'"Hoe is het ontstaand Een Eeuw Celeden (;Van ander ras" door de Ramplaanspelers Agenda voor Haarlem S'adsschouwÏÏff APRIL Eerste uitvoering van „Contrasts" door Béla Bartök Operettegezelschap Diogé met „Het jolige weeuwtje" Holland Nautic gaat schip verlengen „De Reünie" met „Ouwe kost" Verrassingen in de strijd om kampioenschap van Haarlem Wedstrijden te Amsterdam Zwemwedstrijden DWT Lonïacfcentrum van musici Kennemer Golfclub Bloemink kampioen in de hoofdklasse libre Dit woord: LIKDOORN Congres van de Watervrienden Uit «de Opregte Haarlemsche Courant van 10 April 1851 APRIL -1951 v'iihiastein in het Taunus-gebergte is deze ..rijdende kerk" een geschenk van z 'iKatholickcii in Nederland aan de naar Wcst-Duitsland gevluchte katho- i if de Oöstzóne, overgedragen. Hier ziet men aartsbisschop Joseph Frings van "eken w inwijding van de auto's waaruit deze mobiele kerk beslaat. Keulen na Amateurtoneel Met zeer veel en vooral na de pauze ver tod succes hebben „De Ramplaanspelers i„ Om-veen twee opvoeringen gegeven van twat melodramatische, doch kerngezonde toneelstuk „Van ander ras" (Deep are the s) door Arnaud d'Usseau en James 5 vertaald door Froukje de Waard en door Ab van der Linden voor amateurs 06 VMMder ras" heeft hier te lande be kendheid gekregen door de voorstellingen van het A.T.G. onder leiding van Louis saslbom, enkele seizoenen geleden. Dit uit 1945 daterende stuk stelt eisen aan spelers en regisseur, die niet steeds bevredigd kon den worden, al slaagden Jaap van dei Veldt en de zijnen er tenslotte boven de aanvankelijk gewekte verwachtingen in de wezenlijke spanningen scherp genoeg te doen uitkomen. Dit was vooral te danken aan het even intelligente als beheerste en bloedrijke optreden "an Ab van Deelen in de rol van de als luitenant, met eerbewij zen overladen, uit de oorlog teruggekeerde neger, die wil werken voor de bevrijding van zijn volk en liefde opvat voor een blanke wouw, als hoedanig Jos Koning gevoelig spel te zien gaf. Het was jammer dat de kleine, maar veelzeggende fragmen ten uit „Othello" van Shakespeare niet erg gelukkig werden weergegeven. Met ere moet ook Carla van Deelen wor den genoemd als haar oudere zuster, die zich door de loop der gebeurtenissen tot beter inzicht laat brengen. Cees Stroosnij- der, doorgaans een voortreffelijke kracht, was als de tegen de „nikkers" gekante senator veel te bars zodat men moeite had in hem de geslepen politicus te her kennen. Herman Langerveld maakte een sympathiek type van de schrijver uit het Noorden, doch de fout zijn woorden onvol ledig uit te spreken. De advocaat van Huib Wassink mocht zeker voldoende worden geacht. De negervrouwen boden meer reden tot critiek, maar dat is zeer begrijpelijk. Over het algemeen werd er nogal veel tegen de uitspraak van vreemde woorden gezondigd. Een woord van warme waar dering voor het (de omstandigheden in aanmerking genomen) uitstekende décor van Jan van Hemert mag zeker niet ont breken. Om de aanwezigen in de juiste stemming te brengen zong een damestrio voor het begin van de voorstelling en in de pauze enige negro-spirituals. Koewei het niet op de weg van een to neelcriticus ligt om boeken aan te bevelen, meen ik toch de aandacht van de in het negervraagstuk belangstellenden te moeten vestigen op de in Amerika met de George Washington Carverprijs bekroonde docu mentaire roman „Zonder Magnolia's" door Bucklin Moon, waarvan Han Hoekstra een voortreffelijke vertaling maakte, die door J. M. Meulenhoff in Amsterdam is uitge geven. DAVID KONING. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 April 1951 ONDERTRQUWD: 9 April, J. J. de Braai Ksen Klaassen: A' J' Schulting en J. A. W,ALmEN Van nee? zoon: 6 APriI< M- M- -Mjssen-Brouwer; 7 April, A. Rustenburg— Blaauworoek; W. Heerens—Moerkerk- M°C voil R AnrU am Rijnbergen-van Rijcke- 1 j van aI Leeuw—Hoogerbrugge; C ?B ®ran een dochter: 6 April, H. T F ut' i Kuijeiende Ruijter- 7 April l T^rhorst— park' 8 Anrii w ,^e§nJn, 86 j., Kcnau- V2n Heemsker'kstraa?. naar' 76 j" Maerten Haarlems Trio ADVERTENTIE fhap, Shav/-hclMcnkmrJen«S Kunsl Gemeen- 8; Ned. verenininn g' uur- Nassauplein 8 uur. Concertfebou\v-°r Na'luui|eneeswijze, 0«d-KatholiekfK„T- Concert HOV. 8 uur. foekt over De0Pi^ cP,astoor M- A- Zwart heke Kerk" SunfrL^^1 Oud-Katho- 18 2?0 PnanaS Hals: "De blauwc Arouwenkamn n uur. Rembrandt: ?J5«ur S.BW,,18 j, 2, 4.15, 7 en J en 9.15 uur. LÜxó> rf„r e..leeft-' 2' 4-15' ler' 915 uur. Citv "n? Klano 18 L 2> 4-15. b"gade", 14 j. 2 n' Eharge van de lichte 1 z.au, i en 9.1o uur. WOENSDAG 11 APRIL J- J Busk's''8Kuurk R." Vredc> spreker en avondvoors"telUQgen: SCOpen: Middag- Haarlems Trio brengt op Donderdag avond 12 April in cle Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een belangwekkend programma van kamermuziek ten gehore, waaraan medewerking wordt verleend door de klarinettist Ru Otto, leraar aan het Amsterdamse Conservatorium en aan de Muziekschool van Toonkunst te Haar lem. Eerst wordt uitgevoerd het in 1939 ge componeerde Trio van Hendrik Andriessen, een boeiend muziekstuk. Daarna volgt cle eerste vertolking in Europa, 'althans in Ne derland, van „Contrasts" door Béla Bartök, geschreven in 1942 voor viool, klarinet en piano. De melodische bouw is sterk ver want aan de Hongaarse volksliederen en dansen. Het is een boeiend speelstuk met geweldige rhythmische spanningen en merkwaardige instrumentale vondsten. Het programma wordt besloten met het Dunky- trio van Dvorak. Het dilettanten-operettegezelschap Diogé, onder muzikale leiding van Henk Steen- kist en regie van K. L. Baars, waagde zich aan de succes-operette „Het jolige weeuw tje" van Léhar. De zeer melodieuze en pittige muziek, die dit werk bijna een halve eeuw geleden op slag populair maakte, is nog zijn grootste kracht. Niet zodra laat het orkest in het voorspel de melodie van het Vilja-liecl horen, of hel publiek slikt de laatste woorden van zijn babbeltje in en begint mee te neuriën; het deint en dobbert op het zoetwater riviertje van Léhars muze; het wordt door de milde en soms pittige sfeer van de mu ziek gegrepen en het komt er niet meer van los, dank zij cle geheime kracht van de meeslepende melodieën. Ik durf niet te beweren dat het libretto cle jaren met evenveel succes heeft kunnen trotseren; trouwens om daar een definitief oordeel over te geven zou men het stuk in ka rakteristieke typeringen moeten zien ver tolken door vlotte beroepsspelers die de zwakke plekken nog al eens weten weg te werken en vaart aan het geheel kunnen verlenen, waar het bij dilettanten allicht wat traag en te weinig spiritueel verloopt. Maar dan is er altijd weer de muziek, die er haar milde glans en haar guitige lach over spreidt; en uiteindelijk gaat men naar huis, het hoofd vol opgefriste melo dieën en met de herinnering aan de kleu rige taferelen van een bonte menigte op het toneel. De muziek werd vrij goed gediend door het orkestje,dat doorgaans zeer zuiver klonk en handig reageerde op de vlotte directie van Henk Steenkist. Wat de dames-solisten betreft mocht de vocale vertolking er alles zins wezen. Vooral de vertolkster van cle hoofdrol, mevrouw Lenie Cramer-van Rooy, liet zich als een bekwame zangeres gelden met een aangename, goed ontwik kelde stem en een beschaafde voordracht. Haar Vilja-liecl in II kreeg een spontaan open-doekje en had een bissering dubbel en dwars verdiend. Ook mevrouw Suze Spoelder-van Haerden, als Valencienne de „fatsoenlijke vrouw" van baron Zeta had goede kwaliteiten in haar zang-presta ties. Zij haalde zelfs het sterke stukje uit stevig op toon te blijven zingen, terwijl haar minder toonvaste en zangvaardige duo-partner ten minste een halve toon te hoog zong. Het optreden van Willem Hen- sen als baron Zeta deed sympathiek aan om zijn goede klankvorming bij het spre ken. Onder de beste typeringen noemen wij verder die van Kick Steenkist als Raoul de St. Brioche en die van Jan Vander als de bediende Njegus. De prins Danilo van Herman Woerde was dragelijk. Het koor had een paar aardige beurten in II en hielp de finale van III mede tot ee^i succes te maken. Toch zou het aanbeveling verdienen het koor bescheidener te laten klinken waar het begeleidend meewerkt. De balletten, ingestudeerd door mevrouw R. Boes, waren zeer verdienstelijk. Aan toneelschikking en costumering was cle meeste zorg besteed. Woensdagavond worclt deze uitvoering herhaald. JOS. DE KLERK Den Haag eert Charley Toorop Ter gelegenheid van cle zestigste verjaar dag van Charley Toorop wordt in hel Haagse Gemeentemuseum van 17 April tot 24 Juni een ere-tentoonstelling van haar werk ge houden. Meer dan honderd schilderijen en tekeningen zullen een beeld geven van de ontwikkeling van deze kunstenares. Dinsdag avond 17 April zal de expositie worden ge opend door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Aan de N.V. Holland Nautic te Haar lem is opdracht gegeven liet 200 ton me tende motorvrachtschip Johanna Maria voor rekening van de firma W. van Ouwerkerk te Middelburg, met tien meter te verlengen. Het schip wordt tevens voor zien van een oproer, een schroeftunnel, een zandschot en langsversterking over de spanten. De lengte van het schip wordt nu gebracht op 42 meter. In Dreefzicht te Haarlem gaf „De Reünie" Zaterdag een feestavond. Het eerste gedeel te hiervan werd vervuld met een cabaret programma onder cle iedere pretentie van oorspronkelijkheid uitsluitende titel „Ouwe kost" door eigen krachten oncler leiding van Wim Wiers. Over de nummers voor de pauze kan ik mij geen oordeel vormen, daar ik geen ge legenheid hacl die bij te wonen. Maar die zullen wel aardig zijn geweest, want ei- heerste een vrolijke stemming in de voor dergelijke doeleinden zeer geschikte zaal, toen de vaardige pianist Ted Koops zijn klankenregen bij wijze van ouverture tot de hervatting liet neerdalen over de aan wezigen. De hierop volgende Rey van Maeghden was een nogal slappe Vondel- parodie en ook in de rest van deze leutige kleinkunstrevue miste men de flitsende bewijzen van puntige geesten. Niet onaar dig bleek het danstafereel „De soldaat en het meisje" en bepaald een verassing het optreden van „De orgelman" met de koddig" dansende trekpoppen. De pantomimische scène over de vliegen in de borrelglaasjes werd leuk gespeeld. Doch over het alge meen was de fantasie van de tekstschrij vers vrij spoedig uitgeput, zodat de door gaans zeer goecl bruikbare vondsten zelden of nooit het mogelijke rendement oplever den. Ook de conférence leverde nog moei lijkheden op. Men beschikt bij „De Reünie" echter over enkele zich voor dit genre voortreffelijk lenende krachten en daarom is het niet ge waagd te voorspellen dat dit ensemble in de naaste toekomst een x-espectabel niveau zal bereiken. Het publiek was gul met ap plaus. Om kwart over elf konden de stoe len aan kant worden geschoven en begon het bal op muziek van Rinus Gude en zijn makk-ers. D. K. Het onder Panamese vlag varende s.s. „Roma" dat na aankomst te Rotterdam aan cle ketting was gelegd als zekerheidsstelling voor een vordering van een Amerikaanse firma, is Maandagavond vertrokken nadat een cautie was gestort. Schaken De vierde ronde van het tournooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haar lem bracht een aantal verrassingen. In cle hoofdklasse A verrichtte cle debutant in dit gezelschap E. J. de Ree (H.W.P.) een fraaie prestatie, hij gaat in deze groep na zijn over winning op J. de Vries (H.S.G.) nu aan kop. Remise in de laatste ronde zal voldoende voor hem zijn, om de finale te bereiken. J. Wijker (Haarlem) behield nog kans, door te winnen van F. Abspoel (Het Oosten). In de B-groep was de nederlaag van P. Verdonck (H.S.G.) tegen J. E. Strengers (Haarlem) een verrassing. Wel stond eerst genoemde lange tijd beter, doch 'n venijnige val maakte een eind aan alle illusies. Ook tegen H. H. Groeneweg (Rolland) kwam Verdonck niet tot winst; het werd remise, evenals de partij tussen A. Herfst (Het Oosteni en J. Blokker (Haarlem). In do hoofdklasse C maakt S. Herfst (Rolland) na zijn overwinning op J. v. d. Moot (Het Oosten) een uitstekende kans de finale te bereiken. Onverwachts kwam de nederlaag van C. Hoyinigh (Het Oosten), die remise tegen A. Haitsma (Haarlem) wilde vermijden, maar daar later spijt van had. C. Boutellicr (Bloc- mendaal) won van B. Hagenaar (H.S.G.). Deze is blijkbaar te zwak voor de hoofd klasse. De^ partij tussen A. Haitsma en C. Boutcllier eindigde reeds eerder in remise. De overige uitslagen luiden: Eerste klasse A: J. v. d. SteegW. Vliet- stra 1—0; J. H. Blom—L. Kensen 1—0; B: Ds. J. v. DorpF. J. Fictoor 10: I. Marinus ds. J. v. Dorp '21»; P. Halsema—N. H. Braunius 01; C: J. v. d. BergP. ter Plegt 01; K. J. AltenaJ. Zoon 10. Tweede klasse A: C. KorthuysC. Brink 10; E. J. HeymansC. Hoogland 01; B: J. Snoek Jr.G. J. Bloemen 10; C: J. HonsbeekR. Faase 10. Derde klasse A: J. v. RosmalenC. J. v. d. Voort Jr. 0—1; W. A. Turkenburg—H. Boon 01; B: F. J. v. TongerenJ. J. Banken L—Vi; H. H. de Jong—J. Gosen 1—0. De vijandelijke aanvoerwegen ter zee naar Korea worden door de zee- en lucht strijdkrachten onder voortdurende controle gehouden. Marine-vliegbotcn maken daartoe dagelijks vele verkenningstochten en rapporteren hun bevindingen onmid dellijk aan de oorlogsbodems, die dan. indien nodig, in actie komen.. De grootste zorg wordt daarom besteed aan het onderhoud van deze vliegtuigen, die onder alle om standigheden de vluchten moeten uitvoeren. Het aanbrengen van een anti-vriesmiddel op de rocreii van een ..Mariner" is voor de man, die dit al balancerend op het smalle staartstuk moet doen, geen aangenaam karwei. Zwemmen In het Sportfondsenbad-Oost hield de Am sterdamse Dameszwemclub Zaterdagavond nationale zwemwedstrijden. Er werden geen bijzondere prestaties geleverd. Wel zorgde Fred Pieters (DWR) voor een verrassing. Hij was ingedeeld in een zwakke serie en won de wedstrijd 100 meter rugslag voor heren in de tijd van 1 min. 12 sec. in de tweede serie ging de strijd om de tweede en derde plaats tussen de oud-HVGB'er Tonnie Bij kerk (Zwaardvisch) en J. H. Hcssing (Zwem- lust. Bijkerk won met 0,2 voorsprong de strijd in 1 min. 12,9 sec. Hcssing noteerde 1 min. 13,1 sec. De wedstrijd 100 meter vrije slag meisjes gaf een aardige strijd te zien tussen E. v. d. Ploeg (ADZ) en B. v. cl. Meer (GDZ). Eerst genoemde zegevierde in 1 min. 11,4 sec. Het Groningse meisje liet 1 min. 12,2 noteren. In de eerste serie van de wedstrijd 200 meter schoolslag voor dames tikte Jopie Spoor (DWR) na een vinnige strijd met Ria v. d. Linden (ADZ) als eerste aan, in een tijd van 3 min. 3,1 sec., waarmede zij de derde plaats bezette. In de daarop volgende serie zwom de Robbenzwemster Tonnie Hom de afstand in 2 min. 59.9 sec. en Annie de Groot (ADZ) in 3 min. 0,2 sec. De wedstrijd 100 meter rugslag voor dames werd wederom gewonnen door Geertje Wie- lema (Robben) in 1 min. 13.1 sec., gevolgd door J. de Korte (ODZ) in 1 min. 15,4 sec en W. Willemse (HDZ) 1 min. 20.1 sec. Het nummer 100 meter vrije slag dames bracht een overwinning voor Irma Schuh- macher (RDZ) in 1 min. 6.9 s. De strijd om de tweede en derde plaats ging tussen Hannie Termculcn (HDZ) en A. de Jonge (ADZ), waarbij Hannie Termeulen op de tweede plaats kwam met 1 min. 9,2 sec. en op de derde plaats Ans de Jonge in 1 min. 10 sec. De Hcemstedenaar Aad de Vries eindigde in de wedstrijd 100 meter vlinderslag voor heren op de tweede plaats met 1 min. 14 sec.; eerste werd C. P. Wiering (IJ) in 1 min. 11,4 sec. De derde plaats werd bezet door Rob Bonte (ZAR) in 1 min. 14,3 sec. De uitslagen van de estafette waren 4 maal 50 meter wisselslag meisjes: ADZ 2 min. 32,8 sec.: Robben 2 min. 36,2 sec.: Meeuwen 2 min. 37,1 sec. 4 maal 100 meter vrije slag heren: GZC 4 min. 18,9 sec.; DJK 4 min. 28,9 sec.; HPC 4 min. 29.8 sec. DWT heeft Zondag in Haarlems Sport- fondsenbad zwemwedstrijden gehouden waarin verwerkt werden: de laatste ontmoe ting van een zwemvierkamp voor dames met deelname van HDZ. Amsterdam, HZC. Hil versum, ZAR, Amsterdam en DWT. Haar lem en de derde ontmoeting van een heren zwemvierkamp met deelname van DJK. Am sterdam. Dolfijn, Amsterdam. HZC. Hilver sum, en DWT, Haarlem. Ook nu weer was de club van Hannie Termeulen het beste op dreef en won de vierkamp met 4198,1 pnt. gevolgd door HZC 4268,3 pnt., DWT 4524,2 pnt. en ZAR 5020.6 pnt. Bij de heren liep DWT op de andere deelnemende ploegen in, mede doordat Dol fijn een flink aantal straf pun ten moest boe ken. Hei resultaat van de puntentelling was: DJK 2325 prat.; DWT 2391,2 pnt.; HZC 2429,6 pnt. en Dolfijn 2441.8 pnt. Het alge meen klassement is nu: DJK 5637,5 pnt., Dolfijn 5919 pnt.. DWT 6044,2 pnt. Wielrennen HRC „Excelsior" Zondag hield H.R.C. „Excelsior" de eerste rit van de competitie. F. Kruijer won de wedstrijd over 55 km. 2. Bas Fennes. 3. A. Machelse. 4. P. Steenvoorden. 5. Martens. 6. J. Haan. 7 Tollenaar. 8. A. Vos. 9. v. Dalen. HSV „De Kampioen" De uitslag van de eerste wedstrijd der voorjaarscompetitie luidt: A en B klasse: 1. P. de Vries, lijd 1 uur 1 min. 4 sec.; 2. K. Neeft; 3. A. Visser; 4. Kroezen; 5. J. Eelsing; 6. W. Stoker; 7. Eikhof. C klasse: 1. Homan, tijd 45 min. 58 sec.; 2. v. d. Aar; 3. Asma; 4. Hoppenbrouwcr. Met steun van het Nederlands Impresa riaat hebben ruim tachtig jonge toonkun stenaars de stichting Contactcentrum Ne derlandse Musici (C.C.N.M.) in het leven geroepen, die gaat streven naar verruiming van werkgelegenheid en naar het verkrij gen van geldelijke en morele steun van overheid en particulieren. Men zal daartoe onder meer besprekingen openen en gaan de houden met de radio-verenigingen en kunstkringen. Ieder jaar zal een speciale jury twee musici aanwijzen, die men zoveel mogelijk kansen in ons land en ook buiten de gren zen wil bieden om hun talenten te bewijzen. Ter bevordering van de internationale be trekkingen wordt er gedurende een week einde in het begin van Juni te 's-Graven- hage een samenkomst gehouden van jonge toonkunstenaars uit België, Duitsland, Frankrijk, Engeland en Zwitserland, waar uit naar men hoopt een levendige uitwisse ling zal voortvloeien. Het bestuur van dit contactcentrum, dat dus voopl de sociale belangen der musici zal behartigen, bestaat uit de beren Jan de Maxi, voorzitter, Jan Kruyt, vice-voorzitter, Gérard van Blerck, penningmeester. Leo Rommerts. Kees Kooper en de dames 'Dide Sanders, secretaresse en Ans Bouter, waarnemend secretaresse. Mej. M. Schill, hoofd van de afdeling muziek van het Ne derlands Impressariaat, treedt als advise rend lid op. De maandelijkse onderlinge wedstrijd van de Kennemer Golfclub is gewonnen door mr. H. J. Hüffer (23) met 2 up. Tweede en derde waren M. C. van der Wal (22) en ir. C. Gel derman (28). beiden met 3 down. Voor de s'cratch-competitie heren is de wedstrijd Kennemer—Den Haag gespeeld. De Hagenaars wonnen met 72. De ploegen van de Kennemer en Rotter dam ontmoetten elkaar in de handicap competitie, heren. Mei 63 won Rotterdam. Biljarten In de strijd om het kampioenschap hoofd klasse libre van het district Haarlem is Bloemink kampioen geworden. De uitslagen van Zaterdag waren: Van der Broek 250 31 63 8,06 Bloemink 250 31 48 8.06 Swart 250 17 61 14,70 Wisker 154 17 35 9.05 v d Hoek 250 22 67 11.36 Van'.Noort 137 22 28 6,22 Van Rongen 250 18 51 13,88 Van der Linden250 13 50 13,88 Bloemink 250 29 54 8,62 Van der Putten164 29 28 5,65 Van Noort 195 36 26 5.44 Wisker 250 36 31 6.94 Van der Broek 250 16 55 15,62 Van der Linden 177 16 45 11.06 Swart 250 24 48 10.41 Van Noort 214 24 37 8,91 Van Rongen 250 17 56 14,70 v. d. Putten 121 17 32 7.11 Swart 250 16 55 15,62 v. d. Hoek 180 16 47 11,25 Zondag zijn gespeeld: Van Noort 250 31 3o 8.06 Van der Linden 250 31 35 8,06 Swart 237 21 48 11.28 Bloemink 250 21 34 11.90 Van der Hoek 250 24 56 10.41 Van der Linden.... 175 24 32 7.29 Van der Putten250 37 31 6.75 Wisker 164 37 27 4.43 Van der Puttenlol 29 42 6.48 Van der Broek 250 29 45 8.62 Wisker 250 23 39 10.86 Van Rongen 247 23 50 10.73 Bloemink 124 17 32 7.29 Van der Hoek 250 17 69 14.70 Van der Broek 250 22 37 11.36 Van Rongen 222 22 32 10,09 De eindstand luidt: Bloemink 13 1874 178 10.52 Van der Hoek.... 12 1898 181 10.45 Van der Broek 11 1748 173 10.10 Swart 8 1722 185 9.30 Wisker 8 1695 209 8.11 Van der Linden6 1756 203 8.65 Van der Putten6 1552 235 6.60 Van Rongen 5 1818 170 10,69 Van Noort 3 1504 216 6.96 Het tournooigemiddelde wa» 8,89, dat is lager dan verleden jaar. Sport in 't kort EVERS WINT RONDE VAN WORMER- VEER. Evers heeft een zege behaald in de door DTS gehouden ronde van Worm er- veer over 100 km. voor professionals. De uitslag luidt: 1. Evers. Wormerveer 2 uur 40 min. 41 sec.; 2. Bakker, Zaandam op 20 meter; 3. Smits, Amsterdam, op 58 seconden; 4. Lakeman. Amsterdam op 2 min. 8 sec.; 5. Loos, Amsterdam; 6. Blaauw, Zaandam; 7. Van As, Roozendaal op 3 min. 6 sec.; 8. Grift, Soest; 9. De Best. Haarlem; 10. De Groot, Leiden. In het overdekte zwembad aan de Ka pelstraat te Hilver sum heeft Geertje Wielema Maandag avond een geslaagde poging gedaan het Nederlands record op de 500 meter vrije slag, dat sinds 27 Maart 1937 op naam stond van Willy den Ouden met 6 min. 48,4 sec., te ver beteren. Met een tijd van 6 min. 45,1 sec. bleef zij 3,3 sec. onder het zestien jaar oude record. De tijdop nemers noteerden voor Geertje Wielema 6 min. 45,1 sec., 6 min. 45.1 sec. en 6 min. 45 sec. De tussentijden waren: 50 meter: 32,6 sec., 100 meter: 1 min. 11.2 sec., 200 meter 2 min. 33 sec., 300 meter: 3 min. 57 sec. en 400 meter: 5 min. '11.9 sec. Hier wordt Geertje na haar succes in triomf het zwembad rondgedragen Wie er aan lijdt, zal met het tweede deel van dit woord geen moeilijkheden hebben: die dingen steken als' doorns. Maar met dat „lik" zit men in de maag. Dat het niets met het werk woord likken te maken kan hebben, is wel duidelijk. Het is hetzelfde woord als lijk: gedaante, vorm van het lichaam en komt ook voor in litteken: een leken aan het lichaam. Velen schrijven het met een d: lidteken en denken ten on rechte dat het een teken aan een lid, ledemaat is. Ook het achtervoegsel -lijk betekent hetzelfde. Het woord man nelijk is dus eigenlijk: cle gedaante, de vorm van een man hebbend: feestelijk is op dezelfde wijze: de vorm van een feest hebbend. Nu is het eerste deel van het woord lichaam dus ook duide lijk. Het twee deel: haam, betekent: be dekking, omhulsel en heeft dezelfde afkomst als hemd. Lichaam is dus let terlijk: omhullende vorm, vleesomhulsel I in tegenstelling tot de ziel. V.J De bondscommissie voor zwemmen van de Nederlandse Culturele Sportbond heeft te Haarlem een technisch congres gehouden, waarop vertegenwoordigers van alle bij de NCS aangesloten verenigingen van Water vrienden vertegenwoordigd waren. De bonds voorzitter. de heer H. Stapel uit Overveen, sprak de wens uit. dat de Watervrienden zich zullen handhaven na hun arbeid in de afgelopen vijf en twintig jaar. De voorzitter van het congres, de' heer C. van Zijp uit Leiden, besprak de noodzaak van het onder houden van een sterke band tussen alle Watervrienden in het land. Besloten werd ter gelegenheid van het Jubileum van de Culturele Sportbond een zwemprogramma te verzorgen op de Bos baan te Amsterdam. Gespeeld zal worden tegen een Belgische waterpoloploeg. Bij de bespreking van het voorstel tot con tributieverhoging werden bezwaren ge opperd. Opgemerkt werd. dat zwemmen een luxe wordt, waaraan de arbeiders en hun kinderen niet meer kunnen deelnemen. Dit werd een aantasting van de volksgezondheid genoemd. De leden van De Watervrienden moeten bovendien twee maal contributie betalen, omdat zij bij twee bonden zijn aan gesloten. Afscheiding van de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd niet juist ge acht. Wel werd de mogelijkheid geopperd de grote jeugdgroepen terug te trekken uit de KNZB. Volgens de mening van afgevaardig den doet de bond niets voor deze jeugd; bovendien werd opgemerkt, dat dit de taak van de Culturele soprtbond is. Velen waren van mening, dat de overheid steun moet ver lenen; hier en daar verhuren gemeente besturen gymnastiekzalen en verlenen daar door medewerking. Waterpolo Zege voor dames van DWT In de wedstrijd DWTHVGB die Zater dagavond voor de eerste klasse dames in het Sport fondsenbad gespeeld werd. verscheen HVGB zonder Margot Marsman. Niettegen staande dat hield HVGB vooral in de eerste speel helft aardig stand. Paula van Bruggen maakte het enige doelpunt voor rust voor DWT. Na de hervatting bracht Mia Prins de voorsprong op 30. waarna Paula van Bruggen een strafworp in een doelpunt om zette. Vervolgens maakte zij er 50 van. Hierna werd een van de vele aanvallen van HVGB met succes bekroond: cle jeugdige Mariane van Lelieveld doelpuntte op keurige wijze. Het einde kwam met 5—1 voor DWT. De wedstrijd HVGB 2—DWR werd gespeeld voor de eerste klasse heren. Wim Vosman bezorgde HVGB de leiding. Uit een voorzet van Paul Gotlmer bracht Jan Kollerie de stand op gelijke voet. Door inschieten van Wim Halsema ging de rust in met 2—1. In de tweede helft brachten Kurre Bongertman en Wim Halsema de voorsprong op 41. Ten slotte verkleinde Jan Kollerie. niettegen staande de wel zeer goede afdekking door Ap Nater. de achterstand tot 42. Eveneens voor de eerste klasse heren ging Haarlem 2 tegen DWT te water. Vooral in de eerste speelhèlft was het een rommelig partijtje. Nadat Harry van Doorenmaalen het eerste doelpunt voor Haarlem had gemaakt, doelpuntte Jan Paanakker die vrij lag bij de tweemeterlijn (2—0). Fons Roozekrans maakte er 2—1 van, waarna G. Maassen van Haar lem na goed samenspel de doelverdediger het nakijken gaf (3—1). Wederom kreeg Jan Paanakker geheel vrijliggend de bal toege speeld en passeerde de doelman van DWT. Met 4—1 ging de rust. in. In de tweede helft liep DWT de achterstand in met twee doel punten van Frits Lablans en één van Fons Roozekrans (4—4). Haarlem verkreeg weder om een voorsprong door Jan Paanakker (5—4). In de tweede klasse heren boekte DWR 2 wederom een overwinning; gewonnen werd met 71 van HVGB 3. De wedstrijd HPC 3—HVGB 4 werd ge speeld voor de derde klasse heren; HPC 3 won met 21. PARIJS. In de zitting der Wetge vende Vergadering is uitvoerig beraad slaagd over de wet betreffende de Na tionale Garde Dc ultra-republikein Ma- dier de Montjóu achtte de wctsvoordracht in strijd met de Constitutie, waarbij de handhaving en verdediging van den Staat aan alle staatsburgers zonder onderscheid wordt toevertrouwd, zooclat ook aan allen de middelen moeten worden gegeven om dat gebod na te komen. Volgens Madier de Montjou is de Regering bevreesd voor de Nationale Garde, nademaal dat ligchaam, wel verre van willekeurige bevelen te zullen nakomen, integendeel ten allen tijde gereed is om te protestee ren tegen eene des-potieke orde van zaken. Van de uiterste rechterzijde is den spreker toegeroepen, dat men bevreesd was voor gewapende corpsen, die zich gerechtigd achten, over staateaangele- genheden te beraadslagen. De heer Ma- dier de Montjou antwoordde, dat de strekking der wet geene andere was, dan om de burgers te verdeelen in een Na tionale Garde en een schamele menigte. Ingeval het ontwerp wet werd, zou een strijd niet te vermijden zijn. De heer De Ryancey heeft nog opge merkt, dat de Garde wel de gewapende burgerij was, maar alleen als het vader land werd bedreigd en het de pligt was van eiken burger, zijn bloed te vergieten voor eene heilige zaak# Geenszins beoogt men met het ontwerp, wapens te geven in handen dergenen, die eene woeste rege ringloosheid voorstaan. De Junij-dagen en het schouwspel van eene Nationale Garde, welke gedeeltelijk vóór, gedeelte lijk achter de barricaden heeft gestreden, is men nog niet vergeter

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5