„Twee mogelijkheden om de visserij te redden" Oudste jeugdvereniging in IJmuiden viert feest Dukel en Laros verspeelden kampioenskansen Inperking en wijdere mazen Beverwijk Santpoort Restauratie N.H. kerk begint al in Maart DE HEER L. K. BOEREMA BETOOGDE Nieuw VennepWaterloo 1-0 Terrasvogels uit vorm THALIA Agenda voor Veisen DIAMANTEN ZAADJE Ter receptie kwamen vele namen in het gastenboek Felle strijd in nationaal damtournooi Promotie van IJmond 2 (dames) Prins Carnaval regeerde in het Kennemer theater „De vreemde bezoeker" op wedstrijd van Amicitia DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 „De zeevisserij bezet door haar spectaculair karakter, de opbrengst en de werkgelegen heid, een belangrijke plaats in Nederland", aldus constateerde de heer L. K. Boerema op een bijeenkomst van de Rotterdamse Graanstudieclub te Rotterdam. „Ruim 50 millioen gulden per jaar levert de zeevisserij op en mede door de scheepsbouw-, mo toren-, nebten-, visconservenindustrieën, enzovoorts, die hiermede nauw verwant zijn, is de importantie wel bewezen. De technische ontwikkeling is echter een factor, die de visstand zeer heeft weten te beïnvloeden. Er blijken nu twee mogelijkheden te zijn het resultaat van een intensief onderzoek om de visserij op de Noordzee te verbeteren, namelijk beperking van de visserij-intensiteit en vergroting van de maaswijdte der netten". De bioloog bij het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek begon met vast te stel len, dat verreweg het grootste deel van de aanvoer voor consumptie gebruikt wordt. Een gering percentage voornamelijk haring en ook visafval gaat naar de vismeelfabriek. Als voorbeeld van ver schillende principes bij de methode van vissen komen de beugvisserij in Neder land nu niet meer beoefend, de vleet- en de trawlvisserij in aanmerking. Van oudsher is door conservatievere visserlui geprotesteerd tegen ingrijpende verbeteringen in de visserij techniek, met het argument dat de visstand hierdoor achteruit zou gaan. Voor de regering gaf dit soms aanleiding om advies van deskun digen in te roepen. Hieruit is het moderne visserij-onderzoek gegroeid, dat sinds 1902 internationaal georganiseerd is in de Inter nationale Raad voor het Zeeonderzoek. De technische ontwikkelingen sinds het eind van de 19de eeuw bleken de visserij sterk te beïnvloeden en in de periode 1900 1935 is de bevissing in de Noordzee voort durend toegenomen. De vangsten namen hiermee niet evenredig toe. De totale aan voer van alle landen rond de Noordzee te zamen, steeg tot 1911 om daarna af te nemen. Na de eerste wereldoorlog was er weer even een opgaande lijn te bespeuren, maar na 1920 echter andermaal een voort durende daling. Alle verbeteringen en uitbreidingen van de visserijvloot na 1911 hebben tot resul taat gehad dat de vangst over de gehele linie terugliep. Afgesloten vijver „Dit komt doordat de Noordzee be schouwd kap worden als een afgesloten vijver, waarin de visstand zichzelf op peil moet houden. Als we hierin te sterk vis sen, dan teren we als het ware in op het kapitaal en, gaat de „rente" achteruit", zo vergeleek de bioloog. Uit het onderzoek is gebleken dat de Noordzee bij de tegenwoordige bevissing maximaal 375 millioen kilo vis kan op leveren. Met de tegenwoordige maaswijdte van de netten wordt veel jonge vis gevangen. Als met grotere mazen gevist wordt blijft de jonge vis langer in zee, omdat deze uiteraard door de mazen kan ontsnappen. Of dit van voordeel is voor het bedrijf hangt af van de groei van de vis en de jaar lijkse sterfte. Hieromtrent wordt de groei, de natuurlijke sterfte, de bevissingsinten- siteit, de voorplantingssnelheid enzovoorts bestudeerd. Ook netten worden onderzocht. „Door dit onderzoek hebben we inzicht gekregen in het verband tussen visserij en visstand", aldus de heer Boerema. „Er blijken nu twee mogelijkheden te zijn om de visserij op de Noordzee te ver beteren, namelijk beperking van de visse rij-intensiteit en vergroting van de maas wijdte van de netten. Voor de verhoging van de maaswijdte van 6 op 8 cm. zijn al internationale overeenkomsten bereikt. Dit houdt in dat alleen goede consump tie-vis wordt aangevoerd. Ondermaatse vis mag niet aan de markt komen, ook niet voor vismeelbereiding omdat dit ten koste zou gaan van de visstand". Deze beschouwingen gelden echter alleen voor de zogenaamde bodemvis, als bijvoor beeld schol, tong, schelvis en kabeljauw. De haring valt er helemaal buiten, die komt in zulke grote hoeveelheden voor, dat hiervan tot dusverre nog geen over- bevissing geconstateerd is. „Sinds 1949 kon Nederland meer actief mee doen in het onderzoek op zee. omdat toen het visserij-onderzoekingsschip de „Antoni van Leeuwenhoek" in de vaart is gekomen", zo besloot de heer Boerema. Nieuw Vennep heeft de kans, om zijn po sitie op de ranglijst te verbeteren gegrepen en een kleine 1—0 overwinning op Waterloo behaald. Waterloo telde weer enige invallers en het verband in het elftal was zoek. Door hard te werken waren de IJnïuidènaren de gehele wedstrijd iets sterker, maar tot doel punten konden zij het niet brengen. Schutter Post kon er niet in slagen te doelpunten. De IJmuider achterhoede, waarin v. d. Bos en Zwaan uitkwamen weerde zich goed, zodat ook Nieuw Vennuep er niet in slaagde te doelpunten. Rust brak aan met 0—0. Na de hervatting nam Nieuw Vennep de leiding door gebruik te maken van een misverstand in de verdediging. Wat Waterloo probeerde, steeds werden de aanvallen door de stugge verdediging van Nieuw Vennep afgeslagen. Waterloo 2, dat met tien man verscheen, leverde goed werk door 0—0 te spelen tegen DSK 2. Het derde elftal verloor met 2—0 van het sterke SHS 1. Het aspiranten-elftal ver loor met 3—0 van DSK. De heer L. K. Boerema, bioloog bij het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek, heeft een lezing gehouden voor de Rotterdamse Graanstudieclub en de inhoud achten wij belangrijk genoeg om alsnog te publiceren. De heer Boe rema sprak onder meer over overbe- vissing en de middelen waarmee deze zo goed mogelijk bestreden kan wor den. Relaas over Indonesië's overdracht Voor de Oud-Katholieke Besturenbond en de vereniging „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds", afdeling IJmuiden sprak Maandagavond in het Oud-Katholiek Ver enigingsgebouw de heer E. Wijker uit Eg- mond aan Zee over zijn „Ervaringen en indrukken bij de overdracht van Neder lands Indië aan de Republiek Indonesia" in aansluiting op zijn eerder gehouden cau serie over zijn internering. ADVERTENTIE VOORJAARSCOLLECTIE 1952 Populaire prUzen FABLO VASTBOORD SHIRT moderne tinten met satijnstreep ƒ15.75. JOH. MEYER EN ZN. MAATKLEERMAKERS - MODES Kennemerlaan 36 - IJmuiden - Tel. 4453 De lange rustperiode bleek de Terrasvogels in de wedstrijd tegen DCG geen goed gedaan te hebben, althans het spel, dat door de Santpoorters gedemonstreerd werd, had niet veel om het lijf. Speciaal de steunpilaren van de ploeg, spil Dortmundt en midvoor Röbken. waren geheel uit vorm, terwijl van de overigen alleen feitelijk doelman Akker man, Van der Linden en Wijnen tot behoor lijke prestaties kwamen. Reeds in de eerste minuten van de wed strijd maakte DCG van een fout in de verde diging van Terrasvogels gebruik tl—0), maar in de 25ste minuut maakte Wijnen gelijk (1—1). Dit succes bracht Terrasvogels nochtans niet tot betere prestaties en het was dan ook alleszins verdiend, dat de rust met 2—1 voor DCG inging. Ook in de tweede helft bleef DCG het beste van het spel houden. Desniettegen staande slaagde Wijnen er in de gelijkmaker te scoren, doch dit doelpunt werd afgekeurd. Na dit wapenfeit domineerde DCG weer op vallend. De Amsterdammers scoorden nog twee maal en wonnen dus volkomen ver diend 'met 41. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 25 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Martha Arentsz van Hamburg. Adolf Bratt v. Gothenburg. Spring- ford van Londen. Urmajo van Rotterdam. Westermarkt van Fowev. Odysseus van Ko penhagen. Bittern van Liverpool. Bomma v. Sarpsborg. Hubert Schroder van Huelva. Embla van Stockholm. Normandia van Go thenburg. Lingestroom van Liverpool. The- misto van Newport News. Frieda van Rot terdam. Vertrokken: Cedar Hill naar Hull. Rondo naar Riverwear. Martha Arensz naar Ham burg. Aljo naar Rotterdam. Frisian Coast naar Rotterdam. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling het bekende filmwerk WARSCHAU CONCERTO met Anton W'albrook en Sally Gray. Een boeiend drama vol spanning en romantiek, doorstrengeld met wereld beroemde muziek. Toegang 18 jaar. DINSDAG 26 FEBRUARI Rex, 20 uur: „Aan de oever van een snelle vliet" door Varia. Ger. Doustraat 62, 20 uur: Bijbellezing door de heer H. Mol uit Dordrecht. Thalia, 20 uur: „Dolle Woensdag". WOENSDAG 27 FEBRUARI Raadhuis, van 15 tot 15 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan 125, van 2 30 tot 3 uur: Spreekuur kraamcentrum. Thalia, 20 uur: „Dolle Woensdag". Gisteren is op het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam de jaarlijkse her denking van de Februaristaking gehouden, waarbij de burgemeester van de hoofd stad, mr. A. J. d'Ailly, namens het gemeentebestuur een krans bij het tijdelijk monument legde. Een der belangrijkste bepalingen in de nationale damgroepswedstrijden is, dat de uitslagen ook voor de finale blij ven gelden. Een knappe overwinning behaalde de Haarlemmer W. de Jong op Dukel, waardoor hij zich voor Dukel heeft geplaatst. Vier ronden zijn er nu gespeeld en de drie Velsenaren hebben in deze zware groep hun gemiddelde behouden: vier gespeeld, vier remises. De DCIJ'er Laros k^eeg Zondag de kans Yme de Jong te version, die hij echter liet glippen. Dukel behaalde twee normale remises op Yme de Jong en Laros. Door een overwinning op Beers (een der zwakkere broeders) liep Dukel uit, doch ook hij verspeelde zijn kans, de leiding te be houden met zijn partij tegen W. de Jong. De drie Velsenaren hebben allen weliswaar nog een redelijke kans om zich bij de boven ste" zes plaatsen, maar het beste resultaat haalde toch de Haarlemmer W. de Jong: drie remises tegen Yme de Jong, v. Zuilckom en Keiler (waarin hij winst verzuimde) en een overwinning op Dukel is een hele prestatie. Zaterdag en Zondag wordt het tournooi te Rotterdam voortgezet. Laros ontmoet daar Keller en Beers; Yme de Jong alleen Keiler. Dukel speelt tegen Roozenburg en v. Zuile- kom en Wim de Jong ontmoet Roozenburg en Stuurman. Gelijk spel was voldoende De dames van het tweede IJmond-elftal hebben dc ingelaste handbalkampioens wedstrijd uitgebuit om de dames van Be verwijk I op eigen terrein een punt afhan dig te maken dat net voldoende was om de titel te pakken te krijgen en te promoveren naar de afdelings eerste klasse dames van Noordholland Zuid. De eerste kampioenswedstrijd, die al enige weken geleden op „Watervliet" werd gespeeld werd door IJmond 2 gewonnen. Het 11 gelijke spel aan de Aagtendijk in Beverwijk bracht nu deze beslissing ten gunste van IJmond. Beide ploegen speelden van meet af aan een spannend en vooral mooie wedstrijd. Er werd aan beide kanten grote sportivi teit getoond, zodat tot de laatste minuut onzekerheid was omtrent de uitslag. Wel iswaar was de Beverwijkse damesploeg iets meer in de aanval en reageerde zij vlotter, maar de uitstekende IJmond-doel- verdedigsler weerde zich buitengewoon. Beverwijk kreeg vaak hulp van het hout werk, waardoor de spanning bleef. Indien de IJmond-zusters van het eerste, die al eerder kampioen werden, straks eventueel de promotie-wedstrijden voor de tweede districtsklasse goed besluiten, zul len de IJmond 2-dames hun plaatsen dus kunnen innemen. V. d. Bos en Ory moeten herkampen Door zijn remise-partij tegen D. v. d. As (B.D.C.) is de 75-jarige „Opa" v. d. Bos (DCIJ) er in de tweede klasse in geslaagd met de voorzitter van damclub St. Thomas uit Castricum de heer C. Ory gelijk te ko men in het Kennemer tournooi. Een match van drie partijen is vastgesteld om uit te maken welke speler kampioen van de b- groep der tweede klasse zal worden. J. Vel- sen en R. Ruyter deelden de punten. Leiders winnen bij de jeugd H. Langbroek slaagde er in zijn afgebro ken partij met Braveboer te winnen in het jeugdtournooi en hij heeft nog geen verlies- punten na vier ronden. Maar ook Oorthuizen komt opzetten. Nu werd J. de Boer het slachtoffer. Deze twee DCIJ'ers staan zonder verliespunten bovenaan en Roos haalde na drie partijen, als vertegenwoordiger van de Beverwijkse jeugd, eveneens de volle buit binnen. Kofferman bevocht zijn eerste overwinning op J. Braveboer; Klaus en Heida deelden de punten. Langbroek ontmoet in de volgende ronde Roos; v. Dijk—Huygen en KuyperKoffer man. „Fakkeldragers" vierden carnaval Traditiegetrouw vierden de Oud-Katho lieke Fakkeldragers van „St. Maarten" hun carnavalsfeest in het Oud-Katholiek ver enigingsgebouw, waarvan de grote zaal bij het aanvangsuur eivol was. Onder de vele jeugdige gas'ten waren talloze gemasker- den en behalve een kruisridder uit de mid deleeuwen, een Egmonds echtpaar, danse resjes, Arabieren, een sultan, een oude heer, die zo. uit de Prins Hendrik-stichting was verplaatst en vele andere types zwier ven op dit feest rond. De algemeen leidster, mej. A. Zwemmer, vertelde bij de aanvang van het feest iets over de groepen, die met dit feest hun vijf jarig bestaan vierden. Daarna volgden ver schillende gezelschapsspelletjes. Toen de prijswinnaars bekend werden gemaakt, bleek dat „Ome Toon", de concierge van het verenigingsgebouw, twee taarten be schikbaar had gesteld. Zij vielen ten deel aan de kruisridder (Allart Visser) en het Egmondse paartje (Ring Krijger en Glijn Eenhoorn). Alle deelnemers hadden ove rigens veel werk van hun costumes ge maakt. Ook na het demasqué was er nog veel pret onder de Fakkeldragers. Natuurstudie en film De afdeling Velsen van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie hield een filmavond voor haar leden in het club lokaal aan de Zeeweg. Er werden vier wetenschappelijke films vertoond, waarbij dr. D. J. Broekens een buitengewoon goede uitleg gaf. De films gaven de ontwikkelingsgangen van het konijn, de kikvors, het kuiken en de appelschimmel weer en zij toonden, hoe ver de film is gevorderd als hulpmiddel in de biologie. Diamant is in de meeste gevallen een uiterlijk teken van welstand en ook symbo lisch voor gezonde ouderdom. Wat gister avond tijdens de receptie en de jubileum uitvoering van de C.J.M.V. in het gebouw voor Christelijke Belangen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van ,,'t Mosterd zaadje" talrijke keren is bevestigd en be klonken door vele IJmuidenaren. De receptie luidde de festiviteiten rond het jubileum van deze oudste jeugdvereni ging te IJmuiden in en het aantal belang stellenden, dat van halfzeven tot halfacht het bestuur welgemeende gelukwensen kwam aanbieden bleek niet gering. Zo was het gemeentebestuur vertegenwoordigd door de wethouders J. Aschoff en H. de Boer en de cultureel ambtenaar, de heer G. W. F. de Man, die tevens in de kwali teit van secretaris der Velsense Jeugdcen- trale na de pauze van de jubileum-uitvoe ring in een speechje constateerde, dat de oprichting van ,,'t Mosterdzaadje" eigenlijk een reactie was op de geest van de tijd. Men wilde zich losmaken van de sleur, het geen toen net iets was voor de jeugd, die niets liever wilde. „Er is uiteraard veel veranderd in die zestig jaar," aldus de cultureel ambtenaar, „maar een belangrijke factor is ongewijzigd gebleven en dat is de doelstelling van de C.J.M.V. om de jeugd een eigen steun te geven, de jongeren de zin te leren voor de opbouw van hun op bloeiend leven en hen afstand te laten doen van het alledaagse". Op de receptie waren talrijke afgevaar digden van kerkgenootschappen verzameld, zo onder anderen ds. J. van den Berg, ds. D. C. van Wijngaarden, oud-katholiek pastoor C. F. Nieuwenhuyzen en oud-ka tholiek kapelaan D. Thieme, waarmee an dermaal werd bewezen, dat de C.J.M.V. geen verlengstuk is van de Ned. Hervorm de Kerk, maar een duidelijk interkerkelijk stempel draagt. Hierop legde ook de voor zitter van het jubilerende „Mosterdzaadje", de heer C. M. Mooy, in zijn toespraak aan het begin van de uitvoering de nadruk. „Ongeveer 70 van de IJmuidense jeugd is nog volkomen ongegrepen en is zoge naamd „blasé". Daarom is het werk van de C.J.M.V. zo belangrijk. „Kern van één" Er is in al die zestig jaren critiek en minderwaardig commentaar geleverd op ,,'t Mosterdzaadje" en het is ook niet altijd van een leien dakje gegaan. Het is bijvoorbeeld voorgekomen, dat op een gegeven ogenblik slechts één enkele C.J.M.V.'er in het ver gaderlokaal aanwezig was en die toch door beet, wekenlang, waarna zijn doorzettings vermogen ondanks alles succes had en de kern zich weer ging uitbreiden. Het is geen eenvoudige taak, waarvoor het bestuur zich stelt. Maar het is vaak veel mooier en be vredigender iets te betekenen voor de jeugd dan voor volwassenen, zo besloot de heer Mooy. Vertegenwoordigers van „De Planke niers", de provinciale commissie der C.J. M.V.'s, de Mannenvereniging In Dienst der Kerk, de Creutzbergschool, de Meisjesclub „Kleine Kracht": ziehier een greep uit het gastenboek, dat allen ter tekening werd aangeboden en dat later nog dikwijls zal getuigen hoezeer het uitstekende werk van 't Mosterdzaadje in IJmuiden-West waar dering geniet in vele kringen. Jeugd musiceerde De leiding van ,,'t Mosterdzaadje" heeft er slag van de jeugd zelf goed amusement te laten brengen. Dat men zich daarbij verdiept in de studie van hedendaagse po pulaire muziek van het min of meer ro mantische genre is een enigszins begrijpe lijke reactie, dat men dit echter doet met voorbijgaan van veel muziek „van eigen bodem", is jammer. Onze Nederlandse lie derenbundels bevatten vele wijsjes, die voor „Die Rooiroks", „Die Ossewa" of „de Cowboys" geknipt zijn. Laat men deze kam peer- en trekkersliederen toch vooral niet vergeten! „Die Rooiroks" hadden een luchtig pro gramma ingestudeerd, waarvan de pittig gespeelde tango het meest geslaagde num mer was. De klank van dit plectrum-orkest, dat door Joh. Ottens aangevoerd werd is in de lagere registers te fors. Dit vindt zijn oorzaak in het ten opzichte der gitaren te geringe aantal mandolines. „Jansen Tilanus" vormde met behulp van gitaar en microfoon een geslaagd num mer, waarbij Jansen het ongetwijfeld van zijn compagnon in vrijmoedigheid won. Een lid der jongste jongensclub decla meerde met veel succes de befaamde Stof- feltje-Steven voordracht, w'at voor het oud- lid, de 63-jarige heer Jan Smit aanleiding was eveneens een brok declamatie ten beste te geven. „De oude visser" is door de heer Smit, die zevenendertig jaar lang lid der vereniging geweest is, vroeger meer malen voorgedragen en deze declamator heeft jaren geleden menig prijsje in de wacht weten te slepen op de landelijke concoursen. „The Red Rocky Cowboys" brachten hun songs in de juiste stijl. Zij ontpopten zich als een stel vrolijke, vlot zingende „koeienjongens", die ongetwijfeld van alle clubs het meeste applaus wisten te ver werven. Het mondharmonicagezelschap „Die Os sewa", eveneens onder Joh. Ottens' leiding, trad deze avond voor het eerst voor het voetlicht. Het groepje, dat een fleurige in druk maakte in de voor deze gelegenheid vervaardige costumes, gaf muziek van allerlei schakering ten beste. De Balalaïkagroep en het Hawaiïan- orkest deden zich eveneens horen, zodat men ook bij de C.J.M.V. „elk wat wils" bieden kan. A. J. v. d. WEIJDEN Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Maandag aangekomen het Zweedse s.s. „Adolf Bratt", dat van Gothenburg een lading van 1750 ton houtstof aanvoerde. Feestneuzen, dwaze hoedjes, lachende ge zichten, uitgelaten mensen, dansend op de klanken van een schetterende trompet, zie daar Carnaval 1952 in Beverwijk. Het vastenavondbal, dat, uitgaande van de stichting K.D.O., Maandag in het Kennemer- theater werd gehouden, is een daverend feest geworden. De jolijt kende deze avond geen grenzen meer en het gejoel was tot ver in de omtrek hoorbaar, „de Bianca's" deden hun best. De Raspa ging er ook nu weer in als koek en natuurlijk ging men gezamenlijk enige malen „naar de speeltuin". Tussen de dansjes door werden er onder leiding van de heer G. Bonnema spelletjes gedaan, en er is ook voor enkele verlotingen gezorgd. Het was al ver over het nachtelijk uur eer de feestvreugde was verstomd. „De goede aarde" voor de BBB Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de N.V.V. Bestuurdersbond Be verwijk zal deze organisatie op Donderdag 6 Maart in het Luxor Theater een film avond houden. Vertoond zal worden de oude maar uit stekende film „De goede aarde", naar het boek van Pearl S. Buck met Luise Rainer en Paul Muni in de hoofdrollen. Maandagavond werd in de zaal „Musis Sacrum" van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort de toneelwedstrijd voortgezet, welke door de aldaar gevestigde personeels vereniging „Amicitia" ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan is georganiseerd. Ditkeer was de beurt van optreden aan de R.K. Toneelvereniging „Genesius" uit Overveen, welke onder regie van J. H. W. Kraaij een opvoering gaf van „De vreemde bezoeker" door Alberto Cassela. Deze vreemde bezoeker is niemand of niets minder dan de Dood, die wil onder zoeken waarom de meeste stervelingen het afscheid uit het leven zo onnoemelijk zwaar valt en die zich daarom drie dagen in een menselijke gedaante te midden van de levenden begeeft. De Dood met vacantie! Geen bloem verdort meer, op het slagveld zwijgt het kanon, alle ongelukken hebben een merkwaardig goede afloop en de men sen ondergaan de zonderlinge sensatie niet ouder te worden. De Dood geniet als Prins Sirih de Vitalba gastvrijheid bij de Hertog de Cathilica, waardoor hij in de gelegenheid is de men sen gade te slaan en hen bij hun begeerten te observeren. Hierbij constateert hij het bestaan van de liefde en ontdekt, dat het leven waarde krijgt door de hoop op we derliefde. Ook hij komt in contact met ver scheidene charmante vrouwen, maar'haar liefde is zinnelijk en bevredigt hem niet, omdat hij zoekt naar een wezen dat de waarheid kent en desondanks niet bevreesd is. Tenslotte schenkt de etherische Grazia hem waar hij naar hunkert, zij doorgrondt dat de dood soms simpeler en eenvoudiger is dan het leven en misschien zelfs begeer lijker en zij vergezelt hem vol vertrouwen op zijn terugreis naar het andere Rijk. Een toneelspel vol symboliek en diep zinnige gedachten, mooi van taal en zeld zaam knap door de schrijver uitgewerkt. Maar welk een loffelijke moed van „Gene sius" om hiermede aan een wedstrijd deel te nemen. Afgaande op het ovationele suc ces moet gezegd worden dat het publiek deze voorstelling in ieder geval reeds op hoge waarde heeft geschat. De jury heeft nu de taak de opvoering naar de artistieke kwaliteiten te beoordelen. In deze wedstrijd komen nu nog twee deelnemers uit. „Jan van Dommelen" uit Santpoort speelt Vrijdag 14 Maart „Op 't kantje af" van Jan Fabricius en de toneel vereniging „Havenkwartier" uit Beverwijk treedt op Dinsdag 1 April als laatste op met „Ghetto" van Herman Heijermans. Een van Genève gestart vliegtuig van de Zwit serse Luchtmacht een tweemotorige Beechcraft B-7, is op een scherpe bergkam van de Zuid- Westelijke helling van de Galmihom in de Ber- ner Alpen, op een hoog te van 2950 meter te pletter geslagen. Na twee dagen bereik ten militaire reddings ploegen de plaats van het ongeluk. De vier do den loerden op sleeën naar het dal gebracht. Een fotograaf ging met de reddingsploeg mee en maakte een serie opna men van het bergings werk. Op de foto de totaal ver nielde cabine van de Beechcraft, waarin het stoffelijk overschot van de piloot gevonden werd. Een deskundige bestu deert het logboek. Voor de Woensdagmarkt meldde zich Zaterdagavond al de „Haarlem", die juist een week geleden naar zee was ver trokken en niettemin al een vangst kon doorgeven van ongeveer 1700 kisten, te weten: 1000 hai'ing, 300 makreel, 150 wij ting, 100 koolvis en gul, 30 leng en 30 diversen. De trawler „de Hoop", die Za terdagavond 500 kisten opgaf en juist wat Zuidelijker was gekomen om te trachten nog wat haring te vangen, zal vermoede lijk eveneens voor de Woensdagmarkt komen, als tenminste de vooi-raad kolen het uithoudt. Van de „Zeelandia" en „Thorina" kwamen nog geen meldingen binnen, maar deze zijn van ongeveer de zelfde vertrekdatum, zodat er een goede kans bestaat dat ook deze schepen nog zullen markten. Twee tot drie. Gisteren was de voor raad voor vandaag wat de trawler betrof, nog niet definitief bekend. De trawler „Tzonne" (250 kisten koolvis, 950 haring, 450 wijting, 250 makreel, 40 schelvis en piepers en 100 kisten diversen) en de „Mary" (130 kisten schelvis en piepers, 150 kabeljauw cn gul, 200 wijting, 60 dichte wijting, 150 naring en 80 kisten diversen stonden op het lijstje en dubieus was de lossing van de trawler „de Hoop", die een aanvoer had opgegeven van 500 kisten diversen en 600 haring, doch die vermoedelijk niet op tijd aan de afslag zou zijn. Als gewoonlijk lieten Maandag enkele loggers met het oog op de te late lossing verstek gaan tot vandaag, zodat er ook nog wal plat- en fijnvis was. Morgen ook. Voor morgen waren er Maandag al binnenkomers bekend: de „Haarlem" met (vangstopgave van Zater dagavond) 1300 kisten haring, 100 makreel 150 wijting, 100 koolvis, 50 leng en 50 diversen en de „Thorina" (vangstopgave van Maandag) met 80 kisten koolvis, 90 schelvis en piepers, 50 kabeljauw en gul, 40 dichte wijting, 160 gestripte wijting, 60 makreel, 40 stokkebic, 330 Noordharing en 40 Zuidharing. Beide schepen waren ech ter Maandag nog vissende, dat deze vang sten Woensdag wel wat hoger zullen zijn. Als derde gegadigde zou voor de Woens dagmarkt verder nog de „Zeelandia" kun nen worden verwacht. Voor enkele Noord- loggers is 'net ongeveer tijd en ze zullen zeker de Woensdagmarkt benutten om een' prijsje te maken. Wisselende markt. De Maandag- markt met zijn grote aanvoeren bood tegen het einde een onzeker beeld: vooral de rondvis kreeg het wat te kwaad en een enkele maal zakte zij op een bedenkelijk laag peil. Hetzelfde was het geval bij de schol 3, die naar de opvanggrens dreigde te dalen. Overigens werden goede prijzen betaald. Opvallend waren bijvoorbeeld de fijnvisnoteringen, die sinds Vrijdag weer stijver werden. Grote tongen boekten ge middeld 3.20 per kg. Kleinmiddel en ook de tong I behaalden makkelijk 1.90 en ook de grove slips werd best betaald met 1,44 per kg. De weegtarcot was ook al in de gunst. Voor goede kwaliteit werd 2.55 per kg betaald. De schol was in doorsnee iets duurder dan Zaterdag. Grote soorten kregen 32 per 50 kg toebedacht en de groot- en kleinmiddel deed 45 tot ƒ50; de tweeën liepen terug van 19 op 10 per 50 kg. De vele regels dikkoppen die Maandag op de mnrktvloer lagen, varieer den nogal in kwaliteit en grootte en daar door in prijs. De zwaarste regels noteer den 80 en later 65 per 10 stuks. De middelmatige kwaliteiten ƒ60 tot 45 per 10 stuks en de kleine soorten, die stijf werden aangeboden, deden 36 tot 30. De schelvis bleef door het geringe aanbod peperduur. Als veel gevraagd binnenlands artikel werden voor de grote en middel soorten prijzen betaald van 55 tot f 57 per 50 kg. De braat wilde niet lager dan 40 en de wijting varieerde van 21 tot 15 per kist. VEM-triomf. De trawler „Vios", die Maandag aan de afslag kwam, maakte weer een pracht reis De grote haringaan- voer van dit schip droeg er toe bij dat voor een 13 daagse reis ƒ42.000,kon worden besomd. De „Eli Chénévière", die eveneens dertien dagen was, besomde 21.000,en de „Antje" voor een 14- daagse reis f 15.500, WIRON-idem. Een prachtig resul taat haalde bij de kuiters de Wiron (IJm. 209), die maar eventjes 11.000,boven water wist te brengen. De gemiddelde weekbesomminren der loggers lagen tussen de 2500 en 4000 per schip. Van de kot ters was de AM 16 weer de favoriet, die 2750 besomde. Besommingen. Ro 15 Antje 15.700; IJm. 32 Elie 20.590, IJm 129 Shamrock 8350; 1 trawler met ƒ41.400; Ro 9 6500; IJm. 10.780: IJm. 204 1780: VI. 85 f VI. 115 2780: Sch 107 f3840; KW 45 6620: KW 15 565b: KW 59 ƒ2180; KW 98 2450: KW 168 ƒ3190: KW 22 2670; KW 95 KW 37 KW 47 1060; KW 6 KW 133 KW 147 f 2927; KW 138 ƒ2120; KW 6 f 2490; KW 19 2340; KW 16 ƒ2460: KW 70 2520; KW 161 ƒ2100; KW 163 f 1990; KW 170 f 1960; KW 50 1860; KW 78 f 2520; KW 39 ƒ2420: KW 41 3370; KW 29 ƒ3140; KW 48 KW 86 ƒ2710; KW 24 3840: KW 104 ƒ2460; KW 166 ƒ2716; KW 114 2880; KW 28 f2170: KW 169 f 2620; KW 53 ƒ2150; KW 107 ƒ2280; KW 34 2750; KW 162 ƒ2717; KW 125 2340; KW 91 2000; KW 168 1840: KW 69 f 2780: Ro 2 f 2269; Ro 1 f 2478; BU 33 f 1880; Am. 16 2760: Am. 18 IJm. 276 1560: IJm. 221 WR 33 2070; KW 26 ƒ2614; KW 210 1790. Naar wij vernemen zal de restauratie van de oude Nederlands Hervormde kerk in Santpoort-dorp op korte termijn ge schieden: onder supervisie van de kerk voogdij zal begin Maart reeds met dit werk worden begonnen. Zoals wij reeds eerder meedeelden moet het plafond van de kerk geschilderd worden en zal ook de achterwand een grote beurt moeten krijgen. In het najaar gaat men vervolgens ook de muren sausen en voorts wordt er aan ge dacht de financiële consequenties zijn echter nogal bezwaarlijk ook de verlich ting te verbeteren. Het Godshuis zal bovendien boven de kan sel een kruis krijgen en door andere détail verbeteringen zal deze restauratie het schip van het gebouw een aanzielijke opfrissing geven. De totale kosten worden op ongeveer f3000 geraamd en deze restauratie is mogelijk geworden mede dank zij een gift van f 1000 uit de Hervormde Gemeente van Santpoort. Het gebouw zal voor godsdienstoefeningen hoogstwaarschijnlijk op 9, 16 en 23 Maart gesloten zijn.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3