Situatie in de Suezkanaalzöne ordt gevaarlijker Sluit de kantoren op Zaterdag ter besparing van kolen Het Lagerhuis koos zich een nieuwe „Speaker" Frankrijk ontsteld over de houding der V S inzake Marokko Weerberich Egyptische vechtgroepen zijn actie begonnen Nieuw Noordelijk voorstel stap in de goede richting Oorlogsmisdadiger in Italië veroordeeld We Britse ministers De „Times" over Peking-China Russische hetze tegen Noorwegen De Prins weer thuis Het woord is aan. De twee grote partijen kwamen ieder met een candidaat Bufferzone gebaseerd op de huidige frontlijn in Korea DONDERDAG 1 NOVEMBER 1951 velser Haarlems Dagblad ff MINISTER VAN DEN BRINK VRAAGT: Beroep op Overheidsdiensten en het bedrijfsleven Wijziging unie-statuut „Geen commentaar" Nederlandse ambtenaren in Indonesië gearresteerd Schietpartij in Argentinië Nieuwe voorstellen van Washington verwacht (jAARGANG NO 98 .Xennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ait47 Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, hoofdredactie en alle afdelingen15295 Adv.tarieven op aanvr. bij doAdrrrin. IJmuider Courant acteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 262 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman -i 31 October (Reuter) De Egyptische verzetsbeweging, die met vechtgroeipen ft een actie op grote schaal ondernomen om de Britse strijdkrachten weg uit de Suez-kanaalzóne, aldus heeft een Britse militaire woordvoerder te .-erkïaard. De vechtgroepen worden gevormd door nationalistische organisaties, ^htse politieke en religieuze mohammedaanse broederschap. Twee esca- fan de R.A.F. begeven zich met spoed naar de kanaalzone om de gezinnen der mqitairen en de militaire installaties aldaar te beschermen. Ook het Britse in dit gebied wordt verder versterkt. 5001J ••vrzetsbeweging wordt georganiseerd Iraanstaande militairen zoals veld- .LkAziz el Masry Pasja, voormalig Sbber van het Egyptische leger, en Abdoêllah El Tel, voormalig Jor- militair gouverneur van Jeruzalem. -' Abdoêllah El Tel is in Jordanië bij jer dood veroordeeld onder be ding van medeplichtigheid aan de dop Koning Abdoêllah. "optische minister van Binnenland en heeft bekend gemaakt, dat zeven 7-ée politiemannen, onder wie een Q door de Engelsen met geweld -s»enomen naar het Britse kamp te ÓKebir (kanaalzone). De mannen 7belast met de bewaking van de weg "lel El Kebir. 'minister zei voorts, dat ook een r-ée aannemer en hoteleigenaar uit de Britse troepen is gearresteerd "ss een Brits kamp gebracht. De En- hadden meegedeeld, dat hij anti- =propaganda maakte en uit de kanaal- rtnvijderd moest worden. Egyptische ministerie van Binnen zaken heeft meegedeeld, dat sinds "••'oer bij incidenten met Engelsen in maalzóne twintig Egyptenaren zijn ^namelijk 16 te Port Said en Ismai- te Suez en drie in de provincie 32. Britse militaire inlichtingendienst, Reuter, heeft vernomen, dat de Egyp- politie passen van het ministerie van van Egyptische arbeiders, die te 2Kebir werken, verscheurt. 5-derdag en Vrijdag worden in de auónede lonen betaald. Generaal reheeft in alle loonzakjes een bood- "joen sluiten, waarin hij zegt er van hoogte te zijn, dat de arbeiders op- 1 hebben de zóne te verlaten na het agen van het loon en dat hun elders is verzekerd. Hij verzoekt de arbei- Khier te overwegen, dat de Engelsen reeds rechtvaardig hebben behandeld les zullen blijven doen. Zo nodig zul- tij u voeden en huisvesten en u tegen -jen verdedigen." Russische bemoeiingen diplomatieke kringen, die in nauw Kt 'staan met de Egyptische regering, ifflsdag verklaard, dat de Sovjet-Unie jabische regering heeft medegedeeld, dat zij het als een onvriendschappelijke en „zelfs vijandige" daad zou beschouwen indien deze regeringen zich zouden aan sluiten bij het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. De Sovjet-Unie heeft de Arabische rege ringen reeds medegedeeld, dat zij de Ara bische staten als Oostelijke landen be schouwt, aldus genoemde kringen. De Sovjet-Unie zou tevens hebben ge zegd, dat elke defensie-regeling in samen werking met dit land zou moeten worden gemaakt. Van diplomatieke zijde is te Caïro ver nomen, dat de Russische diplomatieke ver tegenwoordigers in het Midden-Oosten spoedig een bijeenkomst zullen houden in de hoofdstad van een der Arabische landen. BOLOGNA (Reuter). De gewezen SS-majoor Walter Reder is te Bologna (Italië) tot levenslange gevangenisstraf en verlies van de soldateneer veroordeeld „wegens het doen vermoorden van onge veer 1000 Italiaanse burgers". Hij wordt er van beschuldigd vrouwen en kinderen met vlammenwerpers te hebben laten ver branden en gehele gezinnen levend in hun huizen te hebben verbrand. Hij deed zulks als tegenmaatregel tegen het optreden van een anti-Duitse leider van de ondergrondse in 1944. De leider kwam 29 September met honderd van zijn mannen in een gevecht om het leven, doch, aldus de beschuldiging, de weerwraakmaatregelen werden voort gezet tot vijf October. In die dagen wer den volgens de aanklager ongeveer 1800 bux-gers gedood. De Duitsers verloren hier bij slechts tien man. Reder was bevelheb ber van een verkenningspantser-bataljon van de 16de pantserdivisie. Naar men zegt heeft Mussolini een scherp protest aan Hitier gezonden over het optreden van Reder. Het vonnis werd door het publiek in stilte aangehoord. Eerder had een vrouw geroepen: „Verbrand hem, schiet hem neer" en honderden hadden met haar in gestemd, zodat de politie moest verschijnen om molestatie van de veroordeelde te voorkomen. Om op alle mogelijke verrassingen voorbereid te zijn oefenen de Britse troepen overal in de Suez-kanaalzóne een streng toezicht uit op het wegverkeer. Op vele punten moeten de passerende Egyptenaren hun bussen of auto's verlaten om zich aan een grondige fouillering te onderwerpen, waarin zij meestal niet dan na hevige protesten met veel verontwaardigd armgezwaai berusten. i? minister van Economische Zaken de provinciale- en gemeentebe- een dringend beroep gedaan de Bte zuinigheid met de brandstoffen te tóten en over te gaan tot het sluiten ie kantoren op Zaterdagochtend, minister zegt te beseffen dat dit, mede W het even ernstige probleem van de tón bij de electriciteitsvoorziening, tóen ongerief zal medebrengen. De ■situatie is echter van die aard, dat hij üt offer in het algemeen belang te ta vragen. tózien van de dringend benodigde -:'offenbesparing zal de sluiting van Arbeidsdiensten en -kantoren een aan- voor de bevolking en voor het be- ®ven zijn, zo zuinig mogelijk met ploffen om te gaan, aldus de minister, «rmnister zal binnenkort een persoon- P op de gehele bevolking doen in ■de winter de uiterste zuinigheid «achten, waarbij hij ook aan het be- 'JEN (Reuter) De Britse premier, J Churchill, heeft de benoemingen aantal nieuwe ministers bekend- Deze zijn: marine James Purdon /rTmas' bevoorrading Duncan -Uhurchills schoonzoon), brandstof ••■vO Geoffrey William Lloyd, voedsel Ss t George, vervoer en burger- 'voorheen twee ministeries) ^■''■■JacClay, landbouw en visserij Hrè r", omas Dugdale, luchtmacht ■al and Dudley, oorlog brigade- l'-n'Ji °ny Henry Dead, kanselier van iïfoiii?x?1 Lancaster (minister zonder C JW»* Swinton. ïrvan T is Woensdag gekozen als Qe Labour-fractie in het Lager- jjza een salaris van 20.000 gulden Wvan§en. -minister van Buitenlandse Zaken Ssc»nnff1SOn werd gekozen als plaats- :;fna fractieleider. .Jne raad van het Britse vak- .uaiongeveer acht millioen arbei- 4;eT0rdigt' beeft Woensdag een ióat w ge,§even' waarin wordt ge- Utt ,1,1 Vabverbond „vriendschappe- anem "1fuwe Conservatieve regering ^nwerhen. Het verbond staat er Kar nrk J'geen Labour de laatste •d" hoiw gebied van sociale ver- £t °Pgebouwd in stand blijft. drijfsleven zal vragen, zo mogelijk de kan toren op Zaterdagochtend te sluiten. Minister Van den Brink herinnert aan het verzoek dat de minister van Binnen landse Zaken heeft gedaan op Zaterdag ochtend de gemeentelijke en provinciale diensten zoveel mogelijk te sluiten. Het is hem gebleken, dat verschillende gemeente lijke en provinciale diensten aan dit ver zoek geen gevolg geven. Over de kolensituatie zegt de minister dat het verbruik van vaste brandstoffen in ons land in de na-oorlogse jaren sterk is gestegen. Het verbruik bedroeg in 1938 rond 14 millioen ton. Voor 1951 moet het op rond 18 millioen gesteld worden. Daar de productie in de Limburgse mijnen ver moedelijk in 1951 niet veel hoger zal zijn dan 12.3 millioen ton. moet dit jaar bijna 6 millioen ton worden ingevoerd om de nationale behoeften te kunnen dekken. Afgezien van de grote belasting van het deviezenbudget, die deze import veroor zaakt, kost het de grootste moeite import- kolen te verkrijgen. In geheel West-Europa heerst kolennood, zodat kolen in de Ver enigde Staten moeten worden aangekocht. In 1950 behoefden geen kolen in de Ver enigde Staten te worden aangekocht. In dit jaar zal niet minder dan twee millioen ton uit de V. S. ingevoerd moeten worden Een strenge winter of het vervallen van importen, die in het programma zijn opge nomen. zal tot moeilijkheden en daardoor tot verdere overheidsmaatregelen aanlei ding moeten geven. De voorraden steenkool bij de industrie en bij de gas- en electrici- teitsbedrijven zijn laag, aldus minister Van den Brink. De moeilijkheden bij de huisbrandvoor ziening zijn voornamelijk te wijten aan het feit dat tengevolge van verschillende om standigheden, naar schatting in 1951-1952 in totaal 150.000 ton cokes minder beschik baar komt dan in 1950-1951. TSJECHISCHE GEZANT: In de „Times" van Woensdag is het eer ste van twee artikelen, afkomstig van de coiTespondent van het blad te Hongkong en handelende over het communistische China, gepubliceerd. De coi*respondent schrijft onder meer: „Nimmer tevoren was de macht van een Chinese regering zo krachtig gevestigd en werd zij op zo doel matige wijze op het platteland uitgeoefend, als thans. Niettegenstaande het reusachti ge nadeel van haastig opgeleide ambtena ren, slechte verbindingen en een jaar (1949) van meer dan slechte oogsten dan sinds het begin van de burgeroorlog is voorge komen, heerst er thans over het algemeen rust op het platteland. Dit is slechts niet het geval in enkele afgelegen delen van Zuid- en West-China". De cox-respondent van de „Times" besluit met de opmerking dat, naast de hervor ming van het grondbezit, „mogelijk het mondig verklaren van de Chinese vrouw zal blijken de krachtigste factor te zijn voor het doen slagen van de communisti sche revolutie op het platteland van China". MOSKOU, 31 October (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski heeft Woensdag op de Noorse ambassade te Moskou het antwoord van Rusland op de Noorse nota van 10 October overhandigd. In de betrokken Noorse nota werd de Russische beschuldiging inzake „verwaar lozing en ontwijding van Russische ooi-logs- gx-aven in Noorwegen" tegengesproken. Op 1 October klaagde de Sovjet-Unie over de wijze, waarop de graven werden behandeld. Noorwegen antwoordde toen dat het geen moeite zou sparen om de nieuwe Russische oorlogsbegraafplaats in Noord-Nooi-wegen tot een waardige rust plaats voor de Russische oorlogshelden te maken. Noorwegen is van plan de graven die zich vaak op moeilijk toegankelijke plaatsen bevinden, op een centrale plaats bijeen te brengen. Naar men meent te weten, dringt de nieuwe Russische nota er op aan, dat „de vernieling van gx-aven van Russische oor logshelden" onmiddellijk wordt gestaakt. Men gelooft voorts, dat de Sovjet-Unie het Noorse aanbod inzake een gemeenschappe lijke commissie voor de graven verwex-pt, omdat de Noren de werkzaamheden van een dergelijke commissie zouden willen beperken. De nota zou een spoedig ant woord van Noorwegen eisen en de verkla ring van de Noox-se x-egering, dat de gx-aven verplaatst waren omdat zij moeilijk toe gankelijk waren, als „leugenachtig en schijnheilig" van de hand wijzen. DJAKARTA (Radio Indonesia) Aan staande Vrijdag zal de Indonesische com missie voor het ontwerpen van nieuwe ver dragen met Nederland haar rapport bij de x-egex-ing indienen. Deze commissie heeft haar taak thans beëindigd. De voorzitter van de commissie, prof. Supomo verwacht, dat de bespx-ekingen met Nedex-land voor een wijziging van het uniestatuut medio November zullen kunnen beginnen. De vraag, waar de besprekingen zullen worden gevoerd, noemde hij een kwestie, die niet zo belangrijk is. Lachend ziet de Koningin toe bij de hartelijke begroeting tussen vader en dochter Prins Bernhard is vanochtend omstreeks half tien op Schiphol teruggekeerd van zijn bezoek aan de Verenigde Staten. De K.L.M.-Constellation „Friesland", waarme de de Prins de ovex-tocht maakte, ver scheen omstreeks half negen boven Schip hol, doch moest een uur blijven cix'kelen wegens de dichte mist, die zelfs een radar landing onmogelijk maakte. De Koningin was met prinses Beatrix naar de lucht haven gekomen om de Prins af te halen. Ter begroeting waren voox-ts aanwezig de particulier -secretaris van de Prins, dr. F. A. de Graaff, vice-admiraal A. de Booy, bevelhebber der zeestrijdkrachten, kolo nel-vlieger E. Visch namens het hoofd kwartier van de luchtmachtstaf, de heer U. F. M. Dellaexl, directeur Luchthaven Schiphol en mr. J. F. Jansonius, burge meester van Haarlemmermeer. G. A. M 11 e r De aarde is een paradijs, maar een heel bijzonder: om de andere schrede staat een verboden boom. (Van onze correspondent in Londen) Als opvolger van kolonel Clifton Brown, die sinds 1943 voorzitter van het Engelse Lagerhuis was doch wegens zijn hoge leef tijd wenste af te treden, is gisteren de 58- jarige conservatieve oud-minister William Morrison (niet te verwarren met de socia listische oud-minister Herbert Morrison) tot nieuwe „speaker" van het Lagerhuis gekozen. Het was een benoeming, die een sensationeel verloop had. Voor het eerst sinds 1895 werd er namelijk een tegencan- didaat gesteld en moest er worden ge stemd. Daarom werd deze speciale bijeen komst van het nog onbeëdigde Lagerhuis méér dan een interessante ceremonie. De politieke verdeeldheid, welke zo scherp door het Engelse volk heenloopt, deed zich thans onverminderd gelden bij een ge beurtenis, waax-van alle politici om het hardst beweren, dat zij niets met politiek te maken heeft! De conservatieven wildexx W. S. Morri son, Labour haar partijgenoot James Mil- ner, die reeds 8 jaar vice-voorzitter dex- Kamer is. Niemand twijfelde aan de hoedanighe den van beiden als onpartijdige speaker, waarbij Milner iets sterker stond omdat hij zijn sporen op dit gebied al lang ver diend heeft. Tegenover zijn ex-varing kon W. S. Morrison, die alom geliefd is, slechts zijn goede wil stellen. Het was duidelijk, dat de twee pax-tijen en bloc hun kam pioen zouden steunen. Desondanks hield iedere spreker vol, dat de benoeming een individuele en geen partijzaak was. Het Lagerhuis is bij gebruiken, die tot de „liturgie" van de Engelse democratie behox-en, nog dieper doordrongen van zijn waardigheid dan anders. Maar de verkie zing van de waardigste figuur ervan, de De Tsjechische gezant in Nedex-- land, dr. J. Max-tinic, heeft medegedeeld nog geen commentaar te kunnen geven op de door de Nederlandse regering aan het A.N.P. ter publicatie verstrekte gegevens over Tsjechische spionnage-activiteit in ons land. Hij wacht daarover de nadere instructies van zijn regering af. MOENSAN (Reuter). De Noordelijke onderhandelaars te Panmoendjom hebben gisteren een nieuwe gedemilitariseerde buf ferzone voorgesteld, gebaseerd op hetgeen zij als het huidige gevechtsfront opvatten. De bestandslinies, zoals de verbondenen en de Noordelijken die willen zien vastgesteld, lopen na het jongste Noordelijke voorstel, nog drie tot vijf kilometer uiteen. De reac tie aan geallieerde zijde te Moensan was echter, dat dit verschil niet groot genoeg is om een belangrijke hinderpaal te worden genoemd. De verbonden legerleiding, die nog al verrast was door het Noordelijke voorstel, reageerde eerst bedachtzaam. Een woord- voex-der zeide, dat de Koreaanse tekst eerst tot in bijzonderheden zal worden bestu deerd, alvorens een reactie van officiële zijde zal worden gegeven. Het Noordelijke voorstel voox-ziet in een bufferzone van twee km aan beide zijden van het gevechtsfx-ont, zoals dit volgens de Noordelijken loopt. Hierbij zou Kaesong in handen van de Noordelijken blijven. De verbondenen zijn van mening, dat zij Kaesong indertijd slechts ontruimd hebben met het oog op de wapenstilstandsbespre kingen, die daar begonnen. Hedenmorgen zijn de besprekingen over een wapenstilstand te Panmoendjom her vat. Een woordvoerder van de UNO heeft verklaard, dat het Noordelijk voorstel de grootste stap voorwaarts in de richting van een wapenstilstand sinds de hervatting van de ondeidxandelingen is. De Noordelijken hadden volgens een woordvoerder der geal lieerden hun voorstel hun voordeligste en laatste aanbod genoemd. Aan het front Aan het gehele front in Korea is de activiteit vandaag vex-minderd. Chinese en Nooi-d-Koreaanse patrouilles tasten de po sities van de UNO af. De Chinezen dron gen voorposten der verbondenen aan het Westelijk front ten Noox-den van Jontsjon terug. Ten Zuid-Oosten van Koemsong aan het centrale front en in het Oosten weer den eenheden der verbondenen Noordelijke proefaanvallen af. Volgens de laatste be- x-ichten van het fx-ont is er enige sneeuw gevallen. Generaal Tsjen Keng, de onderbevelheb ber der Chinese troepen in Korea, heeft zijn manschappen gewaarschuwd zich voor te bereiden op een oorlog van lange duur, aldus meldt radio-Peking. speaker, was ditmaal niet zo waardig, want ondanks alle prachtige woorden, dat dit alles verheven was boven de politiek, liep het uit op een doodgewoon debat, met weinig interrupties en een doodgewone politieke stemming. Het werd een glorierijke overwinning van 318 tegen 251 stemmen voor W. S. Mox-rison, waarop de rijzige Schotse Hoog- DJAKARTA. (Aneta). Het hoofd van de geologische dienst te Bandoeng, dr. A. L. Simons, en het hoofd van de dienst mijn wezen te Djakarta, Soenoe Soemosoesastro, zijn in opdracht van de procureur-gene raal in voorlopige hechtenis- gesteld. Zij worden er van verdacht betrokken te zijn bij verduistering van kaarten en geologi sche documenten, die van zeer grote waar de zijn ten opzichte van de bodemrijk dommen in Indonesië, inclusief Nieuw- Guinea. Ook werden gearresteerd het voox-malige hoofd van de inspectie van de dienst mijnwezen, ir. C. A. Beukers, en het voormalig waarnemend hoofd van deze dienst, thans hooglex-aar van de technische hogeschool te Bandoeng, prof. ir. M. E. Akkersdijk. Ten aanzien van de anrestaties deelt het hoofdpai-ket mede, dat reeds in Apx-il van dit jaar een nauwkeurig onder- zoek is ingesteld inzake verduistering van bovengenoemde documenten. Zij zouden weggenomen zijn uit de archieven van do dienst mijnwezen te Bandoeng op een tijd stip na de souvereiniteitsoverdracht met de bedoeling ze naar Nederland te zenden. Enige maanden geleden deelde de thans gearresteerde Soenoe Soemosoesastro naar aanleiding van vragen in het parlement inzake deze kwestie aan de pers mede, dat „geen documenten over Irian en Bor neo verduisterd ziin". Hij zei toen, dat do cumenten over Nieuw-Guinea wel naar Nederland gestuurd waren, maar dat dit enige maanden vóór de souvereiniteits- overdracht geschiedde en niet alleen bij de mijnbouwkundige dienst, doch ook bij het boswezen er bii de landbouw. Tot de gearresteerden behoort ook dr. ir. G. Terbruggen, hoofdvex-tegenwoordiger van de dienst van het mijnwezen te Ban doeng. zo is later gemeld. lander, een beroemd doedelzakspeler, die eex-st vex-klaard had, dat hij weinig van zijn nieuwe vak verstond, door beide voor stellers, die hem ieder aan een arm vast hadden, volgens de traditie naar zijn ze tel werd voortgeduwd, om al tegenstrib belend zijn nieuwe functie met een ver vijfvoudig salaris, een pracht van een huis, en in de toekomst een groot pensioen en een adelstitel op de koop toe, te aanvaar den. Alles liep tegen, want de speaker kon zich door heesheid nauwelijks verstaan baar maken Hij verklaarde, dat hij geen wrok koesterde jegens hen. die tegen hem gestemd hadden. Churchill, Attlee en Cle ment Davies verklaarden daarop broeder lijk, dat de speaker op de volledige steun van hun partijen kon rekenen. Toen was iedereen weer gelukkig. Het spel van schijn en wezen, dat de Engelsen in en bui ten het parlement zo voortreffelijk kun nen opvoeren, was teneinde. PARIJS (Reuter). Volgens Reuters correspondent in Parijs is Frankrijk, dat door Engeland gesteund wordt, voornemens zich krachtig te verzetten tegen een be spreking van zijn betrekkingen met Marok ko door de Algemene Vergadering van de U.N.O. De bekendmaking, dat de V.S. zich zullen onthouden bij een stemming over het Franse voorstel, dat de U.N.O. niet be voegd is de kwestie-Marokko te bespreken, lieeft verbijstering en ontstemming gewekt bij Franse functionarissen en regerings leiders, zo meldt hij. Men voorspelt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Achesoix, bloot zal staan aan scherpe critiek van Franse zijde op de Amerikaanse politiek met betrekking tot Noord-Afrika wanneer hij vandaag in Parijs aankomt. De Fransen begrijpen niet waarom de V.S. zouden weigeren om hun Franse bond genoot in het Atlantisch pact volledig te steunen, aangezien het vermogen van Frankrijk om een zo groot mogelijke bij drage tot de gemeenschappelijke verdedi- ging te leveren afhankelijk is van het be houd van zijn positie in Marokko en het ovex-ige gebied van Frankrijk in Noord- Afrika. Sommige Franse leiders aarzelen niet in vertrouwelijke gesprekken te zeggen dat de huidige houding der V.S. niet te vex-enigen lijkt met de geest en de doelstellingen van het Noord-Atlantisch pact. De Franse x-esident-genex-aal in Max'okko, genex-aal Guillaume, verklaarde gisteren in antwoox-d op een vraag, wat hij dacht van de Amerikaanse politiek in Marokko: „Ik vraag alle vrije landen, onze politiek in Marokko te steunen en zich niet te verber gen achter een voox-zichtige neutraliteit en evenmin voeling te houden met onze ex-gste vijanden daar, die niet louter nationalisten zijn maar wilde religieuze fanatici". Een woordvoerder van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken vex-klaarde, dat de V.S. ten onrechte menen, dat de U.N.O. bevoegd is om betrekkingen tussen landen, verbonden door een bilateraal ver drag, zoals Frankrijk en Marokko, te be- BUENOS AIRES. 1 November (Reuter) Op een door de communisten te Parana, in Argentinië, belegde vergadering, uitge schreven in verband met de komende px-e- sidentsverkiezingen, heeft zich een inci dent voorgedaan, waarbij schoten zijn ge wisseld tussen communisten en aanhangex-s van generaal Perón. Volgens de eerste be- x-ichten is een dode te betreux-en, terwijl verscheidene personen gewond zouden zijn. Het incident geschiedde tijdens een toe spraak door RodoTfn Ghioldi, candidaat der communisten voor het presidentschap van Argentinië. spreken. Hij voegde er aan toe, dat de Sul tan van Marokko er nimmer om gevraagd heeft, dat de kwestie door de U.N.O. behan deld zou kunnen worden. Integendeel, de Sultan had kort geleden generaal Guillau me zelfs medegedeeld, dat er geen sprake kon zijn van een ontwikkeling van Marok ko zonder de steun van Frankrijk. De woordvoex'der wees er verder op, dat het in Marokko in de afgelopen vijf jaar nog nooit zo rustig was geweest, in tegenstelling tot de toestanden in die landen van de Arabische liga, die thans een bespreking van de kwestie-Marokko door de U.N.O. eisen. De Franse critiek op de Amerikaanse po litiek in Marokko, zo besluit de correspon dent van Reuter, is reeds enige tijd gaande en beperkt zich niet alleen tot de officiële houding van het State Department, maar strekt zich ook uit tot de activiteit en de houding van zekei-e Amerikaanse burgers in Marokko. Perzische oliekvvestie In Londen verwacht men dat spoedig nieuwe voorstellen ter regeling van de Perzische oliekwestie officieel ter kennis zullen worden gebracht van de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Eden. Deze voorstellen zijn voortgekomen uit de besprekingen die gisteren door de Ame rikanen zijn gevoerd met vertegenwoordi gers van Engeland en Pex-zië. Washington zou voorstander zijn van rechtstreekse on derhandelingen tussen Engeland en Perzië. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door h K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Do derdagavond tot Vrijdagavond, opg maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht enkele opkl ringen en plaatselijk mist. Morge overdag half tot zwaar bewolkt me plaatselijk enige regen Zwakke t matige en later wellicht vrij krachtig wind hoofdzakelijk tussen West Zuid. Weinig verandering in temper tuur. 2 November 7on op 7.35 uur. onder 17.12 uur. Haan op 11.55 uur. onder 18.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 1 November Hoog water: 4.23 en 16.40 uur. Laag water- 0.09 en 12.26 uur. Vrijdag 2 November Hoor wr'er 5 03 en 17.20 uur. Laag water: 0.47 en 13.03 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1