„Flying Enterprise" gekapseisd en in de golven verdwenen Directeur van herrezen Popoio d'Italia voor het voetlicht Weerbericht Niemöllers missie naar Moskou afgelopen West-Duitse Bondsdag aanvaardt plan-Schuman in tweede lezing Haarlems Dagblad NA 13 DAGEN SPANNING „Informateur" Bidault ook niet geslaagd Belgische crisis duurt voort Delattre de Tassigny stervende Het woord is aan.... Unie-bespreking begint vandaag De eerste Balilla van Galatz „Vestzak-Mussolini" ontvouwt program Engelse Dakota vloog tegen berghelling Truman vergiste zich in Eisenhower Carlsen en Dancy gehuldigd; bergingsbeleid gegispt Impasse in Korea De Franse crisis Gaston Eyskens was bij de Koning i Scherpe socialistische tegenstand had geen uitwerking Drieëntwintig doden IJmuidense reddingboot helpt drenkeling 6 6e JAARGANG No 156 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93. Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 11 JANUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Journalisten en persfotografen belegeren, rekenend op een langdurige crisis, de trap pen van het Elysée te Parijs, waar president Auriol de ene na de andere candidaat voor het formateurschap ontvangt, Na de val van het kabinet Pleven houdt de President van de Franse Republiek consultaties met politici van elke richting ter oplossing van de kabinetscrisis. De trappen van het Elysée zijn bezaaid met de camera's der pers fotografen, en terwijl zijn collega's een kopje koffie drinken „op het hoekje", houdt de op de trap zittende jonge man een oogje op de komende en gaande politici. Na een verwoede strijd van dertien dagen met de elementen is Donderdagmid dag de hoop van de heldhaftige kapitein van de „Flying Enterprise", Kurt Carlsen, om aan boord te kunnen blijven tot zijn schip in veilige haven zou zijn gesleept, vervlogen, toen de vrachtboot begon te zin ken. De zee was zeer onstuimig en er vie len zware slagregens. Carlsen en zijn Britse metgezel, stuurman Dancy van de sleep boot „Turmoil" verklaarden zich bereid om zich met een hefschroefvliegtuig van het zinkende schip te laten halen. Toen het vliegtuig echter door het slechte weer ge noopt werd terug te keren, bleef Carlsen en Dancy geen andere keuze dan in zee te springen. Zij waagden de sprong van de top van de schoorsteen vlak voordat het schip omsloeg. Na vijf minuten zwemmen werden zij door de sleepboot „Turmoil" op gepikt. Ongeveer een kwartier na de mede deling dat Carlsen en Dancy zich aan boord van de „Turmoil" bevonden werd gemeld, dat de „Enterprise" geheel onder water verdwenen was. liet ondergaan van het schip was een merkwaardig gezicht. De boeg verhief zich plotseling vijf meter, scheen te schudden en verdween daarna onder water. Het ge beurde op 49 graden, 38 minuten N.B. en 4 graden, 23 minuten W.L. Zorgvuldige reddingsactie Na het bericht, dat de „Flying Enter prise" begon te zinken vormden de aan wezige schepen een nauwe ring om het wrak. Om half vijf meldde „Keith" dat Carlser. en Dancy na in zee te zijn gespron gen een touwladder van de Britse sleep boot „Turmoil" hadden bereikt en zich in veiligheid brachten. Beiden keken op het dek van de sleepboot naar de ondergang van de „Flying Enterprise". Kapitein Carlsen had kort nadat hij was opgepikt, een radiotelefonisch gesprek met zijn ouders, die in een hotel te Falmouth op hem wachtten. Zijn echtgenote hoorde het nieuws van de redding via ds. Kirkegaard Jensen van de Deense Lutherse kerk te Perth Amboy in New Jersey. Zij was reeds verscheidene dagen ziek tengevolge van de spanning over het lot van haar man. De „Willard Keith" en de „Turmoil" zijn korte tijd later in de haven van Falmouth voor anker gegaan. Een dokter, die de twee drenkelingen onderzocht, verklaarde dat Carlson en Dancy in goede lichamelijke conditie verkeerden en de spanning goed hebben doorstaan. De president-directeur van de Isbrandtsen maatschappij zeide, toen hij het slot van de geschiedenis met de „Flying Enterprise" had vernomen: „Well done, Carlsen." Hij verklaarde dat gezagvoerder Carlsen het bevel over een ander schip, dat wellicht weer „Flying Enterprise" wordt genoemd, zal krijgen. Lof en critiek Onze correspondent in Londen telefo neerde hedenmorgen uit Falmouth: Vandaag woi-dt kapitein Caidsen gehul digd. Heel Falmouth is uitgelopen naar de kleine pier en naar de met vlaggen ver sierde gebouwen rondom het marktplein. De stemming is zeer opgewekt. Men be treurt natuurlijk, dat Carlsen zijn schip op de bodem van de zee moest achterlaten, maar er heerst een gevoel van opluchting, dat het nu allemaal voorbij is. PANMOENDJOM (Reuter). Gisteren hebben de verbondenen in Panmoendjom op de bijeenkomst van de subcommissie voor toezicht op naleving van een bestand na verdere bestudering opnieuw de Noor delijke voorstellen verworpen, „omdat zij in gebreke zijn gebleven de aanleg van vliegvelden gedurende een bestand bij de beperkingen op te nemen". Te Panmoendjom is heden wederom geen voortgang gemaakt. Generaal Hsieh zei, dat het aanleggen van vliegvelden door de Noordelijken zou afhangen van hun be hoefte. Over dit punt wenste hij niet te onderhandelen. Volgens nationalistische Chinese krin gen zouden de laatste weken op Koreaanse en Mandsjoerijse vliegvelden 1400 Mig- 15-straaljagers met Russische en Chinese vliegers zijn aangekomen. Dat alles neemt echter niet weg, dat het laatste woord over de gebeurtenissen met de „Flying Enterprise" nog lang niet is ge sproken. Want de algemene gedachte in Falmouth is ook, dat het bergingswerk on nodig is mislukt. In scheepvaartkringen vraagt men zich af, waarom in het begin twee kostbare dagen verloren zijn gegaan en geen andere sleepboten werden ge stuurd toen de „Turmoil" nog een ander karwei had. „Waarom," zo vraagt men, „gebruikte de „Turmoil" geen reservetros- sen en waarom hield kapitein Parker an dere sleepboten, die hulp aanboden, er buiten? Meende hij alles alleen te kunnen opknappen?" Er zijn een heleboel dingen die leken niet begrijpen, en Falmouth kent genoeg stuurlui aan de wal, maar deskundigen met de allergrootste ervaring begrijpen het ook niet. Iiet is voor velen onbegrijpelijk, dat de „Flying Enterprise" niet snelier kon worden binnengebracht en dat er 13 dagen voor nodig zijn geweest, waarin ook perio den van beter weer voorkwamen, om het schip voor de Engelse kust te krijgen. Een andere kwestie is of de in de oorlog gebouwde Liberty-schepen van inferieure kwaliteit thans niet te veel risico opleveren. Dit is de wanklank, die niet slechts werd gehoord nadat „het kalf verdronken was", maar in de afgelopen spannende weken voortdurend te beluisteren viel. Op een of andere manier zal de publieke opinie in Engeland bevredigd moeten worden. Reuter meldt nog: Het rechtse Franse blad „Paris-Presse" en de onafhankelijke „Le Monde" hebben critiek geoefend op het beleid van de gezagvoerder van de „Tur moil". Beide bladen verklaren dat de „Flying Enterprise" zich op het tijdstip van ontmoeting met de Britse sleepboot dichter bij de Franse haven Brest, dan bij de En gelse haven Falmouth bevond. Voorts schrijven zij beide dat de Franse sleepboot „Abeille 25" had moeten worden verzocht eveneens aan de sleep deel te nemen. „Le Monde" meent dat „typische Britse koppig heid en overdreven nationale trots de ge zagvoerder van de „Turmoil" een verkeer de beslissing hebben doen nemen." In een vraaggesprek met de „Daily Tele graph" heeft kapitein Parker van de „Tur moil" verklaard: „als ik er zeker van was geweest, dat ik beter met de „Enterprise" naar Brest dan naar Falmouth had kunnen varen, zou ik dat hebben gedaan. Wij be vonden ons op gelijke afstand van de Franse en de Britse kust en ik meende meer kans te hebben om de Britse kust te bereiken. Ik heb nog nooit een schip ge sleept, dat er zo slecht aan toe was als de „Enterprise". Als het weer echter beter geworden was, zouden wij alle kans hebben gehad het schip binnen te brengen." De „Life-Time"-combinatie heeft Carl sen een contract voor 50.000 dollar aange boden voor het alleenrecht van publicatie van het uitvoerig verhaal van zijn beleve nissen. De „Enterprise" was op 22 December uit Hamburg naar New York vertrokken. Twee dagen na Kerstmis begaven de metalen platen van het schip het. en maakte de boot lichte slagzij naar bakboord. Tien passagiers en 40 bemanningsleden hielden zich twee dagen vast aan het hel lende dek. Toen gaf Carlsen op 29 Decem ber bevel het schip te verlaten. Allen sprongen overboord en werden opgepikt door in de nabijheid liggende schepen. Eén lid van de bemanning kwam om het leven. Carlsen bleef op het hellende schip ach ter, kwam met zijn radio in de lucht en zei dat hij zou blijven tot het schip een haven zou zijn binnengebracht of zou zinken. Massale begroeting Toen Carlsen en Dancy hedenmorgen in Falmouth voet aan wal zetten werden zij begroet door het gejuich van duizenden mensen, het. geloei van claxons en sirenes. Carlsen's vader en moeder, zijn zuster Greta en haar echtgenoot, alsmede de bur gemeester en de gemeenteraad van Fal mouth waren ter begroeting aanwezig. Het eerste wat Carlsen zei was: „Het spijt me ontzettend, dat ik niet in staat ben geweest de „Flying Enterprise" mee te brengen." Hij prees kapitein Parker en de bemanning van de „Turmoil", die „de tradities van een groot zeevarend volk eer aan hebben ge- i daan." PARIJS (A.F.P.) Georges Bidault, de leider der M.R.P., lieeft de hem door president Auriol verstrekte informatieve opdracht tot het vormen van een nieuwe Franse regering teruggegeven. Bidault was de vierde politicus, die door president Auriol was aangezocht om een nieuwe regering te vormen. Hij had Don derdag de gehele dag overleg gepleegd met politieke leiders. Tegenover de pers ver klaarde hij, dat hij niet verwachtte in dit vroege stadium te zullen slagen. Politieke waarnemers verwachten, dat het tenminste nog wel twee weken zal duren voordat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren werden, zoals verwacht, de voorzitters der drie nationale partijen dooi de Koning gehoord. Deze tweede dag van de politieke crisis was in vele opzichten interessant. Hij werd beheerst door de idee, dat er momenteel nog geen sprake is van een nieuw regeringsprogram. De hoofdzaak is het vinden van een goede en geschikte premier. De voorzitter van de Tweede Kamer en de voorzitter van de katholieke partij verklaarden, dat de cri sis niet lang zal duren. Sommigen ver klaarden, dat heden een formateur zou worden aangewezen. Intussen is de rege ring Pholien nog steeds aan het roer, daar de Koning het ontslag van de regering nog niet aanvaardde. In de middag veranderde het gezicht van de crisis. De Koning ontving de oud ste der katholieke ministers van Staat, de heer Cyriel van Overbergh, een specialist in monetaire en budgetaire kwesties. Daar na werd ex-premier prof. Gaston Eyskens ten paleize ontboden. Het onderhoud duur de anderhalf uur. De heer Eyskens ver dween onmiddellijk en was niet meer te bereiken. Normaal bezoekt een pas benoemde for mateur de afgetreden premier, wat giste ren niet gebeurde. Men leidt hieruit af, dat Eyskens zijn antwoord in beraad houdt, of geweigerd heeft de nieuwe rege ring te vormen. PARIJS (Reuter). Generaal Delattre de Tassigny, de opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in Indochina is van het Heilig Oliesel voorzien. De generaal werd onlangs naar Frankrijk gebracht om daar een operatie te ondergaan. De laatste dagen is zijn toestand zo verslechterd, dat men de hoop heeft opgegeven. FRANKFORT (Reuter). Ds. Niemöl- ler, die zojuist van een reis uit Moskou te ruggekeerd is, heeft in een verklaring ge zegd, dat hij aangeboden heeft naar de Sovjet-Unie te komen, om de Duitse krijgsgevangenen, die zich nog steeds in de Sovjet-Unie bevinden, te verzorgen. De Russen hebben dit aanbod echter van de hand gewezen en hem medegedeeld dat de Duitsers te allen tijde de bijstand van Rus sische geestelijken konden krijgen. Hij had „bittere en openhartige" debat ten gevoerd met leden van het Moskouse vredescomité over het gedrag der Duitse troepen in Rusland tijdens de oorlog. Hij zelf had geenszins getracht hetgeen de Russen onder de Duitse bezetting hadden geleden geringer voor te stellen, maar de kwestie naar voren gebracht of het wen selijk was boete „tot cle laatste droppel" te eisen ten koste van het wederzijdse be grip tussen de Duitsers en de Russen. Bij het comité was hij „onloochenbaar" gestuit op de wens naar een vreedzaam wederzijds begrip en vriendschap in de toekomst tussen beide volken. Ook bij zijn onderhoud met de plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken Zorin had hij een minder harde houding en de wens, om de Duitse gevoe lens ten aanzien van de krijgsgevangenen te begrijpen, waargenomen. Hij, Niemöller, twijfelde er dan ook niet aan, dat de minis terraad de kwestie zou bespreken en zich toegankelijker zou tonen voor zijn argu menten. Hij betreurde, clat de Sovjet-autoriteiten hem niet toegestaan hadden met Duitse krijgsgevangenen te spreken. In Moskou had hij een sterk religieus leven ontmoet. In de Baptistenkerk van Moskou had hij een gebed uitgesproken en twee- tot drieduizend gelovigen hadden hier een afscheidsgezang aangeheven. Hij zeide zich even geroerd te hebben gevoeld als in zijn kerk te Dahlem (Reuter tekent hierbij aan, dat Niemöller zich hier inder tijd in zijn diensten tegen Hitier richtte). Hij hoopte sléchts, dat de kerken in Duits land even vol waren als in Moskou. Ds. Niemöller, president van de Evangeli sche Kerk van Hessen (links) vertelt aarts bisschop Boris van de Russische Orthodoxe Kerk in Duitsland (rechts) enthousiast van zijn zesdaags bezoek aan Moskou, van waar hij zojuist is teruggekeerd. (Foto hieronder) Friedrich von Schiller: De mens is slechts daar volkomen menswaar hij speelt. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, zal hedenmiddag de eerste officiële ontmoeting van de Nederlandse en Indo nesische delegaties worden gehouden. Na afloop van deze ontmoeting zal een ge meenschappelijke verklaring van beide delegaties worden gepubliceerd. Generaal Delattre de Tassigny (links) bij een ontmoeting met veldmaarschalk Montgomery. (Van onze correspondent in Rome) Eindelijk zijn wij dan zo ver. Nadat vrij wel alle bladen, die in Mussolini's twintig jarig ryk de Italianen op de gewenste tem peratuur (om het kookpunt) moesten houden, zyn herrezen, verschijnt ook weel de „Popoio d'Italia", door de duce in 1915 opgericht. Zelfs waren er even twee, beide weekbladen. Het ene, dat te Milaan ver schijnt, is reeds ter ziele en de directeur- oprichter werd tot zes maanden voorwaar delijk veroordeeld, omdat hij onder de titel had laten drukken: oprichter Benito Musso lini. Te Rome echter hebben we nu een „Po- polo d'Italia" met precies dezelfde kop als Mussolini's oude blad, al is er met lilliput- lettertjes het woord „nieuwe" aan toege voegd. Toen hij aan zijn vijfde nummer toe was, vond de directeur van het blad het nodig zijn programma te ontvouwen aan zijn col lega's in de journalistiek en wij kregen niets minder dan een persconferentie van de heer Luigï Garganese. In de oververhitte zaal van een der grote Romeinse hotels zaten een tachtig journalisten uit alle landen der wereld en achter een grote tafel stond een jonge, olijfkleurige, magere man met fana tieke ogen, een soort Levantijnse Hitier. Met een blaffende kazernestem, die Prui sisch klonk, trots de Zuid-Italiaanse tong val, las hij van papier een eindeloze verkla ring voor, waaruit we vernamen, dat zijn blad de verdeeldheid in Italië wil doen ein digen door, zonder zich te storen aan de elkaar bestrijdende groepen, zich te rich ten tot „de gezonde krachten der Natie, die BONN (van de ANP-correspondent). Het plan-Schuman is in tweede lezing door de West-Duitse Bondsdag geaccepteerd met ruime meerderheid. De Duitse gedele geerde bij de besprekingen over het plan- Schuman professor Hallstein heeft Don derdag in de West-Duitse Bondsdag ver klaard, dat het plan-Schuman geen andere uitweg biedt dan die van een verdergaande eenmaking van de Europese economie. Hallstein maakte deze opmerking in ant woord op scherpe critiek van de socialis tische professor Erik Noelting, dat de Franse regering met het plan-Schuman slechts een gedeeltelijke eenheid had be oogd met het uitdrukkelijke doel, aan de noodzaak van een algehele eenheid te ont komen. Noelting, ex-minister van Econo mische Zaken in het Ruhrgebied, was de belangrijkste socialistische woordvoerder. Hij stelde het plan voor als een amputatie van het belangrijkste lidmaat van het Duitse economische lichaam, die de gehele Duitse economie zou uitleveren aan de willekeur van de andere landen. De West-Duitse Bondsdag heeft een re cord in zittingsduur gevestigd. De Bonds dag hervatte om half tien 's ochtends het Woensdag begonnen debat en zette zijn beraad onafgebroken tot in de morgenuren voort. De bijna veertig redevoeringen wa ren aan de economische, juridische en sociale aspecten van het plan gewijd. Ook vandaag is het de socialisten met hun scherpe aanvallen op het plan niet gelukt, een bres te schieten in de eensgezindheid, waarmee de regeringspartijen achter het plan staan. De socialisten hebben tot dus verre voor hun afwijzende houding slechts de steun gekregen van communisten en van de twee kleine rechtsradicale groepen. In de ochtenduren werd de stemming gehouden. Met 225 tegen 144 stemmen werd het plan-Schuman in tweede lezing aan genomen. Vier leden onthielden zich. Het plan moet thans nog in derde lezing wor den behandeld. Tegen stemden de sociaal-democraten, communisten en enige leden van uiterst rechts. Onafhankelijke rechtse leden ont hielden zich. Er waren 31 leden afwezig, toen er werd gestemd. De meerderheid van 81 stemmen is gro ter dan vele waarnemers hadden verwacht. LONDEN, 10 Januari (Reuter). Een „Dakota" van de lijn DublinNortholt (Londen) is Donderdagavond in stormweer boven Wales omlaag gestort. Drieëntwintig personen zijn om het leven gekomen. Het toestel is neergestort in een bergachtig gebied, acht kilometer ten Wes ten van Capel Curig, op de helling van de Moei Siabod (900 meter) welke vier km van Capel Curig en tien km ten Oosten van Snowdon ligt. Het vliegtuig vervoerde twintig passa giers en een drie koppen tellende beman ning. Het brandde geheel uit. Drie lijken werden op enige afstand gevonden, waar uit men concludeert dat deze mensen vlak voor de botsing met de berghelling uit het vliegtuig zijn gesprongen. in één enige actie en gedreven door één over tuiging voor Italië de verloren plaats on der de volken zullen herwinnen" Mussolini's epigoon wil voorts „de Atlantische gemeen schap steunen en medewerken tot het be houd' van de wereldvrede", waartoe Italië een beslissende bijdrage zal kunnen leveren wanneer het eenmaal zijn historische en na tuurlijke grenzen terugheeft: Triest, Istrië, Fiume, Zara, Dalmatië, Albanië, de twee dorpjes die bij een grenscorrectie aan Frankrijk zijn gekomen, de Dodecanesus, alle verloren koloniën, Tunis, enz. Tijdens het uitspreken van zijn beginselverklaring werd de vestzak-Mussolini geflankeerd door een viertal sinister uitziende jongelui, die lieftallig stonden te grijnzen, maar de in druk wekten of ze zich eigenlijk reeds leden voelden van een revolutionnaire rechtbank. Vele journalisten begonnen met het ma ken van aantekeningen, maar weldra ver dwenen de bloc-notes en keek men nog slechts met verbazing naar de man, die een half uur lang gemeenplaatsen voorlas over de ware Mussolini. Toen de kijvende stem eindelijk zweeg, kon men vragen stellen. „Mogen wij eerst eens weten wie u eigen lijk is, iets over uw verleden; uw naam is ons nieuw" waagden wij te vragen aan de Zuiderling, die nu de persfotografen wa ren aan het werk met leeuwentemmers- blikken op zijn gehoor neerkeek. Alsof een wekker afliep ratelde de commandostem: „Geboren in Roemenië. In 1918 was ik de eerste balilla (lid der fascistische jeugd) van Galatz. Op 18 jaar lid van de fascis tische partij, vrijwilliger bij de koninklijke marine: nam deel aan de oorlog als onder officier (ai! de gevaarlijke onderofficier geboren buiten de grenzen van zijn land); richtte later in het land van Apulië (daar mee werd Bari bedoeld) een afdeling op van de Qualunquisten". De Italiaanse vloot vroegen wij verder, voegde zich na 8 Sep tember 1943 bij de Britse vloot te Malta, ook al omdat in marinekringen het fas cisme weinig aanhang had. Was u ook in Malta? Het antwoord: „Neen", werd ons als het ware toegesnauwd. Wat gebeurde er dan met uw schip „Wij gingen naar een vrije haven in Noord-Italië". Inderdaad heb ben een paar kleinere eenheden, meestal omdat zij bij gebrek aan stookolie Malta niet konden bereiken, het einde van de oor log afgewacht in Noord-Italiaanse havens. De eerste balilla van Galatz (u herinnert ze zich nog wel. Mussolini's balilla's, de kleine jongetjes in zwart uniform, de fez op het hoofd en een geweer in de achtjarige handjes, de jongens die later dank zij die zelfde Mussolini schoenpoetsertjes werden en hun zusters aan de Amerikaanse solda ten aanprezen) weet niet te vertellen hoe hij zijn werk voor de vrede en voor de Atlantische gemeenschap denkt te rijmen met de eis van volledige teruggave van alles wat Italië heeft verloren. Op de vraag of ook Etiopië weer Italiaans moet worden, luidt het zeer diplomatieke antwoord: „Voor het ogenblik niet". De vraag of hij veel verwacht van ge dwongen abonnementen, het systeem waar mee Mussolini's blad, dat weinigen uit vrije wil lazen, zich staande hield, bleef onbeant woord. Evenals zijn grote voorganger gaf Gar ganese blijk weinig achting te hebben voor zijn landgenoten. „Binnenkort zullen er wel weer moedige Italianen komen", zeide hij. „Moedige Italianen" zijn zij, die de „Popoio d'Italia" durven drukken. Geen enkele druk kerij bleek namelijk bereid een blad te druk ken, waaraan zo eigenaardige herinnerin gen verbonden zijn, met het gevolg, dat Garganese zijn toevlucht moest nemen tot de drukpers van het communistische dag blad, de „Unitè.". Dit is de enige drukkerij, die daarbij geen risico loopt: zou iemand immers de persen willen beschadigen, waar op het fascistenblad wordt gedrukt, dan be nadeelt hij in de eerste plaats Rome's grote communistische dagblad. Over het aantal lezers weigerde de directeur ons iets te zeggen, maar „onze aanhang is groter dan die van de Christen-democraten, sociaal democraten, liberalen, enz.", zeide hij. Deze overtuiging blijkt te berusten op „volstrekt persoonlijke statistieken". Ook de vraag, hoeveel de communistische drukkerij (en dus de partij) verdient aan het drukken van het fascistische weekblad, bleef onbe antwoord. Hij trok zich waarejig terug, doch een der trawanten ijlde hem achterna, fluisterde hem iets in het oor en op de drempel keerde de balilla zich om en blafte ons toe: „Als de geëerde collega's iets wil len gebruiken, in de zaal hiernaast wordt vermouth aangeboden". WASHINGTON, (Reuter) President Truman heeft op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard, indertijd gemeend te hebben, dat generaal Eisenhower een de mocraat was. Thans wist hij echter dat hij een republikein is. Hij zeide gaarne te zien, dat Eisenhower zijn tegenwoordige post zou handhaven zolang dit nodig is en zolang hij, de president, van oordeel is, dat hij zulks dient te doen. Truman zou Eisenhower echter niet in de weg staan, indien hij „alle modder en rotte eieren van een politieke campagne" wenste. De president zeide Eisenhower te be schouwen als een groot man. Hij heeft het diepste vertrouwen in hem en dit is niet veranderd. Hij had hem een van de belang rijkste posten gegeven, waarover de *re- gering de beschikking had. Truman zeide enige tijd voor de aanvang van het repu blikeinse congres, begin Juli, bekend te zullen maken of hij zich al dan niet candi daat zou stellen. Hij zou voor de demo cratische candidaat ijveren wie dit ook zou mogen zijn. Truman zeide Eisenhower niet van zijn post als opperbevelhebber in Europa te zullen ontheffen, tenzij op diens eigen verzoek. Indien de generaal echter candidaat voor de republikeinen zou wor den, zou het niet mogelijk zijn hem in Europa te handhaven. Op de vraag van een correspondent, hoe Truman eventueel een campagne zou kun nen voeren tegen iemand, die hij zo graag mocht, antwoordde de president, dat zulks heel gemakkelijk gaat en dat hij het al eerder gedaan had. Over het bezoek van Churchill wenste hij niets verder te zeggen dan dat de bespre kingen bevredigend waren geweest. Hij hoopte, dat de toestand in Europa tegen Juli minder gespannen zou zijn „zodat ge neraal Eisenhower, zo nodig, van zijn post ontheven zou kunnen worden". De tijdelijk in IJmuiden gestationeerde reddingboot „Prins Hendrik" is tegen het middaguur de uit het Kanaal komende haringlogger IJM 75 (Gorredijk) tegemoet gevaren met een zuurstofapparaat aan boord. Een van de opvarenden van de log ger is namelijk vanmorgen overboord ge slagen en na veel moeite weer opgepikt, maar zijn toestand was zo hachelijk dat het zuurstofapparaat onmisbaar bleek. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien, sommige met hagel. Krachtige tot matige Westelijke tot Noord-Weste lijke wind. Kouder, vooral in de nacht en ochtend. 12 Januari Zon op 8.44 uur, onder 16.52 uur. Maan op 16.56 uur, onder 9.21 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 11 Januari Hoog water: 3.22 en 15.34 uur. Laag water: 11.19 en 23.36 uur. Zaterdag 12 Januari Hoog water: 4.02 en 16.13 uur. Laag water: 12 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1