De bestrijding van de verzilting Fabrieksmeisjes dromen van gezellig eigen thuis -Clowntje Riek Geheime opdracht Kort en Bondig Stuwen in de rivieren, die gebruikt kunnen worden als krachtbron voor electrische centrales Ons nieuwe feuilleton Viertal loggers met de eerste „verse" Twee koperdieven gevat Santpoort-dorp Castricum ^Voor de kindereaa ZONNEBLOEMSTICHTING TE ROTTERDAM Practisch leren in bedrijfstijd Veel moois, maar weinig nieuws op de Fotobeurs DINSDAG 10 APRIL 1951 Uit de beschouwingen die wij in de loop der laatste maanden gewijd hebben aan het vraagstuk dei verzilting van ons land, is gebleken dat het niet mogelijk is dit gevaar afdoende te bestrijden, als men niet de beschikking krijgt over voldoende zoet water. De kans dat het daartoe zal komen is helaas nog niet groot. Dr. ir. G. van Veen schreef onlangs: ,,Het catastrophale karakter van zeer hoge waterstanden hebben we vrijwel leren be teugelen; dat der zeer lage nog niet". Deze deskundige is zelfs zo pessimistisch dat hij rekening houdt met de mogelijk heid dat eens West-Nederland practisch niet meer bewoonbaar zal zijn en met een zucht van verlichting aan de zee zal wor den prijsgegeven. De hoeveelheid zoet water die in ons land komt, is in vergelijking tot de enorme massa die nodig is, zo klein, dat er gedacht wordt over distribuering. Niet in de zin dat het water „op de bon" komt, maar wel dat de beschikbare hoeveelheid verdeeld zal moeten worden om in de behoeften zoveel mogelijk te kunnen voorzien. Hoe ons tekort aan zoet water ontstaat De Rijn is vrijwel de enige bondgenoot die het water kan leveren dat nodig is voor de verversing in ons land. Deskundi gen hebben berekend dat daarvoor niet minder dan 800 a 1000 m3. per seconde nodig is. De neerslag die in Nederland valt (ge middeld 670 m3. per seconde) legt betrek kelijk weinig gewicht in de schaal, doordat nagenoeg de hele hoeveelheid ook weer verdampt. Ook de Maas speelt amper een rol omdat de afvoer tot slechts 10 m3. per seconde daalt bij lage waterstanden. Maar de Rijn, die 'n gletscherrivier is, levert ook in de droogste zomers nog aanzienlijke hoeveelheden. Bij Lobith passeren per se conde watermassa's, die variëren van 760 m3. bij een lage stand van de rivier tot 12.000 m3. bij hoge waterstanden. Daar van krijgt de Waal 67 procent, de Neder- rijn 22 procent en de IJsel 11 procent. Het is duidelijk dat de behoefte aan ri vierwater 's zomers het grootst is. Met behulp van sluizen, kanalen, vaarten en sloten wordt een deel van het Rijnwater door de polders van West- en Noord- Nederland geleid, maar tegen de enorme verdamping is de toevoer niet. opgewassen. De Rijn levert dan niet voldoende om het verlies te compenseren. De Rijn laat Nederland dus in de droge tijd. in de steek. Het reiner maken van het Rijnwater De kwaliteit van het Rijnwater is, ook daarop is reeds eerder door ons gewezen, niet best, omdat de vervuiling steeds toe neemt. (De industrie in Duitsland loost daarin haar afvalwater, verschillende ste den .laten hun riolen daarop uitlopen en bovendien veroorzaken de zout- en kali- mijnen in de Elzas nog een steeds grotere kunstmatige chloorafvoer). Bij hoge en zelfs bij normale waterstan den wordt het afvalwater verdund, waar door het minder nadelig wordt, maar in tijden van lage waterstand blijven de hoe veelheden afvalstoffen onveranderd. Daar door stijgt, als er laag water is, het chloor- gehalte van het water dat de Rijn in ons land brengt. Normaal bedraagt het chloorgehalte 80 a 100 m.gi\ Juist als Nederland het het hardst nodig heeft voor verversing loopt het om hoog tot 200 a 250. Er hoeft dan in de pol ders nog maar weinig kwel of lek van zee water bij te komen en de grens van 300 mgr. wordt overschreden. Internationaal overleg met Duitsland zo wel als met Frankrijk is nodig om te be reiken dat de chloorafvoer bij lage water standen in de Rijn beperkt, althans gere geld wordt. Wellicht is het mogelijk dat de fabrieken bij tussenpozen en dan allemaal tegelijk hun afvalproducten lozen, zodat daar tussen in voor Nederland gelegenheid bestaat tot inlating van Rijn water dat minder verontreinigd is. In het Engelse graafschap Essex wordt het lijk van een man uit het water opge haald en een vreemde mogendheid blijkt belangstelling voor het geval te hebben. De medewerking van een hoogleraar van de universiteit te Cambridge, die tijdens de oorlog bij de Geheime JDienst zijn sporen heeft verdiend, wordt inge roepen. om deze affaire, welke om een zeer voorzichtige behandeling vraagt, op te lossen. In spanning zal de lezer de gebeurtenissen, die tot de ontknoping van dit geval leiden, lezen in &ns nieuwe feuilleton Overwogen wordt tijdens een periode van geringe afvoer een groter deel van het Rijnwater via de Gelderse IJsel naar het IJselmeer te transporteren. Dat is mogelijk door de Rijn te kanali seren en er stuwen in te bouwen. In de voorlopige opzet zijn stuwen geprojecteerd bij Doorwerth, Eek en Wiel cn boven Vreeswijk. Natuurlijk komen naast de stuwen schutsluizen. De bedoeling-van het stuwen van Neder- rijn en Lek kan natuurlijk nooit zijn een zijdig de IJsel te bevoordelen. Het dicht bevolkte Westen immers, (Rijnland, Schie- iand, Delfland) krijgt voor een groot deel zijn aanvullings- en verversingswater via Lek en Nieuwe Maas en behalve Rotter dam, hebben ook de Haagse en Amster damse waterleidingbedrijven, als ook het Prov. Waterleidingbedrijf van Noordhol land, over een paar jaar belang bij de kwa liteit van het water op deze rivier. Boven dien moet er voldoende water beschikbaar zijn om het Amsterdam-Rijnkanaal van zoveel water te voorzien, dat het de spui- stroom in het Noordzeekanaal kan ver sterken. De rivieren als krachtbron voor centrales Hoewel het er maar zijdelings mee te maken heeft, willen we nu wij schrijven over rivierstuwingen en kanalisaties, aan dacht vragen voor een project, ontwikkeld door ir. W H. Brandenburg, om electrische energie te gaan ontlenen aan onze rivieren. Tot nu toe gold als axioma dat door de Nederlandse rivieren geen hydraulische energie kan worden opgewekt. Technisch en économisch acht ir. Brandenburg het evenwel heel goed mogelijk en hij becijfert dat dit jaarlijks 17 pet. van de totale Ne derlandse electriciteitsbehoefte kan uit maken, waarbij door brandstofbesparing een deviezenwinst van 26 millioen be haald zou worden. Deze brandstofbesparing is het economisch uitgangspunt, want door dat er zowel bij heel hoge als bij heel lage waterstanden stagnatie in die energieleve ring zal optreden, evenals bij ijsgang, moe ten de bestaande krachtstations in staat zijn enige tijd de maximale belasting op te nemen. Het plan voorziet in de aanleg van zeven stuwen met. hydrocentrales. En wel drie in de Waal (bij Huihuizen, Dodewaard en St. Andries), drie in de Rijn (bij Pannerden in het Pannerdens kanaal, bij Lekskensveer en bij Culemborg) en één in de IJsel (bij Doesburg). Het water zou opgestuwd moe ten worden tot een hoogte van drie meter en al naar gelang de waterstanden zijn, zouden in de zeven hydrocentrales 23 tot 171 lage drukturbines electriciteit opwek ken. Afgezien van de bezwaren die deskundi gen tegen dit plan nxar voren gebracht hebben bezwaren die vooral betrekking hebben op de berekening van de kostende prijs van de op te wekken energie en op de besparing die er uit voortvloeit lijkt het belangwekkend, omdat het in een rich ting wijst, waarbij de stuwen die wij in onze rivieren amper meer kunnen ontberen voor onze „waterhuishouding" nog iets anders worden dan dure objecten, die hin derlijk zijn voor de scheepvaart. Tenslotte is er ook de mogelijkheid om de verzilting van Nederland tegen te gaan door een verkorting van de kustlijn. Daarover iets in een volgend artikel. Experiment geslaagd, al was er ook slechte haring bij Vier loggers, de IJM 75, de KW 73, de SCH 36 en de SCH 250 hebben de Maan- dagmarkt met de eerste verse haring van het seizoen voorzien. In totaal voerden de schepen 535 kisten drijfnetharing aan, die in de afslag 8933,63 opbrachten. De prijzen varieerden van 13,50 tot 23,50 per kist, waaruit wel bleek dat de kwaliteit nogal sterk wisselde een ge volg overigens van het overnemen in volle zee. Het experiment mag echter geslaagd worden genoemd want de gemiddelde be somming kwam op 2200 per schip in een week tijd (men vertrok 2 April). De Velsense recherche heeft de hand weten te leggen op twee IJmuidenaren, die zich onledig hebben gehouden met het verder slopen van de opgelegde schepen in de Haringhaven. Het waren de 24-jarige vis- knecht W. H. v. d. H. en de 39-jarige bloe mist J. v. L. die tijdens hun „praktijk" al voor f250 roodkoper van deze schepen had den ontvreemd en doorverkocht. De ene bevin<Jt zich nog in arrest LIFT EN SINAASAPPELS In de afgelopen nacht om twee uur ont dekte een surveillerend agent twee jongelui op de Wijk aan Zeeërweg in IJmuiden, die zeiden uit Utrecht te zijn komen liften. De knapen waren in het bezit van 14 sinaasappelen en bij onderzoek bleek, dat zij die van een groentekar hadden gestolen, die in een poortje aan de Reinier Claeszen- straat geparkeerd stond. De kinderpolitie heeft zich over de snoepers ontfermd. TWEE AUTO'S WAREN ELKANDER TE ERG. Op de hoek van de Willemsbeekweg en de Zeeweg reden gistermiddag twee personen wagens op elkaar tengevolge van het feit, dat de ene chauffeur de ander geen voor rang verleende. VISSERMAN STRUIKELDE Vannacht kwam de logger SCH 310 in IJmuiden binnen met een gewonde man: de matroos J. J. Pronk uit Scheveningen was op het dek gestruikeld en daarbij zo onge lukkig terecht gekomen, dat hij de rechter arm ontwrichtte. Aan de wal is hij voor lopig geholpen door dokter Van Ginkel en de heer Bakker en daarna is hij naar het Antonius Ziekenhuis gebracht. GOEDKOPE SIGARETTEN Een tabakshandelaar in de Santpoortse Hoofdstraat merkte de laatste tijd, dat er herhaaldelijk waardeloze schijfjes metaal in de vergaarbak van zijn sigarettenautomaat terecht kwamen en dat er evenzovelc pakjes sigaretten uit verdwenen. Maandagavond betrapte hij de 28-jarige Haarlemmer H. A. K., terwijl deze bezig was zich sigaretten te verschaffen met nagemaakte muntstukjes: De man is ingesloten. MATIGE AANVOER OP DE GROENTE VEILING Was de aanvoer op de Castrcumse groenteveiling vorige week best te noemen, Maandag" was zij veel minder. Enkele kistjes spruiten konden voor 47 cent per kilo een koper vinden en wat wit lof ging van de hand voor 25 tot 36 cent. Radijs is nog niet erg gewild; enkele bosjes brachten van 4i/2 tot cent per stuk op. Kon de spinazie bij de eerste aanvoer ver leden week 53 tot 56 cent noteren, Maan dag was de prijs hiervoor belangrijk lager en zakte naar 40 tot 43 cent. Wat rabarber bracht 20 cent op en de prei deelde in de misère door op lli/2 cent te blijven hangen. Sjalotten noteerden 10 cent, en peen ging van 46V2 van de kar. Omdat Rick en Bunkie natuurlijk wat achter waren bij de jongens, die al langer op school gingen, moesten ze des avonds nog wat huisioerk maken, om bij te komen. Nou, dat vonden ze ook niet erg. Ze wilden graag net zoveel leren als de anderen; en als ze soms ergens wat moeite mee hadden, legden Oepoetie of Tripje :t hun uit en hielpen hen met de sommen. Het begon al veel kouder te worden; de winter stond immers voor de deur. Het was al vroeg donker en de kachel brandde. Maar dat was toch wel gezellig ookAls ze hun huiswerk maakten onder het licht van de lamp, terwijl de kachel gezellig snorde en een lekkere warmte gaf, vonden ze 't daar echt knus! Nu het zover was, speelden ze ook niet meer zo dikwijls op straat. De tijd van de lange winteravonden was aangebroken, en dat bracht ander vermaak mee. Ze zaten, als hun werk af was en ze gegeten hadden, aan tafel en deden allerlei leuke spelletjes, die Oepoetie uit zijn kastje haalde. Daar waren ze lang zoet mee. En in bed was 't zo fijn, om de dekens lekker over je heen te trekken, als de wind tegen de ramen gierde Het is Woensdagmiddag half twee. Een achttiental meisjes, gehuld in schorten, zit achter de lange, evenwijdig aan de muren geplaatste tafels, in de keuken van de huis houdschool aan de Drie Vriendenstraat 26 te Rotterdam. Achttien meisjes schillen aardappelen en appelen voor hun komende maaltijd, die zij zelf onder leiding van een leares gaan klaarmaken. Voor verschil lenden onder hen is het de eerste keer, dat zij zich met huishoudelijk werk bezig hou den en zij zijn dan ook nog stil en ge spannen. Wie denkt, dat dit een gewone huishoud school is, heeft het mis. Wij zijn hier in één der scholen voor Vrouwenarbeid, welke worden georganiseerd door het Meisjes centrum „De Zonnebloem" dat ook in de Drie Vriendenstraat zijn zetel heeft. In deze school lopen geen meisjes met witte stijf gesteven schorten en mutsjes op het hoofd rond, zoals op een gewone huishoud school. Hier zijn fabrieksmeisjes, die óf vier uur per week in de tijd van de baas, öf gedeeltelijk in eigen tijd (zoals de meisjes van de textielfabrieken) de basis leren kennen, waarop een geordend huis houden moet rusten. Hun school is er geen, wf je taal, rekenen, lezen, enzovoort, leert. Van groot belang is dan ook de wijze waarop lesgegeven wordt. Wat hindert het of er tijdens een les ge praat wordt, als de sfeer voor de mjeisjes maar gezellig is en als zij er maar een idee van krijgen, hoe zij het later thuis gezellig kunnen maken. Een eigen thuis, daar dromen zij immers allen van! De fabriek is voor hen slechts iets, dat zij door moeten maken, voordat zij kunnen trouwen. Zij trouwen ook allen en dan, dan wacht vaak de teleurstelling. Met het huishouden beginnen nieuwe zor gen, vaak veel zwaarder dan die, welke zij op de fabriek hadden en dan kunnen zij er niet tegen op en het huishouden wordt een fiasco. Om dit laatste evenwel te verhinderen is er de Vrouwenarbeidsschool, die in Rot terdam al drie jaar bestaat en in andere grote steden ook steeds in omvang toe neemt sinds men het succes van Rotter dam heeft waargenomen. Van dertig Rotterdamse bedrijven (suikerverwerkende- en chocoladebedrij- ven, sigarettenfabrieken, confectie-indu- strieën e.a.) komen iedere middag en avond en 's Zaterdagsmorgens groepjes van zes tien tot achttien meisjes naar het Zonne bloemcentrum vier uur in de week ge durende een heel jaar en soms in hun eigen tijd een tweede jaar. Aan de algemene vorming, die om de week wordt gegeven, wordt grote 'aan dacht besteed. Direct daaraan gekoppeld is het vak „huishoudelijke sfeer". Hier hoort bij het theedrinken en, waar de meis jes dol op zijn, het voorlezen. Verder leren zij, hoe zij een kamer met weinig middelen gezellig kunnen maken, hoe zij spelletjes kunnen organiseren, later als zij kinderen hebben en tenslotte hoe zij hun tijd kunnen besteden, als hun man naar zijn werk is en de baby er nog niet is om hun handen vol werk te verschaffen. Dan zijn er de kooklessen. De lerares-koken heeft een lumineuze gedachte gehad. Zij heeft kar tonnen bordjes laten maken en deze met behulp van gekleurd papier, zoals men dat bij het fröbelen gebruikt, in vier delen verdeeld. Ieder deel en iedere kleur stelt nu een deel van het menu voor: de groen ten, of alles wat er voor in de plaats ge geten kan worden, de aardappelen of meel spijzen, de jus, saus, enz. en de vleesge rechten.' Iedere week stellen de meisjes onder leiding van de lerares een ander menu samen volgens genoemd schema. Zij hebben een plakboek, waarin zij deze fan- tasiemaal'tijden verzamelen, meestal van illustraties voorzien. De vier lesuren worden voltooid met de was- en strijkles. De tweede week staan naaien, kinder verzorging en medische voorlichting op het progx-amma. Er wordt, niet alleen tijdens de lesuren, maar ook in de vrije tijd, aan sport en spel gedaan, onder leiding van de in Van Brie- nenoord opgeleide jeugdleidster, mej. Al- berda. Zoals ik reeds opmei-kte, bereiden de meisjes het eten zelf. Daarna wor den de tafels gedekt, volgens de regelen der kunst, maar niet ovei-dreven en dan wordt er gemeenschappelijk gegeten, ter wijl iedereen tracht de sfeer zo gezellig mogelijk te maken. Als vanzelf wordt de meisjes zo geleerd, hoe zij het gesprek aan tafel gaande moeten houden. Ieder meisje betaalt dertig cent school geld en wanneer zij gedeeltelijk in eigen tijd komt, betaalt de werkgever zeventig cent. De „Zonnebloem" heeft nu iedere <lag plm. driehonderd cursisten, waarvan honderd avondleerlingen. De docenten worden van andere scholen geleend. Zij worden betaald volgens de normen van het nijverheidsonderwijs. De Zonnebloeminstellingen ontvangen nijverheidssubsidie, gedeeltelijk van het Rijk, gedeeltelijk van de gemeente. De leidsters worden te Rotterdam uit een fonds betaald. Er is een eigen bestuur, dat bestaat uit twee werkgevers, een leer kracht uit het nijverheidsonderwijs, een vertegenwoordiger van de werknemers vereniging, een jeugdleidster, een inspec- trice van de Ai-beid, een inspectrice van het nijverheidsonderwijs, een maatschap pelijke werkster of een personeelschef van een bedrijf. De werkgevers betalen vijftig cent per week per meisje voor de bijkomende kos ten. De Vrouwenarbeidsschool schaft zelf benodigdheden aan voor de verschillende lessen. De meisjes maken op de naailessen dingen, die zij zelf kunnen gebruiken, bv. blousjes en onderjurken. Zij krijgen de stof van de school en kunnen het gemaakte kopen op afbetaling. De „Zonnebloemstichting" werkt samen met de R.K. Mater Amabilisscholen. Zij hebben een topcommissie gevormd om sa men de werkgevers te bewerken. Momen teel is er een Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd in oprichting, dat, zoals de naam reeds aanduidt, landelijk wordt ge- oi-ganiseerd. In de Amsterdamse Apollohal is Zater dag onder minieme belangstelling en in een vrij matte stemming de Fotobeurs 1951 het jaarlijkse Mekka van alle film- en foto-enthousiasten geopend. Die mi neurstemming zal wel goeddeels te wijten zijn aan de fantastische prijsstijgingen en aan de dreigende in voer restricties in deze bi-anche, hoewel ook rancune jegens de handelspolitiek van Duitsland, dat nog al tijd de belangrijkste leverancier is van alle fotografische behoeften, hier volgens de importeui-s een hartig woordje zou hebben meegesproken. Hoe dit ook zij, de Duitse industrie is nochtans ook op deze beurs weer met al haar gerenommeei-de fototechnische ge schut in stelling gekomen en zij bewijst daar opnieuw, of men het leuk vindt of niet, dat haar supprematie vooral op het terrein van de kleine pi-ecisie-camera en van de kwaliteits-optiek nog steeds onge broken is, al moet daax-bij ei-kend worden, dat haar ernstigste concurrenten in de camei'a-bouw, nl. Amerika en Engeland, deze keer grotendeels verstek laten gaan. De grootste Amerikaanse industrie expo seert bijvoorbeeld, behalve een paar over jarige demonstratie-modellen, alleen een handvol boxjes e.d. uit haar Engelse doch- ter-fabrieken.Veel Franse constructeurs, die in de eerste na-oorlogse jaren de Eui-opese markt overstroomden met tientallen kiek- toeslelletjes van allerlei allooi, zijn nu bijna geheel van het tapijt verdwenen, het geen minder te betreuren valt dan de af wezigheid van de jonge Tsjechische indus trie, voor welker uitstekende reflexen en kleinbeelds het IJzeren Gordijn nu wel definitief op slot schijnt te zijn. Daaren tegen hebben de Italianen ditmaal duchtig in de bus geblazen; hun toestelbouw lijkt nu de na-oorlogse kinderschoenen ontwas sen, de xxogal speelgoedachtige model len uit het experimentele stadium zijn radicaal overboord gezet en inplaats daar van prijkt nu een ganse serie aantrekke lijke en handzame 35 mm-., rolfilm- en reflex-appai'aten met naar het schijnt zeer behoorlijke mechanische en optische pre cisie in de stands der importeurs. Behalve een „goedkope" editie (pl.m. f 425) van een befaamde kleine spiegelreflex, een mi niatuurtoestel in de vorm van een pols horloge en een prachtige nieuwe Duitse smalfilmcamera „mit allen Schikanen" is er overigens in de apparatenafdeling wel veel moois, maar zeer weinig nieuws te zien, als men de prijskaartjes tenminste buiten beschouwing laat. De piepjonge Ne- derlandse industrie, die zich reeds een internationale reputatie verworven heeft met haar grote camera's voor portret- en commerciële fotografie, debuteert thans veelbelovend met een fraaie 6x9 voor universeel gebruik met verwisselbare len zen, gekoppelde afstandmeter en vele an dere mogelijkheden. Voor de rest blijft de vaderlandse fotonijverheid helaas, behou dens de boxjes en kleine accessoires nog al tijd beperkt tot de gedegen voortbrengse len van de Delftse optici en de Soester chemici, welke laatste op de beurs een keur van goede en goedkope foto-papieren exposeren. En daarmee zijn wij meteen aangeland bij de Foto-chemische afdeling waar onder meer een drietal nieuwe ama- teur-kleurenrolfilms, van Belgische, Ita liaanse en Duitse makelij de aandacht vraagt. Alle drie procédés maken papier- afdrukken (en vex-grotingen) in kleuren mogelijk, maar voorshands moet de afwer king nog in het buitenland gebeuren, wat behalve een langduiige helaas ook een vrij kostbare geschiedenis dreigt te worden; de importeur van het Italiaanse iflmpje schatten de totale kosten per afdruk van bin-nenlk, Tc Utrecht is dc inirt-n-.it vaktemoonstcUing dS veemarkt hallen gehouden Woripril door de Commissaris dei- K0& provincie Utrecht, de heer M Tlfr De tentoonstelling wordt cel tegenheid van het 25-jarig Vereniging tot BevordefwS1 vakonderwijs (S.V.O s Va® SlagetJ. De Amsterdamse politie heeft sische zeeman gearresteerd vSJS oplichting. De man had een'lmSÏha moet die in moeilijke financiële'Sc heden verkeerde. Hij stelde haar goud te bezorgen, dat hij vooi hL rfe- kopen. De vrouw kreeg van enkele gouden tien dcÜarstuklcS 7^ de muntstukken aan de zeeman mA« liet mets meer van zich horen ïT arresteerde hem juist voor hu monsteren. Hij bleek de munten ZJfê van de hand te hebben gedaan r 'S: B. en W. van Den Haag stellen voor de stichting „Den Haag RW ten behoeve van de van 30 Juli tlkT Augustus 1951 te organiseren &1T menweek een subsidie te vertil f 10.000 en voorts met ten hoogste fvl te nemen in een waarborgfonds Op 18 Mei zal Rotterdam ziin nnx dag houden. Onder meer zullen In bruxk worden genomen het nieuwe «r' van de gemeentelijke vervoer- en dienst en de nieuwe machines van h»* fabriek der Nederlandse verbruikt lies. Voorts zal in hei nieuwe knX!; Blaauwhocdenveem een gedenkstl onthuld, de industrieflat op de GoudJd zal worden geopend en de eerste S3 worden gelegd van de Doopsgezinde k vt het Haagseveer. 'f De officiële openstelling van de v*. terde vaarwegen Stroobos-LemflS Fonej ach t—Ha rijn gen is thans <MiS vastgesteld op Woensdag 30 Mei. Het Economisch Technologisch In«i tuut voor Friesland heeft berekend ó7>, toeneming van de indsutrie in FrlaC de jaren 19301950 boven het Netel gemiddelde ligt. Het aantal in de Friese? dustrie werkzame personen steeg in die ta-' met 59 In 1930 telde Friesland n industrieën met meer dan tien werkkracht en thans 700. De grootste toencmine plaats in de bouwnijverheid. Na een beraadslaging van vier uurhtó- de Goudsé gemeenteraad besloten ttt< stadsgrachten te dempen. Vooral hot den*- van het schilderachtige grachtje „Achter? Vischmaikt" met het enige toogbrugje tu Gouda, viel de raadsleden dis. G. Neder, horst cn dr. J. G. W. Bik, die tegenstanden van hot voorstel waren, zeer zwaar te overige 23 gemeenteraadsleden waren v«é standers van de demping. De bevelhebber van de vierde mllitiin afdeling (Groningen, Friesland en Drast, de voormalige commandant van de 7-Det& ber divisie, generaal-majoor H. J.J.Ï, Dürst Britt, zal in tijd van oorlog weer in treden als commandant van deze divide, In de algemene vergadering van i< Nederlandse Vereniging van Spoor- n Tramwegpersoneel die op 23, 24 en 25 ïl te Utrecht wordt gehouden, zal, ten ging van de heer G. Joustra, een n voorzitter worden gekozen. Candidaat is ge steld de heer II. J. Kanne te Utrecht, 'Jas secretaris. Voorts zal worden voorgesteld da naam der organisatie tc doen luiden .Neder landse Vereniging van Vervoerspersowel, Het nieuwe gedeelte De Klomp-Mars bergen van de rijksweg 110. 12, zal venae- delijk op 3 Mei geopend worden, zodat be: snelverkeer Arnhem—Utrecht—Dan Hat; dan niet meer via Renswoude en Scherpte- zeel geleid behoeft te worden. De ontvangsten van het Algen®: Burgerlijk Persioenfonds hebben in IK: veel meer bedragen, dan oorspronkel.'i werd geraamd, namelijk fll6.228.lfll, Zondagmorgen is de boerderij Det* maat bij Ruurlo afgebrand. De brand ontdekt door de boerin, die er met betrJj van haar man en beide dochters in slaagde de veestapel van 31, runderen tijdig Uit brandende schuur tc krijgen. De dertienjarige Arnhemse jongend- Zondag ernstig werd gewond bij het ongalJ met de „kleefwand" op de kermis, is ink gemeenteziekenhuis overleden. De commissie van overleg van de si- denstandsvakcenlralen zal op Maande? 1! April te Utrecht een vergadering bete van de besturen van alle ondernemers-li- bonden, die bij deze drie centrale organ.- saties zijn aangesloten. Deskundigen icffl een uiteenzetting geven over de ecoMMï-0 situatie waarin verschillende branches ver- keren. De „New Australia" is VrijdagBX! van Soerabaja naar Nederland venrosE met 1580 militairen van de _Koninktp Landmacht en Ambonese militairen var-" voormalige K.N.I.L. Ook te Semarang v;J. nog militairen aan boord gaan. De 75ste verjaardag van het 2d' ment Veldartillerie zal op 1 Mei a s nieuwe Alcxanderkazerne te 'sGravetb? worden' gevierd. In de heden gehouden trekking van Staatsloterij is de f 50.000 gevallen op 1® 6x9 cm. op ongeveer negen gulden. Voor de vakman is er overigens no? va. opmerkelijks te zien, zoals een nieuw „ap transfer"-kleurenprocédé, dat veel w® mogelijkheden tot na-correctie biedt a de bestaande systemen (met fraaie wsr proeven van een Haarlems W°?iaï voorbeelden), een groot aantal elect,- sche flitsapparaten (zelfs voor stuop- bruik) en natuurlijk de onverro.- lijke stortvloed van „sensationele w wonder-ontwikkelaars". FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels HOOFDSTUK I De umpire in zijn witte jas stak een vinger omhoog, de wicket-keeper gooide triomfantelijk de bal op, en terwijl een donderend applaus losbarstte, begon de op één na laatste batsman van Oxford met een spijtig gezicht terug te lopen in de richting van het clubhuis. Van de twintig duizend toeschouwers, die deze traditionele cricketmatch bijwoonden, was een groot deel bijna wild van vreugde. Negen wickets neer c-n nog vijf runs om te winnen! De dominee van middelbare leeftijd, die naast Nigel Graham zat, haalde een zak doek te voorschijn en veegde zich het zweet van het voorhoofd. Allemensen, het is werkelijk zenuw slopend, merkte hij op. Zo weinig heeft het, geloof ik, nog nooit gescheeld, antwoordde zijn buurman, terwijl er een glimlach over zijn lange, ietwat ironische, gezicht gleed. Ik wil met u wedden, dat we het nog halen. Wedden is tegen mijn principes, maar ik kan deze keer werkelijk de verleiding niet weerstaan. De ogen van de geestelijke twinkelden olijk. Als ik win, zal ik de baten zenden aan de commissie ter bestrij ding van het gokken Een nieuwe uitbarsting van applaus begroette de verschijning van de Oxford- batsmen, een lange, soepele gestalte, met een vastberaden kin en zwart krullend haar. Manhaftig schreed hij op het wicket af, terwijl de Cambridge-spelers, die even in kleine groepjes hadden staan praten, haastig hun plaatsen in het veld weer in namen. Gedurende enkele seconden heerste er een stilte, vol spanning. De bowler kwam met een langzame beweging naar voren en liet de eerste bal los. Toen de bal op de grond kwam, werd hij met een geweldige harde slag naar de uiterste gi-ens van het veld geslagen, waar enige kleine jongens elkaar de eer de bal terug te gooien met grote felheid betwistten. De bowler trok zijn broek recht en kwam voor de tweede maal naar voren. Opnieuw zwaaide het bat kwaadaardig, maar dan was er opeens een harde klik te horen en sprongen de dwarshoutjes van het wicket de lucht in, terwijl het publiek in luide bijvalsbetuigingen of uitroepen van teleur stelling uitbarstte. Wel allemensenmompelde de dominee. Zijn buurman, Nigel Graham, maakte van de gelegenheid gebruik om op dit moment terwijl het lawaai nog op zijn hoogst was weg te glippen, om voor de massale uittocht beginnen ging, de ingang van het clubhuis te bereiken. Zoals altijd bij deze beroemde wedstrijd tussen de beide universiteiten, waren hier vele afgestudeer den en clubgenoten aanwezig. Er werd op gewonden commentaar gegeven op de afge lopen wedstrijd, terwijl aller ogen door de wijd openstaande ramen keken naar de van het veld terugkerende spelers. Nigel Graham! Mijn beste kerel, dat is een px-ettige verrassing! Een lange, onberispelijk geklede man met een monocle stond op van zijn stoel aan een van de tafels en kwam met een uitgestoken hand op Graham toe. Waar kom jij vandaan? vroeg hij. En waarom heb je me niet laten weten, dat je in de stad was? Ik ben er alleen maar één enkele dag tussen uit gewipt, de laatste dag. Graham hield op en keek de ander aan met een verraste glimlach, waairin iets van spot was. Allemachtig, Michael, je bent niet in het minst veranderd. Nog nét zo'n mode plaat als altijd enen je ziet er niet eens als een ambtenaar uit! Ik ben hier gewoon in burger. Je zou me niet herkennen in mijn Whitehall- pakje. De hooggeboren Michael Fairfax lachte vrolijk. Kom mee, laten we wat gaan drinken, voor de grote massa komt. We moeten deze ontmoeting vieren. Hij nam Graham bij de arm en voerde hem mee naar de bar. Aan een van de vermoeid uitziende diensters bestelde hij twee glazen gin. Ik kon mijn ogen niet geloven, toen ik jou binnen zag komen, merkte hij op. Ik dacht dat ik te veel gedronken had, of dat ik een geest zag. Hij nam zijn glas op en na een slok zette hij het di-ankje neer en rilde even. Wat een snert-rommel is dit toch, ik haar het! Waax-om kan een mens niet aan een beetje behoorlijke whiskey komen! Dat moet jij weten, antwoordde Gra ham. Jij bent in het vertrouwen van de hoogste autoriteiten. Je vex-wart het ministerie van Binnen landse Zaken met dat van Handel. Bij ons hebben we tenminste nog een klein restje gezond verstand. Hetgeen ongetwijfeld is toe te schrijven aan het feit, dat jij daar weer in functie bent. Natuurlijk, lachte Fairfax, terwijl hij de as van zijn sigaar tipte. Het is wel een bijzonder gelukkig toeval, dat ik jou hier plotseling tegen het lijf loop. Ik zie haast nooit meer iemand van het oude stel. Ze zijn allemaal i-espectabele burgers gewor- den, denk ik, en nergens in goed-betaalde, niet-te-veel eisende baantjes verdwenen. Graham haalde zijn schouders op. Een mens moet nu eenmaal eten, zei hij. Ook in de tegenwooi-dige maatschappij met al haar zegeningen. Je hebt gelijk en wat is dat dagelijks brood vaak een pijnlijk vraagstuk! Met een vastberaden slok dronk de spreker zijn glas leeg. Vandaag is er echter slechts één op lossing mogelijk, namelijk dat jij straks met mij gaat dineren. Stribbel niet tegen, want ik weiger te luisteren naar eventuele bezwaren. Ik zou alleen willen opmerken, dat ik ae trein van 9.15 moet halen. Ik heb een uitnodiging om morgenochtend met één van mijn supex-ieuren te ontbijten en dat staat zo ongeveer gelijk met een koninklijk bevel. Die trein zal je heel gemakkelijk kunnen halen. Fairfax keek op zijn hor loge. Ik zal de „Dragon Fly" even opbellen en een tafel laten x-eserveren. Kom mee, laten we het nu dadelijk doen, anders zijn alle toestellen bezet. Met een krachtige hand voerde hij zijn vriend door de nu steeds meer toestromen de mensenmassa en langs een achtertrapje bex-eikte hij een onbezette telefooncel. Na een vrij lang gespi-ek kwam hij hieruit weer te voorschijn met een zelfverzekerd glimlachje op zijn gezicht. Ik heb even gesproken met Louis, de gérant, legde hij uit. Hij heeft gezegd, dat hij om zeven uur een tafel voor ons heeft. Ik heb mijn wagen hier, dus we kunnen er nu eigenlijk wel dadelijk vandoor gaan. Ik ben helemaal niet op de hoogte van de hedendaagse uitgaande wereld, merkte Graham op, terwijl ze op een nieuw-uitziende auto toeliepen, die gepar keerd stond achter een tennisbaan. Wat is die „Dragon Fly" voor een gelegenheid? Ik heb er nog nooit van gehoord. Oh, het is één van die vele zwarte- handelaars-tenten, en je krijgt er absoluut het beste eten van heel Londen. Ik snap niet, hoe ze het hem leveren, maar tot nu toe hebben ze het gepresteerd niet in moei lijkheden te geraken. Fairfax maakte de auto open en u- achter het stuur plaats. Praat niet met me, terwijl ik hij. Als ik me niet volkomen conce rfc heb ik de neiging door alle verkee heen le rijden. Terwijl de avondzon een «gar over de slordige verveloze huize eens zo welvarende Bakerstreet - reden ze in snelle vaart voort e al spoedig in Mayfair. Volgen* deed Graham zijn mand niet op zich bezig met het observeren j.;;. „aantrekkelijke herenhuizen den, en peinsde er over, hoe weui eigenlijk de grondslagen ge^ waarop de bezitters van de uit de Victoriaanse tijd met wankelbaar vertrouwen gebouwd^ Hij vroeg zich af theorieën van degenen, die men, even weinig hecht en solide blijken te zijn. reden Ze staken Piccadilly over cn (C myn Street door, vanwaar tjf.. zijstraat naar rechts insloeg-1=n tallen meters sloeg hij opn een nauwe poort door, die een vierkante binnenplaat - keien, die aan drie kante" S be door de achterkanten van g blokken. Een oude. enyz zinnig-uitziende >^n '"e n&0 dophoedje op zijn hoofd kwa om hen te ontvangen. (Wordt vertok

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6