Chefarine 4 „Als een oude, zieke man" dwaalt het wanhopig over stukgeschoten wegen In de pauze van de strijd luisteren de soldaten naar het huilen der kinderen R 12 Chefarine „4' doet wonderen. j)e Koreaan heeft geen kans gehad zijn eigen lol te kiezen „Om zijn bestwil99 J Wat oorlogscorrespondenten soms te machtig wordt: Van Koreaans standpunt Wat wil de Koreaan zelf? Handvest Bommen „Omonee!99 Het slachtoffer WOENSDAG 31 JANUARI 1951 3 25 Juni N-KOREA, 25Jan. 25 Juli 25 Och 25 Nov ■KOREA Door communisten bezel piet Koreaanse volk, oogappel der UNO •pEN MERKWAARDIGE SYMBOLIEK kenmerkt een toevallige foto, genomen Pj (e midden van het Koreaanse strijdgewoel. Een oud man, zwak en ziek, gezeten 0p een schamel karretje, wordt in de stroom van vluchtelingen meegevoerd naar een onbekende bestemming ergens in het Zuiden, waar hij in ontbering en chaos, van alles beroofd wat hij in een leven van hard werken verzameld had, sterven zal. Waarschijn lijk heeft geen begrip van de oorzaken en aanleidingen van de ramp, die hem en de zijnen overvallen heeft. Zijn streven is wellicht nooit verder gegaan dan vredig en zonder gebrek te kunnen leven in een eenvoudig huis op een paar vierkante meter grond. Hij heeft zich misschien nooit een voorstelling vermogen te maken van wat de UNO was en wat een volksrepubliek zou kunnen zijn. Hij leefde ergens in Korea, in liet Noorden of in het Zuidien, boven of onder de 38ste breedtegraad. Hij kreeg vage mededelingen van dorpsgenoten, of reizigers die zijn hut voorbijtrokken, over bet communistisch bewind in Pjongjang of de willekeur van de regering in Seoel en over de mogelijkheid van een burgeroorlog. Zo lang hij leeft heeft hij oorlog gekend. Hij heeft een ingebrande haat tegen de Ja- oanners en de Russen, die hij en zijn voor vaderen kenden als de „vreemdelingen" me< een historische hebzucht voor de Kore aanse bezittingen en rijkdommen. Hij had 00jc wellicht iets gehoord over de organi satie die na de laatste oorlog door de volken gesticht was om nieuwe oorlogen te voor komen. Van Roosevelt had hij gehoord, ivant op hem hoopte hij jarenlang toen de Japanners de baas speelden op het schier eiland. Hij wist vaag dat de chaos in het grote nabuurland China geëindigd was in een nieuw regiem dat grote hervormingen organiseerde en afrekende met mistoe standen, en dat communistisch genoemd werd. Misschien heeft hij een zonniger toe komst verhoopt van deze ontwikkeling, of gevreesd dat dit regiem naar Korea zou overwaaien en hem zou betrekken in ver anderingen die zijn oude levenswijze zou den verstoren. Maar heel diep zal hij over dit alles wel niet hebben nagedacht. Want hij is geen Europeaan, die niet leven kan zonder zijn dagelijkse politieke informaties en overpeinzingen, geen Westerling die zijn levensbeschouwing slechts kan zien gedijen in een parlementaire democratie en mondig genoeg is om in die vorm van politieke en maatschappelijke samenleving te ageren. Deze oude Koreaan heeft een andere cul tuur ouder dan de Europese en een andere levensbeschouwing, waarin de be grippen persoonlijke vrijheid en maat schappelijke orde andere inhoud hebben. Hij heeft er geen besef van, dat hij thans, ziek en dodelijk beangst op zijn wankele karretje, een troetelkind van de Westelijke democratieën is geworden. Hij ziet alleen maar dat oorlog opnieuw gekomen is en dat er tientallen verschillende nationali teiten op zijn grond met elkander vechten. En hij realiseert zich allerminst, dat zij vechten om te bewijzen, dat r 'j het goed met hem voor hebben en dat zij weten wat goed voor hem is. Die oude, lijdende Kore aan is het Koreaanse volk zelf. Het Kore aanse volk van mannen, vrouwen en kin deren, dat niet meer weet waarheen te vluchten, dat een afgrijselijke angst voor vliegtuigen heeft, dat in enkele maanden tijds de gruwelijke ramp van de oorlog heen en weer ziet golven over zijn land en zelf geen stem heeft in het kapittel dat over zijn toekomst zal beslissen. De Koreaan, uit Noord of uit Zuid, ziet zich overgeleverd aan de helse machten van vernietiging en dood, het kan alleen maar vluchten en lijden. Maandenlang beukten de bommenwer pers op de steden en dorpen van Noord- Korea. Duizenden mensen worclen ver scheurd en verbrand door deze dagelijkse verschrikking, die de industriële macht van het Noord-Koreaanse leger lamlegde In de afgrijselijke nachtmerrie van deze maanden zullen toch nog vele Koreanen ongeloof en verbazing in zich hebben voe len opkomen toen zij hoorden dat de ver- derfzaaiende vliegtuigen kwamen uit naam van de organisatie der verenigde volken, de UNO, die geschapen werd om de vrede en veiligheid van alle volken der wereld te bevorderen. De Koreaan zal zich moei lijk kunnen schikken in de gedachte, dat dit alles voor zijn eigen bestwil geschiedde. Want voor hem is er niets meer overge bleven wat waarde heeft. Zijn deel is ge worden: Lijden, angst, armoede en dood. Vier geschenken van de UNO, die Korea en zijn bewoners wilde bewaren voor ag ressie. De Koreaan weet niet meer wat •Jggerssie is. Hij weet alleen dat hij in de grond moet kruipen als cv UNO-vliegtuigen m de lucht zijn, dat hij terechtgesteld zal worden als hij het Noordelijk bewind steunt, dat hij doodgeschoten zal worden als hij de UNO-troepen helpt en dat hij nergens meer vluchten kan om de ver schrikking te ontgaan. Misschien weet hij niet eens dat er nog grotere verschrikking boven zijn hoofd ge hangen heeft, namelijk die van de atoom- om, waaraan hij ontsnapt is doordat de geografische gesteldheid van zijn land het ifwu g effect" van dit wapen tot nul zou nebben gereduceerd. "N De noodlottige uitbarsting van de on dergronds reeds jaren ziedende vulkaan der Oost-West tegenstelling heeft in de zomer van 1950 het Koreaanse volk getroffen, dat eeuwenlang de oorlog aan clen lijve gevoeld heeft en telkens weer als een speelbal werd heen en weer gesmeten tussen grote machten. De moderne geschiedenis van Korea is bloedig, evenals zijn voorbije historie. Doch de moderne oorlog en de ontwik kelingen in de strategie hebben wel een maximum aan leed over Korea gebracht. Het is in onze verknochtheid aan de vrededat wij dit leed overwegen en er de aandacht voor vragen. Opdat de mens zich realiseert wat hij doet, wan neer hij zegt: „Er is geen andere oplos sing meer." De oorlog in Korea, weergegeven met de eenvoudige lijnen van de beweeglijke fronten. Een film, doch een tragische. Want deze lijnen bele- kenen in hun beweeg lijkheid ellende, leed en dood voor duizenden. 7 MAANDEN OORLOG IN KOREA KOREA (United Press, Reuter, AFP en Belga). De strijd op het betrekkelijk kleine grondgebied van Korea, die nu al meer dan een half jaar heen en weer golft, is voor oorlogscorrespondenten een onop houdelijke bron van „copy", door zijn spec taculaire vorm, zijn wisselend aspect en zijn verrassende ontwikkelingen. De ge harde nieuwsjager, die met de grootste ge varen en ontberingen zijn berichten uit het vuur sleept, kan zich echter niet altijd ont trekken aan de mateloze tragiek, die hij op zijn tochten ontmoet en die hem soms be schouwingen in de pen geven, waarvan de achtergrond een geladenheid van meege voel verraadt, waarbij de strategische ver wikkelingen en de oorlogskansen der beide partijen slechts indirect een rol spelen. Toen de verbonden legers over de 38ste breedtegraad Noord-Korea binnentrokken, vonden zij daar een verwoesting en een chaos die onbeschrijfelijk was. De steden en dorpen waren maandenlang door de luchtmacM van MacArthur gebombardeerd en wat er nog overeind gebleven was, werd bij de achterhoedegevechten van het Noord-Koreaanse leger tegen de oprukken de UNO-troepen verwoest. Temidden van deze wanorde zaten duizenden mensen bij Een oude, zieke wan, die naar onbekende oorden wordt gevoerd en zijn ellende niet meer meten kan symbool van het Koreaanse volk. Als een wanhopig, ziek man dwaalt het Koreaanse volk over zijn eigen stukge schoten wegen, waar lijken van mannen, vrouwen en kinderen de weg der legers markeren. Hij trekt door platgebrande steden en dorpen, en hij weet niets van onderhandelingen in commissies ergens ver weg, in Amerika, of van strategische plan nen die worden opgesteld in Tokio of Peking. Hij hoopt wellicht niet eens meer op het einde van de oorlog. Want hij heeft niets meer over voor de rest van zijn leven dan de herinnering aan een plotselinge, moorddadige ramp die hij nooit vergeten ADVERTENTIE tegen rheumatische aandoeningen Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk in te nemen Praciisch smakeloos Tegen spier-, zenuw- en gewrichts rheumatiek, spit, ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. R 12 helpt snel, daar de actieve stof binnen zeer korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zonder enige onaangename of schadelijke nevenwer king de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs natuurlijke weg uit het lichaam afvoert. Knurverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Dit is „de Koreaanse kwestie" gezien van het standpunt der Koreanen zelf. De Koreanen zijn een cultureel hoogstaand en nijver volk, dat tot op de huidige dag slachtoffer is van de wanorde in het Verre Oosten. Zij bewonen een land dat door zijn ligging een strategisch belangrijk onder deel van de Westelijke bases in Azië en tegelijkertijd een begeerd steunpunt voor de Chinese invloed in geheel Azië is, zoals het dat indertijd voor Japan was. De aggressie tegen Korea is steeds van drie zijden gekomen: Van Rusland, van Japan en van het Westen. Want wie de baas pro beerde te zijn in Azië en in dat opzicht hebben de Westelijke landen evenmin een schone lei kon Korea niet missen. Thans is een vierde aggressor, China, ten tonele gekomen. Het tragische is, dat de Koreaan zich juist aan dit China het nauwst ver want voelt en eeuwenlang zijn economie op de Chinese baseerde. De Chinese aggres sie bestaat volgens Westerse begrippen daarin, dat het Chinese regiem van Korea een communistische staat wilde maken. De Westerse aggressie is volgens de Chinese opvattingen gelegen in het feit dat de Westelijke landen Korea een Westelijke democratie wilden opdringen onder Syng- man Rhee, die als Oosterling en feodaal heerser noch Westelijke democratische be zieling, noch voor de situatie in Azië zo hoognodige reorganiserende en herorde nende voornemens bezat, doch slechts de oude, in China zelf zo fataal gewerkt heb- htsjon ouders V" ^eze 1°'° genomen in een weeshuis, waar de kindesen die hun jWsjon i eerste fase van de Koreaanse oorlog verloren, bijeengebracht werden. waar S)lntU-S-Sen on°P'l(ni<2eHjk gebombardeerd. De kinderen en de zusters zijn 2jj het Z er-'ens in het Zuiden tussen de duizenden vluchtelingen, voor zover leven er hebben afgebracht tijdens de gevechten en bombardementen. bende methoden van de kliek-dictatuur wilde invoeren. Het leed der hinder,en tart iedere beschrijving. Zij gaan ten onder zonder besef voor wal hen overkwam, na een barre tocht vol verschrikkingen door een onwezenlijke wereld van vuur en geweld. telingen meedragen zijn soms wapens ver stopt. Als de Zuid-Koreaanse politie dat ontdekt wordt er gescholen. De legerleiding moet nauwlettend toezien dat dergelijke massa-executies worden voorkomen. Deze ellendige chaos, deze zee van af schuwelijk leed, breidt zich dagelijks uit en vreet aan de wallen van wat er nog aan geordende samenleving in Korea is over gebleven. Wat wilde het Koreaanse volk? Het zal alles liever gewild hebben dan deze mateloos-destructieve oorlog. Het heeft geen gelegenheid gehad om te kiezen, doch wie zou veronderstellen dat de Ko reanen de UNO-bemoeiïng met alles wat er uit voortgekomen is zouden hebben ge prefereerd boven wat hun te wachten stond onder een communistisch-getint regiem zoals China dat thans beleeft, rede neert uit subjectief Westelijk gezichtspunt en vereenzelvigt de Koreaan met een in democratische sfeer opgegroeide Engels man of Amerikaan, van wie vooral de laatste zich niet kan indenken dat welk regeringssysteem waar ter wereld ook kan worden verkozen boven dat wat hij zelf heeft. Intussen gaan de grote mogendheden verder met het redden van hun eigen pres tiges. Aan de ene zijde zegt men dat er geen mogelijkheid is om terug te treden zonder het prestige van de UNO te schen den en aggressie te belonen. Aan de andere zijde redeneert men blijkbaar dat de lei ding in Azië zelfs ten koste van het Ko reaanse volk met geweld moet worden veroverd. Daartussen spelen bemiddelaars hun rol. En intussen bloedt het Koreaanse volk dood. Onder de millioenen vluchtelingen heerst de onbeschrijfelijkste ellende. Er is geen voedsel, geen kleding en geen huisvesting meer in het kleine gebied in het Zuiden, waar zij zijn samengedrongen. Velen vluchtten ook naar het Noorden, dwars door de linies, doch leven daar in een zwartgebrande chaos van gebombardeerde steden en dorpen, waar iedere dag nog de geallieerde vliegtuigen hun bommen ko men deponeren. Tussen do colonnes vluch telingen verbergen zich de Chinese solda ten, zodat de UNO-vlieg'tuigen soms hele groepen vrouwen hebben doodgemitrail- leerd, omdat zij veronderstelden dat het verklede soldaten waren. In de bundels kleren en andere bezittingen die de vluch- Koste wat kost een eind te maken aan deze hel en hoe dan ook een oplossing te vinden voor de kwestie die er aan ten grondslag ligt, lijkt thans toch wel een dei- eerste verplichtingen van een instelling als de UNO. die beschaving, vrijheid, veilig heid en humaniteit voorop stelt en in haar Handvest de vrede als het begerenswaar digste doel heeft omschreven. De houding van Aziatische en Arabische landen is in dit opzicht thans positief. Doch de meeste Westelijke mogendheden blijven hun poli tieke spel spelen zonder blijk te geven van het verlangen naar een vrede in Azië die millioenen mensen uit de diepste ellende kan redden. Waarom? Denken zij op deze slimme wijze de mensheid een derde wereldoorlog te be sparen? Denken zij de UNO en het Hand vest te kunnen gebruiken als excuus om de wapenen te gebruiken tegen alles wat de Westelijke opvattingen ten aanzien van de situatie in Azië dwarsboomt? De UNO werd geschapen tot heil van de mensen der wereld. Niet om mensen op te offeren aan politieke ideeën. De Koreanen zijn er al aan opgeofferd. Voor hen heeft de leuze van Roosevelt, waarmede de UNO bezield diende te zijn, geen feitelijke waarde meer. Wanneer men de foto's be schouwt, die de ellende der Koreanen uit beelden, valt het moeilijk voor de mens, die zich meegesleept voelt in de maal stroom der politieke verwikkelingen, het heil van zich en de zijnen onvoorwaarde lijk en met goede verwachtingen toe te vertrouwen aan een organisatie, waarvan hij indertijd de geboorte als een verlossing van angst, lijden en onderdrukking be- groette. J. L. de lijken van hun dierbaren langs de wegen of bij uitgebrande huizen, verlaten kinde ren lagen stervend van honger in de vel den en gewonde vluchtelingen sleepten zich van de ene stad naar de andere in de hoop ergens hulp en voedsel te vinden. Toen de terugtocht van het UNO-leger begon na de Chinese invasie, verwoestte de achterhoede in een „verschroeide-aarde-politiek" alles wat moest worden achtergelaten en wat mogelijk de vijand tot dekking zou kunnen dienen. Duizenden Koreanen trokken achter het leger naar het Zuiden, eensdeels om te ont komen aan de terreur van de Noordelijke regering, anderdeels omdat zij niet meer leven konden in de verschroeide, stinkende woestenij die Noord-Korea geworden was. De stroom bewoog zich in de richting van het bruggenhoofd Poesan. Het is eenvoudig gezegd: De stroom bewoog zich. Doch men moet de verhalen lezen van de oor logscorrespondenten, die hun nuchtere verslagen over het verloop van de oorlog gingen haten bij het zien van zoveel men selijk leed. In het Amerikaanse weekblad „News week" vertelt een oorlogsverslaggever dat hij zag hoe een Koreaanse vrouw aan de rand van een weg haar baby baarde in bittere kou, waarna zij het vlak na de geboorte gestorven kind in een kuil langs de v/eg begroef en mee strompelde in de eindeloze colonne vluchtelingen. En Gene Symonds, de verslaggever van United Press in Korea, vertelt in een van zijn reportages: „Een jonge vrouw was haar baby aan het voeden, toen zij door het moordend lood uit de lucht werd getroffen. Zij lag daar bevroren langs de berg van de weg, de armen in de stand waarin zij het laatst haar kind had vastgehouden. Naast haar lag de verstijfde baby, gewikkeld in doeken waaruit slechts het bevroren gezichtje stak. Deze moeder met haar kind zijn slechts twee van de vele vluchtelingen, die de dood hebben gevonden langs de weg naar het deels verwoeste Osan, dat door de Ame rikaanse strijdkrachten werd veroverd. Op de besneeuwde weg wezen tientallen bloedplekken de plaatsen aan waar mensen waren neei-gevallen. De weg was doorzeefd met kogels. De dode lichamen van de vluchtelingen waren langs de berm van de weg gelegd om niet te worden verpletterd door de oprukkende Amerikaanse tanks en voertuigen. Toen ik naar Osan reed zag ik dekens langs de weg liggen en kinderkleertjes en eenmaal een rood babymutsje in een mod derplas. Sommige vluchtelingen waren doodgevroren, anderen door bommen ver scheurd. Dit gedeelte van de weg is enige dagen geleden beschoten na rapporten van lucht- verkenners dat Chinese communistische soldaten zich als burgers vermomd onder de vluchtelingen hadden gemengd. Gedode soldaten zag ik niet, maar dat wil niet zeggen dat zij er niet waren. Misschien wa ren het sommigen der mannen die ik hier neergeschoten aantrof, mogelijk zijn hun lichamen weggevoerd of door hun kamera den begraven. Dit is maar één plek op de wegen in Korea. Er zijn talloze waar ik niet geweest ben. Het aantal vluchtelingen dat zich in dit gebied naar het Zuiden begeeft neemt ge leidelijk af. De meesten hebben het vlug schrift gelezen of ervan horen vertellen dat op ieder die de linies der verbonden troepen nadert geschoten zal worden. Deze pamfletten zijn in groten getale door de luchtmacht uitgeworpen. Voor die tijd stroomden dagelijks tienduizend vluchte lingen door de verbonden linies. Er worden verscheidene redenen voor de exodus opgegeven: "Vlucht voor de commu nistische onderdrukking, vrees voor vergel ding wegens het werken voor de geallieer den. Dit is juist, maar bovenal vlucht de burgerbevolking voor de verschrikkelijke luchtaanvallen. Wanneer zij die hel hebben meegemaakt willen zij weg, ten koste van alles". De Reuter-correspondent in Korea schrijft: Door de verdedigingsstellingen der ver bonden troepen stromen een 100.000 Ko reaanse vluchtelingen en de troepen weten dat zich ook soldaten van de vijand onder hen bevinden, die machinegeweren en an der wapentuig hebben verborgen in de bundel beddegoed, die zij meeedragen en die zich zelfs niet ontzien handgranaten te stoppen in de zakken der kinderen. De geallieerde veiligheidspatrouilles kunnen slechts een op de twee of drie honderd per sonen fouilleren. Dit is natuurlijk onvol doende, doch men kan het niet over zijn hart verkrijgen de vluchtelingen tegen te houden. Daarom doen de soldaten der ver bonden troepen wat zij hebben gedaan sinds het begin van de oorlog in Korea: Zij helpen de vluchtelingen zoveel als hun slechts mogelijk is. De lucht boven het slagveld is blauw van de rook der verbrande gebouwen. Doch de soldaten letten daar niet meer op. Zij luis teren naar het huilen van de vele kinderen, die hun ouders verloren. Sommige vluchtelingen zijn dagen gele den uit Seoel vertrokken. Zij zijn op weg naar de Zuidkust, ongeveer de enige plaats van het schiereiland, waar zij veilig zullen zijn. Doch het is nog twintig dagreizen tot de kust De vluchtelingen zijn zo in beslag geno men door hun eigen problemen, dat zij zich niet meer kunnen bekommeren om het wel en wee van anderen. Zij slaan geen acht op de man, die per fiets op weg was naar het Zuiden, aangereden werd door een vrachtauto en nu dood in een greppel ligt, met naast hem een open gevallen kof fer, waarvan de inhoud her en derwaarts in de modder ligt verspreid. Zij pogen krampachtig, geen acht te slaan op de kleine kinderen langs de kant van de weg, die daar slechts zitten en „omonee, omonee; omonee" (moeder) huilen. En in de pauzen tussen de strijd luiste ren de soldaten der verbondenen naar dit huilen der verlaten kinderen." Het meest hulpeloze slachtoffer van de Koreaanse oorlog is het Koreaanse volk zelf en een grote vraag van het ogenblik is: hoe lang kan het nog volhouden? Aldus de verslaggever van United Press in Korea. Vernieling, bloedvergieten en honger, on voldoende kleding en kinderen zonder huis dat zijn de dingen van de dag voor de Koreaan, terwijl de oorlog heen en weer golft over zijn schiereiland. Duizenden Koreanen hebben hun baan verloren als gevolg van de vernietiging van fabi'ieken. Gezinnen met kinderen zijn hongerige zwervenden geworden. Een hard feit dat onder ogen moet wor den gezien, is dat de meeste vernietiging door Amerikanen is uitgevoerd. Het ge beurde uit militaire noodzaak, maar dat neemt niet weg dat het door Amerikanen is gedaan en dat is prachtige propaganda voor de communisten. De communisten kunnen beweren en clan zit er heel wat waarheid in dat niet zij de steden en dorpen van Korea vernield hebben. De verbonden troepen hebben het nodig gevonden vele Noord-Koreaanse steden en bijna de gehele industrie van dat land plat te leggen. De Chinezen hebben destructieve aanvallen op steden en dor pen vermeden. Zij dwongen de verbonden troepen er uit te trekken en wanneer zij dit deden vernielden de verbonden troepen gewoonlijk alles wat van waarde voor de vijand zou kunnen zijn. De kinderen kunnen niet begrijpen wat er gebeurt. Vaak raken ze zoek en komen van honger en kou om. De kinderen van alle Koreanen zijn rond de kampen heel vriendelijk voor de soldaten der UNO ge weest. Steeds verrichtten zij met animo karweitjes als vloer vegen, water halen, brandhout verzamelen. Er is nog maar weinig gedaan om hun dat te vergelden. Het bergachtige eiland Tsjejoe, dat 120 km uit de Zuid-Koreaanse kust ligt, is nu het eind van de vluchtelingenstroom die over de gehele lengte van het schiereiland de communisten ontwijkt. Meer dan 30.000 mensen zijn al door de Koreaanse regering per boot naar dit eiland gebracht dat 75 bij 18 km meet. Bijna duizend wezen uit Seoel zijn per vliegtuig naar Tsjejoe gebracht en daar ondergebracht in een wrakke landbouw school op enkele kilometers buiten de stad Tsjejoe. De bevolking van Tsjejoe is nu gestegen tot 250.000. ADVERTENTIE I f9 Wanneer U zich onbehaaglijk voelt of hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde ge neesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staal met plezier uw werk te doen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 Opeenhoping van vluchtelingen op de oever van de Han, na de ontruiming en vernie tiging van Seoel, dat door de verbonden troepen na hun aftocht in brand werd gestoken.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5