Oudste actieve zeekapitein Tante Els ter wereld doet zich nog gelden Nieuwe, moderne kleuterschool geopend in de gymzaal der O.L. school Een trawlnet onder water en visserij-onderzoek vereeuwigd Orkaankracht tijdens windstoten „Velsen-Noord Vooruit" onder fris regime KAPITEIN VAN WEERSCHIP „CUMULUS" WORDT 70 JAAR Orkaan van de jaarwisseling kon hem niet verjagen Loodsdiensten langs de kust gestaakt Sportief in de gevarenzone Agenda voor Veisen D.C.IJ. zet onderling damtournooi voort Slormvogels-varia voor Zondag Instuifavonden bij het Leger des Heils begonnen met Rin-tin-tin Bovendien houten noodgebouw voor „Noord" op komst „VISSERIJEN" OP FILMTOURNEE Katwijk enthousiast - waarom niet in IJmuiden? Het vervoer van „mudcoal" met kustvaarders r Het hoekje van j De Januari-taak Voor jonge hersens Ons nieuwe punten-raadsel 2 2 2 Burgerlijke stand DONDERDAG 10 JANUARI 1952 Kapitein J. P. Groen, gezagvoerder van het weerschip „Cumulus", wordt op 4 Februari zeventig jaar. Voor deze gelegenheid wordt de afvaart van de „Cumulus" op 3 Februari uitgesteld, zodat deze oudste actieve zeekapitein ter wereld de grote dag thuis zal kun nen vieren. Hiervoor moest internatio naal overleg gepleegd worden, omdat de „Cumulus" en de „Cirrus" in het internationale systeem van weersche- pen op de Atlantische Oceaan zijn in geschakeld. Het hoofd van de Neder landse Weerschependienst, kapitein A. S. Debats, stelde zich in verbinding met vice-admiraal A. C. Richmond te Washington, ondercommandant van de Amerikaanse kustwacht. Deze stak een zeemansvuist vol gelukwensen over de oceaan met de mededeling, dat de zaak dik in orde kwam. En zo kan kapitein Groen, tot grote vreugde van zijn vrouw, zijn zeventigste verjaardag in de huiselijke omgeving vieren. Kapitein Groen is een afstammeling van een Schevenings redersgeslaeht. Reeds op zijn twaalfde jaar voer hij mee ter haring vangst en zo palmde de liefde voor de zee hem in. Thans is hij de oudste zeekapitein ter wereld en nog altijd uiterst actief, fris en kerngezond. Beproeving Vijfendertig jaar lang, tot aan de oorlog, voer deze vitale man voor de rederij Er- hard en Dekkers te Rotterdam. Juist op 10 Mei 1940 was hij Rotterdam met een lading graan binnengekomen en hoewel hij hemel en aarde bewoog om met zijn schuit weg te komen, overkwam hem toen de eerste grote pech van zijn leven: de Duitsers waren hem te vlug af. Daarna heeft hij de vreselijkste jaren van zijn leven doorge maakt. De vrijheid en ook de vrije zee waren voor hem afgesloten. Voor de Duit sers varen wilde hij niet. En aan het einde van de oorlog daagde de pensioengerech tigde leeftijd. Een bureaubaantje bij „Scheepvaart", dat de kapitein twee jaar waarnam, beviel hem helemaal niet. Zijn grote kans kwam toen de Dienst voor Weerschepen werd opgericht. Dat was een kolfje naar zijn hand. Hij nam zeer actief deel aan de voorbereiding er van en aan het inrichten van de „Cumulus". Het zou moeilijk zijn om zich <*en gelukkiger mens voor te stellen dan kapitein Groen, toen deze als gezagvoerder van dit schip voor het eerst na vele jaren weer de oceaan opvoer. Portie zwaar weer De laatste reis met de „Cumulus" heeft vijf weken geduurd, waarvan drie weken op station. In die tijd heeft het schip een enorme portie zwaar weer te verduren ge kregen, zo zelfs, dat twee ijzeren deuren uit hun scharnieren sloegen, de radio installaties vernield werden en een deel van het schip vol water sloeg. „Teruggaan" bleek voor kapitein en bemanning echter een geheel onbekende term te zijn. Terwijl een deel der bemanning de averij aan het schip opkalefaterde, lagen anderen in het water de installaties te repareren. Het wa ter werd geloosd en zo kon de „Cumulus" dan toch dienst doen in het belang van de zee- en luchtvaart. Toen het weerschip op 3 Januari Rotterdam binnenviel, zag het er uit of het in een zeeslag gewikkeld was geweest. Ook de terugreis was op zijn zachtst gezegd „uiterst woelig" geweest. Dat geeft nu natuurlijk handenvol werk, want alles moet weer tiptop ziin voordat de volgende reis kan beginnen. Vandaar ook, dat kapitein Groen thans zelden in zijn woning te Voorburg te vinden is. Natuur lijk is hij blij zijn zeventigste verjaardag thuis te kunnen vieren, maar zou men hem De felle Zuidwesterstorm, die gistér- avond de Noordzee ranselde, kreeg tijdens de uitschieters in de buien een dreigend karakter: er zijn enige malen windkrach ten gemeten van de grootte 10, dat is dus orkaankracht. „Normaal" was de wind sterkte 7 a 8, volle storm. Achtereenvolgens zijn de volgende loodsdiensten gestaakt: Hoek van Holland (kleine schepen) 18.30 u. IJmuiden 20.05 u. Vlissingen 20.30 u. Hoek van Holland (grote schepen) 21.40 u. Nadat het disVictsbestuur Kennemerland. door het niet opkomen in de wedstrijd tegen St. Thomas te Castricum twee strafnunten had toegekend, is het met de jonge IJmui- dense damclub Sportief bergafwaarts ge gaan. Opnieuw kreeg SDorfief twee nederlagen te verwerken. Een van de Ver. Kath. dam mers met 155 en deze week van de Haar lemse Damclub reserves met 119. Dit resultaat deed de I.Jmuider dammers in de gevarenzone belanden. De stand dei- tweede klasse luidt: gesp. pnt. v.t. 1. DOS 10 18 136— 64 2. VKD II 8 14 97— 63 3. 't Noorden 10 13 107— 39 4. DCIJ II 10 11 97—103 5. St. Bavo II 7 10 81— 59 6. Hoofddorp 9 7 85— 95 7. HDC III 11 9 94—106 8. Sportief 8 6 82— 78 9. St. Thomas 9 6 88— 92 10. Cruquius 10 6 89—111 11. Halfweg II 9 4 78—102 12. Beverwijk III 9 4 65—115 Dammers uit Kennemerland vergaderen Vrijdagavond wordt in Haarlem de jaar vergadering gehouden van de dislrictsbond DONDERDAG 10 JANUARI Thalia, 20 uur: Eroica, Rcx, 20 uur: Ca baretrevue. Abelenstraat, 20 uur: lezing over Albert Schweitzer. VRIJDAG 11 JANUARI Nutsbibliotheek: geopend van 19 tot 21,30 uur. Thalia, 20 uur: „Vrouwen zon der naam". Rcx: 20 uur: „De man die mij gegeven werd". Abelenstraat 1, 20 uur: lezing over Albert Schweitzer voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. voor de keus stellen „Thuis vieren, maar dan voortaan thuis blijven, of buitengaats vieren en blijven varen", dan kon het wel eens gebeuren, dat deze aan de oceanen verknochte zeerob voor de zekerheid maar een dagje eerder de plaat zou poetsen. Voor de manmoedige houding, die hij eens op een in nood verkerend schip toonde kreeg hij van Prinses Wilhelmina de „De Ruyter-medaille". Verder is hij ridder in de Orde van Oranje Nassau. Maar vóór al les is hij en hoopt hij voorlopig te blij ven: schipper naast God aan boord van het weerschip „Cumulus". S.V.IJ. ontvangt V.Y.H. Voor SVIJ is Zondag de belangrijke thuis wedstrijd tegen WH vastgesteld. VVH heeft nog steeds een uitstekende kans op de bo venste plaats en voor SVIJ is de wedstrijd van belang voor de bezetting van de onder ste nlaats. In de laatste drie wedstrijden is SVIJ ongeslagen gebleven en weet ze ook Zondag te winnen dan is de kans groot dat de rode lantaarn overgegeven zal kunnen worden. Wegens ziekte van spil Brouwer is de ploeg gewijzigd en ziet er als volgt uit: Buyck Rijkers, Buis Van Baar, Kroone, Braams Clots, Kramer, Hoope, De Bie, Kistemaker De wedstrijd begint om 9.45 uur op Schoo- nenberg. De junioren meten hun krachten met Ter rasvogels B. waarvan thuis met 41 werd gewonnen. Zaterdagmiddag ontvangen de A-aspiranten RCH om 3.15 uur. V.V.IJ.-varia Na enkele weken rust is er Zaterdag voor het eerste elftal van WIJ weer een uitwed strijd vastgesteld en wel de al enkele keren afgelaste ontmoeting met SNL. Al draagt deze ploeg de rode lantaarn, de IJmuidena- ren zullen danig op hun tellen moeten passen. Het tweede elftal ontvangt Tweede Jeugd en zal alle zeilen moeten bijzetten om de punten in IJmuiden te houden. Aspiranten: IJmuiden aTerrasvogels a. „Driemanschap" aan de kop Het mag een prestatie van J. v. Straten worden genoemd om de meesters Laros en Dukel in de onderlinge hoofdklasse comper titie „bij" te houden. Doordat deze laatsten in een boeiend gevecht de punten deelden, en Visser het slachtoffer werd van J. v. Straten staan de drie spelers elk met 1 ver- liespunt uit zeven partijen gelijk aan de kop. G. Postma'wist fraai van H. Swier te win nen. Voorzitter De Jong besliste eerst in het eindspel zijn partij tegen Nieuwenhuizen. J. Smit en T. Postma moesten wegens het late uur afbreken. In de eerste klasse wist Opa v. d. Bos van Leo Binkhorst te winnen. C. Kaan won fraai van Meyer en doordat Heime Langbroek niet speelde, kwam Kaan bovenaan de ranglijst. Bravenboer wist Oorthuyzen te overwin nen en Heida gaat steeds door met zegevie ren. Ditmaal moest Brouwershaven het onderspit delven. Dinsdagavond wordt het tournooi voort gezet. Het wedslrijdprogramma dat voor de elf tallen van Stormvogels voor Zondag is vast gesteld luidt: Stormvogels IVelox I (vriendschappelijk); Stormvogels II—West- Frisia II: Stormvogels IIISt. Pancratius; EDO VSi orrpvogeis IV; ETO IIStormvo gels V; EDO IXStormvogels VI; Storm vogels VII—DIO IV. De opstelling van het eerste en tweede elftal ziet er als volgt uit: Stormvogels I: P. C. Kraak D. van den Oever, Fr. Venus H. J. Snoeks, A. Snoeks, J. Tol J. P. Snoeks, J. Luppens, H. Angenent, R. de Boer, A. van Onselen Stormvogels II: J. Venus J. v. Vliet, J. A. Vendrig A. Glas. N. Laan, T. J. de Boer D. Smit, P. Goedhart, Th. Effern, B. Freriks, K. v. Opbergen Velser Accordeon Vereniging' De Velser Accordeon Vereniging, direc teur Rijk Kofman, geeft Zaterdag een uit voering in het Patronaatsgebouw. De zestienjarige Roelie Exenhuis heeft voor deze gelegenheid een V.A.V.-clublied gedicht, dat door de directeur op muziek is gezet. Aan deze uitvoering werken eveneens mede: Manja Cordova met jodelzang, de sneltekenaar Fi-anly en de humorist-confé rencier Frans Eykhof. Ten besluite van een zeer levendige verkiezingscampagne heeft de Indiase premier Pandit Nehroe op het Maidanveld bij Calcutta een verkiezingsrede gehouden die door tienduizenden werd aangehoord. Op de foto: na afloop der bijeenkomst werden de trams naar Calcutta bestormd. De conducteu,rs kwamen handen (en voeten) tekort om al hun passagiers een kaartje te bezorgen. Het IJmuidense Leger des Heils zal voortaan wekelijks instuifavonden organi seren voor jongens en meisjes van 1325 jaar. Om kennis te maken met de IJmui dense jeugd en andersom is er Woensdagavond in het gebouw aan de Edisonstraat een filmavond geoi-ganiseerd, waarvoor grote belangstelling bleek te bestaan. Vooraf zette kapitein A. Bijlsma het doel van deza zaak uiteen. Het Leger des Heils zo zei hij (enigszins overbodig) beoogt hiermee iets anders dan bioscoop of dan cing. „Er moeten jongelui gekweekt wor den die het doel van het leven leren ken nen en de ogen openen voor Christus." Hij zette vervolgens uiteen hoe hij zelf als zestienjarige tot het Leger was geko men en dat 'het leven meer inhield, dan het „zich er door worstelen". De kapitein sprak tenslotte de hoop uit dat de instuifavonden waarop verschillende spelen zullen worden beoefend, aan hun doel zullen beantwoor den. Hij wilde echter één gebod naar voren brengen en dat is absolute gehoorzaamheid aan de leiders. De film „Rin Tin Tin, de Wolfshond" hield, ondanks zijn bejaardheid, de aan dacht van de jeugd gevangen. Des middags hadden reeds 400 kinderen van dezelfde film genoten. De eerste ouder-bijeenkomst van de deze ochtend geopende nieuwe, neutrale kleu terschool aan de Van Diepenstraat, die Woensdagavond In het gymnastieklokaal van de nieuwe openbare school waarin de kleuterschool is ondergebracht is ge houden, was zeer druk bezocht. Onder de belangstellenden waren van de Stichting Neutraal Kleuteronderwijs aan wezig de heren Goddijn, secretaris; G. Reitsma, penningmeester; A. G. Lindhout. lid. Later kwam ook de voorzitter van de Stichting ir. De Jonge. De heer M. J. Marcus begroette de aan wezigen op deze eerste ouderavond van de nieuw te openen school in het splinter nieuwe gebouw. Direct hierna nam de heer Goddijn het woord, die het ontstaan van de Stichting releveerde. Hij toonde zich verheugd over het feit, dat de gemeente dit werk subsidi eert en hoopte dat de wet op het kleuter onderwijs spoedig zal komen. Het gemeentebestuur is al behulpzaam met een nieuwe houten (nood) school voor Velsen-Noord. De afdeling „Visserij" van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning zwerft op het ogenblik het land door met een serie films, die direct of meer in de verte op het visserijbedrijf zijn afge stemd en waarmee de visserij-inspectie en de afdeling visserij de mensen uit het be drijf in de eerste plaats dichter bij de we tenschappelijke achtergrond van hun brood winning willen brengen. Dat dit streven gewaardeerd wordt, be wees gisteravond de stampvolle UNI-zaal in Katwijk, waar de films gedraaid werden en namens de Katwijkse redersvereniging „De Vuurbaak" kon de heer D. F. E. Meer burg constateren, dat „Visserijen" meer dan welkom is in haast alle vissershavens van Nederland. Het districtshoofd van het eerste district der visserij-inspectie, de heer H. S. Drost, toonde zich verheugd over dit nieuwe con tactmiddel tussen overheid, wetenschap en bedrijf en riep in dit verband de burge meester van Katwijk, mr. W. J. Woldringh van der Hoop, een hartelijk welkom toe. Er zijn vier visserijfilms vertoond: één over het Schotse visserij-onderzoek, zoals dat onder meer op de trawler Scotia" ge beurt een grote broer dus van onze „Antoni van Leeuwenhoek" een onder waterfilm over de gedragingen van het trawlnet en twee Franse gevalletjes, die het werk van de „kikvorsmannen" lieten zien. De knappe documentaire, die over een reis van de ...Scotia" (een trawler van het type van de Claes Comoaen) een uitstekend beeld gaf, werd toegelicht door de heer L. K. Boerema, verbonden aan het rijksinsti tuut voor visserij-onderzoek en hii vertelde vooraf het een en ander over overbevissing, technische en biologische hulpmiddelen voor de visserij en de mogelijkheden, zoals ze op de samenwerkende onderzoekings schepen worden getest aan de realiteit. Deze toelichting was geen overbodige weel de, want de film gaf uitstekend het „hoe" weer, maar liet het „waarom" rusten. De experimentele rolprent over de ge dragingen van het trawlnet als het langs de zeebodem schraapt, werd met bijzondere belangstelling tegemoetgezien, maar de re sultaten vielen eerlijk gezegd, lichtelijk tegen: het „mistige" water van de Noordzee maakte het de kikvorsmannen, die deze film opnamen, onmogelijk een helder beeld te geven van de gang van zaken. Al werd één ding bijzonder duidelijk: als de trawl getrokken wordt, staan de mazen wijd open. Dit wordt namelijk door de vissers nog al eens aangevochten. Daar staat ech ter tegenover, dftt de „hoofdpersoon" van dit filmpje langzaam en leeg werd voort gesleept. Vervolgens zijn twee brillante Franse filmpjes gedraaid, die op ongeveer 60 me ter diepte in de Middellandse Zee werden „geschoten", eveneens door kikvorsmensen. Daar het water ginds veel schoner en dus transparanter is, was het resultaat bijzon der •goed: een applaus was het antwoord van de zaal op deze belangwekkende ver toning. Helaas schijnt het niet mogelijk te zijn in IJmuiden de grootste vissershaven van Nederland de aanvankelijke plannen tot het vertonen van deze instructieve en boeiende serie films te realiseren. Het zou te betreuren zijn, wanneer het aanbod van „Visserijen" onze neus voorbij ging. F. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart. heeft onlangs bepaald dat het vervoer van „mudcoal" of soortgelijke steenkool producten door schepen onder Nederlandse vlag verboden is. hangende het onderzoek naar de ongelukken met de „Pinguin" en de „Westkust" die beide geladen waren met „mudcoal". De inspecteur-generaal heeft nader be paald dat er geen bezwaar bestaat tegen het transport van steenkoolsoorten waar van door de inladers de verklaring wordt gegeven, dat deze niet behoren tot slik vor mende soorten. Het vervoerverbod is voor lopig niet van kracht voor slikkool met een maximum vochtgehalte van 20 percent. Beste kinderen, Het grote aantal briefjes, waaruit ik op kon maken, dat het nieuwe pakje van onze kinderhoek jullie best. bevalt, is er de oor zaak van, dat ik maar gauiv beginnen zal me door die stapel heen te iverken. Voor het gemak heb ik de maand-taak voor de kinderen met een „k" nog even laten afdrukken, zodat alle „k"tjes mee kunnen doen. Nieuwelingen zijn er deze keer ook heel wat. En die hebben voorrang zoals jullie weet. En nu gauw aan de brieven. Hier is dan eerst MEIZOENTJE, die van harte welkom is in ons midden. Je mag je schuilnaam houden meisje, want dit aller liefste voorjaarsbloempje was er nog niet bij. Dus jij bent een huisvrouw in de dop! Als ik dat zo lees zal moeder wel een hele steun aan jou krijgen later. Ben je een schortje voor jezelf aan het maken? De tweede nieuwe is STEROOGJE, die wij onder die naam dan ook graag verwel komen. Nee hoor, meiske, je ouders beta len voor het abonnement op de IJmuider Courant en dan is het lidmaatschap van ons hoekje helemaal kosteloos. Fijn, dat je meteen het weekraadsel hebt ingestuurd. Schrijf je nog even wanneer je jarig bent en hoe oud je dan wordt? Het volgende nieuwelingetje, LENI K. uit IJmuiden, is natuurlijk van harte wel kom bij ons, maar ze moet een andere schuilnaam verzinnen, want een Roodkapje hebben we al. Nog eens goed denken, meisje. Ik hoop dat ik volgende week de nieuwe naam van je gekregen heb. Los je dan ook het weekpuntenraadsel mee op? SPRINKHAAN is meteen ingeschreven in ons boek, want zo'n dappere huppelaar hadden we nog niet. Jammer dat je niet iets eerder lid bent geworden, want dan had ik je met je verjaardag in de krant kunnen feliciteren. Vertel je me eens in welke klas je zit? Ook haar zusje BOLLETJE is hartelijk welkom. Ja meiske, jouw schuilnaam was prachtig gevonden hoor! Ben je al op school? De laatste nieuweling is ANNIE G. uit Santpoort, die graag Waterlelie wilde heten. Jammer, maar dat gaat niet door Anneke! Je naam is al door een meisje van ons hoekje ingenomen en jij zult een an dere moeten zoeken. Schrijf je me eens gauw hoe je dan wilt heten? Fijn, dat het je zo goed bevalt op de huishoudschool. Ik kan me voorstellen, dat je naar het eind van de vacantie hebt uitgezien. Waaraan zijn jullie vandaag begonnen? En nu onze oud-gedienden: Allereerst is hier GERDIENTJE, die vorige week wat te laat was met haar briefje, zodat ik nu beide epistels tegelijk beantwoord. Vóór Dinsdag aan de Kenne- merlaan bezorgen, meiske, dan krijg je al tijd antwoord. Prettig, dat je me even schreef wanneer je jarig bent, dan kan ik je tenminste netjes feliciteren in de krant. Je prijs krijg je zo gauw mogelijk toege stuurd, maar ik moest toch even weten hoe oud je bent, met het oog op het boek. De logeerpartij bij tante is zeker al weer achter de rug? ELFJE is ook weer eens van de partij met een gezellig briefje. Ik hoop ook voor jou, dat de volgende maand de letter ,,E" aan de beurt is, maar dan krijg je een an dere vraag, hoor! Jammer dat in je pun- tenraadsel één fout stond. Dat scheelt je een punt, meisje. Probeer maar om het volgende foutloos te maken, de kans op het boek behoud je dan zeker! KRULLENKOPJE is één dag baas in huis geweest, zo schrijft ze. Dat was aardig, meisje, maar ik denk, dat moeder het wel zo prettig vindt, als zij de verdere dagen van het jaar de baas kan zijn. Leuk. dat je je zusje zo onder de duim had. Moeder kan jou tenminste gerust alleen thuis laten met de anderen, als het moet. EIKEBLAADJE is ook al tevreden met de nieuwe regeling van ons hoekje. Doe er maar flink aan mee, dan belandt er nog wel eens een mooi boek in jouw kast. Je brief zag er deze keer heus netter uit dan de vorige, ik vermoed dat je er toch iets meer je best op gedaan hebt. Houd je veel van lezen. Eikeblaadig? Van HOEPELTJE kreeg ik een gezellige lange brief. Leuk, dat je zo'n prettige ver jaardag hebt gehad. Ik vind dat je echt verwend bent. Wat mij betreft mogen ijs en sneeuw nog wel wat weg blijven, maar ik kan men echt voorstellen dat jullie er om zitten te springen. Maar we zullen heus ons deel nog wel krijgen van de vorst, al is het in Maart. Hoe is de eerste schooldag je bevallen? VOETBALKONING stuurt alleen de op lossing van het puntenraadsel en de cijfers van zijn rapport. Maar die zijn dan ook prima. Allemaal zevens en achten en maar één zesje. Je gaat zeker nog naar de M.U. L.O., aïs je van deze school af bent? Van WATERFEE kwam ook een gezellige brief. Ja meisje, ik kan me best begrijpen, dat je veel bij te werken hebt als je een tijdlang in Bakkum geweest bent. Maar als je rustig en regelmatig elke dag een uur langer studeert, dan weet ik zeker dat je het wèl haalt. Maar dan moet je ook echt werken en je niet laten afleiden. Ik denk, dat er dan zo 's Zaterdags of 's Zondags nog wel een uurtje voor Tante Els over blijft, is het niet? En dit was weer onze laatste brief voor deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag op Kennemer- laan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven) Om jullie geheugen nog even op te fris sen, volgt hieronder de taak voor deze maand. Deze taak is dus alleên bestemd voor de kinderen, van wie de schuilnaam begint met een „K" en luidt als volgt: TAAK: Wat zou jij doen in dit geval? Op een avond rijn moeder en vader op visite, wat anders zelden of nooit gebeui-t. Zij hebben jou als oudste ver teld, dat ze even weg moesten en je bent je natuurlijk bewust, dat je nu een belangrijk persoon bent in huis. Moeder heeft je vooral op het hart ge drukt rustig naar bed te gaan en juist terwijl je je om wil draaien om te gaan slapen, hoor je rumoer in de andere kamer, waar je jongere broertjes sla pen. Voor je goed weet, wat er gebeurt, is er een verwoed kussengevecht aan de gang. De rest wordt ook wakker en er is geen sprake meer van rust. Wat zou je nu doen? De oplossing van het vorige puntenraad sel was: „Wie wint het boek?" (warm, iets, ever, wild, Iers, naam, tram, hark, even, turf, boek, oker, eten, koor). Hieronder volgt het lijstje van de namen van de goede oplossers met er achter het aantal punten, dat ieder behaald heeft. Voor elke fout wordt éen Dunt afgetrokken. WATERFEE 5. VOETBALKONING 5. EIKEBLAADJE 5, ELFJE 4. STEROOGJE 5 en ANNIE G. 4. De volgende kfer word' n cc behaalde punten hier dus bij opgeteld en zo elke Tante Els feliciteert: MONKIE, ROETNIKKERTJE en TUI- MELAARTJE, die alle drie vandaag jarig zijn; UKKEBUMPIE en AREND, die beiden Zondag feest gaan vieren; en KIEVIT en LUISTERVINKJE, die ook samen volgende week Dinsdag de fees telingen zijn. Dus van harte tweelingen en drieling en nog prettige dagen! week tot we eind Januari kunnen zien, wie er de meeste heeft en de gelukkige prijs winnaar wordt. A 10 B '2 '3 Als je de woorden in deze „boom" goed invult, krijg je bij de letters A en B (dus naar beneden) en bij de cijfers 8 en 14 vier woorden, die tezamen een zin vormen. Deze zin slaat op jullie allemaal. Je kunt het raadsel uit de krant knippen, opplakken en insturen. Voor een fout gaat er één punt van de 10 te verdienen punten af. Succes! OMSCHRIJVING: 1 medeklinker, 2 zilverkleurig metaal, 3 langorig knaagdier, 4 meisjesnaam, 5 niet boven, 6 naam voor een papegaai, 7 naar, niet leuk, langdradig, 8 de zuster van je vader of moeder, 9 voorjaar, 10 het tweede jaargetijde, 11 in bezit nemen, 12 herfst, 13 koude jaargetijde, 14 meisjesnaam. De heer Goddijn zwaaide lof toe aan het voorlopige bestuur, dat met hart en ziel de verwezenlijking van de plannen "voor de nieuwe kleuterschool heeft uitgewerkt om voorts de ouders te verzekeren „u hebt hier een school die nieuw is en personeel dat jong en fris is". Hij installeerde het voorlopige bestuur als definitief college. Dit bestaat uit de heren M. J. Marcus, voorzitter; E. P. Heere, secretaris; A. Mook- hoek, penningmeester; J. Eckhard en de dames E. Rem-Meyer en G. Ruiter-Honing. De laatste heeft zich bereid verklaard zo nodig het personeel van de school behulp zaam te zijn. Modern instituut Tn een beknopt overzicht, dat ondanks de feitenopsomming een indruk gaf van het vele voorbereidende werk, overzag de heer Heere het tot stand komen van de kleuter school. Plet personeel bestaat uit de dames P. Borst, hoofd; IJ. Kuperus (beiden met hoofdakte) en N. Zalm, kwekelinge. Het modei-nste kleutermateriaal werd aange schaft. De school beschikt nu over 90 ta feltjes en stoeltjes. Alleen speelgoed voor de kleuters wordt nog graag tegemoet ge zien. De ouders werd medegedeeld, dat de ingang is gelegen aan het Stratingsplant- soen speelplaats); de school begint om 9 uur en straks zal de openbare ^chool om 8.45 beginnen. Schoolmelk Het bestuur verzocht Rijkswaterstaat en de gemeente inmiddels voor de schooljeugd veiligheidsmaatregelen te nemen, onder andere politietoezicht bij het uitgaan van de school. Het plan van het bestuur om „school melk" te verstrekken zal worden uitge voerd. Er worden voorts van gemeentewege voorbereidingen getroffen een groen-aan- plant om de school aan te leggen. Een firma bood aan het materiaal voor een zandbak te leveren en de heren Ruiter en Mantje zullen zorgen voor een klimrek. De suggestie van het bestuur een bazar te houden ten behoeve van de school wordt een taak voor de oudercommissie. Het hoofd der school, mejuffrouw Borst, gaf de ouders een duidelijke uiteenzetting van de wijze, waarop de opvoeding van de kleuters in de school op moderne en ver antwoorde manier wordt ter hand geno men; er zullen enkele schildersezels aan te pas komen. In de oudercommissie werden gekozen de dames Van Bsrkum, Bos en Mantje en de heren P. C. Bais, Van Dam en De Jong, waaraan voor het bestuur is toegevoegd de heer J. Eckhard. De voorlopige werkcommissie zal bestaan uit de dames Van der Sluis, VeÜthuyzen en de heer P. Kentie. De vereniging Velsen-Noord Vooruit", het overkoepelend orgaan van de vier buurtverenigingen, heeft in de Da Costa- school haar eerste vergadering in het nieuwe jaar gehouden, waar de buurt vereniging „Schulpen" na enkele maanden afwezigheid ook vertegenwoordigd ivas. De vergadering, die onder leiding stond van de heer H. Velde van de buurtvereni ging „Wijkeroog", was in de eerste plaats bedoeld om de ontstane minder goede ver standhouding uit de wereld te helpen. Om deze reden trad het gehele bestuur af en na ampele discussie werd besloten een nieuw bestuur te kiezen. Bij deze verkie zing werd de heer G. Voerman (Water vliet) tot voorzitter aangewezen. De heer H. Broekhuizen (Da Costa), Noorderlaan 32 te Velsen-Noord zal het secretariaat behartigen en de heer Joh. Klein (Water vliet), die tot nu toe als penningmeester fungeerde zal deze taak voortzetten. De heren A. Langkemper (Schulpen) en A. v. d. Hoff (Wijkeroog) vullen dit dagelijks bestuur aan. Deze mutatie heeft tot gevolg, dat de bestaande functie van voorzitter-secretaris nu gescheiden is. Het voornemen, uit de vergadering naar voren gebracht, om vanwege „Velsen- Noord Vooruit" een maandblad uit te ge ven, kan in principe worden uitgevoerd. Het bestaande maandblad van „Schulpen" wordt hiervoor dienstbaar gemaakt en zal voor de eerste maal in Februari in de nieuwe vorm verschijnen. Een voorstel om nog deze winter een of twee culturele avonden te houden vond algemene instemming. De heer A. Lang kemper verklaarde zich bereid voor een lezingavond te zorgen. In zijn slotwoord dankte de heer Voer man namens alle buurtverenigingsbestuur ders het afgetreden bestuur en in het bij zonder de heer J. W. L. Scherpenhuizen, die als voorzitter-secretaris buitengewoon veel werk verzette en ook veel bereikte en de heer D. J. Slotboom, wiens taak als bestuurder in het belang van „Velsen- Noord Vooruit" evenzeer lofwaardig is vervuld. Verwacht wordt, dat nu de vier Noord- Velser buurtverenigingen blijk hebben ge geven van intense nauwere samenwerking, „Velsen-Noord Vooruit" voor de aangeslo ten leden nieuwe perspectieven opent. Overschrijving ingetrokken De Terrasvogels-spelers v. d. Linden en Schipper, die overschrijving hadden aange vraagd respectievelijk naar Kinheim en VSV, hebben deze overschijving ingetrok ken. omdat zij voor hun oude vereniging wensen te blijven spelen. GEBOREN: J. M. C. VoorhoutSpanjaard, z., Kievitlaan 20, IJmuiden-O.; M. van Beilen Oudendijk, d.; Curacaostraat 46, Santpoort: G. M. van Esvan Opbergen, z.. Lekstraat 58, IJmuiden; D. SpijkermanDangerman, z., Zandersstraat 25, IJmuiden-O.; Th. Leurs —Mulder, z„ Willemsbeekweg 60, IJmuiden- Oost: H. G. A. BonariusLemmink, d., Hoofdstraat 138, Santpoort; D. Hagen—Grii- ter, z., Hofgeesterweg 25, Santpoort; M. J. van TiggelenNijssen, z., Hoofdstraat 137, Santpoort; R. BlokBoontjes, d., van Was- senaerstraat 32. IJmuiden-O.; B. Tigchelaar van Gelder, z., Snelliusstraat 16, IJmuiden; H, J. E. StalsBraam, z., Doelmanstraat 13, Velsen-N.; A. E. M. SteenmeijerDekker, z., Wijkeroogstraat 158, Velsen-N. OVERLEDEN: F. Th. L. W. van Voorst, 37 j., echtgenoot van J. M. Verkruissen, R. Vis serstraat 168, Haarlem.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7