1 gij Velsen zou de Romeinse burcht Castellum Flevum" gelegen hebben gaduhennaBakkum en Cruptorix—Egmond AUTO-RIJSCHOOL REIJM Dry Cleaning only Id Clothes New Voor GELUIDS INSTALLATIE aquarium De kileme wereld 9 November 1950 3 rische argumentatie «EX OCHTENDGLOREN van de ll" in" io Noordholland schemeren •^Castellum Flevum", het heilige 'i.;:,henna" en de hoeve „Crupto- !-BadU-!nprecies hebben gelegen is een strijdvraag der hedendaagse voor Castellum Flevum speciaal f'J. plaatsjes op de oudste kaarten Lfiand uitgekocht. Nooit echter tot r/enoegen van alle historici. Dat //pievumFlevomeer) een belang - dïdaat was voor de localisering Romeinse sterkte, laat zich in- jds denken. Tijdschrift van het Nederlands iundig Genootschap troffen wij beschouwing van de histo- mr. M. A. Beelaerts van I 'j óver deze kwestie aan, die sterk richting van Velsen als de plaats der Mse burcht wijst. ns de Romeinse cromqueur, uit wérken het verre nageslacht veel waardigs over deze vroege geschie- ivan onze omgeving kan putten, ver vet vierde boek der „Annalen" heel Ier de opstand der Friezen in het )8 tengevolge van onze schraap- ,0a'k Tacitus er met plezierige on- dkheid aan toe voegt). In het begin w opstand hebben de Friese vrij- 1 de Romeinse overheerser veel af gunnen doen toen het hen te bar 'met de belastingen-in-natura en dat dogvoering van die tijden verre van ,nV was, vertelt Tacitus sober maar k- ..De soldaten, bezig met het a van de schatting, grepen zij en m ze aan de gate- van de Romeinse veldheren, Olen- is voor de Friese overmacht gevlucht 'het kampement, dat Flevum ge- d wordt. Daar beheerschte een niet te ;chten troep van burgers en bondge- ie stranden van den Oceaan." Beelaerts van Blokland, die zich Óef met de geschiedvorsing van Ken- land heeft bezig gehouden, meent nu mte stelligheid, dat dit Castellum 0 bij Velsen heeft gestaan. Sr laat ons Tacitus verder lezen en 3 de argumentatie op de keper be ien Apronius, de gouverneur van •germsnië dit vernam (dat de Friezen de overhand kregen) heeft hij de Enen uit de bovenprovincie en de uit- biste voetknechten en ruiters van de roepen bij zich ontboden", maar de spannigen hadden de belegering al akt en waren „teruggevallen op hun ementen." Later zijn de vele gedode inen bloedig gewroken, maar niet na- egenhonderd Romeinen in het heilige Baduhenna in hinderlaag waren ge- afgeslacht door de Friezen. Vier- id anderen, die daar de hoeve Crup- hadden ingenomen, doodden elkander igst om de vijand in handen te vallen, sdien werden vooral de namen Crup- Badu-henna onder de Germanen ere genoemd, it zover dan een uittreksel van het re van vrolijke relaas van Tacitus, hr, Beelaerts van Blokland gelooft het .Baduhenna" te mógen zoeken bij kum en de hoeve Cruptorix bij Eg- ld en zoals gezegd Castellum Flevum Velsen, zonder er een rechtstreeks be- ivoor te kunnen aanvoeren. Zijn argu- ntcn zijn evenwel opvallend stevig. De vroegere opvatting, dat Castellum Friesland zou hebben gelegen fvum Flevo Zuiderzee) acht hij danger houdbaar, onder meer op grond het feit, dat Tacitus meedeelt, dat de neinen de „nabijgelegen drassige tol a at- "versterken. Dit wijst dus op Hollands [derkwartier, ffcgèvehd, dat het verleidelijk is, Cas ten Flevum bovendien aan de naam ïisheim, Felisum of Velsen te verbin- wijst de historicus echter bovendien co belangrijke strategische ligging van sen in die dagen. Het IJ drong diep het in en er bleef slechts een smalle de duinen over, die de ver- tóng Noord-Zuid vormde. Tacitus, al- Beelaerts, schrijft terecht dat men QCastellum Flevum uit de stranden van teaan beheerste. En bovendien is er ie aanwijzing, dat Velsen het centrum seer kerstening van Kennemerland, een mening die ongetwijfeld de militaire «iit nodig had, want telkens weer wor de eerste kerken gebouwd in oude sieinse castella (Utrecht!) en later, in 53 wordt de kerk genoemd „Velserburg" ircht). Van 726 tot 728 is Velsen Boni- tóf standplaats geweest voor zijn zen- nparbeid in Kennemerland. Beelaerts noemt het een kardinale van vroegere vorsers, dat zij het stellum Flevum telkens weer in Fries land menen te moeten zoeken: Tacitus immers vertelt, dat de Friezen het beleg opbraken en terugtrokken (vermoedelijk dus naar de poelen en venen in de kop van Noordholland). Cruptorix en Baduhenna Als enigszins vaag bewijsmateriaal voor de stelling, dat de Cr.uptorixhoeve gelijk te stellen is met de „hoeve van Egmond" (Eg- mond op den Hoef) voert de schrijver aan, dat deze hoeve al in 889 bestond, vóór de stichting van de Abdij dus. Hij verwerpt dan ook de mening als zou de hoeve de verzorgende boerderij voor het Egmondse klooster zijn geweest, waarvan de meier zich later tot Heer van Egmond wist op te werken. Tenslotte wordt in het hier geciteerde artikel ook de herkomst van de naam Ba duhenna, die deze schrijver dus gelijkstelt met Bakkum, nader toegelicht. Allereerst wordt op de overeenstemming in de naam zelf gewezen, wat nog iets op- vallerfder wordt wanneer de negende- eeuwse naam van deze plaats „Batchem" met Baduhenna wordt vergeleken. De h van „henna" schijnt door de Romeinen als een zachte g te zijn uitgesproken, later is deze uitgang „henna" verward met „hem" en verbasterd tot „urn". Jhr. Beelaerts neemt aan, dat dit „henna" inmiddels samenhangt met het Duitse „Hain" en dat de naam zoveel betekende als Badu's bos, waarbij „Bad" weer samenhangt met „Bat- avi". Wat er laten over deze belangwekkende puzzle over Kennemerlands vroegste ver leden is gezegd: dit betoog van deze auteur is ongetwijfeld een nadere overdenking waard. ADVERTENTIE OOK VOOR VERKEER3THEORIE Hagelingerweg 134 - Tel. 8930 (K 2560) „Stormvogels" op het veld der honderd ruiten Vrijdagavond zal het in „Kennemerhof" in IJmuiden warm toe gaan. Dc voetballeden van „Stormvogels" zul len er de strijd aanbinden tegen de oud- internationaal „Brille" als simultaanspe- ler. De „vogels-familie'' beschikt in haar gelederen over vele goede damkrachten. Swier, Effern, Rudi de Boer en Piet Kraak zijn allen oud-leden van DCIJ. Kraak deed bij het grote internationale tournooi de eerste zet en thans zal hij zich meten met de voorzitter K. de Jong. De oud-Stormvogelsspeler Henk Laros, die deelnam aan de partijen om de wereld titel, bindt Vrijdag de strijd aan tegen Pum Swier in een „blindpartij". Doel van deze avond is de vriendschaps banden te verstevigen. Geslaagd Voor radio-telegrafist eerste klasse slaagde de heer M, J. Wamez, voor radio telegrafist tweede klasse de heren L. Brijs, E. Ras en L. Roseboom. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 8 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Wota van Stettin. Klipfontein van Antwerpen. Ali van Delf zijl. Haarlem van Antwerpen. Vigo van Ant werpen. Juliane van Terneuzen. Asturias van Djakarta. Rosa Smith van Bremen. Roelf van La Pallice. Marsdiep van Boston. Salsaas van Liverpool. Jans van Londen. Vertrokken zijn: Farmsum naar Bargados. Skaraborg naar Kalmar. Devonroke naar Londen. Roepat naar Antwerpen. Hanne Skou naar Rostock. Grimm naar Malmö. Isgo naar Bremerhafen. Burgundia naar Ant werpen. Elmina naar Antwerpen. Maria naar Rotterdam. Grondverkoop in Velsen-Noord Op 11 Januari 1949 werd door de raad besloten, een perceel industrieterrein, ter oppervlakte van ongeveer 2495 vlerk, m., gelegen aan de Wijkermeerweg in Velsen- Noord, te verkopen aan W. Smit, die han del drijft onder de naam Smit's Bouwbe drijf, in Beverwijk. De heer W. Smit heeft thans verzocht te mogen kopen een aan de Zuidzijde van dit terrein grenzende grondstrook, ter op pervlakte van ongeveer 450 vierk. m. Tegen inwilliging van dit verzoek heb ben burgemeester en wethouders geen be zwaar. De verkoopprijs wordt, evenals die voor het eerstgenoemde terrein, gesteld op 6 per vierk. m. De heer Z. J. van der Weerd, Wijker- straatweg 187 in Velsen-Noord, heeft ver zocht aan hem te verkopen een gedeelte bouwterrein, ter oppervlakte van ongeveer 104 vierk. m., dat ligt aan de Coy mans straat. Tegen inwilliging van dit verzoek be staat eveneens geen bezwaar. De verkoop prijs van deze grond is 7 per vierk. m. BUURTVERENIGING „DA COSTA" VERGADERDE In de jaarvergadering van de buurtver eniging „Da Costa", welke Woensdagavond in één der lokalen van de Da Costa- school is gehouden bleek, dat het ledental, vooral door verhuizing naar andere woon gebieden, sterk is teruggelopen. De toneelvereniging „Da Costa" groeit daarentegen. Het uitvoerige jaarverslag van de secre taris, de heer K. v. d. Klok, maakte mel ding van alles wat „Da Costa" had onder nomen en wat in samenwerking m<ït „Velsen-Noord Vooruit" was bereikt. Het financiële overzicht bestond, wegens tus sentijds bedanken van de heer W. Ent, uit twee gedeelten. De heer Van Baar, de huidige functionaris kon een batig saldo van ruim 100 aantonen. De heren D. J. Slotboom, voorzitter en K. v. d. Klok wer den bij acclamatie herkozen en mevrouw Korver definitief in het bestuur gekozen. Bij de rondvraag werd aan het bestuur gevraagd naar de mogelijkheid om het ge meentebestuur van Velsen te verzoeken achter de noodwoningen smalle paden te doen aanleggen, daar de bewoners ge noodzaakt zijn hun rijwielen via de voor deur in huis te brengen. Bovendien is het achter deze huisjes vrij donker in de avond. Om het mogelijk te maken dat „Da Costa" een „zeepkistenrace" voor jongens van 8 tot 12 jaar kan organiseren, vroeg de voorzitter ten slotte voor dit doel medewerking door het afstaan van oude wielst ellen. FILM- EN TONEELAVONDEN VAN V.V.IJ. De toneelafdeling van de voetbalvereni ging „IJmuiden", geeft voor haar leden en genodigden ook dit jaar weer film avonden. De eerste wordt gehouden op Woensdag 15 November in het Patronaatsgebouw. Het programma vermeldt, behalve enkele rol prenten uit het Amerikaanse bedrijfsleven, ook sportfilms waaronder een Engelse voet balfilm. Op Donderdag 23 en Woensdag 29 No vember opent de toneelafdeling het sei zoen met het blijspel „Mijn dochter kiest 'n man" door W. Dumont. Aan deze avonden werkt het bekende C.J.M.V.-muziek- ensemble „Die Rooiroks" mee. NA 15 NOV ...WAARDELOOS Santpoort-dorp Dokter van Leusen tot de jongeren van de P. v. d. A. Woensdagavond heeft dr. A, J. van Leu sen, arts tc Velsen, zich in een uitvoerig en diepgaand betoog gericht tot de jongeren van de Partij van de Arbeid te Santpoort. De bijeenkomst, welke gehouden werd in het verenigingsgebouw „De Toorts", had tot doel te komen tot de vorming van een jongerengroep .De heer Van Leusen wees erop dat het probleem, veroorzaakt door het feit dat de jeugd zich verre houdt van de politiek niet dateert van vandaag of giste ren: pas na 1918 had een grote opleving onder de jeugd plaats, omdat zij zich mede verantwoordelijk voelde voor de oorlog. Dit idealisme is echter vastgelopen in de ver warde tijden na de laatste oorlog. Thans richt de jeugd zich meer op eigen ontwik keling en toekomst, waarbij zij voor de wereldproblemen weinig interesse meer toont, aldus de dokter. Aan een verdorven jeugd, waarover veel wordt gesproken, ge loofde spreker echter niet: de jeugd toont op veel manieren dat zij bereid is tot hard werken. Spreker betoogde tenslotte dat politiek dienst aan de gemeenschap betekent en er geen geluk mogelijk is zonder gemeen schapsbesef. Santpoort IJmuiden, 9 November. ADVERTENTIE Binnen 24 uur gereed. Zonder prijsverhoging. ÖUSCHE REINIGING ÜWGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Vereniging „Woningbouw- "êniging" vraagt om voorschot DeR.K. Vereniging „Woningbouwvere- gevestigd in IJmuiden, heeft een jtoge bij de raad ingediend, om een ®chot van ongeveer 26.000 ter be ding van de kosten van herstel van ;f®schade, toegebracht aan woningen toe vereniging. woelde schade is ontstaan tijdens de waelijke bezetting, toen een gedeelte inwoners dezer gemeente moest !jfen en een groot aantal van de -•rnavige panden leeg kwam te staan. ls bedoeling, dat het Rijk rente- ^ööRchotten op de, te zijner tijd toe |twp|nen rii^sbijdragen in de kosten van van oorlogsschaden verleent. Met voorschotten zullen de van "Mni* °,n'van2en aanvullingsvoorschot- «igevolge de Woningwet worden afge- VerIenen van het gevraagde ot bestaat bij het college van B. geen bezwaar. Worc!t voorgesteld het besluit 'e Keuren. Kikvorsmannenin actie. Manschappen van de Amerikaanse Marine in een 'speciale uitrusting-, die hen in staat stelt lange tijd onder water te vertoeven, zijn bezig de haven van Wonsan te zuiveren van de mijnen die door de covimunistische strijdkrachten werden gelegd. Na volbrachte dagtaak brengenzij hun rubberboot op het strand,. Velsen waakt over zijn monumenten In Augustus 1950 werd vastgesteld de Verordening tot behoud van monumenten in de gemeente Velsen. Zoals gebruikelijk is deze strafverorde ning medegedeeld aan Gedeputeerde Sta ten. Naar aanleiding daarvan heeft dc voorzitter van dit college bericht, dat in de verbodsbepaling geen rekening is ge houden met de provinciale Bodemverla- gingsverordening, die reeds ten dele dit terrein bestrijkt. Er wordt daarom over wogen het bedoelde voorschrift aan te vullen met een clausule die dit hiaat on dervangt. Het artikel zal dan luiden: Het is, onverminderd het bepaalde in de Bouwverordening der gemeente Velsen en de Bodemverlagingsverordening dei- provincie Noordholland, behoudens ver gunning van Burgemeester en Wethouders, verboden, een monument geheel of gedeel telijk te slopen, van uiterlijk aanzien te veranderen of aan het gezicht te ont trekken. Sportfokkersvereniging opgericht Óp initiatief van enige employés van de Hoogovens, die in hun vrije tijd het fok ken van hoenders en konijnen beogen, is Woensdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg opgericht de Sportfokkersvere niging „Samen" Velsen oftewel de SVSV. Op de vergadering zijn in het dagelijks bestuur gekozen de heren C. F. van Dam, voorzitter,P. J. Delleman, tweede voorzit ter; C. A. Holleman, secretaris en J. Veen- stra, penningmeester. Het secretariaat van de nieuwe vereni ging is gevestigd te Velsen-Noord, Duin- vlietstraat 112. JAARVERGADERING REISVERENIGING „SCHULPEN" De reisvereniging „Schulpen", welke Woensdagavond in een lokaal aan de Van Rijswijkstraat haar jaarvergadering heeft gehouden, zal in het komende jaar door een nieuw bestuur worden geleid. Wegens drukke werkzaamheden voelde de heer M. J. Marcus, voorzitter, zich genoopt om zijn functie neer te leggen en om redenen van leeftijd had de heer Van Eik Sr. de wens geuit het secretariaat over te dragen. De functie van penningmeester werd verder tijdelijk waargenomen. In het nieuwe bestuur namen zitting de heren J. W. L. Scherpenhuizen, voorzit ter; P. Zoon, secretaris en mevrouw Th. S. v. Hoof-De'Vos, penningmeesteres. De voorwaarden, verbonden aan de con tributies en spaargelden, werden vastge steld, waarna ampele discussie volgde over de volgende reis. Ten einde eigen land be ter te leren kennen werd overwogen om een reis door Friesland te ondernemen. Aan het slot van de bijeenkomst heeft de heer Marcus de voorzittersfunctie over gedragen aan de heer Scherpenhuizen. Christelijke schooi klopt aan om geld De vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in Santpoort heeft de raad om geld gevraagd, zodat zij zich in de be trokken school het ontbrekende oefen materiaal in de gymnastiekzaal kan aan schaffen. De aanvraag voldoet aan de gestelde eisen, derhalve wordt door het college ge adviseerd dit verzoek in te willigen. Beste kinderen, Nog een kleine maand en dan is het Sinterklaas. Dat kan ik al aardig aan jullie briefjes merken en er is dus geen kans, dat ik de vijfde December dit jaar vergeet. Als ik het zo lees, wordt er in onze kring heel wat klaar- gestoofd voor het heerlijk avondje. Jullie kunt me de surprises wel ver tellen, hoor, want op dat gebied ben ik zo dicht als een pot. ZINNIA, ik ben echt niet- boos op je, hoor, zulke dingen kunnen voorkomen. Alleen, wat was je laat met je briefje? Ik zal je rapport bewaren, dan kunnen we straks vergelijken en wee je gebeente als er voor Frans, Engels en Handelsrekenen geen verbetering is: ik kom je zelf een pak op je broek geven. Laat zelfs KRULLE- KOPJE weer opgedoken zijn! Zo druk ge had, jongedame? Ik was je haast helemaal vergeten. En ik vergeet je straks echt, als je me niet wat meer en langere brieven waardig keurt! BLAUWDRUIFJE, dat weekend heeft jou geloof ik goed gedaan in Uitgeest. Maar waarom moest clie arme buurman van jullie daar toch het licht uit doen, terwijl jullie rondspookten door het duin? Leuk is het in Akersloot hè? Die eikeltjes in het wapen had ik nog nooit eerder gezien: een mens is alweer nooit te oud om te leren. Waarom, vraagt MARIAN- NEKE, moest ik nou zo „op m'n kop" heb ben? Ómdat je het dubbel en dwars ver diende, meisjelief. En het heeft geholpen, merk ik, want je schrijft nu keurig maar met één foutje. HEEMSKIND is met vader naar het vogelpark in Alphen ge weest en hij is er verschrikkelijk enthou siast over. Waarom die vogels niet weg vliegen, vraagt hij. Omdat ze bang zijn uit hun verlichte „kooi" de duisternis tege moet te gaan, denk ik, want een vogel kan het je zo moeilijk zelf in een paarwoorden uitleggen. Ja, CARY GRANT, ik had jou eerlijk gezegd ook al onder de eendagsvlie gen gerangschikt, maar nu val je me toch weer mee. Jij hebt dus Urk met een bezoek vereerd. Ik geloof, dat die foto juist leuk was, Cary, want zulke echte „opgepoetste" plaatjes zijn meestal erg saai. Zul je ze op Urk de groeten doen in de Kerstvacantie? En voor die tijd ook nog eens aan deze tante denken? Waarmee het eind al weer gekomen is. Dus Tot de volgende keer. TANTE ELS. ADVERTENTIE NATGONELLA TROMPSTRAAT 121 SCHEEPVAART Een schoonmaakbeurt Het schoonmaken van je aquarium is een aparte bespreking waard, want daarbij worden nog wel eens zonderlinge dingen uitgehaald, die je vissenmaatschap- pijtje meer kwaad dan goed doen. Op een gegeven moment merk je, dat de bodem erg vuil is geworden door het afval van je dieren. Je kunt het rommeltje la ten liggen en den ken: da 's goeie mest voor de planten, maar mooi is het niet. Daarom is er veel voor te zeggen, om je zand- of veenbodem naar achteren af te laten lopen, zodat het vuil zich niet langs de voorruit verzamelt maar het buiten het gezicht komt te liggen. Heb je je aquarium echter niet zo ingericht en ik vind het op de „normale", naar voren aflopende manier beslist mooier dan zul je van tijd tot tijd voor vuilnisman moeten gaan spelen. De vlugste manier is afheve- len met een rubber slang. Je kent het grap je toch? Een met water gevulde slang stóp je met het ene uiteinde in de bak en het andere eind laat je in een lager geplaatste emmer uitmonden. Wanneer je dan je vin gers van de beide einden haalt (die voor gehouden moeten worden tot je „pomp" loopt) zul je het water met kracht uit de bak zien vloeien. Vraag maar eens op school, hoe dat kan, want de uitleg ervan zou te veel ruimte vragen. In elk geval: je hebt een pracht van een stofzuiger gemaakt, waarmee je de bodem brandschoon kunt zuigen. Maar pas nu op: het water in de emmer, waar duizenden vuildeeltjes zweven, mag je niet weggooien. Het is zogenaamd „oud" water en dat is het aller beste voor je vissen. Bovendien heb je, bij het verversen met leidingwater, een flinke kans op een algafzetting en dus op vertroe beling. Je laat die emmer met vuil water (denk er om, geen zinken emmer gebrui ken) rustig staan tot het vuil naar de bodem gezakt is en giet het dan weer terug, zo nodig na het op temperatuur te hebben gebracht. De vragen over een luchtpomp en een filter zullen we voor een volgende keer bewaren. TANTE ELS. Albïreo, 7 te R'dam v. Buenos Aires. Alderamln, 7 v Pointe Noire n. Matadi. Algorab, pass. 7 Oporto. Almdijk, 7 v. Galveston n. R'dam. Alphacca, 8 te Chester. Amarapoora, 7 240 m. O. Malta. Amstelpark. pass. 7 Kp. Carbon. Amstelveen, 6 v. Port Arthur n. Bombay? Atlantis, 9 22 u. verw. IJmuiden. Avërdijk. 7 v. New York n. Boston. Aludra, 5 tc Montevideo v. Dakar. Alamalc, pass, .8 Kreta. Alblasserdijk, 6 te Tampico. Alnati, 8 te Antwerpen. Arundo, '8 te Montevideo. Aagtedijk. 6 660 m- O. Kp. Race. Aalsum, 8 te Hamburg v. R'darp Agamemnon, 7 120 m. NW. Mona Passage. Akkrumdijk, 7 v. Marseille n. Antwerpen. Alcinous, 7 tc Liverpool v. Londen. Alcyone, 7 650 m. NO. Sombrero. Algenib, 8 te R'dam v. Antwerpen. Alwaki. 7 86 m_ W. Fernando Noronha. Amsteldijk, 7 90 in. ZO. Bermuda. Ariadne, pass. 7 Corone. Arnedijk. 7 630 m. O.NO. Bermuda. Borneo, 7 te Port Soedan. Britsum, 6 dwars Oporto. Barcndrecht (t). 7 160 in. N. Terceira. Bennekom. 7 200 m. N.t.W. Finisterre. Blijdendijk. 7 550 m. O. Kp. Race. Boschfontein. 7 430 m. W. Kp. Frio. Breda. 7 700 m. NO. Martinique. Caltex Delft, 8 te Port Said. Caltex Nederland (t). pass. 7 Ras al Hadd. Congostroom, 6 v. Lagos n. Pointe Noire. Celebes, 4 te Singapore. Camphuys. 7 v. Makassar n. Menado. Ceronia (t), 8 te Singapore v. Miri. Cyreina. 6 te Melbourne. Duivendrecht. 7 v. Dakar. Diemerdijk. 7 800 m. ZW. Flores. Drente. 7 550 m. W. Guam. Edam, pass. 7 Scillies. Eemland, 7 v Rio de Janeiro. Eemdijk. 7 v. Bremen n. R'dam. Erinna (tl. 8 verw. Iloilo. Esso Amsterdam 117 900 m. O.NO. Sombrero. Eemdiik. 8 verw. 10.30 u. Hoek v. Holland. Farmsum. 7 v. A'dam n. West-Indië. Gaasterkerk. 8 verw. Teneriffe v. A'dam: Hoogkerk. 7 dwars Napels. Heeuba, 7 190 m. N. Madeira. Hestia. 7 250 m. W.ZW. Ouessant. Hydra. 7 180 m. W. Flores. Indrapoera. 7 rede Semarang. rttersum, 7 120 m. O.NO. Flores. Japara (krl.), 7 te Djibouti. Jupiter, 7 v. Palermo te Piraeus. Java, 6 te Port Swettenham. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 7 Minicoy. Jobshaven, 7 nog te Dandana. Kota Agocng, 4 v. Probolinggo te Djakarta. Kota Baroe. pass. 7 Point de Galle. Klipfontein, 7 v. Antwerpen n. A'dam. Koningshaven, 31 te Casablanca. Laagkerk, 8 te Madras. Leerdam, pass. 7 Scillies. Leersum, pass. 7 Andros eiL Lekkerkerk, 6 te Karachi. Langkoeas, 8 te Port Swettenham. Leuvekerk, 7 rede Rastanura. Lindekcrk, 8 verw. Bahrein. Lissekerk. 7 dwars Napels. Lombok. 7' nog tc Kohsichang. Linge, 7 v. Sundsvall n. A'dam. Malea, pass. 7 Port Soedan. Marken, pass. 6 Perim.. Muiderkerk, 7 te Aden. Musi, 7 te Port Said. Mijdrecht, 7 te, Coryton v. Buenos Aires. Meerkerk, pass. 7 Perim. Modjokerlo, pass. 8 Lissabon. Macuba. 8 te Malta. Mapia. pass. 8 Gibraltar. Mariekerk, pass. 8 Gibraltar. Mentor, 8 v Cadiz n. Antwerpen. Mapia, 7 bij Kp. de Gata. Marpessa (t), 7 120 m. W.ZW. Scillies. Mitra (t). 7 240 m. Z. Santa Maria. Mólenkerk, 7 bij St. Thomas. Maetsuycker. 7 150 m. ZO. Christmas eil. Nieuw Amsterdam, 8 te New York v. R'dam. Nlgerstroom, 7 v. Gibraltar. Ondina, 7 v. Alexandrië n. Menaalahmadi Oranje Fontein, 7 te R'dam v. Beira. Oberon, 7 v. Barahona n. Baltimore. Oranje, 7 200 m. W. Sabang. Prins Willem II, 7 tc R'dam v. Basrah Prins Willem V. 7 v. Southampton. Prins Willem v. Oranje. 7 ie Chicago v. R'dam, Phrontis, 4 v. Semarang n Djakarta Polydoras, 6 te Singapore. Prins Alexander. 7 700 m. O.t.N. Belle Isle. Pygmalion. 7 450 m. N.NO. Mona Passage. Rotula, pass. 7 Burlings. Radja. 8 verw. PanamakanaaL Rotti. 7 v. Balikpapan n. Sorong. Samarinda. 7 v. Djakarta n. Cheribon. Sana na, pass. 7 Finisterre. Schiedijk. 7 in Str Florida. Sibajalc, 8 te Aden. Stad Leiden. 7 Mona Passage. Stad Vlaardingen, 7 te Vlaardingen. Stad Breda. 8 v. Londen n. Curagao. Salatiga. 7 v. Singapore n. Port Swettenham Sandenburgh, 7 v. Bordeaux te R'dam. Saparoea. 7 250 m. Z. Kp. Palmas. Scherpendrecht. 7 130 m. W. San Miguel. Schie. 7 v. Nickerie n. Port of Spain. Stad Arnhem, 7 150 m. Z.ZW. Ouessant. Stanvac Talang Akar ft). 7 te Sungeigerong. Tamo, 7 v. Port Alegre. Oude kinderen In het witte licht staat achter de grote ruiten van de speelgoedwinkel het hele leven in miniatuur uitgestald, het is er de tijd voor, want de herfst heeft zijn loper van natte bladeren al voor Sinterklaas ge spreid. De kinders trekken weer in drom men langs de winkels om een keus te doen. Ze moeten lang zoeken dit jaar, want de vader en moeders hebben een boodschap van mijnheer Sinterklaas gekregen dat. hij wat krap in zijn contanten is komen te zitten. Maar aan het kijken alleen kunt ge als jonge klant uw plezier al beleven, het is een kleurig feest daar achter die ruiten waar uw fantasie grote ogen bij opzet. Alles wat ge dag aan dag in het leven der grote mensen ziet, vindt ge in het klein daar terug. De meiskes zien er de poppen met haar fleurige uitzetten van kleertjes en tierlantijntjes, de jonge mannekes vinden er hun treinen en autobussen, hun reeskar ren en motorfietsen, hun vliegtuigen en stoommachines. Zij vinden er alles wat het leven hun voor later beloofd heeft en waar voor zij hun best doen om snel tot grote mensen te groeien. Zij vinden er de leeggelopen hoorn des overvloeds van de moderne wereld. Dooi de ruiten bezien zij het leven als door een omgekeerde verrekijker, het is allemaal wat kleiner en prutsiger, maai' het is de tech nische weelde van het leven. Ge zoudt eens aan de binnenkant van die ruiten verstolen van achter een schoolbord dat er te pronken staat naar die kleine liefhebbers moeten kunnen zien, die hun neuzen scheei'drukkcn tegen het glas om er dichterbij te zijn. Dan zoudt ge om zo te zeggen ook de mensen door een omge keerde verrekijker kunnen bekijken. Want zijn zij niet al in hun jonkheid miniaturen van de groten? De meiskes staan zich moeder le voelen bij deze rijkdom van poppekinderen die verzorgd en vertroeteld willen worden. Zij rekken haar halsjes uit naar schone meu- belementen in nette poppenhuizen, naar badkamers met een douche, naar potten en pannen en fornuizen voor de poppekeuken. Nu bidden zij in stilte een schietgebedje naar Sinterklaas in Spanje om dat alles te mogen krijgen straks zullen zij weten dat zij er eerst een man voor zullen moeten vangen. En dat zij dat anders aan de steel moe ten steken dan met schietgebedjes. De jongskes kijken zich scheel naar de glanzende automobielen die voor- en ach ter- en alle kanten uit kunnen rijden en naar de treinen die over de rails daveren alsof ze ergens haastig moeten zijn. Zij staan te dromen naar vuurspuwende tanks en cowboy-revolvers dat zijn zo de dingen waarmee zij zich in hun fantasie hele krachtpatsers voelen kunnen. Met een auto kan langs de wegen gevlogen worden dat horen en zien vergaat en met 'n revolver kunt ge maken dat anderen respect voor u hebben Die kleine mannen hier voor de ruiten hebben dat door. misschien zijn zij over jaren nog wel eens dezelfde roekeloze kinderen, als zij een autostuur of een schiettuig in hun handen hebben. Het verschil zal zijn, dat zij er dan Sin terklaas de schuld niet meer van geven kunnen. Als ge zo eens naar die kleine klanten kijkt, kunt ge er over peinzen of ge Sin terklaas niet eens aan zijn eerbiedwaar dige oren moet trekken om hem wat in de perken le houden. Wij zouden hem moeten zeggen dat hij de dingen eens wat meer van de hoogte uit bekijken moet dat lean voor een heilige als hij niet moeilijk zijn. Ge moet, Sinterklaas, eens wat zien uit te stijgen boven de schroefjes- en moertjes- wereld waarin wij als mensen van deze eeuw gewrongen zitten. Ziet ge, van de hoge blauwe hemel kunt ge de dingen om zo te zeggen wat anders bekijken. Dan ligt de aarde met haar groen en haar geel van bos en zand in de zomer en met haar blin kend wit en goud in de winter wat vrien delijker en natuurlijker voor u. Dan ziet ge de mensen in hun doen en laten wat grootser en edeler en dan zult ge merken dat het leven niet enkel een net van staal en plastic om de wereld geweven heeft, en dat ge de kinderen geen waar achtig plezier doet door hun die spitsvon digheden van staal en plastic al cadeau te doen als ze uit de wieg gekropen komen. Ge zegt dat ge een kindervriend zijt ge wilt uw beschermelingen wat herpen in hun spel dat zorgeloos tijdverdrijf en ple zierig vermaak moet zijn. Maar ge werpt de opgewondenheden en hartstochten der volwassenen in miniatuur door de schoorsteen in schoentjes die ge reed staan. Schoentjes die zó klein zijn, dat uw glan zende, rijdende, ratelende, razende meka- nieken en machienen er niet in passen. Straks, op dc morgen van de zesde De cember, rijdt de kleine Kees van de over buren over de stoep in een trapautomobiel waar hij niet kan overheenkijken en zijn zus Marietje heeft een pop die slapen, eten, scheel kijken en natte luiers maken kan. Sinterklaas, het spijt mij dat uw oren wat rood worden van het trekken, maar ik zal u loslaten als ge me antwoord geeft: Zoudt gij het destijds misschien plezierig gevonden hebben als ge uw schone witte baard al zoudt hebben gekregen toen ge als kleine Nico van zes voor het eerst naar de grote school gingt? J- L. Tabian. 5 te Djakarta v. Soerabaja. Tasman, 8 v. Djakarta n. Singapore. Tjibesar, 7 v. Djakarta n. Soerabaja. Tarakan, 5 te Soerabaja. Tjisadane, 5 v. Yokohama n. Hongkong. Tjitjalengka, 4 v. Djakarta n, Semarang. Veendam, 8 te R'dam v New York. Volendam, 7 250 m. W. Minicoy. Van 't Hoff. 7 v Port Soedan n. Port Said. Van Riemsdijk. 8 te Cheribon. Van Heutsz, 4 v, Hongkong n. Swatow. Waterman, pass. 8 Minicoy. Westland, 7 v. Salvador. Waal, 7 v. Aruba n. Jacmel, Willem Barendsz, 7 350 m. O. Fernando Noronha. Willemstad. 8 v. Cristobal te Kingston verw. Winsum. pass. 7 Guernsey. Zeeland. 7 v. New York n. Gibraltar, Zuiderkruis, 7 v Aden n. Singapore. KLEINE VAART Birmingham. 7 v Goole n. Harlingen. Davina Goedkoop. 7 v. Wismar n. Kingslyn. De Ruyter, 7 tc Emden v. A'dam. Duiveland. 7 v. Poole n. Flensburg. Ellewoutsdijk. 7 v. Hennebont te Newport. Elisabeth. 8 v. Caen n. Bridport. Frisia, 7 v. Nantes n. Port Jerome. Henk, 7 v. Liverpool te Manchester. Houtman. 7 v. A'dam n. Emden. Hoogland. 7 v. Nordenham n. Kopenhagen. Immanuel, B te Kopenhagen v. Nykoping. Ingeborg, pass. 8 Brunsbuttel. June pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Marcella, 7 v. Petitcouronne te Rouaan. Monica. 7 v Rouaan n. Duinkerken. Noord, 7 te Port Saint Louis du Rhone. Oleum. 7 v. Irvine te Loriënt. Palma. 7 v. Bordeaux te Petitcouronne. Saba. 7 v. Esbjerg n. Gent. Servus, 7 v. Middelfahrt n. Monstereur. Sian. pass. 8 Holtenau n. Voorburg. Slrius. 7 v. Rouaan te Parijs. Soemba. 7 v. Duinkerken te Londen. Sea ham, 7 v. Grangemouth n. R'dam. Timor. 8 v. Antwerpen tc Palnacky verw. Van Brakel, 8 v. A'dam n. Emden.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5