Koning George bijgezet in de kapel van Windsor Castle Weerbericht Europees leger? Adenauer - ongenodigd - voorbereid op deelneming aan bespreking Koningin en Prins in Londen Engeland bereid tot concessie inzake titel Koning Faroek Haarlems Dagblad Onderhandelingen in Bonn volkomen mislukt Het ontslag van de Haagse hoofdcommissaris Nieuwe opwinding in Tunesië Het woord is aan Zware sneeuwval in Oostenrijk en Duitsland Duitsland-conferentie uitgesteld Kamerlid stelt vragen r~ V.S.V. is jarig „Groot Slem" in de Middellandse Zee V.S. ontkennen bericht over vorming leger in Pacific EGYPTE MEENT: 66e JAARGANG No 186 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tetef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 39 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per Wartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN HET FRANSE PARLEMENT heeft het debat over Frankrijks deelneming aan een Europees leger nog niet tot een beslissing geleid. Er is een groot aantal moties ingediend, maar tot dusver heeft het kabinet-Faure geen zekerheid kunnen ver werven van een Kamer-meerderheid voor enigerlei motie, die het aanvaarden kan. Tenslotte heeft het een nieuwe samenge steld. waarover Zaterdag zal worden ge stemd. De zoveelste regering van het Cen trum ook .wel aangeduid als de Derde Macht dreigt te vallen. En ditmaal geldt het een plan. dat in de internationale kring door Frankrijk zelf is gelanceerd. Plet voor stel om een Europees leger te vormen wordt ook in het buitenland voortdurend als het Plan-Pleven aangeduid. De ex- minister-president Pleven, door onze Pa- rijse correspondent opgewekt betiteld als „de geestelijke vader van het Europese leger" heeft dan ook in de parlemcntszit- ting zijn uiterste best gedaan om een op lossing te vinden, die de jegens Duitsland achterdochtige socialisten zou kunnen be vredigen. De socialisten maken geen deel uit van deze regering, maar zonder hun steun kan zij geen meerderheid halen. Zij vrezen dat de Duitsers, eenmaal toegetre den tot de Europese defensiegemeenschap, er niet langer in zullen blijven dan tot zij een voldoende sterk leger hebben. Dan zul len zij eruit lopen, want die defensiege meenschap in de vorm, waarin zij nu is ontworpen, biedt niet genoeg waarborgen voor hun blijven. De binding is te zwak. Men kan dat wijten aan de wijzigingen, die in het oorspronkelijke plan zijn aange bracht. Men kan het evenwel ook breder en naar onze mening juister zien. Plet is hier vaak aangevoerd: gedeeltelijke Euro- pese gemeenschappen, of die nu de defen sie, kolen en staal, de landbouw of het verkeerswezen betreffen, blijven alle zwak en bieden niet voldoende waarborg, omdat de betrokken landen niet over de gehele linie politiek zowel als economisch verbon den zijn. Alleen volledige Unie kan ze inderdaad verenigen. Die zou trouwens inhouden dat zij tegenover de buitenwereld, met een gemeenschappelijk federaal mini sterie van Buitenlandse Zaken, één beleid zouden voeren. Zolang men dat niet bereikt zal, nevens iedere gedeeltelijke overeen komst, elk land afzonderlijk blijven stre ven naar zijn eigenbelang. En in Frankrijk vertrouwen velen niet alleen de socia listen Duitsland niet; zij rillen bij de gedachte dat men het een leger en een luchtvloot zou verschaffen zonder de zeker heid. dat die te allen tijde alleen in dienst der Europese defensiegemeenschap zou ge steld worden. Dat de Engelsen zich niet hebben willen aansluiten bij het Plan-Pleven is natuur lijk een grote tegenslag voor de Fransen geweest. Pleven zelf heeft, de huidige re gering steunend (waarvan hij zelf geen deel uitmaakt) gepoogd de bezwaren der socialisten te omzeilen door een vernuftig voorstel. Plij heeft gezegd: laten wij Ame rika en Engeland vragen om een garantie voor het geval dat een der zes aangesloten landen (lees: Duitsland) zich met zijn troe pen uit de defensiegemeenschap zou terug trekken, om over een eigen nationaal leger te kunnen beschikken. Maar de socialisten vonden (evenals de Gaullisten) het voor uitzicht van zulk een garantie niet goed genoeg. De gedachte aan de nabuur Duits land, opnieuw beschikkend over een natio naal leger, bleef hen afschrikken. Zij hiel den vast aan hun standpunt, uiteengezet door de oud-minister Jules Moch (spreek uit: Mock) dat iédere beslissing omtrent het Europese leger moet worden uitgesteld tot 1 Juni, de datum waarop de ontwape ningscommissie van de U.N.O. rapport zal hebben uitgebracht. Men kan dat rapport bezwaarlijk met grote verwachtingen tege moet zien. Moch doet dat blijkbaar ook niet, maar hij heeft de instelling van die ontwapeningscommissie als „een zwak lichtstraaltje van hoop" aangeduid. Intussen wordt in Amerika de hulp aan Europa in steeds duidelijker vorm een politiek strijdpunt voor de presidentsver kiezing. Senator Taft, die streeft naar de republikeinse candidatuur, heeft te Seattle (een havenstad hoog in het Noord-Westen) gezegd „dat het afgelopen jaar heeft ge leerd. dat in Europa schenkingen in geld en wapens niet de bereidheid om te strijden kunnen kopen." Zo drukt Taft dat uit. De Amerikaanse regering daarentegen is blijk baar van mening dat zij Frankrijk in het Europese leger zal kunnen doen toestem men door het zwaarder te bewapenen dan Duitsland. Want na het parlementsdebat is uit Parijs bericht dat Amerika Frankrijjc extra-fondsen heeft toegezegd, waarmee het in dit jaar veertien divisies zou kunnen uitrusten en daarmee zulk een voorsprong op Duitsland verwexwen, dat een Duits overwicht tenminste voor de eerstvolgende jaren zou zijn uitgesloten. Zal minister-president Faure met dit argument de socialisten kunnen overhalen? Het staat te bezien. Zij kunnen allicht zeg gen, dat een waarborg „voor de eerst komende jaren" hen niet bevredigt. Men kan ook wel eens pogen, vooruit te zien. c/verigens kan ieder zich met enige reden afvragen welke de hechtheid van een Euro pese defensiegemeenschap zou zijn, welke mate van samenwerking bij de leiding zou bestaan, als zij werd opgebouwd op zulk een grondslag: het militaire overwicht van één onderdeel over een ander. Als beeld van een „Unie" zij het dan ook maar een zeer gedeeltelijke lijkt dit wel zeer zonderling. Van het Europese leger kan dan ook van daag alleen melding gemaakt worden met een vraagteken achter die twee woorden. Met de overweging, dat de aangekondigde conferentie te Lissabon al evenzeer op losse schroeven is komen te staan als de Franse regering en de nog belangrijker overwe ging: wat zal in Amerika gebeuren als dat Europese leger niet doorgaat? R. P. In de Kloosterkerk in Den Haag is hedenmorgen een herdenkingsdienst ge houden voor wijlen koning George van Engeland, waarin revex-end A. C. Austen, chaplain van de Anglo-Amerikaanse Epis copale Kerk, voorging. Tot de velen die deze dienst bijwoonden behoorden Prinses Wilhelmina, minister president en mevr. Drees en de ministers Staf, Mulder ij e, v. d. Brink en Aibregts. (Van onze correspondent in Londen) Vandaag is Koning George de Zesde van Engeland naar zijn laatste rustplaats gebracht en bijgezet in de grafkelder van de kapel van de Heilige George binnen de oude, verweerde wallen van het kasteel van Windsor. Ook zijn vader, George V, rust daar met andere Britse souvereinen, zoals Hendrik VIII, Karei I, George III, George IV en Willem IV. De Hertog van Kent. broeder van de overledene, ligt daar eveneens begraven. Tienduizenden militairen, erecorpsen en gewone formaties, waren langs de route in Londen opgesteld. Daarachter hadden zich de duizenden belangstellenden in dikke rijen geschaard. De torens van de Westminster Abbey en van de parlementsgebouwen, ten hemel rij zend boven het bruinig-zwart van muren en daken, keken neer op de ontroerende scène van het uitdragen van de baar uit Westminster Hall. Het was volkomen stil, toen precies half tien de kist, bedekt met de koninklijke standaard en witte bloemen van de Ko ningin, op de schouders van acht grena diers, gekleed in grijze jassen, zonder hoofddeksel, naar buiten werd gedragen. De erewacht bracht het saluut. De 150 matrozen, die de affuit zouden begeleiden, stonden stram, met gebogen en ontblote hoofden. Onder het linnen afdak, voor de uitgang van de Hall, stonden de zwaargesluierde koninginnen en de andere familieleden. Van terzijde sloegen de vorstelijke gasten en vele autoriteiten het tafreel gade. Zodra de stoet zich in beweging zette, klonk de eerste zware dreun van de Big Ben, elke minuut herhalend, totdat de 56 slagen vol waren. De kanonnen van Hyde Park en de Tower vuurden dof een zelfde getal schoten af, overeenkomende met het aantal door de Koning bereikte levensjaren. 1-Iet voorbijtrekken der processie van staatshoofden, vorstelijke personen, mi nisters, ambassadeurs, militaire leiders en hofdignitarissen, militaire detachementen en gardeformaties, met als slot vertegen woordigers van politie, brandweer en bur gerlijke verdediging duurde ruim een half uur. Na de affuit met de baai-, getrokken en gevolgd door de dicht opeengedrongen ma trozen, gardeofficieren, garde-soldaten met hun hoge berenmutsen en de bewakers van de Tower, volgde de omfloerste koninklijke standaard, gedragen door een officier van de cavallerie. Ontroering maakte zich meester van de menigte, toen de koets met haar in het zwart gestoken koetsier en drie palfreniers en getrokken door 'twee grijsbruine paarden zichtbaar werd. In deze koets zaten de Koningin, de Koningin-moeder, Prinses Margaret en de enige zuster van de Koning. Te voet volgden de Hertog van Windsor, de Hertog van Gloucester, de hertog van Edinburgh en de 16-jarige Hertog van Kent, wiens vader in 1942 bij een vlieg tuigongeluk in Schotland is omgekomen. Daarop volgde lopende de grote groep van staatshoofden en leden van de Britse en buitenlandse koninklijke families. Drie vorsten, d,e Koningen van Denemarken, Zweden en Griekenland, en president Auriol van Frankrijk openden de. rij. Daar achter kwamen de jeugdige Koning van Irak, de presidenten van Turkije en Joego slavië, de kroonprinsen van Noorwegen. Ethiopië en Jordanië; Albert, Prins van Luik, Felix. Prins van Luxemburg, Prins Bernhard, Prins Ali Reza van Perzië, Prins Axel van Denemarken en Prins Zeid van Irak. Koningin Juliana zat in het eerste van de zes volgrijtuigen met de Hertogin van Gloucester, de Hertogin van Kent en de bejaarde Koning Haakon van Noorwegen. Een bijzonderheid is dat bij de begrafenis behalve de president van Joegoslavië, ook ex-koning Peter van Joegoslavië aanwezig was. Met het bereiken van Paddington Station was de eerste fase van de tocht ten einde. Toen de baar in de trein werd gedragen werd treurmuziek van Chopin ten gehore gebracht. Om vier uur vanmorgen stonden reeds duizenden Britten langs de route, die de begrafenisstoet volgde. De mensen langs de route gebruikten alle mogelijke middelen, waaronder dekens en kranten, om zich te beschermen tegen de ijskoude wind, die de temperatuur beneden het vriespunt bracht. Sommigen sliepen op straat; wachtenden, die schuilden voor de wind, hadden voorwerpen op de trottoir band neei'gezet om hun plaatsen te reser veren. Op sommige plaatsen stonden tele visie-camera's. In Windsor Bij aankomst op het station van Windsor werd het stoffelijk overschot op een affuit geplaatst, waarmee het werd overgebracht naar de kapel van St. George. Onder de militairen, die bij het station waren opge steld, bevonden zich honderd leden der bemanning van het slagschip „Vanguard", met welk ooi'logsschip de Koning in 1947 zijn reis naar Zuid-Afrika maakte. Ook in Windsor werden 56 saluutschoten afgevuurd. De hoogste autoriteiten van de Angli caanse kerk, de aartsbisschop van Canter bury, dr. Geoffi-ey Fisher, eh de aartsbis schop van York, dr. Cyril Garbett, wacht ten de stoet op bij de Westelijke ingang van de kapel. Het aantal zitplaatsen in de kerk was vergroot tot ongeveer duizend, terwijl er in het koqr voor ongeveer tweehonderd personen plaats was. De dienst was eenvoudig en vrijwel ge lijk aan de rouwdienst bij de begrafenissen van Koning Edward de Zevende en Koning George de vijfde. Tijdens de dienst stonden de vorstelijke personen in het koor vlak achter de kist. Duizenden prachtige kransen en eenvou dige bloembouquetten, afkomstig van ko ningen,.hoogwaardigheidsbekleders en een voudige burgers, lagen heden uitgespreid bij de grijze muren en op de velden van het kasteel van Windsor Er waren schitterënde kunstwerken van bloem-architectuur bij, te groot en te zwaar om door een man te worden opgetild, doch ook kleine eerbewijzen, roerend in hun on gekunstelde eenvoud, zoals het bosje nar cissen waaraan een kaax-tjes bevestigd was met het opschrift: „Van uw toegenegen John en Mary Smith". Windsor ontving heden één a tweedui zend bezoekers in zijn nauwe straten, waardoor de kist met het stoffelijk over schot naar de laatste rustplaats gedragen werd. Bij duizenden stroomden van de vroege morgenuren op de van heinde en verre gekomen belangstellenden het stadje binnen. Evenals dit te Londen het geval was, hadden talrijken reeds gedux-ende de nacht zich een plaatje langs de route van de begrafenisstoet uitgekozen. Een legertje detectives is in Windsor aangekomen om voor de veiligheid van de vele hoge gasten zorg te dragen. De zware metalen poort van het kasteel van Windsor werd voor de stoet geopend door Jack Newton, die in de Boerenoorlog bij de Grenadier Guards heeft, gediend. Toen Newton enkele jaren geleden met pensioen moest gaan, verzocht hij in func tie te mogen blijven als portier. Koning Geox-ge kwam op een goede dag met hem hierover praten en zeide toen: „Newton, je mag hier blijven zolang als je wilt, om de poox-t voor mij te openen als ik er door wil". Newton herinnert zich deze woorden wel heel bijzonder op deze dag. LONDEN (A.F.P.). De drielanden- eonferentie te Londen over Duitsland zal, in plaats van Zaterdag, Zondag beginnen, omdat de Franse minister van Buitenland se Zaken Robert Schuman Zaterdag te Parijs moet zijn. Er wordt dan in de natio nale vergadering gestemd over een ver trouwenskwestie in verband met het Euro pese leger. Naar verluidt zullen de besprekingen voor onbepaalde tijd worden uitgesteld als de Franse regering mocht vallen. Dr. Adenauer, de West-Duitse kanselier, is Donderdag naar Londen vei-trokken zonder te weten of hij daar zal worden uitgenodigd tot de minister-besprekingen, die dus nu Zondag zullen beginnen. In elk geval, zo verzekert men in Bonn, is dr. Adenaxier vei-gezeld van een staf. die hem de deelneming aan de officiële conferentie mogelijk zou maken. In geallieerde kringen in Bonn wordt er niet langer een geheim van gemaakt, dat de in Bonn gevoerde onderhandelingen over West-Duitslands nieuwe status tot een impasse hebben geleid. Men spreekt er reeds over dat het voor de herfst wel niet mogelijk zal zijn de desbetreffende verdra gen uit te werken. Het debat in de Franse Kamer heeft in politieke kringen hier de mening versterkt, dat een nieuwe geheel aan het Duitse probleem gewijde minister conferentie nodig zal zijn om de inmiddels gelegde knopen te ontwarren. De nieuwe nota van de Oost-Duitse rege ring, waarin aan de vier geallieerden om een vredesverdrag voor geheel Duitsland wordt gevraagd, wordt in Bonn gezien als de inleiding tot een grote nieuwe actie van Russische zijde tegen het Europese leger- plan. De nota heeft terstond nadat dr. Adenauer was vertrokken reeds tot on enigheid in de West-Duitse regering geleid. In een Dondex-dagavond haastig onder leiding van vice-kanselier Bluecher bijeen geroepen zitting van het kabinet heeft mi nister Kaiser ervoor gepleit de Oostelijke stap terstond met een regeringsverklaring te beantwoorden. De meerderheid der re gering is daar echter niet op ingegaan om dat zij de terugkomst van Adenauer, begin of midden van volgende week, wil afwach ten. Zo heeft de Oost-Duitse regering eens temeer voor nieuwe complicaties gezorgd in een toch reeds zozeer verwikkeld pro- Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Dondei-dagmiddag op het vliegveld van Londen aangekomen. Daar waren ter be- groeting aanwezig de Hertog van Glouces ter, een broer van Koning George, gene raal Sir Miles Demp- sey, de Nedex-landse ambassadeur te Lon den, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Ver- duynen, en vertegen- woox-digers der Britse regering. Koningin Juliana was in het zwart gekleed. Prins Bernhard droeg de admiraalsuniform en een rouwband om de linkerarm. Koningin Juliana en Px-ins Bernhard heb ben het noenmaal ge bruikt in „Clarence House", de Londense woning van Koningin Elizabeth. Behalve Koningin Elizabeth zelf zaten mede aan Koning Gustaaf en Koningin Victoria van Zweden, de Hertog van Edinburgh en lord en lady Mountbatten. Koningin-moeder Elizabeth heeft Donderdagavond in Buckingham Palace gedineerd met Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het koninklijk paar werd in de loop van de dag ook ontvangen door Koningin Mary. Om 11 uur 's avonds reden Koningin Juliana en de Prins naar Westminster Hall, waar zij ongeveer vijf minuten zijn gebleven. De hertog van Gloucester begroette het Koninklijk Paar op Northolt. ject. Hoezeer de stemming in Bonn na het Franse debat weer gedaald is blijkt wel uit het feit, dat de liberale partij haar eisen inzake het Saai-gebied weer grotere nadruk begint te geven nadat de Bondsdag vorige week een gematigde formulering had gevonden. De liberale leider Euler heeft Donderdag geëist dat het Saarge- bied zonder volksstemming weer tot een Duits land zal worden gemaakt. Duitse stafchef? Een hoge officier van het hoofdkwartier van de strijdkrachten van het Atlantische pact in Europa heeft te Parijs verklaard, dat een Europees leger onder leiding zou staan van een „gecombineerde stafcommissie" naar het voorbeeld van de commissie van staf chefs van Amerika. Aan het hoofd van deze commissie zou hoogstwaarschijnlijk een Fransman komen, mogelijk generaal Juin. Een Italiaan zou stafchef van de lucht macht en een Duitser stafchef van de land macht kunnen worden. Een Nederlands of een Belgisch vlootvoogd zou dan als ma rinestafchef optreden. De officier zei met nadruk, dat een van deze sleutelposities ongetwijfeld aan een Duitser zou worden toevertrouwd, daar het evenals Italië twaalf divisies ter beschikking zou stellen. Frankrijk zou veertien divisies leveren. Het Tweede Kamerlid de heer Burger (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Justitie gevraagd op welke gronden de hoofdcommissax-is van politie te 's-Gravenhage is ontslagen. Voorts vraagt de heer Burger het oordeel der ministers over het feit dat ter gelegen heid van het afscheid van de Haagse hoofdcommissaris door de Amsterdamse hoofdcommissaris publiekelijk is gesproken ever een gezamenlijke protestbrief, te rich ten aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie door de commissa rissen van politie in Nederland, waarbij in het openbaar is gezegd: „Valken, wij heb ben de grootste bewondering voor de manier, waarop je deze slag hebt geïncas- seei-d. Je houding moet schaamrood jagen op de kaken van degenen, die je je ontslag hebben gegeven. Ik zou waarschijnlijk ge heel anders hebben gereageerd. We wisten wel, dat je moeilijkheden had met je bur gemeester, maar we hadden niet verwacht, dat de kwestie zich zo zou ontwikkelen." Vandaag; en morgen steekt voetbal- minnend Veisen de vlag uit: VSV jubileert. Wij bieden de jarige club, die veertig jaren geleden klein begon en nu tot de grootste in den lande gerekend mag wor den, onze oprechte gelukwensen aan. Wij verwijzen voor een uit voerige „klaroenstoot" bij deze gedenkwaardige verjaardag naar een der binnenpagina's van dit nummer. V Van 26 Febx-uax-i tot 5 Maart zullen vloot- eenheden van vier landen van het Atlan tisch Pact deelnemen aan de gx-ootste ge meenschappelijke manoeuvres, die ooit in de Middellandse Zee gehouden zijn, aldus een bekendmaking van het hoofdkwartier van de N.A.V.O. te Napels. Amex-ikaanse, Britse, Franse en Italiaanse schepen en vliegtuigen zullen door elkaar gefox-meerd worden onder leiding van de Amerikaanse admiraal Robex-t Carney, oppex-bevelhebber van de Zuidelijke sector. De oefeningen duren 9 dagen. De naam ex-voor is „Groot Slem". Verwacht wordt, dat het grootste onderdeel gevormd zal worden door de Amerikaanse zesde vloot. TUNIS (Reuter). Zoals gisteren werd gemeld is de Kalief van Gafsa, Hamoeda, die bekend stond om zijn pro-Franse ge zindheid, doodgeschoten, toen hij in zijn auto stapte. Om de verwarring te vergro ten wierp de moordenaar een aantal rotjes na de aanslag, zodat hij kon ontkomen. De politie beschouwt dit als het bewijs, dat het leven van pro-Franse Tunesiërs wordt bedx-eigd. Behalve Hamoeda werden ook twee Franse politie-agenten vermoord. Naar verluidt zijn parachutisten van het vreem delingenlegioen op weg naar Gafsa. Hedi Nwira, een vooraanstaand leider van de Neo Destoer, die bekend is om zijn gematigde opvattingen, heeft verklaard, dat de mooi-d op de kalief en twee Franse politiemannen te Gafsa het werk is van „terroristen, die geen betrekkingen hebben met de Neo Destoer". Nwira betreurde de moorden, welke hij „het gevolg van het ge vangen zetten van de verantwoordelijke Tacitus Niet alles was eertijds beter. elementen van een gematigde politieke partij" noemde. Nwira, die Woensdag de leider van de Neo Destoer Habib Bourguiba heeft be zocht, die zich te Tabarka in huisarrest bevindt, verklaarde van mening te zijn, dat de mogelijkheden voor onderhandelingen „tamelijk goed" waren. Hij voegde er aan toe, dat indien de Fransen blijk gaven de bedoeling te hebben Tunesië uiteindelijk zelfbestuur te geven „wij zeer zeker de eerste stap zullen doen om betere betrek kingen te bereiken". Op het station te Gabes hebben zich Woensdag twee explosies voorgedaan. In de omstreken van Sfax en Bizei'ta gaat het vernielen van telefoondraden voort. De 'politie heeft twee arrestaties verricht. Een militaire rechtbank te Tunis heeft zestien Tunesiërs tot gevangenisstraffen van twee tot vijf jaar veroordeeld wegens onwettig bezit van wapens. Prinses Marijke heeft gisterochtend het naar haar genoemde klokje van het geschenk carillon voor Amerika „bespeeld''. De Koningin kijkt glimlachend toe. WENEN (Reuter). Door zware sneeuwval zijn in de afgelopen 24 uur bijna alle wegen in Karinthië versperd. Vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesne den. De meeste scholen zijn gesloten. Ver scheidene treinen zijn in de sneeuw blijven steken. De verkeersweg van Klagenfurt naar Italië is bij Arnoldstein door een lawine versperd. In het 20 kilometer lange Lessachdal zijn alle dorpen geïsoleerd. Zelfs ski-patrouilles zijn er niet in geslaagd de dorpen te bex-eiken. In geheel Westelijk Oostenrijk is hel gevaar voor lawines toegenomen. Volgens het West-Duitse nieuwsbui-eau DPA is in sommige delen van de Oost- Duitse provincie Thüringen de noodtoe stand afgekondigd. Vele dorpen waren als gevolg van zware sneeuwval al verschei dene dagen van de buitenwereld afgeslo ten. Getracht werd door middel van skiëx-s de dorpen van het hoogstnodige te voor zien. TOKIO (A.F.P.). Volgens kringen, die in nauw contact staan met de Japanse re gering, heeft generaal Ridgway bij zijn be- spx-ekingen met de Japanse premier Josjida op 8 Februari een Amerikaans plan ont vouwd voor de oprichting van een interna tionaal leger voor het Verre Oosten, naar het voorbeeld van het Europese leger. Dit leger zou moeten worden gebruikt ingeval van „nieuwe aggressie van communistisch China, b.v. in Indo-China of Thailand". De kern van het voox-gestelde leger zou, vol gens genoemde kringen, uit tien divisies bestaan: twee Amerikaanse, twee Britse, twee van nationalistisch China, twee Ja panse, een Franse en een Philippijnse divisie. Van officiële zijde te Washington zijn de berichten volgens welke de V.S. de vorming zouden beogen van een ,kem van een in ternationaal leger voor het gebied van de Stille Oceaan", gekenschetst als „van alle grond ontbloot en fantastisch". CAïRO (Reuter). Premier Maher Pasja verklaarde gisteravond in Cairo, dat Amr Pasja, de in December uit Londen teruggeroepen Egyptische ambassadeur, die voor de begrafenis van Koning George op het ogenblik in Londen verblijft, gemach tigd is in Londen te blijven, „als dat nuttig zou zijn". Niet-officiële Egyptische bronnen me nen, dat Engeland Egypte heeft meegedeeld bereid te zijn Koning Faroek als Koning van Egypte en de Soedan te erkennen, mits het huidige condominium onder het be staande bestuur van kracht blijft tot de Soedanezen in staat zullen zijn over hun eigen toekomst te beslissen. Deze bereidheid zou zijn vervat in een schrijven, dat de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenson, Donderdag aan Maher Pasja heeft overhandigd. Het Egyptische blad ..Al Ahram" ver neemt, dat premier Maher Pasja van oor deel is, dat de verdediging van het Suez- kanaal „niet meer in zijn huidige, beperkte aspecten moet worden gezien" en dat dit een zaak is waarin de UNO moet worden betrokken. Maher's nieuwe regionale ver dedigingsplan zou het legeren van Britse strijdkrachten in de Suez-kanaalzöne over bodig maken. Pijnlijke situatie „De voormalige Duitse generaal Farm- bacher en vijf of zes andere gewezen Duit se opper-officieren doen thans dienst in het Egyptische leger", zo verklaarde een hoge functionaris van de West-Dxiitse re gering gisteren in Bonn. „Met het oog op het feit dat Groot-Brittannië en Egypte thans overhoop liggen, is dit voor ons zeer onaangenaam", voegde hij hieraan toe. Een Britse woordvoerder zeide, dat de geallieerde controle-commissie zich „niet- officieel" met de West-Duitse regering in verbinding had gesteld over het naar Egypte vertrekken van Duitse militaire deskundigen. De Duitse woordvoerder zei de hiex-omtrent: „Wij hebben de Britten moeten mededelen, dat het niet in onze macht ligt personen als Fax-mbacher te be letten West-Duitsland te verlaten." De voormalige Duitse artillei-ie-genex-aal Fax-mbacher, indertijd onder veldmaar schalk Rommel korpscommandant in Nor- mandië, heeft West-Duitsland, na een aan bod der Egyptische reMring te heWben aan vaard, via Zwitserland verlaten. De woordvoerder der West-Duitse rege ring zeide dat Fax-mbacher tot 1950 in Frankrijk krijgsgevangen heeft gezeten. „Wij zijn van mening dat hij, als gevolg van zijn langdurige krijgsgevangenschap, thans zeer anti-Westex-s gezind is", ver klaarde hij. De woordvoerder besloot met de mede deling dat gewezen Duitse officiex-en thans in de Syrische en Jordaanse legers dienst doen. „Groot-Brittannië en de Verenigde Staten keux-en dit niet af, omdat met hun hulp verdedigingswerken tegen de Sovjet- Unie worden gebouwd," zeide hij. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amstex-dam heeft een brief gericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat over de voorgenomen verhoging der P.T.T.-tarie- ven. De Kamer verklaart dat het vooruit zicht van deze „verhogingen bij het bedrijfs leven bezorgdheid heeft gewekt. Deze vrees wordt versterkt doordat de tarieven bij Ko ninklijk Besluit worden vastgesteld, zodat voor een openbare discussie in het parlement geen gelegenheid is. VANNACHT MATIGE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag, avond tot Zatex-dagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Verandeidijke wind. Van nacht op vele plaatsen matige vorst, morgen overdag temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 16 Februari Zon op 7.55 uur, onder 17.54 uur. Maan op onder 9.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrp'dag 15 Februari Hoog water: 6.22 en 18.32 uur. Laag water: 2.01 en 14.28 uur. Zaterdag 16 Februari Hoog water: 6.55 en 19.09 uur. Laag water: 2.32 en 14.53 uur. MOUWCOOO

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1