Eerste ronde van Ken nemer tournooi bracht verrassingen Katwijk kan tegen December nieuwe visserij school hebben Amerikaans initiatief gaf grote opbloei aan visserij in Peru Bedrijfschef A, Koene na 48 jaar bij de papierfabriek vandaan VARIA in „REX Predikbeurten Castricum Huigen, Menger en Klaus winnen in jeugd-damtournooi Aquariumhouders liepen college De Honkbalbond in 1951 Sparta gymnasten naar ander oefendomein Kompas op het gebreeuwde dek, „reling" rond de toren Maar de Amerikaanse interesse gaat velen nu toch te ver Philatelisten bijeen yy „AAN DE OEVER VAN EEN SNELLE VLIET" yy ÉiÉÉ~ ■Hl „Ericas" begon aan nieuwe drive ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 Van onze damme dew erker) De eerste ronde van het damtournooi om het kampioenschap van Santpoort, IJmui- den, Velsen, Beverwijk en Castricum bracht in de hoofdklasse de titelhouder T. Postma (B.C.IJ.) tegen de Beverwijker N. de Ruyter achter het bord. De papieren ston den voor Postma het best en men verwacht te, dat deze crack korte metten met deze opkomende Beverwijker zou maken. Wegens het late uur moest de strijd 11a 56 zetten worden afgebroken in een eind spel van zeven stukken wederzijds. En het ziet er naar uit dat Postma niet meer dan remise uit het eindspel kan halen. Van Straten speelde tegen zijn clubge noot Nieuwenhuizen en de eerste D.C.IJ.-er won' verdiend. Vooys (D.C.IJ.) „bewerkte" tegen Bakhuys (Stabiel) een klassieke va riant. Ook deze partij werd met vele moge lijkheden nog achter de hand afgebroken. In de eerste klasse (groep A) won v. Wort (D.C.IJ.) van L. Haver (B.D.C.): A. Zeeuw (Castricum) versloeg Oosterling (Stabiel) en in groep B verloor J. Meyer (D.C.IJ.) van Reynders (B.D.C.) en P. Bakker (Sportief) verloor van Sprenke ling (St. Thomas). In de tweede klasse (groep A) speelde R. Ruiter (B.D.C.) remise tegen W. Post (Spor tief); J. v. Velsen (St. Thomas) won van Romein (B.D.C.). In de groep B speelde „Opa" v. d. Bos (D.C.IJ.) remise tegen J. de Ruyter (Sportief); C. Ory (St. Thomas) won van D. v. As (B.D.C.) en in de derde klasse won E. Schadé (D.C.IJ.) van H. Lute (St. Thomas). H. Veldman (Sportief) bond A. Colet (B.D.C.) aan de zegekar en P. Westerwal (Sportief) versloeg v. d. Weg (B.D.C.). Interessant jeugdtournooi Vijftien jonge spelers uit Kennemerland Noord gaan spelen om het jeugdkampioen schap. De twee hoogst aankomenden in „Noord" gaan met „Centrum" en „Zuid" uitmaken, welke jongeman zich kampioen van Kennemerland zal mogen noemen. De twee hoogst aankomende jeugddeel- nemers komen voor Kennemerland uit in de strijd om de Provinciale damtitel, waarna de Noordhollandse jeugdkampioen de strijd om de titel van Nederland voor jonge spelers te wachten staat. Dit tournooi wordt omstreeks de Pinksterdagen in Vierhouten gehouden. Dit deelde de heer B. Dukel bij de opening van de eerste ronde van de Kennemer damkampioen schappen in het St-atenhuis te Beverwijk mee. De uitslagen luiden: groep A: G. Klaus (B.D.C.) v/int van J. de Boer (D.C.IJ.); M. J. Menger (Sportief) verliest van E. Oorthuizen (D.C.IJ.). De partij Adrichem K. Visser werd uitgesteld. Groep B: R. Koffeman (Sportief) ver liest van H. Langbroek (D.C.IJ.); G. Huy- gen (D.C.IJ.) wint van Ruyter (geen lid). J. Braveboer en v. Dijk speelden remise (beiden D.C.IJ.). De partij Heidav. d. Steen (clubleden van D.C.IJ.) wordt Za terdagmiddag gespeeld. Dinsdagavond wordt de tweede ronde bij D.C.IJ. gespeeld en Vrijdagavond gaat bij Sportief de derde ronde in. Na het huishoudelijke gedeelte van de avond, door de Aquarium- en Terrarium vereniging „Kennemerland" in het Patro naatsgebouw belegd, werden gisteravond veertien nieuwe leden door de voorzitter geïnstalleerd. De fouten in de aquaria, door de huiskeuringscommissie geconsta teerd, werden aan een bespreking onder worpen, waarmee de betreffende leden hun voordeel konden doen. Een verloting met als prijzen enkele paartjes vissen en der- gelijken, verkortte de pauze, waarna de heer J. Bolland een praatje hield over „De PH-factor van water". Op een voor ieder een begrijpelijke wijze onderwees hij de aquariumhouders de moeilijke materie der wis- en scheikunde en wel volgens de weg der geleidelijkheid. Van het begrip „ele ment" voerde hij zijn gehoor in een uur tijd via logarithmen, zuren en basen naar zijn einddoel, zodat bij de rondvraag bleek, dat formules als „10 tot de min zevende" helemaal geen problemen meer waren. De voorzitter dankte de heer Bolland hartelijk voor zijn leerrijke uiteenzetting, waarmee weer eens bewezen was, dat het aquarium-houden aanleiding kan zijn tot het verwerven van breder algemene ont wikkeling. In het jaarverslag van de Nederlandse Honkbalbond herdenkt de secretaris, de heer D. Baas, het overlijden van de erevoorzitter, de heer F. Bleesing. „Nimmer zullen wij zijn sympathieke figuur meer zien op onze vel den. nimmer zal hij meer verschijnen op de bestuursvergaderingen, die hij sinds 29 Maart 1913 als secretaris, sinds 24 Maart 1915 als voorzitter en sinds 15 Maart 1947 als ere voorzitter had bijgewoond. De nagedachte nis van de grote honkbalpionier zal worden geëerd door de instelling van een Bleesing- beker. waarvoor de gelden door de honk ballers zijn bijeengebracht. Het best kan zijn nagedachtenis echter worden geëerd door op dezelfde wijze het spel te spelen, te lei den en te propageren als de heer Bleesing tientallen jaren heeft gedaan", aldus schrijft de secretaris. Het aantal leden van een aantal verenigin gen bedroeg: Schoten 137VVGA (109), HHC (102), EDO (95). SC Haarlem (90), HFC Haarlem (88), TYBB (86), HCK (81) en Ajax (60). Indien alleen de senioren in aanmerking werden genomen dan is de volgorde: RCH (87). Schoten (87). VVGA (82), HHC (76). EDO (70). HCK (59). SC Haarlem (58), HFC Haarlem (56), OVVO (53) en Sparta (47). In de loop van het seizoen werden zeven protesten ingediend (vorig seizoen negen). Het jaarverslag van de straf commissie laat een opgewekter geluid horen dan het vorig jaar. De commissie is weliswaar niet geheel tevreden. Bij de klachten waren 24 personen betrokken (vorig seizoen 33). In 9 (11) ge vallen werd geadviseerd schorsing voor een of meer wedstrijden, in 4 (6) gevallen een berisping, in 2 (12) een voorwaardelijke schorsing en in 8 (3) gevallen geen straf op te leggen. De publieke belangstelling vertoonde een stijging, hetgeen geconstateerd wordt uit de gunstige opbrengsten van bondswedstrijden en de heffing op recette. Het bestuur is voor nemens deze laatste een kleine wijziging te doen ondergaan en wel het percentage op promotie-wedstrijden te verhogen tot 10 en bij beslissingswedstrijden hetzelfde aandeel te heffen als de beide spelende verenigingen ontvangen. In de begroting van de bond is een bedrag van f 100 extra toegekend aan de jeugdcommissie, teneinde deze meer actief te doen zijn. Om dezelfde reden krijgen de schoolwedstrijden f 50 meer. De verlies- en winstrekening over 1951 sluit met een nadelig saldo van f 536. De uit gaven bedroegen f 6272. De oudste Velsense gymnastiekvereniging Sparta, van de Koninklijke papierfabrie ken, welke sedert haar oprichting en de stichting van gebouw Concordia in 1904 haar oefenavonden in dit culturele papier fabriekscentrum heeft gehouden, zal Maan dag naar een ander oefendomein vertrek ken. Sparta heeft met uitzondering van de laatste mobilisatie en enkele der oorlogs jaren altijd in Concordia geturnd. Het ge bouw is daarop zelfs ingesteld, want zowel in de zaal (voor de oefenavonden) als op het toneel (voor de uitvoeringen) zijn in de vloeren verzonken steunen voor de toe stellen aangebracht. Er was overigens reeds enige tiid sprake van dat Sparta niet langer in Concordia zou kunnen oefenen, maar er is nu een zeer gelukkige oplossing gevonden, waardoor deze vereniging thans meer haar het cen trum van ..Noord" kan verhuizen, wat deze oude gymclub wellicht ook nog ten goede kan komen. De fraaie, nieuwe gymnastiekzaal van de ..Watervliet"-school wordt Maandagavond Sparta-aomein, waar deze vereniging te vens een uiteraard in Concordia ontbrekend wandrek alsmede klimtouwen ten dienste staan. Dit verzacht wellicht de minder prettige gedachte bij het afscheid van Concordia, dat, naar wij vernemen, voor de zaaluitvoe ringen van Sparta echter disponibel zal blijven. UITGEVAREN VIS SE RIJV A ART ÜIGE N Dinsdag 15 Januari: st. Haarlem IJM 9 (i Febr. van Grimsby). Vrijdag 25 Januari: mt. Antje RO 15. Maandag 28 Januari: mt. Claesje RO 46. Dinsdag 29 Januari: st. Tzonne IJM 1. Vios I IJM 24. Zeelandia IJM 38; mt. Elie Chénévière I.TM 32. Tnorina IJM 33, Wiron IV IJM 209 f5 Febr. binnen). Woensdag 39 Januari: st. Mary IJM 61; mt. Shamrock IJM 129. Vrijdag 1 Februari: st. Bergen IJM 16, Bloemendaal I.TM 71, Abraham VL 77: mt. Excelsior III KW 76: ml. Henk KW 56, Ne derland VI KV/ 130, Marie VL 71. Zaterdag 2 Februari: ml. Wiron III IJM 221 (5 Febr. binnengesleept door IJM 209), Voorwaarts KW 140. Drie Gebroeders HD 79. Maandag 4 Februari: st. Catharina Duyvis IJM 60: ml. Verwachting IJM 204. Vertrou wen KW 6. Hubertha Gerarda KW 9. Willem Cornelis KW 16. Arie Nico KW 17. Cornelis KW 24, Concordia KW 26 De Verwachting KW 28. Nederland VI KW 37. Bertha KW 38. Cornelis Marinus KW 48. Jan KW 50. Floris KW 59. Elizabeth KW 64. Saturnus KW 69. Xelly Maria KW 70. Zeezwaluw KW 83, Jan KW 84. Huiberdina Gijsbertha KW 85. Wil lempje KW 89, Alida KW 91. De Vrouw Dirkje KW 104. Jacoba KW 107. Gebroeders KW 108. Avontuur KW 114. Kees KW 124, Detronella KW 125. Willv KW 141. Wilhel- mina III KW 147, Vooruit KW 151. Arie KW 155. De Vier Gezusters KW 162. Gebroeders KW 166, Eendracht KW 168. Aleida KW 169, Zeemeeuw KW 170, Dolfijn BO 2: mk. Pool ster IJM 11. Nelly v. B. IJM 23. Twee Gebroe ders IJM 27. Vios IJM 52. Wiron I IJM 210, Vex IJM 228. Dageraad IJM 229. De Jonge Willem IJM 230. Neeltje IJM 240, Magda IJM 172, Haarlem I IJM 276. Albatros IJM 277, "ehim I AM 16, Nehim II AM 17. Marianne KW 10. Samenwerking KW 21, Anne Marie KW 27. Rein KW 30. Pieter Cornelis KW 31. ny KW 34. Prinses Margriet KW 51. Her- "ina IV KW 53. Twee Gezusters KW 77, mob KW 92. Willem KV/ 94. Arendje KW 93, "oningin Juliana KW 133. Jana KW 210. Ka- M Doorman KW 227, Clazina Johanna RO 3, ~'ny Dieuw WR 33. Dinsdag 5 Februari: st. Flamingo IJM 25; -\ Maria van Hattem IJM 10; ml. Martha 74. Helena KW 39, Everard Christina "T 40. Neotunus KW 45, Sumatra KW 86. k SCH 233, Vlaardingen VL 78. V/oensdag 6 Februari: st Limburgia IJM 4. Vikingbank IJM 133; mt.'Eveline IJM 116; •nl. Toenadering KW 95. Bernard SCH 105; Twee Gebroeders IJM 27. Donderdag 7 Februari: st. Tubantia IJM 37, )e Hoop IJM 73. Herman SCH 92; mt. Allan Water IJM 34. Batavia IJM 99: mt Prinses Marijke SCH 9; mk. Magda IJM 272. Naar wij vernemen is de officieuze toe stemming verkregen tot de bouw van een nieuwe Kgtvrijkse visserijschool, die zo spoedig mogelijk verrijst op de splitsing Sluisweg-Rijnmond. Het moderne gebouw, dat een ware verademing zal betekenen voor het thans nog zeer primitief „opgebor gen" visserij-onderwijs in deze plaats, wordt uit eenvoudige baksteen opgetrokken en zal de T-vorm krijgen met een toren, die geheel in scheepsstijl gehouden wordt: de leerlingen kunnen bijvoorbeeld het „bovendek" (of dak als ge wilt) slechts bereiken met een ijzeren spiltrap en een scheepsluik en op dat „dek" zullen een kompas en een reling de illusie volkomen maken, om nog maar te zwijgen van de gebreeuwde vloer. Als de techniek verder was geweest, had men de toren graag op de wind willen laten slingeren De plannen zijn al zo ver, dat het ge bouw wellicht in December van dit jaar, bij de aanvang van de nieuwe cursus, in gebruik kan worden geomen. De aanbeste ding is weliswaar iets vertraagd, maar het gebouw is nu gegund aan de aannemer D. Versloot te Nieuwerbrug aan de Rijn voor een bedrag van 119.000. Het bestuur van de nieuwe school wordt gevormd door leden van de Katwijkse redersvereniging „De Vuurbaak". De vleugel aan de Sluisweg, een van de „liggende" armen van de T, wordt 36 meter lang en bevat een kelder en een eerste étage. In die kelder komt de fietsenstalling, de verwarming en een kuiperij, op de parterre vinden twee lokalen een plaats, waarvan er een voor het schoonmaken van vis wordt gebruikt, terwijl het andere voorlopig in reserve wordt gehouden. Het is het plan als er geld voor is de beide ruimten met een stalen rolluik te scheiden, zodat er één zaal van gemaakt kan worden en zij als filmzaal gebruikt kan worden. Het is voorts de bedoeling om, net als in IJmuidcn, een permanent „visbewerkings- lokaal" te maken, waar de Katwijkse ini tiatiefnemers een speciaal spoelsysteem voor hebben laten bedenken. Het practische deel in de andere „arm" zal de machines en werkbanken huisves ten; de machines zullen gefundeerd worden in een zelfstandig blok beton om „door trillen" te voorkomen en op de zolder komt een grote boetzolder, waar eveneens les in splitten en knopen gegeven kan worden. De „poot" van de T wordt aan de theorie lokalen toegewezen en in deze 24 meter lange vleugel komen twee leslokalen, een tekenlokaal, een garderobe en de admini stratieve ruimten voor directeur en per soneel. Nog niet eens ruim Met dit project kan Katwijk tevreden zijn wat de inrichting oetreft; de ruimte echter is beslist niet overdreven groot. Op de oude visserijschool gaan 280 leerlingen, die weliswaar een plaats in het nieuwe gebouw kunnen vinden, verdeeld over de verschillende cursussen, maar ruim wordt het nog niet. Het gebouw is echter voor uitbreiding vatbaar en de tijd zal leren, of Katwijk deze groei in zijn visserijschool inderdaad kan realiseren. „Asplialt Jungle" (dit week-einde in Thalia) Het merkwaardige van deze Amerikaanse criminele film is dat aan het sensatie-element maar een zeer bescheiden plaats is toegekend, hetgeen geenszins wil zeggen, dat het verhaal niet spannend zou zijn. Het speelt zich af in misdadigers- kringen in Chicago en men wordt 'gecon fronteerd met allerlei louche typen uit deze milieux, die een bijzonder geraffineerde inbraak in een grote juwelierszaak op touw zetten. Uitvoerig worden de details van deze „kraak" getoond, zodat men zich niet behoeft af te vragen, wie aan het slot als de daders ontmaskerd zullen worden. Noch tans is deze beeldenreeks zo suggestief, dat meermalen de spanning bijna voelbaar wordt, bij voorbeeld wanneer juist een sirene gaat loeien op het ogenblik dat de gangsters er in geslaagd zijn een kluis op te blazen. Men ziet in deze rolprent fasci nerend spel van ten onzent weinig bekende acteurs en actrices, onder anderen Jean Hagens (Jeanne Verhagen), een meisje van Nederlandse afkomst, dat een voortreffe lijke typering geeft van een gangsterliefje. Zondagmiddag zal een heldei-e jongens sopraan door de muren in Thalia worden weerkaatst. In de film „De wens, die waar heid werd", zingt Bobby Breen namelijk een aantal operettesongs, die eigenlijk de kern vormen van het verhaaltje; eenvou dig, doch met goede spelmomenten der hoofdrolspelers, van wie Basil Rathbone en Bobby Breen ver uitsteken boven de an dere leden van het gezelschap. De muziek in deze film is van Oscar Strauss en de rolprent is geproduceerd door de bekende Sol Lesser. In het tweede deel van het weekprogram- ma speelt de lange en waarlijk bijzonder goede Amerikaanse film „Gevleugelde Kruisvaarders". De auteur van „Twelve o'clock high", Sy Bartlett, was gedurende de oorlog adjudant van Carl A. Spaatz, luitenant-generaal en opperbevelhebber van de achtste luchtvloot. En het is niet te miskennen dat het verhaal geschreven is door iemand, die niet alleen ter zake kundig was op het terrein der militaire luchtvaart, maar ook uitstekend de sfeer kende op een Engels vliegveldje vanwaar in de laatste wereldoorlog de bommenwer pers, niet zelden vliegende doodkisten, hun raid naar Duitsland ondernamen. Het is een rolprent zonder vrouwen. De scherp getekende figuur van een eenzame opper - officier temidden van een gedemoraliseerde bombardementsgroep is een waarlijk elec- triserende rol van Gregory Peck, mee dogenloos, maar ook vervuld van inner lijke tweestrijd. Hij spaart noch zichzelf, noch zijn mannen en kweekt hierdoor bin nen een kort tijdsbestek een groep jonge kerels, die ieder gevoel van medelijden met Aan het Amerikaanse weekblad week" ontlenen wij: .News- De postzegelvereniging „IJmuiden en Omstreken" had met haar senioren-leden gisteravond haar maandelijkse bijeen komst in het Patronaatsgebouw. Een en quête, onder de liefhebbers van postze gels gehouden, had nog niet het gewenste resultaat, daar een aantal leden het blijk baar niet met zichzelf eens kan worden over de voorkeur voor een bepaald post zegel-land. Een uitnodiging van de Kenne mer Postzegelvereniging te Beverwijk om op 3 Maart in het Witte Kruisgebouw aan de Baanstraat een gecombineerde bijeen komst te houden werd gaarne aanvaard, temeer omdat daar gelegenheid zal zijn, zegels te ruilen en te verkopen. Voorzitter P. W. Bakker hoopte, dat de vereniging zal opbloeien en dankte een aantal nieuwe leden voor hun toetreden. Later op de avond was er een keur van postzegels die van eigenaars verwisselden en andere die de belangstelling van de vergadering hadden, zoals bijvoorbeeld een nieuwe 5 ct. United Nations-zegel. Des middags bevolkte Jong-IJmuiden het voormalig distributielokaal aan de P. J. Troelstraweg, waar zij door loting en onderling ruilen in het bezit van mooie en gewilde postzegels gesteld werden. Het enthousiasme van de jonge verzamelaars kan aanstekelijk op de ouderen werken. De heer A. Koene, bedrijfschef van de cellulosefabrieken van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrie ken, die vandaag zijn vijfenzestigste verjaardag viert en zeker tot de meest bekende figuren aan dit bedrijf ge rekend kan worden, zal wegens zijn pensionnering na een diensttijd van bijna 48 jaar aan het einde van deze maand afscheid nemen. De „chef", zoals heel zijn personeel hem noemt, werd op 9 Februari 1887 in Knol lendam geboren en kwam' als chemicus in dienst van de Vel sense fabriek op 1 April 1904. In datzelfde jaar kwam de eerste cel- lulosefabriek, de oude, tot stand en spoedig kreeg de heer Koene hier een leidende functie, daar de cellulose- fabricage een bij uitstek chemisch proces is. In de „oude" cel- lulosefabriek waren in de beginperiode drie kookketels opgesteld, maar spoedig volgde uitbreiding met nog drie, waar voor de toenmalige houtkapperij meer naar het Oosten moest verhuizen. De celluloseproductie nam zulk een grote vlucht, dat in 1911 de inderdaad nieuwe en van de toen modernste apparatuur voorziene tweede cellulosefabriek met vier grote kookketels werd gesticht. De heer Koene, die deze gehele evolutie meemaak te en uiteraard in deze bedrijfstak zeer deskundig is, heeft natuurlijk ook vele er varingen. Zeer veel bijzonderhoden kan hij zich herinneren van vroegere toestan den en lange arbeidstijden. In het openbare leven heeft de heer Koene overigens ook zijn plaats ingeno men. Van de oudste Velsense gymnastiek vereniging „Sparta" was hij mede-oprich ter en jarenlang actief lid. Vele jaren was hij lid van het kiescollege van de Neder lands Hervormde Gemeente van Velsen en enige jaren ook lid van de Kerkvoogdij. Van het bestuur van de schoolwedstrijden „Uw Koninkrijk kome" maakte hij vele jaren deel uit. Tot voor enkele jaren ge noot de heer Koene bekendheid in schaak kringen. Zowel de straks scheidende chef als zijn echtgenote bezitten nog een opmerkelijke gezondheid en vitaliteit. VS V-ploegen voor Zondag De opstellingen van de elftallen van VSV zien er als volgt uit: Sneek—VSV. v. d. Wint; C. Schoon. J. Schoon; Hazeveld, Spaans. Stijger; v.' d. Kuil, Belfroid. Tielrooij, De Vries, De Graaf. 't Gooi 2—VSV 2. Broekhuizen; Den Dunnen, v. d. Klooster; W. v. Gelder, For tuin, Veldman; J. Bouwers, Hamers, v. d. Sluis, Zwanenburg, Dekker. ADVERTENTIE IJMUIDEN Het zal wel meer dan duizend jaar geleden zijn dat de Indianen van het machtige rijk der Inca's oog kregen voor de schatten aan voedsel die in de wateren voor de kust van Peru te vin den waren en zich gingen beijveren om uit deze overvloed te gaan putten. Tonijn, zwaardvis en dozijnen andere en fijnere vissoorten werden met ton nen aan land gebracht, gedroogd, ge zouten en estafette-gewijs in de Andes naar boven gevoerd door talrijke dra gers. Grote hoeveelheden werden zo over afstanden van honderden mijlen getransporteerd voordat zij aan de hoven konden worden genuttigd. Aan dit visserijbedrijf kwam een eind toen de Spanjaarden deze gebieden ver overden. Zij waren alleen maar geïnteres seerd bij goud en bij andere bodemschat ten. De schatten van de zee werden ver geten. En die vergetelheid heeft voortge duurd tot de Tweede Wereldoorlog. Onge- hun eigen lot uitbannen. In de plaats komt het noodzakelijke zelfvertrouwen en geloof in de taak. Juist door deze psycho logisch volkomen verantwoorde basis in „Gevleugelde Kruisvaarders'* vér boven de middelmaat uitgestegen. Geen opgeschroef de en onwaarschijnlijk aandoende scènes, zoals in vele andere Amerikaanse oorlogs films. En dan komt in deze film de spanning pas op de tweede plaats, niet geforceerd, maar goed afgewogen en verdeeld. Gregory Peck's creatie is de centrale figuur, die tenslotte een geestelijke instor ting moet incasseren. Op dat moment heeft hij zijn taak echter volbracht en in iedere cockpit en elke mitrailleurkoepel vliegt hij mee als een symbool van eer, oprecht heid en vertrouwen. Tot slot zij vermeld dat regisseur Henry King alle lof verdient voor de wijze waarop hij met vrij eenvou dige middelen een bijna feilloos resultaat heeft geboekt. Beide bioscopen presenteren overigens een goed programma, want ook in R e x speelt een film die er zijn mag. „Burcht der haat" luidt de titel van de Columbia- technicolor, welke een episode behandelt uit de tijd rond 1800, waarin knechting van de pachters door een burchtheer nog veel vuldig voorkwam. Eén zo'n geval in Engeland is het onder werp van deze rolprent. Een boer wordt doodgeschoten, omdat hij de pacht niet wil en kan betalen. Dit is de druppel, die de maat doet overlopen, maar wegens gemis aan elk initiatief duurt het ongeveer twin tig jaar voordat de zoon van de vermoorde boer de handschoen opneemt om met de andere pachters het wrede regiem te doen verdwijnen. Het zou wellicht uitsluitend een kwestie van illegale of openlijke strijd en voor de toeschouwers wat eenzijdig ge worden zijn. ware het niet. dat een meisje de verloofde van de nog jeugdige, glas harde burchtheer een andere en ge wenste factor in het verhaal brengt. De liefde zoekt vaak zonderlinge wegen, het geen ook in dit geval weer overduidelijk bewezen wordt. De ware genegenheid van de lieftallige jongedame strekt zich na melijk uit naar de zoon van de ontijdig overleden boer, waarmee de intriges zich als het ware zonder kloppen aandienen. Met vaardige hand hebben de auteur en de regisseur gewerkt en het resultaat is een uitstekend product, avontuurlijk, roman tisch; en fraai door de prachtige natuur opnamen van bijvoorbeeld een waterval, waarbij zich een aantal spannende scènes afspeelt. Een ding is evenwel minder ge slaagd en dat is de geringe variatie van décors. Een bijkomstigheid overigens, welke voor de subjectieve bezoeker niet storend zal zijn. Het traditionele duel op leven en dood tussen de rivalen is de climax, waar aan natuurlijk de happy-eriding als ver volg en slot is gekoppeld. H. J. op Dinsdag 19 Februari 1952 '-/A mmmmmsmm De bouw van het nieuwe station te Den Bosch vordert goed. Sommige gedeelten van het complex zijn al voltooid. Zo ziet men hier de ingang van de fietsenstalling die van buiten vrijwel gereed is. Rechts het hoofdgebouw waar de administratie zal worden ondergebracht. De Castricumse bridgeclub „Bricas" maakte in hotel Meijer een aanvang met de eerste drive der vijfde serie. De uitslagen waren: afdeling A: 1. Toepoel-Tiemstra 41% punt; 2. Peters-Ravenzwaai 391/s pnt.; 3. Klaase-Morelis 38% pnt. Afdeling B: 1. Familie Wemmers 43'/2 pnt.; 2. Familie Van de Brink 41% pnt.; 3. Mandjes-Peys 4OV2 pnt. Afdeling C: 1. Familie Keetbaas 5OV2 pnt.; 2. Gouma-Gerritse 47 pnt.; 3. Familie Offenberg 45 pnt. PREDIKBEURTEN Ger. Kerk 10 en 17 uur: ds. A. G. Kornet. Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. C. J. Rasch van Den Helder.. Herv. Evang. Ver., 10 uur: ds. J. van Duyne van Amsterdam-West. ZONDAGSDIENST ARTSEN De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter H. van de Werff, Bakkummerstraat. De wijk- en kraamverpleging is in han den van zuster M. H. Meihuizen, Bakkum merstraat 41, telefoon 530. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Maria Hillegonda, d. van N. Kortekaas en H. Lute, Geelvinckstraat 102; Anna, cl. van N. Schoute en N. Buntsrna, Dorpsstraat 68; Nicolaas Hendrikus, z. van J. Stuifbergen en M. A. v. der Eem, N. v. d. Veenstraat 7. ONDERTROUWD: Eugènj Hey te Bever wijk en Catharina Maria Dam te Castricum; Hendrikus Schram te Castricum en Maria Groot te Castricum; Maarten Hendrik Sjouw te Wormer en Gerritje Nannette Hillegonda Peters te Castricum; Cornelis Harmen Hoek te Castricum en Anna Alida Brakenhoff te Castricum; Theodorus Johannes Bruijns te Heerhugowaard en Anna Maria Kortekaas te Castricum; Barend van der Poll te Heiloo en Nelly Johanna van'Duin te Castricum. GEHUWD: Wolier van den Berg en Corne lia Maria van der Blom, beiden te Castricum; Reinier Adrianus Stet en Berendina Adriana Thoen, beiden wonende te Castricum; Wil helmus Johannes Wulp en Elisabeth Duijn, beiden wonende te Castricum. OVERLEDEN: Bernardus Res, oud 81 j., wedn. van J. de Weijer, wonende te Castri cum; Antje van Zwieten, oud 64 j.. geh. met J. H. Westerman, wonende te Castricum; Johannes Adrianus Sikking, oud 11 j., wo nende te Castricum; Hendrika Bosch, oud 53 j., geh. m. W. Buimer, wonende te Castricum. twijfeld is er daarvóór wel een of andere vorm van visserij geweest, maar op grote schaal ging men haar pas weer beoefenen toen in de vorige oorlog de vleesschaarste in de Verenigde Staten een grote behoefte aan vis deed ontstaan, waarin toen niet meer kon worden voorzien doordat de aan voer uit Japan was afgesneden. De Ameri kaanse vissers en vissersschepen waren veelal in dienst van de marine. Op zoek naar nieuwe viswateren dacht meh aan het Zuid-Oosten van de Pacific, waar de snelle, koude golfstroom uit het Zuidpool gebied steeds nieuwe en prachtig op tem peratuur gehouden voorraden aanvoert. Organiseren Het gevolg was een voorbeeldige inter- Amerikaanse samenwerking. Noord-Ame- rika zond marine-experts, deskundigen van de conserven-industrie van de Westkust, fabrieksinstallaties en schepen en Peru zorgde voor de gewenste grondstoffen, de vissers en de andere benodigde arbeids krachten. Het investeringskapitaal, bijna 17 millioen dollars, werd zowel door Peru als door de V. S. geleverd. En thans varen meer dan drieduizend vissersvaartuigen af en aan in de havens van Peru, bemand door ongeveer achtdui zend vissers. Zij voorzien de binnenlandse markt en 49 conservenfabrieken, verschaf fen werk voor 7000 mensen aan de wal fabriekspersoncel. havenarbeiders, scheeps bouwers, handelaren en chauffeurs en onderhouden tenminste 60.000 mensen. De afzet van tonijn in de Verenigde Staten is sinds 1939 verdubbeld en negentig percent is afkomstig uit de Latijns Amerikaanse wateren. Zo is de visserij Peru's nieuwste en minst bekende, maar zeer rendabele industrie geworden. Geruchten en beschuldigingen Maar de zeer snelle opbloei van de vis serij heeft ook problemen opgeworpen, die de Peruanen de laatste tijd nogal druk bezig houden. Vissers uit Noord-Amerika zijn volgens de beschuldigingen van de kranten massaal de kuststreken van Peru en Equador „binnengevallen" en „doen de nationale souvereiniteit van deze landen geweld aan." Tal van boze geruchten doen de ronde in kringen van de visserij- industrie. De ambassadeur van de V. S. in Peru zou bijvoorbeeld alle mogelijke in vloed doen gelden om de totstandkoming te verhinderen van een wet waardoor Peru wettelijke aanspraak wil maken op alle wateren tot buiten de 200-mijlsgrens. Peru heeft ook geprotesteerd tegen de verhoging van de tarieven in de V. S. op de invoer van tonijn-conserven in olie van 22,5 tot 45 percent' van de waarde. Vooral deze maatregel heeft de betrek kingen tussen Peru en de V. S. geen goed gedaan. De Argentijnse pers heeft de moei lijkheden reeds ijverig te baat genomen als een voorbeeld van „Amerikaans imperia lisme". In industriële kringen in Peru hoopt men nu op een inter-Amerikaanse conferentie, waarin ook aandacht zal wor den besteed aan de gerezen problemen in de visserij. Zondag 10 Februari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur: dr. J. van den Berg. Chr. Belangen, 10 uur: Evang. dienst, de heer D. Mooy. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema, 15 en 17 uur: ds. C. W. Thys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur, ds. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 en 19.30 uur ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers, Dins dag en Donderdag om 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur, heiligingssamen komst: 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur, Verlos singssamenkomst. Donderdag 20 uur: samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. G. Wassenaar (Dopen), 19 uur: de heer R. Middel (Jeugddienst). Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: ds. J. A. Tiemens, 16.30 uur: ds. L. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., 10.30 uur: Jeugd dienst met de Doopsgezinden in de kerk te IJmuiden, Helmstraat. Evangelisatievereniging „EI011', Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer G. Nieu- wenhuyzen uit Den Haag, Woensdag 19.45 uur, de heer H. C. van der Flier uit Enschedé. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. J. A. Tiemens. Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.15 uur, de heer J. A. Staub. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink, Jeugdkapel: 10.15 uur, mevrouw H. BrinkVan Zaanen. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, Wijkgebouw Dvck- mansstraat, 10 uur, ds. H. P. Huisman, 19 uur: ds. L. Brink. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, 19 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Maranatha, io uur: W. F. Kloos van Gouda. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, Princesselaan 10, 10 uur: ds. T. W. Boers uit Hoorn, 11.30 uur: Zondagsschool, 19 uur: Jeugddienst, 12—19 jaar. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. Wiersma, 19 uur: ds, J. Wiersma. Extra collecte: Kerkvoogdij. Jeugdkapel, Groenelaan, 10 uur: mej. M. Franken. SANTPOORT: Ned. Ilerv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, jeugddag. De Toorts, 9 uur: ds. P. M. Mentzel van Dordrecht. Kapel, 19 uur: ds. D. ter Steege. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3.30 uur: Holy Communion, rev. Moss man.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10