Weerbericht Ramp met de „Koningin Juliana" kostte aan 44 inzittenden het leven Noodlanding van de „Venlo" bij Bangkok Haarlems Dagblad Onvoorstelbare ravage Dertig doden bij aardverschuiving Nieuwe rampspoed volgde tornado in Zuiden der VS Inzittenden ongedeerd; toestel zwaar beschadigd Egyptische Kamer wordt ontbonden Het woord is aan Frans lijnvliegtuig neergestort; 15 doden Opnieuw relletjes m iriest Ooggetuige haalde 5 overlevenden uit het wrak, van wie er 2 zijn overleden Ooggetuige haalde 10 lichamen uit het wrak De slachtoffers Onderzoek naar de oorzaak Misbruikte directeur pensioenfonds? De bemanning van de Koningin Juliana j Vrouwen en kinderen bij Bandoeng bedolven Reeds 226 doden Nieuw onderzoek in de vergiftigingszaak-Besnard Heftige anti-geallieerde stemming Nieuwe abonnés GRATIS 66e JAARGANG No 218 (Bureaux: Kennemerlaan 154, Tetef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8081 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 24 MAART 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 6e JAARGANG No 71 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman .Amsterdam EUROPA jAmgnfep DUITSLAND) FRANKR' r" ,'ZWITS.V 00STENR r- f v Rqutevh] vllegrulgl iFRIKA ITAUE' (Van onze correspondent te Bonn) Op nagenoeg dezelfde plaats, waar twee jaar geleden een Amerikaans militair vliegtuig is neergestort, verongelukte Zaterdagmorgen om kwart voor elf nabij Neu-Isenburg in .Duitsland, op acht kilometer van het cen trum van Frankfort het K.L.M.-toestel „Koningin Juliana", dat van Johan nesburg op weg was naar Amsterdam, even voordat het op het vliegveld Rhein-Main wilde landen. Het toestel stortte neer in een bos op een vijftigtal meters afstand van de weg Waldorf-Frankfort, schoof enkele honderden meters door, waarbij talloze bomen afbraken en vloog kort daai-na in brand. Aan boord bevonden zich 47 inzittenden, van wie slechts drie de ramp hebben overleefd. Toen de Amerikaanse militaire hulpdienst van het vliegveld, onder com mando van kapitein Romeo J. Freer, op de plaats van het onheil arri veerde, had de Duitse expediteur W. Hoffman uit de brandende resten van de Douglas D.G.-6 vijf personen gered, waarvan één'kort daarna en de tweede in de loop van Zaterdagavond is overleden. De geredden zijn mej. A. J. G. Gautier uit Amsterdam, stewardess, dr. P. Schaumburg, een Duitser, wiens toestand nog critiek is en mevrouw R. Horn-Steinbrenner, een Duitse, die vier dagen geleden gehuwd was en met haar man van de huwelijksreis terugkeerde. Toen wij enkele uren nadat de „Ko ningin Juliana" was neergestort en kort daarna in brand gevlogen, op de plaats van het onheil arriveerden, viel er van de romp van het toestel niets meer te on derscheiden. Tot in een wijde kring van enkele honderden meters lagen de wrak stukken verspreid: stukken aluminium, flarden van kleren en resten van reisbe- nodigdheden. Tegen een boom stond een groot stuk van een vleugel; even verder lag een der landingswielen, het enige dat niet verwrongen of door het vuur ver teerd was. Op de plaats van de ramp hadden wij een kort gesprek met de Amerikaanse ka pitein Romeo J. Freer, die het reddings werk heeft geleid. Binnen de vijf seconden nadat het vliegveld Rhein-Main het radio contact met de „Koningin Juliana" verlo ren had, was hij met zijn mannen van de hulp- en brandweerdienst, welke op het vliegveld dag en nacht gereed staat, uitge rukt. Toen hij op de plaats van de ramp aankwam, viel er aan redden van de in zittenden niet meer te denken. De wrak stukken brandden fel, zodat men zich tot het blussen moest beperken. Daarna wer den de resten van de romp door een kraanwagen uit elkaar getrokken, zodat de zich nog temidden van de wrakstukken bevindende stoffelijke resten geborgen konden worden. Slechts weinigen zijn van het ongeluk getuige geweest. Een expediteur uit Frankfort, Willi Hoffmann, reed juist met zijn vrachtauto over de weg Waldorf- Frankfort, toen het toestel neerstortte. Hij bracht zijn auto ogenblikkelijk tot stilstand en snelde naar het wrak. Aan vankelijk meende hij dat een militair vliegtuig verongelukt was. Het eerste waar hij aan dacht was de piloot te red den. Even later toen hem bleek dat dit onmogelijk was merkte hij dat het toe stel een passagiersvliegtuig was. Door een gat in de romp wist hij zich naai- binnen te werken, Hij slaagde er in vijf levenden naar buiten te dragen.- Dit ging met grote moeilijkheden gepaard, daar de inzitten den van het toestel met de landingsriemen nog aan hun stoelen bevestigd waren. Met zijn zakmes moest hij de leren riemen doorsnijden. Nadat Hoffmann de vijfde passagier in veiligheid had weten te brengen, slaagde hij er in nog vijf personen naar buiten te dragen. Toen arriveerde kapitein Freer met zijn mannen. Het bleek eohter onmogelijk nogmaals de inmiddels fel brandende wrakstukken binnen te dringen. Lijdelijk moest men toezien hoe het vuur zich van het wrak meester maakte. Nadat ongeveer een uur later de vlam men gedoofd waren werden de stoffelijke resten op brancards naar de ambulance- wagens gedragen en naar de „Universi- tats klinik" in Frankfort gebracht, waar men Zaterdagavond begon met de identi ficatie. De ramp heeft 44 slachtoffers geëist, waarbij 14 Nederlanders. Van de tien leden der bemanning heeft alleen de 27- jarige stewardess, mej. A. J. G. Gauthier, het ongeluk overleefd. Haar toestand was Zondagavond redelijk, evenals die van de Duitse mevrouw R. Horn-Steinbrenner, die vroeger „grond-stewardess" bij de K.L. M. is geweest. Dr. P. Schaumbert, een Duitse arts uit Zuid-Afrika, verkeerde gisteravond in levensgevaar. De omgekomen Nederlandse passagiers zijn de heren: H. A. Bennink uit Apel doorn, ir. N. J. C. Smit uit Hilversum, A. Koning, employé van Wilton Fijenocrd uit Schiedam, j. H. Feuth, directeur Kauf- manns Huidenhandel te Wassenaar en R. J. de Vries, assistent-stationschef dei- K. L. M. uit Amstelveen. Tot de overige passagiers behoorden zeven Zuid-Afrikanen, zes Engelsen, vier Noren, twee Amerikanen, twee Italianen, twee Israëliërs, twee Fransen, een Duitser, een Armeniër en een Egyptenaar. Volgens het Franse persbureau A. F. P. heeft het vliegtuig enkele seconden vóór de ramp per radio gemeld, dat het hydrau lische systeem onklaar was geworden. Op grond van dit bericht had de controleto ren van het vliegveld het alarmsein ge geven. Deze technische storing heeft vol gens A.F.P. de manoeuvreermogelijkheden sterk verminderd. Vermoedelijk heeft de gezagvoerder het toestel niet meer kunnen optrekken. Een officiële verklaring over de oorzaak is nog niet gegeven. Twee uur na de ramp zijn deskundigen van de Rijksluchtvaart dienst en de K.LM. per vliegtuig naar Frankfort gegaan om een onderzoek in te stellen. De chef van het weerstation op het vliegveld v/ijt het ongeluk niet aan slecht zicht-, aangezien de wolkenhoogte ongeveer 450 meter bedroeg. Het onderzoek staat onder leiding van deskundigen van het Amerikaanse bezet tingsleger, die met de Nederlandse com missie ten nauwste contact houdt. In Rome, waar het toestel enkele uren tevoren een tussenlanding had gemaakt, was niets gebleken van een technische storing. Het vliegtuig had ruim voldoende benzine aan boord. De leiding van het vliegveld Rhein- Main verklaarde dat de „Koningin Julia na" zich voor de laatste keer meldde toen het toestel zich boven het controlepunt Staden, twintig kilometer Noord-Oostelijk van Offenbach bevond. Bij het controle punt Offenbach, veertien kilometer van het vliegveld verwijderd, meldde de ma chine zich niet, waarop om 10.55 uur alarm werd gemaakt. Plet was Zondagmiddag nog niet be kend of in de verkeerstoren de radiogra fische berichtgeving, die tussen het vlieg veld en de „.Koningin Juliana" is gewis seld, op Wire Recorders is vastgelegd. De „Air Traffic Control" wenst hierover aan de commissie geen mededeling te doen. Zondag heeft de commissie een vlucht boven het wrak gemaakt. Daarbij is ge bleken dat althans vlak voor de daling het vliegtuig zich zeer dicht bij de voor geschreven vliegroute heeft bevonden en in nagenoeg de juiste koers heeft gevlogen. (Op grond van mededelingen die kort na het ongeluk van de K.L.M. waren ont vangen, is in een deel van onze oplaag van Zaterdag gemeld dat de „Prinses Beatrix" Kruissnelheid: 430km p.u Hel vlieqtuiq was sindslOApril 1949 in diens! van deK L M Een gedeelte van de uit elkaar gerukte passagierscabine van het verongelukte vliegtuig Tegen de directeur van de Kalkzand- steenfabrieken te Hillegom en Katwijk, do lieer J. van H., die afgelopen Vrijdag op last van de officier van Justitie te Haar lem als verdacht van omvangrijke verduis teringen in voorlopige hechtenis werd ge nomen, bestaat onder meer de verdenking dat hij voor particuliere doeleinden heeft beschikt over het pensioenfonds van het personeel. Reeds enige maanden geleden werd er door de minderheid der aandeelhouders van de Hillègomse fabriek een klacht tegen Van H. ingediend. Een diepgaand on derzoek heeft tenslotte geleid tot de ar restatie van de directeur. De heer Van H. beschikt over alle aan delen van de Katwijkse fabriek en over de meerderheid der aandelen van de Hille- gomse fabriek. VERSPREIDE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen, maar later ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit ver schillende richtingen, later voorname lijk tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 25 Maart 1 Zon op 6.31 uur, onder 19.02 uur. 5 Maan op 6.10 uur, onder 18.58 uur. (Nieuwe maan) 5 Hoog cn laag water in IJmuidcn Maandag 24 Maart 5 Hoog water: 2.38 en 14.57 uur. Laag water: 10.32 en 23 01 uur. Dinsdag 25 Maart 1 Hoog water: 3.22 en 15.38 uur. Laag water: 11.19 en 23.43 uur. De bemanning van de „Koningin Ju- liana" bestond uit: gezagvoerder L. E. J.Poutsma, 33 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen; tweede bestuurder J. J. Gart, 35 jaar, gehuwd, twee kin deren; derde bestuurder A. M. v a n d e r S t e 11, 24 jaar, ongehuwd; eerste radio telegrafist C. Hoefnagel, 34 jaar, gehuwd, twee kinderen; tweede radio telegrafist S. de Waard, 29 jaar, on gehuwd; eerste boordwerktuigkundige C. van Et ten, 25 jaar, gehuwd, één kind; tweede boordwerktuigkundige H. van der Lee, 26 jaar, gehuwd, één kind; eerste steward F. J. Koers- h u i s, 35 jaar, gehuwd, twee kinderen; tweede steward J. B 1 a a u w, 29 jaar, gehuwd, twee kinderen. Het enige lid der bemanning dat de ramp heeft over leefd is de stewardess mej. A. J. G. Gautier. Zij is 27 jaar en ongehuwd. xbococcooooccccoocooccoooccccoooooooocoooooocccoocccocxxo was verongelukt. Later heeft men deze on begrijpelijke vergissing de „Prinses Bea trix" stond namelijk op Schiphol her steld, maar toen was het reeds te laat om de naam in de krant nog te wijzigen. Redactie H.D.). DJAKARTA (A.F.P.) Tengevolge van een grote aardverschuiving, die zich Zon dagmorgen te Tjiboda bij Bandoeng voor deed, zijn dertig personen om het leven ge komen, 41 gewond en acht vermist. De slachtoffers zijn voor het merendeel vrou wen en kinderen. Volgens het nieuwsbureau Antara raakte een aardmassa van zestien meter hoogte en vijftig meter lengte van een heuvel los tengevolge van de aanhoudende regen en bedolf de mensen, die op een rijstveld aan het werk waren. Negen der gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Reuter meldt uit Washington dat vol gens de laatste cijfers minstens 226 men sen om het leven gekomen zijn als gevolg van de wervelstormen die Vrijdagnacht en Zaterdagmorgen de Amerikaanse staten Alabama, Kentucky Missouri en Missis sippi hebben geteisterd. Ruim duizend per sonen zijn gewond en een drieduizendtal is dakloos geworden. De betreffende staten zijn tot „ramp gebieden" verklaard, hetgeen de regering in staat stelt, de slachtoffers direct door mid del van leningen, hulp te bieden. Regen en koude belemmeren echter de hulpverlening en vergroten het lijden van de getroffenen. Noord-Oost Arkansas werd het zwaarst getroffenv Vele huizen werden door de wervelwind van hun funderingen ge trokken, de bewoners de lucht inge- slingerd en tientallen meters verder neer gesmeten. Uit het gehele land worden reddings ploegen naar de getroffen gebieden ge zonden. De ziekenhuizen zijn overvol en centrales voor noodhulp worden op ver scheidene plaatsen ingericht. De wervelwinden werden gevolgd door met zware regenval gepaard gaande stor men, waardoor grote en kleine rivieren buiten hun oevers traden. Velen, die door de wervelwinden waren gespaard, kwamen door de watersnood om het leven. Er is voor millioenen dollars schade aangericht. In Kentucky verdronken zeven leden van een familie, die aan de wervelwinden was ontkomen. Een hevige sneeuwstorm woedt thans in het gebied ten Noorden van de getroffen staten en wel met name in Noord-West- Kansas, Nebraska en gedeelten van Iowa. In dit gebied zijn de telefoon- en telegraaf verbindingen verbroken. In het verleden is Arkansas vele malen door wervelstormen getroffen. De zwaarste ramp tot op heden, die van Juni 1916 eiste 86 doden. Op 18 Maart 1925 zijn bij de grootste ramp, die Amerika ooit heeft ge kend, op één dag in Missouri, Illinois en Indiana 689 personen door een tornado om het leven gekomen. De K.L.M.-Constellation PH-TFF „Ven lo", onder gezagvoerder Creel, die Vrij dagavond van Schiphol was vertrokken met bestemming Sydney, heeft Zondagmorgen omstreeks zes uur (Nederlandse tijd) we gens motorstoring een noodlanding moeten maken bij Bangkok. Passagiers en bemanning bleven onge deerd. Het vliegtuig werd zwaar bescha digd. De „Venlo" was Vrijdagavond omstreeks zeven uur van Schiphol vertrokken. Het toestel moest volgens het reisschema die avond een tussenlanding maken te Mtin- chen, de volgende morgen te Caïro, Zater dagmiddag te Bagdad en moest Zaterdag avond om 22.45 plaatselijke tijd te Karachi zijn. Vandaar had de machine om 2 uur Zondag morgen moeten vertrekken teneinde om 13 uur plaatselijke tijd te Bangkok te zijn. De „Venlo" had volgens de dienstregeling om 15.30 uur plaatselijke tijd Zondagmid dag uit Bangkok moeten vertrekken. Aneta meldt dat de „Venlo" vierendertig passagiers en een bemanning van tien per sonen aan boord had. Allen stapten onge deerd uit de machine. De noodlanding werd uitgevoerd op vijf mijl afstand van het vliegveld van Bang- De stoffelijke overschotten van de elf personen, die de 56-jarige Franse boeren- weduwe Marie Besnard volgens de tenlaste legging met arsenicum om het leven zou hebben gebracht, zijn Zaterdag onder toe zicht van de politie voor de tweede maal opgegraven. Haren der overlevenden zullen in de Franse atoomzuil worden onderzocht, daar arsenicum de neiging heeft zich in de haarwortels te concentreren, hetgeen in de atoomzuil kan worden aangetoond. Het hernieuwde onderzoek vindt plaats omdat de verdediging had aangevoerd dat de eerste maal bij de bestudering der stof felijke resten niet de nodige zorgvuldigheid zou zijn betracht, terwijl ook in de bodem van het kerkhof arsenicumsporen te vinden zouden zijn. Plet onderzoek der haren in de atoomzuil wordt doorslaggevend geacht. kok. Er was een storing in één der vier motoren. De passagiers van de „Venlo" hebben vandaag met een ander vliegtuig de reis naar Sydney voortgezet. Met het K.L.M.-lijnvliegtuig, dat Zondag avond om 7 uur van Schiphol naar Djakarta is vertrokken, reizen tot Bangkok mede een aantal K.L.M.-deskundigen en een ver tegenwoordiger van de Lockheed-vliegtuig- fabriek, die een onderzoek zullen instellen naar het defect, waardoor de gezagvoerder van de „Venlo" genoodzaakt werd een noodlanding te maken. Volgens de Volkskrant was een motor van de „Venlo" in brand geraakt. Nadat het toestel een noodlanding had gemaakt en alle inzittenden waren uitgestapt, is het in vlammen opgegaan. CAïRO (Reuter) Het Egyptische ka binet heeft Zondagavond besloten de Ka mer van Afgevaardigden te ontbinden en tegen 18 Mei verkiezingen uit te schrijven. Het kabinet zou vandaag het decreet uitvaardigen betreffende de ontbinding van de Kamer. De regering besloot voorts, dat het nieuwe parlement op 31 Mei met zijn werkzaamheden zal beginnen. Te Caïro is men over het algemeen de mening toegedaan, dat premier Hilaly Pasja, die vorig jaar November uit de Wafd-partij werd gestoten, van plan is aan het hoofd van een eigen partij aan de verkiezingscampagne deel te nemen. Politieke kringen noemen een dergelijke beweging onder Hilaly Pasja „een nieuwe belangrijke factor in de Egyptische poli tiek". De premier zou de hoop koesteren zijn partij te vormen uit jonge Wafdisti- sche dissidenten, die hij leidde, voordat hij uit de Wafd-partij werd gestoten. Een aantal „rebellen" van de Wafd in de Ka mer van afgevaardigden zou reeds aan zijn zijde staan. Zoals bekend volgde Hilaly Pasja op 2 Maart Aly Maher Pasja op, die op 27 Ja nuari door Koning Faroek was benoemd, nadat Nahas Pasja in verband met de on geregeldheden te Caïro ontslagen was. Descartes: Om de ware meningen van men sen te leren kennen moet men meer letten op hun handelen dan op hun spreken. MARSEILLE, (Reuter) Een Frans passagiersvliegtuig is heden te Gao in Frans West-Afrika neergestort. Naar ver luidt zijn vijftien personen om het leven gekomen. Vier inzittenden werden uit het brandende wrak bevrijd. Gao ligt ten Oos ten van Timboektoe.. o rr* TRIëST (Reuter en United Press). Zaterdag zijn te Triest bij botsingen die zich opnieuw tussen groepen demonstranten en leden van de onder Britse leiding staande politie voordeden, 157 personen, waaronder vijftig leden der politie, gewond. Zestig per sonen zijn gearresteerd. Zaterdagavond was de rust in de stad teruggekeerd, doch Zon dag begonnen de relletjes opnieuw, waarbij 12 gewonden vielen. Er liggen bijna tien duizend man Britse en Amerikaanse bezet tingstroepen in Triëst. De overwegend Italiaanse bevolking wei gerde alle medewerking met de geallieerde militaire autoriteiten. Groepen studenten, die Italiaanse volksliederen zongen en „weg met Amerika", „weg met Engeland" schreeuwden, gooiden stenen naar rege ringsgebouwen en vernielden de ruiten van de bioscoop van de Britse strijdkrachten en van Britse winkels. Een andere groep demonstranten gooiden stenen naar mili taire auto's. Een militaire wagen werd om ver gegooid. De onlusten waren begonnen, nadat 60.000 arbeiders een staking van twaalf uur en de gemeentelijke autoriteiten een campagne van „niet-samenwerken" waren begonnen uit protest tegen het optreden van de poli tie op Donderdag, toen bij een pro-Italiaan se betoging in Triëst een botsing tussen demonstranten en politie ontstond, waarbij 31 personen werden gewond en 61 gear resteerd. Zaterdag is in een geallieerde verklaring gemeld,dat de Britse commandant van Triëst, Winterton, heeft geweigerd op de eisen van Italiaanse politieke leiders voor „volledige genoegdoening voor het optre den van de politie" in te gaan. Winterton verklaarde te sympathiseren met de wens der Italianen om hun gevoelens te uiten, doch hij legde er de nadruk op, dat rust en orde gehandhaafd moesten blijven. Zaterdagmiddag heeft de Italiaanse bur gemeester van Triëst via de radio de be volking verzocht kalm te blijven. In de hoofdstraten van Rome hebben on geveer 2000 personen een optocht gehou den. De betogers voerden een grote vlag met de kleuren van de stad Triëst met zich mee. Zij riepen anti-Britse leuzen, toen zij een Brits-Amerikaans hotel in het centrum van de stad passeerden. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. Brandweer, politie en militairen bij het reddingsiverk bij het rokende vliegtuig wrak. (Radiografisch overgebrachte foto). Amerikaanse soldaten vervoerden op draagbaren de stoffelijke resten der slachtoffers. (Telefoto).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1