„Politiek forum" in Velsen voor zware taak IJmuidense Nijverheidsschool leverde eerste electrisch - lassers af C.J.M.V. „Philadelphia" vierde haar 0^2 60-jarig bestaan Spelende mens Postma en Van Straten in „volle sprint" Nieuwe cursus van groot belang voor industrie Vier stromingen in Partij van de Arbeid lieten zich horen Militaire Pensioenbond vierde zesde lustrum Agenda voor Haarlem „Cit is een sterke vereniging" Kennemer damtournooi Agenda voor Velsen T&KUincVlM/ DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 Zes trotse jongelui stevenden gisteravond de trappen van de nijverheidsschool af: directeur P. Hubbeling had hen even tevoren het diploma electrisch lassen uitgereikt en daarmee was het eerste stukje van een voor Velsen nieuwe cursus afgesloten, die dertien weken geleden met tien man begon. Met de rug naar de nieuwe apparatuur, die deze zes knapen dertien weken lang de hunne hebben mogen noemen tijdens de cursus „electrisch lassen", zijn de afgestu deerde cursisten gisteravond als eersten, die dit nieuive examen aan de Nijverheids school met goed gevolg aflegden, met het behaalde succes gecomplimenteerd. Foto: Directeur P. Hubbeling drukt de examinandus met de beste puntenlijst, Hendrik Perisutti, de hand. ADVERTENTIE Zes van de tien cursisten legden het lang niet makkelijk eindexamen met goed gevolg af en de puntenlijsten lie ten wel zien, dat er hard „geblokt" is op de mysteriën van het lasapparaat, de sta- pellas, de x-las en wat er meer op dit ge bied voor een geschoold vakman komt kijken. De vraag" naar zulke doorknede arbei ders in de industrialiserende IJmond neemt toe dat is buiten kijf en deze nieuwe cursus richt zich dan ook helemaal op de industrie, zoals het nijverheidsonderwijs in IJmuiden zich trouwens telkens weer weet aan te passen aan de eisen van de vele omliggende fabrieken. Dat er in de beste zin des woords sprake is van een wisselwerking, bewijst niet al leen de stevige samenwex-king tussen de tempel der arbeidersscholing aan het Tiberiusplein en een industrie als bijvoor beeld de „Plaatwellerij", maar deze coör dinatie krijgt zelfs een diepere betekenis als men op de lijst der gecommitteerden voor de examens diverse bekende namen uit industriële kringen tegenkomt. Directeur Hubbeling heeft de zes afge studeerde jongelui en de nieuwe cursisten voor de volgende leergang gisteravond ge wezen op de zwakke punten in hun studie, waarbij hij duidelijk liet uitkomen, dat de Nijverheidsschool niet in staat is die der tien weken een volmaakte lasser te maken van een onwetende jongeman. Hij liet voorts uitkomen, dat het niet doenlijk is, cursisten uit uiteenlopende vakken in één groep te plaatsen, omdat dan al gauw blijkt, dat de ongeschoolde metaalai-beider zijn mede-leerling, die bij voorbeeld uit de tuinbouw komt, te ver voorbij streeft. Met een persoonlijk woordje voor elke geslaagde heeft de heer Hubbeling ten slotte de diploma's uitgereikt. De geslaag den zijn: H. Perisutti; A. M. Meinderinck; W. Looyen; G. Stalknecht; A. Los en K. Sant. „Pessimisme en optimisme" Ter gelegenheid van het zesde lustrum van de Algemene Militaire Pensioenbond hield de afdeling Velsen van deze bond Woensdagavond in de bovenzaal van café v. d. Lem een feestvergadering. De avond is geopend door de voorzitter, de heer P. Dijkstra, waarna de notulen van de vorige vergadering werden goed gekeurd. De secretaris van het hoofdbe stuur, de heer W. v. Liere, hield vervol gens een gloedvol betoog, waarin hij een terugblik gaf op het afgelopen jaar. Hoewel de dreiging van een derde we reldoorlog was voorbijgegaan, meende hij 1951 in één opzicht een „mislukt jaar" te moeten noemen: er heeft nog geen recht vaardige verdeling van het nationale in komen plaats gehad, zodat aan de ene zijde rijkdom en daarnaast grote armoede ble ven bestaan, hetgeen volgens de heer v. Liere een aanfluiting van de sociale recht vaardigheid genoemd mag worden. „Als wij echter terugzien op het werk van onze bond is er wel enig gerechtvaardigd opti misme" meende spreker. Wat hij echter betreurde was het feit dat van de 27.000 gepensionneerden en weduwen nog niet de helft lid is van de bond. Na de pauze belichtte de heer v. Liere een aantal punten van de pensioenwets wijziging van de „staatscommissie v. Poel je" met de daarin aangebrachte verbeterin gen voor de gepensionneerden. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 20 Februari kwamen dc haven van IJmuiden binnen: Anna Silvia van Wor kington. American Jurist v. Noord-Amerika. Meliskerk van Antwerpen. Calchas van Lon den. Madjoe van Visby. Bacchus van Ant werpen. Brok van Rouaan. Westerdok van Londen. Libclle van Bremen. Vertrokken zijn: Robet naar Rotterdam. Spes naar Bergen. Saparoea naar Antwerpen. Marianne naar Kopenhagen. Barbu naar Goole. Bohus naar Tynemouth. Amstelveen naar Golf van Mexico. Gezina Hendrika n. Abenraa. Panagiotis naar Emden. Poelau Laut naar Hamburg. Nero naar Rotterdam. Staniel naar Port Talbot. ADVERTENTIE DONDERDAG 21 FEBRUARI Minerva (Heemstede): Opera-avond (Am sterdamse Opera-studio), 8.15 u. Frans Hals museum: Haarlems trio. kamermuziekuitvoe ring, 8 uur. Gebouw Sint Bavo: Haarlems Kijnst Gemeenschap, vertoning der film „The Pearl", 8.15 uur. City: „A song is born"; 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraakne- mer" en „Goudjagers van Nevada", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Om het goud van Nevada", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dokter Holl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Paniek in de ijsrevue", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Enrico Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 22 FEBRUARI Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 oh 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heemstede) 2.30 en 8.15 uur. (Nieuw programma). De Christelijke Jongemannen Vereniging „Philadelphia", die op 21 Juni 1891 te Velsen werd opgericht en haar zestigjarig bestaan in de vorige zomer reeds kerkelijk vierde, presenteerde de leden Woensdag in 't Hervormde wijkhuis aan de Dijckmans- straat een feest. Hiervoor was zeer veel belangstelling. Onder de aanwezigen waren wethouder J. C. Aschoff als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, de drie ere-leden cle heren C. Breet, D. Pel en W. C. F. de Wijs, ver tegenwoordigers van het Verbond van CJMV's en zijn onderdelen en de cultu reel ambtenaar de heer G. W. F. de Man. Ds. H. P. Huisman opende de bijeen komst na het zingen van Psalm 68 10 en schx-iftlezing ontleend aan Paulus' brief aan Efeze. Met het oog op het woord ..Doet aan de wapenrusting Gods" bezon spreker zich op het feit, dat de CJMV te Velsen ontstond vijf jaar na de doleantie. Nu vroeg ds. Huisman zich af of men thans nog staat in de „geestelijke wapenrusting" als gevolg van een nieuwe gisting. Hij stelde vast, dat de CJMV een roe ping heeft cp het terrein van de eenwor ding in de kerk. Na nog te hebben gewezen op het feit, dat via de CJMV vele ambtsdragers uit de leden zijn voortgekomen, kon ds. Huisman zijn vreugde tonen over het belangrijke werk van deze instelling. In zijn feestrede bepaalde de heer A. Geerlofs, ouct-bestuurdex-, zich tot de brief van Paulus aan Philadelphia, waarin wordt gezegd „Ge hebt geringe kracht, Mijn woord onderhouden en Mij niet ver loochend." Dit is in overeenstemming met het devies van het Verbond „Ik schaam mij het Evangelie van Christus niet." BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. C. van Voorbergen—van Duijvcnvoorde, d., Zoui manstraat 5, IJmui- den-O.; M. J. GoctsStevens, z„ Muiderslot- weg 119, Haarlem; L. Glasvan Gelder, d., Kompasstraat 74 rd„ IJmuiden; A. Ramakers Slooï, d., Napierstraat 24. IJmuiden; J. M. de Graafde Heer. J. P. Coenstraat 99, IJmuiden; C. BellersBaars, d„ Jacob v. Heemskerkstraat 45, IJmuiden; T. de Weers Mangel, d., Zoutmanstraat 11, IJmuiden-O.; A. S. D. M. KoelKloosterman, z„ Tuinders straat 129. IJmuiden-O.; D. Brandenburg Smit, d„ Tussenbeeksweg 14, IJmuiden-O. Bij zijn gelukwens namens het gemeen tebestuur sprak wethouder Aschoff uit eigen ervaring over de moeilijkheden van het jeugdwerk .Het kwam de wethouder voor, dat „Philadelphia" een sterke ver eniging is, ondanks het werk in beschei denheid. De wethouder zeide het CJMV-werk met veel belangstelling te volgen. Hij was dankbaar voor de steun van de mensen, die hier achter staan en hoopte, dat het beginsel zoveel belangstelling mag hebben, dat de CJMV in de toekomst nog verder uitgroeit. Namens het Verbond liet de heer W. S. Kroon het licht schijnen op het werk van „Philadelphia" om voorts te wijzen op de benadering van de mens, juist in een plaats, die „gegrepen" is door de industrie. Het scholingswerk werd aangesneden door de heer A. J. Zuiderent van de Pro vinciale commissie. Hij wilde „asphalt- jeugd" voorkomen door de jeugd op te vangen en in de CJMV of zusterorganisa ties in te brengen en dan tevens een aan vulling mogelijk te maken voor verdere groei. De heer Th. Mooy, voorzitter van de CJMV ,,'t Mosterzaadje" te IJmuiden, die volgende week haar 60-jarig feest viert, getuigde van kind af veel te danken te hebben aan de CJMV. Hij feliciteerde namens de Ring Kenne- merland en de Federatie van CMJV's in de gemeente Velsen. Het ere-lid en de oud-voorzitter de heer C. Breet legde de nadruk cp het interker kelijk karakter van het CJMV-verbond, dat het mogelijk maakt zoveel goed werk te doen onder en vtor de jeugd. Cadeau op de planken De toneelclub van de Hervormde ver enigingen gaf de jubilerende CJMV een bijzonder cadeau in de vorm van het Vier DCIJ'ers, één lid van de Beverwijkse damclub en de heer Bakhuys van „Stabiel" spelen om het hoofdklasse-damkampioen schap van Kennemerland-Noord. De titel houder Postma (DCIJ) had na twee ronden slechts 2 remises, terwijl Van Straten. (DCIJ) met 2 winstpartijen, stevig aan de kop lag. In de ontmoeting tussen de twee rivalen gelukte het tenslotte Postma om te winnen. Na drie ronden hebben Postma en Van Straten met 4 punten de leiding. Alleen De Ruyter (Beverwijk) kan, door Vooys (DCIJ) te kloppen, Donderdagavond op de eerste plaats komen. De partij Nieuwenhuizen— Bakhuys is van belang voor de onderste plaats. De jeugd-wedstrijden zijn reeds de helft gepasseerd. In de kopgroep hebben de twee DCIJ'ers Langbroek en Van der Steen met 6 punten uit 3 partijen de leiding, terwijl ook Roos (BDC) nog de volle winst heeft na drie ronden. Langbroek, Van der Steen en Roos wisten te winnen respectievelijk van Van Dijk, De Boer en Braveboer, allen DCIJ-spelers. Heida (DCIJ) maakte korte metten met Menger (Sportief). Donderdagavond wordt in de eerste klasse de laatste ronde van dit tournooi in het Statenhuis te Beverwijk gespeeld. Ooster ling—Van Wort; Haver—Zeeuw; Sprenke ling—Meyer en Reynders—Bakker zullen elkaar hier trachten te overtroeven. (Vrij dagavond 22 Februari de vierde ronde bij „Sportief"). Onderlinge competitie DCIJ Er werd maar een mager programma af gewikkeld omdat de leden van DCIJ in diverse tournooien zijn ingeschakeld. Voor zitter De Jong wist in de hoofdklasse zijn positie te verbeteren, door een keurige over winning op Visser. Van Wort won in de eerste klasse van Opa van den Bos en Kaan vestigde zich steviger op de eerste plaats, door een overwinning op zijn concurrent Koppelman. In de tweede klasse waren de mannen van de „visrokerij Mey" bijzonder actief. Wim Terhorst won tegen alle verwachtingen in van Huygen en Piet Schadé versloeg zijn broer Evert. Brouwershaven hield het Hoogovenkorps „Staalmannen" hoog door een prachtige zege op Ewijk en de „Beijnes-man" Binkhorst klopte J. Meyer van DCIJ. Dinsdag wordt weer een „volle ronde" gedraaid bij DCIJ. „De Reisduif" bestaat dertig jaar Woensdagavond hield de Beverwijkse ver eniging de „Reisduif" haar jaarvergadering. De voorzitter de heer G. v. d. Winden me moreerde het feit dat de vereniging dit jaar 30 jaar bestaat. Er zijn al plannen gemaakt om dit zesde lustrum te vieren met een wed vlucht. Van het bestuur waren de heren P. v. d. Outenaar en G. v. d. Winden aan de beurt van aftreden; bij aclamatie werden zij her kozen. Ten bate van Brederodeduin wordt dit seizoen weer een tbc-vlucht georga niseerd. De heer C. G. J. Dekker bracht verslag uit van de in Haarlem gehouden algemene vergadering. Op 28 Februari wordt er weer een alge mene vergadering gehouden; hiervoor is de beschrijvingsbrief besproken. Namens dc kas-commissie bracht de heer D. Stiemer verslag uit. De penningmeester werd décharge verleend. De leden gaan tenslotte deelnemen aan een .iubileumvlucht in de afdeling Koog Zaandijk over een afstand van 400 km. toneelspel in drie bedrijven door Joh. v. Eekeren „Levensschaduwen". De medespelenden 'nebben onder leiding van de heer J. Wormsbecher ernstig ge studeerd om dit bekende spel een goed verloop te geven. De rolkennis was uit stekend, de typering werd eenvoudig ge houden, wat vooral opviel bij de zeeman, die qua spelkwaliteiten met zijn nichtje Elly wel tot de besten behoorde. De accoustiek deed op verschillende plaatsen het ongehinderd volgen van de tekst wel eens geweld aan. Het „politiek forum", dat gisteravond in de bovenzaal van „Rex" in IJmui- den-Oost de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid luister bijzette, heeft geen gemakkelijke taak gehad. Velsens wethouder H. de Boer en de heren H. P. Brits, H. W. van der Gies- sen en A. P. N. Pielage, de laatsten uit Haarlem, vertegenwoordigden dc Hu manistische, de Protestants-Christe lijke en de Rooms-Katholieke werkge meenschappen in de partij. Uit de re acties op de uit het publiek komende vragen bleek, dat ondanks de verschil len in geestelijke richting van dc fo rumleden, er een eenheid van denken was over de problemen van deze tijd. Voorzitter J. van Os van den Abeele heeft de discussies in goede banen weten te houden en afdwalingen hersteld. De eerste vraag die werd gesteld had betrek king op het „plan" dat de Partij van de Arbeid voorstaat en dat op het landelijk congres de hoofdschotel vormde. Deze vraag werd aldus gesteld: Hoe bereiken we dat de „planning", die een weg naar vrij heid moet zijn, niet ontaardt in een weg naar slavernij? De heer De Boer merkte op dat een plan immer wordt begrensd door een beginsel en een levenshouding, die niet reglementair zijn vast te leggen cn derhalve een „vrijheid in gebondenheid" inhouden, die elke slavernij buiten sluit. Totale vrijheid kan tot anarchie leiden. De heer Brits zeide, dat de vrijheid ligt in de democratie en dat men elk mens, ook de tegenstander, als vrij mens dient te zien. Hierdoor wordt slavernij buitengesloten. Een vraag, die daarna aan de orde kwam en geheel op de voorgaande aansloot, was of de gehuwde vrouw een zelfstandig be roep mag uitoefenen. Zonder voorbehoud werd deze vraag bevestigend beantwoord. Wethouder De Boer achtte dit een kwestie van principiële aard. Men mag in het huwelijk de vrouw niet degraderen tot het bezit van de man, maar zij dient gelijk waardig haar taak in de gemeenschap te vervullen. De heer Van Os merkte op, dat de grenzen door de gemeenschap getrok ken, de pex-soonlijke vrijheid van de mens aantasten en dat er daardoor vaak inbreuk wordt gemaakt op de vrijheid van han delen van de vrouw. De derde iveg" Een punt, waar het forum het eveneens in principe onderling over eens was, was de vx-aag hoe de partij staat tegenover de zogenaamde „derde weg". De heer Brits gaf een omschrijving van deze „derde weg", die hij een geestelijk réveil noemde, dat door middel van rede neren dc oplossing van internationale pro blemen tracht te vinden. De heer De Boer waarschuwde tegen deze ideeën, omdat, zo zei hij, wij staan tegenover „een daadiverkelijke macht, waartegen geen theoriën helpen". De heer Pielage noemde de derde weg een standpunt dat het communisme in de hand werkt. Het is een fatale vergissing, aldus spre ker, die een verzwakking is van het Wes ten, dat in levensgevaar verkeert. Een vraag, die direct op de komende ver kiezing sloeg, was deze: verwacht ge split sing in de KVP en wat zullen de gevolgen hiervan zijn? De heer Pielage meende, dat geen split sing te verwachten is, omdat de KVP, naar hij zeide. een confessionele en geen poli tieke partij is. Wel liggen er door de heer sende spanningen in de KVP grote moge lijkheden voor de Partij van de Arbeid, „omdat van vele socialistisch denkende Rooms-Katholieken de ogen open zullen gaan voor het feit, dat hun ideeën geen schijn van kans in eigen partij hebben", zoals hij het uitdrukte. De stroom van vragen hield aan en, wanneer de voorzitter er geen punt achter had gezel zou de nacht te kort geweest zijn om alles te beantwoorden. Huishoudelijk programma Bij dit geanimeerd vraag-en-antwoord- spel werd het resultaat van de korte agen da van het huishoudelijk gedeelte naar de achtergrond gedrongen. De heer Bx-its en de heer J. van Hame ien hielden een interessante bespreking over de verschillende congressen, die zij hadden bezocht en er werden mededelin gen gedaan over komenae week-einden, onder andere van 8-9 Maart in Blaricum en een jeugdcongx-es op 15 Maart in Haar lem. DONDERDAG 21 FEBRUARI Rex, 20 uur: Hoogoven Harmonie; een po pulaire muziek- en cabaretavond. V.m. Centrale Keuken, Abelenstraat 1, 20 uur: Willem van Iependaal spreekt voor Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Watex-loo Bridge". VRIJDAG 22 FEBRUARI Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: spreek uur wethouder van Financiën. Nutsbibliotheek: Van 19 tot 21.30 uur ge opend. Thalia, 20 uur: „Ellen". Rex, 20 uur: „De Koningin en het boefje". ADVERTENTIE MOEDER 2EOT:„ MA HOLLANDSE W/NTERVREHOV DOET /ütNfev 2WAHCHBZRG S ROOKWORST aö- "-*1 HET BESTE VE140D.'" MM.ALLEMAAL ZWANENBERG ROOKWORST..KOLOSSAAL! I Het is een proper en schoon nestje dat die twee hier ge bouwd hebben. Over een blin kend geschuurd paadje van tegels dwars door een gestre ken en gesteven voortuintje komt ge aan de pasg'everfde voordeur. De belknop is ge poetst alsof hij enkel voor de sier aan de deurpost, zit. De jonggehuwden komen samen opendoen omdat het nog een feest voor hen is, bezoek te krijgen. Ge hangt uw jas aan een nieuwe kapstok, het had eigenlijk ook eexx nieuwe jas moeten zijn. Ge wordt in de kamer geloodst als een oceaan stomer in een enge haven. Dat is wel nodig omdat ge hier exx daar de vaasjes en tierlantijn- tjes van de blinkend-gladde tafeltjes zoudt kunnen vegen. Daarbinnen heeft de lust tot het spel triomfen gevierd. Zo als deze twee jonge mensen met gekleurde blokken bouw den toen zij nog peuters waren, zo hebben zij met hun meubels exx sierlijkheden een interieur gebouwd, zij hebben sarnen xxaarstig gezocht naar de groot ste schoonheid. Dat is een boeiend spel, ge kunt een stoel op honderd verschillende plaatsen zetten en een sche merlamp op duizend. En iedere keer opnieuw krijgt ge weer een andere kamer, een ander huis, een ander sprookje op het thema van „zij leefden lang en gelukkig". Zo gaat de mens van kleuter tot grijsaard spelend door het leven, om te ontwaken in de dood. Zo gauw hij lopen kan begint hij een huis te bouwen van stoelen en een oude deken en als hij trouwen gaat is zijn spel hetzelfde gebleven. Alleen het huis is wat steviger en heeft wat minder fantasie in zijn vormen. Het is een proper nestje, en alles staat keurig op zijn plaats. Er is geen vlekje op het spiegelgladde dressoir en het linoleum is gelijk een ijsvloer. Op de schoorsteenmantel staat het stel van tante Sofie, een pendule geflankeerd door twee kandelaars, stram in het gelid. De haard is blinkend gepoetst en de mica-ruitjes zijn zo schoon dat ge cle kolen kunt zien blozen. Er is een kast met serviezen-achter-glas, kunstig geschikt als in een uitstalraam, er staat een leren poef waarop niemand ooit zal mogen zitten om er geen deuken in te krij gen. Op de vensterbanken voor de ramen staan de vaasjes van oom Bertus en de nichten, met verse bloemetjes erin. De as bakjes van de kantoorcollega's prijken in verspreide slagorde op tafel en tafeltjes, schoon en glimmend, als vijanden van alle as. Het schrijfbureau van de jonge echtgenoot is een toonbeeld van krakende keu righeid. Een smetteloze schrijf map, eeixlxoekenstandaard met drie gouden banden ex-in, een inktpot pijnlijk in het midden ertussen. Ge komt er op bezoek, maar ge durft er niet ademen. Ge kunt stram gaaix zitten in een stijve stoel, waarvan dc veren voor lxet eerst beseffen waar voor zij op de wereld zijn. Ge kunt voox-zichtig rondkijken naar al het schoons, dat pas uit de houtwol gekomen is waarin het jarexxlang zuinig werd be waard. En ge kunt zeggen: Het is een proper nestje, ge zit er aardig bij. In een klein zijkamertje moet ge even een delicate blik wer- pexx om de deur, omdat ge ex- eigenlijk niet helemaal in kunt. Daar slaat het kostbai-e won der van tulle en kant, een wolk van de hemel die bijeengehou den wordt met rose linten, een wieg. De jonge vrouw lacht met dat eeuwige mysterie in de ogen, zoals alleen een vi-ouw lachen kan wanneer zij denkt aan het grootste geschenk van haar leven. De man slaat er wat links bij te draaien en te grin- niken, alsof hij in zijn hemds mouwen op een deftige receptie is tei-echtgekomen. De deur gaat dicht, ge weet daar niet veel over te zeggen zonder het kristal der gedachten stuk te stoten. Ge glimlacht en vraagt: Moet het een jongen of een meisje worden? De jonge echtgenoot raakt zijn verwarring niet kwijt en zegt dat het natuurlijk een jonigen of een meisje woi"den moet. Het is een vraag die ver boden zou moeten worden. Want een moeder denkt niet over kinderen als jongens of meisjes, zij denkt, aan een mi rakel dat voltrokken zal wor den, en daar kunt ge beter zwijgend en eerbiedig bij naar de grond kijken. In de huiskamer krijgt ge een kopje thee uit de wit-met- gouden pot van heer-oom. Ge peinst ex-bij hoe het hier over een jaar of twee zal zijn. Ge ziet de verschx-ikte blikken van de twee als ge onder dat gepeins wat koekjeskruimels op het linoleum moi-st en ge bedenkt dat er iets plezierigs boven dit huis hangt, waar zij geen weet van hebben. Straks ligt een kleine rose schreeuwer in de schone wieg. Maar wie van hen beiden denkt eraan, dat hij er op een zeker ogenblik ook uit zal kruipen? Ge ziet hem hier al rondscharrelen op zijn krom me benen, hij grijpt met zijn klamme vingers naar steun aan tafelranden en kozijnen. Hij trekt dat keurige kanten kleed je van tante Lieza met één ruk van het dressoir, en krijgt de twee deemoedige blauwe vaasjes van de schoonzusjes op zijn hoofd. Hij scheurt vaders schrijfmap in tweeën en steekt met de pook door de kachel ruitjes. Hij tekent met zijn le pel vrolijke ki-assen op het li noleum en smijt zijn rammelaar dwars door de glazen uitstalling tussen de serviezen. Hij stom melt door de kamers als een olifant door een sigarenkisten pakhuis en zijn spoor zal dui delijk te volgen zijn. Het zal een spoor van ver nieling en ontreddering zijn, dwars en overdwars door dit nette huis, waar het spel van de schoonheid nu iedere dag opnieuw met stofdoek en boen was gespeeld wordt. Die twee weten dat nog niet zozeer, zij kunnen denken dat het komende sieraad in de wieg het slotstuk van hun uitstal ling zijn zal. Laat ze dat den ken. Zij zullen van al hun schoonheid niet veel overhou den dan een schoon kind, te midden van een chaos. Het is hun geluk bij dat alles, dat een kind niet dadelijk lopen kan als het ter wereld komt. Zij zullen langzaam kunnen wennen. Dat heeft de schepping met liefde en barmhartigheid zo uitgedokterd. Zij is barmhar- tiger dan uw vader vi-oeger, die het schone huis van stoelen en dekens, dat ge als kleuter bouwde, met één ruk uit el kander trok, omdat hij zijn krant moest gaan zitten lezen. De natuur heeft méér be- gi-ip voor het spel van de mens. J. L.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5