Tante Els DCIJ zal jubilerend IJmuiden te „denken" geven ftoS p"stSWortn der Steen' NieUWen" Gelijk spel te verwachten bij VSV-EDO Visserij-varia Grote expansie van de Zuid-Afrikaanse vis-industrie Dik Trom met ezel en al van stal gehaald DCIJ wint van Wormerveer THAMA ZO BEGINT HET LEVEN DE DIJK IS DICHT A UT O-RIJ LES? AUTORI) SCHOOL REU M MARKTBERICHTEN Voetbaloverzicht Santpoort Het hoekje van j de natuur ie jonge Velsen-Noord „Land en volk van China" Velsen Versterkergebouwtje bij de Theo Tijssenschool IJmuiden-Oost Huisvrouwen hoorden voor dracht van mevr. Bakker-Breed Kerkgrond voor straataanleg Castricum PONDERDAG 25 JANUARI 1951 Damtournooi voor bedrijven en organisaties In de maand Augustus zal de Dam club IJmuiden als onderdeel van de sportwedstrijden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van IJmuiden een damtournooi organiseren waarin alle hedriiven, diensten, vakbonden, clubs en dergelijke in de gemeente Velsen vier spelers kunnen afvaardigen. De titel welke door deze viertallen in dit tournooi zal worden bevochten, luidt: kwartet-kampioenschap van IJmuiden. Doorgewinterde dammers uit de clubs DCIJ en „Sportief" zullen er niet in hun clubverband aan kunnen deelne men, maar: gelukkig de bedrijven, diensten en clubs, die dergelijke vete ranen onder haar leden tellen, want daarvoor mogen ze wel uitkomen. Gemeente zorgt voor onderdak Hoewel de uitnodigingen voor het tour nooi nog verzonden moeten worden, heeft het gemeentebestuur reeds doen weten, dat het ook een kwartet het strijdperk in ral sturen en tevens voor een dak boven dit strijdperk zorg zal dragen. Het heeft namelijk enige schoollokalen ter beschik king gesteld, hetgeen vanwege de grote vacantie ook niet zo bezwaarlijk genoemd kan worden. Behalve van het gemeente bestuur zijn er reeds tal van andere blijken van instemming met dit initiatief bij DCIJ binnengekomen, onder meer van de bridge club „De Jump", het personeel van het Staatsvissershavenbedrijf, van de vis- kr.echts, de vishandel, de reders, de haven arbeiders, de belastingambtenaren, het rokerspersoneel, de scheepstimmerlieden, het personeel van de Twentse Bank, de IJmuider Courant, de leden van de V.V. „Stormvogels" enzovoort. Omdat dammen toch wel bij uitstek een IJmuidense lievelingsbezigheid is, hoeft de verwachting, dat ongeveer 100 kwartetten aan dit tournooi gaan deelnemen zeker niet overdreven genoemd worden. Men zal spe- Beperkende maatregelen van de regering De directeur van de Visserijen van Zuid-Afrika heeft meegedeeld, dat de vis- en visverwerkende industrie zich thans dermate uitbreidt, dat de regering zich genoodzaakt heeft gezien de vestiging van nieuwe bedrijven op het gebied van vismeel en visolie in een groot gedeelte van de Kaapprovincie aan banden te leg gen. Deze maatregel spruit voort uit de overweging, dat indien aan deze uitbrei ding geen paal en perk wordt gesteld, de visgronden uitgeput zouden worden. De grootste uitbreiding doet zich voor in de conserveringsindustrie van pelsers. Vóór de oorlog bestond er nauwelijks één fabriek op dit gebied, maar tegenwoordig zijn er tien in Zuid- en Zuid-West-Afrika. De productie van deze fabrieken breidt zich regelmatig uiten tussen Kaapstad en Walvisbaai worden nog steeds nieuwe fa brieken opgericht. De vangst van pelsers is groter dan van enige andere vissoort en de productie van de conserveringsin- dustrieën bedraagt ongeveer 17 millioen lbs per jaar (in blik). Een groot gedeelte hiervan wordt geëxporteerd. Singapore en de Malakka-staten hebben orders ge plaatst voor meer dan vijf millioen blik ken per jaar. Er is vermoedelijk niet eens voldoende scheepsruimte om deze hoe veelheden te vervoeren, maar men hoopt het toch te bewerkstelligen door bijna elk schip, dat de havens van Zuid-Afrika ver laat, een hoeveelheid ingeblikte pelsers te laten vervoeren. Het Thalia Theater is gistermiddag tot twee keer toe geteisterd door een uitbun dige schare IJmuidense jeugd, die zich on ledig heeft gehouden met het produceren van een maximale hoeveelheid instemming bij Chris Hoflands bewerking van de held Dik Trom en deszelfs belevenissen. Wij hebben ons in vroeger jaren weliswaar een gans andere voorstelling gemaakt van de corpulente jongeling, die achterstevoren op ezels rijdt, de heks van de Achterweg in goeden doen brengt en de veldwachter dwars zit, dan de hooggestemde dikkerd, die Annie Nicolas er van maakte, maar de kinderen hebben er gedurende twee voor stellingen volop van genoten en dat was de bedoeling. Het gezelschapje, dat wat al te veel travesti-rollen door de vrouwelijke leden moet laten vertolken, heeft zijn spel zozeer aan het jonge publiek aangepast, dat het nadrukkelijk articuleren om over het ge roezemoes heen te komen en toch vooral maar verstaanbaar te blijven, wel eens hin derlijk wordt, maar dit bezwaar zal het meisje op de vierde rij, dat onophoudelijk ujt pure geestdrift boven op haar stoel klom, minder gedeerd hebben. En er zal ook weinig aandacht aan geschonken zijn, aat het klassieke gluiperdje Bruin Boon, at door C. Johan Kievit zo onnavolgbaar d zijn boek getekend is, Woensdag alleen maar op het programma voorkwam. Want f d gelachen deze middag, niet m de laatste plaats om de ezel, die zelfs beerd"rmnkMdereii Uit de Zaal "gePro- oeerd mocht worden en die tenslotte door Vr, s ,fe krullebol bedwongen werd. SL Prestatie hem een echte me- gewerd, uitgereikt door een Pierrot- acmige dame, die wat wonderlijk aandeed ais clown van een rondtrekkend circus. F. kampioenschap van kennemerland Voor het tournooi om het kampioenschap ppcnn ^"e^erland, dat in Februari wordt vowTa aebben voor de hoofdklasse de Voovc p f Van D-CIJ- ingeschreven: v, a' De Jong' Van straten. Tweede klasse; Waal, Broek, Leeuw, ueide klasse: Langbroek en Van den Bos. DONDERDAG 25 JANUARI len volgens het systeem waarin de verlie zer afvalt. Bij gelijk spel plaatsen de be trokken kwartetten zich in een volgende ronde en wanneer er dan weer remise optreedt betekent dit verlies. In November 1950 moest de wedstrijd D.C.IJ.Wormerveer met 99 worden afgebroken. Van Straten van D.C.IJ. had twee stukken meer in het eindspel. Deze week is de partij te Wormerveer uitge speeld en de D.C.IJ.-er wist zijn partij te winnen en daardoor een overwinning voor zijn club te bewerkstelligen. De eindstand van deze ontmoeting is nu 119 voor D.C.IJ. De Noordhollandse damcompetitie is nu ten einde. Van de elf wedstrijden heeft D.C.IJ. er drie gewonnen en twee in gelijk spel doen eidigen. Op de Noordhollandse ranglijst werd de achtste plaats veroverd. Het aantal scores van de spelers luidt: Laros: 10 gesp. 13 pnt., Dukel 11 gesp. 12 pnt., Smit en T. Postma 11 gesp. 10 pnt., Ligthart 5 gesp. 9 pnt., Vooys 11 gesp. 9 pnt., G. Postma 8 gesp. 9 pnt., Van Straten 10 gesp. 9 pnt., K. de Jong 11 gesp. 8 pnt., Swier 9 gesp. 5 pnt., Post 2 gesp. 2 pnt., Van der Steen 3 gesp. 1 pnt., Koetsier 5 gesp. 1 pnt., Van Wort en De Boer 1 gesp. 0 pnt. Voor D.C.IJ. 2 rest nu nog een beslis singswedstrijd tegen Beverwijk 2, welk tiental degradatiewedstrijden moet spelen. ADVERTENTIE (net theater met de beste films) presenteert van Vrijdag a.s. af elke avond 2 voorstellingen aanvang 7 en 9.15 uur HET VEELBESPROKEN FILMWERK (Wij wensen een kind) Plaatsbespreking (dringend aanbevolen) op de dag der voorstelling van 11 tot 12.30 uur. Alleen toegang boven 18 jaar. HEDENAVOND 8 uur extra voorstelling van ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Pryzen Heilbot 2,75—2,25; gr. tong 2,45—2,20; gr.m. tong 2,131,90: kl.m. tong 2.311,86; kl. tong I 2,52—1,98; kl. tong II 2,09—1,80; tarbot I 2,55—2,15, per kg. Tarbot IV 6443; schartong 4035; gr. schol 46—37; gr.m. schol 75—60; kl.m. schol 80—67; kl. schol I 72—58; kl. schol II 42—21; schar 27,5011; bot 27,5022; v. haring 28—25; makreel 55—47; gr. schelvis 82; gr.m. schelvis 8270; kl.m. schelvis 7270; kl. schelvis I 6759; kl. schelvis II 5949; wij ting 3012; gr. gul 47,5036; midd. gul 37,50—30; kl. gul 32,50—27; ham 57—52; lom men 3229; kl. koolvis zw. 22—16,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 180—107; gr. koolvis zw. 50,5037; gr. leng 9080, per 125 kg. Aanvoer 195 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 8 kisten schartong, 440 kisten schol, 135 kisten schar, 60 kisten bot, 20 kisten haring, 12 kisten makreel, 70 kisten schelvis, 870 kisten wijting, 245 kisten kabeljauw en gul, 13 kisten leng, 4 kisten heek, 430 kisten kool vis, 60 kisten diversen. Totaal 2568 kisten. Besommingen IJM 116 Eveline f20.500. KW 78 f 7460; KW 39 f 6840; KW 48 f 9630; KW 159 f 6550; KW 44 f 5640. TX 32 f1610; TX 33 f 2200; IJM 11 f2210; IJM 276 f 1530; KW 10 f2570. Een trawler besomde f 18.970. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 24 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Luna van Rotterdam. Larix van Stocka. Egir van Karlskrona. Bellerophon van Liverpool. Egee van Caen. Tom van Oxelosund. Marvik van Boston. Hecuba van Bremen. Dorothea van Geffle. Joost van Södertalje. Libelle van Bremen. Eban van Londen. Ingér van Antwerpen. Vertrokken zijn: Norma naar Rotterdam. Colsater naar Hamburg. Delft naar Antwer pen. Raki naar Indonesië. Wandia naar Nordenham. Mont Gaspe naar Rotterdam. Sukhumi naar Kaliningrad. Seger naar Nor denham. Stentor naar Rotterdam. Danae naar Rotterdam. TAVIDO BRENGT „KORPORAAL ELISABETH" Ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan zal de toneelclub „Tavido" van de Vereniging „De Gieteling" Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Februari in het Kennemer Theater in Beverwijk de comedie van Terrence Rattigan „Korporaal Elisabeth" opvoeren. Regisseur is de heer A. H. Holt- slag. De tweede avond zal besloten worden met een bal, waarvan Will Bley met zijn solisten het rhythme zullen bepalen. Tengevolge van het wassen van de rivier de Waal is de Waalkade te Nijmegen voor een groot gedeelte ondergelopen, waardoor het verkeer veel hinder ondervindt. Alleen de jeugd vindt het niet zo erg: met gummilaarzen aan kun je immers heerlijk door het water plassen. ..viwi Thalia. 20 uur: „De dijk is dicht" (extra voorstelling). Raani, VRIJDAG 26 JANUARI uur ui'tiT !°'30 tot n'30 UU1" Spreek- ThXWethauder van Financiën. 20 uur: „Zo begint het leven." Op zijn inspectietochten aan het front in Korea maakt de bevelhebber van het Tiende Amerikaanse Legercorps, generaal Edward Almond, gebruik van een helicopter. Bij zijn aankomst op een vooruitgeschoven commandopost wordt de generaal begroet door een regimentscommandant, kolonel Messinger (rechts). In het kamp van VSV voelt men zich thans heel wat rustiger dan enige weken geleden, temeer daar KFC en DWV nu toch wel heel duidelijk hebben bewezen over zeer matige ploegen te beschikken. Zondag komt EDO op bezoek. De Haar lemse ploeg begon het seizoen niet best, maar wist zich door stug volharden aardig om hoog te werken, zodat het elftal op een ge geven ogenblik zelfs op de tweede plaats stond. VSV zal het dan ook niet gemakkelijk krijgen, maar toch achten we de IJmuidena- ren in staat een gelijk spel te bewerkstel ligen. Stormvogels schoot in de eerste wedstrijd in het nieuwe jaar geducht uit zijn slof door Velox met een 5—0 nederlaag naar Utrecht terug te zenden. Dit resultaat mag temeer opvallend heten, omdat Velox toch ook nog een behoorlijke kans op de bovenste plaats had. Zo op het eerste gezicht heeft het er veel van, dat de Vogels het Zondag tegen TOG gemakkelijker zullen krijgen. En inder daad, de Amsterdammers staan met minder fraaie cijfers drie punten uit tien wed strijden op de onderste plaats. Maar zulke clubs kunnen vaak verrassend vinnig van zich afslaan. Laat Stormvogels op zijn hoede zijn De Kinheimers zijn op de verkeerde weg. De lange gedwongen rust heeft hun geen goed gedaan, waarvoor de twee nederlagen na de hervatting van het seizoen een vol doende bewijs zijn. We zijn er dan ook nog lang niet zeker van dat Kinheim Zondag a.s. van DEM zal winnen. Velsen heeft dezelfde rust, die voor Kin heim funest is gebleken, heel wat minder kwaad gedaan, zo zelfs dat de Santpoortse ploeg door twee overwinningen in eens weer in aanmerking komt voor de bovenste plaats. Zondag ontvangt zij QSC, welke club dit seizoen niet zo bijzonder sterk is. De punten zullen dan ook in Santpoort blijven. In Castricum zal het tussen CSV en IVV, twee clubs van vrijwel gelijke sterkte, onge twijfeld spannen. We verwachten hier een gelijk spel. Wijk aan Zee gaat zijn geluk in Kromme nie tegen GVO proberen. We achten de ploeg der badmensen gedecideerd beter dan die van GVO en rekenen er dan ook op, dat de punten uit Krommenie worden meegenomen. Beverwijk deed zeer verstandig door het zwakke De Meer nog wat vaster op de on derste plaats te drukken. Die Beverwijkers redden het wel! We denken zelfs dat ze er Zondag ZSGO ook onder houden. Evenals Beverwijk schijnt ook Terrasvogels geen zin in de onderste plaats te hebben en inderdaad, een club die in staat is om Helder een „halt" toe te roepen op het pad der overwinningen, is daar ook te goed voor. Tegen „De Meteoor" slepen de Santpoorters ook wel een punt in de wacht. Vitesse reed tegen Rivalen een rare schaats, MET SCOTT naar DE ZUIDPOOL De roemruchte reis van kapitein Scott naar de Zuidpool zal Vrijdag- en Zater dagavond door „Santpoorts Bloei" in het. Jeugdhuis worden vertoond. Dit is een kleuren-documentaire over de vermaarde Brit, die in 1912 door voedselgebrek met zijn metgezellen omkwam op de terugreis van de Pool. IJmuiden, Donderdag 25 Januari Beste kinderen, WAT EEN ZIEKEN in onze familie! Ik schrok van al die meewarige ver halen over snip-verkouden neuzen en hoestdrankjes naast het bed en halve aspirientjes! Ik kan er overigens van meepraten hoor, want de griep heeft mij vast niet vergeten. En daarom wens ik alle zieken van harte spoedig beterschap toe en hen die nog gezond zijn, het aanblijven van die gezondheid! En omdat een zieke nu eenmaal altijd een streepje voor heeft, komt MARIAN- NEKE deze week het eerst aan de beurt. Gaat het alweer wat na dat nare week einde? Je hebt het wel te pakken gehad, geloof ik! Ik zal eens kijken of ik je aan die tijdschriften kan helpen, maar ik beloof niets. HEEMSKIND is ook al „niet erg lekker", maar hij gaat toch liever naar school dan zich in bed te liggen vervelen. Dat kan ik me best voorstellen. Van DENNEBOOMPJE komt een dubbel dikke brief fijn zo, nicht. Bedankt voor de inzending. Heb je veel zin in de „pro centen-sommen"? Je vraag is genoteerd en je zult er wel iets van lezen, als je goed oplet. Bedankt voor de raadsels, meiske! Hoe is het inmiddels met ons MEEUW TJE? Ik neem het je helemaal niet kwalijk hoor, wanneer jij lelijk schrijft en ik vind het nog al meevallen ook. Je boek is onder weg, hoor, ik heb het aan je huisadres ge stuurd, dan komt het wel terecht. Mooie brief was dat, van die dreumes, APPELWANG. Dus dat waren schuilna men. Ja, ik vind ze erg aardig. Hebben ze nog een betekenis? Bevalt de nieuwe les uren-regeling je niet zo bijster? Dag! GEORGE FORMBY is nog niet door de griep te pakken genomen. Volhouden, joh! Ja hoor, deze week kan je oplossing nog binnenkomen, maar de sluitingsdatum na dert nu snel. Ook de groeten George en hou je maar goed! PADDESTOELTJE schrijft op het laatste nippertje nog een briefje. Jullie krijgen dat uniform toch niet, het wordt toch „kopen"? Ik vind het een heel goed systeem van je oudei's, dat je er zelf ook wat voor over moet hebben en wel een stukje zomer- vacantie. Ook jij bedankt voor de raadsels, hoor! Waarmee de brievenbus weer leeg is en ik kan zeggen: Tot de volgende week. TANTE ELS. Een hele poos terug heb ik jullie de vraag voorgelegd, wat we samen zouden doen na het aquarium-verhaal. Er kwamen allerlei plannetjes los en de meesten wilden wel eens de aardige bijzonderheden uit de natuur horen echt van die dingen, waar je niet alles van weet. Vooral toen er deze week weer een vraag in deze richting kwam, heb ik besloten een nieuwe rubriek te beginnen: „Samen de natuur in." Als jullie dus speciale vragen hebben, stel ze dan; we zullen ze in ons hoekje proberen te beantwoorden. Daar gaan we dus! Jullie hebt natuurlijk allemaal wel eens „molshopen" in de tuin of in het veld ge zien, hoopjes aarde, die, zoals de naam al zegt, door een mol „gemaakt" zijn. Die mol is een vreemde snaak. Vroeger waren de mensen doodsbenauwd voor hem, maar tegenwoordig weten ze beter. Men heeft geruime tijd gedacht, dat een mol planten at en dat hij dus onder korenvelden en zo een heleboel schade aanrichtte, maar het is juist omgekeerd: de mol leeft van schadelijke insecten en doet veel goed. Vroeger werden de mollen te vuur en te zwaard bestreden en nu zijn er ook nog wel mensen, die niet beter weten en elke mol doodmaken, die ze te pakken krijgen, soms ook wel omdat het huidje van deze kleine dappere graver nogal wat waard is voor de bontindustrie. De mol leeft zowel in Noord-Amerika als in Europa en zijn „Zondagse" naam is Talpa. De oogjes zijn maar heel klein en veel kan de mol er dan ook niet mee zien, maar dat hoeft ook niet, want hij leeft toch haast zijn hele leven onder de grond. Met de voorpootjes, die min of meer als lepels gevormd zijn en een grote „graaf- nagel" boven de „duim" wroet hij de grond los om ze daarna met het spitse kopje naar boven te gooien, waardoor de molshopen ontstaan. Het diertje is een uitstekende mijnwerker want een molsnest, dat altijd gekroond wordt door een hoop (wat dus niet zeggen wil dat er onder elke hoop een nest te vin den is) is een prachtig samenstelsel van gangen, die allemaal op elkaar uitlopen. Het gevoel van de mol is erg scherp ont wikkeld net als zijn gehoor. Als een mol nu eens echt lastig wordt in de tuin, omdat hij de bloemperken omwoelt (kan 'ie ook niet helpen, want leer een mol maar eens een roos waarderen!) kun je ze door vlier takken in de grond te steken verjagen en men zegt ook met.... haringkoppen, die dan in de gangen gestoken moeten worden. In Zuid-Europa leeft ook nog een water mol, die zwemvliezen heeft en allerlei waterdieren tot kleine vissen toe, eet. T. E. DENNEBOOMPJE stuurt ons een grappig weekraadsel, dat ik jullie graag voorleg: 1. Wie draagt zijn baas en wordt zelf door zijn baas gedragen? 2. Waarom draagt men 's winters in de kou altijd een dikke das? 3. Welke nieren kunnen nooit ziek wor den en vind je dan ook niet bij mens of dier? 4. Hij vraagt je elke dag om eten en je geeft het hem ook. Wie is dat? Ingezonden door Paddestoel: 1. Wat is dit: Vijf gaatjes in één gat Een rood stalletje vol witte kippetjes. 2. Voor vijf vette kalveren is bepaald, dat duizend gulden wordt betaald Nu geef ik je te raan op hoeveel een nuchter kalf komt te staan. 3. Welke meester kan geen kinderen leren? wat vooral Helder genoegen gedaan zal heb ben. We veronderstellen dat De Meer de dupe zal worden van de wraakgevoelens der Castricummers. De ontmoeting WFCDe Kennemers wordt onder heel wat minder spanning gespeeld dan destijds De KennemersWFC, omdat de Wormerveerders naar het midden zijn afge zakt. Voor De Kennemers een goede gelegen heid om zich na de nederlaag tegen OVVO te rehabiliteren. ADO trekt naar Assendelft. Het kon wel eens zijn, dat de Heemskerkers één puntje aan de tegenpartij moesten laten. VVB gaat onverdroten voort met het bin nenhalen van winstpunten. Ahrends zal het volgende slachtoffer der Breesapers wel zijn. Boeiende lezing van de heer A. Langkemper De winkeliersvereniging „Wijkeroog" heeft Woensdag in het gymnastieklokaal der R.K. meisjesschool aan de Corverslaan een culturele avond gehouden, waarop de heer A. Langkemper een lezing hield over „Land en volk van China", die hij deels op eigen ervaring zeide te baseren. Hij schetste eerst uitvoerig de snelle opkomst van dit grote land van 500 mil lioen zielen en wees op de zeer geringe plaats die de. vrouw in dit grote rijk tot nu toe innam. Vierhonderd millioen Chi nezen vinden, naar spreker zeide, hun be staan in de landbouw, uitgeoefend op zeer kleine grondoppervlakten waarop zware belastingdruk van de hoge kasten rustte. De Chinese levensstandaard was en is erg slecht, zei spreker. Uitvoerig besprak de heer Langkemper de haat tegen alles was Westers is, waarvan de Boxer-op stand een duidelijke ontlading is geweest. Uit deze haat zijn, volgens spreker, ook de laatste acties van China gegroeid, waarin de Chinees onder nieuwe leiding voor zijn vrijheid vecht. Met deze lezing zeide spreker te willen aantonen, dat naastenliefde alleen de vrede kan brengen onder de volkeren, die de vrijheid wensen en dat het lijdenge deeld moet worden. De heer Langkemper vertoonde een be langwekkende serie lichtbeelden over het oude China. De directeur van het telefoondistrict Haarlem heeft verzocht, aan dit bedrijf te verhuren, tegen 2.50 per jaar, een ge deelte grond ter oppervlakte van ongeveer 8m2, met een zich daarop bevindende en aan de o.l. Theo Thijssenschool aan de Lagersstraat te IJmuiden aangebi'achte opstal, welke grond is aangegeven op de bij de stukken gevoegde situatie-tekening met gele kleur. Dit gebouwtje is bij de P.T.T. in gebruik voor versterkerrekken ten behoeve van de radio-distributie. Tegen de verhuur voor het beoogde doel en tegen de bovengemelde huurprijs be staat geen bezwaai-, zodat de raad wordt voorgesteld op het verzoek in te gaan. „DE ONTMOETING TUSSEN OOST EN WEST" Zondagmorgen houdt de gemeenschap Velsen van het Humanistisch Verbond een bijeenkomst in de R.H.B.S. aan het Tibe- riusplein, waarin de heer Kwee Swan Liot uit Oegstgeest het woord zal voeren over het onderwerp „De ontmoeting tussen Oost en West". Zondag 4 Februari wordt in hotel Brinkmann in Haarlem de tweede kader dag van het gewest Noordholland van het Humanistisch Verbond gehouden, waarop dr. I. Vijlbrief over „Humanisme en Chris tendom" zal spreken. De afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hield Woensdagmiddag een bijeenkomst in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg. Voor een talrijk gehoor gaf mevrouw Bakker-Breed uit Schagen een serie voor drachten welke zij opende met ^een gedicht van Hélène Swarth „De toverfluit", een mijmering over het oorlogsverschijnsel, welke zij even later nog veel sterker ac centueerde met een knap weergegeven dialoog tussen de blinde moeder en de schoolmeester uit het werk „Brief in sche mel*" van Hei-man Heijermans, waarin diens overtuigde pacifisme zeer sterk tot uiting komt. Vooral de weeklacht van de moeder vond bij haar een goede klank bodem en het was moeilijk te begrijpen, waarom na een expressie van dergelijk schrijnend zieleleed zulk een klaterend applaus moest volgen. Ook in het fijne ge dichtje „De Stoel" van Clinge Doorenbos declameerde mevrouw Bakker met een in tonatie, die de volle zaal muisstil maakte en bij alle toehoorders vertedering wekte. „Het sprookje van de witte Erica" van Van Suchtelen kon het echter heel goed met wat minder mimiek stellen, dan er aan gegeven werd. Behalve „Aase's dood" van Ibsen vertolkte mevrouw Breed-Bakker na de pauze verder ,,'t Salieavondje van Juf frouw Pieterse" van Eduard Douwes Dek ker. Nog niet slecht. Ondanks de iets lagere noteringen, die in het begin dezer week in Engeland als gevolg van de rui mere eigen aanvoeren werden geboekt, haalde het drietal IJmuidense trawlers dat Dinsdag de Grimsby-afslag bezocht, rede lijke successen. De Abraham besomde voor een aanvoer van 875 kit na een 14-daagse reis 2815, de Petten na een 13-daagse reis 2310 en de Limburgia na een 14-daagse reis £1900. De „Hoop", welke aanvankelijk vandaag in Grimsby aan de afslag zou zijn, moest wegens de grote Engelse aanvoeren wach ten tot Vrijdag. De schepen die Woensdag in Grimsby aan de afslag waren, troffen een minder goede afslag. De Flamingo besomde voor een 14-daagse reis 1500, de Vios met een aanvoer van ruim 700 kit 2100 en de Thorina eveneens met een aanvoer van ruim 700 kit 2318 voor 14- en 13- daagse reizen. Nog mager in IJmuiden. Van de trawlers waren vandaag aan de afslag de Bergen met 210 kisten schelvis en piepers, 110 gul en kabeljauw, 250 koolvis en leng, 60 wijting en 40 varia. De Shamrock had 1000 kilo tong, 5 manden tarbot, 80 man den schol en 10 manden gul en kabeljauw. Enkele kotters en loggers kwamen nu al binnen en zorgden voor een gevarieerd maar beperkt aanbod. Dokken. De trawler Schoorl heeft dezer dagen een dokbeurt ondergaan. Te „dik". De tonnenlegger Grevelin- gen kwam Dinsdagavond zijn toevlucht zoeken in de IJmuidense vissershaven, daar zijn werk door dikke mist belemmerd werd. Klaar, af. Dinsdagmiddag kwam een nieuwe aanwinst binnen voor de actieve rederij Wiron op Wieringen, namelijk de Wiron 4, die als visserij-nummer IJM 209 kreeg. Het schip is gebouwd op de werf „de Dageraad" in Woubrugge en wij gaven bij de tewaterlating reeds uitvoerige bij zonderheden over deze kotter, zodat wij er thans mee kunnen volstaan te vermelden dat de Wiron 4 deze week nog verder voor de visserij zal worden klaargemaakt. Men hoopt in het begin van de volgende week ter visserij te kunnen vertrekken. Plan. Volgens de laatste berichten was de Assan Reis Woensdagmorgen nog vissende. Het schip zou behoudens onvoor ziene wijzigingen Maandag aan de afslag van Grimsby zijn. Zuidelijke deur. Voor de maand Fe bruari zijn de volgende hoeveelheden zee vis voor uitvoer naar België geaccordeerd: Nederland 150 ton, Denemarken 60 ton, Noorwegen 20 ton en Zweden 5 ton. Ten opzichte van de uitvoer van Nederland in Januari betekent dit een vermindering van ruim 50 ton. In en uit. Op 24 Januari vertrokken: IJM 249, 226, 206 en 215. Op 24 Januari kwamen binnen: KW 159, 39, 48, 78, 44, 10, HD 79, TEX 32. 14, 33, 37, IJM 11, 213, 16, 276, UK 53 en HD 16. Kentering:. De prijzen van Woensdag waren niet zoveel hoger dan de voorgaande dagen. Vooral de wijting liep even hard terug: enkele partijen gingen zelfs weer voor 12 per kist van de hand. De schol bleef even duur, zodat de grote soorten weer 46 per kist opbrachten en de kleine schol 2/21 tot 42 per kist. Kleinmiddel- schol was weer de meest gevraagde soort en haalde ook de hoogste prijzen 80 per kist). De tong bleef onveranderd op 2.45 voor dé lappen en 2.09 voor de grove slips. Maar de zwarte koolvis was aanmer kelijk goedkoper en bracht het niet verder dan tot 50 per 125 kilo, maar ook werden er nog een paar partijtjes voor 38 ver handeld. De totale aanvoer was Woensdag ruim 2500 kisten waarvan 200 kisten fijnvis, 440 schol, 850 wijting en 245 kabaljauw en gul. De Eveline besomde Woensdag voor een 13-daagse reis 20.500 en de Catharina Duyvis 18.970 voor een 13-daagse reis. Van de loggers was de KW 48 verreweg de hoogste met 9630 en de kotter KW 10 was de beste van zijn soortgenoten met 2570 als eindresultaat. Proefdraaien. De Claes Compaen, die een poos voor reparatie heeft binnenge- legen, is Woensdag voor een proefvaart naar buiten vertrokken. Aangenomen kan dus worden dat dit schip een dezer dagen weer aan de visserij zal gaan deelnemen. Tegenslag:. Woensdagmiddag kwamen binnen voor reparatie de Belgische kotter Z 540 en de SCH 121. De vangst van de SCH 121, die een afgebroken reis heeft, be droeg slechts 30 manden, die vandaag wer den verkocht. Met het kerkbestuur van de Nederl. Her vormde Gemeente in IJmuiden-Oost zijn onderhandelingen gevoerd over de aan koop van een grondstrook ten Noorden van de pastorie aan de Velserduinweg. Deze onderhandelingen hebben tot re sultaat gehad, dat het kerkbestuur zich be reid heeft verklaard de grondstrook, ter oppervlakte van ongeveer 90 m2 aan de gemeente te verkopen, tegen een prijs van 7.per m2 en onder voorwaarde, dat de bestaande erfafscheiding voor rekening van de gemeente wordt verplaatst en de ge rooide beplanting door en voor rekening van de gemeente wordt vernieuwd en op de daarvoor bestemde plaats wordt aange bracht. De gemeente heeft het stukje grond nodig voor de aanleg van een deel der nieuwe Rijnstraat. Er zal een kleine wijzi ging der begroting uit moeten voortvloeien. ONDERLINGE COMPETITIE VAN „ST. THOMAS" De uitslagen van het vervolg der onder linge competitie van de Damclub „St. Thomas" luidden: B. BeentjesJoh. van Velzen 11; A. de ZeeuwW. de Ruijter 11; C. BakkerC. van der Himst afge broken. Wegens heersende griep kon „St. Tho mas" slechts vijf spelers afvaardigen naar „Duinenbosch" om de damclub van deze inrichting te bekampen. Het lid P. Ruiter nam elf borden voor zijn rekening en wist zes partijen te winnen, drie gelijk te spe len en verloor er twee. „St. Thomas" won deze wedstrijd met 1713. IEPEN STIERVEN DOOR GAS- VERSTIKKING De Zeeweg wordt aan beide zijden be grensd door ongeveer 165 jaar oude iepen. Enkele daarvan, recht tegenover het kan toor der P.W.N., is men thans aan het rooien. Een gasbuis welke op deze plaats was aangebracht heeft, naar men aan neemt, gas laten ontsnappen; daaruit ver klaart men ook de plotselinge dood van deze iepen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7