Pïllf DEBRALINE Radio geeft Woensdag S Q Wereldi nteaws 0LIEST00K INSTALLATIES Opheffing der staatsloosheid van hen die in vreemde krijgsdienst traden GROEN Co. PANDA EN DE MEESTEÏDOUDHEIDKUNDIGE Koningin en Prins in Juni naar Luxemburg Adviseur voor wederopbouw van Groningen nam ontslag Jongeman deed een greep in de kas van postkantoor Post voor de Evertsen en de Van Galen Bespreking over lonen en prijzen Ml S\. >s erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel We tson twerp ingediend Nieuw procédé voor ruw ijzer-productie Internationale uitgaven van oud-Nederlandse composities Onoplosbare deviezenpuzzle Raad voor de Luchtvaart Tóch nog een lichtpuntje fin deze dure tijd Woningbouw voor gerepatriëerden Tegen ex-president van „Standgericht" 6 jaar geëist Causerie over blindenwerk voor Haarlemse huisvrouwen Zaak-Bertha Hertogh voor het Hof van App Chinees bataljon in To*1 DINSDAG 10 APRIL 19-5-1 Dezer dagen zal de Vereniging Tehuizen voor werkende meisjes" te Amsterdam het feit- herdenken, dat zij 25 jaar geleden werd opgericht. Vele tientallen meisjes zijn in het tehuis aan dé Olympiakade te Amsterdam in deze jaren geherbergd. De recreatie- kamer in het tehuis. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op uitnodiging van de Groothertogin van Luxemburg en Prins Felix in Juni een officieel bezoek aan Luxemburg brengen. Als data van dit officiële bezoek worden genoemd 19, 20 en 21 Juni. De gemeenteraad van Groningen heeft ontslag verleend aan prof. ir. M. J. Gran- pré Molière als algemeen adviseur voor de wederopbouw van de stad Groningen. Prof. Granpré Molière had zelf ontslag gevraagd. De burgemeester van Groningen heeft zijn waardering geuit voor de bijzondere wijze waarop de Delftse hoogleraar de belangen van de stad Groningen gediend heeft. De moeilijkheden welke tenslotte tot dit ont slag geleid hebben, sproten, aldus de burge meester, voort uit de verschillende ziens wijzen tussen de stedebouwkundige en het college van B. en W. I-Iet is een conflict ge worden tussen de man van de wetenschap, die vasthoudt aan de wetenschappelijke in zichten en de mensen van de practijk, zo zeide de burgemeester. Met 225 in een auto er vandoor Maandagmorgen kwam een jongeman het postkantoor te Stadskanaal binnen. Hij vroeg de kantoorhouder hem voor vier bankbiljetten van honderd gulden klein geld te geven. Hij deed alsof hij deze biljetten uit zijn portefeuille wilde halen. Terwijl de kantoorhouder het geld uittelde vroeg de jongeman ook. nog voor 1. postzegels. Toen de kantoorhouder zich omdraaide deed de jongeman een greep in de kas en nam de benen. Hij verloor onder weg enkele bankbiljetten, maar zag nog kans met 225.buiten te komen. Daar stapte hij in een personenauto, waarmee hij snel wegreed. Waarschijnlijk is hij uit een andere pro vincie gekomen. Poststukken, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager Evertsen, die binnenkort uit de Koreaapse wateren thuisvaart, dienen tot de dag van aankomst in Nederland als volgt te worden geadres seerd: Rang of kwaliteit, naam, stamboeknum mer. Aan boord van Hr. Ms. Evertsen. Amsterdam, Schiphol Marine. Luchtpostbrieven, niet zw.aarder dan 10 gram, mogen met 10 cents worden gefran keerd. Het verzenden van postpakketten naar Hr. Ms. Evertsen is niet meer mogelijk. In verband met de "fëestdagen in Mei wordt van 9 tot 21 April dé gelegenheid opengesteld om aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager Van Galen,, die on derweg is naar de Koreaanse water-en, niet aangetekende pakjes tot een maximum vah 500 gram per luchtpost te-verzenden. Deze luchtpostpakjes' dienen stevig te zijn vér- pakt en moeten worden gefrankeerd vol gens het normale internationale tarief, zon der luchtrecht. De adressering dient als volgt te geschieden: Rang of kwaliteit, naam, stamboeknum mer. Aan boord van Hr. Ms. Van Galen. Amsterdam, Schiphol- Marine. Maandag is onder leiding van de minis ter-president een bespreking gehouden tus sen een delegatie uit de ministerraad en vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid. De bespreking had betrekking op de vraagstukken betreffende prijzen en lonen. Zij zal begin volgende week worden voortgezet. J ADVERTENTIE Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter wegneming van staat loosheid. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Als voorzorg tegen dienstneming bij een vreemde, onder omstandigheden vijande lijke mogendheid, is de wettelijke waar schuwing, dat de Nederlander, die zich zonder verlof in vreemde krijgs- of staats dienst begeeft, het Nederlanderschap ver liest, niet afdoende gebleken. Door haar te veronachtzamen zijn er naar schatting veertigduizend in Nederland wonende per sonen vreemdeling zonder nationaliteit ge worden. Hun vrouwen naar schatting twin tigduizend, verkeren dikwijls, hun kinde ren soms in dezelfde positie. Deze staatlozen kunnen niet worden uit gewezen, omdat geen land ter wereld hen behoeft te ontvangen. Op de zeevaart kun nen ze niet werkzaam zijn, omdat monster boekjes hun niet worden verstrekt. Bij ge breke van een Nederlands paspoort is emi gratie naar elders uitgesloten. Als vreem delingen hebben zij een verblijfsvergun ning, om in dienst te treden een arbeids vergunning nodig. Zij zijn bij werkloosheid op het maatschappelijk hulpbetoon aange wezen. Met betrekking tot het burgerlijk procesrecht zijn zij er ongunstig aan toe. Jarenlang is de bepaling betreffende het verlies van het Nederlanderschap door vreemde krijgs- of staatsdienst sporadisch tot gelding gekomen. Pas de Spaanse burgeroorlog en de twee de wereldoorlog hebben geleid tot de vor ming van het contingent staatlozen. In artikel 1 van het wetsontwerp wordt bepaald, dat diegenen het Nederlander schap verkrijgen, die op dit tijdstip staat loos zijn doordat 2ij na: 1 Januari 1935 in vreémde krijgsdienst zijn getreden. Hun 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Amusementsmuziek. 10.15 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Basgamba en clave- cimbel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusements muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire repor tage. 13.20 Mandoline. 13,50 Utrechts Stede lijk Orkest. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Metro- pole-orkest. 15.45 Piano. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Viool en piano. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Koor. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie, 20.15 Philharmonisch orkest. 21.15 Populaire muziek. 21.35 Cause rie. 21.55 Populaire muziek. 22.15 Koninklijke Militaire Kapel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen 10.00 Schoolradio 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dans muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Fluit en piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Nieuws, van de Koninklijke Marine. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Banjo. 19.00 Causerie. 19.15 Dansmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.40 Hoorspel. 22.05 Concertgebouworkest. 22.45 Sport 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.30 Causerie. 13.35 Platen, 13.40 Orgel. 14.00 Platen 14.30 Schoolradio. 15.45 Symphonde- orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cau serie. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vlaams programma. 18.30 Voor soldaten. 19.00, Nieuws. J9.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer muziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoék- programma» O.EES--landen richten twee hoogovens op Volgens een mededeling van de organi- nisatie voor Europese Economische Sa menwerking te Parijs zullen verschillende West-Europese landen voor de eerste maal voor gezamenlijke rekening grote in dustriële proefinstallaties oprichten voor het doen van onderzoekingen inzake een nieuw procédé voor de productie van ruw ijzer. De resultaten van dit onderzoek zul len ter beschikking van de deelnemende landen staan. De belanghebbende landen zullen twee nieuwe hoogovens in werking stellen, één te Luik in België en één te Oberhausen te Duitsland. De technische leiding van de proefne mingen met de nieuwe hoogovens zal in handen zijn van een bestuursraad, waarin vertegenwoordigers van alle aan dit ob ject deelnemende landen zitting zullen hebben. Ook de administratieve en finan ciële leiding zal berusten bij interna tionale bestuurslichamen. De nieuwe hoogovens zullen van het korte schacht-type zijn, waarbij voor de productie van ruw ijzer lucht met hoog zuurstofgehalte wordt ingeblazen. Zij zul len cokes, ruwe kool of bruinkool verbrui ken voor het produceren van zwavelvrij ruw ijzer uit ertsen van mindere kwaliteit, poedervormige ertsen of ersten met hoog zwavelgehalte. Het project werd voorbereid door een speciaal lichaam, dat verleden jaar dooi de O.E.E.S. werd geschapen. Oostenrijk, België, Frankrijk, Duitsland, Griekenland, Italië en Nederland hebben reeds hun voornemen te kennen gegeven om aan het plan deel te nemen. Engeland zal, zonder als deelnemer tot het plan toe te treden, een financiële bijdrage verlenen. De Vereniging voor Nederlandse Muziek geschiedenis heeft maatregelen genomen om de resultaten van haar musicologische arbeid, die in omvangrijke uitgaven zijn verschenen en nog zullen verschijnen, ook effectief te maken voor de practische mu ziekbeoefening. Daartoe is aan de uitgeverij „Musico" in Den Haag het recht verleend tot het uitgeven voor alle landen van en kelvoudige muziekwerken, die door hun prijs binnen het bereik van iedere muziek beoefenaar komen te liggen en bovendien de vertolking der werken van oud-Neder landse meesters in het buitenland zullen bevorderen. Anderzijds hoopt de vereni ging hierdoor een einde te maken aan het in de handel brengen en gebruiken van allerlei uitgaven dezer oud-Nederlandse muziek in niet wetenschappelijk-verant- woorde vorm. Onder deze maatregel vallen onder meer de verzamelde werken van J. P. Swee- linck, Jacob Obrecht, Josquin des Préz, de Nederlandse muziekgeschiedenis in voor beelden (van Ockeghem tot Sweelinck) en het motet „Fremuit Spiritus Jesu" van Clemens non Papa. In voorbereiding zijn reeds enigè psalmen van Sweelinck en composities van Obrecht. vrouwen worden ook Nederlanders. Is het huwelijk inmiddels ontbonden, dan worden de gewezen vrouwen, die staatloos zijn, ook Nederlander. De na het staatloos worden van de ouders geboren kinderen worden ook Nederlander. De bepaling is niet van toepassing op hen, die bij het inwerking treden van de wet geen hoofdverblijf in het koninkrijk hebben. Voorgesteld wordt voor deze personen het verkrijgen van het Nederlanderschap te doen ingaan op het tijdstip, dat zij onafgebroken een jaar lang hoofdverblijf in het koninkrijk zullen hebben. Voor de Arnhemse economische politie rechter diende een juridisch ingewikkelde deviezenzaak. Terecht stonden de koopman H. N. J. K. te Den Haag en zijn zoon uit Arnhem, wie ten laste was gelegd, dat zij in strijd met de deviezen voorschriften een schuldverplichting van ruim ƒ61.000 in het buitenland hebben aangegaan. De verdach ten zijn belanghebbenden bij een Neder lands parfumeriebedrijf en betrekken grondstoffen voor de productie van een fabriek in Barcelona. Gebleken is dat de aankoop van de parfumerie-essences vol komen rechtmatig geschiedt. Op grond van een contract vordert de Spaanse firma evenwel een z.g. verwerkingsgeld, waar door de Nederlandse firma een schuldver plichting heeft, waarvoor geen deviezen worden verstrekt. De Nederlandse Bank is niet bij machte het bestaande contract aan te tasten, zodat een situatie is ontstaan, waar niemand raad mee weet. De officier van justitie vorderde tegen ieder der ver dachten een boete van 3000. Op grond van. verjaring van het bij dagvaarding ge stelde verklaarde de politierechter het O.M. evenwel niet ontvankelijk, waarmede de zaak voorlopig is afgedaan. Pogingen worden nu in het werk gesteld om door een overeenkomst tussen beide firma's de vordering op te heffen. Meer ruimte tussen vliegtuigen bij escadrillevliegen gewenst De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan over de botsing van twee vliegtuigen bij Gilze-Rijen op 8 Mei 1950, waarbij de bestuurder J. F. A. Jansen uit Amsterdam om het leven kwam. Met de heren Slag en Haye voerde de heer Jansen kunstvluchten in formatie uit. Twee der vliegtuigen zijn toen in botsing gekomen met het middelste vliegtuig. Bij het escadrille-vliegen is het gebrui kelijk, dat de afstand tussen het middelste vliegtuig en de beide buitenste vliegtuigen niet meer dan een a twee meter bedraagt. De raad kwam tot de conclusie, dat het dichtbij elkaar vliegen van nut kan zijn in zoverre dat een vlieger hierdoor de grootst mogelijke oplettendheid en beheersing van het vliegtuig leert. De raad is echter van oordeel, dat bij escadrille-vliegen de uiterste voorzichtig heid dient te worden betracht en zou als algemene richtlijn willen zien gesteld, dat hierbij de afstand van de hartlijnen van de vliegtuigen ongeveer gelijk is aan de spanwijdte van de vleugel van het grootste vliegtuig. In het onderhavige geval kon niet wor den vastgesteld dat de bestuurders schuld treft. Vice-admiraal J. M. de Booy, Neder lands ambassadeur te Bonn, is per „Wester- dam" naar de Verenigde Staten vertrokken om daar een verlof van twee maanden door te brengen. De leiding van de ambassade te Bonn zal gedurende die lijd berusten bij mr. H. A Helb. t ADVERTENTIE r" it- Al gaan de prijzen ook omhoog, De Gruyter blijft 10 procent korting geven en dal scheelt nu méér, dan ooit tevoren En al worden versnaperin gen ook duur, De Gruyter blijft hel Snoepje van de Week geven voor slechts 10 cent. U ontvangt hel voor taan echter bij elke aankoop van VIER GULDEN aan De Gruyter-artikelen EN om de betere Waar, EN om de 10 procent korting EN om het Snoepje van de Week nu, méér dan ooit, klant van De Gruyter. 5I03Z7 Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Graaf (K.V.P.) over de bouw van woningen voor gerepatrieerden uit Indo nesië heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting geantwoord, dat tot opschorting van het verlenen van rijks goedkeuring voor woningen geen uitzonde ring is gemaakt voor woningbouw ten be hoeve van huisvesting van gerepatrieerden uit Indonesië. De genomen maatregel zal echter van geen betekenis zijn voor de opheffing van de acute moeiijkheden bij de huisvesting van gerepatrieerden. Woningen, waarmede nog begonnen moet worden, kunnen niet dienen om in de komende maanden de gerepatrieerden op te nemen. De minister zegt toe, dat hij na opheffing van de maatregel voorrang zal verlenen aan de behandeling van de bouw van die woningen, welke in de plaats komen van de voor gerepatrieerden beschikbaar ge stelde. Tegen de thans 40-jarige vroegere „Re- gierungsrat" dr. Arno Arlt, die in 1943 president was van een z.g. Standgericht, dat in enkele dager, tijds in vier zittingen op drie verschillende plaatsen van ons land enkele tientallen Nederlanders we gens deelneming aan een staking ter dood veroordeelde, heeft mr. L. W. M. M. Drabbe, officier van Justitie bij de bijzon dere strafkamer der Amsterdamse recht bank, bij verstek 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorin ternering geëist. De verdachte, die in 1948 door het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem tot 5 jaar was veroordeeld wegens de naar de op vatting van dit hof te lichtvaardige recht- spraaK in een proces te Hengelo, is in middels in vrijheid gesteld en verblijft, voor zover de Justitie bekend is, niet meer in Nederland. De Bijzondere Raad van Cassatie verwees de zaak naar de Bij zondere Kamer in Amsterdam, waar mr. Drabbe de verdachte niet alleen liet dag vaarden voor de kwestie-Hengelo, doch hem tevens zijn optreden als president van het „Standgericht" ten laste legde. Bij de behandeling voor de Bijzondere Strafkamer kwam eerst ter sprake het proces in Hengelo, waarbij het „Standge richt" ter dood veroordeelde ir. F. M. Loeb, bedrijfsleider van de machinefa briek Stork. Op de fabriek was een sta king uitgebroken (zoals ook elders in het land) naar aanleiding van de terugvoering in krijgsgevangenschap van Nederlandse militairen. Mr. Drabbe meende in deze eerste zaak, dat het-„Standgericht" bij de veroordeling van ir. Loeb te goeder trouw is geweest. Volgens het internationale recht kan voor ieder misdrijf tegen de bezettende macht de doodstraf worden opgelegd. Naar mr. Drabbe's mening stond de doodstraf in geen verhouding tot het misdrijf, maar zijns inziens moet de Nederlandse rechter thans deze strafmaat buiten beschouwing laten. Gezien het feit, dat voor zover kan wor den nagegaan het „Standgericht" in Hen gelo bij de procesvoering aan de mini mum-eisen van gerechtigheid heeft vol daan, kan in dit geval de verdachte geen oorlogsmisdrijf worden verweten, zodat mr. Drabbe vernietiging van het vonnis van het Arnhems Bijzonder Hof vroeg en vrijspraak eiste. Daarna werden behandeld de processen in Amsterdam en Rotterdam, waarbij aanvankelijk een twintigtal arbeiders, dat bij twee fabrieken in de provincie had ge staakt, ter dood was veroordeeld. Nog de zelfde dag was een aantal van hen echter gratie verleend. Mr. Drabbe geloofde, dat bij deze processen niet aan de eisen van gerechtigheid is voldaan. Daarom eiste hij 6 jaar. Op 23 April zal de Bijzondere Strafka mer uitspraak doen. ADVERTENTIE Mejuffrouw W. Tulling, een blinde uit het Tehuis voor alleenstaande blinden in Wolfheze, hield Maandagmiddag in hotel de Leeuwerik te Haarlem voor een talrijke ledenschaar van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrou wen een interessante causerie over het blindenwerk in Nederland. De blinden, aldus mejuffrouw Tulling, moeten liefst zo jong mogelijk in een insti tuut worden opgenomen waar zij in een eigen sfeer een schoolopleiding kunnen volgen, die later maar dat hangt af van tiende jaar in een instituut en gaan ver volgens naar een werkinrichting waar zij zich verder op hun levenstaak kunnen gaan toeleggen. Zijn zij na enige jaren zo ver dat zij in de maatschappij een plaats kunnen innemen en door familieleden of kennissen in huis kunnen worden genomen, dan ver laten zij de inrichting. Alleenstaande blin den worden opgenomen in een van de vele tehuizen. Mejuffrouw Tulling vertelde vervolgens een en ander over het nut van het braille schrift en de bibliotheek die de blinden ter beschikking staat. Mejuffrouw dr. A. de Stoppelaar gaf ver volgens een exposé van het werk van het Nederlands Geleidehondenfonds, waarna tot slot van deze bijeenkomst enige films de capaciteit van de leerling aangevuld wordt met een vaktechnische opleiding of over dit wêrk"werden vertoönd.' hogere studies. Aan de ontspanning wordt vooral de laatste jaren veel aandacht be steed. Sport neemt daarin bijvoorbeeld een zeer belangrijke plaats in. De blinden blijven meestal tot hun negen- ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Vocaal lenteconcert Het dameskoor „Arcis" en het gemengd koor „Ons genoegen" geven op Woensdag 18 April een lenteconcert in de grote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem onder leiding van Jan Hensen en met medewerking van Emmy van Eden aan de vleugel. Uitgevoerd worden soli, duetten en koren uit bekende opera's en operettes. Als vocale solisten treden op: de sopraan Leonie Smits, de tenoren Wirn van der Sluys en Jan Hensen, de baritons Wim Lamme en George Spijkstra en de bas Joop Ruivenkamp. c 42. Ja dat was natuurlijk een merk waardig plan van Panda! Nauwelijks was hij verlost uit de gevangenis, waar de onge lukkige opgravingen hem in hadden doen belanden, of daar stevende hij alweer rechtstreeks naar die kampplaats, waar alle onaangenaamheden begonnen waren. Het was dan ook geen wonder, dat Jollie- pop het er in het geheel niet mee eens was. „Zie zo!", riep Panda uit, toen hij met Jolliepop het hek weer binnen ging en in het nu verlaten kamp naar werktuigen be gon te zoeken. „En nu gaan we eens écht graven!" „Maar dunkt het ons niet", sprak Jolliepop, „dat wij een wijzer beleid zou den voeren door deze onaangename plek, die ons slechts rampzalige ervaringen bracht, geheel te verlaten?" „Je moet niet zoveel praten!", antwoordde Panda, die in tussen al aan het spitten was. „Je moet me helpen. Kom, trek je jasje uit en neem een schop!" Mijh jasje uit.hijgde Jollie pop ontzet. „Maar dat zou hooglijk onge past zijn! Een goed bediende vertoont zich nimmer in onwelvoeglijke hemdsmouwen! Bovendien moge ik er ons opmerkzaam op maken, dat volgens het alom gewaardeerde handboek van Professor Delfgauw er geen sprake van is, dat er hier in deze omgeving ooit R.omeinen geweest zouden zijn. Waar om dus.„Maar wie zei je", viel Panda hem, gravend, in de rede, „wie zei je dat ik naar iets Romeins aan het zoeken was? Hè? Ik zoek héél iets anders! Vooruit - helpme!" Spionnage. De tekst van van de atoomspion Klaus fL een, commissie van het 2'^ Congres is voorgelezen „iT/S geheel worden gepubiiï! a10 de technische gegeven^' energie, zoals deze in voorkomen, ongetwiif? .0curr-^ Unie hebben bereik?"t H bewijs, dat het inlicMifeWn^:'! in alle onderdelen ooónX keurig aan de Sovjet-Unt leverd. Ook is er noj ee?k?d- üjkheid, dat Fuchs nfetoL bek-d clan hij werS in de hoop, dat geheimen feite niet heeft verraden Lfe-' klaringen via de dagblad™ F®* Sovjet-Unie zouden bereik?? Nederlaag. De Britse regerinih dagavond met 237 tegen het Lagerhuis een'ESj*' over een van haa^eS» de vermindering van het w Er is echter geenVsap°Sk®> van de regering, daar het hieïï! van ondergeschikt belang £5* Protest. Het werk in de Londen is gisteren bijna geheel touS gekomen doordat 8000 havent' voor de zesde maal een dag?;' zijn gegaan. Deze staking dife? test tegen het feit, daftftfr voor het gerecht gedaagd zijn v? van het aanzetten van hun m£: oers tot een onwettige staking Neergestort. Een vliegtuig van de Si- luchtvaartmaatschappij is bijSg imst m de nabijheid van Hon zee gestort. Er waren elf passafe boord en een bemanning van K vreest dat ajlen om het leven 4Ï komen. 7 uj*f Klant. Het hoofdkwartier van het jW kaanse leger in Europa maakt h? aat het Amerikaanse leger waar-'" lijk voor 12 millioen dollars fe standaardiseerde legergeweren 1 Europese fabrikanten zal kopen W deze aankopen, waarvoor in dofe worden betaald, zullen de leve? van Amerikaanse firma's worden gevuld. De Amerikaanse militairea~ riteiten hebben offertes gevraagd re aanzienlijke hoeveelheden dekens b toenen beddelakens en slopen? kussens, katoenen matrassenen? nen matrasovertrekken en imvoinVi stalen bedden. Recht. Het Amerikaanse HooggeieüÜ heeft Maandag met algemene sits* het over twee negers uit Florid.? gesproken, doodvonnis wegens het at vallen van een blanke vrouw ver? De betrokkenen zullen opnieuw ter. staan. Twee rechters verklaarde, ir de kwestie in het gebied de sentimenten in hevige beroering gebracht, waarvan men „ten volle? fijt getrokken had." Rechter.fö.; voegde in zijn schriftelijke conclusie:'- commentaar van het hof toe: „Hetirc? vraag of met de huidige publlöëb methoden een eerlijke berechtingts! mogelijk is." Gratie. De West-Duitse regering hst Maandag bekend gemaakt, datdeJxr,- Slavische regering aan 120 Duitse«r- logsmisdadigers gratie heeft verleid De leider van de Joegoslavische delsmissie in Duitsland. Palvie. is? Adenauer hiervan officieel in keel gesteld. Men verwacht dat de 120 D;: sers binnen veertien dagen naar li- land zullen komen. Straf. Een Amerikaans gerechtshof iï' acht Portoricanen tot gevangeniütt fen variërend van zes tot elf jaar oordeeld „wegens samenzwering oah Amerikaanse postkantoor te Jaynjit brand te steken", zulks bij de ooia van October, toen nationalisten pxé alle banden met de Verenigde State:) slechten. Negeren. De Egyptische ambassade:! Parijs, Ahmed Saroit Bey, heelt li- dag aan de Franse waarnemende ter van Buitenlandse Zaken, Scku een nota overhandigd over de fis politiek in Marokko. Schneiterdetlde: ambassadeur mede, dat zijn reftnji Egyptische nota zou negeren, oz:: zaken behandelt, die slechts Frffi aangaan. Prijsdaling. Door het ontbreken van» rikaanse kopers en de nervosity andere kopers ten aanzien van den® taten van de wolconferentie te ïï«Jr ton, daalden de wolprijzen opdtbp dag te Sydney (Australië) veiling met 30 procent. Woln®» waren van mening, dat het van de conferentie, die op het «gw te Washington gehouden wordt, a prijzen omlaag te drijven, ffljN meenden toch, dat. de Verenigde S weldra de aankopen op de Aiism— markt zouden hervatten. Geen gevaar. „De ondertekening tl- pïan-Schuman is geen bedreig de Britse kolenuitvoer'zo W- minister van Brandstof, minister van u,.j|l Maandag in het Lagerhuis ver antwoord op de vraag van een o-. vatief Lagerhuislid. Dc ministo er aan toe: „Overigens zal voj plan-Schuman het gezagsor^ kolen en staal dadelijk nadat heu* ingesteld, onderIiandjlingefei? met verschillende producerende^ v/aartoe ook Groot-Bnttannie De politie te Singapore heeft^ oefeningen gehouden, ten®'nLen! te zijn bij mogelijke onrust tjdffl- handeling van de zaak- MaandJl voor het Hof van Appèl op Maan' staande. Maandag zal de raac,smfL vffl 0 genoot" en de pleegmoeae Hertogh om uitstel verzoeken t week in Mei, opdat de zaak.i worden behandeld door een P advocaat, Sir Roland Braddel, d.e Engeland vertoeft. Franse valschermtroepen se versterkingen zijn Zo" 1 aj er naar Tonkin (Noord-Indo E om Chinezen die de gre uestrij^1'2 twee steden Innamen, te gelooft, dat het ongerejgde WJ^, behorend tot benden cue opiumoogst aitijd actief zijg ken gebied. De Chinezen Aprj rt een bataljon sterk zijn. v roWj;- overden zij de grcnsstaKBann^ ,5, de volgende dag Phong luidt uit Franse bron te Han

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2