c SCHOTH Gouden tientjes en vreemde valuta kwamen niet verder dan Schiphol Paraplu i es De radio geeft Vrijdag Belastingvoorstellen aangenomen Pholien verstaat de kunst van regeren Bim-Bamkiokken tL/ J g Conclusie: gemeente treft geen schuld na diepgaand onderzoek gehandhaafd Z9èr1ögé/E PANDA EN DE MEESTE3GGEMASKERDE Wereld\ i Donderdag 9 November 1950 Dollars in een tube tandpasta Deviezenovertreding voor de economische rechter Mevrouw M. E. van S. uit Soerabaia wilde 12 October van dit jaar, na een ver blijf van enkele maanden in Nederland, per vliegtuig naar Indonesië terugkeren. Zoals gebruikelijk werd haar op Schiphol door een douane-ambtenaar gevraagd of zij iets had aan te geven. Neen, mevrouw Van S. had niets aan te geven. Toen haar bagage echter werd doorzocht kwamen er liefst 94 gouden tientjes, 802 Amerikaanse dollars, 43 Nederlandse guldens en 2V> Nica-gulden voor de dag. En dit alles was nauwkeurig op allerlei manieren verstopt. Mevr. Van S. werd gearresteerd en naar het Huis van Bewaring in Amsterdam overgebracht. Woensdagmiddag had zij zich te Haarlem voor de economische rechter te verantwoorden. Daar bleek dan dat zij, toen zij naar Holland kwam haar effectenbezit had ver zilverd. Dertig duizend drie honderd gul den leverde dat op. Acht en twintig dui zend gulden ervan werden in bewaring gegeven aan een Chinees die in deze hele geschiedenis een onbekende blijft. Drie en twintig duizend gulden kreeg zij na ver loop van tijd terug; vijf duizend gulden kreeg de Chinees te leen. Mevrouw Van S. ging talrijke inkopen doen, gaf geld aan haar toekomstige schoondochter om een uitzet te kunnen bekostigen en schafte zich tenslotte op de zwarte markt een hoe veelheid vreemde valuta en gouden tien tjes aan. Voor de dollars betaalde zij vier en een halve gulden per stuk; de gouden tientjes kwamen haar op een en veertig gulden. Liever geen gouden tientjes Maar die gouden tientjes bevielen haar eigenlijk niet. Die wilde ze het liefst kwijt en als het enigszins kon moesten daar dol lars voor komen. Maar dat kon niet en mevrouw Van S. wilde ze daarom wel mee naar Indonesië nemen. Maar dat kon ook al niet, want daar waren douane-ambte naren op Schiphol die aanmerkingen maakten op alles wat ze vervoerde. Dat deed de Officier mr. Wiarda ook. Want men mag nu eenmaal geen 43 zonder vergunning uitvoeren en ook geen vreem de valuta en lijfgoederen waar een heel weeshuis mee aan te kleden is. De verkla ringen die mevrouw Van S. in de loop van haar hechtenis heeft afgelegd waren nogal verwarrend, maar ze kwamen allemaal hierop neer dat ze meende geen verkeerde dingen gedaan te hebben. De uitgebreide garderobe was bestemd voor haar, haar kinderen en enige familieleden en de drie en veertig gulden voor het betalen van in voerrechten op haar bagage, vertelde ver dachte. En wanneer die niet nodig moch ten blijken, waren ze haar toekomstige schoondochter ten deel gevallen. De Officier was van mening dat er nogal gedraaid werd in dit proces. „Waarom wilde u eigenlijk terug naar Indonesië?" „Om dat het leven hier te duur is voor mij en mijn kinderen en ik een betere toe komst in Indonesië heb". Anonieme brief over actie Westerling Mejuffrouw E. J. G. v. d. H., die als ge tuige a décharge was gedagvaard, ver klaarde dat mevr. Van S. haar twee maal geld voor een uitzet had gegeven en dat verdachte inderdaad meermalen de wens had te kennen gegeven naar Indonesië terug te willen keren omdathet leven haar in Holland te duur was en zij hier geen belangen had. De tweede getuige, J. G. v. H., commis saris van politie in Soerabaia, verklaarde ADVERTENTIE WANDELSTOKKEN GB. HOUTSTR. 47, HAARLEM - TEL. 18036 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw 9.35 Schoolradio. 10.05 Symphonie-orkest. 10.50 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gevarieerd program ma. 14.45 Lichte muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Populaire muziek. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Metropole-orkest. 18.18 Katholiek signaal, Amerikaans en Indonesisch commentaar. 18.30 Populair concert. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuïtzending. 19.35 Zang en orgel. 18.45 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Amusementsorkest. 21.00 Brabants halfuur. 21.30 Kamerorkest. 22.30 Causerie. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2024,00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bas, bariton en piano. 11.10 Radiofeuilleton. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansorkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen. 15.40 Kan het Christendom er nog tegen op?. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 kinderkoor. 19.15 Causerie. 19.30 Wat met de kerk?. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Cello 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekprogram ma. 21.40 De Ducdalf. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Cau serie. 23.30—24.00 Platen. Brussel. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Om roeporkest. 13.00 Nieuw-s. 13.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Filmmuziek. 19.45 Kinderweelde. 20.00 Film. 20.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek met commentaar. 22.45 Opera en Bel Canto. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Opera en Bel Canto. dat mevr. Van S. te zamen met haar zoon op bevel van de militaire gouverneur van Djakarta was gearresteerd geweest, als verdacht van steun aan de actie-Wester- ling. Een nauwkeurig onderzoek, dat naar aanleiding van een anonieme brief uit Amsterdam was ingesteld, leverde echter niets op. Ook van deviezen-knoeierijen was niets komen vast te staan. Dollars en tandpasta In zijn requisitoir merkte de officier op dat er zeker opzet bij de gouden tientjes- en dollar-smokkelarij in het spel was. Al leen al de manier waarop het geld verbor gen was er werden dollar's in een tube tandpasta gevonden vond hij een be wijs daarvoor. Die drie en veertig gulden hadden aangegeven moeten worden. Ver dachte is reeds meermalen in Nederland geweest en wist dus wat haar te doc-n stond bij een eventueel vertrek uit Ne derland. De verklaring van verdachte, dat ze het geld wilde gebruiken om invoer rechten te betalen, achtte de officier on aanvaardbaar, daar verdachte helemaal geen goederen had aangegeven. Ook in de hoeveelheid goederen die inmiddels evenals het geld in beslag is genomen zag de Officier aanleiding om vast te stel len dat opzet van smokkelarij aanwezig was. Met het beschikken over haar ver zilverde effectenbezit had verdachte zich aan een derde strafbaar feit schuldig ge maakt. De Officier zei van mening te zijn dat vooral de smokkelarij van de vreemde va luta met overleg en geraffineerd is ge schied. Hij eiste drie weken gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ver beurdverklaring van het gevonden geld voor de valuta-kwestie; een maand voor waardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar voor de goederen-kwestie en vijf duizend gulden boete of zes maan den hechtenis voor het ongeoorloofd be schikken over het verzilverde effecten bezit. Tienduizend gulden schade De raadsman mr. W. Boers zei het on juist te vinden dat het gehele bezit van mevr. v. S. in beslag was genomen, waar door zij volkomen zonder middelen was komen te staan. Hij achtte het evenmin juist zonder enige grond te veronderstel len dat verdachte het geld met zwarte- markt-bedoelingen had willen uitvoeren. De conclusie van de Officier als zou ver dachte geraffineerd te werk zijn gegaan sprak hij tegen. Verdediger was van me ning dat mevrouw Van S. veeleer dom ge handeld heeft. Hij gaf als zijn overtui ging te kennen dat in het geheel geen op zet in het spel was. doch dat verdachte „het er maar op aan heeft laten komen". Ook heeft zij, aldus mr. Boers, niet gewe ten dat zij vergunningen nodig had,; Hij herinnerde er aan dat mevr. Van Sv door deze affaire al meer dan tienduizend., gul den schade heeft gehad en dat zij geen inkomsten heeft. De economische rechter mr. Peters acht te de vreemde-valuta-smokkelarij bewe zen en concludeerde voor de overige ten laste gelegde feiten, dat zij in strijd waren met de geldende bepalingen, doch dat op zet niet bewezen was. Hij legde, gezien het feit dat verdachte reeds zwaar ge straft is, negentien dagen gevangenisstraf op, welke tijd verdachte reeds in voor arrest is geweest, verbeurd verklaring van de gouden tientjes, de achthonderd dollar, de drie en veertig gulden en de twee en een halve Nica-gulden, een voorwaarde lijke gevangenisstraf voor de tijd van een maand met een proeftijd van twee jaar, teruggave van de lijfgoederen, een boete van vijfhonderd gulden, subsidiair dertig dagen hechtenis en teruggave van het in beslag genomen geld. ADVERTENTIE TWEEDE KAMER PRIJS VOOR PETROLEUM VASTGESTELD De Staatscourant van Woensdag bevat een beschikking Van de minister van Eco nomische Zaken, waarin is bepaald, dat de prijs, waarvoor lichtpetroleum, afgehaald bij winkeliers of thuisbezorgd door venters, bedraagt in Amsterdam en Rotterdam 0.37 per 2 liter en in de overige delen van de provincie Noordholland en Zuidholland (met uitzondering van de eilanden Goeree en Overflakkee, Marken en Texel) en in de provincie Utrecht 0.19 per-liter, en in de overige delen des land 0.39 per 2 liter. Bij levering van een oneven aantal liters mag het totaal bedrag naar boven op een cent worden afgerond. Vandaag begint het algemene begrotingsdebat (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck mocht Woensdag in de Tweede Kamer ten langen leste de vol doening smaken, zijn voorstellen tot wijzi ging van een aantal belastingwetten, ten doel hebbende een verschuiving van de belastingdruk van de directe naar de in directe belastingen tot stand te brengen, met grote meerderheid van stemmen aan genomen te zien. Er is heel wat tijd mee heengegaan eer het zover kwam, want de belastingdebatten hebben van 18 October tot 8 November geduurd. Het grootste nadeel daarvan is, dat de Eerste Kamer zich weer genoodzaakt zal zien onder hoge druk te werken. De jongste belastingwijzi gingen moeten namelijk met 1 Januari 1950 ingaan.Dan zal meteen de compensatie van kracht worden, die met name de verlaging van de Loon- en Inkomstenbelasting zal opleveren wegens de huurverhoging, waar van het de bedoeling is, dat zij ook op 1 Januari zal ingaan. Het wordt dus haast werk voor onze senaat om vóór die datum de belastingontwerpen af te doen. Geheel zonder schaduwzijden is de gang van zaken in de Tweede Kamer met de belastingvoorstellen voor de minister van De politieke situatie in België (Van onze correspondent in Brussel) De politieke situatie blijft gespannen in België. Men kon ook moeilijk anders ver wachten. De homogeen katholieke meer derheid steunt op 108 Tweede Kamerzetels tegen 104 voor de oppositie. Deze homo gene meerderheid is een politiek systeem, dat België sedert 1914 niet meer gekend heeft. Tussen beide wereldoorlogen en se dert 1944 hebben telkens coalities het be wind in handen gehad. Thans bevinden de liberalen, die voornamelijk in Brussel en de socialisten, die in Wallonië hun steun punten hebben, zich in de oppositie en het oude anti-clericalisme drijft hen naar elkaar toe. De katholieke meerderheid steunt op een overwegend Vlaams kiezers korps, waardoor de toch reeds ongelukkige taaltegenstellingen nog worden verscherpt. Al de diplomatie van de oude ervaren politicus, minister-president Senator Jo seph Pholien, een Waal uit Luik die goed Nederlands kent, is nodig om het rege- ADVERTENTIE Een pracht collectie 14 dagen gaand, vanaf 54,50 2 jaar garantie De nieuwste van de Nieuwste. 't Silver Stoepke De kleine zaak - met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telef. 20049 ADVERTENTIE i 'd' IA ASPIRIN 'jM AoortfnAuts/ De gasvergiftiging in de Wilhelminastraat te Haarlem Het voortgezette en uitgebreide onder zoek naar de oorzaken van het geval van gasvergiftiging, dat in de nacht van 26 op 27 September het leven van een bewoonster van de Wilhelminastraat eiste, heeft de in Haarlems raadsvergadering van 27 Sep tember bekend gemaakte voorlopige con clusie bevestigd: Het personeel van het Energiebedrijf heeft alle voorzorgsmaatre gelen genomen om de kans op lekkages tot een minimum te beperken. Dit deelde Haarlems wethouder van Ge meentebedrijven, de heer W. F. Happé, gistermiddag aan de raad mede. De publicatie in ons blad van 29 Sep tember van het van de officiële lezing af wijkende standpunt van de bij het ongeluk betrokkenen was voor het College mede aanleiding tot het verdiepen van dit onder zoek, tijdens hetwelk alle personeelsleden van het Energiebedrijf die met het geval te maken hadden in het bijzijn van de wethouder zijn gehoord. De wethouder gaf een gedetailleerd ver slag van de gang van zaken nadat in de gasleiding tot het perceel Wilhelminastraat 47 een lek was geconstateerd. Over deze kwestie was steeds met de verantwoordelijke personen uit het bedrijf overleg gepleegd. Toen men Dinscjag, in overeenstemming met de dienst van Open bare Werken, verdere maatregelen trof wegens de geconstateerde werking van de grond, was er geen reden allereerst maat regelen bij nummer 47 te nemen, omdat de leiding toen definitief was hersteld. De bewoners van het betrokken perceel zijn bij herhaling (ook op de Maandagmid dag en de Dinsdagavond die aan het onge lijk vooraf gingen) gewaarschuwd tegen mogelijke lekkages. Dit is zeer positief ko men vast te staan, aldus de wethouder. Toen in de nacht van Dinsdag op Woens dag het lek in het huis van de buren werd ontdekt, kon redelijkerwijze niet veronder steld worden, dSt het gas, waarschijnlijk door de spouwmuren, ook nummer 47 zou binnen dringen. Wethouder Happé besloot zijn uiteenzet ting met de opmerking, dat hij zeer onder de indruk was gekomen van de grote mate van verantwoordelijkheidsbesef waar van alle personeelsleden van het GEB van hoog tot laag hadden blijk gegeven. ringsschip langs de klippen der oppositie heen te voeren. Toen Spaak betreurde, dat de heer Wigny, de Waalse katholieke, maar anti-Leopoldistische minister van Koloniën, niet in de nieuwe regering ze telde, daar zo zeide de heer Spaak Wigny het Congolese tienjarenplan had dienen voort te zetten, antwoordde Pholien gevat met een vraag: Wat er gebeurd zou zijn, indien de heer Wigny een honderd jarig plan voor de Congo had ontworpen? Waarop de Tweede Kamer in een daveren de lach schoot en het incident vergat. Pholien beseft zeer goed, dat hij niet de indruk mag wekken, dat er een sectair clericaal bewind aan de macht is. De privé-secretaris van de prins-regent Karei, broeder van Koning Leopold, zal waar schijnlijk dezer dagen benoemd worden tot commissaris voor de kern-energie en nochtans is deze heer De Staercke, be kend als een verwoed anti-koningsgezinde. Hij heeft aan de socialistische pers tal van documenten verschaft, die tegen Koning Leopold konden worden uitgespeeld en hij heeft een behendige campagne gevoerd om Prins Karei tot Koning te doen uitroepen. In de schoolkwestie neemt Pholien geen aggressieve positie in. Om een volledige gelijkberechtigdheid te verwezenlijken tus sen het vrij en middelbaar onderwijs van de katholieke colléges en het officieel mid delbaar onderwijs zouden er milliarden frans nodig zijn. Het regeringsprogram be perkt zich tot een subsidie van 300 mil- lioen francs aan hét vrij middelbaar on derwijs, wat eerder als een geste dan als een oplossing in de geest van het katho liek partijprogram moet worden be schouwd. Indien de minister-president de Vlaams katholieken van zijn partij zou volgen, dan zou de politieke atmosfeer in België werkelijk ondragelijk worden. Deze regering zal daarom wellicht lang aanblijven, omdat Pholien de kunst ver staat om te regeren in de geest van de gemiddelde Belg, ver van het rechtse ex tremisme of van het linkse avontuur. Deviezen voor toeristenreizen naar Zwitserland Aangezien Zwitserland definitief is toe getreden tot de Europese betalingsunie wordt de regeling voor toerisme, zoals deze geldt voor de overige bij de O.É.E.S. aan gesloten landen, uitgebreid tot Zwitserland. Dit betekent, dat voortaan ingezetenen, die voor toerisme naar Zwitserland wensen te gaan, op dezelfde voet waarop dit tot dus verre reeds voor een aantal landen moge lijk was, vrij reisdeviezen voor Zwitser land kunnen kopen, mits zij het voor hen geldende jaarmaximum voor alle in een zelfde kalenderjaar beginnende reizen met niet-zakelijke doeleinden naar het buiten land tezamen (in totaal 400, voor kinde ren 200) niet overschrijden. Voor reizen per auto kunnen op dezelfde wijze waarop dit tot dusverre voor diverse valuta's mogelijk was, eveneens Zwitserse francs worden opgenomen. Spoorbiljetten voor reizen naar de plaats van bestemming in Zwitserland en retour kunnen hier te lande worden betaald met guldens. Daar entegen zal het voortaan niet meer moge lijk zijn, dat ingezetenen hier te lande met guldens vervoerbewijzen kopen, recht ge vende op vervoer per spoor in Zwitserland. Financiën niet geweest. Hier en daar heeft hij, wilde het niet tot ongelukken komen, een en ander in zijn voorstellen moeten wijzigen. Alles te samen genomen echter kan hij over het eindresultaat tevreden zijn. Dit waren dr. Schouten (A.R.) en ds Zandt (St. Geref.) allerminst wat de Om zetbelasting betreft. De uitbreiding van di onder de weeldetabel vallende goederen mishaagde hen dermate, dat hun fracties, nadat de gewijzigde Loon- en Inkomsten belasting zonder hoofdelijke stemming was aangenomen, met enige andere groepen tegen de verhoging der Omzetbelasting slemden. Hier won de regering het pleit met 59 (P.v.d.A., K.V.P. en C.H.U.) tegen 26 stemmen. De herziene Registratie- en Zegelwet passeerde de voorzittershamer zonder hoofdelijke stemming met alleen aantekening van het „tegen" der commu nisten, die ook de enige oppositie vormden tegen de met 80-5 stemmen aangenomen gewijzigde wet op de Personele Belasting. Dit alles gebeurde pas, nadat nog enige tijd gedebatteerd was over de wijzigings voorstellen. Ongeveer drie kwartier was gemoeid met een gedachtenwisseling tussen minister Lieftinck en mejuffrouw Tendeloo (Arbeid), optredende als invalster voor haar fractiegenoot mr. Burger, die Dinsdag een amendement op het ontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de Registratiewet had ingediend. Mr. Burger's aanvankelijke poging beoogde bepaald te krijgen, dat men recht zal hebben o.p terugbetaling door de schatkist van registratierecht, aanvankelijk gestort wegens een later nietig verklaarde handeling. Het amendement-Burger was sinds Dins dag dooi" een andersluidend amendement van gelijke strekking vervangen. Maar ook hiertegen had de minister bezwaar, omdat er zijns inziens rechtsongelijkheid door zou (kunnen) ontstaan, een opvatting door de heer Van den Heuvel (A.R.) gedeeld. Het eind van het lied was, dat mejuffrouw Ten deloo het amendement introk en minister Lieftinck toezegde de zogenaamde „hard heidsclausule" ook verder, gelijk trouwens reeds gebeurt, in de daarvoor in aanmer king komende gevallen te zullen toepassen. Het komt dus hierop neer, dat op zichzelf het rijk recht heeft op het registratierecht, ook al mocht tenslotte de handeling waar voor dat recht betaald moest worden, nietig geweest blijken te zijn, een figuur, die zich ten aanzien van de voorschriften van Rechtsherstel nogal eens voordoet. Maar wanneer dit, in het licht van de feiten, eigenlijk te hard zou zijn, vindt de uit zonderingsbepaling, aangeduid als de „hardheidsclausule", toepassing en krijgt men de gelden terug. Met 35-46 stemmen verwierp de Kamer een amendement-Ritmeester (V.V.D.), dat ten doel had de onderhandse en notariële schuldbekentenissen, opgemaakt wegens door lagere publiekrechtelijke lichamen ter voorziening van hun kapitaalbehoeften op genomen gelden, niet met effecten gelijk te stellen, waardoor dus het zegelrecht veel lager zou zijn. Met de V.V.D en de Anti- Revolulionnairen lieten van verschillende andere fracties een aantal leden het „voor' horen. De rest van de middag hield de Kamer zich bezig met het wetsontwerp „Huisves ting Gerepatrieerden". Hierin wordt een tijdelijke bijzondere voorziening getroffen ter bevordering van de huisvesting van degenen, die komende uit Indonesië, Suri name of de Nederlandse Antillen zich hier (weer) vestigen. Mr. De Graaf (K.V.P.) vond dat men te lang als gerepatrieerde behandeld kon worden. Voor de gerepatrieerden wenste hij meer rechtszekerheid in de wet zelf gewaarborgd te zien. Wat het spreidings plan'betreft,'stond hij vooral het inscha kelen van de gemeenten voor. Mr.A 1 g e r a (A.R.) betoogde dat het ingrijpen van bovenaf onvermijdelijk is, een zienswijze, gedeeld door mr. Ten Hagen (Arbeid). Mr. Algera voelde In het bijzonder voor woningaanbouw ten behoeve van gerepa trieerden: in het gedwongen samenwonen van gerepatrieerden met anderen zag hij grote bezwaren. In tegenstelling tot mr. De Graaf wilde deze afgevaardigde ook dege nen, die sinds 1945 en vóór de souvereini- teisoverdracht hierheen gekomen zijn tot de gerepatrieerden doen behoren voor wie deze wet zal gelden. Mr. Ten Hagen (Ar beid) nam het Voor de betrokkenen op, wier huis eventueel uit hoofde van de nu aanhangige regeling gevorderd zou kunnen worden. Meer rechtszekerheid met name door verplicht te stellen het horen van degene tegen wie gevorderd wordt, achtte hij gewenst. Vandaag voortzetting van dit debat, zodat dus de algemene politieke beschouwingen, het zogenaamde algemene begrotingsdebat, pas vrij laat zullen kunnen beginnen. ADVERTENTIE KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. 57. Toen Panda in de verte de koninklijke auto zag naderen, stond zijn plan hele maal vast. „Ik ga", zei hij ferm. „Er ge- beure wat er gebeurt en misschien sluiten ze me wel weer op in de gevangenis, maar dit is ook geen leven! Dag Joris, het spijt me dat het zo gelopen is! Doe je best, en probeer jij ook een ander leven te gaan leiden!" „Wel wis en voorwaar, manneke," ayitwoordde Joris, terwijl h\j hem de hand schuddeen intussen klemde hij de schat stevig onder zijn arm. ..Een aiider leven, hebt ge toch gezegd? Dat zal me niet zo moeilijk vallen nu ik over enige midde len beschik. Pecunia laborum vincit, lezen wij reeds bij de klassieken! Vaarwel, makkertje!" Wij vragen ons af, of dit nu werkelijk het laatste is wat we van Joris te zien krijgen; maar Panda had geen tijd om het zich af te vragen, want die rende snel de helling af om de auto van de koning te ontmoeten. „Wat zal Zijne Maje steit opkijken wanneer hij mij ziet!" dacht hij. „En dan zal ik hem alles vertellen, en wanneer hij werkelijk een Goede Koning is, dan laat hij me vrij en dan ben ik eindelijk van alles af!" Door hard te lopen bereikte hij de weg nog net vóórdat de auto er was, en daar ging hij staan wenken. „Wateh.ehwat is dat voor een persoon?" vroeg de Koning aan Meester Martinus, die naast hem zat. „Ik vermoed," sprak de geleerde schrijver, ,,dat dit een zogenaamde lifter is, die voor niets mee wil rijden. Ik heb van dergelijke dingen gehoord!" „Achhmzo zo.... ja-ja!" zei de Koning. Nou eh.wellaat hem dan maar mee rijden! Dat moest ik dan maar doen, ja! Dan kom ik misschien wel in de geschie denis-boekjes als „De Goede"." meiiivs Gevonden wrak. Bereis geslaagd het wrak v^' die er in Constellation vaartmaatschappü ,lndlsche de Mont BtaM ji'Spaantt hebben gemeld dat h«T"!' dat eén der 48 inzitten,, labar Princess" hef leefd. De gidsen, difS'khKS waren van de uiw«2-0? del het zoeken naar h« verklaarden dat zich ,Sak aan boord van de -- schijnlijk een ontploft^'6?3'?» daan, waarop het toestel S gevlogen. Delen van het vr 111 lijken der inzittenden laèff uitgestrekt gebied versnSS 01 Hamsteraars. Toen de EeSSh. ongeveer twee jaar gelede» a J nam zilverstukken van 20 francs in omloop te b™ï geen ogenblik het vermort besluit in de praetijk ™°S, een soort vrijwillige lening die de Belgische bevolkin? toestaan Het merkwaardigi lijk, dat van de 30 miinS! geldstukken ter waarde van" milliard Belgische francs, J blik geen enkel exemplaar ZL culatie is. Vele Belgen hebh zilveren geldstukken zelf „jZ, ogen gehad, het verdwijnen! zilverstukken uit de omloop schijnlijk toe te schrijven aan woede. Ontslag. Begerings- en gemeepJJ naren m Saarland, die lid 7, communistische partij, zuiil ontslagen, zo heeft de pre„ Saarland, Hoffman, bij de' om de nieuwe zitting van het' l verklaard, Hoffman zeide het noodzakelijk is geworden landse president te benoemt, het land krachtens de recente komst met Frankrijk een a staat was geworden. Smokkelarij. De Sovjet-autoriteit, ben ongeveer 20 Oost-Duitse' mannen gearresteerd aan Marien born, zo melden in Wert aangekomen chauffeurs. j> mannen zouden betrokken zijn uitgebreide smokkelaffaire Oost-Duitse producten naar Duitsland werden gebracht. B in hoofdzaak voor het Westen goederen zijn geweest, die door Duitse politie zelf in beslag r nomen onder voorwendsel, dat papieren bij waren. Verrassing. Het Deense kerstmanra verleden jaar van 7.000 kinderen! - ontving, zal ieder kind, dat hen- met Kerstmis een brief schrf verrassing sturen. Het postal „Santa Claus, Greenland, Den® Verleden jaar leverde de w brieven bij de Groenlandse Kopenhagen af, die de zaken vj Z Deense kolonie behandelt. De Deense toeristenbond nar respondentie over en liet de door extra-personeel beantwoo,u bond verwacht dit jaar een no? aantal brieven. Wat de verras zijn? „Schrijf en wacht af", antwoord van een functionaris, 'Steun. Engeland heeft gisteren vi de candidatuur van comnE China voor het lidmaatschap voedsel- en landbouworganisalii U.N.O. (F.A.O.) te steunen. De conferentie van de F! Washington heeft nog geen beslc nomen ten aanzien van de Chine tegenwoordiging. Het punt agenda. Geen doodstraf. De Belgische minia justitie heeft in de commissie vb titie van de Senaat verklaard, dit doodstraf niet meer zal laten toe; De minister zeide van oordeel dat het thans te laat is om doods, die vijf jaar geleden werden uil?! ken, nog uit te voeren. Bovendien achtte hij de uira van doodvonnissen in strijd met gische traditie. In totaal werden a gië na de bevrijding 230 politieke! quenten terecht gesteld. Tanks. De eerste zending van 15. Britse tanks van het type „CeaS zal spoedig in Egypte aankosra wordt te Cairo vernomen. Men- hieraan toe, dat de verzending r. pens uit Engeland naar Egypte schijnlijk zou worden hervat, eh het besluit, waarbij de leverata straalvliegtuigen werd opgeschf worden gehandhaafd Twee maanden voor I kelen van 40.000 sigorsi J. van B. en W. L. hadden al m-J eens de celdeur achter zich dicht v slaan. En iedere keer voor hetzelfde ij sigareltensmokkelarij. Woensdap stonden ze andermaal voor de Hae economische rechter. Nu omdat t. Juli in Velsen 40.000 sigaretten n Finse boot die in IJmuiden lag, warfl halen. Beide verdachten gaven toe en kwamen met een triest verhaal f" verleden en een nog triester ver! hun toekomst aandragen. W. L. goede pad bijster geworden sinds til] invalide uit Duitse gevangenschap keerde. J. van B. werd steun gew toen hij eens gezeten had voor zware! del en solliciteren haalde niets vut- a raakte hij opnieuw in de-smokkelarij- De officier meende te doen te11 jj met mensen die het tegen de lam graag riskeren. Volgens hem wai beroepssmokkelaars, die maar ee moesten voelen dat ze verkeerd a> wilde hij een kans geven, want die enige minuten tevoren tot twee ma veroordeeld voor een ander sm0 ^a maar ten aanzien van Van B. ac consideratie niet op zijn plaats. V(?or daarom een reclasseringsrapport aangevraagd en tegen Van B. eiste J maanden gevangenisstraf en onm gevangenneming. t De raadsvrouwe mr. Groen si wat L. betreft bij de officier aan. zag zij als een meelopertje cue ni log, als gevolg van de ben»!IeK heden waarin hij leefde, zijn to de smokkelarij had genomem weer in het zadel is betrekking heeft en allerlei goe nemens heeft gemaakt, vroeg z uiterste clementie. De economische rechter deed form uitspraak, maar voor 'de x hij in zoverre van de eis af, middellijke in hechtenisneming

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2