Schuman zal misschien dit weekeinde aftreden Volkswagen-spaarders willen Hitiers belofte ingelost zien De bevolking der wereld Weerbericht Een vergelijking Haarlems Dagblad Frans kabinet aan een zijden draad Franse socialisten aan hefboom voor regeringscrisis Noordelijken doen een stapje naar compromis Het woord is aan Maar de fabriek voelt er héél weinig voor Amerikaanse bemoeiing inzake Nieuw-Guinea? Trein ontspoord in de Suezkanaal-zöne Veldslag in Indochina Aanslag op Fatemi Honger op Flores Dagelijks komen er 60.000 mensen bij 66e jaargang-No is7 zaterdag 16 februari 1952 Incident in Tunis België geprikkeld door Nederlandse zienswijze Brits antwoord bleef niet uit Tito zou niet op zijn leger kunnen rekenen Sneeuw verlamt Oostenrijk Koningin Juliana en Prins Bernhard naar huis Grillig winterweer houdt aan 'Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 40 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per we.ek 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ANTON VAN DUINKERKEN heeft Dins dagavond, sprekend voor de Haarlemse Volksuniversiteit als laatste woordvoerder in de cyclus „De crisis der cultuur" aan een blijmoedige overtuiging uiting gegeven. Hij, prof. dr. W. Asselbergs, buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit, heeft onder de naam Anton van Duinker ken veler toewijding en bewondering verworven als dichter, essayist en litterair criticus. Het mag in deze tijd als een bij zondere gebeurtenis vermeid worden als een dichter-essayist-criticus, sprekend nog wel over de crisis, der cultuur, uiting geeft aan blijmoedige overtuiging. Van Duin kerken heeft zijn gevoelens uitgesproken: „dat men al de existentialistische zwart galligheden, de ondergangs-litteratuur en de andere onheils-profetieën, waarmee wij thans overstroomd worden, niet al te veel gewicht moet toekennen, omdat ook deze waarschijnlijk slechts momenten in een evolutie naar nieuwe geestelijke waarden zullen blijken te zijn. Ook nu is er reden tot vertrouwen, omdat het zoeken naar nieuwe wegen voortgaat en omdat de jeugd ook nu nog blijken te over geeft, veerkracht en élan te bezitten om dat zoe ken voort te zetten. Dat is de overeenkomst tussen de periode van na 1918 en die van na Wereldoorlog II en men doet beter, onze tijd daaraan te spiegelen dan aan de be weerde stemmings-verschillen tussen beide tijdperken." Het onderwerp van Van Duinkerken's rede was juist de vergelijking tussen die twee perioden: het tijdvak na de eerste en dat na de tweede wereldoorlog. Hij gispte de misvatting, die hij aanduidde als een dooddoener, dat men de twee perioden als uitgesproken optimistisch en uitgesproken pessimistisch tegenover elkaar zou kunnen stellen. Hij legde er de nadruk op dat ook in de jaren na 1918 een geestes-crisis woed de, die nauwelijks minder diep was dan die van de huidige naoorlogse tijd. Hij sprak de mening uit dat men zich na de eerste oorlog veel minder grondde op posi tieve stemmingswaarden dan op het besef, dat (hier citeerde hij een der „wegberei ders" van die dagen) „niets anders meer restte dan de hoop op de mensheid en het geloof in de utopie." De zonderlinge mening, dat men na de eerste wereldoorlog in een toestand van rooskleurig optimisme geleefd zou hebben, heeft ook mij vaak verbaasd. In ons land wordt zij wellicht beïnvloed door de over weging, dat wij buiten de eerste wereld oorlog waren gebleven. Het is waar dat wij, afgesloten van het leven in de oorlog voerende landen en schier geheel gespaard voor de beproevingen en rampen, die an deren ondergingen, tot een vreemd ont waken kwamen toen de strijd gestreden was. Maar toen de invloeden van buiten zich weer deden gelden werd ook ons volk en werd dus ook onze cultuur spoedig en ten- volle betrokken in de „stemming" die in Europa leefde. Was het een optimistische stemming? De politieke gebeurtenissen na de eerste wereldoorlog, vooral de onmid dellijke slag die de nieuwe Volkenbond trof toen Amerika president Woodrow Wilson weigerde te volgen en niet tot de Bond toetrad, leidden veeleer tot pessi misme. Men werd zich voor het eerst bewust van de verwoesting die een wereld oorlog teweeg had gebracht, van onmacht ten aanzien van de samenwerking, vereist om een snel herstel te bewerken, van ont wrichting niet slechts in de organisatie der samenleving, maar ook en vooral in het geestesleven. Men ontdekte dat de over winnaars in de strijd in feite evenzeer verliezers waren als de verslagenen: dat in geestelijke zowel als in materiële zin ach teruitgang was ingetreden. Ik bracht na die eerste wereldoorlog een reeks jaren in Frankrijk en Engeland door: in het Enge land van de „wild twenties", zoals die periode later genoemd is. Het was geen optimisme dat die wilde twintiger jaren beheerste. Maar er kwamen tenslotte wel, zoals Van Duinkerken getuigd heeft, „be langrijker humanitaire en ethische stro mingen op velerlei gebied" uit voort. Om dat men zich vermande, omdat men geen kamp wilde geven, omdat inderdaad ook toen, evenals nu, de jeugd veerkracht en élan bezat. Op deze plaats is meermalen vergelijking gemaakt met de jaren na de eerste wereld oorlog omdat zij bewezen hebben dat ont waken uit de verdoving na zulk een ramp en het verzamelen van nieuwe geeste lijke energie een zekere spanne tijds vor deren. Wij maken opnieuw dat proces door, met veel teleurstelling en tegenslag voor allen die zich als nieuwe wegbereiders aandienen, maar geenszins zonder gerecht vaardigde hoop. Daarom deel ik Van Duin kerken's overtuiging als hij spreekt van momenten in een evolutie naar nieuwe geestelijke waarden. In het besef, dat het niet slechts een diepe maar ook een lang durige inzinking is die wij doormaken, en waaruit de mens zich niet dan na herhaal de rampen en pogingen tot herstel zal kunnen verheffen. Met moed en veerkracht. Niet met onheils-profetieën. R. P. TUNIS, (Reuter) Demonstranten wierpen gisteren na een te Tunis gehouden bijeenkomst vier handgranaten naar het paleis van de Franse resident-generaal. Een politieman werd gewond en een po- litiejeep is ernstig beschadigd. Na dit incident patrouilleerden Vrijdag avond groepen militairen door de Euro pese wijk van Tunis. Café's, nachtclubs en bioscopen waren al vroeg door de bezoe kers verlaten. In de stad hing weer de gespannen atmosfeer van een crisis. De Franse regering heeft de diplomatieke passen van de Tunesische ministers van Justitie en Sociale Zaken, Ben J-oessef en Badra, die op het ogenblik te Parijs zijn, ingetrokken. De ministers hebben nu ge wone verblijfsvergunningen gekregen. Door deze maatregel kunnen zij niet de hun reeds toegezegde visa voor de Ver enigde Staten krijgen. In Januari waren zij naar Parijs gekomen om de Tunesische bezwaren tegen het Franse bestuur aan de UNO kenbaar te maken. Zij zouden nu naar New York gaan, waar op 1 Maart de Veiligheidsraad bijeenkomt om de Tune sische klacht te behandelen, die door Pa kistan zal worden ingediend. PARIJS, 16 Februari (Reuter en United Press). Vandaag zal beslist worden over het al of niet voortbestaan van de Franse regering. Doch ook al zal de stemming over een regeringsmotie, die richtlijnen ten aan zien van het Europese leger verschaft, in het voordeel der regering uitvallen, toch moet rekening worden gehouden met het heengaan van Schuman, minister van Bui tenlandse Zaken, wiens politiek inzake het Europese leger door een te kleine groe pering van de Nationale Vergadering wordt gesteund. De Franse socialistische partijsecretaris, Guy Mollet, heeft bij zijn partijgangers er op aangedrongen zich bij de stemming over de motie voor een Europees leger heden middag van stemming te onthouden, ten einde een regeringscrisis aan de vooravond van de conferentie te Lissabon te voor- Robort Schuman komen. De positie der regering is afhan kelijk van de stemmen der socialisten. Gaullisten en communisten zullen tegen de regering stemmen. Als ook de socialisten zich tegen de regering richten zullen 326 stemmen van de 626 tegen de regering- Faure zijn. Een gematigd conservatieve gi'oep van 26 afgevaardigden, onder leiding van Paul Antier, heeft Vrijdag medegedeeld even eens tegen de regering te zullen stemmen. Mollet wordt tegengewerkt door Moch, een vroegere minister van Defensie, en andere vooraanstaande socialisten. Van ochtend vergaderde de socialistische frac tie over de te volgen lijn. Parlementaire waax-nemei-s zijn van mening, dat Faure slechts een meerderheid van ongeveer 20 stemmen bijeen kan brengen als de socia listen zich onthouden en zelfs al weet Faure stand te houden, dan zal het denk beeld van een Europees leger slechts de steun hebben van 250 van de 626 afgevaar digden. Naar verluidt voelt de regering zich uit het veld geslagen door de sterke tegenstand tegen een Europees leger zoals voorgesteld en de vele pleidooien om „de Sovjet-Unie een laatste kans te geven van haar huidige houding terug te komen." Waarnemers zijn van mening, dat de door de West-Duitse Bondsdag gestelde voorwaarden de parlementaire oppositie in Frankrijk vex-sterkt hebben. Vincent Auriol, de president van Frank rijk, is Vrijdagavond per vliegtuig te Parijs uit Engeland, waar hij de begrafenis van Koning George VI heeft bijgewoond, terug gekeerd. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat de West-Duitse bondskanselier, dx'. Konrad Adenauer, in Londen een onderhoud zou hebben met minister Eden. Men verwacht dat dr. Adenauer er over zal spreken of hij de door de ministers van Buitenlandse Zaken der „Westerse grote drie" te houden bijeenkomst over Duitse aangelegenheden zal kunnen bijwonen. Deze bijeenkomst is uitgesteld tot Zondag, aangezien vandaag de aanwezigheid van de Fx-anse minister van Buitenlandse Za ken Schuman te Parijs is vereist. Bondskanselier Adenauer zou ook een onderhoud hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson. TOKIO (Reuter). Vanochtend hebben de Noordelijke afgevaardigden in Pan- inoendjom een herziene versie van hun voorstellen voor 'aanbevelingen door de bestandsdelegaties aan de regeringen in gediend. Zij stelden voor de strekking van de na het bestand te houden conferentie over Kox-ea aan de daarbij betrokken rege ringen over te laten. De Noox-delijken willen een conferentie binnen drie maanden na het bestand en stellen als agenda voor: „Terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea, vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie, enzovoorts". Dit „enzovoox-ts" vexwangt de woorden „andere kwesties met beti-ekking tot de vrede in Korea" uit hun vroegere voorstel voor de agenda. - De Noox-delijken noemden Rusland, Po len en Tsjechoslowakije als landen, waar aan zij zullen verzoeken zitting te nemen in een inspectie-commissie van neutrale landen, die na het sluiten van een bestand achter de linies van beide partijen er op moet toezien, dat de partijen zich niet ver sterken. De drie landen, die de vex-bondenen heb ben genoemd, zijn Zwitserland, Zweden en Noorwegen. De leider van de UNO-delegatie, admi raal Turner Joy, verklaarde tegenover ver slaggevers, dat het Noordelijke voorstel „veel kan betekenen". Hij had echter tijd nodig om de strekking van het woord „enzovoorts" te ondex-zoeken. Van de drie door de Noox-delijken ge noemde candidaten voor de inspectie-com missie verwierpen de vex-bondenen Rus land, maar accepteerden Polen en Tsje choslowakije. Op de vraag van de Noordelijken, waar om Rusland niet aanvaardbaar was, ant woordde kolonel Don Dax-row van de UNO- delegatie: „Dat is nogal duidelijk". Albert Plasschaert: Humor is een zacht moedig zijn. Radio-Djakarta bex-icht, op grond van een inlichting van het Indonesische pers agentschap Antara, dat de Verenigde Sta ten ter oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea een gemeenschappelijk bestuur over Westelijk Nieuw-Goinea zouden heb ben voorgesteld, waarbij de bestuurszaken aan Indonesië, en de exploitatie en econo mie van Westelijk Nieuw-Guinea aan Ne derland zouden wox-den toevertrouwd. De koninklijke max-ine zou belast worden met de kustbewaking. Het gemeenschappelijk bestuur zou van kx-acht blijven tot aanstaan de Juli, of tegen de tijd van de verkiezin gen in Nedex-land. Dan zouden de onder handelingen tussen Nederland en Indone sië over de definitieve status van Weste lijk Nieuw-Guinea hervat kunnen worden. Radio-Djakax-ta legt er de nadruk op, dat geen enkele officiële mededeling over de kwestie is uitgegeven. Vex-der zegt An tara vernomen te hebben, dat de Indone sische regex-ing aan Nederland tegenvoor stellen zou doen over hetzelfde onderwei-p. Dit voornemen was echter nog niet officieel bekend gemaakt. BONN (van de coi-respondent van ANP). 336.000 Duitse adspirant automobilisten hebben nog steeds niet het vertrouwen in een belofte van hun vi-oegere Führer ver loren. Zij hebben in de voox-oorlogse jaren hun spaarpenningen op het altaar van het Duitse Ax-beidsfront geofferd, daartoe ver- leid door vertrouwen in Hitiers „genie". De Führer had beloofd met die spaaxxlui- ten een automobielfabx-iek te zullen bou wen en alle deelnemex-s te zullen schade loos stellen door de levex-ing van een Volks wagen. 280 millioen marken hebben de Volkswagenspaarders bijeen gebracht en daax-mee werd de fabriek in Wolfsburg nabij Brunswijk gesticht. Er werden ech ter toen geen Volkswagens gebouwd, maar amphibie-achtige monstertjes, waarmee het Duitse leger de wegen van Europa on veilig zou gaan maken. Ook machinegewe ren en ander wapentuig waren de vruchten van de Duitse spaarzin. Nu de man, die alle gx-ote beloften deed, van het toneel verdwenen is, hebben de Volkswagenspaarders hun woede gericht op de na-oorlogse dix-ectie van het Volks- wagenbedrijf. Zij hebben verenigingen ge sticht, niet minder dan tien in getal, om te ijveren voor de vervulling van de toe zeggingen van het Arbeidsfx'ont. Volgens de heer Nor'dhoff, de leider van de fabriek, zijn de 280 millioen bij de vroegere bank van de Duitse arbeid in beslag genomen. Volgens de spaax'ders heeft de huidige fa briek nog altijd de plicht om hun papieren uit de tijd van Hitier tegen echte auto's in te wisselen. Hun actiefste ox-ganisatie heeft twee jaren geleden een px-oces geopend, doch in eex-ste instantie zijn haar eisen af gewezen omdat van de fabriek volgens de rechter niet redelijkerwijs de inwisseling van Hitiers beloften kon worden geëist. Nieuwe hoop De spaarder-s hebben echter weer hoop gekregen nu het hoogste gerecht der Bondsrepubliek dit vonnis heeft vernie tigd en een nieuwe behandeling zal moeten plaats hebben. Met veel pathos roepen de leiders van de vereniging, die in Volkswa gens door het land kx-uisen, overal de auto mobilisten in spe op tot een strijdbare hou ding. De Volkswagenfabx-iek is, zo zeggen zij, zulk een bloeiend bedrijf geworden, dat zij best zes jax-en lang veertig duizend wagens per jaar van haar productie zou l Langzaam schreed de stoet, die koning George van Engeland op de laatste tocht be geleidde, de kapel van Windsor Castle binnen, waar het stoffelijk overschot na een korte dienst werd bijgezet. kunnen afzonderen om te zorgen, dat ook de laatste x-estanten van zoveel illusies uit het Derde Rijk niet in rook vervliegen. Dat de fabriek, die nu jaarlijks 120.000 auto mobielen px'oduceert, zich geen aderlating van anderhalf milliax-d mai'k zou kunnen getroosten zonder bankroet te gaan, inte resseert hen mindex-. Met een variant op het oude „Befehl ist Befehl" zeggen zij nu „recht is recht" en het liefst zouden zij nu een auto van ruim vierduizend mai-k ont vangen in ruil voor de duizend Hitier- marken, die zij eens gestox-t hebben. BRUSSEL (A.N.P.) In commentaar op de berichten dat de Nederlandse rege ring binnenkort aan de Belgische regering een nota zal overhandigen met betrekking tot de Benelux, schrijft „La Libre Bel- gique", dat men te Brussel de indx-uk heeft, dat de daarin neergelegde voorwaarden niet als „sine qua non" beschouwd worden door de Nedexianders, doch veel meer als de uitdrukking van hun opvatting wat de Benelux eigenlijk zou moeten zijn. Het blad merkt op, dat men zich evenwel geen illusies moet maken van de ontvangst welke deze suggesties in België ten deel zal vallen. Deze zal beslist negatief zijn, vooral wat de mogelijkheden van een mo netaire unie betreft. „Men begrijpt hier overigens", aldus het blad, „niet goed, waai-om Nederland op dit punt aanhoudt, aangezien België toch dikwijls genoeg zijn afkerigheid van dit plan heeft kenbaar ge maakt. Een gx-oot aantal deskundigen is van oordeel dat een dei-gelijke fusie niet alleen nutteloos is, doch zelfs een gevaar zou kunnen vormen voor de toekomst van Be nelux. Het bewijs van de voordelen van een volledige unificatie van beide econo mieën, van de fiscale systemen en van de valuta, is nimmer geleverd. Men be schouwt dit veel meer als een soort dogma". ISMAILIA (Reuter). Door een explo sie zijn gisteravond te El Cap, halverwege tussen Ismailia en Port Said, de locomotief en zes wagons van een Britse militaire trein tot ontsporing gebracht. Het betreft hier vermoedelijk een door verzetslieden ge plaatste mijn. Dit is het eerste incident sinds tien dagen in de kanaalzone. Het Britse leger heeft de beperkingen, die eex-der in de week opgeheven wax-en, weer ingevoerd. In een verklaring, afge legd enkele uren na het incident, wordt gezegd, dat ook de controle langs de wegen onmiddellijk weer ingevoerd zal worden. Een algehele stillegging van alle spoorweg- vei-keer in de zóne is hedenochtend ge schied en het vrijlaten van leden van de Egyptische hulppolitie is vooxdopig ge staakt. Een woordvoerder van het Bx-itse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de juistheid van een pei-sbericht ontkend, volgens hetwelk de Britse ambassadeur te Cairo de Egyptische premier, Maher Pasja, een brief zou hebben overhandigd, waarin zou zijn verklaax-d, dat Gx-oot-Brittannië onder bepaalde voorwaarden bereid zou zijn Koning Faroek als Koning van Egypte en de Soedan te erkennen. De Egyptische minister van Binnenland se Zaken, Mortada el Maraghy Bey, heeft in een x-adiorede een beroep gedaan op het volk om degenen, die „valse geruchten" ver spreiden, aan te geven. De x-ede volgde na een dag van wilde geruchten in de hoofd stad. 5s Avonds patrouilleerde de politie in de hoofdstraten. Militairen bewaakten alle belangrijke gebouwen en pleinen. Koningin Juliana, gekleed in het zwart, verlaat Claridge's Hotel te Londen om de begrafenis van koning George bij te wonen. Fx-ans-Vietnamese strijdkrachten hebben Vrijdag 150 km ten Noorden van Iiue een gevecht geleverd met vier bataljons Viet- minh-troepexx. Na een hevige stx-ijd, die vier uur duurde en waarbij vaak man tegen man werd gevochten, moesten de strijd krachten van de Vietminh het veld rui men, 300 doden achterlatend. Een 50-tal wex-d gevangen genomen. De troepen van de Franse unie werden door mitrailleur- vuur uit vliegtuigen gesteund. SAN FRANCISCO, (Reuter) De Amerikaanse oud-gezant te Belgrado Arthur Bliss heeft te San Francisco op een bijeenkomst vex-klaard, dat maarschalk Tito niet op het Joegoslavische leger kan vertrouwen en dat dit leger bij een Russi sche aanval uiteen zal vallen. Hij baseerde deze mening op gesprekken, die hij vorig jaar bij een reis door Joego slavië met de bevolking had gehad. De enige reden voor de V.S. om finan ciële en militaire steuxx aan Tito te vex*- lenen is naar zijn mening het feit, dat deze het conmmunisme bestrijdt. Bliss vroeg zich echter af of de Amerikanen wensen, dat hun regering steun geeft aan „een regiem, dat mensen in slavernij houdt". TEHERAN (A.F.P.) Hoessein Fatemi, de voormalige Perzische vice-premier en rechterhand van premier dr. Mossadeq, is gisteren door een aanslag gewond. De aan slag op hem werd gepleegd toen hij een rede uitsprak bij het graf van de journalist Mohammed Massoed, die vijf jaar geleden onder geheimzinnige omstandigheden om het leven kwam. Een jongeman van 15 16 jaar vuurde met een revolver op Fatemi, die onmiddellijk naar een ziekenhuis werd vervoerd om een operatie te ondergaan. Men vreest voor zijn leven. De dader, Mohammed Rasi, behoort tot de gx-oep „getrouwen van de Islam". De drie chirurgen, die de operatie hebben verricht, hebben verklaard, dat de kogel de dikke darm op drie plaatsen heeft door boord. Hoessein Fatemi had zijn functie neergelegd met het oog op de veitkiezinigen in Teheran. Mohammed Rasi verklaarde „een ver rader" te hebben neergeschoten. De revol ver waarmee hij de aanslag pleegde droeg Islamietische inscripties en de leuze: „Dood aan de verraders". WENEN (Reuter). In West-Oostenrijk hebben nieuwe lawines huizen verwoest en over brede banen in de bossen op de berg hellingen bomen ontworteld. Er zijn geen slachtoffers gevallen. In vele delen van Stiermarken en Karin- thië is het verkeer gestremd. Honderden auto's zijn in de sneeuw blijven steken. De Oriënt Express slaagde er niet in van Klagenfurt uit Slovenië te bereiken. De enige weg naar Joegoslavië via Oostenrijk is nu de moeilijke route via Graz en Mari- bor. Het treinverkeer tussen Oostenrijk en Italië via Karinthië ligt stil. Reizigèrs met bestemming Italië hebben de raad gekre gen over Innsbrück en de Brennerpas te reizen. Volgens de „Neue Wiener Tageszeitung" zal wellicht de noodtoestand in Karinthië moeten worden afgekondigd. In Wenen, waar het nog steeds sneeuwt, pogen ruim achtduizend ax-beiders de wegen vrij te houden. In het district Mühlviertel xn Opper- Oostenrijk zijn reeds twee dagen veertien gendaxmei'ie-posten van de buitenwereld afgesneden. De sneeuw ligt hier op som mige plaatsen enige meters hoog. Op Flores neemt het voedselgebrek thans ernstige afmetingen aan. Twintig scholen zijn gesloten omdat leexdingen en onder wijzers genoodzaakt waren er op uit te trekken teneinde' voedsel te zoeken. In de streek van Riung is een aantal personen tengevolge van honger overleden. Er zijn thans 500 ton rijst naar Flores gezonden. LONDEN (Reuter). Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn hedenmorgen vaxx London Airport naar Nedex-land gevlogen. Het vliegtuig werd door de Px-ins bestuurd. Sedert het begin van deze eeuw is de be volking der wereld met 826.000.000 zielen toe genomen; de helft van dit aantal komt voor rekening van de Aziatische landen. Volgens een studie van de internationale gezondheids organisatie, is de wereldbevolking in de loop van de laatste drie eeuwen bijna vervier voudigd. en twee derde van deze aanwas moet op rekening van de laatste honderd jaar woi-dcn geschreven. Volgens deze studie wordt de totale be volking der wereld in het jaar 1949 geschat op 2.378.000.000, tegen 1.552.000.000 in 1900. De dagelijkse toeneming wordt thans geschat op 60.000 pei-sonen. Van de 52 landen welke in ogenschouw zijn genomen, is er slechts een, namelijk de repu bliek Ierland, die in de periode 19001949 een daling heeft gekend (7 G). De bevolking van Ierland is gedaald van 3.2 millioen tot 3 millioen. Het hoogste toencmingspercentage daarentegen wordt waargenomen in Argen tinië, waar de bevolking toenam van 4,8 millioen in 1900, tot 16.8 millioen in 1949, het geen een toeneming van 251 betekent. Argentinië wordt gevolgd door Cuba (231 Columbia (217 en Brazilië (191 Het Amerikaanse continent geeft trouwens in het algemeen de grootste bevolkingsaan was te zien in de laatste 50 jaar. De bevol king steeg van 151 millioen in 1900 tot 320 millioen in 1949, dit is met 112 De aanwas is Europa is langzamer dan waar ter wereld ook. Gedurende de laatste 50 jaar is de Europese bevolking (de Sovjet-Unie niet medegex-ekend) slechts met 36 toegenomen. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht was in sommige plaatsen van ons land de koudste nacht van de winter. Deelen bij Arnhem meldde vanmorgen 9 graden, Maastricht en Schip hol 8 graden vorst. In Noord-Duitsland kwamen vannacht de laagste temperaturen van Europa voor. Plaatselijk vroor het daar meer dan 15 graden. De wind, die gisteren uit het Noord-Oos ten waaide, draaide weer naar het Westen onder invloed van een storing voor de kust van Noorwegen. In ons land zal deze storing tijdelijk veel bewolking en plaatselijk wat lichte x-egen of motregen veroorzaken. De krachtiger wind en de bewolking zullen de nachtelijke afkoeling sterk temperen zodat het kwik alleen ixx het binnenland de komende nacht even beixeden het vriespunt kan dalen. Het einde van het grillige winterweer met een sterk schommelend tempex-atuxir- verloop is dus nog niet in zicht. De bevolking, welke in 1900 werd geschat op 228.000.000. bereikte 392.000.000 in 1949. De bevolking van de gebieden, welke thans de Sovjet-Unie vormen, en die in 1900 minder dan de helft van de bevolking van de rest van Europa vertegenwoordigde, is toegeno men met 74 millioen in genoemde periode en beloopt thans 200 millioen. De grootste be volkingstoeneming in Europa (de Sovjet- Unie wederom niet medegerekend) valt waar te nemen in Italië, alwaar het inwonertal steeg van 33.4 millioen tot 46 millioen. De bevolking van Australië steeg met 100 en beliep in 1949 12,4 millioen zielen, die van Afrika met 41 De bevolking van Afrika werd in 1900 op 140 millioen geschat; zij be reikte in 1949 het getal van ongeveer 193 millioen zielen. De Aziatische landen alleen hebben voor de helft bijgedragen in de totale bevolkings toeneming der wereld. Hoewel enkele der minder grote landen, zoals Indonesië, Thai land, de Philippijnen. een toenemingspercen tage hebben van meer dan 100 is de bevolking van de grootste landen (China en India vóór de verdeling) naar verhouding slechts weinig toegenomen, namelijk met respectievelijk 30 en 49 Toch vertegen woordigt de bevolkingstoeneming van deze twee landen bijna een derde van de totale bevolkingsaanwas der wereld. p^'^cr)CxxxrirexxxxxxxxxxxxxxxYxxx>yxxxxx>cccccccccccrrrrrrj MINDER KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat, selijk enige lichte regen of motregen, later opklaringen. Vrij krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag overal lichte dooi. 17 Februari Zon op 7.53 uur, onder 17.56 uur. Maan op 0.41 uur, onder 9.30 uur. 18 Februari Zon op 7.51 uur, onder 17.58 uur. Maan op 2.05 uur, onder 9.53 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 16 Februari Hoog water: 6.55 en 19.09 uur. Laag water: 2.32 en 14.53 uur. Zondag 17 Februari Hoog water: 7.32 en 19.49 uur. Laag water: 3.03 en 15.27 uur. Maandag 18 Februari Hoog water: 8.14 en 20.34 uur. Laag water: 3.37 en 16.05 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1