„Vele ondernemers zitten op een troon" ZWlTSWflIr SANOSTO L r Wereldnieuws V Radio geeft Donderdag Snuif en wrijf Amerikaan geeft en arbeiders van zijn mening over directeuren Nederlandse bedrij nven Heringa Wuthrich PANDA EN DE MEESTER.BEDIENDE Nieuwe Uitgaven WOENSDAG 31 JANUARI 1951 Een verandering: in de geestesgesteldheid van vele leiders van bedrijven in ons land, nauwere betrekkingen tussen deze leiders en hun werkers, een grotere prikkel voor het vinden en gebruiken van arbeidskrach ten en een vereenvoudiging van de werk wijze, dit zijn, kort samengevat, enige ad viezen voor het verhogen van de produc tiviteit in ons land, die door Henry M. Laws, adviseur van de E.C.A, van het bureau van de speciale vertegenwoordiger in Parijs, worden gegeven. De heer Laws vertoeft reeds enige tijd in ons land. Hij bezocht vele bedrijven, hield besprekingen, gaf adviezen en nam daarbij in enige bijeenkomsten van leiders en directeuren van bedrijven geen blad voor de mond. Hij was in Amerika veertig jaar in het bedrijfsleven werkzaam. Hij wil thans meehelpen de productie in ons land te verhogen. Voor de Nederlandse arbeiders heeft de heer Laws veel waardering. Zij doen zeker niet onder voor de Amerikaanse arbeiders, maar volgens de heer Laws zijn zij niet altijd op de juiste wijze geoefend. Veel gaat over van vader op zoon, zonder dat voldoende rekening wordt gehouden met de geheel gewijzigde omstandigheden. Hij is het er niet mee eens, dat men vaak beweert niet over voldoende geschoolde arbeiders te beschikken. Naar zijn mening heeft men nog lang niet genoeg gebruik gemaakt van de ongeschoolde arbeiders. Over de geestesgesteldheid van vele on dernemers heeft deze Amerikaan ook een en ander te zeggen. „Op een troon" „Er zijn velen, die op een troon zit ten. Zij hebben een prachtig bureau en een aardige secretaresse. Men kan er een heel prettig onderhoud mee hebben en een kopje koffie drinken, maar zij kennen vaak hun arbeiders niet. Zij hebben er te weinig contact mee. Als er meer respect is voor de arbeider, is er ook meer respect bij de arbeider voor de ondernemer. Die betere betrek kingen over en weer stimuleren het werk en verhogen de productiviteit." Er zijn voorts verbeteringen nodig op het gebied van machines en fabrieksuit- rustingen. Met kleine verbeteringen van de uitrusting en een betere besteding van de arbeidskracht kan de productie zeer zeker worden verhoogd. Er zijn tal van verbeteringen aan te brengen zonder dat men daarvoor veel geld behoeft uit te geven. De heer Laws had ook critiek op de be- drijfspolitiek van sommige ondernemers. Het komt voor, zo zeide hij,dat een klant iets bestelt, dat in die grootte niet wordt vervaardigd. De outillage van de fabriek is geheel op de fabi-icage van kleinere stukken ingesteld. Een andere fabriek is wel ingericht op die grote stukken. In plaats van nu de klant de raad te geven dat stuk elders te laten vervaardigen, gaat men er zelf toe over. Dat brengt vele kos ten met zich mee en een tijdelijk ontwrich ten van het productie-proces, alleen uit wantrouwen en uit angst, dat men de klant ook voor de producten waarop men wel is ingesteld, gaat verliezen. Wantrouwen Over dat wantrouwen gaf hij een ander voorbeeld. Een importeur leverde bepaalde apparaten en zei tegen iedere koper, dat deze dat apparaat alleen zou hebben. Hij verkocht op deze wijze het apparaat aan 30 bedrijven. Het ene wist niet van het andere, dat men er ook een had. „Wij kennen in Amerika een dergelijk wantrouwen jegens elkaar niet. Men kan HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50. Voor kleuters. 11.00 Orgel, piano en viool. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 13.45 U kunt het ge loven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Altviool en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Re'geringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Concert. 19.00 Voor burger en militair. 19.10 Concert. 19.45 Cau serie. 20.00 Nieuws. 20.06 De groeten van Nuchteren. 20.20 Omroeporkest. 21.10 Vraag stukken van deze tijd. 21.40 Lichte muziek. 22.10 Vocaal dubbelkwartet. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Dans muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Instrumentaal: septet. 13.35 Platen. 14.00 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Strijk kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Gronings programma. 18,00 Promenade orkest. 18.30 Causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 In dienst van het vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.06 Gevarieerd programma. 22.10 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Dansmuziek. 15.40 Franse les. 16.00 Kamermuziek. 16.30 Causerie. 16.45 Twee piano's. 17.00 Nieuws. 17.10 Kinderliedjes. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Weense muziek. 18.20 Piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang én piano. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Dansmuziek. van elkaar leren." Volgens de heer Laws is er op veel gebieden onzer industrie ver eenvoudiging mogelijk, vooral in bedrijven, waarin zeer veel van dezelfde producten worden vervaardigd. „Er zijn in uw land 10% millioen men sen. Zij hebben een huis nodig, kleding en voedsel en een fiets. Ik zou die rijwiel industrie kunnen vergelijken met onze auto-industrie. Vergelijk ik nu de lonen, die verdiend worden in onze auto-industrie en die in uw rijwielindustrie en vervolgens de prijzen van een auto en een fiets, dan klopt er iets niet in de verhouding. Want het is naar verhouding voor onze arbeider gemakkelijker een auto aan te schaffen dan voor de Nederlandse arbeider een fiets te kopen. Overigens moet men niet te vaak zeggen: we zijn maar een klein land, we hebben maar een klein afzetgebied. Men behoeft zich niet tot het eigen land te be perken. In de V. S. beperkt men zich ook niet tot een der staten. De handelsbeper kingen worden steeds meer en meer weg genomen. Het komt er op aan, dat men een zo goed en zo goedkoop mogelijk artikel maakt." Wacht niet tot Uw griep -hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw luchtwegen vastzit, de ziektekiemen die Uw ademhalingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: Port voor zeepost-pakketten naar Indonesië verhoogd De Indonesische postdienst heeft beslo ten met ingang van 1 Februari de aan die dienst toekomende vergoeding voor de be handeling van Nederlandse zeepostpak ketten te verhogen. Het verhoogde bedrag, dat aan de Indonesische postdienst door de Nedei-landse P.T.T. moet worden over gemaakt, zal aan de afzenders hier te lande worden doorberekend. Het port voor de per zeepost verzonden postpak ketten wordt ingaande 1 Februari ge bracht op 2,65, ƒ3,35 en ƒ4,05 voor respectievelijk 1, 3 en 5 kg. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. opende Dinsdag de herstelde brug over de Oude IJsel te Doetinchem. *Voor kinderen natuurlijk!) Maar óók voor herstellenden /te? /htelfteiastfTtet/ac? met vitamines A,B,C en D Stroomlevering door producent of gemeentelijk bedrijf? Minister Van den Brink stelt een commissie in De minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft na te gaan of, bezien uit een oogpunt zowel van doeltreffende electriciteitsvoor- ziening als van de daarbij betrokken be- stuursbelangen, levering van electrische energie door het productiebedrijf recht streeks aan verbruikers dan wel door mid del van gemeentelijke distributiebedrijven de voorkeur verdient. In deze commissie zijn benoemd: tot vooi-zitter dr. ir. W. Hupkes, oud-president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, tot leden mr. A. J. M. Leesberg, wethouder der gemeente Alkmaar, A. B. J. Prakken, lid van Gede puteerde Staten van Noordholland, ir. H. H. Ehrenburg, directeur der N.V. electri- citeitsfabriek IJselcentrale te Zwolle, mr. J. A. J. M. van Hellenberg Hubar, burge meester van Hilversum en ir. C. Noome, voorzitter van de Vereniging van Direc teuren van Electriciteitsbedrijven in Ne derland. Legergoederen verduisterd in Semarang Twee onderofficieren berecht Voor het Hoog Militair Gerechtshof hadden zich twee onderofficieren, de wachtmeester J. D. uit Driebergen en de sergeant A. W. A. uit Uden te verant woorden. Deze onderofficieren hadden te Semarang legergoederen verduisterd uit een magazijn, waarover zij het beheer voerden. D. en A. verklaarden, dat de goederen moesten worden overgedragen aan het In donesische leger. Zij voelden daar weinig voor en stuurden daarom vele goederen naar hun familie. De advocaat-fiscaal was de mening toegedaan, dat de verdachten het bevel tot overdracht hadden moeten opvolgen. Zij hadden geen recht om zich de legergoederen toe te eigenen. De advocaat fiscaal eiste tegen D. een gevangenisstraf van één jaar en een boete van f25,dit laatste wegens overtreding van de vuur- wapenwet, en tegen A. een gevangenisstraf van negen maanden. Bovendien vroeg de advocaat-fiscaal voor beiden terugzetting tot de rang van soldaat. De raadsman van de onderofficieren, mr. J. Klaassen, vroeg voor beiden een ge vangenisstraf gelijk aan het voorarrest. De Zwolse slagers willen vee bij eigen fonds verzekeren De Hoge Raad behandelde een zaak tegen een slager te Zwolle, die door de economische politierechter was veroor deeld tot 1 boete, omdat hij zijn slachtvee had verzekerd bij een plaatselijk verzeke ringsfonds. Hierdoor handelde hij in strijd met een verordening, welke voorschrijft, dat de verzekering moet geschieden bij het Centraal Bureau Slachtverzekering. De advocaat-generaal zal op 13 Februari conclusie nemen in deze zaak. De bedoelde verordening stamt uit de bezettingstijd. Nadat de distributie was opgeheven wilden de Zwolse slagers hun vee weer bij hun eigen verzekeringsfonds verzekeren. De premies zijn daar aanzien lijk lager dan bij het Centraal Bureau. Toog" viel in de smaak bij de kantonrechter De huurder van een huis in Rotterdam- Zuid had de schuifdeuren tussen twee kamers laten verwijderen en een zoge naamde toog doen aanbrengen. De maat schappij, die deze woningen exploiteert, ging daar niet mee accoord en maakte een civiele procedure aanhangig bij het kan tongerecht te Rotterdam, nadat de bewoner geweigerd had, een schadevergoeding van 190 te betalen. De maatschappij eiste op grond van het Huurbeschermingsbesluit ontruiming van het pand wegens onbe hoorlijk gebruik. De kantonrechter ging eens een kijkje nemen in het huis en vond, dat er van onbehoorlijk gebruik geen sprake was. Hij verklaarde de maatschappij niet ont vankelijk in haar eis, zodat de huurder dus in het huis kan blijven wonen. De afvoer der Ambonese militairen van Java Hoge Raad behandelt op 16 Februari het beroep in cassatie Het beroep in cassatie van de Staat der Nederlanden tegen de sententie van het gerechtshof te 's-Gravenhage in de zaak betreffende de afvoer der Ambonese ex- K.N.I.L.-militairen op Java zal op 16 Februari door de Hoge Raad worden be handeld. Een vertegenwoordiger der Ambonese militairen, de heer Wairata, die pas uit Indonesië in Nederland is aangekomen, heeft verklaard: „Wij zijn dankbaar dat de Nederlandse regering zich wil houden aan de uitspraak van de Haagse rechter. Aan het Ambonese volk is hiermede ech ter nog geen recht gedaan. De Nederland se regering overweegt de afvoer der Am bonese militairen naar Nieuw Guinea nog steeds niet. Zo lang echter niet is bewe zen, dat afvoer naar Nieuw Guinea tech nisch onmogelijk is, zb lang blijven wij deze afvoer eisen. Politieke bezwaren hier tegen kunnen wij niet accepteren. Alleen indien vervoer naör Nieuw Guinea op overwegende technische bezwaren stuit kunnen wij over afvoer naar Nederland denken. Maar in dat geval moet de Ne derlandse regering garanderen dat de rechtschending tegenover het Ambonese volk aan het Uniehof zal worden voorge legd, zodat de Ambonese militairen de zekerheid krijgen dat zij na verloop van tijd naar een vrij Ambon kunnen terug keren", aldus de heer Wairata. Smokkelaars dachten slim te zijn De Nederlandse douane in Nispen en de Belgische douane in Esschen ontdekten een dezer dagen, dat twee mannen er in waren geslaagd, de streng bewaakte grens te passeren met een vrachtauto met negen varkens. De mannen, de gebroeders S. uit Nispen, werden aangehouden. De auto met de varkens kon in Esschen in beslag genomen worden. Bij onderzoek bleek, dat de mannen de grens waren gepasseerd langs een afgele gen weg, waarop de douane een barricade van ijzeren palen had aangebracht. De ge broeders S. hadden kans gezien het obsta kel geheel te bedekken met zand, dat zij in enkele weken tijds met hun vrachtauto hadden aangevoerd. Het was daarna zeer gemakkelijk met de auto over deze zand heuvel heen van Nederland naar België te rijden. Een drieling en drie keer een tweeling In het gezin Albers-Van Nuland te Langenboom in Noord-Brabant is voor de derde keer een tweeling geboren. Enkele jaren geleden werd in dit gezin bovendien een drieling geboren. Het echtpaar heeft nu elf kinderen. De juwelendiefstal in Aerdenhout Hillegomse juwelier bracht zaak aan het rollen Zoals wij reeds gemeld hebben zijn dooi de Bloemendaalse politie te Hillegom ge arresteerd de dienstbode M. en haar ver loofde K. en de juwelier W. naar aanlei ding van een diefstal van een aantal kost bare sieraden ten nadele van een familie in Aerdenhout. Merkwaardig genoeg kwam de zaak dooi de gearresteerde juwelier aan het rollen. De Bloemendaalse politie had de dienst bode ondervraagd, maar ieder bewijs ont brak om haar te arresteren. De juwelier echter verscheen met een kostbare ring op het Hillegomse politiebureau en deelde mede dat die hem te koop was aangeboden, maar hij vreesde dat er „een luchtje" aan de zaak zat. De Hillegomse politie consta teerde dat de ring overeenkwam met die, welke door de Bloemendaals politie in het Opsporingsblad was vermeld. Toen daarop bleek, dat de verloofde van de dienstbode de ring ten verkoop had aangeboden, was de toedracht duidelijk en bij een nieuw verhoor vielen beiden door de mand. De juwelier bleek echter reeds eerder sieraden van de diefstal afkomstig van K. te hebben gekocht en weer doorverkocht. Dientengevolge werd ook hij wegens heling in arrest gesteld. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de handelsvennootschap onder de firma A. Dienaar en W. C. van der Giessen, geves tigd en kantoorhoudende te Santpoort, ge meente Velsen, Hoofdstraat 245 en de hoofdelijk aansprakelijke firmanten: a. Al- bertus Dienaar, wonende te Santpoort, ge meente Velsen, Hoofdstraat 245; b. Willem Cornelis van der Giessen. wonende te Sant poort, gemeente Velsen, Brederoodseweg 96. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. E. M. J. Minderop, advocaat te Aerdenhout, gem. Bloemendaal. Jacques Damad, reclameadviseur, wonende te Haarlem, Ruijchaverstraat 24 rood. Rechler-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. J. A. P. C. ten Bokkel, advo caat en procureur te Haarlem. P. Gude, radiohandelaar, wonende te Heemstede, Zandvoortselaan 71. Rechter commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. E. M. J. Minderop, advocaat te Aerden hout, gem. Bloemendaal. Wegens het verbindend worden der enige ditdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: Hendrik Cornet, firmant van de firma Comee, metaalbewerker, wonende te Haar lem, Jan Luykenstraat 40. de Naamloze Vennootschap CEDONA Haarlemmer Pharmaceutische Fabriek N.V., gevestigd te Haarlem, Spaarne 51. Filiaal-Boekhandel LOOS3 ES RIJKSSTRAATWEG 125 U belt.... 23991 en wij bezorgen in Haarlem-Noord en omgeving Biljarten Kampioenschap tweede klasse De uitslagen van de Dinsdag gespeelde wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem en omstreken tweede klasse libre zijn: car. brt. h.s. gem. 135 29 20 4.65 150 29 28 5.17 150 23 23 6.52 112 23 32 4.86 W. Hugtenburg 111 35 12 3.17 150 35 31 4.28 C. Heiligenberg.... 150 35 24 4.28 150 35 37 4.28 Boksen Quentemeyer won van Van Kuyck Te Enschede werd Dinsdagavond een wed strijd gehouden tussen de Nederlander Quentemeyer en de Belg Van Kuyck. Quen temeyer won door k. o. in de derde ronde. HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Zwemmen Twee Nederlandse zwemsters blijven nog in Australië De Nederlandse zwemsters Irma Schuh- macher en Greet Galliard zullen tot eind Februari in Australië blijven, waar zij van 17 tot 24 Februari te Sydney aan de Austra lische zwemkampioenschappen zullen deel nemen. Het was oorspronkelijk de bedoeling op de thuisreis op Curagao te starten. Deze wedstrijden zullen echter geen doorgang vinden. Zij verzochten daarop om toestem ming om aan de Australische kampioen schappen te mogen deelnemen. De KNZB heeft deze toestemming verleend. Voetbal Het elftal van de Rode Duivels De samenstelling van de ploeg van de Rode Duivels, welke 6 Februari op het ter rein van „La Gantoise" fe Gent tegen de Zwaluwen uitkomt, is als volgt: Doel: Seghers (La Gantoise). Achter: Berloo (La Gantoise) en Vanneste (Kortrijk). Midden: De Buck (Eendracht, Aalst), Van Pottelberghe (F C Brugge) en Delmulle (La Gantoise). Voor: De Bruyne (St. Nicolaas), Van Stee- lant (St. Nicolaas), Annicq (F C Renaix), Van Varenbergh (Racing Club Gent) en Freddy Chaves (La. Gantoise). Het overlijden van Jan Boeree Van medische zijde verzoekt men ons mede te delen, dat na een onderzoek is gebleken, dat het overlijden van de jeugdige Jan Boeree op Zondag in de kleedkamer op het terrein van „Haarlem" in geen enkel verband staat met de sportbeoefening. Dit tragisch voorval had op elke willekeurige plaats kunnen gebeuren. Schaken Kampioenschappen van Schaakkring Haarlem Op de jaarvergadering van de Haarlemse Schaakkring is besloten de wedstrijden om het schaakkampioenschap 1951 op 19 Maart te beginnen. Gespeeld zal weer worden in hoofd, eerste, tweede en derde klasse. De voorronden zullen weer gespeeld worden op vijf achtereenvolgende Zaterdagmiddagen in de Haarlemse Schaaksociëteit, gevestigd in de bovenzaal van Restaurant Munniks, Grote Markt 10. Zij, die verhinderd zijn op Zater dagmiddag te spelen, zullen in de gelegen heid gesteld worden hun partijen Donder dagsavonds te spelen. Voor de maand Mei heeft de Schaakkring weer drie ronden van het tournooi om de De Tello-beker op zijn programma staan. Dit tournooi zal in de vorm van massakampen worden verspeeld. W. A. T. Schelfhout overleden Na een langdurig ziekbed is op 76-jarige leeftijd overleden de heer W. A. T. Schelf hout, een der bekendste en populairste figu ren uit het Nederlandse schaakleven van de laatste vijftig jaar. De heer Schelfhout boekte in tal van nationale en ook in enkele internationale wedstrijden successen. Hij was bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond en van VAS (Verenigd Amsterdams Schaak genootschap). Ook was hij enige tijd hoofd redacteur van het tijdschrift van de Neder landse Schaakbond. Schaatsenrijden Zweden leidt in landen- wedstrijd tegen Nederland Te Karlstad is Dinsdagavond de wedstrijd begonnen tussen een Zweedse en een Ne derlandse ploeg. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Larsson 46.1 sec.; 2. De Ko ning 46.2 sec.; 3. Svensson 46.7 sec.; 4. Dahlberg 46.8 sec.; 5. Engstroem 47.2 sec.; 6. Stroem 47.4 sec.; 7. De Graaff 48 sec.; 8. Van 't Oever 48.3 sec.; 9. Van der Eist 48.9 sec.; 10. Wervers 50.1 sec.; 11. Hallkvist 59.9 sec. (gevallen); 12. Charisius 62 sec. (ge vallen). 3000 meter: 1. Dahlberg 5.12.4; 2. en 3. Hallkvist en Engstroem 5.12.5; 4. Van 't Oever 5.14.5; 5. Larsson 5.15.3; 6. De Graaff 5.15.9; 7. De Koning 5.16.4; 8. Van der Eist 5.18.7; 9. Stroem 5.18.8; 10. Charisius 5.19.0; 11. Svensson 5.24.3; 12. Wervers 5.26.2. De Zweden hebben een onverwacht grote voorsprong genomen. Zweden 71 punten en Nederland 39 punten. Aad de Koning reed een zeer goede 500 meter. Hij klopte in de zesde rit zijn tegenstander Svensson over tuigend en bleef in het klassement slechts 0.1 sec. boven de tijd van de winnaar Larsson. Op de 3000 meter was Van 't Oever, die vierde werd in de rangschikking, de beste Nederlandse rijder. Sport in 't kort TILBURG—AMERIKAANSE PLOEG 5—8. Tilburg verloor Dinsdagavond met 5—8 van de nationale Amerikaanse ijshockey- ploeg. De tussenstanden waren: 21,- 3—2, 0—5. WATERPOLO-UITSLAGEN. De uit slagen van de Dinsdagavond in het Sport- fondsenbad gespeelde waterpolowedstrijden, derde klasse heren, luiden: HVGB 4-HVGB 5 25; Haarlem 4Haarlem 5 43. OLYMPISCH SCHAAKTOURNOOI. De British Chess Problem Society heeft in 1948 ter gelegenheid van de Olympische Spelen een problemenwedstrijd uitgeschreven. Uit acht en twintig landen kwamen 240 inzen dingen. Er is geruimen tijd voor nodig ge weest om de uitslag vast te stellen. Bij de twintig beste oplossingen behoort die van de heer G. Jordan uit Haarlem. Moord. Een employé van de ondem Redjowinangoen bij Bodja in geving van Semarang, de heer jv Doehtsch, is met ingeslagen S<W een greppel gevonden. VoW chauffeur heeft een aantal gi^ personen hem een bedrag van' v roepiahs en zijn jeep ontroofd J. met zijn neefje ontvoerd. Het nL nog niet gevonden. Verbinding. In een rede te Kiel hn* Franse Hoge Commissaris, Fr'; Poncet verklaard, dat Frankriit Saargebied na de Duitse 3 met heeft geannexeerd. De Fran, gering wil van dit gebied inteï een verbmdingsstrook tussen IW1 en Frankrijk maken, door het ml tuut te geven van een onafhantó Luxem°bPuïm°Cra,iSChe Tribune. De raad van beheer van de fc gische nationale radio-omroen fc met 21 stemmen en 4 onthoud^ beslissing genomen voorlopieV communistische spreekbeurten in „vrije politieke tribune" toe te 1st5 Beer. Ambtenaren van het Britse schap ter bescherming van dieren u' ben gisteren een 400 pond wegende ft sische beer, Stalin genaamd, afgemïh die ter dood was veroordeeld, omdat- oppassers van het dier bang waren de beer vals zou worden na het va! van zijn wijfje. Graf in de golven. De Amerikaanse mar-, heeft bekendgemaakt dat het tiend" zend ton metende vliegdekschip hC pendence" Vrijdag j.l. tijdens een t heime proefneming van de Amerika- se vloot ter hoogte van de California kust tot zinken is gebracht. Men onderstelt dat de „Independence" ft zwaar gehavend was na zijn gebrul de oorlog tegen Japan en het die- doen als doelwit bij de atoomproefi- Bikini, door middel van een raket naai de bodem der zee is gezonden. Beroep. Sir Roland Braddell, een der te- kwaamste juristen van Malakka, zalf; pleiter optreden in het hoger beroe- dat aanhangig is gemaakt tegen de u£ spraak van het gerechtshof van Sin3 pore, waarbij Bertha Hertogh aan ha ouders werd toegewezen. Het beroep i door Che Aminah, Bertha's pleegir.» der en Mansoor Adabi, Bertha's gew zen „echtgenoot", gemeenschappelijkb gediend. Braddell heeft tal van boeker over Malakka en Singapore geschrever Hij ontwierp de grondwet van de sta Jehore en verleende zijn medewerkt, aan het opstellen van de federale gros:, wet van Malakka. Levensduur. Naar het schijnt wil de lo gische minister van Financiën, Va Houtte, in de toekomst een verschui ving van de pensioengerechtigde led- tijd van ambtenaren overwegen, gezier de geconstateerde verlenging van a levensduur, die thans voor ambtenaie op gemiddeld 75 jaar wordt geschat Uw verkoudheid van neus. keel of borst wee met 60. Toen Panda snel en vastberaden naar de kazerne liep, bleef Jeremias Jolliepop hem protesterend volgen. „Ik raad het ons ten stelligste af om daar binnen te gaan!", sprak hij. „Het schijnt, dat zich daar slechts ruw volk ophoxidt! Wellicht is het beter, wanneer wij na rustig overleg, door voor zichtige benadering„Ik heb genoeg van die voorzichtige benaderingen," sprak Panda. „Recht op het doel af, ga ik!" Ver volgens stapte hij snel en voortvarend de Audie Murphy, Terug uit de hel Vertaling van J. F. Kliphuis Scheltens en Giltay, Amsterdam. Audie Murphy, vermeldt de uitgever het stofomslag, is de meest gedecoreetó Amerikaanse oudstrijder van de tweeden reldoorlog. Dat zal wel waar zijn. en het a! wel verdiend zijn ook; Murphy's bedrijva aan de Italiaanse en Franse fronten, zoals; ze hier zonder opsmuk vertelt, zijn inde.*; daad verbazingwekkend, zelfs voor ienuz die naar eigen getuigenis van jongs af aa verlangde soldaat te worden. Minder jia is de aankondiging te zelfder plaats dat f een psycholoog van nature is; daar olyj tenminste in zijn boek weinig van. Er is eg minimum van opsmuk aan het verhaal H? is gewoon het relaas van de ervaringen va een frontsoldaat, wel snel en vaardig ver teld, en duidelijk genoeg om iets van e verschrikkingen van het front door te geve maar zonder een suggestiviteit die ons 2* der brengt tot het verstaan van de persoo: lijke gewaarwordingen van de soldaat, li blijft trouwens de vraag of dat eigen; mogelijk is, en of de hele waarheid ni| gegeven is met de opmerking van de solo» Elleridge in dit boek over het opscnrijva van wat hij beleefd heeft: „Ik kan he* me. Niemand kan het. Je moet het beleven De verklaring daarvan zou wel kunnen; dat de soldaat in het gevecht niet bewusü en gevoeliger ondervindt, maar juist nood gedwongen zijn bewustzijn beperkt om n uit te kunnen houden; en dat zo lang acn elkaar, dat de directe ervaring ook m herinnering niet behouden blijft. Er zijn overigens wel ondernemen^ pogingen gedaan om het toch te ventt» dan door Audie Murphy; hij biedt alk maar beschrijvingen van gevechten ais w balverslagen, zakelijk en zonder ver dingskracht, doorspekt met de Dew*.- venijnig-humoristische .soldaten-dialoge» hij is zelf meer de taaie soldaat zonae zweem van aanstellerij dan de psycno hetzij van nature of door scholing. George en Helen Papashirly, W alles mogelijk is Vertaling JongensServire, Den. Haag. George en Helen Papashirly beschrig de avonturen van een Georgische ïmm o in de Verenigde Staten, waar alles mo,-.- is. De titel zal wel geschikt zijn om kanen tot aankoop van het boek te maar eigenlijk spreken de Fapasniriy de eerste paar hoofdstukken nav meer van Amerika; alleen over hun genoten-immigranten daar en brave, leuke mensen dat wel zijn.j alomvattende vriendschappelijkheid sre zij met de Amerikanen overeen; een kond karakter verkrijgen zij vervolde hun mateloze eetlust, die zij bij voor grote gezelschappen botvieren Het is geen boekje dat iets bijzonden vertellen heeft, maar er is wel een makkelijke gezelligheid in. De eerste p beloven meer, als men nog verrast de behendigheid, de lichtvoetigheid mee het verhaal zich voortbeweeg- went al gauw, de lichtvoetigheid oij van iemand zonder gewicht te zijn- grapjes gaan er dan ook niet op voor is jammer, want er zou veel meer g doen zijn in de trant waarin de bed makelaar de mannen toespreekt, a« over het van hem gekochte lapje 6 komen beklagen: „Maar als in de zom opgedroogd is, wie zal er dan een moo gazon hebben? Wie zal bloemen he groot als theekopjes? Wie zal een hebben met waterlelies?" Hij wees V „Jij, vriend. Jij zult dat hebben. Datw, de Papashirly's niet vol, en de JeUoirje op den duur wat moe van al de bon ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Flacon f 1.65 Familieverpakking f 3.25 ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE kazerne-poort binnen, terwijl Jolliepop hem vertwijfeld handenwringend na bleef zien. „Vaarwel, schone titel!" mompelde Jolliepop binnensmonds. „Vaarwel, heer lijke vooruitzichten! Wij hebben besloten recht op het doel af te gaanNu, erg ver kwam Panda niet op het doel af. Toen hij de kazernepoort binnen ging doken er plotseling een paar forse schildwachten op, die hem zonder omwegen grepen en met een forse trap weer naar buiten werk ten, terwijl ze zeiden: „Het is hier verbo den toegang voor burgers!" „Maar ik ben geen burger! Ik ben de millionnair Pluckie Panda!" riep Panda maar dat hielp hem niet, want terwijl hij dit riep maakte hij al een onvrijwillige luchtreis. „Welk een schande! Welk een onwaardige houding!" huiverde Jolliepop, die het uit de verte zag pebeuren. En wij zijn ook in het geheel niet op dit soort sport-beoefening ge kleed

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2