Velsens gezondheidsheeld ligt boven landelijk gemiddelde Blokwalserij vermoedelijk op 1 April in bedrijf De bemanning van de „Medan" kan er nu een schepje opgooien „Stormvogels" heeft zijn lot nog altijd in eigen hand Auto ri§i®s Elk jaar sterven vijftig Velsenaren aan kanker Verlovingsringen DE G.G.D. RAPPORTEERDE Tuberculose wordt teruggedrongen Talrijke voordelen na kostbare verlenging „Ramblers" in Rex 7 Een „rubbers-avond Gigantisch vliegwiel met omwentelingssnelheid van 300 km. p. urn PROEFVAART WERP PLEZIERTOCHTJE VOETBALBESCHOUWING Zondag kan er op Schoonenberg van OSV gewonnen worden DONDERDAG 20 MAART 1952 Uit een lijvig verslag van Velsens GGD over de jaren van 1946 tot en met 1950 blijkt, dat Velsen een bijzonder gezonde gemeente genoemd mag worden. Het aantal levend-geborenen per duizend zielen heeft al die jaren boven bet landelijk gemiddelde gelegen en het sterftecijfer bleef daar steeds onder, zodat - mede als gevolg van een aanzienlijk vestigings overschot - het aantal inwoners van de gemeente met sprongen toenam.. Het zwaarst wogen vestigings- en geboorteoverschot in het jaar 1946, maar later bleven toch nog deze cijfers boven het landelijk niveau. De „gezond heid" van de gemeente kan niet zonder meer afgeleid worden uit het relatief hoge aantal geboorten, want dat is een direct gevolg van het grote aantal jonge gezinnen, zoals trouwens ook het lage sterftecijfer daar ten dele op berust. Ken positieve factor was echter wel het ontbreken van epidemieën - een negatieve echter het hoge sterftecijfer wegens kanker, waaruit onmiddellijk het grote belang van een doelmatige kankerbestrij ding volgt. In totaal stierven namelijk van 1946 t/m 1950 250 Velsenaren aan deze gevreesde ziekte en de cijfers wijzen uit, dat het aantal sterfgevallen vrijwel constant blijft - elk jaar rond de vijftig. Het geneeskundig schooltoezicht leverde bevredigende resultaten op, minder prettig waren de oorzaken van de bemoeiing van de GGD met de huisvestings„kwaal". En ten slotte gaf het aantal verzuimdagen van het totale gemeentepersoneel, waarvan de controle bij de GGD berust, even min reden tot groots optimisme. De Velsense cijfers ten aanzien van het aantal levend geborenen per duizend in woners en het aantal sterfgevallen per 1000 zielen leveren het volgende (goede)beeld op: 1946 1947 1948 1949 1950 Aantal levend geborenen per 1000 inwoners in Velsen in Nederland Aantal sterfge vallen per 1000 inwoners in Vel sen in Nederland 34,4 28,5 26,1 23.0 23.2 30,2 27,8 25,3 23,7 22,7 7.1 6,5 5,5 5.8 5,5 8,5 8,1 7,4 8,1 7,5 Het zou verleidelijk zijn, deze cijfers aan een nadere beschouwing te onderwerpen, merkt het verslag op, maar dat is het werk van een sociograaf die Velsen nog niet heeft. Er zouden ongetwijfeld belangwek kende toekomstprognoses uitgehaald kun nen worden. Behalve het reeds genoemde hoge aantal kankergevallen met dodelijke afloop, ver meldt het verslag een nog hoger .geklas seerde doodsoorzaak: de hartziekten. In totaal ovei-leden door hartziekten in Vel sen gedurende de vijf verslagjaren 271 per sonen. Het aantal tuberculosegevallen met dodelijke afloop loopt langzaam maar zeker terug en al zijn er in totaal nog altijd 44 ge vallen met dodelijke afloop geweest, de detailcijfers laten zien, dat men deze ziekte onder de knie gaat krijgen. Een geweld dadige dood stierven in de afgelopen vijf jaar 81 personen, waarvan het leéuwendëel wordt opgeëist door het jaar 1946, toen er 27 mensen een gewelddadige dood vonden. Het gunstigste jaar was 1949 met 10 geval len. De besmettelijke ziekten bleven onge veer gelijk: twee gevallen met dodelijke afloop per jaar 'was het gemiddelde, dat door het in dit opzicht eveneens gunstige jaar 1949 werd gedrukt: toen kwamen der gelijke gevallen namelijk niet voor. Dit wil niet zeggen, dat er geen besmet telijke ziekten voorkwamen: de staat van ziektegevallen laat zien, dat de diphterie bijvoorbeeld nogal om zich heen greep en vooral in 1946 sterk heerste: 77 gevallen. In 1950 kwamen er daarentegen slechts 15 voor. Kinderverlamming en nekkramp be perkten zich tot gemiddeld respectievelijk 1 en bijna 3 gevallen per jaar. Niettemin is de G.G.D. paraat gebleven in zijn strijd tegen de diphterie, er werden alleen al in 1950 1232 schoolkinderen tegen ingeënt en dit getal was in de voorgaande jaren navenant. Over de vijf verslagjaren zijn bovendien 1159 inentingen tegen pok ken verricht bij kinderen beneden twee jaar en bovendien werden er 1179 mensen gevaccineerd op de diverse daarvoor be stemde posten van de G.G.D. Meer dan 2300 re-vaccinaties werden bovendien in 1949 verricht het jaar, waarin het pokkengevaar bijzonder groot is geweest. Hygiëne van lucht, bodem en water Naar aanleiding van klachten van om wonenden over het verstuiven van hout- slijpsel, gelegen op de terreinen van de Papierfabriek te Velsen-Noord, deed de directie de toezegging, dat de nodige maat regelen zouden worden genomen, om daaraan een einde te maken. Het houtslijp- sel wordt nu dan ook begraven. Het fijn malen van puin bij de Burge meester Rambonnetlaan te IJmuiden ver oorzaakte veel last aan de omwonenden. Er werden maatregelen getroffen, waar door de overlast werd opgeheven.. Het is de directeur van de G.G.D., dr. L. S. Limborgh Meijer gebleken, dat het onderhoud van vele woningen te wensen overlaat, hetgeen dikwijls de hygiëne niet ten goede komt. De dienst ontving voorts regelmatig van het waterleidingbedrijf een afschrift van de rapporten van het drinkwateronderzoek Volksgezondheid en Velserbad en oefende voorts toezicht uit op de zwem inrichtingen, te weten de overdekte inrich ting „Velserbad" en de open inrichtingen „Velserend" en ..Herenduinen". De beide laatsten beantwoordden aan de eisen, de eerste niet. Ondanks herhaalde waarschu wingen bleef de directeur van het „Velser bad" zodanig in gebreke, dat de inrichting met ingang van 7 Augustus 1950 moest worden gesloten. Pogingen om met de directeur tot een oplossing te komen, hebben tot nu toe geen succes gehad. Het gevolg is intussen, dat de gemeente Velsen thans buiten de zomer maanden over geen enkele zweminrichting beschikt, hetgeen voor de volksgezondheid zeer te betreuren is. Veertien ziektedogen Naar aanleiding van de controle op zieke ambtenaren en werklieden in dienst van de gemeente vermeldt het overzicht het volgende: Het aantal jdektegevalléh bedroeg in 1950 562 met een totaal aantal ziektedagen van 8987. Dit zijn grote getallen. Een ver mindering van het aantal ziektedagen met enkele procenten zou een belangrijke pres tatieverhoging betekenen. Dr. Limborgh Meijer is overtuigd, dat dat met een meer doeltreffende controle mogelijk zou zijn. Daarvoor is in de eerste plaats nodig, dat elk ziektegeval direct bij de G.G.D. wordt gemeld en niet eerst na enkele dagen, het geen meermalen het geval is. En dan moet het ook niet voorkomen, dat bij een con- tróle-bezoek blijkt, dat de patiënt alweer enige dagen aan het werk is, hetgeen ook meer dan eens gebeurt. Ook wordt de con trole bemoeilijkt, omdat bij een bezoek aan huis herhaaldelijk de patiënt niet thuis is, omdat hij naar zijn huisarts is, omdat hij aan het wandelen is, of omdat hij elders verblijft. De medewerking van de zieken laat over het algemeen niet te wensen over, maar dat zovelen des Maandags weer hun werk hervatten, geeft toch wel te denken. Zonder twijfel zou menigeen dat ook Zater dag of Vrijdag kunnen doen: meer besef bij de betrokkenen, dat elke dag eerder aan het werk een algemeen belang betekent, zou stellig het aantal ziektedagen vermin deren. Het rapport komt tot een gemiddeld ver zuim per jaar van 14 dagen per werk nemer in gemeentedienst en noemt dat „geen kleinigheid". De directeur acht een onderzoek van de ziektecijfers dan ook van belang, omdat daaruit wellicht een éf- fectievere controle zou kunnen voort komen. Bovendien zou uit een dergelijk onderzoek misschien naar voren kunnen komen, of de arbeidsomstandigheden hier of daar verbetering behoeven. Gezonde jeugd De controle van de G.G.D.. samen hangend met de huisvestingsproblemen, is tot een zeer omvangrijke taak van de dienst uitgegroeid en de directeur komt tot de gevolgtrekking, dat in het algemeen het woningtekort de volksgezondheid zowel geestelijk als lichamelijk nog steeds bena deelt. Over de vijf verslagjaren werden in totaal ruim 1500 rapporten aan de huis vestingscommissie uitgebracht. Het geneeskundig schooltoezicht op alle scholen in de gemeente tot en met de Ulo leert, dat in Velsen elk lagere schoolkind tijdens zijn leertijd minstens driemaal wordt onderzocht: eenmaal zodra het op school is gekomen, eenmaal tussentijds en eenmaal voor het de school verlaat. In Velsen-Noord en Santpoort komt behoefte aan een onderzoek- en wachtlokaal voor dit werk, zegt het rapport. Hoe belangrijk deze facet van de G.G.D.- taak is geworden, moge blijken uit het onderstaand staatje: Aantal onderzochte kinderen 1946 1947 1948 1949 1950 802 1304 1686 2083 2279 daarvan hadden afwijkingen 432 728 1003 1092 1199 in procenten 54 56 59 52 53 Dc algemene gezondheidstoestand was bij ruim 70 der kinderen goed, bij 27'/s voldoende, bij bijna 2 liet hij iets te wen sen over, terwijl bij 2 promille de gezond heidstoestand veel te wensen overliet. Zon der enig voorbehoud kunnen deze cijfers zeer gunstig genoemd worden. Verhou dingsgewijs liggen de cijfers in de lagere klassen iets ongunstiger dan in de hogere. In 1947 werd een onderzoek ingesteld naar de hygiënische toestand in enkele scholen. Het is wenselijk, dat dit geregeld op alle scholen plaats heeft. voor Hoogovenpersoneel De Sociale afdeling van de Hoogovens heeft het lofwaardige initiatief getoond het personeel van het bedrijf en hun huisge noten op ander industrieel terrein dan van staal en ijzer voor te lichten. Daartoe was de Rubberstichting te Delft uitgenodigd, die Woensdagavond in het Patronaatsge bouw aan de Zeeweg een aantal films over rubber heeft vertoond. Vooraf heeft de heer M. A. de Wijs van deze stichting een uiteenzetting gegeven over „wat rubber eigenlijk is". Op zijn tweede reis naar Amerika zag Columbus Indianen een spel uitvoeren met een bal, die later van rubber bleek te zijn. een stof die toen nog in Europa volkomen onbekend was. Twee honderd jaar later zag een Fransmhn op een reis door het Amazone-gebied hoe Indianen met een bijl gewapend sneden in bomen maakten waar uit een wit vocht druppelde. Pas in 1799 werd het eerste voorwerp in Europa ver vaardigd, n.l. een vlakgummet.ie. De En gelsman die ontdekte dat hiermede pot loodlijnen uit papier konden worden ge haald, noemde de stof rubber (in het En gels is to rub: wrijven). In 1820 ontdekte men dat rubber in ben zol oplosbaar is. Goodyaer, een Engelsman, mengde rubber en zwavelpoeder en maakte er een plaatje van. Toen hij dit (per on geluk) op een kachel had laten liggen, zag hij dat de stof elastisch was geworden en niet meer plakte. Spreker zette vervolgens de bereiding van rubber uiteen, om vervolgens een aan tal films te doen draaien van het planten van rubberbomen tot de verwerking van rubber toe. Bijzonder aardig was een do cumentaire, die door de heer De Wijs in samenwerking met de Dunlop-fabrieken was vervaardigd, een rolprent waarop men de uitvinding van de luchtband aanschou welijk ziet voorgesteld en waarmee de toe schouwer tevens op een aantal beelden uit de eerste dagen der cinematografie vexgast wordt. Een aantal rubber gebruiksvoorwer pen werd aan een aantal aanwezigen, om dat ze de vragen goed beantwoordden, ter hand gesteld. In het bedrijf van de IJmuidense Hoogovens vorderen de Breedband-plannen met het uur. Een van de gebeurtenissen, die op zeer korte termijn staan te gebeuren, is de ingebruikneming van de Blokwalserij als „aanloop" van de „Breedband N.V.", maar nog onderdeel van de Hoogovens. Het ligt in de bedoeling, zo leest men in „Samen", het bedrijfsblad van deze instelling, dat de nieuwe blokwalserij op 1 April in werking wordt gesteld. Inmiddels, zo vernamen wij, zijn de voorbereidingen zo bevredigend verlopen, dat de datum van 1 April kan worden aangehouden. Men was enige weken geleden namelijk nog niet zo hoopvol gestemd over de aanvoeren van materialen uit Duitsland, maar dit is blijkbaar meegevallen. Sedert 10 Maart is men dagelijks bezig met het proefdraaien van de verschillen de onderdelen. Wanneer op 1 April het bedrijf in wer king komt, zal het precies vijf jaar zijn na de datum, dat in de herrezen Walserij- West het eerste blok werd gewalst. Buitenlandse ervaring Wat het personeel aangaat, dat in de blokwalserij een taak te vervullen krijgt, kan worden gemeld dat een aantal perso nen gelegenheid kreeg enige buitenlandse bedrijfservaring op te doen. Tien personen kregen een opleiding van drie weken in de blokwalserij van de Westphalen Hütte in Dortmund en 3 mannen brachten vier weken door in Scunthorpe bij de Appleby Frodingham Works. Ovenconstructie en motoren Van de acht putovens, die men in het Breedband-complex nodig heeft, is er één van een tijdelijk afwijkende constructie. Dit is gedaan om in deze oven de nieuwe 180-tons staalpannen, die geheel gelast zijn, te kunnen uitgloeien. Deze „reuze pannen" worden echter elders in het be drijf benut en hebben als zodanig niets met de blokwalserij van doen. T-TE' llm .mers puffend en stamoend van de Weteringschans naar Het Kalfje vaart zal zelden zo rustig zijn parcours heb ben afgelegd als gistel-middag de ..Me dan" op de spiegelgladde Noordzee. Voor een proefvaart is eigenlijk een flinke bries nodig om te kunnen con stateren of het schip al dan niet aan de gestelde eisen voldoet, hetgeen overi gens niet wegneemt, dat in dit speciale geval een „passagierszeetje" ver te pre fereren was. De verlengde IJmuidense trawler had namelijk een „bemanning", die niet in alle opzichten zee-vast ge noemd kon worden. Met ongeveer een dertigtal .genodig den aan boord is de „Medan" een paar uurtjes buitengaats geweest met de be doeling te laten zien hoe gezond de zes honderd ..Atlas Imperial"-raspaarden in de machinekamer nog waren na drie maanden vacanfie op de werf in Vlaar- dingen, waar het schip 3.40 meter lan ger werd. ADVERTENTIE RIJSCHOOL REIJM UW ADRES Hagelingcrweg 134 - Santpoort Tel. K 2560 - 8930 Van huis gehaald en gebracht. WIJ op bezoek bij kampioens pretendent „Spakenburg" Door haar zilveren feest heeft „IJmuiden" de laatste twee Zaterdagen niet in de com petitie gespeeld en de club kon dus afwach ten, wat de andere mede-gegadigden voor de laatste plaats er van terecht brachten. De positie van WIJ is sindsdien niet verslech terd want door de twee nederlagen van SIZO kan er wat ruimer geademd worden. Zater dag gaan die VVIJ'ers naar Spakenburg. Wint: Spakenburg deze wedstrijd dan kan het zich kampioen noemen en IJmuiden moet nog 1 punt halen om zich in veiligheid te stellen. Dat wordt dus een wedstrijd, waarvan voor beide partijen alles afhangt. „IJmuiden" ver trekt met het volgende elftal: W. Koster; R. de Boer. W. Rem; T. v. d. Plas. KI. Wie- linga. A. v. d. Scheur; J. Guijt, J. Luppens, G. v. d. Vlies, P. v. Niekerken, A. Wapenaar. Het programma voor de lagere elftallen is: Kennemerland 2IJmuiden2; Kennerper- lar.d 6IJmuiden 5. Jun.: SIZO—IJmuiden b; VEW aIJmui- d:n a. Asp.: Kennemers bIJmuiden a; Kenne mers c—IJmuiden b. De reis van Stormvogels naar Enkhuizen heeft niet dc volle winst opgeleverd. Dat dit in blauwwitte kringen enige teleurstelling heeft verwekt, ligt voor de hand de over winningen aan de lopende band van de laat ste maanden zijn daaraan natuurlijk niet vreemd. Laat men echter goed bedenken, dat dc kansen op het kampioenschap nog heel goed zijn. zo goed zelfs, dat bij een even tueel gelijk spel tegen OSV. ja, zelfs bij een nederlaag tegen deze club. Stormvogels zijn lot nog in eigen hand heeft, al komt het dan wel erg op de laatste beslissingswedstrijd tegen ZFC aan. Zondag komt OSV dus op bezoek. De Oostzaners zijn met hun 15 punten uit 17 wedstrijden practisch „binnen, maar toch kan Stormvogels op geduchte tegenstand rekenen. Het grote voordeel tegenover de ontmoeting met West Frisia is. dat de blauw witten nu op eigen veld spelen, en dus een goed terrein „onder de benen" krijgen. Een voetbal kan, evenals een stuivertje, immers raar rollen: maar als het bruine monster Zondag normaal rolt, dan blijven de punten in IJmuiden. VSV weer naar Sneck Voor VSV is voor de zoveelste maal de uit wedstrijd tegen Sneek vastgesteld. Sneek is een der drie Noordelijke clubs, die verwoede pogingen aanwenden, om niet op de onderste plaats te komen. Dat de roodhemden dan ook op een warme ontvangst kunnen reke nen. is buiten kijf. Maar dat was onlangs tegen Oosterparkers ook het geval en toch bewerkstelligde VSV een record-score. We zijn dan ook vast niet ver mis. als we een overwinning voor VSV voorspellen. De Kennemers speelt weliswaar niet, maar we kunnen toch niet nalaten even op de fraaie overwinning te wijzen, welke de Be- verwijkers de vorige Zondag op KFC be haalden. Daardoor bezetten zij thans de vier de plaats. Een kranige prestatie. In 3 A was het Zondag voor de thuisclubs oen goede dag. Ze wonnen allemaal, zij het dan ook, dat alleen Always Forward een fikse overwinning behaalde en de 5 overige met „een overwinning met de oneven goal" genoegen moesten nemen. Vooral van Vel sen. dat het sterke TOG op bezoek had, was dit een goede prestatie. In 3 B won DEM volgens de regelen der kunst van JOS. Met 20 punten uit 20 wed strijden is DEM een goede middenmoot-club, waartegen het voor de hoger geklasseerde clubs toch altijd nog oppassen is. Wijk aan Zee kon het in 3 C tegen Hol- landia niet bolwerken, doch het feit, dat de sterke Hoornse club slechts na grote moeite met 32 kon winnen, bewijst, dat Wijk aan Zee nog wel wat punten zal binnen halen. En dat is te meer nodig, omdat IVV vrij on verwacht van de Alkmaarse Boys won. Kinheim naar Santpoort In Santpoort ontvangt Terrasvogels Zon dag Kinheim. Hoewel beide clubs nu niet direct om de punten zitten te springen, zul len ze ze elkaar ook weer niet cadeau doen. We hollen sterk over naar een gelijk spel. Van elkaar cadeau geven zal ook geen sprake zijn bij Always ForwardVitesse, al is de kans van beide clubs op de bovenste plaats maar heel, heel klein. Ook hier voelen we wel wat voor een puntenverdeling. DEM trekt naar ZSGO. Hier staan ook al geen grote belangen op het spel. Mogelijk daarom, dat ook deze clubs het „eerlijk zul len we alles delen" gaan toepassen. Terwijl IVV zal proberen tegen WSV zijn punten-aantal te vermeerderen, gaat Wijk aan Zee trachten tegen GVO hetzelfde te doen. Deze club is met haar 15 winstpunten reeds veilig. We geven Wijk aan Zee een goede kans. Het zjjn sterke benen De benen van de ADO'ers bleken Zondag niet sterk genoeg, cm de weelde van een grote voorsprong te kunnen dragen. Met 0—1 werd van het toch niet zo sterke Energie verloren. De voorsprong is nog vrij groot, maar laten de Heemskerkers bedenken, dat JHK en VVZ op de loer liggen. We vermoe den. dat de ADO'ers zo wijs wel zullen zijn en rekenen daarom op een overwinning tegen TDW. Castricumse bijen naar de polder Dit jaar zullen de Castricumse bijenhou ders die ondergebracht zijn in de afdeling Heiloo der Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, met hun bijen volken naar de koolzaadvelden van de Wieringermeerpolder reizen. Het betreft hier de volken van vierentwintig bijeen- houders die voorgaande jaren „ieder voor zich" de Noord in trokken. Voorts heeft men het plan een bezoek te brengen aan de bijenmarkt welke de Purmerender afdeling op Woensdag 9 April aldaar organiseert. Deze markt wordt ge houden op het „Doelle"-terrein en vangt om 10 uur aan. Het 30 jaar oude stoomschip Volendamvan de Holland-Amerika -Lijn, dat voor de sloop bestemd is, werd deze week naar Hendrik Ido Ambacht gesleept. De Volendam passeert de s2?oorbrug over de Maas te Rotterdam. Ware het niet, dat de driekleur in top wapperde, uit de verte zou men gedacht kunnen hebben, dat een van die fraaie Duitse trawlei's een onaangekondigd bezoek aan IJmuiden bracht. In frisse grijze en groene kleuren geschilderd is de „Medan" in de vissershaven een hele versiering ge worden van het egale beeld, dat de rij loggers, botters en trawlers voor de kant biedt. Dit zal echter wel niet zo lang duren, want van hard werken schijnen alle vis sersschepen in zon, wind en water in en kele uren bruin te worden. Uitgebalanceerd De heer J. Tuutier van de Scheepvaart inspectie zal waarschijnlijk geen aanmer kingen hebben op dit schip. Bij de firma A. de Jong in Vlaardingen is de „Medan" in tweeën gesneden, waarna er eenvoudig weg gezegd een stuk van bijna 314 meter vóór de trawllier is tussen gezet. De aan leiding hiertoe was het feit. dat de 600 pk- motor eigenlijk te zwaar was in verhouding tot de lengte van de trawler. De voordelen gaan in de toekomst naar alle waarschijn lijkheid wel opwegen tegen de eeneneen- kwart ton. die voor dit karweitje moest worden neergeteld. Ten eerste is de capaciteit van 1779 op gevoerd tot 2250 kisten, voorts kan het schip inplaats van 2>/2 week thans vier we ken op zee blijven, omdat er een olietank is bijgekomen, waardoor in totaal CO ton brandstof geladen kan worden. De tonnage is evenwel slechts weinig geste<rrn. Oor spronkelijk mcette de „Medan" 250 ton, nu bedraagt de inhoud 270 ton. Krijgertje spelen. De bemanning heeft tijdens dit tochtje om de Zuid genoten. De dames bijvoorbeeld hebben op een stuk pakpapier tegen smeer en smurrie op de luiken heerlijk zitten zonnen, terwijl de dochtertjes van de reder, de heer J. Gouda, krijgertje en verstoppertje speelden onder het wakend oog van alle genodigden, die zich een hele middag lang intens zeeman en -vrouw heb ben gevoeld. Schipper Krab bekeek het gezellige en ongedwongen tafreel van de brug af met een lachje om zijn mond. Zel den zal hij een zo kostbare lading veilig binnen de pieren hebben gebracht. Twee millioen De heer Gouda, die zijn gasten doceerde in de kunst van de trawlvisserij, vertelde ons, dat de „Medan" in iVs jaar tijd voor ongeveer twee millioen gulden heeft be- somd. Eind 1946 heeft hij het schip in Boston gekocht, waar het dienst deed als kustvaartuig van de marine. „Midden 1947 is de „Medan" voor ons in functie geko men", aldus de reder, die trots kan zijn op dit schip, dat, zo was althans de algemene opinie, harder is gaan lopen na de verlen ging. En dat is mede de bedoeling geweest. Vanmiddag omstreeks 2 uur is de „Me dan" naar de visserij vertrokken met een bemanning, die na een gedwongen rust er letterlijk en figuurlijk een schepje op kan gaan gooien. In de motorhal, waar onder meer de grote aandrijf motor voor de blokwals staat, zijn tevens alle generatoren en mo toren geplaatst. Er staat bijvoorbeeld een vliegwiel van 58.000 kg, dat een middellijn heeft van 4,40 meter. De rand van het wiel zal, eenmaal in werking, rondrazen met de snelheid van 300 km per uur. Materialen uit twee werelddelen Tot 1 Maart is ruim 10.600 ton aan mate rialen voor de nieuwe fabrieken aangeko men en wat bestemd was voor de blok walserij is voor het grootste deel reeds gemonteerd. Het overige ligt opgeslagen in of rond de grote afwerkhal, die voor lopig als magazijn dienst doet. Delen van installaties uit Amerika, Zweden, Italië, Duitsland, België, Engeland en Nederland liggen tot een respectabele hoogte opge stapeld, om, ter gelegener tijd, ingeschakeld te worden in het „productieproces". De heer In 't Veld, die hier „de baas" is en zeker langzamerhand wel wat gewend is, zeide, dat hij een magazijndienst op zo grote schaal nog nooit had meegemaakt. „Zwaargewicht"-blokken De zwaarste plakken zullen twee ton zwaarder zijn dan die de Walserij-West tot nu toe verwerkte, namelijk 6V2 ton. Het was daarom noodzakelijk in deze wal- serij verschillende veranderingen aan te brengen. De doorschuifovens zullen eerst echt tot hun recht komen, omdat zij van origine plakovens zijn. In de zomer komt er een tweede oveiilaadkraan bij. De af werking zal worden uitgebreid met een gloeioven en een richtmachine, om de pro ductie van een speciale kwaliteit plaat in de toekomst te kunnen opvangen. De chef van de Walserij-West is van mening dat het tweede kwartaal van dit jaar voor zijn afdeling wel moeilijk zal zijn, in verband met de omschakeling op liet walsen van plakken; hij voorziet in het derde en vierde kwartaal veel drukte als gevolg van de grotere staalproductie. „Staal"-werk In de staalfabriek is men bezig met de verbouwing van de staalovens I en II. Na tuurlijk zullen deze veranderingen bij de oudste ovens van ingrijpender aard zijn dan elders. Vermoedelijk zal met het gieten van grote blokken van 51 /a tot 11 ton op 15 April worden begonnen. Voorlopig echter nog alleen met één oven. Na 15 Mei zou den dan helemaal geen kleine blokken meer worden gemaakt. De 120-tons gietkranen worden vervan gen door kranen van 250 ton, die buiten op de monlage-baan gemonteerd zullen worden. Half April wordt de eerste, nieuwe gietkraan in gebruik genomen. ADVERTENTIE Uitgebreide sortering. P. DE GROOT - Juwelier Kennemerlaan 30 - IJmuiden - Tel. 4127 Opa v. d. Bos damde en verloor De derde en laatste partij van de beslis singwedstrijd om het tweede klasse dam kampioenschap van Kennemerland is door de voorzitter van de damclub „St. Thomas", de heer C. Ory. gewonnen van de DCIJ'er „Opa" v. d. Bos Door deze uitslag komt de heer C. Orv in de finale om het Kennemer land damkampioenschap en bezet Opa v. d. Bos (DCIJ) de tweede plaats. Onderlinge DCIJ wedstrijd In de hoofdklasse van de DCIJ-competiiie verloor de kampioenscandidaat J. v. Straten een kostbaar punt aan G. Postma. Aan.de kop staat nu Dukel met 20 punten uit 11 partijen; v. Straten heeft 18 punten uit 10 partijen en Laros veroverde uit 9 partijen 17 punten. Voor de onderste plaats is van belang dat Koetsier remise speelde tegen Visser en T. Postma hetzelfde bereikte tegen L. Vooys. In de eerste klasse verloor J. de Boer van Wort. Voor de médaillewedstrijd won D. Ott van Brouwershaven en Heida speelde remise tegen W. Gravemaker. Em afgeladen Rex-theater heeft gister avond het VARA-amusementsorkest „The Ramblers", dat deze tournee nog onder Theo Uden Masman speelt, een grootse ontvangst bereid, al was de band dan ook slechts in tian-mans-bezetting naar IJmui den gekomen en al werd een goed deel van de bijval overgedragen op de overige mede werkers aan het programma. Als gast- vrouwe trad de afdeling Velsen-IJmuiden van de VARA op en zij kon zich gelukkig prijzen met een uitverkocht huis, dat blijk baar de naam van het eens zo formidabele radio-dansorkest nog steeds aanhangt met een fanatieke ijver. Want van „The Ramblers", zoals ze in hun glanstijd optraden, zijn slechts weini gen gebleven en van dit vroeger zo terecht in heel Europa beroemde orkest, resteert alleen de vlag. Wat zich daar thans onder groepeert, is zo volledig ingeschoten ge raakt op de show en vergeef ons pot senmakerij, dat van de moderne muzikali teit, die het ensemble in vroeger dagen beroemd maakte, bitter weinig is overge bleven. Goed: de potsen zijn van het on verwachte soort, waarom een zaal van harte kan lachen en Masman weet heus nog wel aardige klankeffecten uit zijn mensen te halen, rtiaar een vergelijking met „wat was" valt zwaar in het nadeel van „wat overbleef" uit. Dat er niettemin gretig geluisterd en gekeken werd naar de dwaze show, die The Ramblers van haast elk nummer ma ken, bewees het applaus telkens weer, maar het kwam meer op rekening van de zotte Wim Poppink en de lachwekkende trom pettist dan van de nummers op zichzelf. Jany Bron, Max van Praag en Marcel Tielemans zijn in hun soort nog altijd ver dienstelijke vocalisten, maar ook zij pro beren hun nummers zo dicht mogelijk bij het publiek te brengen waardoor dat „bren gen" te vaak nummer één wordt. Otto Sterman viel dan ook met zijn negersprookje als een verademing in de drukte van het geheel. Deze eenvoudige verteller, die kennelijk vermoeid raakt van de honderden keren, dat hij uit „Papalagi" heeft moeten declameren, wist de zaal tot werkelijk luisteren te dwingen en ook de beide vertelsels van na de pauze gaven hem de kans zijn onopgesmukt talent en zijn prachtige kop in de witte lichtschijiï tegen het rode doek te laten bewonderen. Daar Olga Lowina deze avond verstek moest laten gaan „zelfs artisten kunnen kinderen krijgen" zei Masman verontschul digend heeft de tournéecommissie een allerbekoorlijkst jong echtpaar laten inval len, dat onder de namen „Flip en Tonny" een aantal bizonder geslaagde liedjes bij de gitaar ten beste gaf. Dit volkomen op elkaar ingespeelde duo heeft met gave teksten en geestige mimiek het IJmuidense gehoor in één slag veroverd. Een kort woord van de heer Remmeling over het huidige radiobestel rondde deze avond af.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9