten grond slag ligt. H. Oosterhuis en E. Vermeer spraken over Korea N.V.V.-bijeenkomst in Amsterdam Het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen heeft Maandagavond in de Apollo- hal te Amsterdam de eerste van vijf de monstratieve vergaderingen gehouden over de kwestie-Korea. De eerste spreker was de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, die be toogde, dat Europa thans opnieuw wordt ^bedreigd door eén dictatoriale en imperia listische macht. De oorlog in. Korea is eén teken aan de wand. Vijf jaaf voert de 'Sovjet-Unie thans de koude oorlog door de „vijfde colonnes", de communistische par tijen en vakcentralen. Sedert 1946 heeft de Eenheids Vakcentrale in ons land ruim 170 grote en kleine stakingen geproclameerd,' die gepaard gingen met intimidatie en ter reur en alle reeds bij de opzet verloren waren. De Sovjet-Unie saboteert het Hand vest der Verenigde Volken aldus spre ker en bewapent op grote schaal. Zij voorzag de Noord-Koreanen van wapenen .en Instructeurs. De heer Oosterhuis was van oordeel, dat nog te weinig landen daadwerkelijke steun hebben gegeven aan het besluit van de Veiligheidsraad, Zuid- Korea te helpen. De heer E. A. Vermeer, Tweede Kamer lid van de P. v. d. A., zeide onder andere dat de zogenaamde vredesoproep van Stockholm een oorlogsverklaring van Mos kou is. Korea is een laatste waarschuwing aan de vrije wereld. De democratische lan den in het Westen moeten één front vor men. Op het binnenlandse front moet een sociaal niveau geschapen worden voor de arbeiders en de middengroepen, zodat deze iets bezitten, dat waard is om te verdedi gen, aldus de heer Vermeer. Aan het slot van de vergadering werd een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat door de politiek van de Sovjet- Unie het werk der Verenigde Volken gesa boteerd wordt en tot machteloosheid ge doemd en dat de strijd in Korea een gevolg is van de gewapende overval van Noord- Koreaanse volgelingen van Moskou op Zuid-Korea. Tot slot wordt in de resolutie een beroep gedaan op de democratische volken te strijden voor een wereld van veiligheid, vrijheid en vrede. 33 „lonen en prijzen in evenwicht brengen" door 22 als de urgentste re- geringstaalc genoemd. „Belastingverlaging" is nu door 9 en werd begin 1950 door 8 midden 1949 en begin 1949 slechts door 3 respectieve lijk 4 van het publiek als urgentste re- geringstaak gezien. „Werkgelegenheid scheppen" in de eer ste jaren na de oorlog nauwelijks ge noemd, is sinds een jaar volgens het pu bliek een urgente regeringstaalc. Begin 1950 werd dit door 10 nu door 8 als belangrijkste regeringstaak gezien. Herziening der pensioenen wordt door steeds meer mensen verlangd; in het be gin van dit jaar door 5 nu door 7 Sinds 1945 heeft het NIPO ongeveer twee maal per jaar deze zelfde vraag aan het publiek voorgelegd. Voor het eerst sinds het NIPO deze vraag aan het pu bliek stelt, komt „goede defensie, krachtig leger" voor onder te taken die het publiek de regering stelt. 3 van het publiek vindt dat de urgentste regeringstaak in het komende jaar. Wereldcongres voor Dierenbescherming Koningin Juliana woonde de opening bij Te Scheveningen heeft dr. mr. W. Hugen holtz in tegenwoordigheid van Koningin Juliana het wereldcongres voor dierenbe scherming, dat in het Kurhaus wordt ge houden, geopend. Uit de aanwezigheid van afgevaardigden van bijna honderd verenigingen uit alle delen der wereld blijkt wel, zo zei de heer Hugenholtz, dat dierenbescherming een vraagstuk is, dat alle volken intensief bezig houdt. Dat wij ons noemen: verenigingen tot bescherming van dieren wijst er op, dat wij eigenlijk nog in de verdediging zijn en dat wij nog vrijwel al onze tijd en aan dacht nodig hebben om de dieren te be schermen tegen de mishandeling en slechte behandeling der mensen. Thans is er meestal nog bescherming langs een omweg en om der wille van de mensen, bijvoorbeeld omdat dierenmishan deling het menselijk zedelijkheidsgevoel zou kunnen kwetsen of omdat een slechte be handeling van dieren menselijke waarden in gevaar zou kunnen brengen. In een door ons begeerde uniforme wereldwetgeving voor het dier zal met dit alles rekening moeten worden gehouden. Het volksgeweten dient wakker geschud en rijp gemaakt te worden voor deze wet. Dit kan geschieden door een betere voor lichting van de mensen en door opvoeding van de jeugd in deze richting. Een goede voorlichting zal wonderen kunnen doen, daar het merendeel der gevallen van mis handeling en slechte behandeling van die ren voortvloeit niet uit slechtheid en wreed heid, maar uit onwetendheid, onnadenkend heid, domheid en wanbegrip. Eerbied voor alles wat leeft en groeit moet bijgebracht worden aan de jeugd door onderwijzers, die zo nodig zelf eerst een leerschool voor dierenbescherming hebben doorgemaakt. Een zeer belangrijke taak, is ook weggelegd voor dë kerken. Er worden gelukkig geestelijken gevonden, die ook op de kansel voor de dieren durven opkomen, maar in het algemeen gesproken zijn de kerken tot nu toe op dit punt volkomen in gebreke gebleven, aldus dr. Hugenholtz. De opening van het congres werd ook bij gewoond door leden van het Corps Diplo matique en vertegenwoordigers van de ministers van Justitie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De deelnemers aan het congres zijn des middags door het gemeentebestuur van Den Haag officieel ontvangen. Wolkbreuk bedierf feestvreugde in Groningen De viering van het ontzet van Groningen is Maandag letterlijk in het water gevallen. Het traditionele vuurwerk werd door een wolkbreuk bedorven. De hevige regenval, die de straten van Groningen blank deed staan, maakte een bezoek aan de kermis en andere festiviteiten onmogelijk. De ge hele nacht is de Groningse brandweer bezig geweest om meer dan honderd kelders, die vol water waren gelopen, leeg te pompen. In enkele straten werden gaten geslagen van meer dan vier vierkante meter. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting vestigt er de aandacht op, dat voor het gebruik van een woonschip een schriftelijke vergunning is vereist, af te geven door of namens de Commissaris der Koningin in de desbetreffende provincie. De regeling waarbij goedkeuringen werden 'ver leend door bemiddeling van de Vakgroep Kleinscheepsbouw is vervallen. 75. Je ziet zelf wel, dat het géén behoor lijke toestand was, daar in de Koninklijke Rechtszaal. Het was er een gedrang en een geschreeuw van je welste; wij zouden het in hoge mate onordelijk willen noemen, in ieder geval niet rustig. De soldaten en de hellebaardiers drongen ijverig om naar binnen té komen, en Graaf Isen,Grim en Hertog Bruno en Hofmaarschalk Bellino en Meester Martinus drongen allemaal om naar buiten te komen. Er werden daar vele beurse plekken geknepen en er werd op menige zere teen getreden, zodat de kreten van woedé en jammer niet van de lucht waren. En terwijl de hovelingen dus hun tijd verknoeiden door tegen elkaar in te dringenliep Panda helemaal alleen door <de zalen en gangen van het fialeis, en hij liep nog maar steeds goed uit te kijken of hij Joris. Goedbloed niet zag, want- 'die was toch eigenlijk de oorzaak van alle narig heid. Maar Joris was nergens te bekennen. Terwijl hij daar zo dwaalde kwam Panda op een zeker ogenblik ook bij een grote, zware deurwaar met fraaie letters boven geschreven stond: „SCHATKAMER". De deur behoorde natuurlijk dicht te zijn en bewaakt te worden door massa's soldaten, maar nu was de deur open, en er was geen soldaat te zien. „Wat een wantoestanden!" zei Panda. „Daar ligt de schat van de ko ning, en er is niemand die er op past! Tjonge tjonge!" Maar juist op dat moment gebeurde er iets akeligs! Plotseling kwam uit de gang van de schatkamer een don kere gestalte te voorschijn.een gemas kerde gestalte, die een grote zak op de rug droegHij liep heel hard, maar hij had toch blijkbaar Panda's woorden gehoord, want hij riep welgemoed uit: „Maak je geen zorgenmijn jongen! Niemand hoeft meer op de schat van de'koning te passen, want er is geen schat meer! Die neem ik mee! Hahahahaha!" En met die woorden duwde hij opgewekt Panda .opzij en rende weg. Dat was de Gemaskerde! De Gemaskerde, die we bijna vergeten zouden zijndie schurk, waar dit hele verhaal om draaide, en die nu gebruik had gemaakt van de al gemene verwarring om de Schat van de Koning te stelen! Ontslag. De Amenfe, Pfrttj heelt SS?» dent Truman to nutter van Marine fw® vatl gee.st, wegens „een preventieve IL ?e' Proces. De AmerikaaSf, seheepvaartmaatJk bi eigenares vail pp'-' Üffi* libérale internationale 2"5 ,ai i teren met 15 tegen i» ïattMt S. de Turkse delegats4™M»e»£ lutie waarin X? "WesTS onmiddellijke opneS^e Duitsland als souvS"8 n~ Ti?, diglidmdetamllle^l'-^fej delegatie bestreean'! M,'ii fel en de voorzitter van I n rale partij deelde na di d journalisten mede dat van de Turkse motie ak woordelijke daad beschouw Mun uniform. Alle miiml jet-Russische zóne zulle?!E St S:~ formenmoetendragenwïï rtt kentekenen op aanduiding van de aard va„ S zaamheden. Er zullen mSl. ,ïs' uitgereikt voor bijzondere™ .T1*1 meldt het Oost-Duitse ril l*'8 ADN. e ""Wsbmtii Vrij. Ex-maarschalk Kodolin r-„ laatste minister van Defensie 4 solim en ex-onderk™i.J .""h solihi en ex-onderkoning va? .C synie, is Dinsdagmorgen vr«e nhuis van rio num-,:.' g Ul{ i u ""'■JQ5»wrgen vr< ziekenhuis van de militaire - van Rome vrijgelaten. GraS®3 collaboratie tie dSe 19 jaar gevangenisstraf venwLi doch kreeg bijna 11 jaar WijSS door amnestie en andere nïS!" onder strenge Graziam van het ziekenhuis L!"* Jttdrtf ire gevangenis gereden vw lit 1 ------- ös.»„n6C1Ui gereden laatste formaliteiten van zijn vriiiii.T Men gelooft, dat hij naar het een zijner vrienden is gereden \2 verluidt wil Graziani ongeacht lating beroep aantekenen tera, 5 vonnis. ZI!J Niet lossen. New Yorkse havenarteifc die onlangs weigerden zendinge n de Sovjet-Unie te behandelen,U Maandag ook geweigerd leer blik en glas uit Tsjechoslowaküt lossen. Deze goederen bevind boord van het Noorse vraentsö Ck Gull", dat uit Rotterdam^ New York is binnengelopen. Zitten. Op verzoek van de procureur-gen- raai heeft het federale hof van berw de gerechtelijke beslissing, waarbij 11 in October van het vorig jaar va- oordeelde leiders van de Amerika* communistische partij tegen bor&j werden vrijgelaten, nietig verklaag hebben 30 dagen de tijd gekregen te pogen uitstel te verkrijgen van is ingaan van de hun opgelegde gevang nisstraffen, in afwachting van deIj- handeling van hun laatste beroep de de Amerikaanse hoge raad, Tien va hen werden tot 5 jaar gevangenis en de elfde tot drie jaar voorsak Bovendien kregen zij elk een tc«e H; 10.000 dollar. Behalve Denote _«-* gevangenisstraf uitzit wegen ging van het Congres",'zijn adj-x*. deelden op een borgsom van in total 260.000 dollar op vrije toeten geweest Vloot. De Hamburg-Amerika lijn, waar van de gehele vloot van 11Ó schepen met een totale tonnage van 750.000 te tijdens de oorlog vernield werd of al' herstelbetaling aan de geallieerde werd uitgeleverd, heeft haar eerste a- oorlogse schip te water gelaten, Het 3 het motorvrachtschip „Hamburg'', ca', een maximumsnelheid van 12 knera heeft en 2.300 ton meet. In het beginvai het volgende jaar zullen op de Howald; werven te Hamburg 'nog twee schepen worden voltooid. De HAPAG onder houdt met 12 gecharterde schepen een dienst op West-Indië. De' „Hambuif zal daaraan worden toegevoegd. Kind overleden aan te grote dosis medicijn Een vierjarig meisje uit Assendelft, E!!;- Rietschoten, dat aan slijmhoest leed en var. een kruidendokter tabletten daartegen h-i gekregen, is Maandagmorgen overleden nadat zij vijf van deze pastilles tege® had ingenomen. De kruidendokter haditfa een half tabletje na elke maaltijd voorge schreven, doch toen het meisje Maandag morgen het buisje met de medicijnen zag liggen, at zij vijf tabletten achter elkaar op. De ouders ontdekten dit spoedig ca waarschuwden een dokter, die overbren ging naar een ziekenhuis in Zaandam nood zakelijk achtte. Op weg naar het ziekenen is het meisje overleden. Zeiljacht met beschadigd roer door reddingboot binnengesleept De reddingboot „President Jan Leis is hedenmorgen om tien minuten over zes van Hoek van HoUand uitgevaren naar eenzeu- jacht, dat zich ongeveer drie kilometer Oosten van het lichtschip Goeree in n». bevond. De reddingboot „Koningin helmina" van Stellendam en- de „Drecci een kustvaarder van de KN.S.M. bega zich eveneens naar het jacht. De „Dra bereikte het scheepje het eerst en na"V op sleeptouw. Later is het °yel'Se" door de „President Jan Leis die het Hoek van Holland heeft gesleept. Aan boord bevonden zich drie heren en dames. Door een beschadiging roer was het scheepje onbestuurDaar e worden. Auto met Israëlische soldaten op een mijn gereden Vier Israëlische soldaten werden en vier andere ernstig gewond, auto, waarin zij gezeten war«»P druk bereden weg, in de huurt tin, op Israëlisch grondgebied, OP m&ëtre?sraeMe overwegende dat deze muit erit geplaatst is kunnen vvordOT met Ji schending van het met Jordanië, tot nader urdei de Israëlische strijdkrachten t«gt. trekken int de gemengdiW daanse patrouilles en tevens neerde werkzaamheden VJl-oo wi ning van de wapenstastaBW™™ len worden stopgezet.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2